Setari Cookie-uri

un pic de ajutor, va rog...

Sunt o tanara mama a unui baietel de 4 ani, care are probleme de intelect si afect; acum 2 ani fusese diagnosticat cu autism, apoi cu retard de limbaj, si de atunci tot printre dr, medicamente, si pers specializate mergem.Speram sa recupereze cat mai mult, astfel incat sa poate fi independent in viata. Am avut o copilarie mai grea (sa spun asa): tatal a murit cand aveam 9 ani, mama a murit in ziua banchetului din cls a 12-a, plus muulte alte dificultati pe care le-am depasit, pt ca mereu m-am gandit ca trebuie sa lupt si sa o scot la capat si o sa fie bine... Doar ca, am din ce in ce mai mult senzatia ca acel capat se tot indeparteaza, si optimismul pe care il aveam odata s-a terminat de mult timp.
Nu ma mai recunosc, efectiv, mi-e si rusine de starea asta: sunt plina de frustrari, de emotii negative, de depresie, si mai ales de furie. Furie care se simte acasa, in relatia cu partenerul, pt ca nu intelege, sau nu crede ce mi se inatmpla,si ma acuza ca am ceva personal cu el, si ca sunt plina de orgoliu, si ca tot ce fac este intentionat, ca sa-i fac lui rau. Nu mai stiu ce si cum sa vb cu el, ca sa nu iasa mereu scantei, pt ca sunt constienta ca daca incepe o cearta, cu greu se termina; si chiar daca se termina, intre noi raman rani adanci.
M-am mai gandit sa-l ignor atunci cand imi spune lucruri care ma dor, si sa nu-i raspund in nici un fel, dar uneori nu reusesc sa inghit toate chestiile, si atunci rabufneste furia din mine.
Stiu teoretic ce ar trebui sa fac, dar e tare greu... Mai ales atunci cand nu sunt incurajata de nimeni si nimic; imi mai dau eu singura "suturi in fund" sa ies din starile astea, dar nu pot mereu, sunt om, nu robot...
kudika431961
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:16
De la: kudika431961, la data 2013-01-13 17:16:08Sunt o tanara mama a unui baietel de 4 ani, care are probleme de intelect si afect; acum 2 ani fusese diagnosticat cu autism, apoi cu retard de limbaj, si de atunci tot printre dr, medicamente, si pers specializate mergem.Speram sa recupereze cat mai mult, astfel incat sa poate fi independent in viata. Am avut o copilarie mai grea (sa spun asa): tatal a murit cand aveam 9 ani, mama a murit in ziua banchetului din cls a 12-a, plus muulte alte dificultati pe care le-am depasit, pt ca mereu m-am gandit ca trebuie sa lupt si sa o scot la capat si o sa fie bine... Doar ca, am din ce in ce mai mult senzatia ca acel capat se tot indeparteaza, si optimismul pe care il aveam odata s-a terminat de mult timp.
Nu ma mai recunosc, efectiv, mi-e si rusine de starea asta: sunt plina de frustrari, de emotii negative, de depresie, si mai ales de furie. Furie care se simte acasa, in relatia cu partenerul, pt ca nu intelege, sau nu crede ce mi se inatmpla,si ma acuza ca am ceva personal cu el, si ca sunt plina de orgoliu, si ca tot ce fac este intentionat, ca sa-i fac lui rau. Nu mai stiu ce si cum sa vb cu el, ca sa nu iasa mereu scantei, pt ca sunt constienta ca daca incepe o cearta, cu greu se termina; si chiar daca se termina, intre noi raman rani adanci.
M-am mai gandit sa-l ignor atunci cand imi spune lucruri care ma dor, si sa nu-i raspund in nici un fel, dar uneori nu reusesc sa inghit toate chestiile, si atunci rabufneste furia din mine.
Stiu teoretic ce ar trebui sa fac, dar e tare greu... Mai ales atunci cand nu sunt incurajata de nimeni si nimic; imi mai dau eu singura "suturi in fund" sa ies din starile astea, dar nu pot mereu, sunt om, nu robot...




