Setari Cookie-uri

help,spuneti ce regim alimentar exista pt hepatita B

sunt disperata am aflat ca am hepatita B.Ce sa fac?Ce sa manac?mai trebuie sa repet analizele de sange peste 6 luni,asta mi-a spus medicul.
Va rog daca sunteti medici spuneti-mi date concrete,va rog.

Postat pe 1 Noiembrie 2008 20:14
De la: siana, la data 2008-11-01 20:14:09sunt disperata am aflat ca am hepatita B.Ce sa fac?Ce sa manac?mai trebuie sa repet analizele de sange peste 6 luni,asta mi-a spus medicul.
Va rog daca sunteti medici spuneti-mi date concrete,va rog.
cel mai important in bolile hepatice este regimul alimentar si nu in ultimul rind odihna! regimul alimentar consta in multe fructe si legume(fara varza,mazare,fasole,vinete),citrice(portocale in cantitati moderate)eviti otetul si acresti numai cu lamiie iar ca ulei se recomanda cel de masline in cantintati mici! fara prajeli de nici un fel iar carne in cantitati mici(exclus porc,miel deoarece sint grele)se recomanda pestele alb deoarece este mai slab.lichide minim 2l pe zi,ceaiuri antihepatice neindulcite!fara dulciuri ,cafea,tutun,alcol.fara sare(exista le famacie o sare speciala ) dupa sase luni de regim or sa se vada rezultatele! fara contact sexual neprotejat,fara sarut!.......spre deosebire de hiv se ia prin sarut si poti contamina o alta persoana! daca ai grija de el ficatul este singurul organ care se regenereaza!multa sanatate!
FRANNNCE
Postat pe 1 Noiembrie 2008 21:05
Cind ai aflat ca ai VHB? Ai stat in spital? Ai facut tratament de anihilare a virusului? Eu am avut VHB cind aveam 8 ani.Am tinut regim dupa cum spune si France pentru 6 luni si atit. Cita vreme virusul nu mai este activ poti sa maninci orice.De fapt vei incepe sa ai o relatie speciala cu ficatul tau si-ti va spune el ce-i place si ce nu.
Gasesti multe informatii pe internet si liste intregi cu alimente interzise/permise.
Fa-ti sucuri naturale in casa de sfecla rosie, morcovi, telina, fructe.Au un aport mare de vitamine care regenereaza celula hepatica.Si poti minca miere de albine in loc de orice alte dulciuri.
Bine ca nu ai hepatita C.
micabis
Postat pe 1 Noiembrie 2008 23:30
micabis si franncee,din toata inima va multumesc pt ajutorul acordat.Credeti-ma incepusem sa intru in disperare...Dar m-am mai linistit.Si AVETI DREPTATE FICATUL IMI SPUNE CE-I PLACE SI CE NU...SINCER NICI DACA AS VREA NU AS PUTEA MANCA PRAAJIT.
Pur si simplu nu simt nevoia nu am pofta.Si manac doar fructe legume crude mancaruri fierte .Adevarul este ca nu mai locuiesc in romania si m-am obisnuit sa manac mancaruri dinastea fara gust.Mai ales acum cand chiar stomacul mi-o cere.Dar cu sarytul din pacate nu se poate,ca am prieten,si el stie ca sunt suspecta de aceasta boala..dar nu o considera fiind grava.Chiar ar trebui sa nu ne sarutam???.Sex protejat am facut tot timpul ce-i drept.
Va doresc si voua o zi buna si multa sanatate!

Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:26
sincer micabis acum o sapt am aflat.Dar aici in norvegia si doctorul asta dobitoc nu mi-a zios nk,doar sa repet testul peste 6 luni.NU a zis nu manca aia sau aialalta..asta-s dusi rau cu pluta.De aceea am intrebat si eu sa aflu mai multe.Iti multumesc fff mult sicer,m-ai ajutat din toate punctele de vedere,dar mai ales moral.Pt ca eram ff deprimata cum doctorul nu mi-a spus nk,iar prietenii din ro tot ziceau vai ce grav,si astfel de afirmatii eram ..sincer parca in urmatoarea sapt voi muri.Asa deprimata.Sincer multe multumiri.Si iti doresc multa sanatate!

Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:35
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 14:08
pe langa regim,pentru anihilarea virusului se poate face o cura cu TRANSFER FACTOR PLUS si cu apa cu argint coloidal...rezultate garantate !!!
silviu_m74
Postat pe 16 Iunie 2009 08:48
poate multi se feresc sa spuna ca sunt infectati cu virusul hepatitei B dar tu ai avut curaj sa o spui , foarte bine
si eu am aflat acum 2 ani si jumatate ca sunt un purtator sanatos de virus HVB si tin regim strict , fara alcool , fara fumat , carne de porc si altele mai vb
anita88
Postat pe 16 Iulie 2009 15:45
De la: , la data 2008-11-01 20:14:09sunt disperata am aflat ca am hepatita B.Ce sa fac?Ce sa manac?mai trebuie sa repet analizele de sange peste 6 luni,asta mi-a spus medicul.
Va rog daca sunteti medici spuneti-mi date concrete,va rog.



Siana nu iti face griji si nu intra in panica pentru ca daca tii o dieta corespunzatoare si respecti indicatiile medicului te vei vindeca. Nu stiu ce parere ai tu despre plante si fitoterapie in general dar la mine in familie am avut si eu si sora mea si tata hepatita. E drept ca am avut A dar si asta implica un regim alimentar si anumite restrictii. Si noi repetam analizele la cateva luni dar surorii mele la un moment dat i-au ieist aiurea pt ca facuse efort si nu respectase indicatiile. Atunci mama a aflat de ceaiul de lemn galben si vreau sa iti spun ca dupa o cura cu acest ceai nu am mai avut nicio problema. Ficatul si-a revenit complet si de atunci au trecut 16 ani dar nu am mai avut nicio nemultumire, multumim lui Dumnezeu. Incearca si tu. Gustul nu este foarte bun dar isi va arata eficienta. Il poti gasi la plafar dar noi am reusit sa il luam proaspat de la batraneii din piata. Fa o cura cu ceaiula sta. Nu ai nimic de pierdut. Mai gasesti si alte ceaiuri hepato-protectoare pe la plafar. Multa sanatate si sa auzim de bine cat mai curand! In ce priveste regimul alimentar. eram micuta atunci dar stiu ca nu mancam prajeli deloc, , evitam bananele, mancam carne usoara de pasare si peste alb dar fiarta si multe fructe si legume.
Catalinik
Postat pe 4 Decembrie 2009 10:56
Buna
yobruneta
Postat pe 26 August 2010 22:16
buna...sunt loredana am 17 ani..acum 2 zile mi-am facut analizele si am descoperit k am hepatita B.As vrea sa styu ce regim sa tin ....
yobruneta
Postat pe 26 August 2010 22:19
De la: yobruneta, la data 2010-08-26 22:16:17Buna


nici o sansa.
Tazmanian
Postat pe 26 August 2010 22:35
In primul rand trebuie sa excludeti alcoolul si mancarea condimentata (deci, exclus indiana :)) si sa excludeti prajelile... o analiza foarte argumentata a regimului hepatic gasiti aici:
http://retete-dietetice.net/category/hepatita-regim-hepatic-ciroza-spasme-biliare
kudika317390
Postat pe 27 August 2010 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
informatii despre hepatita cronica 1 De la: revista 7 Ianuarie 2010 13:54
HPV ! Cine il are sa l stapaneasca ...as fi stupida sa zic ..sanatoasa 67 De la: marco918 13 Decembrie 2009 00:50
infectia cu HPV....HELP! 5 De la: dorina_77 18 Noiembrie 2011 01:22
Alãturi de mine va rog,HPV 2 De la: Marinralucaelena 16 Mai 2016 14:50
tratament cu ovule 9 De la: Cassey 15 Mai 2009 14:13