Setari Cookie-uri

fumatul...bata-l vina!!!!

cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.
vieriusinziana
Postat pe 12 Iulie 2009 12:12
ambitie, dorinta si consiliere psihologica, sau apuca-te de tigari mentolate!Eu asa am patit si nu mai vreau nici fum de tigara!
Kalista35
Postat pe 12 Iulie 2009 12:14
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.


stiu eu o reteta infailibila si rapida : LASATE DE FUMAT !!!
_fantoma_
Postat pe 12 Iulie 2009 12:17
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.


cea mai naturala cale sa te lasi de fumat este sa ai vointa Numai ca....nu stiu de unde se poate cumpara...
MarseVintila
Postat pe 14 Iulie 2009 18:54
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.


combina vointa ta cu nicorette si vei reusi
Andia
Postat pe 14 Iulie 2009 18:58
De la: Andia, la data 2009-07-14 18:58:01
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.


combina vointa ta cu nicorette si vei reusi



VOINTA TA CU MULTA AMBITIE
lilianagr
Postat pe 14 Iulie 2009 18:59
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.


Rapid-100 lei pachetul de tigari
Naturist-iarba proaspata
mitura
Postat pe 15 Iulie 2009 00:55
Salut la toti care vor sa se lase de fumat!

Ar trebui infintata liga fumatorilor anonimi ...ceva de genul Am fumat 30 de ani si nu mai fumez de o saptamana. Leacul :o sperietura de moarte si VOINTA!

(Nicorette le-am primit dar nu le-am folosit)

Incearca la centrul de consiliere pentru lasat de fumat din orasul tau

SE MAI INSCRIE CINEVA?

bYE!
kudika052538
Postat pe 16 Iulie 2009 16:53
Eu nu ma inscriu.....eu vreau o tigara
andreea1976
Postat pe 16 Iulie 2009 16:59
Tu nu te-ai prins ca aici nu ne intere decat cei care se inscriu in liga!

Restu' care este fumator sa fie cat vrea dar sa ne scuteasca! OK?
kudika052538
Postat pe 16 Iulie 2009 17:19
PS am uitat sa te intreb 1976 inseamna ca ai 33 de primaveri? de cati ani fumezi? poate de 15 poate de mai putin! Mai ai timp dar o sa iti sune ceasul biologic !

Ce parere ai depre ceasul biologic? ai auzit de el?
kudika052538
Postat pe 16 Iulie 2009 17:21
se gaseste in farmacii pastile anti- fumat si ceai anti fumat
sunt f bune, dar trebuie sa ai si vointa
dana_aliona
Postat pe 16 Iulie 2009 17:43
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.



Vointa,clar ! Nici nu stii de cate ori m-am lasat eu de fumat,prima oara n-am fumat 2 ani jumate,apoi la un necaz m-am reapucat,la un timp,m-am lasat iar timp de 9 luni,apoi am recidivat iar,apoi 1 an si doua luni,iar am lasat fumatul,apoi iar am fost fumatoare,pe urma vreo jumate de an,iar n-am fumat.In prezent,fumez la servici,acasa niciodata,pt ca nu fumeaza nici sotul,si s-ar supara sa fumez eu,si nici nu vreau sa dau exemplu negativ fiicei mele adolescenta.In concediu,nici pomeneala fumat,m-am setat in asa fel incat sa nu simt nevoia sa fumez.De fapt,dependenta de tigari este mentala ,nu fizica,nu exista sevraj dupa nicotina,e un moft termenul.Fumam,de plictiseala,de frustrare,ca sa omoram timpul,de socializare,ca sa tinem hangul celor din jur...cam asa ceva.Ca sa te lasi iti trebuie o motivatie puternica,sa vrei cu adevarat,si nu le reduci,le lasi pur si simplu,te plimbi mult,si te premiezi pt perioade din ce in ce mai lungi fara tigari:pt o saptamana,o luna,etc...depinde cat de mult vrei sa o tii asa...Succes mult !si curaj,pt ca se poate !
lumimari
Postat pe 16 Iulie 2009 18:06
De la: lumimari, la data 2009-07-16 18:06:01
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.