Draga mea,sincer,imi pare rau ca treci printr-o astfel de experienta,fapt care iti afecteaza viata de familie si propria sanatate!Ce sfaturi ti-as putea da ,decat acelea legate de refacerea ta printr-o vointa puternica,care sa te ajute sa conlucrezi cu copilasul tau,in lupta cu autismul!!!!Nu ai ce sa faci,decat as continui cu sustinerea copilului ,in ceea ce priveste ameliorarea acestei afectiuni,caci de vindecare deplina nici nu poate fi vorba,cred ca ti-au spus medicii acest lucru!!!!Toate frustrarile tale sunt justificate si de inteles,dar nu exista solutii de eliminare a acestora,caci autismul este o boala rapace,care se hraneste cu sufletul si psihicul familiei intregi!!!Nu stiu,ai incercat sa discuti cu un preot sau psiholog????Fii tare,incearca sa te mentii pe linia de plutire,trebuie sa o faci pentru copilasul tau!!!In ceea ce-l priveste pe partenerul tau,,trebuie sa te inteleaga si sa te sustina in toate demersurile tale!!El este tatal copilului????Daca nu este parintele copilului ,ne te merita si nu va fi niciodata langa tine!!!Daca este tatal copilului,,,inseamna ca este un egoist,se gandeste numai la el!!!!Esti mama,sunt mama,deci sunt alaturi de tine,macar cu gandul,lupta,draga mea,ai un copil,caruia trebuie sa i te dedici!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:28
Of, Doamne !!! Sfaturi sunt greu de dat, nu pot decat sa-ti doresc putere sa treci peste toate. Problemele copilului ar trebui sa va uneasca pe amandoi. Eu cred ca si sotul tau sufera alaturi de tine, dar mu se poate exprima mai liber. Ar trebui sa ai intelegere la el. Probabil se simte neglijat , atentia ta este la copil,cum este mormal sa fie. Fa-l sa inteleaga ca sentimentele tale fata de el nu s-au schimbat si mai spune-i ca astepti si tu sprijin de la el.
GHEISA_
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:28
e cumplit
in situatia ta chiar nu sunt in masura sa dau sfaturi...
maria-ioana
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:31
Si cum vrei sa te ajutam?
Armain
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:32
Numai mama sa nu fii!6 ani,cat a fost piticul bolnav,n-am fost om.E o chestie de respect sa nu-ti scriu sfaturi gratuite pe care le stii si tu si nu le urmeaza nimeni.Iti spun doar ca te-nteleg si ca orice necaz are si-un inceput,si-un sfarsit.La mine au fost 6 ani;la tine sper sa fie mai putin si sa se rezolve complet.
nicossia
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:33
De la: nicossia, la data 2013-01-13 17:33:57Numai mama sa nu fii!6 ani,cat a fost piticul bolnav,n-am fost om.E o chestie de respect sa nu-ti scriu sfaturi gratuite pe care le stii si tu si nu le urmeaza nimeni.Iti spun doar ca te-nteleg si ca orice necaz are si-un inceput,si-un sfarsit.La mine au fost 6 ani;la tine sper sa fie mai putin si sa se rezolve complet.

6 ani? Asa mult? Ce-a avut?
Armain
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:35
@Armain
O gastrita hemoragica;s-a complicat,s-a cronicizat,l-a indoit p-asta mic.
Si-n plus,nimeni n-a crezut ca un copil la 9 ani poate sa aiba asa ceva...adica nimeni n-a dozat tratamentul cum trebuia...si cand zic nimeni,inseamna ca i-am intrebat ,am asteptat,am rugat,copilul a suportat...
nicossia
Postat pe 13 Ianuarie 2013 17:45
Tocmai am avut o discutie cu sotul, i-am spus ca momentan sunt plina de sentimente,emotii negative, nu le doresc, dar nu le pot nega, si ca nu stiu, nu pot sa le gestionez corect. Neputand sa gestionez ceea ce simt eu,nu pot gestiona nici ceea ce simte el, sau relatia in sine. Raspunsul lui: "Asta pt ca nu te intereseaza, pt ca esti orgolioasa!"
Ce se zic... credeam ca o persoana orgolioasa sau dezinteresata, nu ar recunoaste ca are nevoie de ajutor, nu? Sau am luat-o eu razna complet?
kudika431961
Postat pe 13 Ianuarie 2013 19:32
e nevoie de rabdare
trebuie sa fi indulgenta si rabdatoare cu tine dar si cu el
simti ca asa nu mai poti continua
incepe schimbarea de la tine
poate vazandu-te pe tine va incepe si el sa fie mai atent la nevoile tale , la nevoile voastre
spune-i ce ne-ai zis si noua vis'a'vis de ....orgoliu
maria-ioana
Postat pe 13 Ianuarie 2013 20:34
De la: kudika431961, la data 2013-01-13 19:32:12Tocmai am avut o discutie cu sotul, i-am spus ca momentan sunt plina de sentimente,emotii negative, nu le doresc, dar nu le pot nega, si ca nu stiu, nu pot sa le gestionez corect. Neputand sa gestionez ceea ce simt eu,nu pot gestiona nici ceea ce simte el, sau relatia in sine. Raspunsul lui: "Asta pt ca nu te intereseaza, pt ca esti orgolioasa!"
Ce se zic... credeam ca o persoana orgolioasa sau dezinteresata, nu ar recunoaste ca are nevoie de ajutor, nu? Sau am luat-o eu razna complet?

