Setari Cookie-uri

Oare sa fie nehotarata?

De la: clarra, la data 2010-06-19 19:17:47In cazul femeilor, atasamentul poate aparea si fara sex; poate ai vrut sa zici ca odata cu relatia sexuala se aprofundeaza, se extinde mai mult.. Dar chiar mi-ar parea sincer rau sa stiu ca se poate generaliza la baieti ce ai spus tu, cum ca la voi iubirea apare numai dupa o perioada dupa sex... in fine.


este valabil si la femei nu doar la barbati, numai ca fiecare are al moment in care ar face sex. iubirea si dragostea nu au loc in acelasi corp concomitent, pentru ca nu le-ai percepe, iar in plus au alta compozitie chimica. si e ca si cum ai combina aluatul de paine cu cel de cozonac, nu are iesi ceva gustos, iar painea ar disparea ca gust din compozitie. dragostea are o formula asemanatoare heroinei si dispare dupa 3 ani zic unii (era un post si pe site aici despre asta), eu zic dupa 4 ani in societatea romaneasca datorita programarii sociale pe care avem implementati de mici si care se bazeaza pe cicluri de 4 ani in toata copilaria noastra. acum orice barbat care are ceva cultura despre sexul opus stie cum sa faci o femeie sa se indragosteasca de tine, iar asta se aplica pentru toate femeile normale, fara exceptie. cum faci, simplu, si femeile sunt oameni pana la urma, iar pe langa defectul asta mai au unul: sunt fiinte bazate pe emotii. ce starneste emotiile? pai niste substante:
1) adrenalina care se obtine in situatii de pericol, excitatie nervoasa etc. e unul din ingredientele asa-numitei "dragoste la prima vedere". a se observa nuanta, "iubire la prima vedere" nu inseamna nimic si pare ciudata ca exprimare sintagma. deci e ok ca la cineva atunci cand e o situatie in film de te tine cu respiratia "taiata" sa iti saruti prietena. e ok sa conduci cu viteza, dar numai sa stii ce sa faci si unde.
2) oxitocina, femeile lucreaza mult pe partea de simt tactil, e simplu lor principal pentru ca gandesc cu emisfera dreapta, iar daca reducem asta la un singur verb "a simti" este ce caracterizeaza aceasta emisfera. barbatii sunt atrasi vizual, conform emisferei stangi. oxitocina e o substanta foarte puternica se obtine prin atingeri sexuale si nonsexuale si e un ingredient al iubirii. genereaza atasament pe termen lung.
3) un aliat al adrenalinei este norepinefrina - o genereaza calatoriile si lucrurile noi, chiar si o mancare noua gatita sau un cocktail. de asta fetelor le place sa calatoreasca.
4) feniletanolamina, la care se incurca multi barbati. regula de baza la primele intalniri este sa nu pierzi din ochi ochii ei. se elibereaza pe baza mentinerii contactului vizual cat mai mult. de obiei barbatii nu prea necesita substanta asta si de asta nu mentin contactul vizual, asta scade sansele cu cel putin 30% ca fata sa se mai intalneasca cu tine.
5) dopamina, ca ingredient principal al dragostei, aliata a adrenalinei si norepinefrinei, se elimina prin activitatile specifice celor doua. e duce la dorinta sexuala.

deci, vezi tu, de asta femeile nu sar direct in pat. au nevoie sa simta toate substantele astea. barbatii nu. le creaza mult mai rapid, nu au nevoie de toate si majoritatea sunt create vizual, de asta si au probleme cu preludiul.
leo_
Postat pe 20 Iunie 2010 12:01
In cele din urma s-a ajuns si la final, am ajuns astazi ceva mai devreme decat ma asteptam acasa si pe la 13.00 am iesit cu ea la o cafea si ce credeti? Povestea mea nu are din pacate un happy end. Am luat taurul de coarne pentru a primi un raspuns negativ sau pozitiv, in ideea de a stii ce sa fac in countinuare. Mi-a spus ca nu a reusit sa treaca peste relatia cu fostul ei prieten si ca nu crede ca alaturi de mine ar putea sa-l uite. Nu vrea sa inceapa o relatie in care nu crede de la inceput pentru ca a mai incercat si nu a reusit. Ea a avut o relatie de cativa ani cu un tip iar du[pa ce s-au despartit nu a mai reusit sa-si faca alta relatie stabila. Probabil compara orice pretendent cu fostul... Drept urmare, decizia mea a fost de a sta departe unul de altul, in sensul ca o perioada ar fi mai bine sa nu ne vedem cu toate ca este destul de greu sa faci asta intr-un oras de provincie si in conditiile in care aveam aceeasi prieteni. Acum nu stiu daca astea sunt adevaratele motive pentru care nu vrea sa fie cu mine sau a spus asta pentru ca eu sa nu sufar si ca cred ca ar fi vina mea. Dar mai conteaza?

