Setari Cookie-uri

intr-o mare incurcatura, pls help!

Buna!

Imi cer scuze k apelez la voi, dar as vrea si eu niste pareri mature pentru ca eu nu mai stiu ce sa fac.Sunt cu un tip de cateva luni.El e roman, lucreaza in Spania si a venit de 2 ori in tara pt mine k sa isi petreaca concediul cu mine.El nu a fost bine primit de maica-mea k deh: nu e suficient de inalt, nu are casa, masina...Acum el vrea sa ma duc intr-o vacanta la el pentru 2 sapt.Eu nu am plecat nicaieri vreodata cu un tip pt mai mult de o zi. Bineinteles k maica-mea nu e de acord si i-a zis bunicii mele cu care eu vb si care e de partea mea k dak plec pe ascuns de acasa la el ei nu ma mai primesc acasa knd ma intorc.Mentionez k sunt singura lor fiica si pana la varsta asta am invatat fff bine-am terminat 2 facultati de stat si am facut cum au spus ei si i-am ajutat si respectat.
Numai k sincer eu nu mai pot! Vreau sa ma duc la el, sa ne simtim bine.Maica-mea mi-a zis k dak ma duc se culca cu mine si apoi imi da papucii..... K "se foloseste de mine" si k "mai intai te mariti cu el" si apoi te duci!!! am zis k innebunesc knd am auzit asta!!! A, si eu am 22 de ani.......nu sunt kiar de 16 ani....Nu mai mananc, nu mai dorm....si eu si el suntem suparati.
Voi ce ganduri, pareri aveti?
Va multumesc mult anticipat!
sandrutza
Postat pe 11 Iulie 2009 18:32
Doua facultati la 22 de ani? Cum ai reusit?

Evident, nu ai de ales: ori te duci la el in vacantza si risti cel mai mare scandal din viata ta... Ori nu te duci... Sfaturile in cazul tau tre' sa vina si cu oferta de spatiu locativ, in caz ca ai tai CHIAR nu te mai primesc acas'
Dor_a
Postat pe 11 Iulie 2009 18:55
De la: Dor_a, la data 2009-07-11 18:55:47Doua facultati la 22 de ani? Cum ai reusit?

Evident, nu ai de ales: ori te duci la el in vacantza si risti cel mai mare scandal din viata ta... Ori nu te duci... Sfaturile in cazul tau tre' sa vina si cu oferta de spatiu locativ, in caz ca ai tai CHIAR nu te mai primesc acas'