Vointa,clar ! Nici nu stii de cate ori m-am lasat eu de fumat,prima oara n-am fumat 2 ani jumate,apoi la un necaz m-am reapucat,la un timp,m-am lasat iar timp de 9 luni,apoi am recidivat iar,apoi 1 an si doua luni,iar am lasat fumatul,apoi iar am fost fumatoare,pe urma vreo jumate de an,iar n-am fumat.In prezent,fumez la servici,acasa niciodata,pt ca nu fumeaza nici sotul,si s-ar supara sa fumez eu,si nici nu vreau sa dau exemplu negativ fiicei mele adolescenta.In concediu,nici pomeneala fumat,m-am setat in asa fel incat sa nu simt nevoia sa fumez.De fapt,dependenta de tigari este mentala ,nu fizica,nu exista sevraj dupa nicotina,e un moft termenul.Fumam,de plictiseala,de frustrare,ca sa omoram timpul,de socializare,ca sa tinem hangul celor din jur...cam asa ceva.Ca sa te lasi iti trebuie o motivatie puternica,sa vrei cu adevarat,si nu le reduci,le lasi pur si simplu,te plimbi mult,si te premiezi pt perioade din ce in ce mai lungi fara tigari:pt o saptamana,o luna,etc...depinde cat de mult vrei sa o tii asa...Succes mult !si curaj,pt ca se poate !
si ambitie????????? cum stai la capitolul asta?
xandra79
Postat pe 16 Iulie 2009 18:07
Asa e cu lasatul asta de fumat trebuie sa te setezi sau sa te resetezi ... sa te gandesti ca a trecut ziua cand a fi cool insemna sa fumezi in rand cu amicii, sa ai vocea hodorogita sa tusesti si sa expectorezi groso dimineata ca un birjar, sa faci tot mai des bronsita asmatiforma, apnee, ( aiurea mie nu mi se poate intampla eu sunt beton de sanatoasa) , asi vine si clipa aia, mai intai treci de la tigari rosii la tigari albastre apoi argintii apoi subtiri ca paiele ... pana intr-o zi sau intr-o noaprte cand nu mai poti respira, cand ai senzaia bicului pe carne vie de durere cand aerul se opreste in gat si nu vrea sa mi intre in plamani, cand simiti cum corpul tau ar respira cu fiecare tresarire si fiecare respiratie e ca o lovitura peste spate... prin asta am trecut acum o saptamana...m-am speriat ata de rau incat desi fumez de ceva ani am zis gata ...
Ma rasplatesc in fiecare zi pentru ca au trecut inca 24 de ore fara tigara ... ma suna prieteni, colegi si cand ma intreaba ce mai fac primul lucru pe care il spun e : a mai trecut o zi si o ora si un minut si o secunda fara tigara... le am in casa, sunt la indemana mea, pot chiar acum sa merg si sa imi aprind o tigara ...dar de ce ? nu am nici un motiv si daca as avea vreun necaz nu mai cred ca tigarile m-ar ajuta sa ma destresez sau sa inimi rezolve problemele!
kudika052538
Postat pe 16 Iulie 2009 18:22
De la: kudika052538, la data 2009-07-16 16:53:51Salut la toti care vor sa se lase de fumat!

Ar trebui infintata liga fumatorilor anonimi ...ceva de genul Am fumat 30 de ani si nu mai fumez de o saptamana. Leacul :o sperietura de moarte si VOINTA!

(Nicorette le-am primit dar nu le-am folosit)

Incearca la centrul de consiliere pentru lasat de fumat din orasul tau

SE MAI INSCRIE CINEVA?

bYE!


