Setari Cookie-uri

vr sa imi ucid soacraaaa!!!!!!!!

De la: giorgiana_viorica2000, la data 2009-10-18 16:14:08 CRED K TE CONFRUNTI K O PROBLEMA DESTUL DE SERIOASA,SI PLUS DE ASTA F STRESANTA.CEL MAI BN AR FI SA VORBITI AMAN2 CU EA,SI SA-I EXPLICATI CA AVETI NEVOIE DE LINISTE,SI DE MAI MULTA INTIMITATE,NU UNA 2 HAI LA MINE..PTR CA SUNTETI TINERII SI VRETI SA PETRECETI CAT MAI MULT TIMP IMPREUNA! SI PLUS DE ASTA PUNE'O KTEVA MINUTE IN LOCU' TAU,ADU'I AMINTE DE TINERETEA EI,DACA EI I-AR FI PLACUT SA I SE FACA ASA....?iti urez succes!si poate o sa inteleaga1



ceee ata stat de vorba draga?????

sa o invite la ei,sa stea de vorba cu dinsa cu 2 cozi de lopata
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:16
Draga mea, in aceasta lupta cu soacra vei fi toata viata de acum inainte. Intr-adevar stiu ca este foarte obositoare aceasta lupta muta cu ea. De ce muta?? Pentru ca voi va jenati sa-i spuneti adevarul in fata ca sa nu o suparati, dar ea pe de alta parte nu tine cont de nimic si va calca in picioare, caci nu face nimic altceva. Eu te sfatuiesc sa incepi sa o ignori la propriu. Adica, asa cum a mai spus cineva dsfiinteaza telefonul fix, nu mai raspunzi la tel mobil decit daca ai si cind ai chef.De fiecare data cind incearca sa te dascoasa despre diverse(sotul tau, parintii tai si alte chestii ce o framanta) reteaza-io scut- nu ai timp de astfel de discutii, esti ocupata, nu este treaba ei. trebuie sa inveti sa fii ferma si sa-ti aperi linistea pe care ti-o ofera sotul tau. Mai ales ca inteleg ca iti este aliat. Merge-ti din ce in ce mai rar la ea pentru ca aveti viata voastra si problemele voastre. Nu-ti pierde energia in discutii cu ea. Iar in ceea ce privestte mutatul ei la voi ar fi CEA MAI MARE GRESEALA DIN VIATA TA- ESTI CA SI DIVORTATA. Nu-i permite nici macar sa-si faca iluzii ca s-ar putea muta la tine. Trebuie sa ai curajul sa-i spui ferm ca nu ai nevoie .Daca nu ai curaj sa o infrunti si o lasi sa cistige teren, iti spun foarte since resti mincata.
Imi cer scuze ca am fost foarte franca dar si eu am suferit toata viata din cauza soacrei si numai cind mi-am luat inima in dinti si am inceput sa o infrunt si sa construiesc un zid in jurul nostru si cind am inceput sa constientizam ca trebuie sa o infruntam, am realizat ca am pierdut timp pretios din timpul nostru in lupta cu ea. De mult am marginalizat-o si chiar daca nu- i convine nu are ce face. el este de partea mea.
Daca vrei sa mai vb din cind in cind pe aceasta tema sau alte probleme, trimite un mesaj
mult succes si curaj.
iuliacio
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:16
Si ce te impiedica sa o ucizi?
ayyryynn
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:17
greu de tot orice ai face ea spune ca nu este bine asa ca AVETI VIATA VOASTRA SI TREBUIE SA II ARATI CA FACE PARTE DIN EA DACA SE POARTA CUM TREBUIE.nu exista compromis
roxafoxa
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:18
draguta mea daca totul este ok intre tine si sotul tau restul este copilarie.profita maxim ca esti iubita si iubesti ...asta conteaza.mami viata este asa de scurta si de frumoasa incat nu are rost sa te impiedici de toate nimicurile.sti ce pot face...alocai cateva minute pe zi soacrei tale su n o tu prima fai capul tandari cu ideile tale si daca va comenta i o tai scurt ca asa ii places otului tau adica fiului ei si punct.o va dispera si ori va renunta la vechle obiceiuri ori va intelege ca trb sa si vada de oala ei/soacra mea inainte imi zicea mai lui (sotului meu)ii plac cartofi prajiti cu capac iar eu ii spuneam stiu mama dar mie imi plac fara asa ca se va obisnui asa cum imi plac mie doar nu o sa i gatiti o viata nu acum are sotie si ne dam unul dupa altul asa azi asa maine pana s a obisnuit s i incepuse ea sa i zica sotului meu "draga e nevasta ta asa ca trebue sa te obisnuiesti sa mananci ce si cum gateste ea"
amarutza
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:19
offf..parerea mea este ca nu se rezolva nimic cu lopata ...sau certuri' 7 e.t.c! logic fiecare cu parerea lui!
giorgiana_viorica2000
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:20
De la: ayyryynn, la data 2009-10-18 16:17:37Si ce te impiedica sa o ucizi?