E normal sa fii plina de emotii negative, dar nu e normal sa ti le descarci pe el, el pe cine sa le descarce?
Poate sa fie si o tendinta subconstienta de a da vina tine sau pe el pentru boala copilului, dar nu e de vina nici el, nici tu, asa a fost sa fie. Karma.
Armain
Postat pe 14 Ianuarie 2013 16:46
De la: kudika431961, la data 2013-01-13 19:32:12Tocmai am avut o discutie cu sotul, i-am spus ca momentan sunt plina de sentimente,emotii negative, nu le doresc, dar nu le pot nega, si ca nu stiu, nu pot sa le gestionez corect. Neputand sa gestionez ceea ce simt eu,nu pot gestiona nici ceea ce simte el, sau relatia in sine. Raspunsul lui: "Asta pt ca nu te intereseaza, pt ca esti orgolioasa!"
Ce se zic... credeam ca o persoana orgolioasa sau dezinteresata, nu ar recunoaste ca are nevoie de ajutor, nu? Sau am luat-o eu razna complet?


El nu intelege ca reactiile tale, cuvintele tale, sunt un strigat disperat de ajutor, ajutor pe care nici el nu ti-l poate oferi la acest moment. Sa stii ca si el imi lasa impresia ca e depasit de situatie, intocmai ca si tine. Ca sa nu ajungeti la despartite, si pentru ca acel copil are nevoie de voi amandoi si de multa iubire din partea voastra, ar fi bine sa mergeti amandoi la psiholog.

Va doresc tuturor, atat voua, cat si copilasului, multa putere de a merge mai departe, mai senini si mai impacati cu voi.
Viorica_Franziska
Postat pe 14 Ianuarie 2013 16:52
*despartire
Viorica_Franziska
Postat pe 14 Ianuarie 2013 16:52
De la: kudika431961, la data 2013-01-13 19:32:12Tocmai am avut o discutie cu sotul, i-am spus ca momentan sunt plina de sentimente,emotii negative, nu le doresc, dar nu le pot nega, si ca nu stiu, nu pot sa le gestionez corect. Neputand sa gestionez ceea ce simt eu,nu pot gestiona nici ceea ce simte el, sau relatia in sine. Raspunsul lui: "Asta pt ca nu te intereseaza, pt ca esti orgolioasa!"
Ce se zic... credeam ca o persoana orgolioasa sau dezinteresata, nu ar recunoaste ca are nevoie de ajutor, nu? Sau am luat-o eu razna complet?



Niciodata,un barbat,nu va gandi ca o femeie ,care este si mama in acelasi timp!!Putini barbati reusesc sa suporte si sa duca mai departe o asemenea povara!!! Partenerul tau trebuie sa-si asume o parte din durerea ta,altfel nu va putea colabora cu tine!!!Si invers,tu sa preiei o parte din degajarea lui,ca sa poti lupta cu tot ce aduce boala copilului!!!Practic,trebuie sa va intelegeti si sa va completati reciproc!!!Nu esti orgolioasa,nu ai cum sa fii astfel,in fata unei asemenea probleme de-a copilului tau!!!!Este o disproportie de forte psihice,intre tine si partenerul tau,tu esti cu mult mai marcata decat el si este firesc,tu esti MAMA!!!Incercati sa ajungeti la dilog fara reprosuri si resentimente,boala pruncului nu va da alta alternativa!!!!El isi va purta crucea,faceti-o si voi,ca parinti,dar luptati cu boala,nu fiti supusii ei!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Ianuarie 2013 17:05
Se pare ca nu se mai poate face nimic, sotul mi-a declarat clar si raspicat ca ma uraste si ca vom mai sta sub acelasi acoperis pana in momentul in care vom fi mai stabili din punct de vedere financiar, pentru a ne putea desparti in fapt. Asa ca... tre sa merg mai departe, singura... Nu e chiar tragic, asa-i? Of...
kudika431961
Postat pe 15 Ianuarie 2013 07:57
De la: kudika431961, la data 2013-01-15 07:57:44Se pare ca nu se mai poate face nimic, sotul mi-a declarat clar si raspicat ca ma uraste si ca vom mai sta sub acelasi acoperis pana in momentul in care vom fi mai stabili din punct de vedere financiar, pentru a ne putea desparti in fapt. Asa ca... tre sa merg mai departe, singura... Nu e chiar tragic, asa-i? Of...