Buna super idee vreau si eu.
M-am lasat de multe ori si m-am apucat dupa pauze de zile, luni ,sau saptamani de tot atatea ori.
lilianagr
Postat pe 16 Iulie 2009 18:25
De la: kudika052538, la data 2009-07-16 18:22:38Asa e cu lasatul asta de fumat trebuie sa te setezi sau sa te resetezi ... sa te gandesti ca a trecut ziua cand a fi cool insemna sa fumezi in rand cu amicii, sa ai vocea hodorogita sa tusesti si sa expectorezi groso dimineata ca un birjar, sa faci tot mai des bronsita asmatiforma, apnee, ( aiurea mie nu mi se poate intampla eu sunt beton de sanatoasa) , asi vine si clipa aia, mai intai treci de la tigari rosii la tigari albastre apoi argintii apoi subtiri ca paiele ... pana intr-o zi sau intr-o noaprte cand nu mai poti respira, cand ai senzaia bicului pe carne vie de durere cand aerul se opreste in gat si nu vrea sa mi intre in plamani, cand simiti cum corpul tau ar respira cu fiecare tresarire si fiecare respiratie e ca o lovitura peste spate... prin asta am trecut acum o saptamana...m-am speriat ata de rau incat desi fumez de ceva ani am zis gata ...
Ma rasplatesc in fiecare zi pentru ca au trecut inca 24 de ore fara tigara ... ma suna prieteni, colegi si cand ma intreaba ce mai fac primul lucru pe care il spun e : a mai trecut o zi si o ora si un minut si o secunda fara tigara... le am in casa, sunt la indemana mea, pot chiar acum sa merg si sa imi aprind o tigara ...dar de ce ? nu am nici un motiv si daca as avea vreun necaz nu mai cred ca tigarile m-ar ajuta sa ma destresez sau sa inimi rezolve problemele!


Ai dreptate nici eu nu cred ca ne calmam cu ele sau ca ne rezolva intr-un fel problemele.E doar o chestie psihologica.Dar e o mare tentatie.Am putut rezista fara si cateva luni ,Fara sa mi se para foarte greu ,dar nu stiu nici eu de de de fiecare data m-am reapucat.
lilianagr
Postat pe 16 Iulie 2009 18:29
Poate din cauza ca ai uitat de ce ai renuntat sau poate ca a fost o chestie de anturaj sau poate ...eu imi doresc realmente sa scap ... stiu ce greu este am mai facut pauze de cate un an jumate, sAse luni ...m-am speriat de kilogramele puse in plus si am luat-o de la capat ....dar acum sunt asa de hotarata si sper sa reusesc ....

tocmai de aceea as vrea sa infintam aici in acest forum un loc de intalnire pentru cei cAre s-au lasat de fumat... un loc in care sa ne ajutam si sa ne sprijinim ca sa reusim si sa stim de ce nu mai trebuie sa fumam ... e foarte greu mai ales dupa ce ce a fost mai urat a trecut si in fiecare zi trebuie sa lupti cu tentatia ... nu e sevraj dar acu de exemplu ma gandeam ca minutele acelea doua -trei in care lasi orice alta preocupare sa iti zboare din minte, deschizi pachetul, alegi o tigara, o moi usor intre degete, o pui intre buze, aprinzi chibritul saU bricheta, aprinzi tigara si tragi primul fum lung, adanc in plaman.....ce toate astea nu ar putea fi inlocuite cu un exercitiu de respiratie profunda mult mai sanatos? ba da! si ce rasplata... dupa trei zile de cand m-am lasat de fumat m-am intalnit cu o prietena fumatoare ... cand a inceput sa im i vorbeasca m-am intrebat "Oare asa imi putea si mie rasuflarea? a scrumiera rece?" precis dar ce oribil pentru un nefumator, naspa... deci am sa respir adanc, si o sa mai treaca o zi fara si inca o zi pana toate astea vor deveni NORMALITATE
kudika052538
Postat pe 16 Iulie 2009 18:56
De la: kudika052538, la data 2009-07-16 18:56:29Poate din cauza ca ai uitat de ce ai renuntat sau poate ca a fost o chestie de anturaj sau poate ...eu imi doresc realmente sa scap ... stiu ce greu este am mai facut pauze de cate un an jumate, sAse luni ...m-am speriat de kilogramele puse in plus si am luat-o de la capat ....dar acum sunt asa de hotarata si sper sa reusesc ....

