Setari Cookie-uri

Lalele si zambile

poate cineva sa-mi explice de ce nu-mi infloresc in fiecare an lalelele si zambilele si chiar si narcisele in gradina?
angelblue_67
Postat pe 6 Ianuarie 2009 22:20
poate sunt la umbra
laura_21_tm
Postat pe 9 Ianuarie 2009 08:23
In fiecare an dupa ce se usuca frunzele, se scot bulbii din pamint, iar toamna in sept. sau oct. se planteaza din nou. Incearca anul acesta si aceasta varianta. Este important sa nu fie la umbra. Cind bulbii sunt mici nu infloresc, trebuie ca bulbii sa fie mai mari ca sa infloreasca.
BLAJ
Postat pe 9 Ianuarie 2009 08:50
Nu sunt la umbra dar intr-adevar nu le-am scos toamna din pamant dar asata pt ca am o vecina care nu le scoate niciodata din pamant si totusi in fiecare an are o "padure de lalele".Care ar putea fi explicatia????
angelblue_67
Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:06
Eu stiu de la mama ca bulbii se inmultesc in fiecare an. Si toamna, ii scoate, ii separa iar primavara ii replanteaza si asa face acea "padure" de zambile si lalele. In plus, florile cresc mai mari.
Cauta si aici, poate gasesti si alte raspunsuri: http://www.casesigradini.ro/revista/a4/540/8/Ghid-Practic-Gradina/Cand-plantam-narcisele-si-lalelele?
micaelamikiela_healthy
Postat pe 10 Ianuarie 2009 03:43
Lalelele se inmultesc prin bulbi si bulbili(pui formati la baza bulbilor floriferi).Toamna,sept-oct,se face sortarea materialului saditor,plantandu-se separat bulbii cu diametrul mai mare de 4 cm, care sunt floriferi.Bulbii si bulbilii mici se planteaza separat;acestia vor deveni floriferidupa 1-3 ani.In cazul bulbilor floriferi,acestia se planteaza pe randuri la 20-25 cm si la 12-15 cm intre plante.Au nevoie de prasit, udat si ingrasamant(bogat in fosfor).In cazul aparitiei tijelor florale la bulbii pusi in pamant pentru a se dezvolta,acestea se inlatura prin taiere.In general,lalelele pot ramane in acelasi loc 2-3 ani,cu exceptia celor din rondouri si rabate care se scot anual din pamant.Nu sunt pretentioase la sol,dar un teren sapat adanc si ingrasat iti va oferi cu siguranta o frumoasa "padure de lalele",chiar daca nu sunt la soare.
vasile_tarta
Postat pe 10 Ianuarie 2009 19:38
Va multumesc din suflet pentru sfaturi fetelor si tie VASI(daca-mi permiti sa-ti spun asa) anul acesta am sa procedez cum m-ati sfatuit si am sa fac poze.Sper din tot sufletul sa am o padure de lalele,zambile si narcise.va multumesc ca existati.Sanatate si numai bine va doresc!
angelblue_67
Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:54
EU NU LE-AM SCOS DIN PAMANT INCA,CU TOATE CA SUNT PLANTATE DE 5 ANI (AU INFLORIT SI LA SOARE SI LA UMBRA) DAR S-AU INMULTIT FOARTE MULT SI POATE AR FI BINE SA LE SCOT CA SA LE RARESC. DIN CATE STIU EU CEL MAI BINE AR FI SA LE REPLANTEZI TOAMNA,DAR MERG SI PRIMAVARA TIMPURIU
ego_condo
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:18
AM SI EU O MARE RUGAMINTE LA VOI!Am primit din Olanda o punga cu 50 de bulbi de lalele,dar toate cepele erau albastrite de mugegai,sfoiag,le-am spalat si le-am sadit,s-or mai prinde?S-a confruntat cineva cu asa ceva?
Va rog raspundeti-mi!
Multumesc
bonaventura
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:13
Esti sigura ca era mucegai,draga mea?Multe seminte(sau bulbi) sunt tratate cu anumite substante pt diferite boli.Acu n-ai decat sa astepti si sa te rogi sa rasara!!!Logic nu cred ca ar avea de ce sa nu rasara ca doar nu le-ai spalat cu peria de sarma,nu?Sa faci poze si sa ni le arati...daca rasar.
angelblue_67
Postat pe 12 Ianuarie 2009 23:53
Draga mea ,EGO,dar iti infloresc in fiecare an?Daca ,da, atunci ar putea fii inghetul de vina???Tu stai intr-o zona cu iarna mai "blanda"???
angelblue_67
Postat pe 13 Ianuarie 2009 00:00
MONI; Pot sa fac o medie pe ultimi 3 ani aprox. -10grade(pe perioade scurte ).IARNA aceasta e o exceptie gerul dureaza de aproape o luna iar temperaturile au mai scazut cu 4 grade.
Au inflorit in fiecare an si s-au inmultit(initial am plantat cate un bulb separat) vezi o poza de anul trecut cu cateva lale si narcise galbene care erau cam trecute, Nu cred sa le afecteze gerul, sunt rezistente, am cunostinte cu case la munte si au valuri de narcise si lalele.
LAURA ;Daca bulbii nu erau moi poti sa fi sigura ca nu au patit nimic si vei avea lalele frumoase
