Setari Cookie-uri

vr sa imi ucid soacraaaa!!!!!!!!

solutie aproape valabila: schimbi nr de tele sau il tii inchis! daca vine la usa, neanuntata, mie mi s-a intamplat, spui ca dormeai si ca in casa ta faci ce vrei, cand vrei. Infrunt- o , caci altfel, se va infiltra tot mai adanc in viata ta. Despre copil, nu mentiona nimic, decat faptul ca este al tau si al sotului tau, in nici un caz nu este al intregului clan. Eu sunt mai versarata, sa zic asa, am reusit sa tin nebuna la oarece distanta.ucces si nu lasa babornita sa va mai dea roata!
clp
Postat pe 18 Octombrie 2009 07:56
Draga mea, nu e nevoie sa o omori tu, ca va muri de batranete!
Sau daca chiar vrei sa o enervezi, ignor-o cat poti tu de mult. O atitudine cat mai indiferenta din partea ta nu o va face fericita. Las-o sa vorbeasca toate tampeniile din lume, poarta-te ca si cum nu s-a intamplar nimic si vezi-ti de treburile tale. Nu renunta la nimic din ceea ce doresti, pentru ca exista reversul medaliei, va fi in stare sa spuna ca nu ai fost tu in stare si nu ai facut fatza, nu ca te-a batut ea la cap. Si mai ales incearca sa nu-i spui sotului tau de cate ori te revolta prostiile debitate de maica-sa.
Mu-i raspunde la toate telefoanele, sau daca suna pe fix spune-i ca tocmai plecai undeva, si daca suna pe fix sa aveti din aia care te face sa vezi ce nr. te suna.
Tine-o cat mai departe de voi, si stati si voi cat mai departe, altfel vei suferi tu foarte mult.
judgingamy
Postat pe 18 Octombrie 2009 08:20
Trash The Dress- poezia asezata in rama


Trash The Dress este un curent, un ritual, o plastifiere a nuntii, cu radacini americane, dar care a fost imprumutat mai apoi de toata lumea, inclusiv de romani iar acesta sedinta foto-video are un farmec aparte, in urma ei rezultand materiale artistice, expresive si neasteptate, care va vor incanta si surprinde ochiul. Este vorba de creatie si nu de distrugere, de romantiere a unicitatii nuntii si nu de o nefireasca lejeritate, caci rochia poate fi doar murdarita, udata, rupta chiar ... dar o simfonie noua va va urmari ori de cate ori veti deschide albumul. Se pot face si sedinte TTD "curate" insa important este doar ca acest ritual iti ofera o noua ocazie de a te mai bucura odata de rochia de mireasa si mai ales ca pe o materializare a emotiilor si sentientelor din spatele rochiei, o refulare a tensiunilor din ziua nuntii, o descatusare a tuturor energiilor inmagazinate si incorsetate in impuneri “de convietuire” in societate. Cu Trash the Dress puteti fi liberi, extrem de liberi, caci TTD nu e altceva decat arta, rafinament, libertate de expresie, vers si savoare, originalitate, frumos si unicitate! Trash the dress este un curent al fotografiilor, uneori si video, de nunta ce imbina eleganta unui astfel de eveniment cu realitatea si frumusetea naturii, surprinzand mirii in cele mai frumoase peisaje din orice moment al zilei, in imagini ce fac cu adevarat substratul unui album de arta.
Acest nou si artistic stil al fotografiilor de nunta s-a nascut in Las Vegas, in 2001, intemeiatorul sau fiind fotograful John Michael Cooper si a fost rapid preluat de catre vedetele de la Hollywood, iar la noi in tara a fost practicat pentru prima oara cu doi ani in urma. De atunci, tot mai multe mirese vizionand in pagini web fotografii in stilul TTD devin indragostetie de idee si cauta un fotograf si un cameraman care poate savarsi astfel de fotografii.
Dupa cum deja am amintit, acest stil de fotografii nu are rolul de a proteja rochia de mireasa, ori costumul de mire, ci acela de a reda cele mai frumoase aspecte dorite de miri cu o astfel de ocazie. Astfel, mireasa si mierele pot poza in cele mai neobisnuite locuri, pe pamant, pe nisipul plajei, jucandu-se in apa, catarati pe stanci, intinsi intr-o poiana, alergand pe strazile vechi, langa case parasite, pe santiere, pe malul unui rau, in pesteri ori grote, in padure, in ploaie sau tavaliti in zapada dar si in mijlocul naturii rurale, langa animale, langa capite de fan, in ferme, intr-o barca cu peste si in oricare loc care poate incununa poezia momentului. Mirele si mireasa au libertatea de a sta oriunde si oricum, asa cum se simt mai bine, fara nici un fel de incorsetari, insa pentru fotograf si cameraman lucrurile sunt mai dificile, imaginatia trebuie sa fie debordanta, concentratia la maximum si experienta in fotografii sa isi spuna cuvantul. De data aceasta nu numarul mare de cadre este important ci finetea acestuia, filozofia libertatii absolute pe care trebuie sa o exprime.
Avantajul cel mare al acestui curent este acela ca, desi in marea majoritate a cazurilor, TTD-ul se realizeaza dupa nunta, nimic nu va impiedica sa o faceti peste o saptamana, o luna, un an.
Locatia fotografiilor trebuie atent aleasa, fiind multe variante pe care le puteti opta, de la peisaje rustice, la cele pustii pe malul marii sau cele usor salbatice si periculoase de la munte. Strazile marginale ale oraselor, zonele parasite, cu ruine, caile ferate, zonele pastorale, sunt de asemenea o atractie pentru cupluri. Aveti libertatea de a va juca cu namol, de a va intinde pe pamant sau iarba, de a va juca in mare, de a traversa un parau, de a va sui in copaci sau pe o sura, de a poza intr-un depozit de masini vechi, sau in mijlocul animalelor, la pescuit sau pe stadion etc. Lasati-va imaginatia libera si mergeti acolo unde va place, in locrui romantice, pustii, periculoase, rustice, unele triste, altele pline de frenezie, purtati-va pasii acolo unde sufletul si ascunsele trairi va cheama. Nici nu mai are importanta daca ati fost mireasa ieri sau acum sase luni, daca sunteti in luna de miere sau doar in weekend. Descatusati-va energiile fiind extremi de liberi si de joviali intr-un peisaj de voi ales.
Unele mirese isi fac griji cu privire la distrugerea rochiei de mireasa, insa daca nu o murdariti de ulei de motor sau ale solutii si substante care ard materialul sau il pateaza ireversibil nici nu trebuie sa va faceti griji. Puteti duce ulterior rochia de mireasa la o curatatorie, eventual una ecologica, si totul se rezolva! In definitiv, rochia de mireasa e de unica folosinta! poate fi murdarita dupa nunta, de dragul artei!
Desigur, varianta extrema duce la distrugerea iremediabila a rochiei de mireasa, lipsind moliile de placerea de a o devora in tihna catorva decenii pe fundul unui dulap. Daca aveti de gand sa va tavaliti prin noroi sau sa va harjoniti pe stancile unei creste, fiti sigura ca nu ati inchiriat rochia - e posibil sa n-o puteti inapoia. Foarte posibil. Evident, o astfel de sedinta are loc in alta zi decat cea a nuntii, a doua zi, peste o saptamana, o luna, cand doriti . De obicei, aceste sedinte au loc fara alti martori care pot inhiba atat de necesara dezinvoltura a celor participanti.
Sesiunile TTD pot fi individuale (o singura mireasa) sau colective (un grup mai numeros de miresici).

