Setari Cookie-uri

Eu romanca ... el arab

De la: kudika068042, la data 2009-09-13 12:55:29Are dreptate Diana! incetati sa mai fiti naive....

Lasa, si avocatii tr sa traiasca
Diannnnnnna
Postat pe 13 Septembrie 2009 12:59
mai puneti mana pe o carte sa va mai domoliti hormonii, dar nu romane siropoase cum tare va mai plac
Diannnnnnna
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:02
Diana......ce te face sa crezi ca ai dreptate??
anca0704
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:03
are are dreptate o spun si eu din proprie experienta..inainte daca ieseam fara sa zic imi primeam 100 de morale sa nu mai zic ca si niste palmi...dar logic ca le dadeam inapoi ca is tare artagoasa:))
eternity_jwl
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:04
De la: anca0704, la data 2009-09-13 13:03:02Diana......ce te face sa crezi ca ai dreptate??

Deschide-ti-va ochii si vedeti ca traiti pe Pamant nu in Rai. Pe pamant daca nu esti atent poti pati orice, visand la rai. Si visati atata la Rai pt ca aveti mintea odihnita. Realism fratilor!
Diannnnnnna
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:04
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-13 13:04:53
De la: anca0704, la data 2009-09-13 13:03:02Diana......ce te face sa crezi ca ai dreptate??

Deschide-ti-va ochii si vedeti ca traiti pe Pamant nu in Rai. Pe pamant daca nu esti atent poti pati orice, visand la rai. Si visati atata la Rai pt ca aveti mintea odihnita. Realism fratilor!

Eu doar am intrebat ce te face sa zici ca ai dreptate in ceea ce spui! S intreb acest lucru doar din ideea ca domnisoara aia poate se simte bine langa el, si poate ca noi vb doar din afra, si poate ca cei 2 implicati in rel respectiva stiu mai bine ce se petrece intre ei........
anca0704
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:08
Exista si barbati buni, mai putini ce-i drept, numai ca pe aia nu-i apreciati... nu-s nici cool nus- nici trendy si nici nu va fac sa vibrati. pt ca nu aveti ochiul format pt calitatea adevarata a unui om... si consecintele...apar.
Diannnnnnna
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:10
De la: anca0704, la data 2009-09-13 13:08:31
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-13 13:04:53
De la: anca0704, la data 2009-09-13 13:03:02Diana......ce te face sa crezi ca ai dreptate??

Deschide-ti-va ochii si vedeti ca traiti pe Pamant nu in Rai. Pe pamant daca nu esti atent poti pati orice, visand la rai. Si visati atata la Rai pt ca aveti mintea odihnita. Realism fratilor!

Eu doar am intrebat ce te face sa zici ca ai dreptate in ceea ce spui! S intreb acest lucru doar din ideea ca domnisoara aia poate se simte bine langa el, si poate ca noi vb doar din afra, si poate ca cei 2 implicati in rel respectiva stiu mai bine ce se petrece intre ei........

pai se simt bine normal, numai ca noi oamenii avem si un creier care admirabil ar fi sa stapaneasca hormonii... acum fiecare cu conceptiile sale. poate sant eu mai depasita.
Diannnnnnna
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:11
in fiecare padure exista uscaciuni,eu sunt casatorita cu un arab de 14 ani si sunt foarte fericita cu el,niciodata nu mi-a impus sa port batic sau sa ma imbrac ca femeile lor,depinde de caracter si de modul cum il modelezi tu.si m-ai este ceva irakienii sunt m-ai rai m-ai posesivi si ff gelosi,asa ca trebuie sa te gindesti bn daca vrei sa ramii cu el sau nu,asta depinde de tn nu de ceea ce gindesc altele.si noi avem romani extrem de gelosi.nu conteaza nationalitatea.spre exemplu am prietene casatorite cu arabi si ai lor barbati sunt fff gelosi si le-au obligat sa poarte batic in rest o duc foarte bn cu ei.asa ca tu esti in masura sa iei o hotarire,nu te arunca cu capul innainte.
lety17
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:11
sper ca ideea ta nu imi este adresata mie.........
anca0704
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:12
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-13 13:11:19
De la: anca0704, la data 2009-09-13 13:08:31
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-13 13:04:53
De la: anca0704, la data 2009-09-13 13:03:02Diana......ce te face sa crezi ca ai dreptate??