P.S. Imi pare rau, dar nu am avut dispozitia necesara sa citesc toate postarile voastre din ultimele zile, insa promit sa le citesc in zilele urmatoare. Va multumesc pentru sfaturi si sustinere .
JustMe1
Postat pe 20 Iunie 2010 18:49
Am citit toate postarile tale si sincer imi pare rau ca s-a terminat asa.Cred ca pana la urma nu o sa stii cu adevarat motivul care a determinat-o sa spuna asta.Asta cu fostul iubit ........e de multe ori folosita ca pretext.Uite ca sa iti dau un ex> eu de curand am pus capat unei relatii,acum am intalnit un tip care nu este de mine si decat sa ii spun "nu esti ceea ce caut,esti golan,vulgar si prea mandru de tine" mai bine i-am zis ca nu caut o relatie pentru ca tocmai am iesit din una si in felul asta fuge sigur,ceea ce si vreau.
Numai bine iti doresc!
Nu uita "cand viata iti da un motiv sa plangi, arata-i ca ai 1001 motive sa razi!"Viata merge mai departe!
Barbie30
Postat pe 20 Iunie 2010 19:17
'George'.. daca este sa fiti impreuna, pana la urma tot veti fi..
(ca o incurajare, uita-te cand ai timp la ''Humtum'' - e un film indian care mi-a atras atentia)

Hai sa speram ca e real motivul invocat de ea; poate nu i-a fost tocmai usor sa se deschida fata de tine si sa-ti spuna asta.. totusi, gandeste-te putin..ca o problema recunoscuta (constientizata) e pe jumatate rezolvata. Nu stiu ce ganduri/sentimente mai ai in legatura cu ea, dar daca iti doresti foarte mult sa fii cu ea .. intr-o zi viata va va uni.
Se zice ca ''destinul este puntea catre persoana iubita'' - My Sassy Girl.
clarra
Postat pe 20 Iunie 2010 19:39
george regret ca ne dai o astfel de veste.Dar in tot raul si un bine! Decizia ta de a te indeparta o vreme de EA este una foarte inteleapta! poate ca astfel isi va da seama ca de fapt si ea are sentim pt tine(nu cred o iota din povestea asta cu fostul,bla,bla,bla....) si cine stie? poate dupa o vreme te va cauta EA....
Cat despre momentele prin care treci...un baiat te-ar sfatui sa te imbeti ,eu doar te incurajez(desi suna urat e foarte adevarat:orice sut in fund este un pas inainte... ) FELICITARI PT ABORDARE Cum zici si tu ar fi o prostie sa va jucati la infinit „de-a facutul de curte”mai ales ca aveti acelasi cerc de prieteni si mai ales intr-o comunitate mica.... chiar daca doare acum,crede-ma va trece..Daca ai nevoie de cineva cu care sa vb,noi cei de pe forum, suntem aici (si in plus nu te costa nimic,nu te putem trada,nu te putem face sa suferi).
kudika186632
Postat pe 20 Iunie 2010 20:32
kudi draga... nu ma face sa-mi dau demisia .. ma lasi sa sper singura?
clarra
Postat pe 20 Iunie 2010 23:36
De la: JustMe1, la data 2010-06-20 18:49:23In cele din urma s-a ajuns si la final, am ajuns astazi ceva mai devreme decat ma asteptam acasa si pe la 13.00 am iesit cu ea la o cafea si ce credeti? Povestea mea nu are din pacate un happy end. Am luat taurul de coarne pentru a primi un raspuns negativ sau pozitiv, in ideea de a stii ce sa fac in countinuare. Mi-a spus ca nu a reusit sa treaca peste relatia cu fostul ei prieten si ca nu crede ca alaturi de mine ar putea sa-l uite. Nu vrea sa inceapa o relatie in care nu crede de la inceput pentru ca a mai incercat si nu a reusit. Ea a avut o relatie de cativa ani cu un tip iar du[pa ce s-au despartit nu a mai reusit sa-si faca alta relatie stabila. Probabil compara orice pretendent cu fostul... Drept urmare, decizia mea a fost de a sta departe unul de altul, in sensul ca o perioada ar fi mai bine sa nu ne vedem cu toate ca este destul de greu sa faci asta intr-un oras de provincie si in conditiile in care aveam aceeasi prieteni. Acum nu stiu daca astea sunt adevaratele motive pentru care nu vrea sa fie cu mine sau a spus asta pentru ca eu sa nu sufar si ca cred ca ar fi vina mea. Dar mai conteaza?

P.S. Imi pare rau, dar nu am avut dispozitia necesara sa citesc toate postarile voastre din ultimele zile, insa promit sa le citesc in zilele urmatoare. Va multumesc pentru sfaturi si sustinere .


prostii... chestia cu fostul este pretext ieftin, iar la asta ii spuneam direct "bine am sa te las sa te gandesti cu din cauza fostilor poti pierde actuali prieteni". sa fim seriosi, daca vedeta ei preferata ar fi oprit-o pe strada, i-ar fi bagat tot faza aia cu fostul prieten sau ar fi spus ca e libera? tind sa cred a doua varianta.
acum trebuie sa te aduni si am sa iti si spun adevaratul motiv pentru care nu ai reusit sa o ai. nu ai reusit sa o ai pentru ca nu poti sa ai inca zece femei ca si ea. deci iti garantez in proportie de 70% ca daca in urmatoarea perioada ai sa cunosti 10 femei si sa fii impreuna cu fiecare macar o luna, in a XI-a luna ai foarte mari sanse la ea (ma gnadeam acum ca scorpionul e nascut in luna a 11-a, ce combinatie am gasit :))). desi sunt sigur ca dupa ce le vei cunoaste pe cele 10 nu ti-o vei mai dori. pentru ca sa ai o femeie trebuie sa fii la orice minut dispus sa o pierzi. ce vreau sa spun? pai e prea simplu. eram cu o fosta in oras acum ceva ani de zile si serveam o prajitura impreuna. la un moment dat ma trezesc cu o chestie care m-a lasat perplex "cred ca noi nu ne potrivim si as vrea sa nu mai fim impreuna". logic mi s-a parut ciudat, pentru ca totul mergea destul de ok, sau asa cred pentru ca tot timpul le las prietenelor mele initiativa de a face orice cu viata lor, deci nu ma interesez daca inseala sau nu. m-am uitat uimit la ea o secunda si am pufnit intr-un ras isteric: "pai ce imi spui mie? cand te-am vazut asa serioasa am crezut ca o fi data banca la care am depozitele faliment. esti libera, poti sa te ridici, termin eu mancarea aici". s-a foit pe scaun, a zis ca nu are totusi nimic de facut, desi anterior imi spusese ca stam putin pentru ca are ceva de lucrat, si a incheiat scena. vezi ce greseala as fi facut daca ma apucam sa ma rog pentru ca sa o tin langa mine? pariez ca se ridica si pleca. apropo... dupa o sapt. i-am dat si papucii, nu de altceva dar merita, avea chef de joaca. m-as fi ridicat eu sa plec atunci dar am vrut sa mai fac sex o data cu ea. era mai buna decat multe altele. as fi putut ramane in continuare cu ea, chestia respectiva fusese doar un test si ulterior am aflat ca fata nu avea pe nimeni. dar as fi putut esua lamentabil incercand sa ii intru in voie.
leo_
Postat pe 21 Iunie 2010 04:31
De la: clarra, la data 2010-06-20 23:36:20kudi draga... nu ma face sa-mi dau demisia .. ma lasi sa sper singura?


