Setari Cookie-uri

Constructii pe ecologice pe structura din lemn

O casã în aer liber, fãcutã din ceea ce a nãscocit natura mai potrivit – lemnul, poate deveni visul oricãruia dintre noi. Vis care poate fi transpus în realitate mult mai uºor decât v-aþi fi închipuit. Construcþia unei case pe structurã de lemn este de departe cea mai folositã tehnicã de construcþii din lume.

Temerile cã lemnul ia foc mai uºor sunt nejustificate, atâta timp cât se folosesc soluþii ignifugante eficiente pentru tratarea acestuia. Costurile unei case din lemn sunt cu cel puþin 40% mai mici decât cele pentru tipurile de case din zidarie ºi beton, iar termenul de realizare este mult mai scurt, respectiv maximum 3 luni. Un alt avantaj deloc de neglijat al acestor tip de case din lemn îl reprezintã posibilitatea construirii în orice anotimp, în timp de doar câteva zile, datoritã utilizãrii aºa-numitelor tehnologii uscate.
dan_promob
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:23
Nu sant de acord privitor la casele din lemn , sant de acord insa cand vine vorba de utilizarea lemnului pentru anumite elemente ale constructiei :( gen tavan , alte grinzi acoperis etc) consider ca structura din lemn este depasita moral in ciuda calitatilor si tratamentelor la care poate fii supus lemnul .Am o alta intrebare :daca facem structura din lemn cu ce ridicam peretii ? cu furci si pamant ,cu chirpici sau caramida???!!!!!
gigibrbr_condo
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:13
Cu BTI adica bloc termoizolant.Este fabricat de Uniscop SRL Vaslui.
Costa 280lei/mc si are coeficientul de transfer termic pe la 0.014W/mpK. Il vedeti pe filmuletele de pe www.superscop.ro din Slatina. Sau pereti din lemn cu o termoizolatie interioara adecvata.Sper sa nu fie cu suparare...
Avitop
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:14
cu OSB. e un super material. pentru pereti merge 100% si stiu pe cineva care a folosit si la planseu, dar un OSB mai gros
bogdan_roca
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:25
Lemul este singurul material de pe pamant regenerabil in timpul unei generatii. Din cauza proprietatillor fizico-mecanice ale lemnului acesta este materialul ideal pentru constructii, mai ales daca sunt folosite di substante de protecite (igniguge,fungicide). In ceea ce proveste peretii se pot face din grinzi prinse in coada de randunica (este fara doar si poate cea mai rezistenta casa), sau din panouri (nu ma incanta ideea , dar se practica). Cea mai des utilizata esenta este molidul (pentru ca este usor, rezistente mecanice bune, dar se detelioreaza in timp destul de mult), si stejarul, in unele zone alte tarii (este mult mai tare, nu este atacat de daunatori si ciuperci din cauza taninului, dar este destul de greu si ingreuneaza structura).Pentru cei care ,,iubesc" constructile din beton si caramida izolate cu tot felul de porcarii le spun sa mai studieze putin si sa nu mai fie atat de reticenti. Exemple de constructii din lemn care au dainuit sute de ani sunt bisericile raspandite in toata tara
Radu_centiu_83
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:28
buna ziua! m-ar interesa si pe mine mai multe detalii despre casele construite din caramida si osb( parter caramida si la mansarda vreau sa merg mai mult pe osb). daca stie cineva vreo echipa care se pricepe la constr. cu caramida si osb astept nr de telefon pe mail(alexa_star2006@yahoo.com)fac cinste!!!!!
alexa_star2006
Postat pe 30 Aprilie 2009 13:22
De la: Radu_centiu_83, la data 2009-04-30 09:28:35Lemul este singurul material de pe pamant regenerabil in timpul unei generatii. Din cauza proprietatillor fizico-mecanice ale lemnului acesta este materialul ideal pentru constructii, mai ales daca sunt folosite di substante de protecite (igniguge,fungicide). In ceea ce proveste peretii se pot face din grinzi prinse in coada de randunica (este fara doar si poate cea mai rezistenta casa), sau din panouri (nu ma incanta ideea , dar se practica). Cea mai des utilizata esenta este molidul (pentru ca este usor, rezistente mecanice bune, dar se detelioreaza in timp destul de mult), si stejarul, in unele zone alte tarii (este mult mai tare, nu este atacat de daunatori si ciuperci din cauza taninului, dar este destul de greu si ingreuneaza structura).Pentru cei care ,,iubesc" constructile din beton si caramida izolate cu tot felul de porcarii le spun sa mai studieze putin si sa nu mai fie atat de reticenti. Exemple de constructii din lemn care au dainuit sute de ani sunt bisericile raspandite in toata tara


