Setari Cookie-uri

Free training + job la WizzAir= mare teapa si nesimtire

Da stiu ce o sa spuneti;vulpea care n-ajunge la struguri zice ca sunt acrii dar nu e chiar asa.
Ieri am fost la o preselectie pentru un job la WizzAir(stewardesa).Aplicasem online la ei pe site si primisem o invitatie cu un numar de referinta ,totul bine si frumos pana acum. Ma prezint eu frumos imbracata la Hotel Phoenicia(acolo s-au tinut interviurile) si observ ca suntem extraordinar de multi .Ma asteptam la cel mult 100, hai 200 de persoane dar ultima persoana care a intrat la interviu avea biletul cu nr.538!!!Asta in conditiile in care erau scoase la concurs vreo 9-10 posturi.Am stat la coada de la ora 10 la 22:30 fara sa primim macar un pahar cu apa , nu mai zic de ceva de mancare.Erau oameni veniti si din afara Bucurestiului, cu trenul, n-am idee cum au ajuns inapoi acasa.Si partea cea mai proasta e ca dupa ce sustineai interviul nu-ti dadeau raspunsul pe loc ci trebuia sa astepti sa termine cu toti concurentii ca sa afli daca te-ai calificat pt. urmatoarea etapa sau nu.In prima etapa a trebuit doar sa intram si sa ne prezentam in engleza pt. 1 minut, nu stiu ce criterii au folosit pt. delimitare dar din 538 am ramas 85 si au respins oameni care erau prezentabili, inteligenti si unii care chiar aveau deja experienta in aviatie.Oricum in timpul primului interviu era o pustoaica in blugi si cizmulite gen Ugg's care efectiv i-a sarit in brate unuia dintre pilotii WizzAir care "era si el pe acolo", mai tarziu acelasi pilot in haine civile iesea cu un zambet in coltul gurii din incaperea unde se tineau interviurile(ce cauta el acolo nu stiu, pt. ca nu facea parte din echipa ) si prietena pustoaicei care venise si ea in niste blugi si o camasa gen country(asa se vine la un interviu?!!) a luat interviul fara probleme.
Inca o faza de tot rahatul: eu eram nr. 210 si sotul meu 212, langa noi era o fata blonda cu ochelari, tot pustoaica si cu un accent puternic de la Moldova(n-am nimic cu moldovenii) era super disperata ca se balbaise la primul interviu si fusese respinsa.Ne-a spus cu gura ei ca este nr. 214 si sotul meu cand s-a uitat pe lista sa vada cine a trecut de primul interviu a vazut doar 210(nr. meu ) dupa care urmatorul nr. era 215(s-a uitat si dupa nr. lui dar el nu luase).Asadar pustoaica cu 214 picase si nici ca am mai vazut-o pe acolo, s-a intrat in continuare la etapa a doua tot dupa nr. deci nu aveam cum sa nu o mai vedem ca trebuie sa fie fix dupa mine daca nu ar fi picat.Cand se striga lista dupa a doua etapa surpriza !!! 214 trecuse de etapa a doua, cu toate ca picase deja prima etapa(deci nu mai avea voie sa participe la a doua) si nici ca o mai vazusem acolo.Iar noi am stat de la inceput la sfarsit, ca fraierii, doar ca sa facem foamea si setea, sa ne rupem picioarele pe acolo stand pe tocuri pe la usile lor ca sa-si bata ei joc de noi pe fata fara cea mai mica urma de bun simt.
Niciodata dar niciodata nu ma mai duc la asemenea sindrofii.Cum sa chemi peste 500 de oameni pt. 10 locuri pricajite si alea deja luate cu pile si mai stiu eu ce ??!! Adevarata nesimtire !!!!
diana1981