Clarra cred ca tu speri mai mult decat mine :P Eu am incetat sa mai sper pentru ca nu-mi fac decat sange rau.
JustMe1
Postat pe 21 Iunie 2010 19:42
De la: kudika186632, la data 2010-06-20 20:32:41 george regret ca ne dai o astfel de veste.Dar in tot raul si un bine! Decizia ta de a te indeparta o vreme de EA este una foarte inteleapta! poate ca astfel isi va da seama ca de fapt si ea are sentim pt tine(nu cred o iota din povestea asta cu fostul,bla,bla,bla....) si cine stie? poate dupa o vreme te va cauta EA....
Cat despre momentele prin care treci...un baiat te-ar sfatui sa te imbeti ,eu doar te incurajez(desi suna urat e foarte adevarat:orice sut in fund este un pas inainte... ) FELICITARI PT ABORDARE Cum zici si tu ar fi o prostie sa va jucati la infinit „de-a facutul de curte”mai ales ca aveti acelasi cerc de prieteni si mai ales intr-o comunitate mica.... chiar daca doare acum,crede-ma va trece..Daca ai nevoie de cineva cu care sa vb,noi cei de pe forum, suntem aici (si in plus nu te costa nimic,nu te putem trada,nu te putem face sa suferi).


Sa stii ca pentru mine nu este o solutie imbatatul pentru ca as incepe sa-mi plang de mila in fata vreunui prieten. N-as vrea sa stie toata gasca povestea mea, asta in cazul in care nu a povestit ea deja. Probabil era evident ca-mi place de ea dar pana ma hotarasc sa povestesc e bine sa evit alcoolul :D

Sunt sigur ca va trece, doar nu e prima data cand ma indragostesc :P , si acum doar n-o sa-mi tai venele... asta e, viata merge inainte si oricum am destule de facut incat sa nu ma gandesc toata ziua la ea... acum sunt ok, deja incep sa ma obisnuiesc cu ideea..
JustMe1
Postat pe 21 Iunie 2010 19:51
De la: leo_, la data 2010-06-21 04:31:29
De la: JustMe1, la data 2010-06-20 18:49:23In cele din urma s-a ajuns si la final, am ajuns astazi ceva mai devreme decat ma asteptam acasa si pe la 13.00 am iesit cu ea la o cafea si ce credeti? Povestea mea nu are din pacate un happy end. Am luat taurul de coarne pentru a primi un raspuns negativ sau pozitiv, in ideea de a stii ce sa fac in countinuare. Mi-a spus ca nu a reusit sa treaca peste relatia cu fostul ei prieten si ca nu crede ca alaturi de mine ar putea sa-l uite. Nu vrea sa inceapa o relatie in care nu crede de la inceput pentru ca a mai incercat si nu a reusit. Ea a avut o relatie de cativa ani cu un tip iar du[pa ce s-au despartit nu a mai reusit sa-si faca alta relatie stabila. Probabil compara orice pretendent cu fostul... Drept urmare, decizia mea a fost de a sta departe unul de altul, in sensul ca o perioada ar fi mai bine sa nu ne vedem cu toate ca este destul de greu sa faci asta intr-un oras de provincie si in conditiile in care aveam aceeasi prieteni. Acum nu stiu daca astea sunt adevaratele motive pentru care nu vrea sa fie cu mine sau a spus asta pentru ca eu sa nu sufar si ca cred ca ar fi vina mea. Dar mai conteaza?

P.S. Imi pare rau, dar nu am avut dispozitia necesara sa citesc toate postarile voastre din ultimele zile, insa promit sa le citesc in zilele urmatoare. Va multumesc pentru sfaturi si sustinere .