subscriu
BBFluturas
Postat pe 11 Iulie 2009 18:59
Mama ta este de moda veche, dar pusa in fata faptului o sa- i treaca si te v-a primi acasa sau cine stie poate nu vei vrea sa te mai intorci tu .!!!??? Oricum nu rata excursia .....mult noroc
valivieru96
Postat pe 11 Iulie 2009 19:13
Buna. Sandrutza, poate nu conteaza f mult parerea mea si e ok, dar as vrea sa spun si eu 2 vb.Poate pt faptul ca sunt mai matura(am 39 de ani) si vad lucrurile putin altfel fata de antevorbitorii mei. Probabil ,dupa cate imi dau eu seama si ei au tot cam 20 si ceva de ani luand viata in piept si spunand ca parintii accepta orice de la copiii. In principiu cam asa e, insa sunt si parinti care nu pot trece peste anumite dezamagiri; si dupa cum ii vad eu pe ai tai sincer cred ca fac parte din cea de-a doua categorie.Oricum sa revin la subiect.Felicitari pentru puterea ta de munca se pare ca esti o fata care cam stie ce doreste si stau atunci si ma intreb:Oare de ce trebuie sa iti risti viata pentru un baiat? Sau hai sa o luam pe rand pentru a incerca sa te lamuresti singura. Cat de bine il cunosti pe baiatul asta in cateva luni...si citind mai atent remarc ca v-ati intalnit doar de 2 ori(daca nu ma insel).Offff...am atatea sa iti spun incat nici nu pot da rand ideilor.Tu esti tanara si viata ta abia acuma incepe...crezi ca el merita....crezi ca el e alesul? ti-ai pus intrebarea "Ce ar fi daca nu e el ?" Sunt atatea cazuri la tv. in care baieti cauta sa castige increderea fetelor si de multe ori si a parintilor lor si odata ajunse in strainatate sa le oblige sa se prostitueze. Il cunosti suficient de bine incat sa poti garanta ca nu e si el asa? Si atunci nu te intrebi pentru ce te-ai straduit sa faci atata scoala daca ajungi Doamne fereste pe altundeva. As putea sa spun mult mai multe dar deocamdata ma opresc pentru ca nu vreau sa devin prea sumbra, dar incerc sa pun in balanta si partea mai negativa a unei asemenea excursii.Adica paharul pe jumatate plin e si pe jumatate gol
Nu uita asta.Incearca doar sa fi realista in aprecieri. In rest ce sa spun e alegerea ta si iti doresc succes si multa putere oricare ar fi ea, dar cea mai proasta solutie e sa pleci pe ascuns. Crede-ma...chiar stiu ce vorbesc. Bafta
kudika046183
Postat pe 12 Iulie 2009 22:08
Parerea mea este ca parintii tai ti-au trasat un drum pe care vor ei sa mergi.Numai ca ai crescut si incepi sa ai anumite dorinte ,ca orice fata.Te-au programat pentru unul cu masina ,cu casa si ...inalt??
Sfatul meu este sa nu pleci de capul tau...Incerca sa-i convingi ca asta este dorinta ta si ca ai pleca mult mai impacata daca ai avea si acordul lor , daca ati tine legatura telefonic cat esti plecata...
Ce zice mama ta ...ca se culca cu tine si iti da papucii , este ptr. a te convinge sa nu pleci .A facut bietul drumul de doua ori , a suportat-o pe maica-ta Chiar crezi ca un barbat face asta ptr o fata pentru care nu simte nimic si cu care vrea doar sa se tavaleasca o data?

ella_c
Postat pe 12 Iulie 2009 22:32
Da, stiu.La asta ma gandesc si eu.Oricum stiu k ne-am vazut de 2 ori, dar am avut zeci de ore in care am stat de vb pe net.....Zeci!!! Nu o ora, doua pe zi....Am fost prezentata printilor mei.AM fost in vizita la rude de-ale lui......Astea unde se pun? Nu ma cert cu voi.Sa nu ma intelegeti gresit! Sunt doar intrebari.
Sunt ff sad, nu mai mananc, adik mananc ff putin pt k atunci knd ma gandesc la certuri nu mai imi e foame.
Multumesc mult de raspunsuri!
sandrutza
Postat pe 13 Iulie 2009 13:33
draga sandruta,mai lasa-ma cu parintii tai.Traieste-ti fato viata ca ai sa regreti toata viata.Habar nu ai ce inseamna sa regreti ceva ce n-ai facut la timp.Asta ti-o spune o femeie de 44 ani.Ai tai se vor impaca cu ideea dak te iubesc si dak nu,asta e.Simti ca esti iubita?Simti ca iubesti?FA-OOOOOOOO.So nu te uita imapoi nici macar o clipa.Mai bine sa-ti para rau ca ai facut si ai vazut cum e decat sa visezi la ce n-ai facut.Nu te imbolnavi,scumpo.Asculta-ti inima.E asa importanta.Poate sa-si puna pecetea pe toata viata ta.Deci?Ai inteles ceva?Stai cu bunica ta dak ei nu te mai vor.Dar........te vor vrea si te vor ajuta.Asculta-ma!!!!!!!!
stefydulcika
Postat pe 25 Iulie 2009 14:17
Buna, ma numesc Alexandra, imi permit sa-ti scriu pt ca eu am trecut prin aceasi experienta, ma gandesc ca poate vei invata ceva din greseala mea. Bun....eu am 28 ani, am terminat facultatea de constructii, burse etc etc, aveam un serviciu bun, l-am cunoscut pe EL. Roman, muncea in Spania, bine....munceste si acum. Dragoste mare, vb ore intregi pe mess, venit in Romania sa ma vada si sa-si petreaca concediu....absolut tot ce zici tu. Am decis aman2 sa ne mmutam impreuna, la parintii lui aici in spania, zis si facut, numai ca eu am avut un gram de desteptaciune, si mi-am luat masuri pt orice eventualitate, adica m-am transeferat cu serviciul aici, lucrez la ac firma spaniola, sunt respectata etc. Cert este ca dupa 5 luni de trait impreuna DRGOSTEA mea mare mi-a zis ca nu stie ce simte, ca este confuz ca poate ne-am grabit sa ne mmutam impreuna....rahaturi. Eu ce am facut???? Mi-am facut bagajul si am plecat, suferit plans etc etc. Sfatul meu: NU FACE COMPROMISURI PT NIMENI, si eu am facultate sunt desteapta dar se pare ca nu indeajuns de am facut sacrificii pt un coate goale, care si-a batut joc de mine si sentimentele mele. Eu una sper ca nu o sa mai repet greseala. In prezent locuiesc in Spania, locuiesc inca aici pt ca spre fericirea mea firma la care lucrez ma respecta de 10 ori mai mult decat in Romania, traiesc printre oamnei civilizati. Gandeste-te la tine, apreciaza-ti familia pt ca numai ea este alturi de tine, nimeni altcineva. daca ai intrebari....aici sunt. Cu drag
alejandra1981
Postat pe 25 Iulie 2009 14:23
De la: sandrutza, la data 2009-07-11 18:32:43Buna!

