Setari Cookie-uri

Eu 19 ani ..ea 42 ..

Merg pe varianta ca tot ce scrii e onest.
Lucrurile se intampla pt ca sunt menite sa se intample. Fiecare poarta un bagaj de experiente care ne marcheaza comportamentul. Ca urmare unele decizii sunt consecintele unor trairi avute. De judecat, daca e bine sau nu ce ati facut, nu are dreptul nimeni sa o faca. Deciziile pe care le luam au in cele mai multe cazuri valabilitate in momentul respectiv.
Prelungirea valabilitatii realtiei de cuplu e un prerogativ pe care il poate considera fiecare macar odata pe an.:-). Spunandu-si "da" sau "Nu"

Daca tu ceri un sfat eu o vad mai curand ca o cerere, o sugestie catre o directie care sa va ajute.

Ai 20 de ani, sotia ta aproape dublu. Not big deal. Daca era invers nimeni nu si-ar fi ridicat nici macar spranceana.:-)

Cred ca asumarea responsabilitatii deciziei luate va apartine. Faptul ca sunteti pe paliere diferite in excursia pe muntele numit numit "Viata" poate genera dificultati, dar cred ca ati stiut-o inainte de pasul luat. Fiecare membru al unei perechi vede o realitate pe care celalalt o intelege poate cu capul dar nu intodeauna cu inima. Ca sa ajungi unde e ea, sotia ta, trebuie sa treci prin celelalte porti ale anilor care cu siguranta te vor imbogati.
Cum faci ca aceasta imbogatire sa fie aliniata cu nevoile ei?
Cum va accepta, ea , aceasta imbogatire sau o va vedea ca un pericol.? Cum ai putea tu sa o ajuti in asta? Paradoxal cred ca tu o poti ajuta mai mult decat oricine altcineva.
Cum face sotia ta pasii ca sa se asigure ca aceasta normalitate (maturitatea ta) sa fie considerata si ca o parte din scenariul vietii ei si sa negocieze situatiile ivite cu intelepciune?

Cred/sper ca va e clar la amandoi ca doar o comunicare permanenta, clara si cinstita poate elimina acele neintelegeri cauzate de diferentele de nevoi.
Ati "incalcat", sa spun asa, o regula simpla bazandu-va pe senzatia frumoasa a acelui moment, ca dragostea invinge pe toate. Le invinge dar pentru asta ai nevoie si de alte abilitati. Acum doriti sa va aliniati nevoile in asa fel incat sa aveti maximum fiecare fara sa va raniti accidental.
Numai simplu nu e.
Incearca sa iti faci o lista de aspiratii ref. la relatia ta cu sotia ta si roag-o si pe ea sa faca la fel. Discutati fiecare punct si incercati sa intelegeti nevoile reciproce si cum va puteti sustine unul pe celalalt in acel punct. Nu va fi simplu. DIn nefericire alte paleative nu prea sunt.

Multa bafta.
Tristan
Postat pe 28 Noiembrie 2010 13:59
Da-i bataie cu literatura ca le ai...macar pt babute si tot ai fantezie
marina23
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:01
sa stii ca eu te cred!am avut o relatie de 2 ani cu un tip pe atunci eu aveam 30 el 19 ani si ne-am iubit enorm dar ce este frumos se duce repede!
kudika104279
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:07
De la: kudika104279, la data 2010-11-28 14:07:12sa stii ca eu te cred!am avut o relatie de 2 ani cu un tip pe atunci eu aveam 30 el 19 ani si ne-am iubit enorm dar ce este frumos se duce repede!


Tip=copil (in cazul tau)
Barbie30_
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:08
De la: kudika104279, la data 2010-11-28 14:07:12sa stii ca eu te cred!am avut o relatie de 2 ani cu un tip pe atunci eu aveam 30 el 19 ani si ne-am iubit enorm dar ce este frumos se duce repede!






