Setari Cookie-uri

Paralia Katerini

Am fost in Grecia, in Paralia Katerini, la inceputul verii 2008.
Intre atractiile zonei, nu ratati Meteora. Atentia la excursiile optionale...preturile variaza foarte mult intre opratorii romani si cel greci la acest capitol. Cazarea la hotel Argo a fost OK!
Huidu_lazy
Postat pe 25 August 2008 09:22
Si eu am fost in Grecia dar nu pe continet, in insula Corfu. Ce sa zic.............merita fiecare banut, e ceva mai scump dar peisajul este superb. Hotelul se cheama Agios Gordis , este curat, modern de 4****+. Plaja curata si apa turcoaz, de vis............O sa tin minte toata viata acest concediu!
mahabharata012001
Postat pe 25 August 2008 12:05
Eu am fost de 3 ori in grecia, de 2 ori in Olimpic Beach, si anul acesta in Halkidiki, pe bratul Sithonia. Cazarea unde am stat anul acesta a fost mult mai slaba decat in Olimpic Beach, era vila mai veche si .. arata chiar urat. In schimb in Olimpic, care e statiune cat de cat noua... alta viata.. camerele mari... la una din vile aveam marmura pe jos.. toate noi si curate.... Apa marii, mai limpede in Halkidiki, dar plaje cu pietricele sau nisip mai grunjos, cel putin pe unde am fost noi. oricum, la anul vreau sa incerc Turcia!!! Daca se poate Antalya....
danaantonie
Postat pe 25 August 2008 14:16
Spre sfarsitul lunii iunie am plecat spre Grecia,cu destinatia Paralia Katerini.Am fost cazata la hotelul Najas, un hotel de 3 stele, dar foarte curat si cu toate facilitatile, mai putin internet.M-am simtit excelent.Oricum, nu am stat in camera decat noaptea, tota ziua , fie am fost la plaja, fie in excursii.Am vizitat Meteora-cel mai mare si mai important Centru Monastic Ortodox al teritoriului grecesc , dupa Muntele Athos.Amintiri de neuitat mi-a lasat croziera pe Marea Egee pana la Insula Skyathos, o insula mica , dar frumoasa cu un nisip alb si fin,cum numai la Copacabana mai gasesti si cu o apa limpede ca cristalul.
Rosalba(Maria-Rodica)
Rosalba
Postat pe 25 August 2008 22:14
Am vazut Grecia acum doi ani...Paralia katerini si apoi la munte, undeva in karpenisi...la mare a fost k, insa plaja mi se pare cam mica, mancarea scumpa, curatenie insa...Intr-adevar, se pot negocia preturile cu romanii, in special la haine de piele...se spune ca niciodata sa nu cumperi in Grecia la pretul oferit, ca de obicei lasa...Peisajul de la Meteore a fost deosebit, autostrazi pline de leandrii, frumos...cel mai mult mi-au placut melodiile grecesti, care aici nu au acelasi farmec ca acolo...de cate ori le ascult mi se face dor...In schimb, as putea spune ca plaja totusi nu e deosebita..cred ca avem si noi asa in Neptun, ba chiar mult mai mare!

Postat pe 26 August 2008 01:10
Eu am fost in Corfu - Hotel Akrotiri Beach (Paleokastritsa, in nord-vestul insulei)... a fost impecabil ... totul este o imensitate de verdeata si de flori divers colorate ... de basm, iar conditiile din hotel sunt impecabile!
valis_lazy
Postat pe 26 August 2008 10:26
Corfu e o insula de vis. Peisaje superbe.
marius_claudiu
Postat pe 26 August 2008 11:08
a fost cineva in octombrie? cum e vremea?
aly_b
Postat pe 26 August 2008 11:14
Si eu am fost in Paralia Katerini, mi-a placut foarte mult, plaja este curata, apa limpede si linistita.Te simti acolo ca acasa pentru ca sunt foarte multi romani si grecii au fost nevoiti sa invete romana, asa ca pentru cei care nu stiu o limba straina nu este o problema.Preturile sunt accesibile,in plus grecii ne indragesc si chiar ne fac reduceri.Recomand cu caldura o vacanta in Grecia.
nicollette_81
Postat pe 26 August 2008 13:01
hmmmmmm,paralia katerini nu se va compara niciodata cu insula corfu...acolo in corfu e ...splendid,extraordinar iar in katerini...hmmmmmmm nu prea am fost multumita,ce sa zic,e f mic si nu prea ai acolo ce vedea doar daca faci excursii dar acolo NU NU si NU....PAREREA MEA..NU VA SUPARATI. AM VIZITAT MAI MULTE TARI SI COMPARATIV E..ZEROOOOO
kattuka
Postat pe 26 August 2008 14:13
Stie cineva informatii reale despre hotelul Helios 2*, Paralia Katerini?.....de unde se cumpara excursiile optionale?
mira_b_o
Postat pe 26 August 2008 16:27
eu voi pleca peste o saptamana in grecia la Olimpic Beach si sper sa fie cum ai zis tu, Daniela :)