prostii... chestia cu fostul este pretext ieftin, iar la asta ii spuneam direct "bine am sa te las sa te gandesti cu din cauza fostilor poti pierde actuali prieteni". sa fim seriosi, daca vedeta ei preferata ar fi oprit-o pe strada, i-ar fi bagat tot faza aia cu fostul prieten sau ar fi spus ca e libera? tind sa cred a doua varianta.
acum trebuie sa te aduni si am sa iti si spun adevaratul motiv pentru care nu ai reusit sa o ai. nu ai reusit sa o ai pentru ca nu poti sa ai inca zece femei ca si ea. deci iti garantez in proportie de 70% ca daca in urmatoarea perioada ai sa cunosti 10 femei si sa fii impreuna cu fiecare macar o luna, in a XI-a luna ai foarte mari sanse la ea (ma gnadeam acum ca scorpionul e nascut in luna a 11-a, ce combinatie am gasit :))). desi sunt sigur ca dupa ce le vei cunoaste pe cele 10 nu ti-o vei mai dori. pentru ca sa ai o femeie trebuie sa fii la orice minut dispus sa o pierzi. ce vreau sa spun? pai e prea simplu. eram cu o fosta in oras acum ceva ani de zile si serveam o prajitura impreuna. la un moment dat ma trezesc cu o chestie care m-a lasat perplex "cred ca noi nu ne potrivim si as vrea sa nu mai fim impreuna". logic mi s-a parut ciudat, pentru ca totul mergea destul de ok, sau asa cred pentru ca tot timpul le las prietenelor mele initiativa de a face orice cu viata lor, deci nu ma interesez daca inseala sau nu. m-am uitat uimit la ea o secunda si am pufnit intr-un ras isteric: "pai ce imi spui mie? cand te-am vazut asa serioasa am crezut ca o fi data banca la care am depozitele faliment. esti libera, poti sa te ridici, termin eu mancarea aici". s-a foit pe scaun, a zis ca nu are totusi nimic de facut, desi anterior imi spusese ca stam putin pentru ca are ceva de lucrat, si a incheiat scena. vezi ce greseala as fi facut daca ma apucam sa ma rog pentru ca sa o tin langa mine? pariez ca se ridica si pleca. apropo... dupa o sapt. i-am dat si papucii, nu de altceva dar merita, avea chef de joaca. m-as fi ridicat eu sa plec atunci dar am vrut sa mai fac sex o data cu ea. era mai buna decat multe altele. as fi putut ramane in continuare cu ea, chestia respectiva fusese doar un test si ulterior am aflat ca fata nu avea pe nimeni. dar as fi putut esua lamentabil incercand sa ii intru in voie.



Sa stii ca in mare parte(ma refer la toate postarile tale) iti dau dreptate insa greseala mea a fost ca m-am indragostit inainte de a avea o relatie.
JustMe1
Postat pe 21 Iunie 2010 19:55
Te iubeste te vrea dar cred ca ii este frica de urmari.Adica de actul sexual ca intr-un final acolo se va ajunge.Ar fi bine sa ai o discutie cu ea mai serioasa si so intrebi ce are de gind.Spunei cit de mult o iubesti si o doresti si daca ea are vro problema cu asta sa-ti spuna.
kudika098645
Postat pe 21 Iunie 2010 19:58
De la: kudika098645, la data 2010-06-21 19:58:26Te iubeste te vrea dar cred ca ii este frica de urmari.Adica de actul sexual ca intr-un final acolo se va ajunge.Ar fi bine sa ai o discutie cu ea mai serioasa si so intrebi ce are de gind.Spunei cit de mult o iubesti si o doresti si daca ea are vro problema cu asta sa-ti spuna.


Nu vreau sa rasucesc cutitul in rana cu mana mea. Crezi ca rezolv ceva daca mai insist acum? Eu nu cred ca pot ajunge la un rezultat pozitiv in momentul de fata. Voi lasa timpul sa decida.
JustMe1
Postat pe 21 Iunie 2010 20:22
Tu stii mai bine.Sa faci cum iti dicteaza inima.
kudika098645
Postat pe 21 Iunie 2010 21:56
De la: JustMe1, la data 2010-06-21 19:42:57
De la: clarra, la data 2010-06-20 23:36:20kudi draga... nu ma face sa-mi dau demisia .. ma lasi sa sper singura?


Clarra cred ca tu speri mai mult decat mine :P Eu am incetat sa mai sper pentru ca nu-mi fac decat sange rau.

'George', stii tu.. se zice ca speranta moare ultima. Chiar mi-ar fi placut sa aud ca intr-un final sunteti impreuna, dar se pare ca e mai sensibila si complicata treaba decat credeam. Nu stiu ce se intampla, ca de obicei nici nu ma bag in discutii pe forum sa-mi dau cu parerea, dar chiar credeam in asta..
Sa stii ca eu tot sper la un final fericit, chiar daca va fi mai tarziu. Acuma stiu ca e aiurea sa speri in van si nu vreau sa te amagesti cu sperante inselatoare.. Vb ta: timpul va decide. Sa auzim de bine. :)
clarra
Postat pe 22 Iunie 2010 12:00
De la: JustMe1, la data 2010-06-21 19:55:32

Sa stii ca in mare parte(ma refer la toate postarile tale) iti dau dreptate insa greseala mea a fost ca m-am indragostit inainte de a avea o relatie.


da, din pacate noi barbatii nu ne putem permite luxul de a ne indragosti inainte de a avea o relatie. tot timpul cand am facut asta am pierdut.
leo_
Postat pe 22 Iunie 2010 14:05
De la: kudika098645, la data 2010-06-21 19:58:26Te iubeste te vrea dar cred ca ii este frica de urmari.Adica de actul sexual ca intr-un final acolo se va ajunge.Ar fi bine sa ai o discutie cu ea mai serioasa si so intrebi ce are de gind.Spunei cit de mult o iubesti si o doresti si daca ea are vro problema cu asta sa-ti spuna.


ceva asemanator imi spunea si mie odata o prietena in timp ce respectiva (pers. de care vb) exact la ora aia era in pat cu altul (tipa stia si ea asta insa presupunea ca eu nu stiam). si situatia e reala. de multe ori filmele sunt palide copii ale vietii. de actul sexual cu respectivul nu ii era frica, ci doar de cel cu mine. nu esti cu o femeie daca ii spui ca o iubesti pana cand nu esti sigur ca te iubeste ea. viata reala e departe de romanele de dragoste si asta pentru ca scopul ei nu e sa fie o lectura placuta.
leo_
Postat pe 22 Iunie 2010 14:08
De la: leo_, la data 2010-06-22 14:05:15
De la: JustMe1, la data 2010-06-21 19:55:32

Sa stii ca in mare parte(ma refer la toate postarile tale) iti dau dreptate insa greseala mea a fost ca m-am indragostit inainte de a avea o relatie.


da, din pacate noi barbatii nu ne putem permite luxul de a ne indragosti inainte de a avea o relatie. tot timpul cand am facut asta am pierdut.