In fine, termenul de "Trash The Dress" nu descrie chiar ce ar parea la prima vedere - el defineste un curent in fotografia de nunta, uneori chiar si video, care nu promoveaza neaparat facutul ferfelita a rochiei de mireasa cu ocazia sedintei. "Trash The Dress" se refera la fotografii "de nunta" facute in locuri sau circumstante neobisniute pentru un asemenea eveniment - depozite, hale, ruine, statii de metro, ploaie, zapada, padure, rauri ori balti, pesteri ori piscuri solitare, in zone stancoase sau acidentate, pe pante inverzite, inotand in zapada si peste 3 luni exuberand in frenezia primaveri etc. Limita tine doar de unde se opreste imaginatia fotografului sau mirilor! Fotografii ori cameramanii care prelungesc acest curent si pe taram video, o fac pentru artã si fantezie in încercarea de a crea ceva si memorabil si remarcabil si artistic in acelasi timp.
Cu siguranta ca un aspect decisiv in a face sau nu aceasta sedinta il reprezinta banii. In genere, pe piata din Romania astfel de sedinte incep de la 200 euro (doar foto) si pot ajunge pana in jur de 5-600 pentru o sedinta foto-video. Bineinteles ca preturile depind de talentul furnizorilor implicati in acest process, de calitatea si fantezia “lucrarilor.”

Aceste sedinte necesita dedicare de ambele parti ... ale aparatului de fotografiat/ camerei de filmat, dar si cei care se afla in spatele obectivului trebuie sa se implice total, sa conlucreze, sa inventeze, sa afiseze un maxim de dezinvoltura si creatie. TTD nu e doar fotografie, nu e unvideoclip classic, ci mai mult, e poezia sufletului nostrum imortalizat pe banda ori hartie.

Sedintele presupun locatii neobisnuite & deosebite. O sa incerc mai jos sa fac o clasificare simpla :
Sedintele ''wet'' - cele mai populare. Presupun locatii cu apa (mlastina, lac, ocean, mare, malul unui rau sau balta…).
Sedintele ''urban'' - cred ca ocupa locul 2 la popularitate. Sunt cele mai accesibile si pot fi folosite orice locatii din orase : locuri de joaca, poduri, alei, cimitire de masini, ziduri cu grafitti, santiere in lucru, muzee si parcuri, tot ce va trece prin minte.
Sedintele ''country'' - au loc de obicei in decoruri mai rustice, campuri, ferme, paduri, terenuri accidentate etc.
Sedintele ''creepy'' - se prefera locatiile mai misterioase gen cladiri parasite, ruine. Efectul lor mie una mi se pare rema


In concluzie, daca v-a dezamagit fotograful pe care l-ati avut la nunta, sau daca, pur si simplu doriti ceva plin de mister si savoare, dati-ne un semn - gasim un depou, un lac, o capita de fan, o ferma in camp sau orice alte minuni va trec prin cap si facem o sedinta foto, sau si video deosebita! E ca si cum la nunta, dupa o crunta dezamagire, ati putea schimba lautarii. Ar fi ca o a doua nastere.
Casa de piatra, si amintiri frumoase!