Postat pe 20 Noiembrie 2010 18:32
De la: diana1981, la data 2010-11-20 18:32:26Da stiu ce o sa spuneti;vulpea care n-ajunge la struguri zice ca sunt acrii dar nu e chiar asa.
Ieri am fost la o preselectie pentru un job la WizzAir(stewardesa).Aplicasem online la ei pe site si primisem o invitatie cu un numar de referinta ,totul bine si frumos pana acum. Ma prezint eu frumos imbracata la Hotel Phoenicia(acolo s-au tinut interviurile) si observ ca suntem extraordinar de multi .Ma asteptam la cel mult 100, hai 200 de persoane dar ultima persoana care a intrat la interviu avea biletul cu nr.538!!!Asta in conditiile in care erau scoase la concurs vreo 9-10 posturi.Am stat la coada de la ora 10 la 22:30 fara sa primim macar un pahar cu apa , nu mai zic de ceva de mancare.Erau oameni veniti si din afara Bucurestiului, cu trenul, n-am idee cum au ajuns inapoi acasa.Si partea cea mai proasta e ca dupa ce sustineai interviul nu-ti dadeau raspunsul pe loc ci trebuia sa astepti sa termine cu toti concurentii ca sa afli daca te-ai calificat pt. urmatoarea etapa sau nu.In prima etapa a trebuit doar sa intram si sa ne prezentam in engleza pt. 1 minut, nu stiu ce criterii au folosit pt. delimitare dar din 538 am ramas 85 si au respins oameni care erau prezentabili, inteligenti si unii care chiar aveau deja experienta in aviatie.Oricum in timpul primului interviu era o pustoaica in blugi si cizmulite gen Ugg's care efectiv i-a sarit in brate unuia dintre pilotii WizzAir care "era si el pe acolo", mai tarziu acelasi pilot in haine civile iesea cu un zambet in coltul gurii din incaperea unde se tineau interviurile(ce cauta el acolo nu stiu, pt. ca nu facea parte din echipa ) si prietena pustoaicei care venise si ea in niste blugi si o camasa gen country(asa se vine la un interviu?!!) a luat interviul fara probleme.
Inca o faza de tot rahatul: eu eram nr. 210 si sotul meu 212, langa noi era o fata blonda cu ochelari, tot pustoaica si cu un accent puternic de la Moldova(n-am nimic cu moldovenii) era super disperata ca se balbaise la primul interviu si fusese respinsa.Ne-a spus cu gura ei ca este nr. 214 si sotul meu cand s-a uitat pe lista sa vada cine a trecut de primul interviu a vazut doar 210(nr. meu ) dupa care urmatorul nr. era 215(s-a uitat si dupa nr. lui dar el nu luase).Asadar pustoaica cu 214 picase si nici ca am mai vazut-o pe acolo, s-a intrat in continuare la etapa a doua tot dupa nr. deci nu aveam cum sa nu o mai vedem ca trebuie sa fie fix dupa mine daca nu ar fi picat.Cand se striga lista dupa a doua etapa surpriza !!! 214 trecuse de etapa a doua, cu toate ca picase deja prima etapa(deci nu mai avea voie sa participe la a doua) si nici ca o mai vazusem acolo.Iar noi am stat de la inceput la sfarsit, ca fraierii, doar ca sa facem foamea si setea, sa ne rupem picioarele pe acolo stand pe tocuri pe la usile lor ca sa-si bata ei joc de noi pe fata fara cea mai mica urma de bun simt.
Niciodata dar niciodata nu ma mai duc la asemenea sindrofii.Cum sa chemi peste 500 de oameni pt. 10 locuri pricajite si alea deja luate cu pile si mai stiu eu ce ??!! Adevarata nesimtire !!!!