Imi cer scuze k apelez la voi, dar as vrea si eu niste pareri mature pentru ca eu nu mai stiu ce sa fac.Sunt cu un tip de cateva luni.El e roman, lucreaza in Spania si a venit de 2 ori in tara pt mine k sa isi petreaca concediul cu mine.El nu a fost bine primit de maica-mea k deh: nu e suficient de inalt, nu are casa, masina...Acum el vrea sa ma duc intr-o vacanta la el pentru 2 sapt.Eu nu am plecat nicaieri vreodata cu un tip pt mai mult de o zi. Bineinteles k maica-mea nu e de acord si i-a zis bunicii mele cu care eu vb si care e de partea mea k dak plec pe ascuns de acasa la el ei nu ma mai primesc acasa knd ma intorc.Mentionez k sunt singura lor fiica si pana la varsta asta am invatat fff bine-am terminat 2 facultati de stat si am facut cum au spus ei si i-am ajutat si respectat.
Numai k sincer eu nu mai pot! Vreau sa ma duc la el, sa ne simtim bine.Maica-mea mi-a zis k dak ma duc se culca cu mine si apoi imi da papucii..... K "se foloseste de mine" si k "mai intai te mariti cu el" si apoi te duci!!! am zis k innebunesc knd am auzit asta!!! A, si eu am 22 de ani.......nu sunt kiar de 16 ani....Nu mai mananc, nu mai dorm....si eu si el suntem suparati.
Voi ce ganduri, pareri aveti?
Va multumesc mult anticipat!

In primul rand E CRIZA chiar si in SPANIA si ai grija sa nu mori de foame pe acolo sau sa ajungeti sa dormiti la metrou! Si eu daca aveam o singura fata de 222 de ani n-o lasam sa plece brambura cu unu venit din Spania! Asa ca nu-i condamna pe ai tai ca gandesc asa! mai bine te mai plimbi cu baiatul pe aici, mai mancati o prajitura, mai bei o ciocolata calda, mai stai pe-o bancuta si chiar te si pupi cu el de ce sa constati numa' ajungand in Spania ca nici macar nu-ti place! Drago cel mai important este siguranta ta! Si nu uita de cele doua facultati... ocupa-te serios de ele si extindeti bibliografia pentru vacanta daca vei avea grija de asta... in timp nu vei mai avea nevoie de sfaturi stupide si infantile de la necunoscute de pe net vei invata sa iei rapid deciziile singura! manuta frumos pe carti c-au aparut multe!
kudika021164
Postat pe 25 Iulie 2009 16:07
parerea mea este sa te duci...sa vezi care-i treaba pe acolo...daca tot ce zboara se mananca .si daca descoperi ca te-ai inselat in privinta lui si e un mare dobitoc, at ce o sa se intample?...o sa primesti o mare lovitura in fund(un pas urias in fata) te destepti,traiesti o experienta care o sa te faca mai desteapta si probabil o sa iti iubesti mama mai mult
paula_adna
Postat pe 25 Iulie 2009 16:25
De la: sandrutza, la data 2009-07-11 18:32:43Buna!

