Setari Cookie-uri

vr sa imi ucid soacraaaa!!!!!!!!

sincer nu cred ca o sa mearga decat un sigur lucru: sa fii ferma cu ea! Nu-ti fie frica de ea! cearta-te de cate ori simti nevoia, fii rea, sincer altfel nu o sa poti, daca accepti asa in continuare si te macini in sufletul tau chiar ca te trezesti ca se muta cu tine in casa. Zi-i sa va lase in pace sa traiti si voi ca oamenii normali, iar daca iti baga placa cu "cat te-am ajutat" nu lasa garda jos, asa incearca ea sa te santajeze sentimental. Anunta-l pe sotul tau ca urmeaza o perioada in care nu o sa fii deloc blanda si roaga-l sa nu se supere pe tine, dar numai asa puteti rezolva problema. Se poate sa iti fie greu la inceput, s-ar putea sa riposteze si sa se lamenteze, dar odata ce va vedea ca esti ferma o va mai slabi cu atitudinea asta. Si chiar daca vine la tine gata sa se mute, o dai afara efectiv. Trebuie sa inteleaga, si nu ai voie sa fii indulgenta! Mama mea m-a terorizat de mica.. mereu a intervenit in viata mea. Cand eram mica mi-era frica sa ripostez pentru ca imediat ma pedepsea sau dadea in mine. Mereu ma santaja emotional, dar cand am mai crescut am invatat sa o infrunt, desi era riscul inca sa fiu "pedepsita" si desi i-a luat ceva timp sa se obisnuiasca cu asta, atitudinea mea a dat roade, iar acum pot face lucruri fara sa ma simt vinovata. Tot nu e de acord niciodata, dar ce cred eu conteaza mai mult si acum sunt constienta de asta mai mult ca oricand.

Deci iti urez multa bafta nu te lasa! Ignor-o, cearta-te si las-o sa inteleaga ca daca vrea sa aveti o relatie cat de cat buna ar face bine sa nu se amestece in viata ta si a sotului tau.
kudika053499
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:11
Actioneaza cu mult tact si diplomatie. Nu-i mai spune sotului tau de fiecare data cand te enerveaza soacra, pentru ca pana la urma e mama lui, si chiar daca tine cu tine, pentru ca acum tu esti familia lui, mai mult ca sigur nu-i comvine.
Fa asa cum au spus fetele, trateaz-o cu indiferenta, nu mai vorbii chestii intime cu ea, dar fii politicoasa, si pana la urma va intelege ca fiecare trebuie sa-si vada de viata lui.
bad_witch
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:14
De la: kudika023770, la data 2009-10-18 07:02:23Uneori suntem sufocati de dragostea celor din jur pe care nu o intelegem.Vina acestora este ca nu stiu sa isi exprime acesasta dragoste cu mai multa discretie, sa fie situata undeva intr-o zana mai apropiata de indiferenta.Pentru a nu muri de aceasta dragoste prea intensa, exista doua cai.Sa nu stai in calea ei, sau cel putin sa o dirijezi.Sa-i dai o preocupare.Ar trebui sa ne gandim ca de multe ori, abia dupa ce pierdem, ne dam seama ca pierderea noastra este pentru totdeuna.