Imi pare sincer rau pentru tine ca ai trecut prin asa ceva...eu am auzit o gramada de plangeri la adresa companiei wizz air, sunt niste oameni neprofesionisti din punctul meu de vdr. In plus ca pierd bagaje la greu, nus e tin de promisiuni, fura din bagaje....(ma refer la personal) kred ca asta se intampla la orice companie dar cu mai mare preponderenta la aceasta companie. E ieftina si de aceea se comporta ca atare....ieftin
oanabrit
Postat pe 4 Decembrie 2010 15:06
Asta e , inca o lectie de viata invatata "the hard way" !
Am deschis topicul asta ca sa nu-si mai ia si altii teapa mea si sa se afle ce fel de oameni lucreaza pt. WizzAir.
diana1981
Postat pe 4 Decembrie 2010 16:16
De la: diana1981, la data 2010-12-04 16:16:42Asta e , inca o lectie de viata invatata "the hard way" !
Am deschis topicul asta ca sa nu-si mai ia si altii teapa mea si sa se afle ce fel de oameni lucreaza pt. WizzAir.



O sa tinem cont orikum sunt cei mai neseriosi........
oanabrit
Postat pe 5 Decembrie 2010 16:40
nu stiu ce te mai miri ,stii bine pe ce principiu merg lucrurile in romania,dai ce trebuie si cui trebuie si esti "aranjat".eu calatoresc frecvent cu aceasta companie pentru k e accesasibila k si tarif,o data la 3 saptamani vin in romania;insa atat platesti atat esti servitla multi ani pe 2011.pupicei
holografik
Postat pe 1 Ianuarie 2011 11:53
Am o prietena din copilarie, care are baiat stew. la wizz, a dat de trei ori pana a intrat, fara nicio PILA, insa asa au fost si cand a fost el, MULTI, foarte multi.
Nu e teapa, exact asta a zis si copilu' asta prima oara cand a vazut cat om e acolo, aici tot la hotel au avut loc interviurile.
Vreau sa-ti spun un lucru, nu sunt piloti acei care iau interviurile, sa zic asa:))
Poate erau si ei pe acolo. In avion, da, pilotul e seful, el face raportul pt. fiecare zbor, incluzand fiecare membru al echipajului........
Nu te descuraja, cand mai fac, mai mergi.
MERITA, incearca ori de cate ori fac!.....nu te descuraja.
Exact asa a venit si baiatul de care-ti zic acasa, dezamagit si plin de nervi, insa uite c-a reusit si acum e multumit din toate punctele de vedere.
stem_29
Postat pe 1 Ianuarie 2011 12:44
De la: rockk, la data 2011-02-08 20:39:39
De la: stem_29, la data 2011-01-01 12:44:06Am o prietena din copilarie, care are baiat stew. la wizz, a dat de trei ori pana a intrat, fara nicio PILA, insa asa au fost si cand a fost el, MULTI, foarte multi.
Nu e teapa, exact asta a zis si copilu' asta prima oara cand a vazut cat om e acolo, aici tot la hotel au avut loc interviurile.
Vreau sa-ti spun un lucru, nu sunt piloti acei care iau interviurile, sa zic asa:))
Poate erau si ei pe acolo. In avion, da, pilotul e seful, el face raportul pt. fiecare zbor, incluzand fiecare membru al echipajului........
Nu te descuraja, cand mai fac, mai mergi.
MERITA, incearca ori de cate ori fac!.....nu te descuraja.
Exact asa a venit si baiatul de care-ti zic acasa, dezamagit si plin de nervi, insa uite c-a reusit si acum e multumit din toate punctele de vedere.


si pan la urma a scapat sapunul la interviu de l au luat?
Valy90
Postat pe 8 Februarie 2011 20:46
Buna Oana. Lucrez in domeniu si vreau sa mentionez faptul ca nu este vina companiei ca se fura din bagaje,ca se arunca in avion in halul in care se arunca. Exista firme in aeroport care se ocupa cu asa ceva. Numai persoanele care lucreaza in domeniu ,la sol sau in aer pot intelege.
veve1
Postat pe 22 Ianuarie 2013 22:11
Nu cei din personalul Wizz air fura! foarte urat sa afirmi asta! nu lucrez la ei dar e ca si cum un pasager m-ar acuza de furt...foarte urat!
veve1
Postat pe 22 Ianuarie 2013 22:12
De la: veve1, la data 2013-01-22 22:11:37Buna Oana. Lucrez in domeniu si vreau sa mentionez faptul ca nu este vina companiei ca se fura din bagaje,ca se arunca in avion in halul in care se arunca. Exista firme in aeroport care se ocupa cu asa ceva. Numai persoanele care lucreaza in domeniu ,la sol sau in aer pot intelege.


buna, lucrezi de mult timp in domeniu? ai facut cursurile de insotitor de bord? as vrea sa devin si eu stweardesa si mi-ar prinde bine cateva sfaturi:D:)
kudika_962722
Postat pe 26 Aprilie 2014 13:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROGRAM PENTRU COPII AGRESIVI: 26-27 MARTIE 2010 0 De la: 15 Martie 2010 12:48
Cum sa-ti stabilesti obiectivele 3 De la: sabinaN 26 Septembrie 2008 08:12
de ce 7 De la: _dulcik_ 1 Mai 2009 23:29
anunt workshop Tantralife 1 De la: Kiran 7 Ianuarie 2008 18:33
cariera de dansator profesionist? 2 De la: dorina2011 30 Noiembrie 2016 10:23