Dragos Popescu photography
Adress:
Str. Brasov, Nr. 14, Bl. 2S14, sc. A, Ap. 9
Sector 6 Bucuresti
Phone 0742 577 082
E-mail: fotografie_dragosp@yahoo.com





Dragos Popescu photography


Nici o nunta, nici o petrecere, nu este prea mare sau prea mica, prea indepartata sau prea apropiata. Pentru noi toate sunt la fel de impotante si le onoram cu placere.
Nici unul din pachetele noastre de servicii nu este gravat in marmura! Totul este deschis pentru schimbare, toate preturile noastre sunt negociabile.

Fotografia se face cu echipamente profesionale marca NIKON:
- Nikon DSLR D5000
- obiective Nikkor dedicate
- blitzuri i-TTL dedicate Nikkon
- prelucrarile digitale se fac cu soft-ware dedicate
- printarile se fac cu masini de ultima generatie

Filmarile se fac cu camere profesionale marca SONY:
- Sony DCR VX2100E
- lumini profesionale Sony
- editarea, prelucrarea, montajul se fac cu soft professional

Se folosesc:
- trepiede pentru stabilizarea imagini (Trepied foto-video 152 cm TNB FTDC034880 )

- calculatoare de ultima generatie dedicate

Ce va oferim:
- fotografii printate format 13 x 18, 15 x 21, 20 x 30, etc.
- album foto
- dvd cu toate fotografiile avand disc si coperta personalizate
- fotografii prelucrate ( luminozitate, contrast, artistic )
- sedinta fota clasica in parc sau intr-o locatie aleasa de d-tra
- sedinta foto Trash The Dress ( TTD )
- slideshow cu 50-60 fotografii

- filmare digitala 6 h pe dvd
- prelucrare si montaj de televiziune
- aspect ratio 16:9 videscreen sau 4:3 fullscreen
- clip video: Momente Importante Eveniment
- intro si outro film
- clip video Trash The Dress ( TTD )
- discuri si coperti personalizate ( aspect cinema sau classic )
-rezumat de 1:20 min. al filmului nuntii ori petrecerii
- compresie a filmului pentru rularea pe calculator in format AVI sau MPEG

Ce este Trash The Dress

TTD este un ritual American la origini, dar care a fost mai apoi imprumutat in toata lumea, inclusive la noi. Ideea este ca aceasta sedinta foto-video are un farmec aparte, in urma ei razultand materiale foarte artistice, expressive si neasteptate, de neatins la o filmare normala. Sedinta are loc, in general dupa eveniment, intr-o locatie aleasa de comun accord si care sa dea o traire de film artistic momentului.

Oferte de preturi:

In functie de pachetul ales si de ceea ce va doriti, oferta noastra de preturi este cuprinsa intre 800 si 2000 lei.
Pentru a va pune la curent cu portofoliul nostru, oferim un DVD cu fotografii, filmari si clipuri TTD.


Servicii Foto-Video

- Nunti
- Botezuri
- Aniversari
- Majorete
- Book-uri personale
- Fotografie de Studio
- Sedinte Foto-Video TTD
- Albume profesionale ( nunta, botez, aniversare, clase terminale scoli, etc. )
- Montaje video de pe casete vechi, sau neprelucrate.




Dragos Popescu photography
Adress:
Str. Brasov, Nr. 14, Bl. 2S14, sc. A, Ap. 9
Sector 6 Bucuresti
Phone 0742 577 082
E-mail: fotografie_dragosp@yahoo.com






eunescu09
Postat pe 18 Octombrie 2009 08:28
Darga mea incerarca sa nu mai pui la suflet tot ceea ce spune soacra ta

Asculta-o din respect si faceti cum voi credeti ...si apoi nu trebuie sa raspunzi la telefon tot timpul cand nu ai chef