Cel mai bun sfat . Se vede ca este dat din experienta de viata. Sunt sigura ca o mare parte din probleme se vor rezolva odata cu venirea celui mic pe lume.
mariasav
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:20
Povestea ta seamana uimitor de mult cu a mea.Soacra mea se incadreaza in aceeasi tipologie cu a ta.Sfatul meu,nu stiu,daca nu te-a jignit grav niciodata,nu trebuie sa faci ce am facut noi,noi am rupt orice legatura cu ea de cand s-a nascut baietelul nostru,adik acum 1 an si 8 luni.De ce?Pentru ca ne-a facut mult rau,insa ultima data a facut-o rau de tot de oaie -ne-a dat afara din aprtamentul pe care ni-l facuse cadou.Acum avem casuta noastra si suntem tare fericiti.Eu sunt constienta ca tu nu poti rupe relatiile cu ea de tot,dar vorba fetelor,taie telefonul fix,ignora-i bipurile si reteaza-i vorba-zi-i clar sa lase plansetele la o parte si zi-i ca te deranjeaza toata ziua vizitele ca ai nevoie de liniste pentru ca esti insarcinata si ca nu ai nevoie de ajutor momentan.Daca vei avea i-l vei cere,dar la cum o ai la inima sunt sigura ca vei invata sa te descurci singura.Pe mine cand m-au apucat durerile nasterii,eram singura acasa,sotul fiind plecat pe mare si uram sa vina peste 4 zile.Eu nu am sunat-o pe ea,ci m-a dus o prietena la spital si pe ea am anuntat-o a doua zi.Nu i-a convenit,dar o uram pt.cat rau ne-a facut,asa ca am preferat in acele momente sa fiu cu cineva drag,repectiv prietena si matusa mea.Dupa ce baiatelul nostru a implinit 8 zile,ne-a dat afara din apartament.Noroc ca aveam o garsoniera a noastra pe care ulterior am vandut-o si acum sunte foarte bine si foarte linistiti fara ea.Ai mar grija,cu soacra asta nu stiu cata fericire vei mai avea in familie.Mult succes si nastere usoara! Nu te lasa de scoala orice ar fii!
georgiana_grosu
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:24
Scumpa esti o dulce...am aceeasi problema cu "socra mea"...e mereu curioasa, mereu da ea sfaturi, ma impunge si ma jigneste cu orice are ocazia, exact cum este a ta. eu nu sunt casatorita cu el, dar tot asa, in 3 ani de cand suntem impreuna eu mai stau pe la el, el pe la mine. Crede-ma, cea mai buna solutie este feedback-ul. Nu sta si fa pe-a amabila si pe cea mai dragutza nora. Cand te impunge da-i peste nas si spune-i ca nu permiti sa te jigneasca. Cand suna spune-i ca o retii din treaba. Sau nu ii mai rasp la telefon ca se va simte singura. Fa-o cu ou si cu otet ca altfel nu se mai potoleste. si daca faci facultate? Asa..si? Invata sa o expediezi la fel cum face si sotul tau. Asa incearca si a mea cu mine....pe trage de limba mereu. Invata cuvantul NU STIU !!! De ce nu il intrebati de baiatul dumneavostra? sau...De ce sunteti asa de curioasa. Crede-ma ca nu ai sa faci mare bors cu ea, asa ca nu ai nevoie sa o pupi nicaieri. Am prieteni care s-au despartit din cauza soacrei sa venea cu oala cu mancare la ei in casa. Iar eu la randul meu ma cert f tare cu iubitul meu din cazua ei. Cea mai buna solutie zic eu este sa stie ca esti si Buna si NEBUNA. Si gata. Se potoleste femeia.
Alendra_Zara
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:25
De la: mariasav, la data 2009-10-18 11:20:19
De la: kudika023770, la data 2009-10-18 07:02:23Uneori suntem sufocati de dragostea celor din jur pe care nu o intelegem.Vina acestora este ca nu stiu sa isi exprime acesasta dragoste cu mai multa discretie, sa fie situata undeva intr-o zana mai apropiata de indiferenta.Pentru a nu muri de aceasta dragoste prea intensa, exista doua cai.Sa nu stai in calea ei, sau cel putin sa o dirijezi.Sa-i dai o preocupare.Ar trebui sa ne gandim ca de multe ori, abia dupa ce pierdem, ne dam seama ca pierderea noastra este pentru totdeuna.



Cel mai bun sfat . Se vede ca este dat din experienta de viata. Sunt sigura ca o mare parte din probleme se vor rezolva odata cu venirea celui mic pe lume.




intr-adevar, dar cu unele persoane nu ai efectiv ce sa discuti. Sunt sigura ca fata asta e plina de diplomatie, dar uite, isi ascunde toate sentimentele si intr-o zi o sa rabufneasca cu totul... Prea multa dragoste strica si atunci tre sa fugi de ea... plus ca asta nici macar nu e "dragoste", e disperarea unei mame care nu mai are control asupra copilului ei care a crescut si in viata caruia incearca sa se bage mereu ca o musca... daca nu faci nimic n-o sa se rezolve nimic de la sine. Toata puterea e in tine! nu-i poti permite sa te exploateze astfel, indiferent de cat de disperata e sa faca parte mereu din viata ta. O sa te distruga daca o lasi.
kudika053499
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:25
Indiferentza nu e cea mai bune solutie. Pt ca asta ii permite ei sa faca in continuare cum vrea. Trebuie sa tai craca ca altfel nu se poate. 3 ani de indiferentza a mea nu au facut decat sa ii permita in continuare sa danseze pe masa ! Cand e vb de soacre uiti de bun simt.
Alendra_Zara
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:27
Ia incearca sa-i platesti cu aceiasi moneda.

