Setari Cookie-uri

tratamente naturiste pentru constipatie

constipatia a devenit problema multor oameni. Cunoaste cineva vreun tratament naturist in acest sens?
amalia79_healthy
Postat pe 21 August 2008 13:21
eu as cauta un doctor homeopat pentru aceasta problema.de fapt am o fetita de 2 ani care are mari probleme cu constipatia si cat de curand vom trece pe tratament homeopat pentru ca cele sintetice nu mi se par o solutie cand tratamentul trebuie facut pe termen lung.
dana_alecuta
Postat pe 10 Septembrie 2008 08:19
La farmacie produse noi din fructe:
Non-stipation cu prune si smochine, sirop fara zahar;
Sollievo si tablete si ceai, numai din plante fara crusin sau senna.
Le gasesti si pe internet daca vrei sa te informezi.
gabelache
Postat pe 10 Septembrie 2008 13:46
Ai acum ocazia sa incerci cu prune si daca dau rezultate poti sa folosesti si prune uscate pe timp de iarna la mine au avut efect am luat dulcolax cate 3 pastile pe zi se obisnuieste organismul mai bine a mers cu prune si cu ceai verde si cat mai multe ceaiuri laxative dar sa nu bei si ceai verde si ceai laxativ ,mai rontaie seminte de dovleac,pere,mere,apa cu zeama de lamaie sa servesti zilnic o supa fara paine de orice fel,si cat mai multe fructe crude,incearca si iaurtul dietetic sau daca nu ti cura iaurt normal e si mai bun,pe zi sa consumi 2 sau 3 litri de ceai sau apa plata nu carbogazoasa ca te umfla si nu mai ai iesiri.Lapte dulce cald cu miere,propolis,miere dimineata neaparat o luna cate o lingura fara sa bei apa dupa ea.Ferestete de cascaval sau branza cas ca au cheag si nu sunt bune branza marunta E MAI BUNA.
Ceai verde ,fructe multe,apa, supe,fara suc de nici un fel decat de lamaie facut de tine,fara apa carbogazoasa,ciocolata cate putina,seminte de dovleac chiar si prajite ,legume,spanac ,si tot ce iti poti permite,banane dar nu mai mult de una la 2 zile,grefuri rosii,fara prajeli cu faina.Cat mai mult compot de prune fara zahar facut de tine in casa: apa prune si se fierb.Salate de legume,fara prajituri ca pe moment te pacalesc,si nu in ultimul rand ca este neaparat nevoie de ... miscare ,plimbare pe jos ceva miscare ca altfel nu ai sanse sa scapi si daca ajungi pe cale medicamentoasa o sa cauti pastile sa poti iesi de ultima generatie ,corpul este ca si omul cum il obisnuiesti are si el tabieturile lui.
Eu la ora 6 dimineata cand ma trezesc trebuie sa merg la toaleta intai si apoi sa imi fac igiena de dimineata,si ma chinuiam de mama mama.succes.
FORMULA:
SPORT,FRUCTE,LEGUME,CEAIURI,SUPE,APA PLATA SI RENUNTAREA LA UNELE MANCARURI CARE CAUZEAZA CONSTIPATIA.
SUCCES.
fiorelo
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:02
Am si eu o fetita de 2 ani si 8 luni si are aceeasi problema din luna mai(iesea cu scaunul o data la 5 zile si atunci cu supozitor cu glicerina pentru copii).Am fost la doctor si i-a recomandat Lactulosa-sirop si multe fructe si fibre.Am inceput sa-i dau dimineata pe stomacul gol compot de prune si fibrosan si a inceput sa mearga la 2 zile.Incearca si tu cu compotul de prune(eu il mai folosesc si ca baza la biscuitii cu mar).Multa sanatate.
carmenmartie
Postat pe 12 Septembrie 2008 13:40
Eu am problema asta de aproape 3 ani de zile si vreau sa zic ca de jumatate de an merg pe un tratament naturist,f usor si am scapat definitiv de constipatie.In fiecare dimineata mananc o lingura de seminte de in pe stomacug gol(inmuiate de seara in apa) si alternez,o dimineata seminte de in,o dimineata seminte de susan crude.In plus,incercati sa nu mancati prajeli,multa sare si muraturi.In general,o alimentatie mai sanatoasa si cat de cat echilibrata.
alina_s2
Postat pe 12 Septembrie 2008 20:40
