Setari Cookie-uri

tatal are Rh negativ si mama Rh pozitiv este vreo problema?

ma intereseaza citi copii poti avea si carei pericolul daca mama are Grupa sangvina ( I ) Rh pozitiv ,iar tatal are Grupa sang. ( II )Rh negativ.
Exista vreun risc? VA MULTUMESC ANTICIPAT!
maarinncik
Postat pe 9 Martie 2009 16:51
nu-i nici o problema dak mama e cu rh pozitiv,invers era problematic dar oricum este tratament.cand mama are rh pozitiv copillul ia de la mama rh + si de la tata - deci copilul are + ,sarcina e in concordanta cu mama amandoua +.nici un risc.cand mama are - si vine un plus atunci rezulta +,sarcina +,mama -,atunci sant probleme.
lacrasar
Postat pe 9 Martie 2009 16:56
"lacrasar" ms mult de raspuns , am avut nevoie cineva sa ma lamureasca! dar am auzit ca in asa situatie poti avea doar 2 copii, este adevarat sau nu ?
maarinncik
Postat pe 10 Martie 2009 16:11
Asa cum spunea cineva problema este cand mama are RH-(este si cazul meu) iar tatal +. Intr-un asemenea caz poti sa faci mai multi copii dar trebuie facut un procedeu numit titrare de anticorpi si este ok. Dar in cazul tau nu este nici o problema. Copilul in schimb o sa mosteneasca RH tatalui.
jemima_uk
Postat pe 10 Martie 2009 16:19
va multumesc, ma-ti ajutat foarte mult!!!
maarinncik
Postat pe 10 Martie 2009 17:29
va multumesc, ma-ti ajutat foarte mult!!! [/quote] acum sunt mai linistita!
maarinncik
Postat pe 10 Martie 2009 17:30
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-04-05 17:12:56Nu este nicio problema...poti sa faci si 100 de copii...Problema apare DOAR daca mama e Rh NEGATIV iar fatul mosteneste Rh-ul POZITIV al tatalui.
Spor...


aici te contrazic.sora mea si cu mine avem rh negativ.cumnatul meu are rh pozitiv.iar sora mea afacut un copil fara sa faca vreun tratament.si copilul are rh negativ ca al ei dar grupa de sange a tatalui.
roscatika23
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:44
De la: roscatika23, la data 2009-04-05 17:44:40
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-04-05 17:12:56Nu este nicio problema...poti sa faci si 100 de copii...Problema apare DOAR daca mama e Rh NEGATIV iar fatul mosteneste Rh-ul POZITIV al tatalui.
Spor...


aici te contrazic.sora mea si cu mine avem rh negativ.cumnatul meu are rh pozitiv.iar sora mea afacut un copil fara sa faca vreun tratament.si copilul are rh negativ ca al ei dar grupa de sange a tatalui.



Inainte de a dat sfaturi unor persoane si mai naive ca tine, ar fi bine sa te informezi si sa nu mai raspandesti si inmultesti nestiinta.


"Sarcina si factorul Rh

In functie de compozitia sangelui au fost stabilite 4 grupe sanguine, ale caror particularitati difera si pe care le stim cu totii: A, B, AB, 0 (zero).

In afara de aceasta clasificare fundamentala exista si sange Rhesus negativ (Rh-) si sange Rhesus pozitiv (Rh+). Proportia este de 85% Rh+ si 15% Rh-, cu diferente de aproximativ 1-10 procente de la o zona geografica a globului la alta.

In 1940, savantii Landsteiner si Wiener au descoperit (in urma unor serioase studii facute pe maimuta Maccacus rhesus � de unde provine si numele de Rh), ca sangele Rh- fabrica anumite substante numite aglutinine, care ataca globulele rosii ale sangelui Rh+.

Deci sangele Rh+ nu este compatibil cu sangele Rh-, deoarece se produce o reactie de aglutinare, care poate provoca accidente. Descoperirea celor doi savanti a facut lumina in cazul unor accidente, inexplicabile pana atunci, aparute dupa transfuzii, a permis de asemenea, explicarea unor accidente grave aparute la fat si la nou-nascut.