Cam ce-ti face ea, fa-i tu ei si te disculpi ca sunt toane de gravida.

Racoreste-te pana o disperi si o inlaturi.

Cu bun simt n-ai ce cauta la usa fuduliei!

Fii barbata!
90701
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:28
Buna fetelor!Este prima data cand postez un comm aici ...ma intereseaza subiectul pt ca si eu am parte de o soacra a dracului, pe care nu o mai pot suferi nici in ruptul capului. Din cauza ei nu m-am putut bucura de propria-mi nunta, ne-a stresat toata ziua si toata noapteax(. Noi am decis ca nu punem flori in piept invitatilor si ma trezesc ca vine ea cu niste flori oribile la mine acasa ...deci am innebunit cand am vazut-o. Am mai decis ca vom folosi plicuri pentru bani, ea la spre sfarsitul nuntii a strigat la microfon cati bani inchinaX(X(X(X(X deci credeti-ma ca m-au apucat toti dracii. Sa nu mai zic ca a avut de obiectat si in privinta faptului ca nu am vrut gaina aia oribila si a facut ca toti nemtii, ca ea vrea gaina ca nu stiu ce (bineinteles socrul la fel de imbecil!! ). A facut tatal meu rost de gaina, dar bineinteles ca m-am tinut tare si nu a mai iesit nimeni cu ea la nunta. Ca sa am surpriza cand m-am uitat pe dvd-uri ca atunci cand au venit la parintii mei acasa, au venit cu sticlele de vin in mana ca pe timpul bunicii. Va spun sincer ca nu pot sa imi amintesc cu cea mai maree placere de nunta mea...gandul asta ma urmareste in continuu si nu pot sa uit ce mi-a facut...despre sotul meu pot sa spun ca la inceput il vedeam extrem de mamos, insa acum e schimbat ceea ce ma bucura ff mult(noi stam singuri in apartamentul soacrei, ea fiind plecata in strainatate). Si chiart daca e plecata tot isi baga nasul peste tot, il intreaba ce are de mancare, daca a mancat...vine cu idei ca ar trebui sa facem asta si asta si aia, are pretentii sa o vizitez in fiecare zi cand e in tara....ma scoate din sarite. Abia astept sa ma calce pe nervi mai mult decat pot ca o ia dracu! Ma iau toti nervii doar cand ma gandesc. Dar va trebui sa se obisnuiasca cu gandul ca ea pt mine nu inseamna nimic! Trebuie sa ne inarmam cu multa rabdare ca sa le putem suporta. O zi frumoasa va doresc!
gabbyttzza
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:30
draga mea,soacra mea e buna ,momentan,cu mine,a incercat si cu noi ,dar nu chiar asa ca la tine,dar parerea mea este urmatoarea: EVIT-O CAT POTI,ADICA FA-TE CA AI TREABA,NU RASPUNDE LA TELEFON,DU-TE SI CULCA-TE,DACA VINE PE LA VOI.............. toate cele bune !!!!!!!!
pogoranclaudia
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:37
tot ce poti face e sa incerci sa nu se mute la voi,chiar daca va veni de multe ori pe zi pt cel mic.odata cu nasterea celui mic ar fii bn sa vina mama ta aici in tara si at cand o sa vada socra ta ca mama ta e aici o sa te lase in pace si o sa fii 2 ontra una,cat despre sot nu te astepta sa fie de partea ta ci neutru doar e mama lui.incerca sa o eviti cat mai mult pana la nasterea copilui fate ca o asculti sa se simta ea bn. tu spunei da asa fac cum sp tu,cand pe alta parte faci cum vrei tu.fiii isteata
eli_geo
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:44
Good Luck
Xlay
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:46