activez intr-o firma cu produse 100 la 100 naturiste si imi place f mult ca pot sa ajut pe cei din jur.
Astfel ptr constipatie recomand:
Aloe vera Gel- 50ml pe zi dimineata pe stomacul gol cu jumate de ora inainte de mancare
Fields of Greens-2-3tabl pe zi
aloe Blossom Herbal Tea-1,5litri cceai pe zi=1 plic
AbsorbentC- 2*1 tabl pe zi
mai multe informatii pe cernencuirma@yahoo.com
cernencuirma
Postat pe 23 Octombrie 2008 12:48
pentru constipatie mai este bun usturoiul..2 catei de usturoi se inghit pe stomacul gol in fiecare dimineata timp de o luna si garantez ca functioneaza foarte bine,Da randement din prima zi ,......acum sunt o fericita pot sa spun pt ca am scaun zilnic eu avand scaun la 3-4 zile cu noroc
xanaig@yahoo.com
Postat pe 28 Octombrie 2008 11:39
metoda recomandata de o farmacista cu experienta:seminte de in puse in sana.ajuta si tranzitul intestinal,e si un laxativ eficient.sanatate!
t_raluk7
Postat pe 4 Noiembrie 2008 13:01
La Gano Excel sunt niste tratatmente excelente, pentru multe probleme.
danielaciortan@yahoo.com
Monalissa_healthy
Postat pe 17 Noiembrie 2008 10:51
Eu pt constipatie iau Fiobilin o saptamana 2pastile/zi, si beau tinctura de flori de soc o lingurita inainte sa mananc. In cazul meu a dat rezultate.
alhina5
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:09
Inceraca si TARITELE; din cite stiu, reprezinta cel mai eficace tratament al constipatiei cronice (si nu numai). Le poti minca impreuna cu iaurt sau cu alte cereale si lapte...
cartheo
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:49
de curand am primit in dar niste ceai verde chinezesc, de slabit. l-am incercat, cu un pliculet la un litru jumatate de apa, la 2-3 zile. slabit ca slabit, pt ca am si dat jos din greutate, dar cel mai fain efect e ca ai scaun, de iti sta mintea in loc. efectul neplacut e ca iti si creeaza trafic intestinal, adica incepe peristalismul si asta impreuna cu senzatia acuta de flatulenta. dar una peste alta, uiti de constipatie. multa sanatate va doresc!
megas
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:25
Eu beau de o saptamana ceai 'Digestie usoara' de la plafar.E 5 lei o cutie.Am inceput sa am scaun in fiecare zi spre deosebire de alte dati cand aveam o data pe saptamana.Cand ajung acasa de la birou va scriu si ce contine. Va pooop!
cristinutza012000
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:24
Incercati Activia- chiar se simt efectele, la mine in familie toata lumea mananca cate o activia , nu lipseste din frigider. Fructele sunt foarte bune in procesul acesta, mai ales strugurii. Apoi mai beti si voi cate o cafea pe zi sau la 2 zile ca nu face rau si nu mancati mancare foarte uscata , tot timpul combinati o felie de paine cu unt si sunca cu o cana de ceai , sau o felie de paine cu gem si cu o cana de lapte, incercati sa mancati o supa / ciorba in fiecare zi si astfel n-ar trebui sa fie probleme, eu asa zic. Asa...si aveti grija nu exagerati cu cerealele deoarece constipa, mancatile cu mult lapte si lasati-le sa se moaie bine. Succes!;)
lara007_healthy
Postat pe 28 Decembrie 2008 10:18
Buna!! Mama mea a avut mereu aceasta problema. Acum eate ok, are scaune normale. Ea a folosit atat produse naturiste cat si o alimentatie mai echilibrata.
Dimineata consuma cate 2 pahare de apa plata pe stomacul gol. Pe parcursul zilei evita painea si produsele pe baza de drojdii, evita lactatele (ele fermenteaza)..consuma tot felul de salate. Acum ..nu mai foloseste produsele naturiste de cam 3 luni si in continuare are scaunele normale. In schimb, are grija sa bea lichide, evita drojdiile si lactatele.
Personal,,,nu recomand Activia...mie una mi-a facut rau si mamei.