de azi nimic
daca ma ascultas pe mine va fi liberaaaaa
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:20
De la: giorgiana_viorica2000, la data 2009-10-18 16:20:25 offf..parerea mea este ca nu se rezolva nimic cu lopata ...sau certuri' 7 e.t.c! logic fiecare cu parerea lui!


ai mare dreptate

eu prefer sa rezolv problemele cu dragoste muuulta

ai vreo problema de rezolvat?
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:23
Stimabilelor tinere ,proaspete sotii, v-ati gandit vreodata ca daca aveti soti bine-crescuti,intelegatori,iubitori,apropiati de nevoile voastre si ale casei pe care ati intemeiat-o,a
sta este intr-o ,,oarecare " masura si meritul....soacrelor? Adica,soacra = femeia care v-a
crescut
barbatul, ca doar n-o-ti fi luat extraterestrii,fiinte aparute de nicaieri?
V-ati gandit dragele de voi, ca din prima clipa cand i-ati luat,aproape toate,prin atitudine,gesturi,cuvinte,vreti sa demonstrati ca Ei sunt numai ai vostri si nu au existat parca
inainte de voi?
O femeie cu adevarat desteapta nu-si pune sotul impotriva parintilor,dupa cum nici
nu trebuie sa accepte orice vine din partea unor parinti mai ...posesivi.
O femeie cu adevarat desteapta intelege ca sotul ei isi poate iubi linistit parintii,
asta neansemnand ca nu-si iubeste sotia.
O femeie cu adevarat desteapta intelege ca cele doua sentimente nu sunt incompatibile,
dupa cum vad ca a concluzionat substanta voastra cenusie.
Dragelor,ar trebui sa va ganditi la cat de repede trece timpul ,iar voi va veti trezi
in ipostaza de ....soacre. Dupa cum ganditi,aveti o singura sansa de a fii niste viitoare
soacre fericite : ecografia : mascul = out! femela = pastrata.
Exercitiu : imaginati-va SOACRE ,cu nurori,bineanteles si facand abstractie de ideea
pe care sigur o aveti deja,si anume ca voi sunteti total,dar total diferite de ce exista pana in
voi si vedeti daca va place ....
Va iluzionati! Nimic nou pana in voi,nimic nou dupa voi, asa ca,dragi tinere sotii,mai
priviti si in gradina sufletului vostru,sa vedeti,voi cu ce zestre veniti de la mumele voastre,
ce model de viata v-a fost incumbat,de ce vreti neaparat sa fiti atat de nefericite si de ce ,
mai ales,vreti sa va vedeti sotii nefericiti,personaje de telenovela ieftina?
kudika025989
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:27
De la: kudika025989, la data 2009-10-18 16:27:11 Stimabilelor tinere ,proaspete sotii, v-ati gandit vreodata ca daca aveti soti bine-crescuti,intelegatori,iubitori,apropiati de nevoile voastre si ale casei pe care ati intemeiat-o,a
sta este intr-o ,,oarecare " masura si meritul....soacrelor? Adica,soacra = femeia care v-a
crescut
barbatul, ca doar n-o-ti fi luat extraterestrii,fiinte aparute de nicaieri?
V-ati gandit dragele de voi, ca din prima clipa cand i-ati luat,aproape toate,prin atitudine,gesturi,cuvinte,vreti sa demonstrati ca Ei sunt numai ai vostri si nu au existat parca
inainte de voi?
O femeie cu adevarat desteapta nu-si pune sotul impotriva parintilor,dupa cum nici
nu trebuie sa accepte orice vine din partea unor parinti mai ...posesivi.
O femeie cu adevarat desteapta intelege ca sotul ei isi poate iubi linistit parintii,
asta neansemnand ca nu-si iubeste sotia.
O femeie cu adevarat desteapta intelege ca cele doua sentimente nu sunt incompatibile,
dupa cum vad ca a concluzionat substanta voastra cenusie.
Dragelor,ar trebui sa va ganditi la cat de repede trece timpul ,iar voi va veti trezi
in ipostaza de ....soacre. Dupa cum ganditi,aveti o singura sansa de a fii niste viitoare
soacre fericite : ecografia : mascul = out! femela = pastrata.
Exercitiu : imaginati-va SOACRE ,cu nurori,bineanteles si facand abstractie de ideea
pe care sigur o aveti deja,si anume ca voi sunteti total,dar total diferite de ce exista pana in
voi si vedeti daca va place ....
Va iluzionati! Nimic nou pana in voi,nimic nou dupa voi, asa ca,dragi tinere sotii,mai
priviti si in gradina sufletului vostru,sa vedeti,voi cu ce zestre veniti de la mumele voastre,
ce model de viata v-a fost incumbat,de ce vreti neaparat sa fiti atat de nefericite si de ce ,
mai ales,vreti sa va vedeti sotii nefericiti,personaje de telenovela ieftina?