va salut pe toti
ego_condo
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:18
multumesc pentru mesaje
bonaventura
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:26
Daca va permite buzunarul si va plac lalelele, ar trebui sa mergeti in Olanda , in Keukenhof, un parc imens numa cu lalele , toate tipurile de lalele negre,albastre ,rosii, galbene, rosu cu galben toate culorile toate combinatiile. Merita vazut scrieti Keukenhof pe Google pt. mai multe informatii.Parcul se deschide din 19 martie pana in 21 mai 2009.
iozsa_levente
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:55
Multumesc pentru informatii mult de tot,Levente draga eu cel putin chiar nu-mi permit o excursie acolo desii mi-as dori..dar asta este ..ne multumim cu ce avem.
angelblue_67
Postat pe 14 Ianuarie 2009 00:08
multumesc levente, am accesat , am admirat = minunat
cornelia_leia
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:03
nu trebuie sa le scoti din pamant chiar in fiecare an!
o data la 2-3 ani este sufucient, pentru a putea si sa le separi pe cele care s-au inmultit.
ele trebuie scoase si replantate in primul rand, pentru a evita sa se afunde mai mult de 3-5 cm in paman.
asta s-ar putea sa fie si cauza pt care nu prea infloresc.
......mai imi spunea o vecina....experimentata,ai ceva in legatura cu polenizarea...
succes
promit sa trimit poze din gradina
ralucasaba
Postat pe 17 Ianuarie 2009 11:24
Draga mea Ralu de polenizat se ocupa albinele sau sa le ...polenizez eu .Glumesc desigur nu te supara, probabil ai dreptate s-au dus prea adanc in pamant nu le-am scos de vreo 4 ani de cand le-am pus.Multumesc tuturor pt sfaturi.
angelblue_67
Postat pe 17 Ianuarie 2009 11:36
Narcisele nu se scot din pamant in fiecare an,dar poate le tai frunzele prea devreme,sau pamnatul nu e cum trebuie.In curtile satesti lalelele si narcisele stau ani buni in acelasi loc si infloresc fara probleme!
54elaine
Postat pe 30 Ianuarie 2009 22:06
Elaine imi spui te rog cand trebuie taiate frunzele nrciselor si a lalelelor?Eu le tai imediat dupa ce au trecut florile din cauza ca fac umbra celorlalte flori care abia rasar.
angelblue_67
Postat pe 8 Februarie 2009 10:57
Nu trebuie taiate frunzele...bulbii au nevoie de ele pentru inmagazinare hrana, necesara in repausul de iarna.Frunzele de la narcise chiar sunt decorative mai mult timp,doar la lalele se fac urate.Ei bine frunzele de la lalele le tai cand se ingalbenesc iar la narcise cam la o luna dupa inflorire,asa au suficient timp pentru ingrasare.
54elaine
Postat pe 8 Februarie 2009 21:23
bunica la tara nu scoate din pamant bulbii si in fiecare an infloresc... e drept ca parca inainte se inmulteau mai mult, dar cred ca nici ea nu se mai ocupa de gradina cum o facea inainte... abia daca mai reuseste sa taie buruienile. deh... batranetea...
intreaba la o florarie, sau in piata, nu toti sunt comercianti, unii mai vand si productia proprie, nu doar pe-a olandei, poate au ceva ponturi.
iuliam
Postat pe 13 Februarie 2009 08:22
Nicioadata nu lasati bulbii in pamant dupa ce florile in sine s-au uscat sau le-a trecut vremea, vorbesc in principal despre bulbii lalelelor si va spun asta din propria experienta. Parintii mei stau la casa deja de 5 ani si niciodata nu fac prostia asta. In fata casei si-au facut un rond cu pamant de padure ingradit frumos cu stalpii de beton...arata minunnat...acel loc in fiecare primavara e plin cu lalele rosii...una ca una...de o placere sa le admiri...si in fiecare an se pot bucura de ele. Stiti de ce? Va zic eu... in fiecare an dupa ce se usuca, scot bulpii si le pun intr-un cos plin cu nisip, le duc intr-un loc rece si uscat...cel mai bine la subsolul casei, si le lasa pana in toamna...iar in septembrie cand e perioada cea mai potrivita, le planteaza din nou la o adancine de 10cm, la o distanta de 10-15cm distanta unul de altul, bineinteles ar putea fi cazuri de inghet, dar daca ti-ai facut bine treaba din timp, inghetul poate iti va ocoli bulbii din gradina si asa te vei bucura de niste flori extrem de frumoase.
girnitamariana
Postat pe 13 Februarie 2009 10:48
Apropo de Olanda, eu am adus bulbi de acolo si din 20 de buc, s-au prins 2 :(. Insa acolo am vazut plantatii intregi. Intr-adevar superb.

