Setari Cookie-uri

Paralia Katerini

Ai mare dreptate cand recomanzi o insula greceasca...in loc de o statiune de pe continent.
Totusi, anul acesta am fost pt. prima oara in Nei Pori si am ramas f.f.f. surprinsa de curatenia de pe strazi, de vegetatia ingrijita si mai ales de plaja foarte frumoasa de la marea Egee. Nisipul foarte fin si curat, plaja amenajata cu terenuri de sport, etc.
In pretul a 2 sezlonguri + 1 umbrela primeai 2 ape plate foarte reci si 2 cafele sau ness-cafe frape. Multe taverne unde poti manca la preturi rezonabile.
Sfatul meu este: ecitati localurile unde sunt angajati romani...cauta sa te traga pe sfoara.
Insa recomand cu mana pe inima insula Corfu.
Pe 9 sept. m-am intors de acolo...am mers pt. a 4-a oara.
Nu se compara cu nimic de pe continent...enorm de multe flori de tot felul, lamai, portocali, maslini, chiparosi, leandri, palmieri...dar si conifere. Arhitectura in stil venetian, marea Ionica albastra, clara precum cristalul strajuita de munti, plaja chiar daca este ingusta este foarte curata...si mai ales, oamenii, prietenosi, linistiti care stiu sa te faca sa te simti minunat.
t_arhip
Postat pe 12 Septembrie 2008 00:43
si eu am fost in Grecia si a fost foarte frumos.am vazut Platamonas,Neipori,Meteora,Skyatos,Atena(acropole),salonic.totul i s-a parut foarte frumos,curat .ok
m-as intoarce oricand
IMOLA_lazy
Postat pe 7 Ianuarie 2009 08:41
SAL.
AM FOST IN 2002 IN PARALIA,PLAJA OK,PAPICA OK,PESTELE DIN PORT IN SPECIAL.AM FOST IN CORFU,PAROS,KEFALONIA,THASOS,SANTORINI.,TOATE MERITA VAZUTE,ATIT CA PLAJE CIT SI VIATA DE NOAPTE,MINCARE ETC.
gabriello_g
Postat pe 14 Februarie 2009 08:04
Corfu...de departe este cea mai minunata insula greceasca.
Nu degeaba se mai numescte "Insula miracolelor". Este o insula a florilor, maslinilor, chiarosilor, palmierilor...Am fost acolo de 4 ori, in ordul insulei, in Acharavi, dar am vizitat toata insula.
De VIS. Paleokastrita este o statiune f.f.f.frumoasa. Va recomand CORFU incepand cu sfarsitul lunii mai...si pana la sfarsitul lui octombrie.
t_arhip
Postat pe 14 Februarie 2009 08:30
Eu am fost in zona Chalkidki....este superb si acolo...mai exact pe Kassandra....la Salonic...nu am apucat sa merg la Meteora...dar mi-a placut enorm de mult..m-as intoarce oricand!!
lfelicia
Postat pe 14 Februarie 2009 09:28
Da.Toata Grecia e frumoasa.Am fost la Nei Pori anul trecut si iar in 2007 in Paralia Katerini.Am fost si la Loutraki o statiune in apropierea canalului Corint in Peloponez a fost foarte frumos in octombrie sa putut face baie in mare.Afost superb.Intradevar insulele sint baza mai ales vara.Skiathosul e minunat ,plaja Koukounaries cu nisipul fin ca de aur si apa limpede superb.Pe linga filmul Laguna albastra in 2007 parca pe insula Skiathos sa filmat si comedia musical MAMMAMIA.Daca ve-ti vedea filmul sint peisaje din insula Skiathos si Skopelos.Creta iarasi este o insula superba.Va recomand Matala ,Gouves.
CRISTINA03_healthy
Postat pe 14 Februarie 2009 13:52
Deoarece am fost in Grecia in iunie 2008 incerc sa va dau niste sfaturi.In Paralia Katerini este frumos dar pe strada parca esti in Romania.Auzi vorbindu-se mai mult romaneste.Grecia inseamna vizitarea tuturor vestigiilor antice pana-n Peloponez.In Grecia de la nord la sud (Meteora,Muntele AthosDion,,Athena cu Acropole,Oracolul din Delfi,in Pelopones-Patras, Nafplion (prima capitala a Greciei)dominat de fortareata Palamede,Olympia,Mycene cu Poarta leilor.Eu recomand sa mergi cu masina pe cont propriu in extra sezon, sa nu fii legat de transportul lor care este foarte matinal(atunci cand vrei sa vizitezi ceva).Gasesti,cazare ieftina si cu toate conditiile,oameni care sa te indrume plus multi romani stabiliti acolo dornici de a fi utili.Acesti compatrioti lucreaza in domeniul public.Singura elegere pe care trebuie s-o faceti este:preferati sa stai doar in hotel si sa depindeti de alte mijloace de transport sau vreti sa va relaxati si atunci va faceti singuri traseul.
