Setari Cookie-uri

Cand mama si tata imi sunt sefi

Am terminat facultatea anul trecut, sefa de promotie intr-un domeniu preponderent al barbatilor: inginer sudor... Bineinteles am avut destule varainte: sa imi fac doctoratul la cu frecventa si astfel sa raman in invatamantul superior cu un salariu de 500 euro/luna in mana (pt inceput e ceva), sa plec impreuna cu 3 dintre colegii mei la Stuttgard la o companie care are punce de lucru in toata lumea si sa castig undeva pe la 2000 euro/luna, sa plec cu bursa in Franta si sa imi fac un an de master acolo, sa imi continui studiile in Timisoara si sa ma angajez ca o parte din colegii mei ca inginer sudor pe un santier sau sa lucrez la firma parintilor mei in domeniul in care am studiat 5 ani de zile.
Acestea au fost optiunile... eu am cam dat cu banul si am ales: sa lucrez impreuna cu ai mei pe un salar nu f mare care bineinteles tot il dau in casa pt masa pe care primesc, apa calda care imi curge la vana si caldura pe care o suport. La inceput nu mi s-a parut corect, dar nu am avut ce sa fac.. pana la urma ei imi dau banii, dar parte din ei se duc si pe drumurile la Timisoara, pt ca nu am putut renunta atat de usor la orasul in care am petrecut cei mai fericiti ani de pana acum, bineinteles sub pretextul unui masater.
Avantaje:
- imi pot lua liber cand vreau (bineinteles in limitele bunului simt)
- majoritatea cheltuielilor imi sunt suportate de firma
- am masa, casa fara niciun fel de griji
Dezavantaje:
- mai tot timpul mi-l petrec cu ai mei si sunt zile in care nu mai vreu sa ii vad, nu am mai cunoscut nicio persoana noua de la care sa pot invata ceva sau cu care sa schimb o parere despre problemele cotidiene
- nu am controlul banilor mei si asta inseamna ca eu pe propriile forte nu am sa ma pot ridica
- avand in vedere ca este vb de firma parintilor mei, iar eu sunt mana lor dreapta (cate-odata a amandouara) ajung acasa si la 6 seara, asta in conditiile in care programul normal este pana la 3:30

