Setari Cookie-uri

dieta cu....dulciuri!

Dieta cu....bomboane si cola :)

Salut fetelor. am intrat si eu pe sectiunea asta a forumului ,si mi-am amintit de o dieta propusa de profesoara mea de fiziologie din anul 2 de facultate. Dieta cu....zahar.

Ideea este simpla. Cand tineti o dieta hipo-calorica ,adica cand incercati sa va schimbati regimul alimentar pentru a reduce numarul de calorii mai toti (si barbatii incearca uneori) ne dam batuti datorita senzatiilor foarte puternice de foame si controlul dificil al acestora.
Ca sa intelegi foamea ,cel putin componenta ei fiziologia (pentru ca exista si foame psihogena) trebuie sa intelegi fiziologia corpului nostru si felul in care functionam. Cele 3 mari grupe de substante nutritive : glucide ,protenie si lipide ,pe langa alte principii nutritive ,in principal ne ofera energie. Energie pe care corpul nostru o foloseste in ritmul impus de noi pe parcursul intregii zile.
Metabolismul (transformarea de catre ficat a acestor substante in energie) fiecarei substante nutritive este diferit. Glucidele se metabolizeaza mai repede decat proteinele ,proteinele mai repede decat lipidele (grasimi) si lipidele mai incet ca toate celelalte. Acesta este si unul din motivele pentru care nutritionistii recomanda sa reducem intai de toate consumul de lipide ,pentru ca acestea functioneaza mai mult sub forma de depozit. Lucru foarte bun acum 1000 de ani cand mancai azi ,si mai mancai poate peste 2 zile....dar acum total ne-necesar.
Ganditi-va doar ca un urs reuseste datorita metabolismului lent al lipidelor sa supravietuiasca o iarna intreaga fara sa manance aproape nimic. Si noi probabil putem experimenta asta ,dar e dificil si periculos :)
Ce nu stiu insa majoritatea celor care se apuca de o dieta este ca doua organe vitale ale corpului nostru ,creierul si ficatul functioneaza non-stop si au mereu nevoie de energie. Ele sunt si responsabile cel mai des de senzatia de foame pe care o simtim fiziologic. Cand nivelul glucozei din sange scade ,creierul si ficatul "anunta" ca e nevoie sa luam masa din nou. Si noi asta vom face ,dar pentru ca mancam ceea ce ne place ,vom adauga ceva glucide ,ceva proteine si probabil mult mai multe lipide decat necesar. Lipide care vor forma depozite...si iata-ne supraponderali.

Dietele intr-adevar pot regla acest ritm de acumulare a depozitelor. Dar e nevoie de vointa pentru a-i raspunde creierului si ficatului la cerintele lor cu "nu acum ,mai tarziu". Solutia sunt...bomboanele ,cola si ciocolata!
Un drops CU ZAHAR este format 99% din glucoza pura ,ceva arome si un colorant. Cum v-am spus mai sus ,glucoza (glucidele) are cel mai rapid metabolism si ofera o reglare a nivelului glucozei serice foarte rapida. De aceea se si spune sa nu mananci dulciuri inainte de masa ca....iti strici pofta de mancare.
Deci? ce face o bomboana cand ti-e foarte foame si mai ai 2 ore pana la masa impusa de tine conform dietei? Iei un drops. Nu doua ,nu trei. Unul singur. Suficient cat sa treci peste nevoia de moment.
Un drops ,o tableta de ciocolata dulce ,o gura de cola (100 g de zahar la 1 litru) ,sunt suficiente pentru a-ti mentine senzatia de satietate pe termen lung si foarte important sa ramai in buna functionare a creierului si ficatului.

Sper sa va ajute acest sfat ,dar va rog ,nu abuzati de dulciuri :) ,o tableta dintr-o ciocolata intreaga e suficient!
Smokey
Postat pe 5 Aprilie 2011 13:40
Eu as vrea sa te intreb ceva, daca tot ai adus vorba de mancat dulciuri.
De unde nevoia si cand spun asta, ma refer chiar la necesitatea fizica de a manca dulce, altfel se lasa cu durere de cap, cu nervozitate, a unei persoane? Fiind vorba de mine, pot spune ca intr-adevar am glicemia scazuta (la fel si tensiunea, desi nu stiu daca are vreo legatura), dar numai asta sa fie cauza?
O tableta de ciocolata? :) Dau gata si trei ciocolati intregi, cand exista aceasta nevoie de care vorbeam mai sus. N-are legatura cu anotimpul, eu stiu.. cu o anume perioada a zilei sau a lunii, nu mi-am dat seama sa aiba vreo legatura cu stresul, cu vreo activitate intelectuala sau fizica, DAR dispare uneori de la sine. Cand dispare nu mai simt nevoia de dulce si trei luni ca apoi s-o iau de la inceput.