Importanta factorului Rh in sarcina

Determinarea factorului Rh este obligatorie in sarcina. In cazul in care femeia insarcinata a fost depistata cu Rh negativ, se va trece si la stabilirea Rh-ului tatalui. Daca intre cei doi exista incompatibilitate Rh, se dozeaza lunar aglutininele in sangele mamei, incepand din luna a VI-a a sarcinii.

In timpul sarcinii, sangele mamei si al copilului sunt intr-un strans contact. In contact cu sangele Rh+ al copilului, sangele Rh- al mamei fabrica aglutinine. Acestea traverseaza placenta si ataca globulele rosii ale fatului; in functie de cantitatea lor, provocand accidente mai mult sau mai putin grave.

Deci, problemele apar in momentul in care femeia insarcinata, viitoarea mamica este diagnosticata cu Rh negativ, iar tatal cu Rh pozitiv. Sangele tatalui, Rh+, este transmis cu prioritate copilului, descendentii vor fi deci Rh+ (cu mici exceptii), avand un sange incompatibil cu al mamei.

Aceasta imcompabilitate poate provoca la fat moartea intrauterina, edeme generalizate care duc la avort, nastere prematura, iar la nou-nascut, anemie sau icter precoce, numit si icterul hemolitic al nou-nascutului.

Toate aceste accidente sunt diferite manifestari ale aceleiasi boli: boala hemolitica, avand ca origine incompatibilitatea dintre sangele mamei si cel al copilului.

Trebuie sa mentionam ca, de cele mai multe ori, sangele mamei nu produce aglutinine decat in cantitati foarte mici, chiar deloc la prima sarcina, ele fiind in cantitati mai mari la a doua sau a treia sarcina.

Dupa prima nastere sau avort, femeia cu Rh- trebuie sa faca testul Coombs indirect si, in functie de numarul de anticorpi anti-Rh dezvoltati, medicul obstetrician ii va administra imunoglobuline.

In cazul in care medicul obstetrician se teme de un accident datorita titrului ridicat de anticorpi, el va putea provoca nasterea spre luna a VIII-a, deoarece se stie ca numai in ultimele saptamani de sarcina aglutininele ataca globulele rosii ale fatului.

Mergeti frecvent la medic si faceti toate analizele indicate, pentru a preintampina eventuale probleme!"
http://www.utilecopii.ro/articole/Sarcina-si-factorul-Rh-157.asp
*************************************************************************************************
"Factorul RH al sangelui

In afara grupei de sange (A, B, O, AB), factorul Rh este desemnat fie ca pozitiv (prezent) fie ca negativ (absent). Cei mai multi oameni au factorul Rh pozitiv. Acest factor nu are vreun efect asupra sanatatii, exceptand perioada sarcinii.

Ce riscuri poate aduce RH-ul sangelui in timpul sarcinii?

O femeie este supusa riscului cand are factorul Rh negativ si partenerul ei are factorul Rh pozitiv. Aceasta combinatie poate produce un copil care are factorul Rh pozitiv.

Desi sistemele circulatorii ale mamei si copilului sunt separate, exista momente cand sangele bebelusului poate intra in sistemul circulator al mamei. Asta poate determina organismul mamei sa creeze anticorpi impotriva factorului Rh, amenintand astfel bebelusul cu factorul Rh pozitiv, ca si cum ar fi un intrus in organismul mamei.
Cand se intapla acest lucru, se spune ca mama a fost sensibilizata.

Rolul anticorpilor si boala hemolitica

Organismul unei mame sensibilizate produce anticorpi. Acesti anticorpi vor ataca sangele unui bebelus cu Rh pozitiv, provocand distrugerea globulelor rosii ale bebelusului si producerea unei anemii.

In cazurile severe, aceasta boala hemolitica poate duce la imbolnavire, leziuni ale creierului si chiar moarte.

Cand se poate produce sensibilizarea?

Sensibilizarea se poate produce si in timpul unei transfuzii de sange, al unui avort spontan sau la cerere, al unei sarcini ectopice si chiar in timpul anumitor proceduri medicale precum amniocenteza.