Postat pe 26 August 2008 16:45
eu am fost cu sotui in Olimpic Beach anul trecut.a fost frumos,am facut excursii la meteora,pe insula Skiatos(unde e o apa de vis) si am fost si la o seara greceasca.mi-a placut tot ce am vazut. anul acesta am fost la paralia si nu ne-a placut plaja,dar de a 2 a zi am plecat intre cele 2 statiuni(olimpic si paralia),unde cei 2 baiatei ai nostri au avut loc sa alerge pe acolo si sa nu deranjeze pe nimeni.iar apa a fost super.
lianatrasca
Postat pe 27 August 2008 01:16
GREECE..hmm si eu am ajuns pe acolo tot in Paralia Katerini anul acesta de Paste..ma bucur enorm k am putut petrece Sfintele Sarbatori de Pasti la METEORA!E ceva unik si de vis.. m-as mai intoarce oricand acolo..si in plus mi-as dori sa cunosc si ATENA!!
huellas
Postat pe 27 August 2008 23:03
Buna! Am fost in octombrie si inca se putea face plaja au aproape aceeasi clima ca si noi,singura chestie buna este ca in octombrie preturile sunt mai mici!
muta
Postat pe 28 August 2008 02:34
si eu am fost in harkidiki in neos marmara dar acolo unde am fost eu a fost superb,preturile sunt mai mari decat in paralia caterini dar merita peisajul superb oamenii calzi terase multe cazarea foarte buna si foarte curat plajele intradevar sunt mai mici dar cel putin sunt foarte curate eu am fost cazata la vila MIRAMARE si am fost foarte multumita!
muta
Postat pe 28 August 2008 02:41
Si eu am fost in Paralia Katerini,am fost cazata la Kymata,hotel de 3*,e chiar pe plaja.Am fost in 2 excuesii optionale:Meteora si Skyatos(excuesile le-am cumparat de la agentia din statiune).
iry_iasi
Postat pe 28 August 2008 14:38
Da si mie mi-ar place sa merg la Meteora, am vazut cateva poze si e minunat...Sper ca anul viitor sa ajung si pe acolo.
nicollette_81
Postat pe 28 August 2008 22:05
Recomand celor care merg in Paralia Katerini sa merga in Isula Skyatos, este un loc minunat , localnici spun ca este insula cu cel mai fin nisip din lume. Apa este foarte limpede si pestii vin la mal sa se joace cu tine. Exceptional loc!

Postat pe 28 August 2008 22:35
Intradevar, sa nu ocoliti Insula Skiathos.
nicollette_81
Postat pe 29 August 2008 16:27
Intr-adevar, insula este frumoasa , pitoreasca cu plaje cu nisip fin.Una dintre ele are dupa plaja din Copacabana cel mai fin nisip din lume.Am fost acolo intr-o dupa-amiaza, intra in costul excursiei pe insula Skyathos si nisipul nu numai ca este extrem de fin , dar este de culoare alba , iar apa limpede si cristalina.Am petrecut o zi de vis pe aceasta insula.
Rosalba
Postat pe 29 August 2008 20:44
incercati si tashos
e mult mai frumos decat in skiatos
plajele sunt mai salbatice mai linistite, apa e foarte curata, pestisorii se joaca cu tine si sunt foarte colorati, cazarea e ok, mancare gasesti la preturi acceptabile, plaja cea mai aglomerata are cateva restaurante dragute si destul de ieftine. merita macar un concediu sa vi-l petreceti acolo
mihaigalia
Postat pe 2 Septembrie 2008 13:36
Skiatos e foarte frumoasa, apa cristalina te face sa simti ca esti in alta lume...nisipul alb..no comment!!!
valentinasavage
Postat pe 4 Septembrie 2008 09:15
E bine ca ne recomanzi si Meteora. Ce vezi acolo nu se uita niciodata, biserici izolate de lume cu o viata monahala de invidiat, in liniste si pace, aproape de cer..drumul pana la o astfel de biserica si restrictiile impuse la intrare sunt binevenite, totul este pentru a simti pe deplin linistea religioasa care te inconjoara. Nu ocoliti Meteora, se fac excursii organizate sau nu pentru toti cei ce merg la Paralia Katerini.
glogojeanu2006
Postat pe 6 Septembrie 2008 01:29
daca ajungeti in grecia,nu ratati primele orase ca marime:atena,thesaloniki,patra....cel mai mare pod pe apa din europa:rio antirio,canalul corintului,acropolele....totul e superb
mirabika_lazy
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:10
pt danielea antonie:e super frum in turcia!eu am ales kusadasin,auzisem k e mai multa disrtactie..schimba-ti banii in lire k te pakalesc turcii rau!noua ni s-a spus sa ne luam dolari si euro..dar nu-ti trebuie,pt k turcii ti schimba cum vor ei in lire.
marelowded
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:01
pt d-na golumbina:excursiile optionale le ofera si agentia,care iti face sejurul,dar le poti gasi si pe plaja,la agentiile grecesti
marelowded
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:04
Am fost in august in Grecia-Paralia Katerini. A fost ok,desi ne asteptam la mai putina liniste. Eu cred ca daca sti sa te distrezi este si pacat sa nu te duci.Este de vis,mai ales ca am iesit ptr.prima data din tara. Eu zic ca merita sa incercati sa vedeti tot ce se poate si acolo. Am fost la seara greceasca la castel si mi sa parut minunat,am dansat ,apoi la Skyatos cu vaporul nu mai spun ca a fost superb,sa stai pe una din plajele lor si sa iti straluceasca pielea de la nisipul fin si stralucitor.Am vizitat si Meteora care este un vis.Una este sa vezi pozele si alta realitatea. Va sfatuiesc sa mergeti sa le vedeti,este un vis. Succes