So, ai vreun raspuns pentru mine? Multumesc mult! :)
rashela
Postat pe 5 Aprilie 2011 14:01
http://samanta-blog.weblog.ro/2010/04/17/trei-cauze-ale-poftei-de-dulciuri/
luchianramona
Postat pe 5 Aprilie 2011 14:46
De la: luchianramona, la data 2011-04-05 14:46:13http://samanta-blog.weblog.ro/2010/04/17/trei-cauze-ale-poftei-de-dulciuri/


Multumesc mult!
rashela
Postat pe 5 Aprilie 2011 15:22
De la: rashela, la data 2011-04-05 15:22:03
De la: luchianramona, la data 2011-04-05 14:46:13http://samanta-blog.weblog.ro/2010/04/17/trei-cauze-ale-poftei-de-dulciuri/


Multumesc mult!



am citit si eu,dar la mine nu se aplica chestia cu paharul cu apa sau plimbare in loc de dulce
la mine pofta de dulce se traducere :pofta de ciocolata ,nu ma linistesc pana nu dau gata o cioco,o patratica mai rau imi face
Ame_ly
Postat pe 5 Aprilie 2011 15:30
Cu placere Rashela. Citisem mai demult ceva ref. la faptul ca la femei e "o chestie" cu pofta asta de dulce.
Amely, intr-adevar e rau cu poftele astea. Mie nu de dulce ci de "papa bun" Am tot citit ba ca sa bei apa inainte de masa, ba ca una-alta, dar numai cand aud de o mancare care-mi place, de ex: salata de fasole, vinete impanate, rasol de peste, spanac, urzici, etc, salivez instantaneu. Nu mai spun cum ma comport in fata unei farfurii cu asemenea bunatatzi
luchianramona
Postat pe 5 Aprilie 2011 15:56
De la: luchianramona, la data 2011-04-05 15:56:35Cu placere Rashela. Citisem mai demult ceva ref. la faptul ca la femei e "o chestie" cu pofta asta de dulce.
Amely, intr-adevar e rau cu poftele astea. Mie nu de dulce ci de "papa bun" Am tot citit ba ca sa bei apa inainte de masa, ba ca una-alta, dar numai cand aud de o mancare care-mi place, de ex: salata de fasole, vinete impanate, rasol de peste, spanac, urzici, etc, salivez instantaneu. Nu mai spun cum ma comport in fata unei farfurii cu asemenea bunatatzi



eu poftesc doar la dulce ,zilnic chiar acum
te pup ramonica
Ame_ly
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:11
Eu nu poftesc dulciuri aproape niciodata. Eu poftesc "grasimi" si muraturi.
mimi_ca29
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:47
Din pacate, m-am regasit in doua dintre cele trei cauze mentionate in link. Asta ca sa fiu indulgenta cu mine si sa nu spun ca, toate m-ar caracteriza. :)
In fine, acum imi explic si de ce uneori e bine, alteori nu. Lasa, vine ea vara, mai beau si apa nu doar cafea.

Pfuai, trebuie sa cumpar ceva dulce ACUM!
rashela
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:50
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 16:47:17Eu nu poftesc dulciuri aproape niciodata. Eu poftesc "grasimi" si muraturi.