Imi pare rau de ceea ce citesc,dar,sincer,nu ma mira comportamentul sotului tau,am si punctat aspectul legat de neputinta unor barbati si tati in aceeasi masura,de a rezista in fata unei tragedii familiale,si asta din cauza superficialitatii si egoismului lor!!!

Draga mea,lasand la o parte ingratitudinea partenerului tau,trebuie sa te inarmezi cu mult curaj si sa mergi ,mai departe,cu problema cu care te confrunti,din pacate,nimeni nu ti-o poate prelua sau ameliora ,decat,poate,cu incurajari si suport emotional si afectiv!!!Eu,una,sunt alaturi de tine si iti doresc tot binele din lume,numai o mama poate sa inteleaga durerea altei mame,constransa sa sufere alaturi de puiul ei!!!Autismul este o afectiune suprasolicitanta,nu numai pentru cel/cea aflat/a in cauza ,ci si pentru sustinatorii familiali,din acest motiv este necesar sa iti impui autocontrolul si sa fii alaturi de copilul tau!!!Este foarte greu,stiu,cunosc situatia intrucat cumnata mea,psiholog de formatie ,lucreaza in domeniul intretinerii si consilierii bolnavilor de sindromul Down si are contacte si cu autisti,dar in mai mica masura,si ma doare sufletul cand ii ascult relatarile legate de acestia,marginalizarea la care sunt supusi si calitatea ingrijirilor oferite de statul roman.

In ceea ce-l priveste pe sotul tau,orice cuvant este de prisos,personal,sper la o revenire la calitatea de tata,macar pentru copil!!!

Mentine legatura cu cei ,care iti trateaza copilasul si fa tot posibilul sa iesi din starile angoasante,stiu ca ceea ce te sfatuiesc este aproape imposibil,dar orice vorba spusa din inima,poate face minuni!!!Sanatate tie si,atat cat se poate,copilului tau!!
kudika_15804
Postat pe 15 Ianuarie 2013 08:20
De la: kudika431961, la data 2013-01-15 07:57:44Se pare ca nu se mai poate face nimic, sotul mi-a declarat clar si raspicat ca ma uraste si ca vom mai sta sub acelasi acoperis pana in momentul in care vom fi mai stabili din punct de vedere financiar, pentru a ne putea desparti in fapt. Asa ca... tre sa merg mai departe, singura... Nu e chiar tragic, asa-i? Of...


Imi pare sincer rau.
Viorica_Franziska
Postat pe 15 Ianuarie 2013 10:09
Cu cat trece timpul, cu atat sunt mai linistita si mai calma. Asta e bine. Mai beau o cafea si fug la serviciu; exista cel putin un loc pe pamantul asta unde sunt apreciata, si acolo ma duc acum.O sa treaca si asta!
kudika431961
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:24
De la: kudika431961, la data 2013-01-15 12:24:41Cu cat trece timpul, cu atat sunt mai linistita si mai calma. Asta e bine. Mai beau o cafea si fug la serviciu; exista cel putin un loc pe pamantul asta unde sunt apreciata, si acolo ma duc acum.O sa treaca si asta!


Esti o femeie puternica si vei trece cu brio si peste aceasta experienta. Poti fi fericita si fara el langa tine. Decat cu un sot care nu te apreciaza, mai bine singura.
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:27
De la: kudika431961, la data 2013-01-15 12:24:41Cu cat trece timpul, cu atat sunt mai linistita si mai calma. Asta e bine. Mai beau o cafea si fug la serviciu; exista cel putin un loc pe pamantul asta unde sunt apreciata, si acolo ma duc acum.O sa treaca si asta!