Deoarece anticorpii nu dispar si rareori provoaca probleme la prima sarcina, este foarte important sa faceti analize amanuntite si sa ii oferiti medicului un istoric medical precis."
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1203
Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Aprilie 2009 00:27
deci n-am inteles mare lucru...eu am grupa 01negativ....o sa am probleme cand o sa am bebe sau ce?
emptysoul
Postat pe 6 Aprilie 2009 00:56
De la: Spirydusa, la data 2009-04-06 00:56:43deci n-am inteles mare lucru...eu am grupa 01negativ....o sa am probleme cand o sa am bebe sau ce?


Daca tatal are Rh+ si copilul il mosteneste, atunci corpul tau va reactiona la fat de parca ar fi un corp strain si il va ataca cu anticorpi.
Kathara
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:15
Eu deja sunt speriata...Bine, inca nu stiu Rh-ul si grupa sotului meu, insa eu am grupa A, cu Rh negativ...Sa inteleg ca ar trebui sa ma rog ca sotul meu sa aiba Rh negativ si grupa A sau O....
JulliannaM
Postat pe 3 Mai 2009 13:09
nu
ionia
Postat pe 3 Mai 2009 13:13
De la: JulliannaM, la data 2009-05-03 13:09:14Eu deja sunt speriata...Bine, inca nu stiu Rh-ul si grupa sotului meu, insa eu am grupa A, cu Rh negativ...Sa inteleg ca ar trebui sa ma rog ca sotul meu sa aiba Rh negativ si grupa A sau O....

Nu grupa ,ci Rh -ul decide
ionia
Postat pe 3 Mai 2009 13:15
aham, acum am inteles. Deci Rh-ul negativ e cel care ataca de fapt genele grupei...considerandu-le "inamici".

Dar din cate mi-a spus mie medicul meu obstetrician, rh-ul se mosteneste de la mama, nu de la tata.....sa inteleg ca mi-a spus ceva gresit? Sansele tot 50-50 sunt sunt?
JulliannaM
Postat pe 3 Mai 2009 13:20
De la: JulliannaM, la data 2009-05-03 13:20:00aham, acum am inteles. Deci Rh-ul negativ e cel care ataca de fapt genele grupei...considerandu-le "inamici".

Dar din cate mi-a spus mie medicul meu obstetrician, rh-ul se mosteneste de la mama, nu de la tata.....sa inteleg ca mi-a spus ceva gresit? Sansele tot 50-50 sunt sunt?



Stie el ce spune... dar daca mama are Rh negativ atunci e mai complicat.
ionia
Postat pe 3 Mai 2009 13:26
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-04-06 00:27:37
De la: roscatika23, la data 2009-04-05 17:44:40
De la: eu_roxanachitu, la data 2009-04-05 17:12:56Nu este nicio problema...poti sa faci si 100 de copii...Problema apare DOAR daca mama e Rh NEGATIV iar fatul mosteneste Rh-ul POZITIV al tatalui.
Spor...


aici te contrazic.sora mea si cu mine avem rh negativ.cumnatul meu are rh pozitiv.iar sora mea afacut un copil fara sa faca vreun tratament.si copilul are rh negativ ca al ei dar grupa de sange a tatalui.



Inainte de a dat sfaturi unor persoane si mai naive ca tine, ar fi bine sa te informezi si sa nu mai raspandesti si inmultesti nestiinta.


"Sarcina si factorul Rh

In functie de compozitia sangelui au fost stabilite 4 grupe sanguine, ale caror particularitati difera si pe care le stim cu totii: A, B, AB, 0 (zero).

In afara de aceasta clasificare fundamentala exista si sange Rhesus negativ (Rh-) si sange Rhesus pozitiv (Rh+). Proportia este de 85% Rh+ si 15% Rh-, cu diferente de aproximativ 1-10 procente de la o zona geografica a globului la alta.

In 1940, savantii Landsteiner si Wiener au descoperit (in urma unor serioase studii facute pe maimuta Maccacus rhesus � de unde provine si numele de Rh), ca sangele Rh- fabrica anumite substante numite aglutinine, care ataca globulele rosii ale sangelui Rh+.

Deci sangele Rh+ nu este compatibil cu sangele Rh-, deoarece se produce o reactie de aglutinare, care poate provoca accidente. Descoperirea celor doi savanti a facut lumina in cazul unor accidente, inexplicabile pana atunci, aparute dupa transfuzii, a permis de asemenea, explicarea unor accidente grave aparute la fat si la nou-nascut.