VA pup!
BRICART
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:05
De la: MATEIANI, la data 2008-12-28 12:05:58Buna!! Mama mea a avut mereu aceasta problema. Acum eate ok, are scaune normale. Ea a folosit atat produse naturiste cat si o alimentatie mai echilibrata.
Dimineata consuma cate 2 pahare de apa plata pe stomacul gol. Pe parcursul zilei evita painea si produsele pe baza de drojdii, evita lactatele (ele fermenteaza)..consuma tot felul de salate. Acum ..nu mai foloseste produsele naturiste de cam 3 luni si in continuare are scaunele normale. In schimb, are grija sa bea lichide, evita drojdiile si lactatele.
Personal,,,nu recomand Activia...mie una mi-a facut rau si mamei.

VA pup!
cgv_2006
Postat pe 8 Ianuarie 2009 20:35
unde se gasesc seminte de in
bocsa
Postat pe 6 Februarie 2009 22:45
si eu aveam aceasta problema si am rezolvat-o cat de cat.............am inceput sa iau niste vitamine(calciu magneziu zinc de la ozone)si mananc zilnic 2 fructe oridecare desi nu ma dau in vant dupa ele,si beau apa dar nu atata cat ar trebui.am mai auzit si la altcineva ca aceste vitamine au ajutat si chiar am slabit 2 kg in 2 sapt,in rest am incercat sa nu mananc mancaruri prea uscate(supa macar a 2a zi-k mie numi place)
incercati si voi poate va ajuta
adriana_lidia
Postat pe 7 Februarie 2009 19:36
la mine functioneaza bine reflexoterapia si masajul abdominal. nu strica o gimnastica abdominala ,dans !!!! ceaiuri si alte produse naturiste . bineinteles o dieta adegvata . www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 12 Februarie 2009 22:39
Constipatia o puteti rezolva cu Supergreen si Prime Ph - puteti face cure de cate doua luni / jumatate de an. Sunt super bune - le foloseste toata familia mea - de aceea le si recomand. Ele sunt bune si pentru reducerea aciditatii din organism.
BRICART
Postat pe 14 Februarie 2009 10:41
AM O SOLUTIE PT TINE,EU AM INCERCAT-O,O BEAU IN FIECARE ZI.CAFEA GANO IN SPECIAL MOCCA IMI PLACE.DACA VREI TE DUN LA UN DEPOZIT,PRIMESTI UN COD SI VEI AVEA O REDUCERE DE 25% PE VIATA,INDIFERENT DE CE MANANC PRIN FAPTUL CA BEAU IN FIECARE DIMINEATA UN PAHAR DE CAFEA MOCCA (SI FFFFBUN LA GUST)ARE INDULCITOR DIN TRESTIE DE ZAHAR SI LAPTE DE PALMIER.AM ZILNIC SCAUN NORMAL(DUPA A 4 NASTERE AM AVUT CONSTIPATIE CRONICA,HEMOROIZI DAR ASTEA DEJA SUNT ISTORIE!!!!!!!!!!!!!!1)SUNA-MA LA 0754.042979 SAU 0767949500 SAU SEARA TARZIU LA 0259.411171 EU SUNT DIN ORADEA DAR DACA VREI ITI VOI SPUNE UNDE SUNT DEPOZITELE IN TARA.MAGDALENA,POP

Postat pe 22 Februarie 2009 13:12
Numai sa nu folositi supozitoarele cu glicerina.Rezolva pe moment problema, dar nici ca mai apare "senzatia" care sa te trimita la toaleta, fara sa le iei!
EmaM
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:41
Buna,

Am vazut pe forum ca suntem multe si multi care avem probleme cu constipatia. Deoarece cunosc produse naturiste si le folosesc doresc sa va recomand Colon Control. Colon Control este de la Sprint Pharma si bineinteles este un supliment alimentar esential pentru absobtia optima a nutrientilor din alimente. Controleaza procesul de digestie la nivelul colonului, reface si mentine echilibrul florei intestinale, pastreaza integritatea tractulu digestiv, in special in stari de constipatie si in tratamente cu antibiotice (asta scrie pe prospect).
Acum sa va spun experienta mea: sunt foarte incantata ca l-am descperit. Simptomele au disparut, am inceput sa ies normal s balonarile au disparut. Cel putin in cazul meu.
Il recomand cu caldura si va doresc multa sanatate.
healthy001428
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:17
sau puteti rezolva problema cu TRANSFER FACTOR RIOVIDA de la 4Life...pe langa constipatie va poate ajuta in alte multe probleme de sanatate....https://media.4life.com/us/pdf/pps/TFRioVida_0907.pdf pentru cine nu se descurca in engleza,va putem da traducerea in lb romana pe mail
4Life
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:29
NU LUATI ACESTE PRODUSE "NATURISTE" STRAINE DACA TOT PREFERATI ACEST GEN DE TRATAMENTE APELATI LA PLANTELE SI PRODUSELE NOASTRE ROMANESTI CONSULTATI UN MEDIC PRIMA DATA POT FI EXTREM DE NOCIVE SI CU EFECTE IREVERSIBILE!
magnolia_healthy
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:52
De la: magnolia, la data 2009-04-10 19:52:01 NU LUATI ACESTE PRODUSE "NATURISTE" STRAINE DACA TOT PREFERATI ACEST GEN DE TRATAMENTE APELATI LA PLANTELE SI PRODUSELE NOASTRE ROMANESTI CONSULTATI UN MEDIC PRIMA DATA POT FI EXTREM DE NOCIVE SI CU EFECTE IREVERSIBILE!
da-ne si exemple de efecte nocive si ireversibile, te rugam frumos...daca tot esti contra acestor produse...Dar tin sa te anunt ca TRANSFER FACTOR RIOVIDA contine: extract din lapte de vaca,din galbenus de ou de gaina,din fructiul ACAI(din brazilia),din RODIE,din MAR,din GRAPEFRIUT,din AFINE,din BOABE DE SOC si pe langa asta contine si LACTOFERINA (www.pharmakon.ro/inc/arhiva/2006_07/Lactoferina-sub_lupa_cercetatorilor. pdf) ....care dintre aceste ingrediente ne-ar putea face rau???care dintre ele ar putea avea acele efecte nocive si ireversibile???lamureste-ne te rugam frumos !!!
4Life
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:27
De la: magnolia, la data 2009-04-10 19:52:01 NU LUATI ACESTE PRODUSE "NATURISTE" STRAINE DACA TOT PREFERATI ACEST GEN DE TRATAMENTE APELATI LA PLANTELE SI PRODUSELE NOASTRE ROMANESTI CONSULTATI UN MEDIC PRIMA DATA POT FI EXTREM DE NOCIVE SI CU EFECTE IREVERSIBILE!