Soacra ta vrea sa detina controlul virtii tale si a sotului ....din pacate nu reuseste sa se dea la o parte si nu constientizeaza ca rolul ei de mama si doica a incetat ....ca voi sunteti adulti si sunteti stapani pe vietile tale
Si tu acuma astepti un bebe si vei vedea ca te vei uita la el ca la un soare nu stiu cum sa ma exprim si poate nu vei inceta tot timpul vietii sa/i porti de grija
cred ca asa e ea acuma soacra ta
nu merita sa te certi cu ea
la telefon sa vorbeasca mai mult sotul adica fiul ei ca defapt pe el il iubeste si/l va iubi toata viata
asta e face parte di natura umana
incearca si nu pune la suflet accepta/o asa cum e ea pt ca nu o vei schimaba tu
imagineaza/ti ca nici nu o auzi ....pt ca altfel iti va amari viata si poate chiar sa /ti distrugi casnicia
pa
si mult curaj in continuare
si eu sunt mama si am un baiat si ma gandesc ca veni o zi cand va trebui sa il las sa zboare ....dar voi incerca sa nu stresez cu prezenta mea ci doar sa /i ajut din umbra
sper sa reusesc ca pana la urma tot ce avem este familia pa
kudika017877
Postat pe 18 Octombrie 2009 08:44
Buna dimineata!Asa cum tu ai o soacra,la fel a fost mama mea,dar pentru mine, nu pentru sotul meu!Am stat cu ai mei in aceeasi casa ,12 ani,mi-a facut viata un chin!!!M-a ferit Dumnezeu de socrii(sunt decedati)dar in schimb m-a terorizat mama ca pe hotii de cai!!!Nu l-a placut pe sotul meu pentru ca ,,nu avea avere" dar lui nu i-a spus niciodata nimic,toate mi le spunea mie,dar fara sa auda el,probabil spera ca eu sa ma satur de cicaleala ei,sa ma cert cu el si de aici...scandalul.Din fericire am avut destul minte sa nu-i fac jocul,am suportat aceste lucruri atatia amar de ani(eram si tanara ca acum cred ca o dadeam afara,pe bune!)Dumnezeu i-a dat o palma mamei mele tocmai din partea sotului meu,i-a demonstrat ca si atunci cand esti sarac,poti face ceva cu viata ta,prin munca si rabdare!!!Am reusit sa ne desprindem de ea,ne-am cumparat singuri trei proprietati,stam singuri,avem un copil minunat!S-a schimbat si ea foarte mult de cand a vazut ca s-a inselat dar ce folos,inima mea nu s-a mai incalzit niciodata,a reusit sa mi-o impietreasca!!!!Si acum am ramas cu sechele de atunci,cand vad putin praf pe masa,astept parca sa o aud cu tipa la mine!Sfatul meu este sa nu o omori,las-o sa vada cat de bine te intelegi cu sotul tau,cand vine pe la voi ,arata-i cat de mult il iubesti,fii bucuroasa tot timpul,nu lasa capul in jos ca,vorba matusii mele,o sa te incalece!!Ai grija de tine si de bebelusul tau!!!!
kudika022348
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:03
De la: colorata_nas, la data 2009-09-27 15:17:28salut dragele mele!!sunt mai veche pe acest forum dar am ales sa imi fac un alt cont pt o problema kre ma macina...am 25 de ani si sunt impreuna cu barbatul iubit de 5ani de zile...de 1an suntem casatoriti si ducem o viata mai mult decat frumoasa...cu o singura exceptie:SOACRA!!!cat timp am avut o rel,fiekre a stat la el aksa...dormea la mine,dormeam la el...dar niciodata nu am stat impreuna unul la celalalt decat pana acum un an cand ne-am casatorit si multumim lui dumnezeu avem casa noastra!!!INSA!!!!nu mai poooot!soacra mea este ft bagacioasa si simt k o sa comit cel mai grav pakt:omorul!suna de peste 20 de ori pe zi,nopate...vrea tot timpul sa fim prezenti la ea(tin sa mentionez k socrul meu este bolnav:accident vascular in 3ani de 3ori,desi are doar 49ani),ne controleaza,"da de ce va duceti mamik acolo,dar nu e mai bine sa stai acasa?sau veniti la noi!".vine cu niste idei tampite:eu sunt insarcinata in 6luni si sunt la a 2a facultate,anu2,si imi spune sa renunt la scoala(nu am dekt invatamant la zi) k nu mai loc de scoala acum...k vine copilu...gata!!insa eu ma simt in stare si nici in ruptul capului nu am de gand sa o ascult,si pana la urma nu am platit 26mil pe an degeaba.este bagacioasa:tot timpul ma suna pe mine sa ma traga de limba in legatura cu sotul meu kre nu sta ft mult la discutii cu ea si i-o reteaza!!!credeti-ma k si el este exasperat iar cateodata se infurie si ii vb destul de neadecvat!!tot timpu' o intereseaza ce mai fac ai mei,ce mai face mama,imi da sfaturi pt mama kre e plekta in afara(k doar si ea a fost si stie cum e).cateodata ne scoate ochii pt masina kre ne-a facut-o cadou de nunta:"k eu m-am plimbat cu masina numai knd sa ma duc la spital,k in rest..."tot timpul imi tranteste niste comentarii legate de mine sau ai mei de ma socheaza!!!am vb cu sotul meu si i-am spus tot ce aveam pe suflet!a incercat sa vorbeasca cu ea intr-un mod frumos dar nu s-a putut!!cand ridik tonu la ea,incepe si plange si incepe"k la kt te-am ajutat eu pe tine".nici el nu mai poate cateodata si cedeaza!tot ce imi spune este:"lasa-o in pace,nu stii cum face?n-o cunosti?taci din gura si tot ce te taie capu' faci".dar acum k sunt insarcinata deja bate apropo'uri sa se mute la noi:"k dak dansa nu vrea sa se lasa de scoala,cine sta cu ala mic?chit k o sa bat drumul de 4-5 ori pe zi,asta e ce sa fac?"si credeti-ma k sunt mii de ex si nu as termina in 3zile de pov!in rest ma inteleg bine cu sotul meu,suntem tineri,ne iubim si vrem o viata frumoasa si tragem cat putem..dar cum nimic nu e roz in viata...va implor orice sfat sau idee este binevenita!!!va pup si scuzati pt imensa poveste!!!