Importanta factorului Rh in sarcina

Determinarea factorului Rh este obligatorie in sarcina. In cazul in care femeia insarcinata a fost depistata cu Rh negativ, se va trece si la stabilirea Rh-ului tatalui. Daca intre cei doi exista incompatibilitate Rh, se dozeaza lunar aglutininele in sangele mamei, incepand din luna a VI-a a sarcinii.

In timpul sarcinii, sangele mamei si al copilului sunt intr-un strans contact. In contact cu sangele Rh+ al copilului, sangele Rh- al mamei fabrica aglutinine. Acestea traverseaza placenta si ataca globulele rosii ale fatului; in functie de cantitatea lor, provocand accidente mai mult sau mai putin grave.

Deci, problemele apar in momentul in care femeia insarcinata, viitoarea mamica este diagnosticata cu Rh negativ, iar tatal cu Rh pozitiv. Sangele tatalui, Rh+, este transmis cu prioritate copilului, descendentii vor fi deci Rh+ (cu mici exceptii), avand un sange incompatibil cu al mamei.

Aceasta imcompabilitate poate provoca la fat moartea intrauterina, edeme generalizate care duc la avort, nastere prematura, iar la nou-nascut, anemie sau icter precoce, numit si icterul hemolitic al nou-nascutului.

Toate aceste accidente sunt diferite manifestari ale aceleiasi boli: boala hemolitica, avand ca origine incompatibilitatea dintre sangele mamei si cel al copilului.

Trebuie sa mentionam ca, de cele mai multe ori, sangele mamei nu produce aglutinine decat in cantitati foarte mici, chiar deloc la prima sarcina, ele fiind in cantitati mai mari la a doua sau a treia sarcina.

Dupa prima nastere sau avort, femeia cu Rh- trebuie sa faca testul Coombs indirect si, in functie de numarul de anticorpi anti-Rh dezvoltati, medicul obstetrician ii va administra imunoglobuline.

In cazul in care medicul obstetrician se teme de un accident datorita titrului ridicat de anticorpi, el va putea provoca nasterea spre luna a VIII-a, deoarece se stie ca numai in ultimele saptamani de sarcina aglutininele ataca globulele rosii ale fatului.

Mergeti frecvent la medic si faceti toate analizele indicate, pentru a preintampina eventuale probleme!"
http://www.utilecopii.ro/articole/Sarcina-si-factorul-Rh-157.asp
*************************************************************************************************
"Factorul RH al sangelui

In afara grupei de sange (A, B, O, AB), factorul Rh este desemnat fie ca pozitiv (prezent) fie ca negativ (absent). Cei mai multi oameni au factorul Rh pozitiv. Acest factor nu are vreun efect asupra sanatatii, exceptand perioada sarcinii.

Ce riscuri poate aduce RH-ul sangelui in timpul sarcinii?

O femeie este supusa riscului cand are factorul Rh negativ si partenerul ei are factorul Rh pozitiv. Aceasta combinatie poate produce un copil care are factorul Rh pozitiv.

Desi sistemele circulatorii ale mamei si copilului sunt separate, exista momente cand sangele bebelusului poate intra in sistemul circulator al mamei. Asta poate determina organismul mamei sa creeze anticorpi impotriva factorului Rh, amenintand astfel bebelusul cu factorul Rh pozitiv, ca si cum ar fi un intrus in organismul mamei.
Cand se intapla acest lucru, se spune ca mama a fost sensibilizata.

Rolul anticorpilor si boala hemolitica

Organismul unei mame sensibilizate produce anticorpi. Acesti anticorpi vor ataca sangele unui bebelus cu Rh pozitiv, provocand distrugerea globulelor rosii ale bebelusului si producerea unei anemii.

In cazurile severe, aceasta boala hemolitica poate duce la imbolnavire, leziuni ale creierului si chiar moarte.

Cand se poate produce sensibilizarea?

Sensibilizarea se poate produce si in timpul unei transfuzii de sange, al unui avort spontan sau la cerere, al unei sarcini ectopice si chiar in timpul anumitor proceduri medicale precum amniocenteza.