tocmai de aceea as vrea sa infintam aici in acest forum un loc de intalnire pentru cei cAre s-au lasat de fumat... un loc in care sa ne ajutam si sa ne sprijinim ca sa reusim si sa stim de ce nu mai trebuie sa fumam ... e foarte greu mai ales dupa ce ce a fost mai urat a trecut si in fiecare zi trebuie sa lupti cu tentatia ... nu e sevraj dar acu de exemplu ma gandeam ca minutele acelea doua -trei in care lasi orice alta preocupare sa iti zboare din minte, deschizi pachetul, alegi o tigara, o moi usor intre degete, o pui intre buze, aprinzi chibritul saU bricheta, aprinzi tigara si tragi primul fum lung, adanc in plaman.....ce toate astea nu ar putea fi inlocuite cu un exercitiu de respiratie profunda mult mai sanatos? ba da! si ce rasplata... dupa trei zile de cand m-am lasat de fumat m-am intalnit cu o prietena fumatoare ... cand a inceput sa im i vorbeasca m-am intrebat "Oare asa imi putea si mie rasuflarea? a scrumiera rece?" precis dar ce oribil pentru un nefumator, naspa... deci am sa respir adanc, si o sa mai treaca o zi fara si inca o zi pana toate astea vor deveni NORMALITATE


si eu m-am ingrasat 6kg intr-o luna .
lilianagr
Postat pe 16 Iulie 2009 19:01
Secretul este sa nu inlocuiesti tigarile cu dulciurile , e vara ...se gasesc fructe si legume proaspete, baga o cura de salate combinate... si sa vezi...Eu nu m-am ingrasat de loc intr-o saptamana nici macar jumate de kilogram, sunt atenta, ma cantaresc zilnic. Incerc sa nu mananc prea tarziu seara , beau apa ca sa ma hidratez si pe caldurile astea oricum nu prea am chef de mancare... daca vrei pot sa iti dau o reteta de salata excelenta si de ac olo mai poti si tu inventa, modifica combina... e chiar OK!
kudika052538
Postat pe 16 Iulie 2009 19:08
De la: xandra79, la data 2009-07-16 18:07:57
De la: lumimari, la data 2009-07-16 18:06:01
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.



Vointa,clar ! Nici nu stii de cate ori m-am lasat eu de fumat,prima oara n-am fumat 2 ani jumate,apoi la un necaz m-am reapucat,la un timp,m-am lasat iar timp de 9 luni,apoi am recidivat iar,apoi 1 an si doua luni,iar am lasat fumatul,apoi iar am fost fumatoare,pe urma vreo jumate de an,iar n-am fumat.In prezent,fumez la servici,acasa niciodata,pt ca nu fumeaza nici sotul,si s-ar supara sa fumez eu,si nici nu vreau sa dau exemplu negativ fiicei mele adolescenta.In concediu,nici pomeneala fumat,m-am setat in asa fel incat sa nu simt nevoia sa fumez.De fapt,dependenta de tigari este mentala ,nu fizica,nu exista sevraj dupa nicotina,e un moft termenul.Fumam,de plictiseala,de frustrare,ca sa omoram timpul,de socializare,ca sa tinem hangul celor din jur...cam asa ceva.Ca sa te lasi iti trebuie o motivatie puternica,sa vrei cu adevarat,si nu le reduci,le lasi pur si simplu,te plimbi mult,si te premiezi pt perioade din ce in ce mai lungi fara tigari:pt o saptamana,o luna,etc...depinde cat de mult vrei sa o tii asa...Succes mult !si curaj,pt ca se poate !
si ambitie????????? cum stai la capitolul asta?
lumimari
Postat pe 16 Iulie 2009 20:30
Pt xandra 79 : Stau bine,nu ma plang,dak vei citi cu atentie ceea ce am postat,vei intelege ca am ajuns in stadiul sa fumez numai cand vreau eu,dak vreau.Nu am renuntat definitiv,pt ca n-ai sa crezi,imi place grozav sa fumez,ma simt bine cand fac asta si in creierul meu sunt FUMATOARE ,deci fumez cu pasiune ! Numai ca ,am facut de atatea ori exercitiul de a ma lasa,incat pot renunta la fumat ori decate ori vreau,pt orice perioada de timp,deci voiam sa scot in evidenta ca o persoana se poate lasa de fumat daca vrea.Eu nu vreau sa renunt definitiv,pt ca nu fumez mult si imi place sa fac asta !Acu sunt in concediu si nu fumez de o luna,cam asa...dar abia astept sa incep serviciul sa pot fuma din nou cate o tigara.Dak as vrea,n-as mai fuma,dar nu e cazul .Mesajul primei postari era altul...Omul,dak vrea,poate orice,depinde cat de mult vrea !
lumimari
Postat pe 16 Iulie 2009 20:40
Cel mai simplu-nu-ti mai cumperi tigari,rogi toti cunoscutii sa nu-ti dea nicio tigara,nu stai in locurile unde se fumeaza si nu te mai gandesti la ele.
Eu nu vreau sa ma las-imi place sa fumez cu prietenele la o sueta,la o petrecere-dar daca am perioade cand nu ma simt ok,sau cand sunt stresata,umblu cu ele in geanta,dar nu ma ating -pt ca fumez doar cand ma simt bine, cand am timp,nu de nervi sau din lipsa de ocupatie.
A,uitasem ce era cel mai important-VOINTA,nu plasturi,nu tigari fara fum si alte cele.
Succes!
luyyzz
Postat pe 17 Iulie 2009 01:49
De la: vieriusinziana, la data 2009-07-12 12:12:31cunoaste cineva,ceva,rapid impotriva fumatului?chiar si naturist.