fetelor,eu nu vorbesc deloc cu soacra mea.E o femeie atat de tampita incat nu merita sa ma ostenesc insa stiu sigur un lucru.Soacrele asta cred ca se iau una dupa alta fara sa-si dea seama cat sunt de imbecile.Pai nu-i mai bine sa se dea pe langa noi ca sa le fie si lor bine decatsa faca pe matragunele.Si apoi simptomul soacra e studiat cu multa vreme in urma de Freud si are conotatii sexuale.la mine a fost asa -inainte de ma cunoaste spunea ca ea vrea ptr fisu o fata frumoasa cu studii .Dupa ce m-a cunoscut (he he he ) a decis ca vrea una bogata.Pe urma a facut tot ce i-a stat in ptinta sa-l bage pe fisu in gard asa ca i-a plimbat pe la nas o tiganca prostituata spunandu-i ca n-are nimic daca e prostituata ca dupa ce se marita se potoleste .Despre etinie ...a spus ca ea nu crede ca e tigaca .Asa ca de un an m-am casatorit cu fisu ,i-am interzis sa mai aibe vreo relatie cu masa,stam impreuna la mine(am casa mea) ,mergem pe la ai mei frecvent pentru ca sunt foarte buni ,cand ma intalnesc cu masa prin oras ma fac ca nu stiu cine e.Fisu stie dar nici el nu prea o agreaza asa ca de mai bine de un an nu vorbim niciunul cu ea.Nu sunt cinica dar eu cu femeia asta nu o ma mai am nicio relatie in viata asta ,nici macar un buna ziua.I-am dat timp sa se reabiliteze ,nu a facut-o asa ca s-0 ierte Dumnezeu ca eu nu mai pot.Cert e ca si foarte falsa pentru ca in fata mea era numai lapte si miere dar ma fredona pe la spate.I-am spus lu fisu,adica sotul meu,spune-i matii sa nu indraznesca sa ma opreasca in strada ca o fac tandari.Si apna acum nu m-am impiedicat de ea.Si sa stiti ca ma tin de cuvant.S-o fereasca Dzeu sa ma salute sau sa imi zica ceva ca matur cu ea pe jos mai ales ca intre timp am aflat amanunte picante din tineretea ei
bebita67
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:52
Eu una imi respect soacra pt ca este mama viitorului meu sot si normal ca o iubeste si orice s-ar intampla cred ca voi pastra acel respect ( chiar si de fatada) pt ca il iubesc pe el . Pana acum nu am avut probleme cu ea probabil pt ca nici nu sta in aceeasi localitate cu noi...si nu ne viziteaza prea des...dar cand o face nu ma deranjeaza cu absolut nimic.Eu sper sa ramana relatia exact cum este acum si cred ca nu vor fi probleme.E mare lucru sa ai liniste in familie....iar in situatia ta fereasca dumnezeu sa fiu vreodata....dar sincer un sfat din partea mea : ignor-o! zi ca ea si fa ca tine! si ai sa vezi ca in timp va ceda....si va inceta sa se mai bage in viata voastra :).Va doresc multa sanatate si sa fiti fericiti! si sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos.
elenya83
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:53
Salut! Din experienta mea e bine sa-ti faci un grup de sprijin (aliati :) ) pt cand o sa nasti in special; fa-ti un plan de bataie singura sau cu sotul ce o as faceti imediat dupa nastere pt ca pot exista momente cand el nu e acasa si poate tu ai nevoie de ajutor si atunci sa ia la cine apela sa nu cumva sa fi nevoita sa apelezi la ea; de ex: o sora, o cumnata, o verisoara o prietena (mama am inteles ca e plecata sau poate veni sa te ajute in prima luna de la nastere??-ar fi ideal); inconjoara-te de prieteni si persoane dragi pt ca te fac mai puternica si mai rezistenta la "intemperii" .
In rest iti urez tot binel edin lume, fi puternica, fi vesela si sigura pe tine! Si daca mai ai discutii fi degajata nu inversunata.!
ANCADARA
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:56
Soacra in vizita la nora.
Nora:
-Mama soacra, cat stai pe la noi?
Soacra:
-Atat cat voi fii bine primita.
Nora:
-Nici la o cafea nu stai?
:) Ion si Gheorghe stateau la povesti:
G: Mai Ioane, ce mai face soacra ta?
I: Mai Gheorghe, in urma cu putin timp a decedat.
G:Imi pare rau! dar cum s-a intamplat?
I: Poi intr-o zi, a venit la noi la masa... Ne-am apucat eu si nevasta sa pregatim totul pe acolo si fiind ocupati cu alte treburi am rugat-o pe soacra sa mearga in beci sa aduca niste cartofi. Si coborand ea pe scari, a alunecat si s-a lovit la cap.
G: Si voi ce ati facut????
I: Ce sa facem? Am mancat altceva! :)