vedeti fetelor ce partida buna sunt eu????

fiind orfan nu trebuie sa suportati asa ceva de la mama mea
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:29
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2009-10-18 16:16:03
De la: giorgiana_viorica2000, la data 2009-10-18 16:14:08 CRED K TE CONFRUNTI K O PROBLEMA DESTUL DE SERIOASA,SI PLUS DE ASTA F STRESANTA.CEL MAI BN AR FI SA VORBITI AMAN2 CU EA,SI SA-I EXPLICATI CA AVETI NEVOIE DE LINISTE,SI DE MAI MULTA INTIMITATE,NU UNA 2 HAI LA MINE..PTR CA SUNTETI TINERII SI VRETI SA PETRECETI CAT MAI MULT TIMP IMPREUNA! SI PLUS DE ASTA PUNE'O KTEVA MINUTE IN LOCU' TAU,ADU'I AMINTE DE TINERETEA EI,DACA EI I-AR FI PLACUT SA I SE FACA ASA....?iti urez succes!si poate o sa inteleaga1



ceee ata stat de vorba draga?????

sa o invite la ei,sa stea de vorba cu dinsa cu 2 cozi de lopata


Pot sa aduc si eu grebla?

Postat pe 18 Octombrie 2009 16:35
Si mie pe a mea.Eu am tot 25 de ani sunt maritata de 5 ani si am deja o fetita de 3 luni.In momentul in care m-am intors acasa dupa ce am nascut, soacra mea s-a mutat cu mine si timp de o luna jumate am zis ca o iau razna...fa asa...nu e bine asa....uite asa se face...pana cand m-am enervat si am inceput sa comentez.La incepu a durut-o in cot si a zis ca sunt lauza si e normal sa am stari ciudate.Sotul meu desi era de acord cu mine nu prea ii comenta pt ca nu are servici si il ajuta cu bani .A fost un chin dar am pus piciorul in prag si i-am spus de la obraz ca fiecare sa-si vada de copilul ei si de treaba ei.Si daca eu nu am avut intimitate nici pe ea nu am lasat-o sa aiba.De cate ori pleca sa faca si ea "ceva" cu socrul meu de atatea ori o sunam sa o intreb prostii.Si nu i-a convenit.Si am tinut-o asa pana s-a saturat si ea.Pot spune ca sunt o fericita acum pt. ca nu ma mai suna asa des ( si daca suna ii raspund doar cand am chef ) nu ma mai viziteaza si ii duc copilul cam o data pe saptamana ( daca nu mi-e rau).Al meu s-a cam suparat dar l-am pus sa aleaga intre copil si maica-sa si a ales copilul.I-am explicat foarte clar ca regulile le fac eu in casa mea si cu copilul meu.Te inteleg foarte bine si ai noroc ca sotul e de partea ta.Pune piciorul in prag si evit-o pe cat posibil .Daca vezi ca nu scapi de ea spune-i verde in fata tot ce nu-ti convine si...fa-te ca te doare-n cot de plansetele ei.tu esti mai importanta.
Nastere usoara si sa ai un bebe cuminte sanatos si frumos !
bubu_luci
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:36
AS DORI SI EU UN SFAT !!!!!!!!!!!!!!!! am o problema cu prietenul meu sau mai bine zis fostul. Am facuto cu el si eram virgina si nu mi-a curs sange si imi reproseaza ca cica nu mai eram dinainte sa o fac cu el... dar eu eram :). deci intrebarea mea este dca chiar e posibil ca virgina fiind sa nu-ti curga deloc sange. VA ROG FRUMOS SPUNETI SI MIE !!!! Mutumesc
ale_bbylove
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:38
De la: ale_bbylove, la data 2009-10-18 16:38:17AS DORI SI EU UN SFAT !!!!!!!!!!!!!!!! am o problema cu prietenul meu sau mai bine zis fostul. Am facuto cu el si eram virgina si nu mi-a curs sange si imi reproseaza ca cica nu mai eram dinainte sa o fac cu el... dar eu eram :). deci intrebarea mea este dca chiar e posibil ca virgina fiind sa nu-ti curga deloc sange. VA ROG FRUMOS SPUNETI SI MIE !!!! Mutumesc