Intrebarea: Credeti ca am ales bine? Stiu ca inca nu este tarziu sa fac altceva, dar imi e frica sa nu imi dezamagesc parintii... A mai trecut cineva prin ceva de genul asta?
corinuta2u
Postat pe 19 Februarie 2009 21:27
salut
din punctul meu de vedere ai facut alegerea corecta. din cate observ, ai avantaje destul de bune, si, cred k niciodata nu o sa te plangi k nu ai ce manca. cat despre dezavantaje...:) asa e in familie, dar tine minte ca totusi ei sunt parintii tai si ca te iubesc indiferent de ce ai face, si tot ce fac, fac sa-ti fie tie bine; asa ca, considera-te o norocoasa;)
numai de bine
papa
moonlight11
Postat pe 3 Martie 2009 16:33
Ar trebui sa-ti fie tie clar cum a fost alegerea ta; desi ar fi trebuit atunci sa-ti fie clar. Ce vrei de fapt?
-Vrei sa traiesti intre oameni superiori cu care sa comunici si sa cooperezi in probleme importante, sa fii in evolutie? Dar in acest caz ar trebui sa faci ceva ca sa si ajuti la evolutia domeniului tau; nu numai sa fii intre ei si sa discuti cu ei. In aceste conditii trebuie sa-ti fie clar si unde anume exact e locul cel mai adecvat domeniului tau si sa te hotarasti sa-ti faca placere sa muncesti de sa spargi; daca tot ai fost sefa de promotie sa poti sa te incadrezi in putinii oameni mari care merita sa fie modele pentru Romania.
- daca vrei sa traiesti lejer la stilul invatat din mosi stramosi ramai acolo si eventual gasesteti ceva in plus placut de facut , vreun hobby unde sa gasesti si oameni cu care sa te simti bine.
ema_rice
Postat pe 3 Martie 2009 20:00
eu cred k trebuia sa pleci acolo unde castigai mai bine pentru inceput si unde aveai ocazia sa cunoasti oameni noi,sa capeti experienta vasta in domaniu...
nu sunt de acord k o persoana sa ramana vesnic la mana parintilor...mai ales k aveai o sansa foate buna sa te descurci singura
imi pare rau sa ti spun k in conditiile astea vei fi mereu legata de parintii tai
deci raspunsul meu este k nu ai facut alegerea corecta
SweetHappyButterfly
Postat pe 3 Martie 2009 20:40
De la: corinuta2u, la data 2009-02-19 21:27:29Am terminat facultatea anul trecut, sefa de promotie intr-un domeniu preponderent al barbatilor: inginer sudor... Bineinteles am avut destule varainte: sa imi fac doctoratul la cu frecventa si astfel sa raman in invatamantul superior cu un salariu de 500 euro/luna in mana (pt inceput e ceva), sa plec impreuna cu 3 dintre colegii mei la Stuttgard la o companie care are punce de lucru in toata lumea si sa castig undeva pe la 2000 euro/luna, sa plec cu bursa in Franta si sa imi fac un an de master acolo, sa imi continui studiile in Timisoara si sa ma angajez ca o parte din colegii mei ca inginer sudor pe un santier sau sa lucrez la firma parintilor mei in domeniul in care am studiat 5 ani de zile.
Acestea au fost optiunile... eu am cam dat cu banul si am ales: sa lucrez impreuna cu ai mei pe un salar nu f mare care bineinteles tot il dau in casa pt masa pe care primesc, apa calda care imi curge la vana si caldura pe care o suport. La inceput nu mi s-a parut corect, dar nu am avut ce sa fac.. pana la urma ei imi dau banii, dar parte din ei se duc si pe drumurile la Timisoara, pt ca nu am putut renunta atat de usor la orasul in care am petrecut cei mai fericiti ani de pana acum, bineinteles sub pretextul unui masater.
Avantaje:
- imi pot lua liber cand vreau (bineinteles in limitele bunului simt)
- majoritatea cheltuielilor imi sunt suportate de firma
- am masa, casa fara niciun fel de griji
Dezavantaje:
- mai tot timpul mi-l petrec cu ai mei si sunt zile in care nu mai vreu sa ii vad, nu am mai cunoscut nicio persoana noua de la care sa pot invata ceva sau cu care sa schimb o parere despre problemele cotidiene
- nu am controlul banilor mei si asta inseamna ca eu pe propriile forte nu am sa ma pot ridica
- avand in vedere ca este vb de firma parintilor mei, iar eu sunt mana lor dreapta (cate-odata a amandouara) ajung acasa si la 6 seara, asta in conditiile in care programul normal este pana la 3:30

Intrebarea: Credeti ca am ales bine? Stiu ca inca nu este tarziu sa fac altceva, dar imi e frica sa nu imi dezamagesc parintii... A mai trecut cineva prin ceva de genul asta?

Ai ales un domeniu putin cam dur din punctul meu de vedere, sa muncesti pe un santier ca femeie in Romania e greu....mai greu decat daca practicai aceiasi meserie intr-o tara civilizata.
Pentru mine sa lucrez la firma parintilor si s-o duc mai departe mi se pare o alegere fireasca. De ce as munci pentru straini cand pot muncii pentru mine...si fi sigura ca oricat ai lipsi sau te-ai plimba pe banii firmei nu te va da nimeni afara...asta tot pentru ca traim in Romania...dar tu mai aveai si alte variante - cea de a pleca in starinatate la studii - de ce nu ai facut-o ? sau sa mergi la Stuttgard unde probabil ti-ai fi facut o cariera.
Date fiind obtiunile eu alegeam Stuttgardul si poate un masterat tot in Stuttgard....
ocs
Postat pe 3 Martie 2009 20:58
Eu nu doresc sa judec alegerea ta, scriu doar cum as fi hotarat eu personal...Intr-o situatie mai mult sau mai putin similara m-am aflat si atunci nu am ales "familia". Un var de-al meu al ales la inceput varianta famillei, iar pe urma s-a reorientat si inceput altceva, tot din motive ca nu s-a putu dezvolta personal cum si-a dorit....
In locul tau as fi ales alte eventualitati. Nu as fi inceput la parinti exact din dezavantajele pe care le enumeri tu...Pentru mine ar insemna sa lucrez cu parintii sau in familie o posibilitate in lipsa alteia...Ultimul lucru pe care l-as face. Ma refer acuma exact la exemplul tau.
Mie personal mi se pare ca as fi lipsita de libertate, m-ar inhiba in dezvoltarea mea profesionala si personala, mi s-ar parea o rezolvare prea usoara...M-ar posta intr-o dependenta fata de familie... Acum as putea enumara mai multe aspecte, dar astea mi se par relevante.