Cu grasimea nu o am deloc. Dar deloc. Imi aduc aminte ca eram in vacantele de vara in Oltenia la neamuri si cum isi puneau untura de la garnita pe paine si mancau. Bleah!
In schimb, acritura am avut ceva probleme in perioada cat am fost insarcinata. A fost singura pofta ciudata pe care am avut-o. Fiind vara - toamna, incepusera corcodusele si caisele sa creasca in pom. Le mancam cand erau cat un bob de fasole, respectiv cat o maslina. In conditiile in care, fara bebe in burta, as fi murit daca m-ar fi fortat cineva sa mananc asa ceva. Atunci imi pareau dulci. :) Dar da, muraturile si castravetii acri au rolul lor. Oho, dor imi e de ele! Si de mezelurile romanesti (ca tot vorbeati de ele pe un alt topic).
rashela
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:56
De la: rashela, la data 2011-04-05 16:56:49
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 16:47:17Eu nu poftesc dulciuri aproape niciodata. Eu poftesc "grasimi" si muraturi.


Cu grasimea nu o am deloc. Dar deloc. Imi aduc aminte ca eram in vacantele de vara in Oltenia la neamuri si cum isi puneau untura de la garnita pe paine si mancau. Bleah!
In schimb, acritura am avut ceva probleme in perioada cat am fost insarcinata. A fost singura pofta ciudata pe care am avut-o. Fiind vara - toamna, incepusera corcodusele si caisele sa creasca in pom. Le mancam cand erau cat un bob de fasole, respectiv cat o maslina. In conditiile in care, fara bebe in burta, as fi murit daca m-ar fi fortat cineva sa mananc asa ceva. Atunci imi pareau dulci. :) Dar da, muraturile si castravetii acri au rolul lor. Oho, dor imi e de ele! Si de mezelurile romanesti (ca tot vorbeati de ele pe un alt topic).


Ooo, eu nu mananc untura pe paine. Imi place tochitura de porc; imi place sa inmoi mamaliga in acea grasime rezultata de la slanina prajita si cu varza murata. Sau cand facem gratar, punem si o bucata de slanina pe gratar, taiata patratele. Mananc si slanina cu ceapa si cu paine. Cand fac o friptura, neaparat trebuie sa am in farfurie si putin ulei in care s-a prajit carnea. Vezi??? Am numai grasime in cap; noroc ca nu ma infing in aceste bunataturi prea des. Pun pariu ca tu, desi mananci dulciuri multe, nu esti grasa.
mimi_ca29
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:04
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 17:04:04
De la: rashela, la data 2011-04-05 16:56:49
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 16:47:17Eu nu poftesc dulciuri aproape niciodata. Eu poftesc "grasimi" si muraturi.


Cu grasimea nu o am deloc. Dar deloc. Imi aduc aminte ca eram in vacantele de vara in Oltenia la neamuri si cum isi puneau untura de la garnita pe paine si mancau. Bleah!
In schimb, acritura am avut ceva probleme in perioada cat am fost insarcinata. A fost singura pofta ciudata pe care am avut-o. Fiind vara - toamna, incepusera corcodusele si caisele sa creasca in pom. Le mancam cand erau cat un bob de fasole, respectiv cat o maslina. In conditiile in care, fara bebe in burta, as fi murit daca m-ar fi fortat cineva sa mananc asa ceva. Atunci imi pareau dulci. :) Dar da, muraturile si castravetii acri au rolul lor. Oho, dor imi e de ele! Si de mezelurile romanesti (ca tot vorbeati de ele pe un alt topic).


Ooo, eu nu mananc untura pe paine. Imi place tochitura de porc; imi place sa inmoi mamaliga in acea grasime rezultata de la slanina prajita si cu varza murata. Sau cand facem gratar, punem si o bucata de slanina pe gratar, taiata patratele. Mananc si slanina cu ceapa si cu paine. Cand fac o friptura, neaparat trebuie sa am in farfurie si putin ulei in care s-a prajit carnea. Vezi??? Am numai grasime in cap; noroc ca nu ma infing in aceste bunataturi prea des. Pun pariu ca tu, desi mananci dulciuri multe, nu esti grasa.


Din ce ai insirat tu aici, mi-au facut si mie cu ochiul cateva.
Nu, nu sunt. Pai, nu zicea Smokey ca dulciurile nu ingrasa? :) Si chiar tin de foame. Dupa o ciocolata, cand ti-e foame iar, mai bagi una si a trecut ziua. Cum sa te ingrasi cu doua ciocolati pe zi? :)
rashela
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:10
De la: rashela, la data 2011-04-05 17:10:09
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 17:04:04
De la: rashela, la data 2011-04-05 16:56:49
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 16:47:17Eu nu poftesc dulciuri aproape niciodata. Eu poftesc "grasimi" si muraturi.