Deschide-ti-va ochii si vedeti ca traiti pe Pamant nu in Rai. Pe pamant daca nu esti atent poti pati orice, visand la rai. Si visati atata la Rai pt ca aveti mintea odihnita. Realism fratilor!

Eu doar am intrebat ce te face sa zici ca ai dreptate in ceea ce spui! S intreb acest lucru doar din ideea ca domnisoara aia poate se simte bine langa el, si poate ca noi vb doar din afra, si poate ca cei 2 implicati in rel respectiva stiu mai bine ce se petrece intre ei........

pai se simt bine normal, numai ca noi oamenii avem si un creier care admirabil ar fi sa stapaneasca hormonii... acum fiecare cu conceptiile sale. poate sant eu mai depasita.

nu am zis ca esti depasita. iti dau dreptate intr-un fel. eu doar am zis ca, atata timp cat nu esti impilicata direct in acea relatie, nu stii exact cum sta treaba doar privind din afara!
la urma urmei, sa fim seriosi... cati romani, nemti si orice alta natie si religie si cultura (sau ce mai vrei tu) nu isi trateaza femeile ca pe niste carpe???
si a zis kudika bine : "fiecare padure cu uscaciunile ei"!
anca0704
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:14
mult succes!
Diannnnnnna
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:21
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-13 13:21:18mult succes!

anca0704
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:55
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-09-13 10:17:20
De la: tordana, la data 2009-08-05 14:29:37Suntem impreuna de 7 luni...merge toul relativ bine... numai ca ...pe langa faptul ce e foarte gelos mai e si posesiv.... ce parere aveti despre asta??? oare unde va duce???
.....pai cum nu stiai ca asa sun arabii?.....va trebuii sa te obisnuiesti cu asta si mai ales sa porti batic ,sau sa mergi la citiva metri in spatele lui ,asta de ca te vei casatorii cu el ...in rest gelozia si posesivitatile lor sunt normale si sincer nu prea se potrivesc cu libertismele romancelor ....de ce crezi tu ca la ei femeile umbla mascare de haine din cap pina-n piscioare si de ce nu sunt lasate sa aiba un servici ,de ce n-au voie sa iasa pe strada decit insotite de sotii lor sau cu mai multre femei in grup .....oare pe seama cui se pun toate astea ?....am auzit ca in emiratele arbe s-a inaugurat un tren/merou luxos pt populatia de acolo cit si pt turisti si cind am auzit ca sunt separate compartimente speciale doar pentru femei si copii ....mi-a picat faþa!...mai au sa le puna lanturi de git si cipuri GPS ca sa le urmareasca si sa fie localizate exact de catre sotii lor atunci cind ele mai ies din casa din an in paste



mai nene...vad ca tu chiar ai ceva impotriva arabilor..... ori sotia ti-a fugit cu vre-un arab...
si app pt stiinta ta ...treaba cu baticu,nu prea seaplica pentru toti arabii...
tordana
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:18
va rupeti acum in dat sfaturi ...i-a uitati-va la stirile de la ora 5 si vedeti cate romance sunt rupte in bataie...faceti o vizita la chirurgie sa vedeti acolo "sacii de box" si nu sunt maritate cu arabi..

sunt barbati obisnuiti...depinde de voi fetelor ce fel de relatii aveti..dak exista intelegere e totul perfect.. si ce???la noi nu mai poarta femeile batic??? si le obliga cineva?!?!? in mediul rural nu iesa femeile fara batic..thoamneee.... atata timp cat exista dragoste nimic nu conteaza...duceti-va sa va dati licenta pe probleme de dragosteeee...



si atat va mai stresati si va mai deranjeaza cand apare in italia vrajeli despre romani...ei bine,,,ganditiva k asha e si cu arabii si cu turcii si tot neamul lor...hai
ralyna01
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:22
Bine Ralyna!
myeyes
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:31
De la: ralyna01, la data 2009-09-13 16:22:32 va rupeti acum in dat sfaturi ...i-a uitati-va la stirile de la ora 5 si vedeti cate romance sunt rupte in bataie...faceti o vizita la chirurgie sa vedeti acolo "sacii de box" si nu sunt maritate cu arabi..