Imi cer scuze k apelez la voi, dar as vrea si eu niste pareri mature pentru ca eu nu mai stiu ce sa fac.Sunt cu un tip de cateva luni.El e roman, lucreaza in Spania si a venit de 2 ori in tara pt mine k sa isi petreaca concediul cu mine.El nu a fost bine primit de maica-mea k deh: nu e suficient de inalt, nu are casa, masina...Acum el vrea sa ma duc intr-o vacanta la el pentru 2 sapt.Eu nu am plecat nicaieri vreodata cu un tip pt mai mult de o zi. Bineinteles k maica-mea nu e de acord si i-a zis bunicii mele cu care eu vb si care e de partea mea k dak plec pe ascuns de acasa la el ei nu ma mai primesc acasa knd ma intorc.Mentionez k sunt singura lor fiica si pana la varsta asta am invatat fff bine-am terminat 2 facultati de stat si am facut cum au spus ei si i-am ajutat si respectat.
Numai k sincer eu nu mai pot! Vreau sa ma duc la el, sa ne simtim bine.Maica-mea mi-a zis k dak ma duc se culca cu mine si apoi imi da papucii..... K "se foloseste de mine" si k "mai intai te mariti cu el" si apoi te duci!!! am zis k innebunesc knd am auzit asta!!! A, si eu am 22 de ani.......nu sunt kiar de 16 ani....Nu mai mananc, nu mai dorm....si eu si el suntem suparati.
Voi ce ganduri, pareri aveti?
Va multumesc mult anticipat!

Baiatul n-are casa, n-are masina, e scund... Hmmmmmmmmm... Da' el cate facultati are? In afara de cea mintala, evident...
Lucia38
Postat pe 25 Iulie 2009 16:26
hmm ..complicata treaba ... da compromisuri de`astea nu se fac pt. oricine .. cred ca mai bine acorzi un timp, in care sa va cunoasteti mai bine ..iar apoi sa decizi singura daca sa mergi sau nu acolo.
Ideea e ca, un tip SERIOS, cu care esti de cateva luni, nu ti`ar cere pur si simplu sa`ti petreci 2 saptamani cu el. Daca se mai baga si maica`ta atunci e si mai rau pt. "voi" ... da sincer ai grija ..in oameni de`astea nu`i prea bine sa ai incredere asa pur si simplu.
Plus ca sunt cazuri care nu s`au terminat bine .. sper sa nu faci si tu greseli care sa te coste mai tarziu .. Banuiesc ca esti o fata desteapta care gandeste anticipat si care poate sa`si asume un risc (numai daca trebuie).
Ok ..cu multa apreciere ..,Tsuka.
Akusta
Postat pe 26 Iulie 2009 11:37
Fa un dus rece si o sa gasesti singura raspunsurile !
___LL___
Postat pe 26 Iulie 2009 12:09
buna...nuj ce sa zik insa eu cred ca ar trebui sa iti asculti inima si instinctele pentru ca poate el chiar te iubesti si ati putea fi foarte fericiti impreuna si totusi ai o varsta nu mai ai 17 ani sa faci numai ce zik ai tai....da este adevarat ca ei ne vor numai binele dar sti cum se zice fericirea ne-o mai facem si singure...nu stiu acum depinde si de tine
kudika046017
Postat pe 26 Iulie 2009 15:14
De la: kudika046017, la data 2009-07-26 15:14:59buna...nuj ce sa zik insa eu cred ca ar trebui sa iti asculti inima si instinctele pentru ca poate el chiar te iubesti si ati putea fi foarte fericiti impreuna si totusi ai o varsta nu mai ai 17 ani sa faci numai ce zik ai tai....da este adevarat ca ei ne vor numai binele dar sti cum se zice fericirea ne-o mai facem si singure...nu stiu acum depinde si de tine