Cu grasimea nu o am deloc. Dar deloc. Imi aduc aminte ca eram in vacantele de vara in Oltenia la neamuri si cum isi puneau untura de la garnita pe paine si mancau. Bleah!
In schimb, acritura am avut ceva probleme in perioada cat am fost insarcinata. A fost singura pofta ciudata pe care am avut-o. Fiind vara - toamna, incepusera corcodusele si caisele sa creasca in pom. Le mancam cand erau cat un bob de fasole, respectiv cat o maslina. In conditiile in care, fara bebe in burta, as fi murit daca m-ar fi fortat cineva sa mananc asa ceva. Atunci imi pareau dulci. :) Dar da, muraturile si castravetii acri au rolul lor. Oho, dor imi e de ele! Si de mezelurile romanesti (ca tot vorbeati de ele pe un alt topic).


Ooo, eu nu mananc untura pe paine. Imi place tochitura de porc; imi place sa inmoi mamaliga in acea grasime rezultata de la slanina prajita si cu varza murata. Sau cand facem gratar, punem si o bucata de slanina pe gratar, taiata patratele. Mananc si slanina cu ceapa si cu paine. Cand fac o friptura, neaparat trebuie sa am in farfurie si putin ulei in care s-a prajit carnea. Vezi??? Am numai grasime in cap; noroc ca nu ma infing in aceste bunataturi prea des. Pun pariu ca tu, desi mananci dulciuri multe, nu esti grasa.


Din ce ai insirat tu aici, mi-au facut si mie cu ochiul cateva.
Nu, nu sunt. Pai, nu zicea Smokey ca dulciurile nu ingrasa? :) Si chiar tin de foame. Dupa o ciocolata, cand ti-e foame iar, mai bagi una si a trecut ziua. Cum sa te ingrasi cu doua ciocolati pe zi? :)
imi faceti pofta....eu ma mai aptin ca nu am voie grasimi...
denis_roxana
Postat pe 5 Aprilie 2011 17:53
De la: Smokey, la data 2011-04-05 13:40:39 Dieta cu....bomboane si cola :)

Salut fetelor. am intrat si eu pe sectiunea asta a forumului ,si mi-am amintit de o dieta propusa de profesoara mea de fiziologie din anul 2 de facultate. Dieta cu....zahar.

Ideea este simpla. Cand tineti o dieta hipo-calorica ,adica cand incercati sa va schimbati regimul alimentar pentru a reduce numarul de calorii mai toti (si barbatii incearca uneori) ne dam batuti datorita senzatiilor foarte puternice de foame si controlul dificil al acestora.
Ca sa intelegi foamea ,cel putin componenta ei fiziologia (pentru ca exista si foame psihogena) trebuie sa intelegi fiziologia corpului nostru si felul in care functionam. Cele 3 mari grupe de substante nutritive : glucide ,protenie si lipide ,pe langa alte principii nutritive ,in principal ne ofera energie. Energie pe care corpul nostru o foloseste in ritmul impus de noi pe parcursul intregii zile.
Metabolismul (transformarea de catre ficat a acestor substante in energie) fiecarei substante nutritive este diferit. Glucidele se metabolizeaza mai repede decat proteinele ,proteinele mai repede decat lipidele (grasimi) si lipidele mai incet ca toate celelalte. Acesta este si unul din motivele pentru care nutritionistii recomanda sa reducem intai de toate consumul de lipide ,pentru ca acestea functioneaza mai mult sub forma de depozit. Lucru foarte bun acum 1000 de ani cand mancai azi ,si mai mancai poate peste 2 zile....dar acum total ne-necesar.
Ganditi-va doar ca un urs reuseste datorita metabolismului lent al lipidelor sa supravietuiasca o iarna intreaga fara sa manance aproape nimic. Si noi probabil putem experimenta asta ,dar e dificil si periculos :)
Ce nu stiu insa majoritatea celor care se apuca de o dieta este ca doua organe vitale ale corpului nostru ,creierul si ficatul functioneaza non-stop si au mereu nevoie de energie. Ele sunt si responsabile cel mai des de senzatia de foame pe care o simtim fiziologic. Cand nivelul glucozei din sange scade ,creierul si ficatul "anunta" ca e nevoie sa luam masa din nou. Si noi asta vom face ,dar pentru ca mancam ceea ce ne place ,vom adauga ceva glucide ,ceva proteine si probabil mult mai multe lipide decat necesar. Lipide care vor forma depozite...si iata-ne supraponderali.