nu imi place sa dau sfaturi dar.....1.AMBITIE......2.ZYBAN

Postat pe 17 Iulie 2009 01:53
De la: kudika052538, la data 2009-07-16 17:21:17PS am uitat sa te intreb 1976 inseamna ca ai 33 de primaveri? de cati ani fumezi? poate de 15 poate de mai putin! Mai ai timp dar o sa iti sune ceasul biologic !

Ce parere ai depre ceasul biologic? ai auzit de el?


Da...aia inseamna.
Da am auzit de ceasul biologic..... asa...si?
sunt multe alte chestii mult mai daunatoare ca fumatul....la asta te-ai gandit?
Sunt multi care nu au fumat in viata lor....dar au murit de cancer la plamani....
Nu fumez de 15 ani ci mult mult mai putin....dar niciodata nu am avut probleme
Dupa parerea mea...alcoolul provoaca mult mai multe probleme...dar nu prea vezi campanii anti alcool...
O tigara nu te face agresiv.....de la o tigara nu-i dai nevestei cu parul in cap si altele....
De ce nu se fac campanii impotriva fabricilor,combinatelor care polueaza?
Nuuu.....se fac campanii anti fumat....ca doar asta e la moda in toata lumea
andreea1976
Postat pe 18 Iulie 2009 15:23
eu cunosc sexul cu un barbat toata ziua
3 zile la rind
rasa
Postat pe 23 Iulie 2009 17:55
eu cunosc ceva inpotriva fumatului 3zile facisex de 4 ori pe zi
rasa
Postat pe 23 Iulie 2009 17:59
si eu am fumat vointa ma salvat
rasa
Postat pe 23 Iulie 2009 18:03
iti dau eu in pat
rasa
Postat pe 23 Iulie 2009 18:08
daca sunteti curiosi incercati sa cititi cartea asta..multi zic ca a avut efect..acum cred ca totul depinde de vointa Mult noroc!
static.scribd.com/docs/1t8b63x2vryfk.doc
klaudya_e
Postat pe 28 Iulie 2009 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sini mici 55 De la: zayka19 18 August 2014 21:15
Nutritie sanatoasa=Viata indelungata 2 De la: BBFluturas 19 Iulie 2009 19:36
Absorbante terapeutice 4 De la: kudika226898 1 August 2011 00:36
CLARINOL 4 De la: Pakitto 15 Septembrie 2009 08:52
Youthful Island - Esenta de ceai verde 2 De la: Pudika416607 6 Septembrie 2011 13:27