Setari Cookie-uri

Durerri de spate!

Am niste dureri enorme de spate in ultima vreme, chiar dorm rau si dim cand ma trezesc parca am alergat toata noaptea la tour de france :), ce sa insemne asta? ceva remedi naturiste, geluri poate cunoasteti voi? Merci!
sweety25
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:42
iti recomand sa investesti intr-o saltea foarte buna de pat si o perna foarte buna (nu neaparat pentru durerile de spate, dar pentru binele tau in general).
In afara de asta, durerile de spate pot avea foarte multe cauze, cel mai bine discuti cu un medic sau dai o cautare pe google
kitty_krieger
Postat pe 11 Aprilie 2010 23:21
Daca tot ati ajuns ce ar trebuie sa-ti cumperi pentru evitarea durerilor de spate, mai adaug un scaun de birou ergonomic pentru calculator, mai poti face sport pentru intarirea musculaturi sau doar exercitii pe care le poti face si acasa....DAR inainte de toate astea sa mergi la un medic cu specialitatea ortopedie, care iti v-a indica daca este cazul de fizioterapie (caldura, fango, masaj, gimnastica speciala ...) sau va constata cauza durerilor. Doar asa se poti trata corect si nu risti sa-ti faci mai mult rau decat bine;-)

Si eu am avut probleme, iar primul lucru a fost ortopedul apoi restul. Geluri sau remedii naturale nu mi-a recomandat. Binenteles ca am incercat eu totusi geluri si creme si singurul lucru care are efect in cazuri mai "usoare" este Tiger Balm de culoare rosie. Iti pun si un link sa vezi despre ce este vorba http://www.tigerbalm.co.uk/
Daca il gasesti nu stiu. Atentie ca poate provoca alergii, are un miros foarte puternic a camfora, mentol ...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:34
stiu cum e sa te trezesti dimineata si sa ai impresia ca ai fost batuta toata noaptea. cel mai bine e sa'ti schimbi salteaua si sa faci mici exercitii de intindere a coloanei, functioneaza
Shhh
Postat pe 12 Aprilie 2010 06:58
Merci pentru sfat si da aveti dreptate, eu cu prietenul ne-am schimbat locuinta cu 3 luni in urma iar salteaua nu e cine stie ce buna....mi-am dat eu seama ca din cauza ei o fi vina....dar credeam ca poate oi fi eu prea pretentioasa :), abia astept sa primeasca el salariu si sa cumparam ceva mai calitativ, ca o sa ajung ca o babutza la 25 de ani :).
sweety25
Postat pe 13 Aprilie 2010 18:45
Consulta un medic! Lasa salteaua, ca si de la aia poate sa te doara, dar indiferent pe ce saltea dormi: mai tare, mai moale, sau ca e perna mai inalta sau mai joasa, nu sunt normale durerile. Daca medicul se uita la tine si zice ca e ceva "normal" du-te tu singura si fa o radiografie ori un rmn si nu in ultimul rand consulta un BFT, va stii ce sfaturi sa iti dea.
Ronnie_Coleman
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:45
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-04-18 09:45:50 Lasa salteaua, ca si de la aia poate sa te doara,


off, ce-mi mai placi
exact asta i s-a si spus fetii
plus de asta o saltea potrivita face minuni pentru somnul si binele persoanei in general
sau vrei sa spui ca nu conteaza pe ce fel de saltea doarme? de exemplu, daca are nevoie de o saltea semi-ferma, nu conteaza daca doarme pe o slatea moale....
Logica asta!
kitty_krieger
Postat pe 18 Aprilie 2010 13:21
Kitty, deja esti muuult prea penibila. Am specificat ca si de la saltea s-ar putea sa o doara, dar nu asta e important pt ea: sa astepte sa ia iuby salariu sa se duca sa ia saltea noua. Important e sa se duca la doctor, pt ca de la niste mici dureri sau jena se poate ajunge la ceva grav. Si tu ai impresia ca stau sa citesc toate tampeniile voastre? De curiozitate, ai prob la coloana? Daca da, ce anume...
Ronnie_Coleman
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:11
App kitty, lasand la o parte faptul ca ai dat replay, doar la o parte din mesajul meu, doar asa ca sa iti iasa tie ideea pe care vroiai sa o subliniezi, tu astepti "salvarea" de la o saltea? Exista o vorba printre kinetoterapeuti (sa nu imi zici iar ca ma lauda ca's la facultate ) care spune asa: cand incepi sa ai prob cu,coloana, doar mormantul te mai scapa. Peste 90% din pop globului are prob la coloana (asta spre informarea ta), dar cand zic sa se duca la dr si sa lasa momentul cumpararii unei noi saltele (ca de fapt asta am zis, nu am zis ca nu e important pe ce doarme, deoarece crede-ma ca stiu mai bn ca tine) in plan secund stiu la ce ma refer. In concluzie poti sa pleci cu, coada intre picioare si de pe topicul asta , ca iar, ca de altfel , mai mereu cand ai incercat sa te dai desteapta, de fapt te-ai facut de c*c*o.
Ronnie_Coleman
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:43
Da, cred ca am probleme la coloana pentru ca uneori, cand prietenul meu imi face masaj, daca ma atinge prea tare in zona coloanei, nu suport durerea. Stiu ca trebuie sa ma duc la doctor si nu ma opreste faptul ca imi e jena, de ce sa-mi fie, ca am 25 de ani si ma doare spatele?! :)....
sweety25
Postat pe 19 Aprilie 2010 10:48
Dar cine a zis de jena, adica rusine?
Ronnie_Coleman
Postat pe 19 Aprilie 2010 11:01
in fine, daca tu consideri ca ma faci de ras cand iti dai in cap cu propria lipsa de logica, da-i inainte
ca vorbesc cu tine, ca vorbesc cu peretii - tot una
kitty_krieger
Postat pe 19 Aprilie 2010 17:24
Eu am folosit asa ceva si nu am observat nicio imbunatatire...dar sunt convins ca domnisoara nu are prob asa de grave la coloana ca si mine.
Ronnie_Coleman
Postat pe 19 Aprilie 2010 18:19
Cand o sa plec la doctor, chiar o sa postez aici care au fost (sunt) cauzele (problemele) durerei mele de spate....chestia e ca pana sa ma misc eu, credeam ca imi dati voi niste sfaturi....ca sa mai ameliorez blestemata asta de durere :)......
sweety25
Postat pe 19 Aprilie 2010 18:55
Porti pantofi cu toc inalt ? Poate sa apara si din aceasta cauza durerea de spate .
Eu iti recomand Aloe Heat Lotion si Royal Jelly le poti lua de aici
http://aloevera4everpitesti.blogspot.com/search/label/Ingrijirea%20corpului
andreidavid11
Postat pe 30 August 2010 17:22
Lasa vrajelile cu "aloia"...sunt fumate de mult timp....
kudika226898
Postat pe 31 August 2010 02:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine poate vorbi despre fibromialgie 1 De la: kudika363670 5 Februarie 2011 17:09
Produse dermatocosmetice bio Gamarde 1 De la: kudika_981572 10 Aprilie 2015 19:15
Cele mai bune 3 De la: scorpio67 27 Noiembrie 2010 16:12
Yves Rocher 54 De la: andreiutza301090 18 Martie 2012 18:31
NATURISTE!! 7 De la: nca 17 Decembrie 2016 19:04