... ... da, umplea gogosarul bine ? ...
marco918
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:13
De la: marco918, la data 2010-11-28 14:13:59
De la: kudika104279, la data 2010-11-28 14:07:12sa stii ca eu te cred!am avut o relatie de 2 ani cu un tip pe atunci eu aveam 30 el 19 ani si ne-am iubit enorm dar ce este frumos se duce repede!






... ... da, umplea gogosarul bine ? ...


Probabil,da si ea il alapta bine
Barbie30_
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:15
De la: Barbie30_, la data 2010-11-28 14:15:17
De la: marco918, la data 2010-11-28 14:13:59
De la: kudika104279, la data 2010-11-28 14:07:12sa stii ca eu te cred!am avut o relatie de 2 ani cu un tip pe atunci eu aveam 30 el 19 ani si ne-am iubit enorm dar ce este frumos se duce repede!






... ... da, umplea gogosarul bine ? ...


Probabil,da si ea il alapta bine






... n-as baga mina in foc cine pe cine ...

marco918
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:17
De la: marco918, la data 2010-11-28 14:17:38
De la: Barbie30_, la data 2010-11-28 14:15:17
De la: marco918, la data 2010-11-28 14:13:59
De la: kudika104279, la data 2010-11-28 14:07:12sa stii ca eu te cred!am avut o relatie de 2 ani cu un tip pe atunci eu aveam 30 el 19 ani si ne-am iubit enorm dar ce este frumos se duce repede!






... ... da, umplea gogosarul bine ? ...


Probabil,da si ea il alapta bine






... n-as baga mina in foc cine pe cine ...



Ai si tu dreptate,eu ma gandeam la altceva cand am scris S-au alaptat reciproc
Barbie30_
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:23
De la: Iannis, la data 2010-10-26 04:19:22Timpul a trecut si am inceput sa fiu tot mai atent cu ea,sa o ajut si am inceput sa ne apropiem. ..Doar ca fiica ei nu e de acord cu noi si s-a mutat pt o perioada la noi..
ACUM au si aparut problemele deoarece Adriana (sotia mea ) crede ca eu ma uit dupa fiica ei desi eu nu am nici o treaba cu fiica ei..Eu o iubesc pe Adriana insa nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai zic ca sa o conving..As vrea sa plece fiica ei de aici insa nu stiu cum sa ii zic ei pt ca atunci sunt sigur ca ne-am certa doar..
As vrea cateva sfaturi daca se poate...

Eu sa stii ca inca mai am dubii ca acest subiect ar fi real si nu o vrajeala sau doar un sondaj de opinie.(s-au mai vazut cazuri pe forumul asta) Daca totusi e reala treaba, te sfatuiesc sa nu incerci sa intervii intre ele si doua: mama si fiica. Aratandu-i sotiei ca te deranjeaza prezenta fetei sale acolo n-o sa faci deloc impresie buna in ochii sotiei, din contra. Daca esti sincer si chiar iti iubesti sotia, tot ce ai de facut este sa-i arati ca o iubesti pe ea si pe nici o alta femeie. Chiar daca fata ei ar pleca de la voi sau daca intr-un final ai convinge-o pe sotie ca nu esti interesat de fata, atata timp cat nu o convingi ca o iubesti pe ea(pe sotie), te poate banui ca-ti place orice alta fata/femeie mai tanara decat ea. Cred ca util e sa te concentrezi pe sotie, sa o lamuresti ca pe ea o vrei, nu pe altele. E mai simplu sa duci o singura data munca de lamurire decat de fiecare data cand va aparea cate o tipa noua in peisaj pe care ar putea-o suspecta sotia ta ca ti-a trezit interesul. Bafta! (Nici nu mai zic ca nu inteleg cum de totusi te-ai casatorit asa de repede cu Adriana si ce hibe au toate fetele de 17-20 de ani(deci chiar mai tinere decat fata Adrianei) de n-ai gasit niciuna sa-ti placa si ai ajuns sa tii la una ce ti-ar putea fi mama- mai mult chiar, propriul ei copil e mai in varsta decat tine)
tematoare
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:26
buna numele meu este iuliana si acum 10 ani am divortat de sotul meu pt un tip de 19 ani eu aveam 27 imagineazati ca nimieni nu nea dat nici o sansa
Au trecut 10 ani suntem impreuna avem o fetita de 3 ani superba si ne iubim la fel nu zic ca nu au fost probleme in acesti ani da am trecut peste ele .Daca o iubesti lupta
ildyco
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:29
De la: Iannis, la data 2010-10-26 04:19:22Timpul a trecut si am inceput sa fiu tot mai atent cu ea,sa o ajut si am inceput sa ne apropiem..