Dietele intr-adevar pot regla acest ritm de acumulare a depozitelor. Dar e nevoie de vointa pentru a-i raspunde creierului si ficatului la cerintele lor cu "nu acum ,mai tarziu". Solutia sunt...bomboanele ,cola si ciocolata!
Un drops CU ZAHAR este format 99% din glucoza pura ,ceva arome si un colorant. Cum v-am spus mai sus ,glucoza (glucidele) are cel mai rapid metabolism si ofera o reglare a nivelului glucozei serice foarte rapida. De aceea se si spune sa nu mananci dulciuri inainte de masa ca....iti strici pofta de mancare.
Deci? ce face o bomboana cand ti-e foarte foame si mai ai 2 ore pana la masa impusa de tine conform dietei? Iei un drops. Nu doua ,nu trei. Unul singur. Suficient cat sa treci peste nevoia de moment.
Un drops ,o tableta de ciocolata dulce ,o gura de cola (100 g de zahar la 1 litru) ,sunt suficiente pentru a-ti mentine senzatia de satietate pe termen lung si foarte important sa ramai in buna functionare a creierului si ficatului.

Sper sa va ajute acest sfat ,dar va rog ,nu abuzati de dulciuri :) ,o tableta dintr-o ciocolata intreaga e suficient!


profesoara ta ori era drogata, ori era proasta tun. optez pt a doua. dulciurile iti fac pofta de si mai multe dulciuri. ca doar nu poti sa te abtii sa bei DOAR un pahar cu COLA ca automat ti se face sete de inca una, sau DOAR de o tableta de ciocolata, ca automat dupa ce simti gustul mai vrei .

de asta si ai nevoie de 3 saptamani fara dulciuri ca sa scapi de efectul adictiv al lor.

baga tot "bonboane" sa ajungi cat profesoara ta, si sa te scoata cu macaraua din casa pe geam.

un baton de mars 40 g are 300 de calorii din care 290 sunt carbohidrati, tu arzi cam 150 fugind 20 minute, restu se depun..


ia de aici tot dieta.
rockk
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:11
Prietene ,te asigur ca mai ai aproximativ zece vieti de trait ca sa ajungi macar la intelepciunea de a o face in gand "proasta" pe profesoara mea. Ca ea sunt 100 in toata tara asta ,iar ca tine mi-a adus unul pizza ieri seara!
Am zis eu "mars"? "Mars" prietene ,are si sare in compozitie! Tot ce e nevoie pentru a deveni dependent. Am zis dropsuri ,in primul rand (pentru ca sunt 99% glucoza) apoi la nevoie o tableta de ciocolata sau o gura de cola.
Inteleg sa fii dependent de heroina ,de tigari dar frate ,daca nu te poti abtine de la o tableta de ciocolata si o mananci pe toata (desi esti la dieta) ,atunci evident ai o problema care nu mai tine de metabolism.
PS: incep sa ma satur de atitudinea asta ostila. Orice subiect propun pe forumul asta bagi un reply in care esti cel putin magar. Nu critici ,critica poate fi si constructiva ,arunci cu "r**t" gratuit si nedocumentat.
Get a life you pathetic loser....
Smokey
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:49
Nu te astepta ca toata lumea sa fie de acord cu tine...nu esti buricul pamantului...
kudika226898
Postat pe 5 Aprilie 2011 22:21
o porcarie! spune mi te rog numele profei tale :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 5 Aprilie 2011 22:42
De la: Smokey, la data 2011-04-05 18:49:02 Prietene ,te asigur ca mai ai aproximativ zece vieti de trait ca sa ajungi macar la intelepciunea de a o face in gand "proasta" pe profesoara mea. Ca ea sunt 100 in toata tara asta ,iar ca tine mi-a adus unul pizza ieri seara!
Am zis eu "mars"? "Mars" prietene ,are si sare in compozitie! Tot ce e nevoie pentru a deveni dependent. Am zis dropsuri ,in primul rand (pentru ca sunt 99% glucoza) apoi la nevoie o tableta de ciocolata sau o gura de cola.
Inteleg sa fii dependent de heroina ,de tigari dar frate ,daca nu te poti abtine de la o tableta de ciocolata si o mananci pe toata (desi esti la dieta) ,atunci evident ai o problema care nu mai tine de metabolism.
PS: incep sa ma satur de atitudinea asta ostila. Orice subiect propun pe forumul asta bagi un reply in care esti cel putin magar. Nu critici ,critica poate fi si constructiva ,arunci cu "r**t" gratuit si nedocumentat.
Get a life you pathetic loser....