monicaQQ2001_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 14:35
am primit si eu o zambila cu bulb intr-un ghiveci micut.miroase fff puternic si sunt indragostita de ea. problema e ca nu stiu ce sa fac.cum sa o pastrez sa nu moara.sa o astept sa se usuce si sa replantez bulbul in gradina? dar daca se usuca intr-o perioada proasta a anului in care nu se replanteaza flori? sau oare daca as replanta-o de pe acum?
hot__mama
Postat pe 14 Februarie 2009 10:13
Daca inca este frig, eu cred ca ar trebui sa o plantezi intr-un ghiveci in casa...macar pana vine o vreme prielnica ei..
Cu schimbarile astea climatice, nu mai stim ce si cum sa mai facem....
m3rlinetza
Postat pe 15 Februarie 2009 12:00
De la: 54elaine, la data 2009-02-08 21:23:27Nu trebuie taiate frunzele...bulbii au nevoie de ele pentru inmagazinare hrana, necesara in repausul de iarna.Frunzele de la narcise chiar sunt decorative mai mult timp,doar la lalele se fac urate.Ei bine frunzele de la lalele le tai cand se ingalbenesc iar la narcise cam la o luna dupa inflorire,asa au suficient timp pentru ingrasare.



asa e ,elaine are dreptate,eu nu tai fruzele pana nu incep sa se usuce ,uneori chiar uit de ele,dar si mai bine ar fi sa tai tijele inflorescentelor pe masura ce ele se ofilesc pentru ca acestea consuma multe substante nutritive,lasi numai frunzele, recunosc ca eu nu le-am prea taiat dar am citit ca asa e cel mai bine.
ego_condo
Postat pe 15 Februarie 2009 20:07
Ca toate plantele au nevoie de schimbare, trebuie desfacuti bulbii si separati
stelanegut
Postat pe 17 Februarie 2009 00:10
ar trebui sa le uzi cat mai des.Poate au nevoie de mai multa apa

Postat pe 17 Februarie 2009 11:06
pentru ca unele ierni sunt mai reci si bulbi pot ingheta daca ii lasi in pamant afara
lali200380
Postat pe 18 Februarie 2009 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Incarcator solar pentru orice IPhone si orice telefon mobil Ai ramas vreodata fara baterie la telefon? 2 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 09:34
CINE MA POATE AJUTA????? 1 De la: vladimir_danciu 28 Decembrie 2009 20:38
Mobilier pentru biroul de acasa 18 De la: soraflorentina 20 Decembrie 2009 22:53
Lalele si zambile 53 De la: angelblue_67 10 Iunie 2013 13:37
Sfaturi - propriul birou acasa 4 De la: carla_alman 9 August 2013 13:53