Postat pe 9 Septembrie 2008 12:11
Buna, la toata lumea
citesc pareri pro si contra despre locurile si hotelurile din Grecia...Ca si in anul trecut si anul acesta am fost in Halkidiki, hotel Portes Palace, all inclusiv. Eu cu familia am fost f. multumiti si de cazare si de masa, de tot. Hotelul f. frumos, sub forma de vile, cu parter si etaj, cu curte interioara superba. Masa a fost excelenta, foarte variata (din pacate n-am reusit nici anul acesta sa gust macar o lingurita din toate bunatatile de acolo)si cel mai important: au gratuitate pt copiii sub 14 ani!!Deci, pt copil nu am platit nimic si a avut inclusiv jucariile pt plaja gratis; chiar si pt adulti erau saltele, caiac, hidrobiciclete, etc gratis. Cu alte cuvinte, noua ne-a placut (inainte fusesem o sapamana pe litoralul nostru si sa va povestesc cum a fost ?:))), stie toata lumea: mizerie, jecmaneala pe fata, aglomerat etc). Si intr-adevar, merita sa mergi si la Meteora, unde e ceva de vis, iti taie respiratie, dar, ATENTIE!, va recomand sa mergeti pe malul marii, pe la Paralia Katerini, e drumul f. usor si placut; pe partea cealalta, desi mergi aproape 3 sferturi din drum pe autostrada, e greu, e drum de munte cu f. multe pante si curbe si la o temperatura de 40 de grade e destul de greu). Cat despre Paralia Katerani si mie mi s-a parut statiune mica...
Dar, ca sa inchei, daca iei partea buna a lucrurilor oriunde este frumos cand esti plecat in concediu, fara griji...asa ca, depinde si de noi cu ce amintiri venim de acolo.
Numai bine tuturor!
sagradam
Postat pe 9 Septembrie 2008 19:18
Am fost si noi in Paralia Katerini din 20 august dar am fost foarte neplacut surprinsi. In primul rand daca mergeti acolo ocoliti hotelul Olimpias unde predomina o mare mizerie iar patronul este de o rautate iesita din comun.Statiunea este foarte mica, nu ai ce vedea iar plaja ingusta si nisipul foarte murdar. Pot sa spun ca erau foarte multe mucuri de tigari, paie de suc , hartii, pahare si alte multe mizerii.Era mai murdar ca la noi pe litoral!!!Insa am fost si noi in excursie la Meteora, in Insula Skiathos si pe Plaja KOUKOUNARIES 4****(unde se zice ca s-a filmat filmul Laguna albastra) si a fost minunat.Sfatul meu este: daca doriti o vacanta in Grecia sa mergeti pe o insula nu pe continent.Acum 6 ani noi am fost pe Insula Creta si a fost cu totul altfel, incomparabil cu ceea ce am vazut pe continent.
dorimircea
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Thassos 26 De la: vladgg_19 7 Iulie 2010 17:26
Zakynthos 3 De la: adelina_ionete 24 Februarie 2010 12:14
Creta 10 De la: bogdanm74 18 Mai 2010 12:07
thassos 20 De la: romulus 6 Iulie 2010 19:23
Asprovalta 6 De la: sorintat 26 Ianuarie 2010 08:49