Se cheama parca himen elastic daca spui adevarul,bineinteles.Pune-l sa citeasca pe net.

Postat pe 18 Octombrie 2009 16:48
De la: ale_bbylove, la data 2009-10-18 16:38:17AS DORI SI EU UN SFAT !!!!!!!!!!!!!!!! am o problema cu prietenul meu sau mai bine zis fostul. Am facuto cu el si eram virgina si nu mi-a curs sange si imi reproseaza ca cica nu mai eram dinainte sa o fac cu el... dar eu eram :). deci intrebarea mea este dca chiar e posibil ca virgina fiind sa nu-ti curga deloc sange. VA ROG FRUMOS SPUNETI SI MIE !!!! Mutumesc

offff doamneeee!!!!! mai sunt multi prosti ca iubitul tau pe lumea asta????

poti si tu sa-i reprosezi ca o are mica,mica de furnica si de acea nu a curs sange

daca e atat de prost...de ce a trebuit sa-i dai ata ca sa afli?
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:49
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2009-10-18 16:49:42
De la: ale_bbylove, la data 2009-10-18 16:38:17AS DORI SI EU UN SFAT !!!!!!!!!!!!!!!! am o problema cu prietenul meu sau mai bine zis fostul. Am facuto cu el si eram virgina si nu mi-a curs sange si imi reproseaza ca cica nu mai eram dinainte sa o fac cu el... dar eu eram :). deci intrebarea mea este dca chiar e posibil ca virgina fiind sa nu-ti curga deloc sange. VA ROG FRUMOS SPUNETI SI MIE !!!! Mutumesc

offff doamneeee!!!!! mai sunt multi prosti ca iubitul tau pe lumea asta????

poti si tu sa-i reprosezi ca o are mica,mica de furnica si de acea nu a curs sange

daca e atat de prost...de ce a trebuit sa-i dai ata ca sa afli?

anastasia_m
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:53
De la: anastasia_m, la data 2009-10-18 16:53:23
De la: angelo_micnegrusiurat, la data 2009-10-18 16:49:42
De la: ale_bbylove, la data 2009-10-18 16:38:17AS DORI SI EU UN SFAT !!!!!!!!!!!!!!!! am o problema cu prietenul meu sau mai bine zis fostul. Am facuto cu el si eram virgina si nu mi-a curs sange si imi reproseaza ca cica nu mai eram dinainte sa o fac cu el... dar eu eram :). deci intrebarea mea este dca chiar e posibil ca virgina fiind sa nu-ti curga deloc sange. VA ROG FRUMOS SPUNETI SI MIE !!!! Mutumesc

offff doamneeee!!!!! mai sunt multi prosti ca iubitul tau pe lumea asta????

poti si tu sa-i reprosezi ca o are mica,mica de furnica si de acea nu a curs sange

daca e atat de prost...de ce a trebuit sa-i dai ata ca sa afli?