Cu ce/La ce ai ajutat-o?
tematoare
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:33
De la: kudika120751, la data 2010-11-28 14:29:11buna numele meu este iuliana si acum 10 ani am divortat de sotul meu pt un tip de 19 ani eu aveam 27 imagineazati ca nimieni nu nea dat nici o sansa
Au trecut 10 ani suntem impreuna avem o fetita de 3 ani superba si ne iubim la fel nu zic ca nu au fost probleme in acesti ani da am trecut peste ele .Daca o iubesti lupta


una este sa fie o diferenta de 8 ani intre voi si alta e sa fie o diferenta de 20 de ani ... cum iti suna aceasta diferenta sa varsta??? ce iubire poate fi la o asemenea diferenta de varsta sincer????
brun3tu
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:36
De la: kudika120751, la data 2010-11-28 14:29:11buna numele meu este iuliana si acum 10 ani am divortat de sotul meu pt un tip de 19 ani eu aveam 27 imagineazati ca nimieni nu nea dat nici o sansa
Au trecut 10 ani suntem impreuna avem o fetita de 3 ani superba si ne iubim la fel nu zic ca nu au fost probleme in acesti ani da am trecut peste ele .Daca o iubesti lupta

Doamna, la dvs. 27-19=8; la el:42-20=22. Adriana i-ar fi putut fi lejer mama, dvs. insa nu ati fi putut fi mama pentru sotul dvs.
tematoare
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:38
De la: kudika120751, la data 2010-11-28 14:29:11buna numele meu este iuliana si acum 10 ani am divortat de sotul meu pt un tip de 19 ani eu aveam 27 imagineazati ca nimieni nu nea dat nici o sansa
Au trecut 10 ani suntem impreuna avem o fetita de 3 ani superba si ne iubim la fel nu zic ca nu au fost probleme in acesti ani da am trecut peste ele .Daca o iubesti lupta





... daca nu era fetitza erati de mult istorie ... mai ai un hop de trecut pe la 57 de ani ...

marco918
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:39
De la: tematoare, la data 2010-11-28 14:26:42
De la: Iannis, la data 2010-10-26 04:19:22Timpul a trecut si am inceput sa fiu tot mai atent cu ea,sa o ajut si am inceput sa ne apropiem. ..Doar ca fiica ei nu e de acord cu noi si s-a mutat pt o perioada la noi..
ACUM au si aparut problemele deoarece Adriana (sotia mea ) crede ca eu ma uit dupa fiica ei desi eu nu am nici o treaba cu fiica ei..Eu o iubesc pe Adriana insa nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai zic ca sa o conving..As vrea sa plece fiica ei de aici insa nu stiu cum sa ii zic ei pt ca atunci sunt sigur ca ne-am certa doar..
As vrea cateva sfaturi daca se poate...