sunt barbati obisnuiti...depinde de voi fetelor ce fel de relatii aveti..dak exista intelegere e totul perfect.. si ce???la noi nu mai poarta femeile batic??? si le obliga cineva?!?!? in mediul rural nu iesa femeile fara batic..thoamneee.... atata timp cat exista dragoste nimic nu conteaza...duceti-va sa va dati licenta pe probleme de dragosteeee...



si atat va mai stresati si va mai deranjeaza cand apare in italia vrajeli despre romani...ei bine,,,ganditiva k asha e si cu arabii si cu turcii si tot neamul lor...hai


Cred ca nu ma streseaza ceva mai mult decat asta cu iubirea care nu tine cont ca ti-e foame.

Diferenta e ca la noi toti barbatii aia care-si bat nevestele se duc in inchisoare, nu sunt pupati pe cap cu un " bravos!"
Kathara
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:50
sa iti spun unde o sa duca? la bataie...:) si acum serios....chiar cunosc cazuri.....arabii au asta in sange...asa se nasc...asa e conceptia lor....pentru ei femeia e un nimeni.....citeste cartea Numai cu fiica mea si o sa iti schimbi radical parerea.....cel putin eu de atunci nu ii pot vedea in fata ochilor. multi isi arata adevarata fata dupa casatorie.....dar daca zici ca e posesiv de pe acum...unde crezi ca o sa se ajunga?....sa nu mnai iesi din casa...sincer mi mila de romancele si nu numai care intra in relatii cu musulmanii
andreajucan
Postat pe 13 Septembrie 2009 18:46
hmmm....nu cred k stiu pe cineva care sa se duca la mititica ca a dat in nevasta-saa....hai sa fim seriosi..
ralyna01
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:33
sincer si eu am avut o relatie cu un arab si intr`adevar...era f gelos si f posesiv,nu`i placea sa port decolteuri etc..evident k m`am impus si n`a avut c sa faca decat sa ma accepte asa cum sunt! i`am zis k ori ma accepta asa cum sunt , ori ne despartim.... iubindu`ma f mult,evident k a inghitit in sec si n`a mai avut ce sa faca... dupa 2 luni deja vroia sa vina sa`i cunoasca pe ai mei, sa ma mut la el... lucru care m`a cam "speriat" sa zik asa, pt k oricum nu era barbatul la care visam si stiam k nu voi merge mai departe in viata cu el... asa k am hotarat sa ma desp d el... el inka ma iubeste f mult, inka ma cauta si s`ar intoarce oricand la mine dak i`as zice,,, desi a trecut 1 an de knd am luat hotararaea de a ma desparti d el...
concluzie: gelosi si posesivi prin fire, n`ai cum sa`i schimbi...poate ca inghit in sec unii,dar naravul din fire...
aburika25
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:05
dragele mele conteaza OMUL. sotul meu e arab pursange, musulman. suntem casatoriti de 2 ani si avem o fetita. eu am mai fost casatorita in romania cu un roman si nu amers deloc. acum traiesc in tara lui... si ma simt minunata(va scriu din siria). da, e adevarat .....multe chestii pe care deja le stiam despre ei sunt adevarate dar nu general valabile. nu am fost obligata la nimic aici si duc aceeasi viata ca si in romania, ba mai bine. imi lipseste familia si imi lipsesc prietenii e adevarat dar vb in fiecare zi.
cine are intrebari imi poate scrie...
aveti grija!!!!
july_fire2007
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:10
Religia ii zice asa:
Men are the maintainers of women because Allah has made some of them to excel others and because they spend out of their property; the good women are therefore obedient, guarding the unseen as Allah has guarded; and those on whose part you fear desertion, admonish them, and leave them alone in the sleeping-places and beat them; then if they obey you, do not seek a way against them; surely Allah is High, Great.
Acu', conteaza cat de religios e...
anushkha
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:38
interesant subiect!!
myky_nyky_29
Postat pe 14 Septembrie 2009 00:10
nu stiu de ce atacati pe toata lumea,in fine...cum e mai bine ca toate fetele in romania sunt dezbracate si cu...e sau sa fi decent imbracata,iar la optiunea ta sa porti batic???eu zic ca mai bine sa fi decenta..sa nu uitam ca suntem femei,si trebuie sa ne respectam..mie sincer mi ar fi groaza sa am o fata in romania,sau alta tara,pt ca are atatea ex negative,inclusiv prietenii...dar pana la urma tine de educatia primita.si inca un mic secret pt cine e cu un arab,ei lasa o fata care c..,adika fata resp daca chiar vrea sa fie cu el,automat trebuie sa il respecti,si ca religie si ca barbat.si credeti ma,ca daca renuntati la decolteuri,si fuste scurte,tot voi veti fi respectate MAI mult depinde de voi daca vreti o familie sau nu.pt ca multe nu vor,adika vor asa o relatie,si dupa aia spuneti ca va lasat,plangeti,etc.dar si el e la fel,daca vede ca nu sunteti serioase,normal ca se joaca si el.bafta!
yasmin_yasemin
Postat pe 14 Septembrie 2009 18:10
De la: myeyes, la data 2009-09-13 01:08:21 Casatoria cu un arab presupune sacrificii, mai mici sau mai mari. Depinde cat de om este!