Asa, si crezi tu, ca la cei 22 de ani ai ei nu ar putea fi prostituata de lux prin Spania, China, Japonia sau pe unde dracu ar putea s-o vanda "dragostea ei" ?

amr2009
Postat pe 26 Iulie 2009 15:20
Nu cred ca raspunsul il vei gasi aici...Ai ascultat cu mare atentie ambele parti?.....Sincer ai siguranta ca daca vei pleca in Spania o vei duce mai bine?......Iti place cu adevarat de EL?.....Ai toata viata inainte sa faci ceva din ea si totodata sa te simti bine in pielea ta.....nu apleca capul la prima ssatisfactie care te scapa din mainile parintilor....nu fugi de ceea ce ai suportat pana acum....
Cum ai spus...ai facut tot ce au vrut parintii tai....da acum urmeaza ceea ce-ti doresti tu.....si nu sa scapi de ei. Te inteleg perfect.....am facut acelasi lucru...am plecat...si m-am intors..dar cu un copil.....nu regret nimic....doar ca puteam face mult mai multe ptr a-mi indeplini visele.....
Gandeste de doua ori...numai tu sti ce-ti doresti!
ely_lyzy
Postat pe 26 Iulie 2009 15:59
sincer iti doresc succes in alegerea care o vei face dar ar trebui sa te gandesti si la faptul ca nu poti avea o relatie in care va intalniti doar de cateva ori pe an poate ar ttrebui sa gasesti un baiat care sa-ti fie aproape atunci cand ai nevoie vorbitul pe mes nu ajuta dar o mica imbratisare poate face totul sfatul meu e sa te mai gandesti daca chiar merita
kudika052709
Postat pe 27 Iulie 2009 04:45
Orice parinte isi doreste ceea ce crede de cuviinta ca e mai bun pentru copilul lor. Unii sunt mai restrictivi, altii le lasa libertatea "supravegeata" de a-si "incepe viata". Ideal ar fi suportul moral atunci cand copilul (fie el si de 22 de ani) "greseste", iar parintele sa fie capabil sa il sprijine sa treaca peste. Draga mea, nimeni nu iti poate da un sfat, fiecare dintre noi am facut intr-un fel sau altul sa ne luam "zborul din cuib". Pot doar sa cred ca iti doresti cu adevarat sa fi cu el si pot sa iti mai spun ca ar trebui sa vorbesti cu toate persoanele care sti ca pot sa iti ofere un sprijin daca, in cel mai rau caz, vei esua (in oricare fel). Asadar, gandindu-te ca poate sa nu mearga, incepe prin a-ti lua niste masuri de precautie inainte. Ai putea incepe prin a stabili in primul rand cu el ce poate sa iti ofere in cazul in care tu faci pasul asta si mai apoi cu bunica (inteleg ca ea te sustine) sau oricare alt membru al familiei sau apropiat, ca sa ai suportul moral si sustinerea de care ai nevoie sa treci peste. Dupa ce ai cat de cat asigurate astea, iti iei inima in dinti si le spui alor tai dorinta ta, explicandu-le ca nu este vorba decat de o vacanta. Probabil ca iti va fi enorm de greu, dar numai tu sti daca merita sa infrunti "frica" de familie pentru o vacanta mult visata.
Numai imima ta iti poate dicta, dar nu-i da ei toata puterea sa decida.
Iti doresc putere multa.
Bebulaki
Postat pe 27 Iulie 2009 08:39
buna, am mai vazut raspunsuri si sincer si eu cred ca trebuie pe de o parte sa iti traiesti viata. dar ia-ti si masuri de siguranta!
adica daca relatia are vreo sansa poate sa continue chiar daca nu mergi tu acolo in vacanta (desi poate ar fi bine) dar mai sigur e sa te convingi ca merita...
mai depinde si d situatia lui de acolo, are job? unde sta?
dar tu aici ce faci? ai terminat 2 fac si ce faci acum? poate iti gasesti si tu de lucru acolo...
uite "diferenta asta sociala" cum ca el n-are casa, masa, scoala etc e o prostie pe de o parte: eu tocmai am terminat fac (5 ani la zi) in anul trei am ramas insarcinata si m-am casatorit cu un barbat care lucreaza la o firma de termopane..nu aveam nici noi casa, stam la parintii mei eu mai am 2 frati unul e casatorit. stam toti deocamdata. iar acum noi ne facem casa!! important e sa fie intelegere!!!
deci starea sociala nu conteaza fff mult, dar depinde de om. u cat de bine il cunosti? desigur nu il vei cunoaste niciodata ffff bine dar oricum... eu am facut pasul acela dupa 4 ani!!!
nu ramane decat s cantaresti lucrurile bine!!!