Deoarece anticorpii nu dispar si rareori provoaca probleme la prima sarcina, este foarte important sa faceti analize amanuntite si sa ii oferiti medicului un istoric medical precis."
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1203


nu ma intereseaza ce ai gasit tu pe net.sora mea are o fetita cu rh - ºi grupa ab IV (am zis ca sora mea are B III rh - iar sotul ei are AB IV rh +).ea nu a facut nici un tratament ºi fetita ei e sanatoasa.asa ca nu ma intereseaza ce zici tu.eu am povestit cazul surorii mele.
roscatika23
Postat pe 5 Mai 2009 03:57

imi cer scuze
eu sunt cea care nu a inteles.
roscatika23
Postat pe 5 Mai 2009 04:04
wow ............... dar v-ati informat bine nu asa ..................de ochii lumii........
everything_for_you
Postat pe 5 Iunie 2009 20:25
buna.sper sa nu ma bag ca musca in lapte.eu am rh+ grupa abIV,iar sotul meu are rh- grupa abIV,ai avem un copilas minunat de 1 an si jumatate.asa ca la mine e confirmata treaba ca daca ai rh + mama si rh- tata nu e absolut nici o problema.asa ca fetelor care sunteti in situatia asta,stati linistite,totul va fi ok!!!!
lili_rares
Postat pe 30 Iulie 2009 13:40
Pe scut...daca mama are rh pozitiv....totul e ok
_oktober_
Postat pe 30 Iulie 2009 13:51
exact
lili_rares
Postat pe 30 Iulie 2009 16:12
aceasta intrebare ma intereseaza si pe mine,e problema la prima sarcina?
vreau un raspuns clar
kudika329123
Postat pe 8 Noiembrie 2010 20:56
Nu....
kudika226898
Postat pe 9 Noiembrie 2010 08:36
De la: kudika329123, la data 2010-11-08 20:56:51aceasta intrebare ma intereseaza si pe mine,e problema la prima sarcina?
vreau un raspuns clar

NU e nicio problema la PRIMA sarcina ( ma refer la MAMA cu RH negativ) insa sa a se uite un lucru, si avorturile, voite sau nevoite sa zic asa, se iau in considerare.
stem_29
Postat pe 9 Noiembrie 2010 10:19
Corect...
kudika226898
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:53
Buna seara
Pentru cei interesati de subiectul incompatibilitatea Rh in sarcina , le recomand blogul http://rhnegativ.wordpress.com/ , daca aveti intrebari, va asteptam cu drag.Ariana
ariana_rh
Postat pe 27 Februarie 2011 00:17
buna, ma intereseaza daca partenerul meu e cu grupa de singe A Rh(-) si eu cu A Rh(+), putem avea copii??no sa avem probleme cu asta?si ce e mai posibil sa avem? fetita sau baietel?
kudika440661
Postat pe 23 Septembrie 2011 01:18
Oare de ce mai exista medici?
kudika226898
Postat pe 23 Septembrie 2011 18:17
eu am rh-ul pozitiv iar sotul meu negativ. unii spun ca ar fi probleme si in cazul acesta, altii spun ca nu. eu sper si imi doresc sa nu fie.
Laz__r_Alina_Gabriela_1
Postat pe 21 Mai 2013 08:29
de unde sti tu ca copilu ia de la mama +
mama are + tata a avut - si eu am -
fratele meu mai mare nu stiu ce rh are da el nu are nici o problema de sanatate.
eu le am pe toate.tot ce a fost rau in familia mea parinti bunici eu am capatat tot.
sfatul meu nu face mai mult de 1 copil dac ai rh diferit.
Liviu_Bardel_1
Postat pe 11 Iulie 2014 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se obtin cele mai bune suvite? 12 De la: balrog 14 Martie 2011 15:11
COAFURI DE REVELION 1 De la: zelda4 19 Decembrie 2009 14:11
.... 6 De la: Metal_spell 4 Decembrie 2009 21:14
Sampon pentru parul ondulat? 8 De la: balrog 14 Martie 2011 15:11
Indreptarea japoneza permanenta a parului - YUKO 5 De la: kudika462790 1 Noiembrie 2011 22:43