io stiam ca se numesc compromisuri. de o parte si de alta!
geo_x
Postat pe 14 Septembrie 2009 18:54
De la: geo_x, la data 2009-09-14 18:54:06
De la: myeyes, la data 2009-09-13 01:08:21 Casatoria cu un arab presupune sacrificii, mai mici sau mai mari. Depinde cat de om este!



io stiam ca se numesc compromisuri. de o parte si de alta!
poate femeia chiar face sacrificii !
kudika1993
Postat pe 14 Septembrie 2009 18:59
automat ca in orice relatie se fac compromisuri de ambele parti.cred ca myeyes vroia sa zica altceva,si anume ca trebuie sa i intelegi religia ,si sunt anumite femei care pur si simplu nu se acomodeaza,cred ca la asta se referea termenul sacrificii.parerea mea
yasmin_yasemin
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:00
De la: kudika1993, la data 2009-09-14 18:59:09
De la: geo_x, la data 2009-09-14 18:54:06
De la: myeyes, la data 2009-09-13 01:08:21 Casatoria cu un arab presupune sacrificii, mai mici sau mai mari. Depinde cat de om este!



io stiam ca se numesc compromisuri. de o parte si de alta!
poate femeia chiar face sacrificii !


de pilda!!??
geo_x
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:00
De la: yasmin_yasemin, la data 2009-09-14 19:00:43automat ca in orice relatie se fac compromisuri de ambele parti.cred ca myeyes vroia sa zica altceva,si anume ca trebuie sa i intelegi religia ,si sunt anumite femei care pur si simplu nu se acomodeaza,cred ca la asta se referea termenul sacrificii.parerea mea


draga mea, pentru asta exista logodna, perioada precasatoriei!!
da' la muslumani nu exista asa ceva.
da' stau si ma intreb, si iar e o intrebare retorica la care sunt sigur ca voi primii un raspuns pertinent si la obiect imediat ce voi posta, de ce numai femeia trebuie sa se acomodoze?? asta nu dovedeste ca femeia este ca un obiect in ochii lui?
ia sa vedem daca sta bine pe peretele de sud!!!!
geo_x
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:06
3 CAZURI :