Eu sa stii ca inca mai am dubii ca acest subiect ar fi real si nu o vrajeala sau doar un sondaj de opinie.(s-au mai vazut cazuri pe forumul asta) Daca totusi e reala treaba, te sfatuiesc sa nu incerci sa intervii intre ele si doua: mama si fiica. Aratandu-i sotiei ca te deranjeaza prezenta fetei sale acolo n-o sa faci deloc impresie buna in ochii sotiei, din contra. Daca esti sincer si chiar iti iubesti sotia, tot ce ai de facut este sa-i arati ca o iubesti pe ea si pe nici o alta femeie. Chiar daca fata ei ar pleca de la voi sau daca intr-un final ai convinge-o pe sotie ca nu esti interesat de fata, atata timp cat nu o convingi ca o iubesti pe ea(pe sotie), te poate banui ca-ti place orice alta fata/femeie mai tanara decat ea. Cred ca util e sa te concentrezi pe sotie, sa o lamuresti ca pe ea o vrei, nu pe altele. E mai simplu sa duci o singura data munca de lamurire decat de fiecare data cand va aparea cate o tipa noua in peisaj pe care ar putea-o suspecta sotia ta ca ti-a trezit interesul. Bafta! (Nici nu mai zic ca nu inteleg cum de totusi te-ai casatorit asa de repede cu Adriana si ce hibe au toate fetele de 17-20 de ani(deci chiar mai tinere decat fata Adrianei) de n-ai gasit niciuna sa-ti placa si ai ajuns sa tii la una ce ti-ar putea fi mama- mai mult chiar, propriul ei copil e mai in varsta decat tine)


Da' de unde stii ca hiba nu e la el? Daca e gerontofil?
kudika226898
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:39
nu virsta conteaza vimportant e sa fiti sinceri sa va acceptati unul pe altul asa cum sunteti
iuibire
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:41
De la: Iannis, la data 2010-10-26 14:16:33
De la: miss_darine, la data 2010-10-26 14:14:37
De la: luchianramona, la data 2010-10-26 14:09:53Probabil (mai mult ca sigur) ca si "a' mica" pune gaz pe foc. E psiholog, ce naiba! Vorbiti ca 2 oameni maturi ce sunteti si stabiliti niste reguli, in asa fel incat sa dispara suspiciunile. Altfel, asa cum a mai spus cineva mai devreme, mereu va aparea ba o colega, ba o vecina....

ramo...el are 20...de unde vrei maturitate?...iar ea la 42 de ani e la fel de imatura ca si fii-sa...e un trio imatur de fapt rasu' plansu'....e ca si cum m-as marita cu fi-miu


Tu spui ca nu sunt matur deoarece m-am casatorit cu o femeie inca o data varsta mea nu ? Ce se alege cu "dragostea n-are varsta " ?
Si ca sa stiti,chiar o iubesc eu ..
De unde maturitate? Nici nu ma cunoasteti sa spuneti ca sunt sau nu matur


Scuza-ma ca iti zic dar faza cu "dragostea nu are varsta" e pura inventie.Intotdeauna va interveni diferenta de varsta...iti vei da seama mai tarziu;) Sa speram totusi ca nu "prea tarziu".In rest nu pot decat sa-ti urez bafta..
gizmo86
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:42
copile ai toata viata inainte,la ea este lipsa de personalitate,posibil a speriat/o gandul ca a intrat in cea de a doaua etapa a vietii,dorindu/si sa se simta tanara,rasfatata cu iubire ceea ce posibil i/i lipsea iar tu ai inghitit galusca,adunate pana nu este prea tarziu
kudika045776
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:48
De la: iuibire, la data 2010-11-28 14:41:43nu virsta conteaza vimportant e sa fiti sinceri sa va acceptati unul pe altul asa cum sunteti


