Setari Cookie-uri

Izolatie pe interior - glet de finisaj

Buna ziua.
Ma confrunt cu problema igrasiei , .....ca de altfel majoritatea persoanelor care locuiesc la bloc, pe peretii din bucatarie deseori se formeaza condensul datorita diferentelor de temperatura si implicit apare igrasia. As vrea sa izolez peretii pe interior, am gasit pe net diferite gleturi de interior. de exemplu aKtivTHERM este un glet nou, termoizolant pentru suprafatele interioare ale peretilor. L-am gasit pe site-ul www.izolatie-termica.ro
vreau sa stiu daca a mai folosit cineva, am inteles ca e bun si eficient , intrucat protejeaza peretii impotriva igrasiei si asigura confort termic eliminand pierderile de caldura.
astept ceva sfaturi...multumesc
flynn68
Postat pe 8 Iulie 2011 16:38
De la: flynn68, la data 2011-07-08 16:38:48Buna ziua.
Ma confrunt cu problema igrasiei , .....ca de altfel majoritatea persoanelor care locuiesc la bloc, pe peretii din bucatarie deseori se formeaza condensul datorita diferentelor de temperatura si implicit apare igrasia. As vrea sa izolez peretii pe interior, am gasit pe net diferite gleturi de interior. de exemplu aKtivTHERM este un glet nou, termoizolant pentru suprafatele interioare ale peretilor. L-am gasit pe site-ul www.izolatie-termica.ro
vreau sa stiu daca a mai folosit cineva, am inteles ca e bun si eficient , intrucat protejeaza peretii impotriva igrasiei si asigura confort termic eliminand pierderile de caldura.
astept ceva sfaturi...multumesc
ideal ar fii sa izolezii exterior..
interior dcfaCI IGRASIA va ramane oricum sub poliester..
szindobel
Postat pe 17 Iulie 2011 19:25
Asa este. Daca izolezi pe interior pragul de temepatura ramane in acelasi loc, intre fata peretelui interior si polisiren , rezultand mucegai. Mucegai pe care nu o sa stii ca il ai in perete. Asa apare astmul.
Pe interior se izoleaza doar incaperile in care nu stai mult (de ex cabanele, unde stai 2-3 sapt pe an) si nu ai nevoie sa incalzesti peretii, dar in casele de locuit, iarna ai nevoie de pereti calzi, betonul are o conductivitate termica mare, 1.4 iar polistirenul 0.04.
Dupa ce ai incalzit betonul caldura ramane in el pt ca pe exterior ai polistiren si nu permite caldura sa iasa astfel nu este nevoie sa incalzesti des casa.
Grosimea optima de polistiren este de 8 cm
Iti mai recomand un lucru de care multi nu tin seama, din cauza geamurilor si usilor termoizolante, a vopselii lavabile, a polistirenului pe fatada, peretele nu mai "respira". Adica umiditatea pe care corpul tau o produce in timpul noptii (aprox 1.2 l/pers) ramane in camera.Umiditatea este principalul factor de favorizare a mucegaiului Iti recomand sa cumperi un dezumidificator.
Pentru mucegaiul cu care te confrunti incearca la magazinele de bricolaj spray-urile de mucegai.
numarul59
Postat pe 26 Iulie 2011 12:20
Despre ce se vorbeste aici
Doua raspunsuri gresite dupa parerea mea.Spun asta pentru ca am un dormitor unde se forma igrasie/mucegai.Pentru ca stau la ultimul nivel, igrasia aparea si pe tavan.Asta se intampla iarna cand peretii din beton erau foarte reci.Am dat tot gletul din camera jos cu barda si spaclul.Ce sa vezi? Placa era curata.Igrasia se formeaza la suprafata.Daca zgariam lavabila, gletul era alb.Am lipit polistiren de 2 cm si pe tavan.Nu mai am probleme cu igrasia.
numarul59 spune: "Daca izolezi pe interior pragul de temepatura ramane in acelasi loc, intre fata peretelui interior si polisiren , rezultand mucegai."
Nu este adevarat.Pragul de temperatura nu ramane in acelasi loc, prin polistiren nu mai trece caldura sa ajunga la placa de beton.Dupa doi ani am taiat in polistiren sa introduc in coltul opus cu usa un circuit pentru priza prin copex.Betonul era fara urma de igrasie, si uscat.
Atat am avut de spus.Daca vreti sa vizitati blogul meu cu articole utile, intrati la aceasta adresa
http://despreglet.blogspot.com
kudika_6597
Postat pe 5 Mai 2012 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AMENAJAM DECORAM RESTAURAM TAPET STUCATURI STUCO-VENETIAN 1 De la: TANASE_CONSTRUCT 7 Februarie 2012 19:04
Carburant pentru soba 5 De la: pickard 10 Noiembrie 2010 19:15
MIROSUL URAT DIN APARTAMENT 2 De la: Mihaela09 18 Decembrie 2009 12:21
sexul e f important pt mn 154 De la: oana_mihaela_m 5 Mai 2011 11:50
Inselatorie! 57 De la: kudika312524 10 Octombrie 2010 07:52