ma invata tata cand eram mic.."nu e destul sa ai cocosel,sa faci pipi pe gard ca sa te numesti barbat"

tacsu lu asta cred ca e necunoscut
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:58
daca sotul tau este intr-adevar cu tine trebuie sa iasa de sub fusta mamei si sa se impuna ca barbat
sa-si faca mama sa inteleaga ca voi sunteti o familie noua , care in curand trebuie sa aiba mayiritatea necesara cresterii unui copil
de scoala nu te lasa vei gasi tu o cale sa impaci lucrurile, exista un Dumnezeu
kudika068259
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:03
asas soacrele rele
kudika048899
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:06
de ce nu ii explici frumos ca este viata voastra de cuplu si sa isi vada de treaba ei.eu asa am facut si acum daca ma mai suna o data pe saptamana e muuuuuuuuuuuult
babyface
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:20
De la: babyface, la data 2009-10-18 17:20:16de ce nu ii explici frumos ca este viata voastra de cuplu si sa isi vada de treaba ei.eu asa am facut si acum daca ma mai suna o data pe saptamana e muuuuuuuuuuuult


ai reusut fara sa o spargi in 2 cu bataia????

woooww bravoooo!!!!!!
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:29
of of....... ori se muta la voi ori divortezi, este tot aia, sinucidere lenta.........sotul iti cere sa mai taci?! auzi, tu nu ai nevoie de odihna??? la naiba cu toti, inclusiv cu sotul daca nu stie sa te protezeze si menajeze in starea ta!!!! felicitari pt scoala si tine-te tare, NU RENUNTA!!!....daca mai "rezisti" risti mai multe, ori o explozie nervoasa la fel ca socrul tau ( explicabil de ce) ori probleme cu sarcina......esti intr-o situatie acuta, pune piciorul clar in prag, si fata de soacra si fata de sot care, apropo, EL TREBUIE SA TE APERE DE EA !!!!!sa nu ai nici o suparare acum, si tu? uite, iti desarti aici amaraciunea! I-al frumos de guler si pune-l sa citeasca raspunsurile ce le-ai primit de la noi...
bafta