brunetty
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:07
sa spui mersi ca sotul tau e altaturi de tine.sunt cazuri si mai grave.....si eu ma aflu intr-o situatie asemnatoare, doar ca nu sunt casatorita. stau cu prietenul meu de apropae un an , la el acasa, cu parintii lui si sora lui. toate au fost roz pana la un moment dat cand au inceput sa-mi umble prin lucruri, fapt ce ma enerveaza la culme. problema grava este ca atunci cand ii spun prietenului meu ce ma doare, le tine partea. dar mereu1 orice s-ar intampla, spune sa nu mai bag in seama toate fleacurile! dar pentru mine nu sunt fleacuri! am venit cu ideea sa ne mutam in chirie dar raspunsul lui a fost: nu avem bani. si uite asa, ne ducem traiul, certandu-ne aproape saptamanal din cauza alor lui.
sfaturi?
poate asta te mai incalzeste. sfatul meu este sa eviti sa-i mai raspunzi la telefon atat de des, sa incerci sa o lasi mai moale...
raluck
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:12
Parca tocmai mi-am citit povestea....Deosebirea dintre noi e ca eu nu sunt inca insarcinata insa soacra mea cand aude de chestia asta parca inebuneste....ei ii e teama sa nu las copilul la ea cand o sa am treaba " ca poate o sa il uit prea mult acolo"....
carmen_i
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:20

Draga mea aceiasi situatie am avut si eu in urma cu 15 ani, in plus mai umbla si cu chestii ieftine de genul a zis nu stiu cine asta de tine. Am ascultat-o un an si am suportat-o si i-am spus clar "noi doua nu putem fii prietene si nu meriti sa-ti spun mama ,de azi iti voi spune pe nume. A fost un soc ptr ea care eu intotdeuna spuneam va rog , va multumesc etc. Si te-as ruga cu vizitele mai rareca mai am si alte persoane de primit in casa si nu se simt foarte bine in prezenta ta."Dar m-a sustinut sotul meu foarte mult. si de atunci ne vedem o data pe luna daca si numai daca am timp. Nu face ca mine dar e o solutie.
LumiTaf
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:21
ai 2 alternative:
1- ori o "placi'' asa cum este și adopți stilul mereu în ''garda''
2- ori îl lași

soacrele nu se vor schimba atât timp cât fiul lor nu le va arata ca : în cãminul lor nu este nevoie de EA ...fãrã alte EXPLICAȚII , BOCETE și SLÃBICIUNI