si apoi mai fetelor nu va mai complicati viata cu nu stiu cine din tarile calde!!! exista si la noi barbati si chiar buni daca nu sunteti exagerat de pretentioase, la urma urmei nici noi nu suntem perfecte!!!
adykanaty
Postat pe 27 Iulie 2009 10:33
De la: adykanaty, la data 2009-07-27 10:33:40buna, am mai vazut raspunsuri si sincer si eu cred ca trebuie pe de o parte sa iti traiesti viata. dar ia-ti si masuri de siguranta!
adica daca relatia are vreo sansa poate sa continue chiar daca nu mergi tu acolo in vacanta (desi poate ar fi bine) dar mai sigur e sa te convingi ca merita...
mai depinde si d situatia lui de acolo, are job? unde sta?
dar tu aici ce faci? ai terminat 2 fac si ce faci acum? poate iti gasesti si tu de lucru acolo...
uite "diferenta asta sociala" cum ca el n-are casa, masa, scoala etc e o prostie pe de o parte: eu tocmai am terminat fac (5 ani la zi) in anul trei am ramas insarcinata si m-am casatorit cu un barbat care lucreaza la o firma de termopane..nu aveam nici noi casa, stam la parintii mei eu mai am 2 frati unul e casatorit. stam toti deocamdata. iar acum noi ne facem casa!! important e sa fie intelegere!!!
deci starea sociala nu conteaza fff mult, dar depinde de om. u cat de bine il cunosti? desigur nu il vei cunoaste niciodata ffff bine dar oricum... eu am facut pasul acela dupa 4 ani!!!
nu ramane decat s cantaresti lucrurile bine!!!

si apoi mai fetelor nu va mai complicati viata cu nu stiu cine din tarile calde!!! exista si la noi barbati si chiar buni daca nu sunteti exagerat de pretentioase, la urma urmei nici noi nu suntem perfecte!!!