As fi mers pentru inceput la Stuttgart, sa am posibilitatea sa cunosc o alta societate, un mod de gandire, alta mentalitate sau alte metode, tehnica si atmosfera de munca...Sa fac o experienta noua din toate punctele de vedere...Experiente care ar fi bune si in cazul in care as alege candva sa lucrez cu familia...Sa preiau firma si sa pot implica idei si metode noi invatate...
Nici Franta nu ar fi fost o posibilitate rea, dar consider practica intr-un domeniu mult mai importanta decat un an de master...
Invatamantul superior ar fi fost la fel de interesant, ca varianta...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 3 Martie 2009 21:30
stii ceva corinutza? in primul rand nu mi se pare corect ca ai tai itzi iau banii pt casa, k? mai bine itzi iei viatza in maini si staisingura, dak itzi faci o relatzie vei sta cu ai tai? si ce va cer banii la amandoi k statzi acolo? hai sa fim seriosi, ce draq..
eu nu spun ca trebuie sa te certzi cu ai tai, dar mai bine stai singura si incearca sa vb clar si concis cu ai tai. k?
cristi_nne
Postat pe 4 Martie 2009 14:22
am fost in aceeasi situatie acum 11 ani.. fugi cat poti de repede daca te bazezi pe forta ta de a supravietui si experienta este destul de solida sa motivezi un alt manager...scapi de multe complexe ce se pot accentua in situatia actuala si inveti sa devii puternica si independenta.. nu cred ca este momentul acum avand in vedere situatia economica globala (sa va feriti de gandul ca in Romania este calm si pace si totul este roz... e doar iluzie.. ne afundam pe zi ce trece in cel mai murdar scurtcircuit financiar...sa revenim.. faptul ca ai putina libertate spatiala impreuna cu ai tai este doar o chestiune de timp... rupe lantul si cauta un loc unde sa fii motivata financiar si nu numai..chiar cu riscul unui program strict.. si poate vei deveni un foarte bun manager.
mariannecosette
Postat pe 4 Martie 2009 22:23
depinde de parinti...eu as lucra oricand cu ai mei.

Postat pe 4 Martie 2009 22:37
De la: alex_baiasu10, la data 2009-03-04 22:37:00depinde de parinti...eu as lucra oricand cu ai mei.

Eu as merge in strainatate pentru a avea si un alt "unghi", pentru a castiga experienta si "fura" cateva eventuale idei...si apoi as lucra cu ai mei pentru ca asa mi se pare normal, mai ales daca sunt fix pe domeniul meu...pentru ca mi-ar lasa mana libera...si nu as sta cu ei, ba chiar mi-ar cumpara o casa/ apartament al meu...poate chiar pe "spinarea" firmei...
Depinde foarte mult de parinti si relatiile pe care le ai cu ei....ai mei mereu ne-au lasat liberi ...as zice prea liberi...sa-i dai mereu unui copil/adolescent posibilitatea de a alege...uneori nu e bine...pentru ca de multe ori alege gresit... ai mei nu ne-au suflat in fund... am plecat, ne-am intors, ne-au mai zis doar "ti-am zis..." si imi venea sa innebunesc de ciuda ca mereu aveau dreptate....vorbesc la plural pentru ca se aplica si celor doi frati pe care ii am...da, deci in concluzie...depinde de parinti....
ocs
Postat pe 5 Martie 2009 13:00
Va multumesc tuturor pentru pararile pe care mi le-ati impartasit... asa cum am scris si in primul mesaj au fost cateva zile in care am ajuns destul de tarziu acasa si nu am avut timp pana acum sa citesc si sa raspund mesajelor venite.