daca tot bagi copy paste uri , ce atitudine vrei sa am?

ia... uite un umar, plange pe ea bu huhu :((

stii de unde stiu? nu de pe alte forumuri sau site uri ci din experienta proprie. vezi ca se raceste pizza, vezi sa nu ti dea peste degete data viitoare cand te prinde copiind texte stupide... CU DIETA CU DULCIURI!

poate maine deschizi un topic, CUM sa te lasi de alcool CU SPIRT!

f tare.
rockk
Postat pe 5 Aprilie 2011 23:06
De la: Smokey, la data 2011-04-05 18:49:02 Prietene ,te asigur ca mai ai aproximativ zece vieti de trait ca sa ajungi macar la intelepciunea de a o face in gand "proasta" pe profesoara mea. Ca ea sunt 100 in toata tara asta ,iar ca tine mi-a adus unul pizza ieri seara!
Am zis eu "mars"? "Mars" prietene ,are si sare in compozitie! Tot ce e nevoie pentru a deveni dependent. Am zis dropsuri ,in primul rand (pentru ca sunt 99% glucoza) apoi la nevoie o tableta de ciocolata sau o gura de cola.
Inteleg sa fii dependent de heroina ,de tigari dar frate ,daca nu te poti abtine de la o tableta de ciocolata si o mananci pe toata (desi esti la dieta) ,atunci evident ai o problema care nu mai tine de metabolism.
PS: incep sa ma satur de atitudinea asta ostila. Orice subiect propun pe forumul asta bagi un reply in care esti cel putin magar. Nu critici ,critica poate fi si constructiva ,arunci cu "r**t" gratuit si nedocumentat.
Get a life you pathetic loser....


daca tot bagi copy paste uri , ce atitudine vrei sa am?

ia... uite un umar, plange pe ea bu huhu :((

stii de unde stiu? nu de pe alte forumuri sau site uri ci din experienta proprie. vezi ca se raceste pizza, vezi sa nu ti dea peste degete data viitoare cand te prinde copiind texte stupide... CU DIETA CU DULCIURI!

poate maine deschizi un topic, CUM sa te lasi de dependenta de alcool CU SPIRT! sau de

f tare.
rockk
Postat pe 5 Aprilie 2011 23:07
Problema este prost pusa. Corpul uman are nevoie si de glucide, evident, dar fara o alimentatie echilibrata, degeaba esti "tras prin inel", ca interiorul e varza.
Cred ca inteleg ideea: o dieta da rezultate mai bune daca se consuma si putine glucide. Asa-i sau ma insel? Daca e asa, e prost formulat mesajul. Se intelege sa manacam numai 3 patratele de ciocolata pe zi

Cat despre rockk, lasa-l, macar pe net sa se simta si el superior altora. Ca de-aia vorbeste in halul asta. Dragul meu rockk, iara vorbesti fara sa ai habar. Ia uita-te tu la cateva episoade Supersize vs Superskinny si spune-mi ce predomina in dieta celor "superskinny"
kudika_pudika
Postat pe 5 Aprilie 2011 23:27
De la: rockk, la data 2011-04-05 23:07:22
De la: Smokey, la data 2011-04-05 18:49:02 Prietene ,te asigur ca mai ai aproximativ zece vieti de trait ca sa ajungi macar la intelepciunea de a o face in gand "proasta" pe profesoara mea. Ca ea sunt 100 in toata tara asta ,iar ca tine mi-a adus unul pizza ieri seara!
Am zis eu "mars"? "Mars" prietene ,are si sare in compozitie! Tot ce e nevoie pentru a deveni dependent. Am zis dropsuri ,in primul rand (pentru ca sunt 99% glucoza) apoi la nevoie o tableta de ciocolata sau o gura de cola.
Inteleg sa fii dependent de heroina ,de tigari dar frate ,daca nu te poti abtine de la o tableta de ciocolata si o mananci pe toata (desi esti la dieta) ,atunci evident ai o problema care nu mai tine de metabolism.
PS: incep sa ma satur de atitudinea asta ostila. Orice subiect propun pe forumul asta bagi un reply in care esti cel putin magar. Nu critici ,critica poate fi si constructiva ,arunci cu "r**t" gratuit si nedocumentat.
Get a life you pathetic loser....