Eu nu pot sa pricep cum te poti baga intr-o relatie fara sa fii indragostit.. :-s
Din punctul meu de vedere, mai degaraba sa aiba doar o persoana de suferit decat amandoua. Ce te faci daca te bagi in relatia respectiva si apoi te vezi nevoit sa iesi din ea pt ca pur si simplu iti dai seama ca niciodata nu ai putea sa ai pt pers. aia ceva mai mult??
clarra
Postat pe 22 Iunie 2010 15:53
Clarra eu sunt cel mai bun exemplu... daca nu ma indragosteam aveam sanse mult mai mari sa fiu cu ea. Poate m-a placut pt ce am fost dar nu m-a placut pt ce am devenit. Doar nu crezi ca i-am spus ca sunt indragostit de ea? Nicidecum... am gasit alte sinonime ca sa-i spun cat de mult o plac si sa nu-mi spuneti acum ca de fapt asta este problema pt care nu a vrut sa fim impreuna...este exact cum spunea si leo, nu ne permitem acest lux.
JustMe1
Postat pe 22 Iunie 2010 19:30
De la: JustMe1, la data 2010-06-22 19:30:05Clarra eu sunt cel mai bun exemplu... daca nu ma indragosteam aveam sanse mult mai mari sa fiu cu ea. Poate m-a placut pt ce am fost dar nu m-a placut pt ce am devenit. Doar nu crezi ca i-am spus ca sunt indragostit de ea? Nicidecum... am gasit alte sinonime ca sa-i spun cat de mult o plac si sa nu-mi spuneti acum ca de fapt asta este problema pt care nu a vrut sa fim impreuna...este exact cum spunea si leo, nu ne permitem acest lux.

d'ohh... cand incep baietii sa dea sfaturi in ceea ce le priveste pe fete.. trebuie sa te tii bine ;))
chiar am ras multa vreme cand am citit afirmatia pe care ai preluat-o de la el, dar sincer..am ras a paguba.:|

si daca vezi ca o tipa e indragostita de tine, te combini cu ea in speranta ca..poate intr-o zi...iti va sageta si tie cupidon inima? :-j be serious!.. si daca observi intre timp ca nu se intampla asta, eventual poate chiar te si indragostesti de alta..ce-i zici asteia: "don'soara, stii..eu nu mai pot ramane in relatia asta pentru ca iubesc o alta fata; speram sa te pot iubi pe tine, dar ar trebui sa apreciezi macar ca am incercat"? hai ma.. voi ceva mai bun n-aveti de facut decat sa va jucati de-a relatiile?
clarra
Postat pe 22 Iunie 2010 22:05
Ne combinam cu o fata pentru ca ne place de ea ,nicidecum ca ar fi ea indragostita sau nu. Si nu ne jucam cu relatiile, sau poate mai facem asta cateodata ca si voi de altfel. Nu intelege gresit postarile de mai devreme. Poate nu suntem noi in masura sa dam sfaturi in ceea ce le priveste pe fete, eu unul nici nu vreau sa fac asta dar de cate ori un baiat se indragosteste inainte sa inceapa relatia, clar nu va reusi sa poata face fata relatiei decat daca este foarte experimentat si va stii cum sa o puna pe jar..
JustMe1
Postat pe 22 Iunie 2010 23:10
De la: clarra, la data 2010-06-22 15:53:49
De la: leo_, la data 2010-06-22 14:05:15
De la: JustMe1, la data 2010-06-21 19:55:32

Sa stii ca in mare parte(ma refer la toate postarile tale) iti dau dreptate insa greseala mea a fost ca m-am indragostit inainte de a avea o relatie.


da, din pacate noi barbatii nu ne putem permite luxul de a ne indragosti inainte de a avea o relatie. tot timpul cand am facut asta am pierdut.

Eu nu pot sa pricep cum te poti baga intr-o relatie fara sa fii indragostit.. :-s
Din punctul meu de vedere, mai degaraba sa aiba doar o persoana de suferit decat amandoua. Ce te faci daca te bagi in relatia respectiva si apoi te vezi nevoit sa iesi din ea pt ca pur si simplu iti dai seama ca niciodata nu ai putea sa ai pt pers. aia ceva mai mult??


vezi acum de ce viata e complicata? pentru ca noi oamenii o facem. exista un mecanism natural al femeii care ii spune ca daca ai cazut in fata ei prea devreme vei cadea si in fata altor femei sau a altor probleme mai importante din viata. deci asta ii subcomunica femeii ca nu poate fi sigura de tine pe termen lung sau esti prea slab ca sa o protejezi. asta e una din temele pe care toate femeile resping, chiar si cele mai puternice, care se presupune ca nu au atata nevoie de barbati. acelasi mecanism spune barbatilor ca daca o femeie se culca cu ei din prima seara si va culca si cu altii la fel, deci este un risc pentru familie si astfel o catalogheaza si o resping.