de curiozitate, eu am trei luni jumate si i-am trimis la naiba pe toti, am inchis fixul, interfonul, sunt mereu "ocupata" sau...variante, nici maica-mea nu mai indrazneste nimic...
dack
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:41
am fost si eu in situatia ta, dar la mine problema era alta. soacramea a vrut sa ma desparta de viitorul meu sot ca sa i-o bage pe gat pe fosta , si a reusit intr-un final. acum sunt cu altcineva ne-am casatorit si avem un baietel...
probleme cu aceasta soacra nu avem deloc, dar chiar si asa soacra tot soacra ramane. te-as sfatui sa nu o mai bagi in seama, ocupate de casnicia ta si gandestete la copilul pe care il astepti. zi ca ea si fa ca tine, arata-i ca esti indiferenta de tot ceea ce iti spune
nici nu o mai ascultasi nu te mai enerva ca iti apare riduri
in est toate bune si o nastere usoara
nu mai da atentie la tot ce zice
kudika049561
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:43
De la: kudika048899, la data 2009-10-18 17:06:16asas soacrele rele
kudika048899
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:54
Da, intr-adevar! nu iti baga "mortu" in casa aiurea! Chit ca va va fi uneori deosebit de greu cu bebelul NU TE LASA!!! Rabda cat e bebe mai mic - un an, ca dupa nu prea mai ai prob cu ei - si nu vei regreta! Sub nici o forma sa nu o lasi pe aceasta femeie sa iti intre in casa!!! Eu am exemplul mamei si al bunicii mele din partea tatalui care s-au certat tocmai din cauza ca la inceputul casniciei alor mei au locuit impreuna. Si astazi la 25 de ani fiecare sarbatoare in familie e motiv de comentarii si aiureli - noi ne-am obisnuit iar mama la momentul acela a fost destepata si a flituit-o p mamai-mea din casa cat ai zice peste (si cu aportul lui tata care a fost alaturi de ea cum e si sotul tau alaturi de tine). Numai ca ai grija ca nici ei saracii nu se simt extraordinar in astfel de situatii - mediatori intre mama si sotie! Mai am si exemplul nefericit al familei prietenei mele a carei bunica a reusit sa ii desparta pe ai ei si sa isi subjuge fiul la o viata la picioarele ei pana anul trecut cd a murit iar el saracul a ramas singur fara sotie si fiica pe care si le-a pierdut cu mai bine de 20 de ani in urma cd si-a ales mama in locul lor.
Ideea este: fiecare generatie trebuie sa traiasca prin propriile mijloace si dupa propriile principii - nu ai nevoie de ajutorulei care ulterior va fi folosit pt santaj si intriga - atatea femei si-au crescut f bine singure (ajutate sau nu de sotii lor) copii si tu poti si trebuie sa faci asta! Metoda este una singura: SPUNE-TI PAREREA SUS SI TARE SI IMPUNE-TE IN FATA TUTUROR CA O FEMEIE PUTERNICA! Mai bine se supara ea acum decat sa traiesti TU o viata de calvar subjugata de o femeie intriganta si perversa! Joaca cu cartile pe fata si reteaza-i-o si tu de cate ori sare calu! Mai ales ca ai marele avantaj sa fi sprijinita de sotul tau care priveste situatia cu mult realism!
cripetrescu
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:55
Doamne cat te bine te inteleg! Si eu am trecut prin asa ceva la inceputul relatiei mele cu sotul meu, doar ca dupa circa trei luni de comentarii si bagat nasul, am luat-o deoparte frumos si i-am spus: Doamna draga! Dumneata ai impresia ca noi suntem legume? Ca suntem handicapati si nu ne stim purta singuri de grija?Tin sa va anunt ca nu.Cat despre deciziile pe care le luam, ne privesc personal, nu dam socoteala nimanui si cu asta basta. Va rog sa nu va dati cu parerea atunci cand nu este cazul, sa nu puneti intrebari in legatura cu ce nu va priveste.Daca o sa avem nevoie de ajutor vreodata sau o sa avem vreo nelamurire, o sa apelam cu incredere la sfaturile dumitale.Pana atunci lasati-ne sa ne traim viata asa cum hotaram noi! Sper sa nu fiu nevoita sa repet acest discurs. Data viitoare nu voi mai fi la fel de eleganta! A mai incercat ea subtil sa isi bage nasul , dar nu i-a mers.Acum isi vede de treaba ei.nu raspunde decat cand e intrebata si asa mai departe. Poate nu functioneaza cu toata lumea, dar nu strica sa incerci.Spune-i in fata sa isi vada de treaba!Bafta!
mihaela_muthi
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:26
.NU O LASA SA SE MUTE CU VOI IN CASA!!!!!!!!!!!!!E CEL MAI BINE SA FITI DOAR VOI TREI!!!!!!!!!!!!!!!MULTA SANATATE SI NASTERE USOARA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te inteleg foarte bine pentru ca trec printr-o situatie asemanatoare.
vanes26
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:29