Concluzia pe care am desprins-o de aici este ca exista o usoara dezamagire referitoare la faptul ca am ales varianta mai usoara si acum pot sa spun ca sunt 70% hotarata sa plec in Germania. Ii am acolo pe cei trei colegi ai mei.. se pare ca la vara vor veni in Romania sa 'recruteze' alte persoane si atunci am sa incerc sa intru si eu in hora.. chiar daca pentru 6 luni, 1 an.. 2. Mai mult de 2 ani nu cred ca am sa stau. Aici nu am niciun fel de control asupra vietii personale de care sincer nu prea am timp. Prietenul meu este in Timisoara, ne vedem o data la 2 sapt cate 2 zile (atat cat am eu master) si atunci el e la scoala, eu la fel.. mai mult dormim impreuna... si asta in camin, deci nici intimitate nu mai exista, deci nu am mare lucru de pierdut daca plec. Daca ma iubeste o sa ma astepte si are sa ma inteleaga sau poate are sa vina cu mine.. iar daca nu inseamna ca nu a fost sa fie. Oricum de casatorie nu s-a vorbit inca, iar in ceea ce priveste banii in casa.. chiar nu stiu ce s-ar intampla in cazul in care ar veni si el aici, dar mai mult ca sigur ca nu as accepta sa stau si cu el si cu ai mei pe un loc.

Astept si alte pareri
corinuta2u
Postat pe 6 Martie 2009 19:31
uite eu nu prea sunt in masura sa-ti dau sfaturi inca nu mi-am term facultatea, dar in locul tau m-as gandi si la ce voi face mai tarziu, si uite mama mea este una din cele care au preferat familia.. ai mei s-au si despartit iar eu toata copilaria mi-am petrecut-o cu bunicii, si iti spun sincer ca nu doresc asta nici unui copil !! hai ca mai vin in vizita cand sunt mici mai vine bunica pe la ei dar nu asa .. ca oricand ai putina nevoie de ajutor din partea mamei tale cand devii mamica la randul tau.. cel mai aiurea a fost cand am ajuns la varsta adolescentei si stiti si voi cum se manifesta, incep baietii.. petrecerile mai ramaneau prietenii mei singuri acasa.. eu niciodata !! nu puteam sa mi aduc prietenul acasa, eram legata de maini si de picioare dpdv al locuintei mele. de aceea m-am si indepartat foarte mult o perioada de mama mea si stateam mai mult pe afara.. in fine, am vrut doar sa-ti prezint ca sunt fel si fel de situatii si de cele mai multe ori trebuie sa iei in calcul toate aspectele atunci cand iei o decizie de care depinde viitorul tau. iar tu ai sansa sa te descurci singura si sa iti creezi o cariera de succes, parerea mea e ca nu ar trebui sa-i dai cu piciorul !
RobertaMissy
Postat pe 4 Iunie 2009 21:30
Am terminat politehnica, FILS limba franceza, si ma intereseaza un masterat in domeniul telecomunicatiilor si electronicii aplicate in Stuttgard. Va multumesc anticipat pentru raspuns
kudika062351
Postat pe 25 August 2009 09:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri placute si utile, originale, de calitate, la preturi accesibile 1 De la: elinaa 29 Octombrie 2009 11:30
Buna ziua tuturor 24 De la: scorpio67 12 Ianuarie 2011 21:25
videochat 31 De la: kudika_973496 20 August 2015 12:04
Situatie delicata la interviu 2 De la: kudika066616 8 Martie 2013 06:00
JOB PART TIME! 1 De la: Jullia007 21 August 2009 20:31