sunt de acord cu tine, sa aiba o persoana de suferit mai degraba, dar de ce as suferi eu de exemplu de buna voie?
leo_
Postat pe 23 Iunie 2010 03:49
De la: clarra, la data 2010-06-22 22:05:17
De la: JustMe1, la data 2010-06-22 19:30:05Clarra eu sunt cel mai bun exemplu... daca nu ma indragosteam aveam sanse mult mai mari sa fiu cu ea. Poate m-a placut pt ce am fost dar nu m-a placut pt ce am devenit. Doar nu crezi ca i-am spus ca sunt indragostit de ea? Nicidecum... am gasit alte sinonime ca sa-i spun cat de mult o plac si sa nu-mi spuneti acum ca de fapt asta este problema pt care nu a vrut sa fim impreuna...este exact cum spunea si leo, nu ne permitem acest lux.

d'ohh... cand incep baietii sa dea sfaturi in ceea ce le priveste pe fete.. trebuie sa te tii bine ;))
chiar am ras multa vreme cand am citit afirmatia pe care ai preluat-o de la el, dar sincer..am ras a paguba.:|

si daca vezi ca o tipa e indragostita de tine, te combini cu ea in speranta ca..poate intr-o zi...iti va sageta si tie cupidon inima? :-j be serious!.. si daca observi intre timp ca nu se intampla asta, eventual poate chiar te si indragostesti de alta..ce-i zici asteia: "don'soara, stii..eu nu mai pot ramane in relatia asta pentru ca iubesc o alta fata; speram sa te pot iubi pe tine, dar ar trebui sa apreciezi macar ca am incercat"? hai ma.. voi ceva mai bun n-aveti de facut decat sa va jucati de-a relatiile?


uita-te in jurul tau si vei vedea rezultatele acestui fenomen. analizeaza mai atenta cuplurile. nu ti-a spus nimeni niciodata ceva de genul "stii, am crezut ca... dar acum vad altfel lucrurile, am nevoie de o pauza"? exact ce spui tu sunt lucruri care in fiecare zi se intampla in jurul nostru, numai ca un barbat care sa spuna asa ceva nu prea exista. numai o femeie are destul sange rece ca sa te priveasca in ochi si sa iti spuna ca s-a terminat. sincer, eu nu stiu pana acum cum sa dau papucii unei fete direct. nu pot. si asta nu e o joaca a barbatilor ci a naturii. si mai e ceva. dragostea se creaza, noi o cream inconstient. asa ca pana la urma e foarte posibil sa ne indragostim si noi si deci relatia sa fie de ambele parti. cam asta e regula generala a relatiilor dintre barbati si femei: la inceput initiem o relatie strict pe baza de atractie sexuala (acest "ne place de ea"). daca nu ar exista elementul asta specia ar disparea doar intr-o generatie. acum intelegi de ce spuneam ca sexul este foarte important? pentru ca sexul si frumusetea sunt singurele arme ale unei femei si o femeie chiar stie sa lupte cu ele.
leo_
Postat pe 23 Iunie 2010 03:58
De la: clarra, la data 2010-06-22 12:00:54
De la: JustMe1, la data 2010-06-21 19:42:57
De la: clarra, la data 2010-06-20 23:36:20kudi draga... nu ma face sa-mi dau demisia .. ma lasi sa sper singura?


Clarra cred ca tu speri mai mult decat mine :P Eu am incetat sa mai sper pentru ca nu-mi fac decat sange rau.

'George', stii tu.. se zice ca speranta moare ultima. Chiar mi-ar fi placut sa aud ca intr-un final sunteti impreuna, dar se pare ca e mai sensibila si complicata treaba decat credeam. Nu stiu ce se intampla, ca de obicei nici nu ma bag in discutii pe forum sa-mi dau cu parerea, dar chiar credeam in asta..
Sa stii ca eu tot sper la un final fericit, chiar daca va fi mai tarziu. Acuma stiu ca e aiurea sa speri in van si nu vreau sa te amagesti cu sperante inselatoare.. Vb ta: timpul va decide. Sa auzim de bine. :)

Clarra draga nu-mi dau demisia,mai sper pt ei ,numai ca ma gandesc ca daca george e tare insistent cade in cealalta extrema si devine pisalog...ori stii cum se zice ca dragoste cu forta nu se poate Tocmai de aceea cred ca o distanta intre ei ar rezolva problema sau nu? Uffff,complicata mai e viata asta!
kudika186632
Postat pe 23 Iunie 2010 07:29
Baieti aveti niste idei de ma bagati in sperieti Cum voi chiar nu simtiti deloc fluturasi in stomac?Bine nu ca fetele(ca ele sunt mai romantice),dar totusi inainte de a fi cu o tipa nu o cautati din priviri,nu intoarceti capul cand ii auziti vocea?Ba da... si eu cred ca tot o forma a starii de a fi indragostit e si asta,doar ca nu recunoasteti! Refuz sa cred ca e doar atractie orice senzatie simtita de voi la inceput de relatie, ca doar nu sunteti de piatra (numai vreti sa pareti).Desi pe de alta parte ceea ce sustineti (mai ales Leo ca asta e mare filozof ) are un sambure de adevar,numai ca nu asa cum il vedeti voi.E drept ca orice femeie isi doreste langa ea un tip puternic,dar asta nu inseamna ca daca se indragosteste de ea inainte ca ea sa se indragosteasca de el il transforma pe saracul mascul in presul ei de strers picioarele Dimpotriva cred ca orice tipa care traieste asa ceva este magulita,flatata si chiar cu atat mai mult il va respecta pe acel tip care s-a indragostit de ea chiar atunci cand ea a fost o nemernica si s-a purtat urat cu el.Si asta nu e o slabiciune,dimpotriva e un atu pt el.In viziunea ei denota un tip puternic ,cu maturitate sentimentala care o poate iubi cand e cea mai mare scorpie de pe pamant .Deci cand tipa revine la sentimente mai bune,se calmeaza si totul e ok stie ca se poate baza pe sentimentele lui si cand relatia trece printr-un moment mai greu.Iar cand rasare din nou soarele el va fi cel care se va bucura de toata atentia ei si va fi rasfatat si rasplatit pt ca a acceptat-o asa cum e.
Nu stiu daca ati priceput ceva ,dar ideea e sa nu le mai credeti pe saracile fete niste dracusori cu coarne care numai atat asteapta sa le cadeti in capcana,ca nu e asa.Credeti-ma ca daca ati stii cu adevarat,daca ati simti ce e in sufletul femeilor uneori v-ar fi mila si groaza de situatiile prin care trec si nu v-ati dori in niciun caz sa fiti in locul lor.Aici avantajul este al vostru ca sunteti plamaditi dintr-un aluat mai tare ,pe cand fetele dintr-unul amestecat cu lacrimi,dureri si suspine.....
kudika186632
Postat pe 23 Iunie 2010 08:01
Bravo kudi.. bine gandit si frumos asezat in pagina! >:D<

