Setari Cookie-uri

Vinul si gastronomia


„Vinul e mirele, mireasa e mâncarea. Între ambele trebuie sã existe potrivire de caracter, altfel divorþul e inevitabil“ | A.D. Tudosie

Majoritatea vinurilor sunt produse pentru a acompania preparate culinare, însã existã reguli în acest sens care sã ne ajute sã le asociem cu succes. Stilul vinurilor dintr-o anumitã regiune a evoluat ca sã completeze bucãtãria din zona respectivã, acest lucru fiind un bun punct de plecare în realizarea unui mariaj fericit. Pentru o îmbinare perfectã este necesar sã analizãm elementele de bazã ale gustului, atât din vin, cât ºi din mâncare, principiul fiind echilibrarea acestora, astfel încât nici una dintre ele sã nu o domine pe cealaltã.

Potrivirea „greutãþii“ vinului cu cea a preparatului ar trebui sã fie primul lucru avut în vedere. Astfel, vânatul are nevoie de un vin corpolent. Un vin roºu puternic este alegerea potrivitã, fiind însã mai importantã corpolenþa vinului decât culoarea acestuia. De multe ori, un vin alb complex este un mai bun partener pentru carne decât unul roºu uºor. Mâncãrurile uºoare din carne albã sau peºte trebuie însoþite de vinuri delicate, recomandate fiind atât cele albe, cât ºi cele roºii uºoare. De asemenea, trebuie analizatã combinaþia dintre dulce, aciditate ºi tanini, împreunã cu fructuozitatea ºi caracteristicile aromelor dintr-un vin. Toate acestea ajutã sã determinãm cãrui tip de preparat culinar îi poate fi asociat un anumit vin. Un vin sec va pãrea acru atunci când este servit cu un preparat mai dulce.

Astfel, vinul din struguri culeºi târziu sau afectaþii de botrytis este ideal la desert. Vinurile dulci cu o aciditate ridicatã pot fi superbe alãturi de mâncãruri uleioase. Greutatea vinului ºi a preparatului sunt similare iar aciditatea din vin îi poate þine piept grãsimii din mâncare. Vinurile cu o bunã aciditate se potrivesc cu preparate mai acre. Un vin roºu italienesc cu o aciditate marcatã echilibreazã bucãtãria autohtonã bazatã pe roºii ºi ulei de mãsline. Taninii din vin reacþioneazã cu proteinele din mâncare. Astfel, carnea roºie înmoaie efectul taninilor pe palatin. Din combinaþia dintre tanini ºi un preparat uleios din peºte poate rezulta însã un neplãcut gust metalic. Vinurile cu un caracter floral ºi arome primare din struguri Muscat se asociazã cu fructele proaspete. Gewurztraminerul merge foarte bine cu preparate mai condimentate. Preparatele afumate – cu vinuri maturate în baricuri din lemn de stejar. Scopul asocierii este sã ne bucurãm de vin ºi de preparat în mod egal.


oldwitch
Postat pe 17 Iunie 2010 20:15
frumos copy-paste, da' care-i sensu topicului?
vrei sa sorbim dintr-o stacana de vin virtual si sa degustam ceva bunataturi?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Iunie 2010 21:32
e sigur topic?
nu am inteles sensul:((
e ceva metaforic?
dragon_fly88
Postat pe 17 Iunie 2010 21:34
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-06-17 21:32:33frumos copy-paste, da' care-i sensu topicului?
vrei sa sorbim dintr-o stacana de vin virtual si sa degustam ceva bunataturi?


...........si sa te bucuri de preparat în mod egal.
anastasia_m
Postat pe 17 Iunie 2010 21:36
mmmmm!
gura mea tanjeste dupa ceva bun
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Iunie 2010 22:09
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-06-17 22:09:14mmmmm!
gura mea tanjeste dupa ceva bun





ceva de murfatlar?jidvei?un cotnari????//
gugulina74
Postat pe 17 Iunie 2010 22:11
De la: gugulina74, la data 2010-06-17 22:11:50
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-06-17 22:09:14mmmmm!
gura mea tanjeste dupa ceva bun





ceva de murfatlar?jidvei?un cotnari????//

nu ma dezbrac de caracter nici macar pentru o feteasca
salut gugu
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Iunie 2010 22:20
nici un 3 ha chardonnay?pinnot noir?

buna geo
gugulina74
Postat pe 17 Iunie 2010 22:23
cred k trebuie prezentat asa:
buna seara
pentru aceasta ocazie-kre o fi..?- va putem oferi un vin dulce, aromat, cu gust fructat... dak preferati mai sec, avem un vin alb, tocmai bun..editie din '87..dak vreti un vin rosu..mai tare...puteti opta pt un pinot noir din '79, e foarte cerut...a pastrat acelasi gust..
deci..ce dorit?
dragon_fly88
Postat pe 17 Iunie 2010 22:33
mmmm!
cata savoare-n prezentare!
as opta pentru ceva rosu, ceva sa-mi descalceasca mintea si sa-mi deschida pofta!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Iunie 2010 22:46
foarte buna alegere
si eu as alege acelasi lucru
imediat o sa va aduc vinul
doriti si ceva de mancare?.....?
dragon_fly88
Postat pe 17 Iunie 2010 22:49
o seara faina geo ne mai "auzim"
gugulina74
Postat pe 17 Iunie 2010 22:57
De la: gugulina74, la data 2010-06-17 22:57:08o seara faina geo ne mai "auzim"


ramane sa ne vedem la un pahar rosu si o friptura bine parpalita
geo_reincarcat_iara
Postat pe 17 Iunie 2010 23:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nunta la restaurantul Vatra neamului Balotesti 2 De la: just_me00 10 Octombrie 2012 16:34
UNA NOCHE DE TANGO, seara de tango argentinian la Iasi! 2 De la: TangoFeliz 24 Februarie 2010 00:02
Restaurant ILFOVEANCA 3 De la: kudika381801 11 Martie 2013 18:55
mancare non-stop! 8 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:51
SC. PINOMIT SRL Iasi - TARNAUCEANU CATALINA clacheaza "AGAIN" 6 De la: TEPARUL_BARBIERU 28 Septembrie 2010 11:13