Va doresc concediu placut.
maria_iv
Postat pe 15 Februarie 2009 12:52
intra pe site-ul www.faros.ro
acolo gasesti preturi bune, pt excursii in Katerini
ella0
Postat pe 16 Februarie 2009 11:15
am fost la jumatatea lui septembrie undeva 15-22 si vremea era supoer, plaja, cald, banuiesc ca nu e mare iferenta fata de octombrie
corinabizom
Postat pe 10 Martie 2009 15:03
ei, sa nu exageram,, zero este plaja din Constanta,,, Paralia Katerini este parfum.. La banii si preturile mici care le au ofera destule oportunitati,, iar recent sau extins mult cu statiunea,, asa ca la 120 euro cu toate serviciile merita ,, Nu vezi in Romania sa curete plajele, sa le niveleze,, sau sa mai curete si apa,,, asa ca nu ai dreptate , te contrazic.
ella0
Postat pe 10 Martie 2009 19:04
Cine are nevoie de ghid in Atena si in imprejurimi poate sa ma contacteze pe emailul cristipene2002@yahoo.gr
CRISTINA03_healthy
Postat pe 12 Martie 2009 00:58
Buna.Am si eu o intrebare.A fost cineva pe Riviera olimpului, hotel panthenon? Noi am vrea sa mergem si daca cineva a fost si stie cum e cu mancarea, plaja, hotelul....ma intereseaza tot ce este legat de aceasta zona.Multumesc.
Demmi
Postat pe 30 Martie 2009 23:37
cred ca nu putem sa spunem care este cea mai fumoasa insula greceasca decat dupa ce le vedem pe toate , si nu cred ca este cineva in aceasta postura , si da , la Paralia Katerini si in Halkidiki este frumos , dar de aici incepe Grecia adevarata si cine are curiozitatea si curajul de a merge mai departe realizeaza ca aceste doua locuri sunt doar " holul de la intrare" , frumusetea adevarata a acestei tari o gasim mai departe , in sudul Peloponezului la Mistras ,Monemvasia si Mani, in Insulele Ionice Cefalonia Corfu Zakintos Kythira , in Ciclade ,Mikonos Ios Naxos Amorgos Paros Milos Folegandros in Dodecaneze ,Rodos, Carpatos uimitoarea Astepalea, si nu in ultimul rand in minunata Creta.
cristian_h
Postat pe 4 Mai 2009 00:35
Am vizitat multe dintre insulele grecesti si subiectiv recunosc ca mi/a placut cel mai mult Santorini. Mergeti in Santorini! Este adevarat ca preturile sunt mari (nu va apropiati de hotelurile de 3 stele, sunt dezastre!) dar merita fiecare cent. Daca va doriti verdeata si istorie multa, Corfu. Daca vreti distractie non/stop, Santorini. Daca vreti istorie si peisaj contrastant, Rhodos. Pentru odihna, Zakynthos. Toate merita vazute si propun o ordine: Creta, Corfu, Rhodos, Santorini, Zakynthos. Nu este intamplatoare ordinea: treci de la Creta care este imensa si te simti ca pe continent, la Corfu care e pitoreasca si cu un ceas biologic diferit (acolo parca oamenii sunt eterni, e asa un trai tihnit...), la Rhodos, cosmopolita si cu clasa, la Santorini, care/i nebuna si zgomotoasa, la Zakynthos, linistita si cu peisaje spectaculoase. Lasati continentul si mergeti in insule!
soniamina
Postat pe 22 Mai 2009 10:42
In Paralia hoteluri bune sunt: Mediteranean Princess, Mediteranean Village, Akteon, Giannoulis. Descrieri si preturi puteti vedea aici:
http://www.eurobesttravel.ro/riviera_olimpului.php
carmen1977roxy
Postat pe 10 Aprilie 2010 09:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
thassos 20 De la: romulus 6 Iulie 2010 19:23
Zakynthos 3 De la: adelina_ionete 24 Februarie 2010 12:14
DESTINATIE INEDITA 1 De la: Cutinici 4 Mai 2009 09:54
Kefalonia 5 De la: cameliadorobantu 6 Aprilie 2010 02:40
Milano 1 De la: fischer_gabriel2002 2 Iulie 2010 11:22