alynastoian
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:33
buna.nu cred k e cazul sa isperi..sunt mii de exemple.parerea mea,e sa vbf serios cu ea,Doar tu cu ea si sa ii explici k tu si sotul tau va descurcati..iar knd vei avea nevoie de ajutorul ei o vei suna.spune-i k e mult mai bine sa ramana cu sotul ei aks si k voi 2 veti veni la ea sa o ajutati,,mlt succes si u mai fi suparata k faci rau copilasului...iubeste-ti sotul si nu ii mai reprosa k si el vede cum ehttp://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/28672.html# mama lui...suces
Lady_Pisy
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:39
Ei? Cum ai rezolvat problema?
Ai discutat direct problema cu soacra,sau ai aplicat metoda din tiltul topicului?
Sfatul meu e sa ai o discutie hotarata si directa cu soacra.Iar sotul sa arate prin fapte ca e alaturi de tine.
Omoratul soacrei nu e o solutie decat in cazul cand vrei sa mananci toata viata sarmale aruncate cu prastia printre gratii .
Amiable
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:40
Eu imi vizitez soacra la 2 - 3 saptamani si sta la 2 statii de mine - suficient. Daca i-ai spus frumos ca te streseaza si nu intelege, vorbeste-i urat ! tipa la ea ! nu ii mai raspunzi la telefon - deloc ! si o vizitezi o data pe luna! care-i faza?! nu-i convine?! si ce o sa faca? mie cand nu imi convine ceva actionez in consecinta!
kudika060122
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:47
Eu ink nu m-am casatorit cu logdnicul meu, dar daca mama lui ramane la fel si dupa ne luam o sa fie perfect ... Momentan ma iubeste f mult si isi doreste mult sa fiu nora ei ... oricum nici in ruptul capului nu am de gand sa stau cu ea nici dak e miere ... k si mierea se zahariseste si nu mai e buna ... dak nu vom avea casa la inceput preferam amandoi sa stam cu ai mei sau cu chirie ...

nush ce sfat sa-ti dau, dar cred k treci printr-un calvar, si eu as fi omorat-o :P Glumesc, desigur :)
AnDrEeA_23
Postat pe 18 Octombrie 2009 12:49
Draga mea, soacrele pot fi cele mai parsive si mai hoate persoane..eu una nu o suport pe a mea de nicio culoare. Todeauna se mira ce sa mai faca sa-l vada pe fiu-so servitor la ea in batatura. Daca a reusit cu unul dintre fii,sa devina celibatar cu al meu nu i-a mers...nu degeaba se spune ca "nora a mai mica e cea mai dracoasa". Am adoptat o alta metoda..nu ma duc pe la ea. Nici ca mi-ar fi dor de fatza ei..iar lui fiu-so i-am zis k daca ma mai streseaza sa ma mai duc la ei, ne suparam rau de tot. daca are chef sa se duca el..bine,bine nu mai spun ca dupa ce se duce in "vizita" vine schimbat total. oricum pentru astea si moartea e bagatela
syrenne
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:05
mda, nu am cunoscut niciuna din mamele fostilor mei prieteni (slava Domnului)dar din ceea ce am citit aici sunt sigura ca atunci cand ma voi indrepta spre o relatie serioasa, voi avea masina mea si apartamentul meu.
de-aia nici nu ma grabesc. e cel mai bn sa nu primesti nimic de la socrii, ca ar putea sa te santajeze pe viitor
bafta in a-i opune rezistenta scorpiei
x_tina90
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:15
da de ce nu ai mai raspuns?esti cumva arestata sau la puscarie? glumeam.
parerea mea este urmatoarea:
daca te suna pe fix lasa-l pe sotul tau sa raspunda sa vb cu ea
daca te suna pe mobil paseaza-l sotului si vb cu ea doar daca te cere la tel.
daca te intreaba ceva legat de sotul tau si o freaca grija zii ca nu stii ca sa-l intrebe pe sotul tau
daca te jigneste nu te lasa afectata incearca in acele momente sa te calmezi si sa te gandesti la ceva frumos sau spune in mintea ta : vaii ce fericita sunt o sa am un copil frumos si am sa il iubesc mult si sa stii ca functioneaza iar pe urma cand o prinzi o articulezi fara sa stai pe ganduri sau ii spui direct, ca ce a vrut sa insinueze!
daca te mai trezeste anume sau vb tare sau face galagie te duci la ea si ii zici clar: va rog frumos mai incet oleaca ca dorm si vb prea tare. esti in casa ta ai dreptul sa faci asta si sa vezi ce bine te simti dupa.