da,nici noi nu suntem perfecte, dar....am intalnit niste exemplare care m-au dezamagit cumplit si cu care eu am fost fffff buna si mi-am luat-o! da, lucreaza.e inginer.nu, nu culege capsuni.sta cu chirie,iar parintii mei......hehe!! sunt extrem de exagerati! am avut sapt trecuta o cearta si mi-au spus ca nu ies din tara decat dupa ce mor ei....au sunat pe parintii lui k eu sa nu plec.... iar eu, da, nu sunt perfecta, dar nu sunt o pasare intr-o colivie.ei mi-au facut casa, masina si toate ca eu sa nu plec vreodata de langa ei.dk plec inseamna ca nu ii respect....deci? cine e acum exagerat? eu? ei?
sandrutza
Postat pe 27 Iulie 2009 18:51
nu ii trece, ci se intensifica in rau starea ei.....asa k ...nu, nu ma astept la ceva bun.
sandrutza
Postat pe 27 Iulie 2009 18:54
Pfuuu...Nu vreau sa vorbesc prostii insa ..parintii sunt parinti .Mare dreptate avetzi ca sunt exagerati de cele mai multe ori,mai ales in cazul celor cu un singur copil, insa trebuie sa recunoasteti ca ne vor doar binele...difera numai felul de exprimare ...
Eu una l-as pune pe mandrul print sa mai vina o data in Romanai si as incerca sa il includ mai mult in activitatile mele cu familia mea,astfel incat daca este un baiat bun asa cum il vad eu sa vada si ai mei acelasi lucru ...Sa ii ajut sa isi faca o parere buna despre el ..Apoi in timpul unei mese in familie+printul meu am putea sa vorbim cu ai mei si sa le sugeram ideea ca eu sa fac o vizita de cateva zile (poate chiar si o saptamana) la el,oferind in schimbul acordului lor numere de telefon la care putem fi gasiti inclusiv familia lui ...o adresa unde vom sta ...chestii de genul "sa stiti unde ma puteti gasi "
Sigur asta nu inseamna ca o sa si primesti acordul ,insa parintilor le place sa creada ca ei detin controlul ...si atunci de ce sa nu ii lasam sa creada asta...
Pe de alta parte(eu Alexandra 26 de ani ce ii voi implini pe 3 august) ...nu stiu cat % sa sustin treaba cu "asculta-ti inima".... ptr ca in cazul meu ...a fost raiul pe pamant apoi au parut unele chestii am zis ca poate mi se pare ,mai tarziu m-am convins am zis ca poate se "repara" si m-am trezit intr-un tarziu ca desi nu suntem luati si nu avem nici alte obligatii prefer sa traiesc cu toate cele,suferind si plangand ptr ca atunci cand iau atitudine ma doare sufletul de dor ...SI CREDE-MA CA NU E BINE....
MAI BINE FII RATIONALA !AI GRIJA ,NU ITI BATE JOC DE VIATA TA ! PARINTII TE VOR VEDEA COPIL CHIAR SI CAND VEI AVEA 50 DE ANI ....TOT ITI VOR MAI SPUNE"NU FACE AIA! NU FACE AIA!"

Mare grija pustoaico ...si mai bine fii rationala ca d'astia cu capul in nori ....tot se gasesc
BABY_INIMIOARA83
Postat pe 27 Iulie 2009 23:24
draga sandra daca tu consideri ca iti vafi bine atunci poate e timpul sa "iti iei zborul din colivie"...mai ales ca nu e "capsunar"...si nu zic din rautate si ei sunt oameni dar dc prietenul tau are un job stabil poate iti gasesti si u unul si va fi bine, cine stie?!
dar parintii lui ce zic de tine?
adica daca ai tai nu te mai primesc dupa poate te pimesc ai lui...sau poate nu mai e evoie sa te intorci...
deci pana la urma e decizia ta, daca nu incerci vei ramane cu regretul toata viata (iti zic sigur) iar daca nu va merge..astae viata merge mai departe!!!
si crede-ma parintii sunt parinti, vor accepta pana la urma ca fata lor a crescut! parac te-am mai intrebat u lucrezi?
incearca sa fii independenta si indiferenta,poate se schimba...
in rest multa bafta...
adykanaty
Postat pe 29 Iulie 2009 10:09
Traieste-ti viata la maxim ca sa nu regreti nimic mai tarziu... Spune-le asta, spune-le ca ai facut totul impecabil pana acum si ca ai dreptul sa te si distrezi putin, esti tanara si trebuie sa iti traiesti viata si sa te bucuri de anii astia.

Am trecut printr-o situatie asemanatoare si am vrut sa fiu sincera cu familia, care mi-a intors spatele. Fratele meu nu imi vorbeste nici acum.

Dar nu suntem in Evul Mediu, sa aleaga familia un partener si sa te mariti cu el pe nepregatite.

Gandeste-te daca merita sa stie ei tot ce se intampla cu tine sau poate sunt mai linstiti daca nu stiu tot ce se intampla in viata ta.

Ideal ar fi sa devii independenta financiar si atunci vei vedea daca ar mai avea ceva de comentat.