si eu sunt cu iubitul meu de 7 ani, anul viitor in 10 iulie facem nunta...soacra mea este poate mai vicleana ca si a ta. pana anul trecut ma certam aproape in fiecare zi cu prietenul meu din cauza ei. acum insa ma inteleg bine cu ea...pt ca am inteles ca n-are rost s-o bag in seama...de ex acum cu nunta....vine si zice...."am hotarat ca la nunta sa nu punem bere pe masa....mai bine 2 feluri de vin ca-i mai ieftin"(specofic ca nunta ne-o facem din banii nostri)....initial mi-a cam fiert sangele in vene....dar dupa ce am discutat cu iubitul meu, m-am linistit....acum ii zicem ok.....si cand va trebui sa ne ocupam de bautura de la nunta, vom zice..."na, de care bere cumparam pana la urma?"....e ft greu sa inchiti in sec, dar o sa te obisnuiesti....n-o baga in seama....iar daca vine cu bagajul la tine la usa.....pregateste-ti de pe acum discursul s-o refuzi elegant...trebuie sa fii foarte diplomata cu ea...asta se invata in timp....oricat de greu ti-ar fi la inceput.....este cea mai buna solutie....eu acum, cand ii mai aud ideile tampite, ma abtin pe moment, dar cand ajung acasa, rad de una singura....este cea mai buna varianta......sa inveti sa te amuzi....ca oricum facem cum vrem noi....tot ce trebuie sa inveti, e sa stii cum s-o refuzi si cand...te pup si succes cu soacra:D
adriana_simona27
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:12
iubita (incep asa ca pare ca ai nevoie de o adresare prietenoasa) soacra ta e de cosmar. consider ca cel mai bine la femeile astea e sa le ameninti..gen, daca mai treci neanuntata, o sa ne mutam.nu stim cum, nu stim unde, ne mutam. sa vedem ce spune atunci, prefera sa isi piarda copilasul nevinovat pt totdeauna si odata cu el, CONTROLUL? they r hungry for control. toata viata lor probabil le-a placut sa ii controleze si nu isi dau seama ca a venit si timpul sa renunte sau sa mai slabeasca surubul macar.mie imi plac famiiile unite, insa daca nu merge, asta e ce sa ii faci.sunt sigura ca toate fetele care au povestit aici e bunavointa pana la cer, insa totusi cata sa ai? iti urez multa bafta, si ti-am spus, chiar daca stii ca el adopta un ton prietenesc cu ea de frica, schimba strategia, amentati-o, stiind ca el te sustine totusi, chiar daca nu e el cel care taie si spanzura. inainte consulta-te si cu el. nu cred ca e asa scumpa o chirie la cluj.si in fond, mai bine o duceti greu pentru o perioada decat sa iti pierzi iubirea nu?in modul asta, nu ii dai lui de ales nimic, (intre tine si familie) ci mamei lui.vreti sa ne mai aveti pe aici, faceti pasi atunci pe covoras (nu al nostru:D)