1: Nu credeam mai nimic din ce se spunea despre ei si spuneam la fel...nu toti sunt la fel...fiecare e unic in felul lui (mai mult sau mai putin) ..asta pana cand am fost cu un armean si am avut si zile bune si mai putin bune. Spre norocu meu era mai modern(daca ma pot exprima asa) ,dar gena lor nu se va schimba niciodata ..indiferent daca e din armenia,irak,egipt s.a.m.d Foarte gelos ...posesiv cu masura, el are dreptatea chiar si atunci cand nu are.Printre putinele lucruri bune a fost sentimentul de siguranta si protectie pe care il aveam cand eram langa el . Cineva f apropiat mi a spus ca de atunci m am schimbat ....am devenit mai hotarata si mai ambitioasa (o alta parte buna a relatiei). Cu noua schimbare am devenit si mai hotarata referitor la viitoarele relatii ..care nu vor mai include natii din astea.
Respectul e foarte important pentru ei...lucru pe care il vad si la facultatea mea unde in jur de 60% sunt arabi ( unul zicea ca se simte ca acasa pentru ca sunt mai multi arabi decat romani). Daca ii respecti esti respectat si iti acorda prietenia lor +tot ajutorul in situatii dificile....dar e bine sa te opresti la o simpla prietenie decat o relatie..indiferent de cat de bine arata respectivul.
In familie la ei nu era cu batice chestii si nu avea probleme cu felul in care ma imbracam.
Orgolios,incapatant,parere nu f exceptionala despre femei pentru ca na..nu sunt la fel de ,,superioare si bune ca ei", ce vrei tu conteaza foarte putin. Deranjant pt mine a fost cand a intrebat ce fac de mancare ca lui ii este foame (dupa 2 luni) sau cand ma tot intreba/ruga sau pur si simplu spunea sa ma duc in piata sa cumpar nu stiu ce produse sau ceva de mancare si sa i le duc.Atunci mi am pus un semn de intrebare mai mare ..daca asta se intampla dupa 2-3luni atunci nu sunt curioasa sa stiu ce ar fi intrebat/facut dupa o perioada mai lunga.
I ndiferenta ta si autoritatea ii schimba putin....dar prea putin ca sa conteze cu adevarat.
Din fericire relatia noastra nu a durat foarte mult :D..m am putut trezi si lua o decizie la timp.
Nu regret ca l am cunoscut si m am convins in mare parte de cum sunt 99% dintre ei ...dar nici nu cred ca ai ceva de pierdut daca nu o faci ...traiesti foarte bine si fara experiente de genu( din pacate pentru foarte multe dintre femei sunt neplacute/marcante si aduc doar lucruri negative dupa).
Pentru cine e crescut si educat sa duca o astfel de viata poate parea ok si putem parea noi tampite ca avem astfel de pareri.
Felicitarile mele pentru cea care a reusit sa l schimbe pe unu in proportie de 80%..si daca exista doresc sa o intreb si daca se merita. :D

2. . Relatie de aproximativ 7ani cu un armean..totul perfect => casatorie =>viata un iad = divort ..si asta in cazul fericit ..pentru ca unele nu ajung/nu au sustinerea sau tupeul sa divorteze.

3. Colega..relatie cu arab de 2 ani ...plecat impreuna in Germania.Daca ii facea mancare era proasta ca nu a invatat...daca invata era proasta ca nu a gatit( se pregatea pt un examen)..pe langa morala de rigoare se lasa si cu bataie.Nu iesea din casa.....nu avea telefon si pe laptop nu avea internet. Parte buna: a reusit sa o scoata dintr-o depresie destul de grava ....sa aiba incredere in ea si sa aiba puterea de a depasi orice obstacol cu zambetul pe buze...motive pentru care si a dat seama ca nu se merita asa viata si a reusit sa vina inapoi in Romania ..singura...si din acea zi adio arabi.

Dupa cum spune si un proverb arabesc :

,,Sunt o mie de feluri de a pierde o zi, însã niciunul de a o întoarce înapoi."

Ganditi de mii de ori pana sa luati o decizie !
clarice
Postat pe 14 Septembrie 2009 19:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre farmece si vraji... As dori un sfat 1 De la: kudika_1035300 15 Ianuarie 2019 01:51
relatie sagetator-sagetator 5 De la: roxi_berzi 21 Decembrie 2010 17:11
Ce parere aveti de aceasta "femeie"? 30 De la: kudika272966 26 Martie 2010 21:53
O parere, un sfat... totul a fost in imaginatia mea,sau chiar ar fi putut fi ceva real??? 16 De la: manumarius 31 Mai 2010 09:36
Stie cineva,ce gandesc si ce vor barbatii,atunci cand sunt intr-o relatie? 21 De la: just_laura 8 Aprilie 2009 14:15