Ai dreptate Magnolia. Sunt atat de multe produse romanesti ieftine care se pot cumpara de la plafar. Nu trebuie sa ne lasam inselati de cei ce incearca sa ne pacaleasca cu produse straine scumpe si proaste. Pentru a trata constipatia in primul rand este nevoie de o alimentatie bogata in fibre (cereale integrale, varza, fasole verde, mere, pere, brocoli) si multe lichide. In cazuri extreme, ceaiul de crusin este foarte eficient. Apelati cu incredere si la taratele de grau, sunt bogate in fibre. Se pune o lingurã de tãrâþe în 250 ml de apã ºi se lasa la inmuiat 12 ore. Se bea sucul de tãrâþe dimineaþa, pe stomacul gol. Si nu uitati sa faceti zilnic un pic de miscare.
antonia_p
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:30
De la: antonia_p, la data 2009-04-13 18:30:29
De la: magnolia, la data 2009-04-10 19:52:01 NU LUATI ACESTE PRODUSE "NATURISTE" STRAINE DACA TOT PREFERATI ACEST GEN DE TRATAMENTE APELATI LA PLANTELE SI PRODUSELE NOASTRE ROMANESTI CONSULTATI UN MEDIC PRIMA DATA POT FI EXTREM DE NOCIVE SI CU EFECTE IREVERSIBILE!


Ai dreptate Magnolia. Sunt atat de multe produse romanesti ieftine care se pot cumpara de la plafar. Nu trebuie sa ne lasam inselati de cei ce incearca sa ne pacaleasca cu produse straine scumpe si proaste. Pentru a trata constipatia in primul rand este nevoie de o alimentatie bogata in fibre (cereale integrale, varza, fasole verde, mere, pere, brocoli) si multe lichide. In cazuri extreme, ceaiul de crusin este foarte eficient. Apelati cu incredere si la taratele de grau, sunt bogate in fibre. Se pune o lingurã de tãrâþe în 250 ml de apã ºi se lasa la inmuiat 12 ore. Se bea sucul de tãrâþe dimineaþa, pe stomacul gol. Si nu uitati sa faceti zilnic un pic de miscare.
foarte corect spus...intotdeauna vor exista oameni care isi vor permite "mercedes" in detrimentul autohtonei dacii logan....
4Life
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:25
De la: TF_, la data 2009-04-14 15:25:25foarte corect spus...intotdeauna vor exista oameni care isi vor permite "mercedes" in detrimentul autohtonei dacii logan....


Draga TF, sa stii ca vorbesc din experienta. Am suferit de colon iritabil si aveam perioade in care eram constipata zile in sir. Problema nu mi-a rezolvat-o niciun medicament sau supliment alimentar scump (si crede-ma ca am incercat multe), ci un regim alimentar recomandat de un medic foarte bun. Iar acest regim alimentar este simplu si la indemana oricui. Cheia este o alimentatie bogata in fibre, lichide si un pic de miscare. Acum nu mai am nici un fel de probleme. De ce as da o groaza de bani pe un produs despre care nu am garantia ca functioneaza, cand leacul este chiar un bucataria mea? Comparatia ta nici nu isi are rostul.
antonia_p
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reflexoterapie 1 De la: a_rebecca 6 Mai 2012 14:29
EASY LOVER 1 De la: ledy21 4 Aprilie 2011 09:58
M-am lasat de fumat de 2 zile si tusesc foarte tare cu durere in plamani 26 De la: Serban_Dorin_1 4 Februarie 2015 10:50
Ce inseamna??? 3 De la: BEL_AMY1 13 Decembrie 2010 09:30
Astm la copii 16 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:34