varsta nu conteaza??? din contra conteaza foarte mult ... pt ca apar vrei nu vrei apare plictiseala sincer si va aparea plictiseala din partea ei caci va realiza ca a facut o greseala uitandu`se la un pustan de 20 de ani iar el ... isi va rata tineretea ... acuma la 20 de ani ai lua putea sa fie prin clyburi vrajind pustoiacele de varsta lui .. si atata timp cat ficasa este de aceasi varsta cu el si va fi prin preajma lor mereu va baga strambe ... deci o relatie "mama fiu" ca sa zic asa ce se duce pe apa sambetei ... nici un sens ... tu ai accepta ca un barbat sa fie mai mare decat tine cu 20 de ani?? eu unu sincer nu as accepta ca o femeie sa fie mai mare decat mine cu 20 de ani
brun3tu
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:49
Ianns te inteleg foarte bine pentru ca si eu am o relatie cu un barbat care are virsta de 31 de ani,iar eu 54.Stam impreuna de 4 ani,au fost zile bune si zile mai putin bune,insa el nu vrea sa renunte la mine si nici eu la el.Eu insa nu am intentia de a ma casatorii cu el,cu toate ca el vrea.Vreau sa-ti spun un singur lucru ,avind in vedere diferenta de virsta femeia poate sa devina nesigura pe ea.Barbatul trebuie sa fie foarte atent pentru a elimina aceasta indoiala si nesiguranta pe care o poate capata partenera.Totul depinde de tine cit esti de diplomat si de atent cu ea.Cind o sa aibe incredere deplina in tine,cind tu o vei face sa simta asta,nu or sa conteze,vecina sau colega de servici sau fica ei.Iti doresc succes.
allaa
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:53
mane...e o situatie naspa...acelasi lucru s-ar fi intamplat si daca erai deoseama cu Adriana. Incearca sa o faci pe Adriana sa inteleaga k aveti si voi viata voastra, intimitatea voastra...fiica ei de-acum e suficient de mare ca sa-si aleaga un alt drum...nu s stea pe capul vostru...nu zic asta k si rautate, dar, k si mama, Adriana si-a facut datoria...App...si intre mine si sotul meu snt 19 ani diferenta si avem si o fiica...si e ok casnicia...sa nu te dea inapoi diferenta de varsta...ci lupta in a o convinge p Adriana, k o iubesti...si k meritati intimitatea voastra. Dumnezeu sa va ajute!
kudika310725
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:57
Ia uite cate babaciuni umbla dupa cocosei...si, cand or sa va parasesca, veti merge pe la vrajitoare, ca vi l-a furat alta mai tanara...nu ca era normal sa se intample asta....
kudika226898
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:03
buna!sincer nu prea inteleg aceasta relatie.eu am tot 42 de ani si m-au curtat si pe mine baieti de varsta ta.dar nu ma vad intr-o astfel de relatie.daca crede ca te uiti dupa fata ei nu are incredere si o sa ai viata grea cu ea.gandestete ce ai sa faci cu ea cand tu o sa fii de seama ei si nu o sa mai vezi nimik frumos la ea.daca o sa stai atat cu ea.eu am 21 de ani de casnicie .dar ne iubim si ne respectam .avem u copil mic de 3 ani si 7 luni.eu iti doresc o viata frumoasa alaturi de aceasta doamna dar daca e geloasa nu faci viata frumoasa cu ea.
weronik68
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:05
Vreau sa-ti spun ca nu esti prea educata sau educat.In primul rind nu este de bun simt sa spui unei femei indiferent de virsta "babaciune".In al doilea rind ,fiecare este stapin pe viata lui poate sa faca ceea ce doreste atita timp cit nu ii deranjeaja pe cei din jur.Imi cunosc virsta si cunosc diferenta de virsta dintre mine si partenerul meu,asta nu inseamna nu pot avea o relatie placuta.La vrajitoare nu ma voi duce,orice relatie si chiar casnicie poate sa sfirseasca,exemple sunt multiple ,si asta indiferent de diferenta de virsta.
allaa
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:21
Daca esti in BERLIN in casa parinteasca de ce scrii ca esti din CLUJ? Unde te-ai nascut? Accidentul unde a avut loc - in GERMANIA si de ce? Sotia ta ce natie e, unde ai cunoscut-o? Daca zici ca nu mai profeseaza din ce traieste? Tu unde faci facultatea de medicina - in BERLIN si cum studiezi acolo - se platesc studiile sau nu? Daca ea e psiholog si nu mai profeseaza si tu esti student la medicina puteti sa va duceti impreuna la alt psiholog sa vedeti ce va spune.