Si pe mine ma sperie (sincera sa fiu) modul lor de a percepe lucrurile si unghiul din care presupun ei ca le vedem noi.
Un tip care iubeste o tipa dincolo de toate momentele aiurea din viata ei, chiar si atunci cand, din diferite motive, ea pare ca-l respinge.. devine un super-erou in ochii ei.. unul alaturi de care sigur va avea curajul sa infrunte viata, unul care ii va fi totdeauna alaturi si nu o va lasa niciodata pentru alta de ex.

Si nu stiu.. poate ai dreptate, timpul le rezolva pe toate; el va decide cine e mai puternic: dragostea lor, sau el..
clarra
Postat pe 23 Iunie 2010 11:06
De la: leo_, la data 2010-06-23 03:58:54
De la: clarra, la data 2010-06-22 22:05:17
De la: JustMe1, la data 2010-06-22 19:30:05Clarra eu sunt cel mai bun exemplu... daca nu ma indragosteam aveam sanse mult mai mari sa fiu cu ea. Poate m-a placut pt ce am fost dar nu m-a placut pt ce am devenit. Doar nu crezi ca i-am spus ca sunt indragostit de ea? Nicidecum... am gasit alte sinonime ca sa-i spun cat de mult o plac si sa nu-mi spuneti acum ca de fapt asta este problema pt care nu a vrut sa fim impreuna...este exact cum spunea si leo, nu ne permitem acest lux.

d'ohh... cand incep baietii sa dea sfaturi in ceea ce le priveste pe fete.. trebuie sa te tii bine ;))
chiar am ras multa vreme cand am citit afirmatia pe care ai preluat-o de la el, dar sincer..am ras a paguba.:|

si daca vezi ca o tipa e indragostita de tine, te combini cu ea in speranta ca..poate intr-o zi...iti va sageta si tie cupidon inima? :-j be serious!.. si daca observi intre timp ca nu se intampla asta, eventual poate chiar te si indragostesti de alta..ce-i zici asteia: "don'soara, stii..eu nu mai pot ramane in relatia asta pentru ca iubesc o alta fata; speram sa te pot iubi pe tine, dar ar trebui sa apreciezi macar ca am incercat"? hai ma.. voi ceva mai bun n-aveti de facut decat sa va jucati de-a relatiile?


uita-te in jurul tau si vei vedea rezultatele acestui fenomen. analizeaza mai atenta cuplurile. nu ti-a spus nimeni niciodata ceva de genul "stii, am crezut ca... dar acum vad altfel lucrurile, am nevoie de o pauza"? exact ce spui tu sunt lucruri care in fiecare zi se intampla in jurul nostru, numai ca un barbat care sa spuna asa ceva nu prea exista. numai o femeie are destul sange rece ca sa te priveasca in ochi si sa iti spuna ca s-a terminat. sincer, eu nu stiu pana acum cum sa dau papucii unei fete direct. nu pot. si asta nu e o joaca a barbatilor ci a naturii. si mai e ceva. dragostea se creaza, noi o cream inconstient. asa ca pana la urma e foarte posibil sa ne indragostim si noi si deci relatia sa fie de ambele parti. cam asta e regula generala a relatiilor dintre barbati si femei: la inceput initiem o relatie strict pe baza de atractie sexuala (acest "ne place de ea"). daca nu ar exista elementul asta specia ar disparea doar intr-o generatie. acum intelegi de ce spuneam ca sexul este foarte important? pentru ca sexul si frumusetea sunt singurele arme ale unei femei si o femeie chiar stie sa lupte cu ele.