Succes!
anda1979
Postat pe 29 Iulie 2009 20:07
De la: ella_c, la data 2009-07-12 22:32:03Parerea mea este ca parintii tai ti-au trasat un drum pe care vor ei sa mergi.Numai ca ai crescut si incepi sa ai anumite dorinte ,ca orice fata.Te-au programat pentru unul cu masina ,cu casa si ...inalt??
Sfatul meu este sa nu pleci de capul tau...Incerca sa-i convingi ca asta este dorinta ta si ca ai pleca mult mai impacata daca ai avea si acordul lor , daca ati tine legatura telefonic cat esti plecata...
Ce zice mama ta ...ca se culca cu tine si iti da papucii , este ptr. a te convinge sa nu pleci .A facut bietul drumul de doua ori , a suportat-o pe maica-ta Chiar crezi ca un barbat face asta ptr o fata pentru care nu simte nimic si cu care vrea doar sa se tavaleasca o data?



ca i-au trasat parintii un drum pe care sa mearga..nu prea cred..daca ei nu ar indruma-o, atunci cine s-o faca? tu care postezi pe forumuri? ei doar se gandesc la binele ei, nu cred k au batut in cuie anumite lucruri pe care ea sa le faca.
si da, pt un baiat e chiar usor sa faca asta doar pt a fi cu o fata.. sfatul meu pt ea ar fi sa lase prostiile si sa aiba pretentii oleak mai mari...e tentant intr-adevar sa pleci undeva in strainatate pt un baiat pe care il placi, e nebunesc, specific varstei tinere, dar de cele mai multe ori astfel de gesturi se regreta mai tarziu....sa te gandesti bine ce alegi.. asa, multi baieti spun 'vai cat imi placi', dar dupa distractie uita cu totul...mai bine mai cerebral decat cu pareri de rau pe urma.. mentionez k eu am 23 de ani, nu 30-40 k sa spuneti k uite matura unde era..
polinik
Postat pe 30 Iulie 2009 11:38
pt polinik: stiu si eu ....si eu am 24 de ani si stau sa ma gandesc cumai zis si tu..."mai bine cerebral decat cu pareri de rau mai tarziu"...dar daca ar fi invers si parerile de rau ar fi tocmai pt faptul ca nu a plecat?!
desi am 24 de ani sunt casatorita am o fetita de 2 ani, in iunie mi-am luat licenta cu 10 (inginerie 5 ani la zi-buget..ca sa nu crezi ca am dat bani...nu ca mi-as permite dar...) si acum sper sa-mi fac si o casa..am facut primii pasi in drectia asta...
deci ideea e urmatoarea ca nu trebuie tot timpul sa te impiedici de "legile societetii" sunt prea tanara, n-am nu stiu ce, sau el nu are nu stiu ce...sau mai stiu eu ce, dar daca simti cu devarat ceva poate merita sa incerci, de unde stii ca nu merge?!
asta nu inseamna ca trebuie sa te arunci cu capul inainte fara sa cantaresti dc faci bine sau nu....
eu traiesc pe principiul "regreta ceea ce n-ai facut si nu ceea ce ai facut!!!"
adica din ce ai facut si nu a mers macar ai invatat ceva, nu?!
adykanaty
Postat pe 31 Iulie 2009 13:52
noi nu stim prea multe detalii despre relatia voastra dar totusi mi se pare un pic periculos sa pleci asa in strainatate la un necunoscut pt ca trebuie sa recunosti ca e necunoscut. sa pleci fara sa le zici parintilor e cel mai gresit lucru. ia gandeste-te: daca patesti ceva doamne fereste tu iti dai seama ca ii termini?mai bine le lasi toate detaliile adresa nr de tel si toate detaliile si dupa aia iti vezi de drum.dac ei se supara pe tine si nu iti mai vorbesc te-ai gandit cam ce efect ar avea asupra ta? daca inima ta iti spune sa te duci du-te daca ai dubii amana.
melka
Postat pe 9 Octombrie 2009 19:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hmmm... sfat va rog. care facultate e mai ok? 2 De la: freakbabe 19 Ianuarie 2010 15:26
Beam MLM ( job la domiciliu ) 1 De la: Knifey 23 Decembrie 2010 16:24
facultatea de relatii internationale si studii europene 25 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:38
saru-ma doamnelor,..salut baieti 32 De la: the_O 21 Februarie 2010 20:31
ajutor 3 De la: Barbie30_ 12 Ianuarie 2011 19:11