bafta
kudika049536
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:13
mesajul era pt love strike
kudika049536
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:15
de ce nu iti schimbi numarul de telefon :d .. de ce trebuie sa o asculti zi de zi .. daca ea te macina .. enerveaz o .. eu asta faceam :D .. da nici de omor :))
dee08
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:16
ai mare grija de tine,copilul tau si sot...la mine mma este asa mi-a distrus sanatatea dar nu am putut sa-i schimbam caracterul....zii ca ea si fa ca tine ...si eu am 3 copii cat de curand voi fi soacra ,nu-mi convin multe dar ma rog la D-zeu sa-mi dea puterea sa-i las in pace....e singurul ei copil?
ninola
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:19
pana acum nu am postat nimik dar crede-ma ma regasesc in povestea ta. pana sa ma casatoresc nu ma baga in seama iar acum nu mai scap de sfaturile ei. eu am nascut in vara prin cezariana - mai bine zis in mijlocul verii - si draga mea a fost un mare ajutor la treburile gospodaresti dar crede-ma stau la et 4 si aer conditionat la copil nou nascut nu am pus asa ca pe 40 de grade eu tineam bebe infasat ca asa zicea ca e bn ca sa scap de gura ei ca ma cicalea din 5 in 5 minute daca o vedea doar in body cum imi zisese doctora. asta 2 sapt ca s-a luat sotul de ea. si mie sotul mi-a zis in felul urmator - si asa te sfatuiesc si eu pe tine - de cate ori vine cu o idee (pardon sfat parintesc ) pun mana pe tel si ii zic - stai sa sun sotul ca el e sefu la noi in casa si el ii zice nu .pot sa zic ca o duc mult mai bn . si la tel evit sa ii raspund ii zic ca nu l-am auzit = si cand e sotul langa mine o sun inapoi si ii zic ca acum am vazut apelul si o intreb daca are ceva sa ne zica mie si sotului
kudika069577
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:21
De la: colorata_nas, la data 2009-09-27 15:17:28salut dragele mele!!sunt mai veche pe acest forum dar am ales sa imi fac un alt cont pt o problema kre ma macina...am 25 de ani si sunt impreuna cu barbatul iubit de 5ani de zile...de 1an suntem casatoriti si ducem o viata mai mult decat frumoasa...cu o singura exceptie:SOACRA!!!cat timp am avut o rel,fiekre a stat la el aksa...dormea la mine,dormeam la el...dar niciodata nu am stat impreuna unul la celalalt decat pana acum un an cand ne-am casatorit si multumim lui dumnezeu avem casa noastra!!!INSA!!!!nu mai poooot!soacra mea este ft bagacioasa si simt k o sa comit cel mai grav pakt:omorul!suna de peste 20 de ori pe zi,nopate...vrea tot timpul sa fim prezenti la ea(tin sa mentionez k socrul meu este bolnav:accident vascular in 3ani de 3ori,desi are doar 49ani),ne controleaza,"da de ce va duceti mamik acolo,dar nu e mai bine sa stai acasa?sau veniti la noi!".vine cu niste idei tampite:eu sunt insarcinata in 6luni si sunt la a 2a facultate,anu2,si imi spune sa renunt la scoala(nu am dekt invatamant la zi) k nu mai loc de scoala acum...k vine copilu...gata!!insa eu ma simt in stare si nici in ruptul capului nu am de gand sa o ascult,si pana la urma nu am platit 26mil pe an degeaba.este bagacioasa:tot timpul ma suna pe mine sa ma traga de limba in legatura cu sotul meu kre nu sta ft mult la discutii cu ea si i-o reteaza!!!credeti-ma k si el este exasperat iar cateodata se infurie si ii vb destul de neadecvat!!tot timpu' o intereseaza ce mai fac ai mei,ce mai face mama,imi da sfaturi pt mama kre e plekta in afara(k doar si ea a fost si stie cum e).cateodata ne scoate ochii pt masina kre ne-a facut-o cadou de nunta:"k eu m-am plimbat cu masina numai knd sa ma duc la spital,k in rest..."tot timpul imi tranteste niste comentarii legate de mine sau ai mei de ma socheaza!!!am vb cu sotul meu si i-am spus tot ce aveam pe suflet!a incercat sa vorbeasca cu ea intr-un mod frumos dar nu s-a putut!!cand ridik tonu la ea,incepe si plange si incepe"k la kt te-am ajutat eu pe tine".nici el nu mai poate cateodata si cedeaza!tot ce imi spune este:"lasa-o in pace,nu stii cum face?n-o cunosti?taci din gura si tot ce te taie capu' faci".dar acum k sunt insarcinata deja bate apropo'uri sa se mute la noi:"k dak dansa nu vrea sa se lasa de scoala,cine sta cu ala mic?chit k o sa bat drumul de 4-5 ori pe zi,asta e ce sa fac?"si credeti-ma k sunt mii de ex si nu as termina in 3zile de pov!in rest ma inteleg bine cu sotul meu,suntem tineri,ne iubim si vrem o viata frumoasa si tragem cat putem..dar cum nimic nu e roz in viata...va implor orice sfat sau idee este binevenita!!!va pup si scuzati pt imensa poveste!!!
dca sotul tau stie ca asa este ea dintodeauna nu ai ce-i face...ignoro...dar poate este asa ca are sotul bolnav si toata 'dragostea'ei este atintita asupra voastra...fii blanda cu tine si cu ea ptr.ca nu stii ce soacra vei fii tu la randul tau...D-zeu sa-ti ajute si sa auzim numai de bine!
ninola
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:25
Nu am trecut prin o astfel de experienta...am ajuns doar sa fiu ceruta in casatorie nu chiar sa ma casatoresc...dar cred si eu,cum mai sunt pareri pe aici ca ar trebui sa porti o discutie deschisa cu ea,impreuna cu sotul tau;ai un avantaj ca el este de partea ta,si ii explicati tot ce va deranjeaza...tu contezi si bebele tau acum,si ar trebui sa fii linistitanu stresata in aceasta perioada...apropos felicitari pt studii,bv tie,s sa-ti ajute Dzeu sa reusesti tot ce-ti propui:)
estetique88
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:27
De la: kudika017877, la data 2009-10-18 08:44:56Darga mea incerarca sa nu mai pui la suflet tot ceea ce spune soacra ta

Asculta-o din respect si faceti cum voi credeti ...si apoi nu trebuie sa raspunzi la telefon tot timpul cand nu ai chef