daca tot bagi copy paste uri , ce atitudine vrei sa am?

ia... uite un umar, plange pe ea bu huhu :((

stii de unde stiu? nu de pe alte forumuri sau site uri ci din experienta proprie. vezi ca se raceste pizza, vezi sa nu ti dea peste degete data viitoare cand te prinde copiind texte stupide... CU DIETA CU DULCIURI!

poate maine deschizi un topic, CUM sa te lasi de dependenta de alcool CU SPIRT! sau de

f tare.

Rockk ,o sa incep prin a-mi cere scuze pentru faza cu pizza. A fost usor deplasata dar sincer ma enervasem. Profesoara mea a fost sefa catedrei de fiziologie la o prestigioasa universitate de medicina din Bucuresti. Nu ii dau numele pentru ca nu ii vad sensul ,nu aici pe forum cel putin. S-a retras de ceva vreme ,nu din motive de competenta ci din motive de sanatate (are peste 80 de ani)
Textul de mai sus nu e copy/paste. Da-i tu un copy/paste si cauta cu google. Daca gasesti ceva similar (cuvant cu cuvant) iti trimit salariul meu de rezident pe o luna. (desi s-ar putea sa crezi apoi ca sunt paznic ,vazand suma )
Eu nu am recomandat sa se consume dulciuri preponderent. Chiar am avertizat la sfarsit sa nu se faca un abuz. Era doar o idee despre cum sa treci mai usor prin "chinurile" unei schimbari de dieta. (de la ceafa de porc la... salata verde). Daca citesti cu atentie ,cele 10 dropsuri/zi pe care le-am recomandat sunt sigur ca nu reprezinta un "pericol"
Smokey
Postat pe 6 Aprilie 2011 03:47
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-05 23:27:13Problema este prost pusa. Corpul uman are nevoie si de glucide, evident, dar fara o alimentatie echilibrata, degeaba esti "tras prin inel", ca interiorul e varza.
Cred ca inteleg ideea: o dieta da rezultate mai bune daca se consuma si putine glucide. Asa-i sau ma insel? Daca e asa, e prost formulat mesajul. Se intelege sa manacam numai 3 patratele de ciocolata pe zi

Cat despre rockk, lasa-l, macar pe net sa se simta si el superior altora. Ca de-aia vorbeste in halul asta. Dragul meu rockk, iara vorbesti fara sa ai habar. Ia uita-te tu la cateva episoade Supersize vs Superskinny si spune-mi ce predomina in dieta celor "superskinny"

Hai mai ca mesajul era simplu :) Te roade foamea cu doua ore inainte de a lua una din cele 3 mese hipocalorice prevazute in noua dieta pe care ai adoptat-o? Ia un drops
Te doare capul ,ai deficit de atentie ,esti obosita si ti-e foame (dar vrei sa te abtii) ,ia un patrat de ciocolata.
E ora 10 ,mai ai de lucrat pana la 12 la un raport dar ti-ai impus sa nu mai mananci dupa ora 18? ia o gura de suc (sau poftim ,un sirop natural cu adaos de zahar). Daca le pui una peste alta ai 2 bomboane ,3 patrate de ciocolata ,un pahar de suc. Sunt sigur ca astea nu vor da peste cap dieta nimanui ,dar ajuta. Explicatia e in topic :)
Smokey
Postat pe 6 Aprilie 2011 03:55
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 17:04:04
De la: rashela, la data 2011-04-05 16:56:49
De la: mimi_ca29, la data 2011-04-05 16:47:17Eu nu poftesc dulciuri aproape niciodata. Eu poftesc "grasimi" si muraturi.