'leo'..din fericire sau din pacate...inca nu mi-a zis niciunul asa: zic din fericire pt ca asta ma face sa sper ca nu toti baietii gandesc la fel :D si din pacate pt ca daca as fi auzit asemenea vb din gura vreunui ex..ma razbunam pe el pt toata specia .
Ba din contra.. desi eu am fost cea care atunci cand a venit momentul, i-am privit in ochi egal si calm si am avut puterea sa le zic "it's over", fostii mei si-acum ma cauta . Sa-nteleg ca fiecare dintre ei a stat cu mine doar pt ca 'le placea de mine' nu pt ca ma iubeau..iar acum.. acum ce fac, te pomenesti ca s-au indragostit .. sau ce?? eu nu mai inteleg, inca e o enigma pentru mine.
clarra
Postat pe 23 Iunie 2010 11:15
De la: clarra, la data 2010-06-23 11:15:43
'leo'..din fericire sau din pacate...inca nu mi-a zis niciunul asa: zic din fericire pt ca asta ma face sa sper ca nu toti baietii gandesc la fel :D si din pacate pt ca daca as fi auzit asemenea vb din gura vreunui ex..ma razbunam pe el pt toata specia .
Ba din contra.. desi eu am fost cea care atunci cand a venit momentul, i-am privit in ochi egal si calm si am avut puterea sa le zic "it's over", fostii mei si-acum ma cauta . Sa-nteleg ca fiecare dintre ei a stat cu mine doar pt ca 'le placea de mine' nu pt ca ma iubeau..iar acum.. acum ce fac, te pomenesti ca s-au indragostit .. sau ce?? eu nu mai inteleg, inca e o enigma pentru mine.


pentru ca in general barbatii nu parasesc prin a spune ca s-a terminat. hai sa cadem la invoiala asupra unui lucru. daca relatia nu a durat macar 1 an nu poti vb de iubire ci de atractie sexuala. iubirea apare in anumite circumstante, dureaza si unii oameni nu o cunosc niciodata. da, mi-e teama ca niciunul nu te-a iubit cu adevarat. iubirea nu exista decat cand e reciproca. in iubire nu exista unul care iubeste si unul care zice "next". in iubire exista coordonare, tot timpul in iubire sunt implicate doua persoane, iar relatia este echilibrata. sa nu confundam iubirea cu vietuirea impreuna cu fac majoritatea oamenilor.

apropo, nici un barbat nu o sa iti spuna lucrurile astea. nici macar nu le gandeste constient. se comporta conform unor reguli genetice asa cum si voi o faceti. eu am incercat tot timpul sa imi explic unele lucruri si de asta imi dau seama de ele.
leo_
Postat pe 23 Iunie 2010 17:54
trebuie sa iubesti...iubindu-te si respectandu-te.
cum te vezi pe tyine, asa te vad si ceilalti..
dak esti asa..nu duce nicaieri..si d-aia nu esti pana la urma cu vreunul..pt ca nu esti genul care inspire incredere, de durata.
relatia..tb multe compromisuri in egala masura sa fie numita asa
nu: l-am vazut, gata, imi place..deci si dak el zice da(uneori o zic fara sa simta) atunci e relatie..
ma indoiesc.
dragon_fly88
Postat pe 23 Iunie 2010 18:00
De la: clarra, la data 2010-06-23 11:06:07Bravo kudi.. bine gandit si frumos asezat in pagina! >:D<

Si pe mine ma sperie (sincera sa fiu) modul lor de a percepe lucrurile si unghiul din care presupun ei ca le vedem noi.
Un tip care iubeste o tipa dincolo de toate momentele aiurea din viata ei, chiar si atunci cand, din diferite motive, ea pare ca-l respinge.. devine un super-erou in ochii ei.. unul alaturi de care sigur va avea curajul sa infrunte viata, unul care ii va fi totdeauna alaturi si nu o va lasa niciodata pentru alta de ex.

Si nu stiu.. poate ai dreptate, timpul le rezolva pe toate; el va decide cine e mai puternic: dragostea lor, sau el..

stii caracteristica super-eroilor? cam toti sunt apusi intr-un mod sau altul. eu nu vreau sa fiu eroul unei femei ci partenerul langa care duce o viata fericita. cred si stiu ca am tot ce imi trebuie sa fac o femeie fericita. cel putin mai fericita decat o fac majoritatea barbatilor. sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa iei de buna respingerea unei femei doar pentru ca asa a zis ea, dar daca asta se repeta, sau e insotita de atitudine complementara, sau deja se vede cu altul in timpul asta atunci numai un prost poate crede ca ea e in dilema. si de ce te-ai chinui pentru o femeie care nu stie ce vrea? sunt atatea femei bune care nu au parte de barbatii pe care si-i doresc. un barbat bun este mai pretios decat o femeie frumoasa, pentru ca femei frumoase nu sunt multe ci prea multe. daca un om nu stie ce vrea la inceputul relatiei nu va cadea la incercari mai mari ale vietii? e bine si pentru voi ca femei si pentru noi sa nu punem un diamant in mana unui om care il ia drept sticla atunci cand de oferim tot ce avem mai bun. de aici apar toate problemele... de la oameni care nu te merita.
leo_
Postat pe 23 Iunie 2010 18:04
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-23 18:00:35trebuie sa iubesti...iubindu-te si respectandu-te.
cum te vezi pe tyine, asa te vad si ceilalti..
dak esti asa..nu duce nicaieri..si d-aia nu esti pana la urma cu vreunul..pt ca nu esti genul care inspire incredere, de durata.
relatia..tb multe compromisuri in egala masura sa fie numita asa
nu: l-am vazut, gata, imi place..deci si dak el zice da(uneori o zic fara sa simta) atunci e relatie..
ma indoiesc.


da, o parere matura. dar matura intr-o lume in care esti evaluat la prima vedere dupa ceas, pantofi, masina, costum.
leo_
Postat pe 23 Iunie 2010 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-l cuceresc, desi m-a refuzat:-?? 16 De la: Luisa83 16 Martie 2010 08:16
Concurs...Kudikuplu... 1 De la: coracora3869 20 Ianuarie 2009 10:01
Santajati de proprii copii 26 De la: printesaa_x 17 Ianuarie 2011 10:26
eu ce fac?! 22 De la: iacinta 13 Octombrie 2009 14:00
Buna ziua 1 De la: kudika_1034665 23 Noiembrie 2018 14:12