Soacra ta vrea sa detina controlul virtii tale si a sotului ....din pacate nu reuseste sa se dea la o parte si nu constientizeaza ca rolul ei de mama si doica a incetat ....ca voi sunteti adulti si sunteti stapani pe vietile tale
Si tu acuma astepti un bebe si vei vedea ca te vei uita la el ca la un soare nu stiu cum sa ma exprim si poate nu vei inceta tot timpul vietii sa/i porti de grija
cred ca asa e ea acuma soacra ta
nu merita sa te certi cu ea
la telefon sa vorbeasca mai mult sotul adica fiul ei ca defapt pe el il iubeste si/l va iubi toata viata
asta e face parte di natura umana
incearca si nu pune la suflet accepta/o asa cum e ea pt ca nu o vei schimaba tu
imagineaza/ti ca nici nu o auzi ....pt ca altfel iti va amari viata si poate chiar sa /ti distrugi casnicia
pa
si mult curaj in continuare
si eu sunt mama si am un baiat si ma gandesc ca veni o zi cand va trebui sa il las sa zboare ....dar voi incerca sa nu stresez cu prezenta mea ci doar sa /i ajut din umbra
sper sa reusesc ca pana la urma tot ce avem este familia pa
ninola
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:30
Fetelor , rugati-va la dumnezeu sa nu vi se intample si voua la fel cand o sa fiti soacre la randul vostru . Cand o sa fiti respinse de nurori sau gineri sa va aduceti aminte ca asa ati facut si voi si numai atunci veti intelege cat suferea soacra . Mi-am respectat soacra , de multe ori am ascultat-o cand am inteles sfatul ei insa de multe ori cu argumente am convins-o ca eu am dreptate si m-a inteles la randul ei .Nu am stat cu ea si nu am permis nimanui sa se bage in cresterea si educatia copiilor mei de care acum sunt foarte mandra . Nu te gandi ca ea iti vrea raul , adu-i argumente cand nu ai aceleasi opinii ca ea spune-i ca ii multumesti pentru grija dar adu-i aminte ca sunteti maturi si va descurcati singuri . Pentru mine soacra mi-a fost cu adevarat a doua mama si cea mai buna prietena in care puteam avea incredere si careia puteam sa ii spun orice secret fara frica ca intr-o zi va afla cineva iar eu la randul meu vreau sa fiu la fel cu nora si ginerele meu pe care ii consider copiii mei . Ganditi-va inainte de a dori raul unei mame macar pentru simplu fapt ca sunteti sau veti fi mame la randul vostru .
mara66
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:32
bueyyy...da nimeni nu-si iubeste soacra??
Mela
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:49
draga mea esti in aceiasi situatie k mn,eu nu ii mai rasp la tel si incerc sa rup orice leg cu ea pt k ma enerveaza rau de tot de santajeaza plangand k sa cedam dar nu se mai poate fiecare e cu viatza lui
kudika067708
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:51
presupun ca esti constienta ca daca soacra pateste ceva asa va fi luata in calcul ca marturie sau cel putin dovada. Asa. Acum sfat: SCHIMBA. Schimba yala de la intrare, schima nr de telefoane, schimba resedinta FUUUUGI k-ti mananca zilele.
pepsiculamaie
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:52
Pune-i otrava de soareci in mancare
kudika015613
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:00
De la: Mela, la data 2009-10-18 09:49:07bueyyy...da nimeni nu-si iubeste soacra??



eu sigur nu
_oktober_
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:05
De la: Mela, la data 2009-10-18 09:49:07bueyyy...da nimeni nu-si iubeste soacra??

io o iubesc.
Lucia38
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:05
A ta ca a ta.... dar daca mai ai si un sot mamos langa tine si o sora bagareata care zice ca l-a crescut si ea e ca si mama lui zi-mi tu mie ce mai faci???? Ca mine dupa 5 ani o lasi naibii ca nu mai suporti. Daca sotul tau e langa tine eu zic sa nu ii permiti prea mult sa se bage in viata ta pt ca la un moment dat din cauza ei te vei certa cu el oricat de bine te-ai intelege acum si oricat va iubiti voi, ti-o spun din experienta. N-am crezut ca sunt altii care se iubesc ca noi dar ea cu rabdare si perversitate a reusit intr-un final sa strice tot. Nu te lasa si nu-i permite sa se mute cu tine atunci chiar o sa te vad la televizor
kudika006407
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:07
uffff buna dimi de la cluj.ce sa faci soacrele astea ne mananca zilele
roxanarus2003
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:08
cred ca sunt de acord cu tine intr-o privinta dar e valabil doar pt cele care au ceva materie cenusie si bun simt . tu ai fost o norocoasa si multe altele ca tine dar cu siguranta exizta si extrema cealalta cu care nu ai ce discuta indiferent cat ti-ai raci tu gura
kudika006407
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:11
si eu imi urasc viitoarea soacra dar de curand am avut o discutie asa face to face si i-am spus tot ce aveam pe suflet chiar daca se mira ca stiu tot ce spune ea de mine
de fapt prpblema mea cea mare e ca logodnicul meu ii ia uneori apararea si spune ca mama lui nu e asa rea cum spun eu,ca am eu impresia si nu echiar asa,dar ea e o vipera ca se poarta frumos cand e el langa mine
ce ma faccc?????????de multe ori plang cand vad ca el nu imi da dreptate...
dalilascumpy
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:17
Am scapat de soacra plecand departe,departe...la noi erau si cumnatele si cum nu aveau venit...banuti,mereu hop la noi la mancare
Pe langa nevoia de mancare,avea nevoia de-a trage de limba,de-a cerceta intimitatea noastra ,cel mai tare o deranja ca noi risipim banutii ufffff,ce bine e departe de soacra!!!!!
Am si fata si baiat si nu as putea sa le fac asa ceva.
miky4
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:17
Buna dimineata.desi nu prea am rabdare sa citesc articolele lungi pe al tau l-am citit si stii de ce?cautam sa aflu ce parere are sotul tau,care e reactia lui...si am observat k omul e de partea ta.
Din cate observ esti o persoana diplomata chiar foarte diplomata iar femeia asta este o excroaca sentimentala,fapt ce ma revolta.Nu suport sa stiu ca un om este exploatat de alt om chiar si psihologic.Vreau sa iei atitudine,nu te sfatuiesc sa faci ceea ce ai zis k e cumplit numai gandul de a lua viata altcuiva...Vreau sa pui piciorul in prag si sa iti vezi de viata ta,sa nu ii mai raspunzi la telefoane,sau daca ii raspunzi sa nu astepti sa inceapa cu baliverne..scurt si la obiect gen:buna ziua,m-ati sunat.s-a intamplat ceva cu tata socru?a... e bine.atunci va rog sa ma scuzati dar am treaba si inchizi si asa ori de cate ori suna.Tu esti o femeie ocupata,insarcinata care are nevoie de liniste.
Cand propune sa se mute la voi ii poti da peste nas si ii poti propune sa stea sa isi ingrijeasca propriul sot,sa nu isi faca probleme k vei angaja o bona cand se va naste micutul. sau micuta
Cand mai bate apropouri sa renunti la facultate ii poti spune k ai citit niste articole in care se spune ca femeile insarcinate sunt mult mai inteligente pe perioda sarcinii si k te gndesti k pana termini facultatea sa mai faci unul.
Fii ferma in vorbire si gandire,fii chiar taioasa si nuu te gandii la ce o sa simta celalat,gandeste-te la tine si la bebele tau,mai ales k ai aprobarea sotului.Trebuie sa iei exemplu de la el:ii raspunde in doi peri si a terminat-o cu ea.Atunci ea cauta o fiinta mai slaba pe care sa se razbune,arata-i ca nu esti tu acea fiinta.daca ai mobil si te suna si pe acesta schimba-ti numarul,anunta doar persoanele importante si roaga-l pe sotul tau sa nu il comunice.
Fii barbata,da-i peste nas,poti sa-i faci rau si cu vorba.
pup si astept vesti
sa ai un bebe sanatos,armonios,frumos si destept
alina_79
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:33
Hehe! Parca asta e cea mai veche poveste din toate timpurile, soacra cu ochi la spate si limba de drac.