Nu ma mir.Doua lucruri doresc sa-ti spun.Pt. tine soarca este soacra dar nu uita ca pt. sotul tau v a ramane mama.(indiferent de ce spune el).Eu am propria mea locuinta (apartamentul meu de dinainte casniciei)si in urma cu 4 ani am facut prostia si am aceptat soacrei mele sa se mute la noi.Acum sotul meu locuieste cu mama lui in "sufragerie" iar eu cu fiica mea de 10 ani in "dormitor".Indiferent cat de greu iti v ai sa nu acdepti niciodata sa se mute la tine soacra.
kudika019911
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:39
Cel mai bine e sa te feresti de ea, ocolesti-o, stabiliti cu sotu un program... sa o vizitati o data la 2 saptamni sau cv de genu, si un numar limita de telefoane pe saptamana, sa zicem 2, iar el, ca si baiatul ei va trebui sa i-o spuna. Iar in ce priveste sa se mutatul, doamne fereste. Soacra mea e o si mai mare harpie, si din vizita de o saptamana se faceau 1 luna si crede-ma ca mai mult stres decat sa stai cu ea intr-o casa nu exista. Nimic din ce vei face nu va mai fi bine, ea pe toate le va stii mai bine, si va incerca asta sa o arete si sotului tau. Totul va fi vina ta. sa nu mai vorbim ca va incerca sa isi impuna ideeile in ce priveste cresterea copilului. Ea va stii cel mai bine ce si cat trebuie sa manance copilul... cand si cum sa is se faca baia... ce produse si soluti babesti sa folosesti... Si daca Doamne fereste copilul s-ar imbolnavi (o simpla raceala) va fi vina ta, ... ca doara nu ai facut totul in tocmai cum a zis ea. Daca nu vrei sa risti sa te desparti de sot, sau sa iti tulbere linistea trebuie tinuta la distanta. Daca nu accepta ea de buna voie sa nu va mai deranjeze cu telefoanele daca e vorba de telefonul fix scoate-l din priza, iar daca e vb de mobil punel pe silentios. La un momentdat tot se va prinde. Sau ar mai fi o solutie. Fa exact ce face ea. Sun-o de o gramada de ori pe zi... Intreab-o toate tampeniile care iti trece prin cap... Daca o suni tu nu te va mai suna si ea... Iar daca o iei tu la interogatoriu ea nu va mai apuca sa te intrebe prea multe...
joy_ce
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:56
De la: kudika025989, la data 2009-10-18 16:27:11 Stimabilelor tinere ,proaspete sotii, v-ati gandit vreodata ca daca aveti soti bine-crescuti,intelegatori,iubitori,apropiati de nevoile voastre si ale casei pe care ati intemeiat-o,a
sta este intr-o ,,oarecare " masura si meritul....soacrelor? Adica,soacra = femeia care v-a
crescut
barbatul, ca doar n-o-ti fi luat extraterestrii,fiinte aparute de nicaieri?
V-ati gandit dragele de voi, ca din prima clipa cand i-ati luat,aproape toate,prin atitudine,gesturi,cuvinte,vreti sa demonstrati ca Ei sunt numai ai vostri si nu au existat parca
inainte de voi?
O femeie cu adevarat desteapta nu-si pune sotul impotriva parintilor,dupa cum nici
nu trebuie sa accepte orice vine din partea unor parinti mai ...posesivi.
O femeie cu adevarat desteapta intelege ca sotul ei isi poate iubi linistit parintii,
asta neansemnand ca nu-si iubeste sotia.
O femeie cu adevarat desteapta intelege ca cele doua sentimente nu sunt incompatibile,
dupa cum vad ca a concluzionat substanta voastra cenusie.
Dragelor,ar trebui sa va ganditi la cat de repede trece timpul ,iar voi va veti trezi
in ipostaza de ....soacre. Dupa cum ganditi,aveti o singura sansa de a fii niste viitoare
soacre fericite : ecografia : mascul = out! femela = pastrata.
Exercitiu : imaginati-va SOACRE ,cu nurori,bineanteles si facand abstractie de ideea
pe care sigur o aveti deja,si anume ca voi sunteti total,dar total diferite de ce exista pana in
voi si vedeti daca va place ....
Va iluzionati! Nimic nou pana in voi,nimic nou dupa voi, asa ca,dragi tinere sotii,mai
priviti si in gradina sufletului vostru,sa vedeti,voi cu ce zestre veniti de la mumele voastre,
ce model de viata v-a fost incumbat,de ce vreti neaparat sa fiti atat de nefericite si de ce ,
mai ales,vreti sa va vedeti sotii nefericiti,personaje de telenovela ieftina?


barbatul meu chiar e asa cum descrii tu, da' n-a invatat de la tzoapa, ipocrita, prefacuta ( si toata calitaile alea mai de top ce le poate avea un om) de maica-sa!
si da.chiar mi-am imaginat cum voi fi eu soacra! mierea dupa lume. nurorile mele vor fi fiicele mele! si nu din cauza a ce patesc eu ci pt. ca imi doresc o familie foarte mare, chiar si prin alianta!
greierash_is_back
Postat pe 18 Octombrie 2009 18:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa raman cu el daca destinu nu vrea? 32 De la: Rock_this 23 Iulie 2009 11:12
semne ca vrea sa ne despartim? 21 De la: pickard 31 Iulie 2011 19:35
minciuni....doar minciuni si teatru...timp de 2 ani 13 De la: pushyk 2 Octombrie 2009 20:58
nu stiu cum sa renunt la el.... 7 De la: kudika033360 2 Septembrie 2009 21:15
un sfat va rog... 15 De la: kudika321137 12 Septembrie 2010 15:26