Cu grasimea nu o am deloc. Dar deloc. Imi aduc aminte ca eram in vacantele de vara in Oltenia la neamuri si cum isi puneau untura de la garnita pe paine si mancau. Bleah!
In schimb, acritura am avut ceva probleme in perioada cat am fost insarcinata. A fost singura pofta ciudata pe care am avut-o. Fiind vara - toamna, incepusera corcodusele si caisele sa creasca in pom. Le mancam cand erau cat un bob de fasole, respectiv cat o maslina. In conditiile in care, fara bebe in burta, as fi murit daca m-ar fi fortat cineva sa mananc asa ceva. Atunci imi pareau dulci. :) Dar da, muraturile si castravetii acri au rolul lor. Oho, dor imi e de ele! Si de mezelurile romanesti (ca tot vorbeati de ele pe un alt topic).


Ooo, eu nu mananc untura pe paine. Imi place tochitura de porc; imi place sa inmoi mamaliga in acea grasime rezultata de la slanina prajita si cu varza murata. Sau cand facem gratar, punem si o bucata de slanina pe gratar, taiata patratele. Mananc si slanina cu ceapa si cu paine. Cand fac o friptura, neaparat trebuie sa am in farfurie si putin ulei in care s-a prajit carnea. Vezi??? Am numai grasime in cap; noroc ca nu ma infing in aceste bunataturi prea des. Pun pariu ca tu, desi mananci dulciuri multe, nu esti grasa.

Mimicooooo, ce mi-ai facut ??????!!!!!!!! Mooorrrrrrrrrrrr !
luchianramona
Postat pe 6 Aprilie 2011 11:47
am auzit si eu de o dieta cu prajituri :P mie imi suna bine, dar nu stiu cat de buna e pentru sanatate :D
RoxRoxy
Postat pe 10 Aprilie 2011 10:04
da, da, de dieta cu prajituri am auzit si eu :)) mi se pare foarte amuzant :P
diana_mateo
Postat pe 10 Aprilie 2011 23:15
De la: diana_mateo, la data 2011-04-10 23:15:10da, da, de dieta cu prajituri am auzit si eu :)) mi se pare foarte amuzant :P


Eh..acolo o prajiturica de 2 pe sapt nu strica , daca faci si ceva miscare imediat o dai jos :)
GeorgianaBB
Postat pe 28 Octombrie 2013 21:07
De la: kudika_pudika, la data 2011-04-05 23:27:13Problema este prost pusa. Corpul uman are nevoie si de glucide, evident, dar fara o alimentatie echilibrata, degeaba esti "tras prin inel", ca interiorul e varza.
Cred ca inteleg ideea: o dieta da rezultate mai bune daca se consuma si putine glucide. Asa-i sau ma insel? Daca e asa, e prost formulat mesajul. Se intelege sa manacam numai 3 patratele de ciocolata pe zi

Cat despre rockk, lasa-l, macar pe net sa se simta si el superior altora. Ca de-aia vorbeste in halul asta. Dragul meu rockk, iara vorbesti fara sa ai habar. Ia uita-te tu la cateva episoade Supersize vs Superskinny si spune-mi ce predomina in dieta celor "superskinny"


Eu una am neovie de dulce mai ales in perioada in care sunt pe ciclu. Si aici nu mai intereseaz , imi iau un baton , o ciocolatica ceva si gata. Si nu imi dauneaza , fac miscare si este ok.
GeorgianaBB
Postat pe 28 Octombrie 2013 21:08
Si eu sunt consumatoare de dulciuri, mai ales de bomboane. Favoritele mele sunt bomboanele de cafea Kopiko. :P
kudika_934656
Postat pe 21 Septembrie 2015 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un nou stil de viata 11 De la: enemgabriel 16 Septembrie 2013 21:39
Invitatie 2 De la: office_salinasusesi_ro 27 Februarie 2010 09:17
gripa 1 De la: healthy008142 11 Noiembrie 2009 22:01
cea mai buna ciocolata ? 23 De la: Ame_li 6 Martie 2012 12:56
Cine Incepe sa tina cu mine Dieta lui Nicoleta Luciu ? 1016 De la: yesenia 6 Octombrie 2012 13:50