Eu sunt fericita! Parintii sotului meu nu m-au acceptat in nici un fel, ca nu am "sange albastru" in vene, ei se cred nobili, eu am tacut din gura mult timp, pana la confuntari care mi s-au parut dracesti: am fost scoasa afara din casa, facuta in toate felurile etc. Si nu doar de soacra, ci si de socru.

Sotul meu este un familist convins, nu se poate desprinde de ai lui, merge sa ii vada la cateva zile, ca stam aproape unii de altii. Nu mai zic ca stam cu ai mei, in ap. de 3 camere, unde mai sta si fratele meu, cu familia lui si copil; ei au un ap. de 4 camere si stau singuri si mai au un apartament inchiriat in centrul Buc, de 2 camere, nici nu se pune problema sa ne ajute cu ceva.

Si, pt ca nu ma plac, iar eu nu ii suport (am ajuns la concluzia ca sunt bolnavi psihic), ne intelegem perfect. Nu vb deloc, nici daca ne intalnim intamplator la teatru.
Nu voi incerca niciodata sa il desprind pe sot d familia lui, desi am primit fel si fel de acuze...
Ma bucur de parintii mei, care sunt painea lui d-zeu, ne ajuta in tot ce pot, inclusiv financiar, ca au fost perioade cand nu aveam de lucru si nici ce manca...

Socrii, soacrele, merita ceea ce ofera. Dar cel mai bine este sa ajungi sa nu te mai intereseze nimic si sa iti traiesti viata TA.

Cat despre omorat... sa ne fereasca Domnul sa ajungem in situatii atat de disperate. si daca tot ajungem, sa ne ajute sa ne calmam!

vickyeu
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:34
daca ai reusi sa o trimiti in strainatate ar mai face si ceva bani si ai avea si liniste ...ia trimite-o la mama ta care am inteles este in strainatate .asta ii lipseste ...MUNCA....iar tu arunca dreqului cartelel d e telefon sa nu te mai sune si cand vine la tine plangete mai rau ca o baba ...ca te doare aia ca te doare aialalta...si tot asa...in ceeea ce priveste bebelusul tau doamne fereste sa seapropie deel si de casa ca ....ca ti s-a dus linistea pe viata.crede-ma...trimite-o la munca e ecel mai sigur.
rrooddii
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:40
IGNOR-O e singura solutie , nu mai raspunde la telefoanele ei , nu o mai vizitati asa de des , spune-ti ca sunte-ti ocupati , ca aveti o gramada de treburi de rezolvat , si pe ea lucrurile astea nu o privesc.Daca sotul tau te iubeste , nu e nici o problema sa ii dai ignor soacrei ...ea vb ca o moara stricata tu fa-te ca nu o auzi , schimba subiectele , intoarce-i vorbele , poti sa o contrazici si sa ii zici ca poti trai si fara sfaturile ei .dar ideal este sa eviti contactul cu ea cat mai mult posibil si in nici un caz nu trebuie sa se mute la voi dupa ce nasti. ORICUM BAFTA MULTA CU EA
kudika003451
Postat pe 18 Octombrie 2009 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dezamagire 40 De la: yssa2010 19 Decembrie 2011 08:28
un sfat ori o parere 17 De la: guru_ion 7 Noiembrie 2011 16:43
Obsesie? 8 De la: XOXO_GG_ 14 Mai 2009 22:04
diferenta de varsta, un obstacol? 26 De la: Baiat_virgin 13 Martie 2012 19:55
Vreau sa se intoarca inapoi la mn! 5 De la: mona00970 22 Iunie 2010 17:47