healthy005533
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:25
eu ati zic sa o inviti la o cina romantica apoi sa mergeti la un hotel unde sa fiti doar voi doi si oferai o noapte de neuitat si spunei cat de mult o iubesti si cat de importanta e ea in viata ta daca o iubesti cu adevarat. si eu am 33 si iubitu meu are 21 si al iubesc foarte mult si el pe mine, dar mie frica ca o sal pierd si nu vreau asta si nu stiu ce sa fac ca el e viata mea acuma.eu ati doresc numai fericire
kudika329002
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:26
of..of..tare ia-s suci gura aluia care zice de femeie ca la 42 de ani e bunica...sa te vad pe tine atunci,daca ti-ar placea sa-ti spuna cineva asa...hei,ai facut un lucru super,in ziua de azi un tanar nu are curaj sa se insoare nici cu una de varsta lui,asa ca felicitari...acu..e normal sa fie geloasa,ea stie care sunt riscurile acestui gen de relatie si se teme..spune-i sa lase lucrurile asa,sa nu mai priveasca la ce s-ar putea sa vina,sa traiasca azi,acum..langa si cu tine...Nu-i hrani suspiciunile,dar ai si curaj sa vb cu ea deschis despre cat de rau te simti cand esti acuzat pe nedrept,eventual manifesta si tu putina gelozie sa vada ce aiurea e.Problema va fi cand chiar te vei indragosti de alta fata...da pana atunci,traiti-va frumos povestea de dragoste si la maxima intensitate
ema99
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:36
esti prea tanar!!!nu trebuia sa te casatoresti(in fine daca tu crezi ca ai fost pregatit)cei mai frumosi ani din viata ii pierzi.la 20 de ani e prea frumoasa viata ca sa iti asumi responsabilitatea unei familii,mai ai multe de invatat numai prin anumite experiente de viata te poti maturiza,dar si chestia care ai facut-o tu e una!!eu cred ca intr-un final va veti desparti,sunt prea multe diferente ,mai ales de generatie!!!sincer eu nu as putea sta cu un om mai mare mare ca mine care sa imi ia din libertate ,din tinerete ,din exploarare a lumii.ACUMA TU STII CEL MAI BINE CARE E SITUATIA!!!
1dana2
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:42
de la tac'su ;)) Doamneeeeee, ce poveste rupta din filme !!! Mare e gradina Lui Dumnezeu !
IoanaCtinescu
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:47
De la: ema99, la data 2010-11-28 15:36:19of..of..tare ia-s suci gura aluia care zice de femeie ca la 42 de ani e bunica...sa te vad pe tine atunci,daca ti-ar placea sa-ti spuna cineva asa...hei,ai facut un lucru super,in ziua de azi un tanar nu are curaj sa se insoare nici cu una de varsta lui,asa ca felicitari...acu..e normal sa fie geloasa,ea stie care sunt riscurile acestui gen de relatie si se teme..spune-i sa lase lucrurile asa,sa nu mai priveasca la ce s-ar putea sa vina,sa traiasca azi,acum..langa si cu tine...Nu-i hrani suspiciunile,dar ai si curaj sa vb cu ea deschis despre cat de rau te simti cand esti acuzat pe nedrept,eventual manifesta si tu putina gelozie sa vada ce aiurea e.Problema va fi cand chiar te vei indragosti de alta fata...da pana atunci,traiti-va frumos povestea de dragoste si la maxima intensitate

cine a zis ca femeia de 39-43 de ani e bunica?
nu e asa! doar ca baiatul e cam crud(mai ales la minte)..iar tu ema 99 ce ai gasit la subiectul asta de ai prima postare la el cu toate ca esti logata din martie? chiar vreau sa stiu!
pickard
Postat pe 28 Noiembrie 2010 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfat 22 De la: kudika052198 29 Decembrie 2009 02:09
ce inseamna sa iubesti? sau ce simti cand iubesti? 20 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:01
Il iubesc dar nu mai pot sa sufar 63 De la: kudika360145 30 Ianuarie 2011 00:19
Relatie 24 De la: 2 Septembrie 2014 15:28
Crizele, ignora-le 6 De la: kudika_10344 29 Noiembrie 2012 09:51