bine punctat. DAR... o biserica nu are decat un nivel. daca se contruieste o casa cu cel putin 2 nivele iar niveul superior este locuit si nu doar un moft, sunt de parere ca parterul trebuie sa fie cat mai solid. nu poti sa bagi un pian la etajul 1 sau masarda stiind ca la nivelul inferior ai structura pe lemn. am fost la un prieten care are structura din lemn si desi stiam sigur ca acea structura este sigura, ma infioram cand audeam scartaielile lemnului din planseu. sunt de acord cu constructiile care au la perter beton + zidarie si la etaj lemn +osb. SAU.. constructiile pe cadre dar cu structura telescopica. adica daca la parter sunt necesari stalpi cu latura de 40, la etaj sa scad din latura pana la 25. astept orice comentariu pentru ca sunt foarte interesat de tema.
bogdan_roca
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:22
Ia legatura cu D-ul Constantin el se pricepe sa iti construiasca ce iti doresti eu sunt ff multumit de constructaia pe care am realizato cu echipa dasului suna la nr de tel 0743019183 si iti va da mai multe detali.
civ_tgv
Postat pe 30 Aprilie 2009 19:46
De la: bogdan_roca, la data 2009-04-30 15:22:57
De la: Radu_centiu_83, la data 2009-04-30 09:28:35Lemul este singurul material de pe pamant regenerabil in timpul unei generatii. Din cauza proprietatillor fizico-mecanice ale lemnului acesta este materialul ideal pentru constructii, mai ales daca sunt folosite di substante de protecite (igniguge,fungicide). In ceea ce proveste peretii se pot face din grinzi prinse in coada de randunica (este fara doar si poate cea mai rezistenta casa), sau din panouri (nu ma incanta ideea , dar se practica). Cea mai des utilizata esenta este molidul (pentru ca este usor, rezistente mecanice bune, dar se detelioreaza in timp destul de mult), si stejarul, in unele zone alte tarii (este mult mai tare, nu este atacat de daunatori si ciuperci din cauza taninului, dar este destul de greu si ingreuneaza structura).Pentru cei care ,,iubesc" constructile din beton si caramida izolate cu tot felul de porcarii le spun sa mai studieze putin si sa nu mai fie atat de reticenti. Exemple de constructii din lemn care au dainuit sute de ani sunt bisericile raspandite in to

bine punctat. DAR... o biserica nu are decat un nivel. daca se contruieste o casa cu cel putin 2 nivele iar niveul superior este locuit si nu doar un moft, sunt de parere ca parterul trebuie sa fie cat mai solid. nu poti sa bagi un pian la etajul 1 sau masarda stiind ca la nivelul inferior ai structura pe lemn. am fost la un prieten care are structura din lemn si desi stiam sigur ca acea structura este sigura, ma infioram cand audeam scartaielile lemnului din planseu. sunt de acord cu constructiile care au la perter beton + zidarie si la etaj lemn +osb. SAU.. constructiile pe cadre dar cu structura telescopica. adica daca la parter sunt necesari stalpi cu latura de 40, la etaj sa scad din latura pana la 25. astept orice comentariu pentru ca sunt foarte interesat de tema.




Aruncati o privire si pe www.finhouse.ro. Lemnul finlandez se dezvolta in conditii metea diferite de Ro.Mai incercati si la www.hdstil.ro Au o lucrare facuta in lemn pe str. Av Zorileanu.
Avitop
Postat pe 1 Mai 2009 08:37
Avitop Data: 2009-05-01 08:37:38


De la: bogdan_roca, la data 2009-04-30 15:22:57


De la: Radu_centiu_83, la data 2009-04-30 09:28:35

Lemul este singurul material de pe pamant regenerabil in timpul unei generatii. Din cauza proprietatillor fizico-mecanice ale lemnului acesta este materialul ideal pentru constructii, mai ales daca sunt folosite di substante de protecite (igniguge,fungicide). In ceea ce proveste peretii se pot face din grinzi prinse in coada de randunica (este fara doar si poate cea mai rezistenta casa), sau din panouri (nu ma incanta ideea , dar se practica). Cea mai des utilizata esenta este molidul (pentru ca este usor, rezistente mecanice bune, dar se detelioreaza in timp destul de mult), si stejarul, in unele zone alte tarii (este mult mai tare, nu este atacat de daunatori si ciuperci din cauza taninului, dar este destul de greu si ingreuneaza structura).Pentru cei care ,,iubesc" constructile din beton si caramida izolate cu tot felul de porcarii le spun sa mai studieze putin si sa nu mai fie atat de reticenti. Exemple de constructii din lemn care au dainuit sute de ani sunt bisericile raspandite in to

bine punctat. DAR... o biserica nu are decat un nivel. daca se contruieste o casa cu cel putin 2 nivele iar niveul superior este locuit si nu doar un moft, sunt de parere ca parterul trebuie sa fie cat mai solid. nu poti sa bagi un pian la etajul 1 sau masarda stiind ca la nivelul inferior ai structura pe lemn. am fost la un prieten care are structura din lemn si desi stiam sigur ca acea structura este sigura, ma infioram cand audeam scartaielile lemnului din planseu. sunt de acord cu constructiile care au la perter beton + zidarie si la etaj lemn +osb. SAU.. constructiile pe cadre dar cu structura telescopica. adica daca la parter sunt necesari stalpi cu latura de 40, la etaj sa scad din latura pana la 25. astept orice comentariu pentru ca sunt foarte interesat de tema.