daca vrea sa vina ea sa aiba grija de copilul tau zii clar ca ai avut un var sau un frate orice ex e binevenit care a fost crescut de bunici si nu ti-a placut ce educatie i-au dat si ca nu iti place sa iti creasca altcineva copilul si ca vrei sa il formezi asa cum iti place tie si ca vrei sa vezi daca intradevar esti in stare. si ca nu iti place sa iti certe altcineva copilul asa ca nu crezi ca ar fi o idee buna sa iti creasca ea bebe-ul.dar daca o sa fie nevoie neaparata asigur-o ca o vei chema.
trebuie sa o articulezi dulce si frumos dar dureros.
sa nu face-ti fetelor greseala sa va certati cu iubitii din cauza soacrelor pt ca nu e vina lor, nu ei si-au ales parintii
si cat mai multa INDIFERENTA
nu te baga in discutii cu ea iar daca iti cere parerea spune simplu ca nu stii
scuze pt romanul scris dar era necesar
melka
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:19
hmm..hai sa ma bag si eu seama...nu am citit ce s-a scris aici k nu prea am timp...dar am citit problema ta cu soacra...si mama a avut aceasi problema nu numai cu soacra'sa ci si cu socrusu'
toate s-au terminat in momentul cand i-a dat afara pe aman2 cu matura si a tipat k daca mai calca la ei in casa cheama politia!!!
i-a explicat si lui tata ca nu are nimic cu parintii lui, dar nu vrea ca parintii lui sa influenteze relatia lor...
sunt convinsa ca tata nu a fost foarte incantat...dar a urmat si replica lui mama: daca nu iti convine si nu ma sustii ..nu ai decat sa te duci si sa te culci cu ma'ta!!! (sper ca nu am fost prea directa..)
apoi faza cu masina...zii clar k ai primito cadou si nu ai cersito de la ea...zii clar si fii ferma..tipa la ea...fii autoritara in casa ta!!! ca iti zic...nici o soacra nu se schimba cu vb buna...
iar cand te suna..fii obraznica...daca te intreaba ce faci zii ca ti-o tragi cu sotu' si multumestei k are un baiat atat de dotat.....daca intreaba de fiu'su zii k e la baie si face "lucru manual"...oki...poate am exagerat..dar o sa vezi k o sa functineze.. ce sa zic...inca nu am nici o soacra..dar sa se bage in viata mea ..jur ca o dau cu capul de pereti...
ralyna01
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:25
De la: raluck, la data 2009-10-18 12:12:00sa spui mersi ca sotul tau e altaturi de tine.sunt cazuri si mai grave.....si eu ma aflu intr-o situatie asemnatoare, doar ca nu sunt casatorita. stau cu prietenul meu de apropae un an , la el acasa, cu parintii lui si sora lui. toate au fost roz pana la un moment dat cand au inceput sa-mi umble prin lucruri, fapt ce ma enerveaza la culme. problema grava este ca atunci cand ii spun prietenului meu ce ma doare, le tine partea. dar mereu1 orice s-ar intampla, spune sa nu mai bag in seama toate fleacurile! dar pentru mine nu sunt fleacuri! am venit cu ideea sa ne mutam in chirie dar raspunsul lui a fost: nu avem bani. si uite asa, ne ducem traiul, certandu-ne aproape saptamanal din cauza alor lui.
sfaturi?
poate asta te mai incalzeste. sfatul meu este sa eviti sa-i mai raspunzi la telefon atat de des, sa incerci sa o lasi mai moale...


la tine e si mai rau...dar Cum naiba te-ai mutat la el?? nu te-ai gandit la ce o sa te astepte? .........

oricum multa BAFTA ca o sa te astepte timpuri si mai grele
alynastoian
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:36
Dupa sase luni de fericire conjugala, Bill si Jane sedeau in fata focului, linistiti,cand se auzi un ciocanit in usa. Bill se duse si o deschise. Cine era? Soacra lui, cu doua geamantane.
- Vreau sa stau aici, spuse soacra.
- Foarte bine. Acolo sa stai! Ii replica Bill. Si ii tranti usa in nas.
Chrys4Angel
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In sfarsit am pus capat unei casatorii de calvar 16 De la: kudika098645 7 Martie 2010 20:22
O ZI SPECIALA 8 De la: kitty_na 4 Septembrie 2010 23:18
Mi-e greu, mi-e tare greu..... 50 De la: lizzy74 25 Mai 2009 10:39
sunt mai importantii prietenii??? 8 De la: Elyaa 8 Iulie 2011 10:39
buna fetelor 1 De la: kudika_960579 7 Mai 2014 14:47