Aruncati o privire si pe www.finhouse.ro. Lemnul finlandez se dezvolta in conditii metea diferite de Ro.Mai incercati si la www.hdstil.ro Au o lucrare facuta in lemn pe str. Av Zorileanu.



Tin sa precizez ca nu ma pricep la constructii domeniul meu este cu totul altul "radio si telecomunicatii",dar ma uitam pe site`ul www.finhouse.ro,sunt frumoase casele,parerea mea este ca cele din lemn sunt cele mai dragute case.Multumesc frumos.Va doresc un week placut.
tantagoi_adrian
Postat pe 1 Mai 2009 10:08
am vazut o casa superb realizata numai din lemn.si imi doresc mult o astfel de casa.avea si etaj si mansarda. partea de sus era atit de frumos traforata ca o dantelarie.cred ca cine o facuse era un artist nu un simplu constructor. era atit de frumoasa si odihnitoare ca nu-mi venea sa plec de acolo.
octopus
Postat pe 1 Mai 2009 21:44
imi spune si mie cineva c am cat ar costa o casuta medie c am la 100 mp ?ma int ff mult asteot cu nerabdare rasp vostru.si as mai vrea sa stiu c am in cat timp se poate construi?va pup o zii buna
bite_claudia
Postat pe 4 Mai 2009 12:27
De la: bite_claudia, la data 2009-05-04 12:27:51imi spune si mie cineva c am cat ar costa o casuta medie c am la 100 mp ?ma int ff mult asteot cu nerabdare rasp vostru.si as mai vrea sa stiu c am in cat timp se poate construi?va pup o zii buna
NU STIU EXACT DAR CRED CA CCA 20MI DE EURO
gigibrbr_condo
Postat pe 4 Mai 2009 13:53
Daca crezi ca un pian este o problema pentru o casa din lemn bine facuta studiaza putin pozele din materialul urmator :
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.incerc2004.ro/Proiecte/Amtran11.jpg&imgrefurl=http://www.incerc2004.ro/Proiecte/Amtrans_6B01.htm&usg=__4f9-9ewPEz5Mdiqqw8rn9WG4faQ=&h=162&w=242&sz=13&hl=ro&start=40&sig2=3y_GhGRI9F3PVMmhUGp0ow&um=1&tbnid=jLZdttS51znTgM:&tbnh=74&tbnw=110&prev=/images%3Fq%3Dsala%2Bsport%2Bstructura%2Bdin%2Blemn%26ndsp%3D18%26hl%3Dro%26sa%3DN%26start%3D36%26um%3D1&ei=yt3-SabZGNuw-AbPn9S6Ag
Radu_centiu_83
Postat pe 4 Mai 2009 15:30
www.case-la-pachet.com. Gasiti acolo cateva detalii interesante despre constructiile pe structura din lemn.
dan_promob
Postat pe 4 Mai 2009 16:25
executam lucrari de constructii civile / industriale asteptam sa ne contactatii va multumim
sacumpica
Postat pe 5 Mai 2009 09:06
Sc.Elfisa cons.executa orice tip de constructii(la rosu sau la cheie),amenajari int si ext.,inst.electrice si sanitare.Garantam
calitate, profesionalism si termene de executie.Preturi rezonabile
si negociabile.Consultanta gratuita
Detalii,contact:Daniel Sinca:0722597254
email:elfisa@yahoo.com
Orice tip de constructie(lemn,caramida,bca,sistem amvic,etc)
are avantaje si dezavantaje.Important e sa sti ce vrei ca sa poti
alege solutia cea mai buna.Este destul de greu sa discuti aspecte
tehnice legate de constructi,pe un forum.Situatiile pot fi diferite
de caz la caz.
Elfisa
Postat pe 5 Mai 2009 13:25
Pentru Gigi Braicovici
casa 100mp la rosu 7-8000e
16-18000e cu materiale incluse
la cheie 17-19000e
35-40000e cu materiale incluse
Elfisa
Postat pe 5 Mai 2009 13:39
pt.bite claudia o casa cu strucura din lemn stratificat, la cheie te poate ajunge in jur de
400-420 euro/mp.(bobsrl.wordpress.com)
bob_srl
Postat pe 5 Mai 2009 19:28
nu este rau la rosu un pret de 20000eur !!!! si la cheie un pret de 40-42 nu este rau!!!!????de ecologie nu prea pot sa zic nimic , pretul pe metru patrat intretinut va ridica oricum investitia !
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Mai 2009 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASE ECO 19 De la: gigi_braicovici 23 Februarie 2010 10:06
A locui in Mansarda sau NU? 3 De la: andrei_mariancatalin 8 Ianuarie 2010 15:28
Constructie casa 4 De la: MUIE_KUDIKA 3 Februarie 2012 21:47
invocarea dreptului de proprietate 5 De la: Mihaela09 23 Iulie 2009 19:29
Constructie sigura, dar si ecologica? 3 De la: arh_Adina_Rusu 25 Martie 2014 15:07