Sper ca aceasta stare de liniste sa fie permanenta,daca ma pot exprima astfel,in conditiile tale!!Spor la treaba!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:32
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:27:56
De la: kudika431961, la data 2013-01-15 12:24:41Cu cat trece timpul, cu atat sunt mai linistita si mai calma. Asta e bine. Mai beau o cafea si fug la serviciu; exista cel putin un loc pe pamantul asta unde sunt apreciata, si acolo ma duc acum.O sa treaca si asta!


Esti o femeie puternica si vei trece cu brio si peste aceasta experienta. Poti fi fericita si fara el langa tine. Decat cu un sot care nu te apreciaza, mai bine singura.



Buna ziua,Ami,ce faci,esti prinsa cu treburile???Esti bine,sper!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:33
De la: kudika_15804, la data 2013-01-15 12:33:34
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:27:56
De la: kudika431961, la data 2013-01-15 12:24:41Cu cat trece timpul, cu atat sunt mai linistita si mai calma. Asta e bine. Mai beau o cafea si fug la serviciu; exista cel putin un loc pe pamantul asta unde sunt apreciata, si acolo ma duc acum.O sa treaca si asta!


Esti o femeie puternica si vei trece cu brio si peste aceasta experienta. Poti fi fericita si fara el langa tine. Decat cu un sot care nu te apreciaza, mai bine singura.



Buna ziua,Ami,ce faci,esti prinsa cu treburile???Esti bine,sper!!!!

Buna ziua Curcubeu!
Sunt bine. Am fost plecata in weekend la Buzau, unde m-am relaxat si m-am rasfatat. Nu ca nu m-ar fi rasfatat soacra mea...
Iar ieri am fost la medicul endocrinolog de la SUUB, la care a fost si cumnata mea si care este foarte bine de atunci. Vreau sa zic ca nu era nevoie inca de euthyrox in cazul meu. Doctorita la care fost inainte m-a tratat incorect, din cauza careia am ajuns de Craciun in urgenta. Medicul endocrinolog la care am fost ieri m-a luat in evidenta cu tiroidita autoimuna. Pana atunci mi-a dat ea tratament cu Eptavit, Panangin si ceai de passiflora seara. Trebuie sa mai fac niste analize: prolactina, , LH, FSH, estradiol, dupa care sa ma duc inapoi cu analizele. Din 6 in 6 luni va trebui sa fac analizele pt glanda.
In rest iau medicatia pentru anxietate si sunt bine.

Tu cum mai esti?
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:44
Am rezolvat marea parte din treburile de la firma. In sfarsit. ..
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:44
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:41Am rezolvat marea parte din treburile de la firma. In sfarsit. ..


Bravo!
Viorica_Franziska
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:47
De la: kudika_22127, la data 2013-01-15 12:47:42
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:41Am rezolvat marea parte din treburile de la firma. In sfarsit. ..


Bravo!


Buna Vio!

Ce mai faci? Cum esti?
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:53
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:53:05
De la: kudika_22127, la data 2013-01-15 12:47:42
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:41Am rezolvat marea parte din treburile de la firma. In sfarsit. ..


Bravo!


Buna Vio!

Ce mai faci? Cum esti?


Eu sunt bine, multam de intrebare.

Vroiam sa-ti mai spun ca ma bucur pentru tine ca ai aflat care era sursa ta de rau si ca ti-ai terminat treburile pe la firma.

O zi buna sa ai, Ami!
Viorica_Franziska
Postat pe 15 Ianuarie 2013 12:56
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:13[quote name='
Buna ziua Curcubeu!
Sunt bine. Am fost plecata in weekend la Buzau, unde m-am relaxat si m-am rasfatat. Nu ca nu m-ar fi rasfatat soacra mea...
Iar ieri am fost la medicul endocrinolog de la SUUB, la care a fost si cumnata mea si care este foarte bine de atunci. Vreau sa zic ca nu era nevoie inca de euthyrox in cazul meu. Doctorita la care fost inainte m-a tratat incorect, din cauza careia am ajuns de Craciun in urgenta. Medicul endocrinolog la care am fost ieri m-a luat in evidenta cu tiroidita autoimuna. Pana atunci mi-a dat ea tratament cu Eptavit, Panangin si ceai de passiflora seara. Trebuie sa mai fac niste analize: prolactina, , LH, FSH, estradiol, dupa care sa ma duc inapoi cu analizele. Din 6 in 6 luni va trebui sa fac analizele pt glanda.
In rest iau medicatia pentru anxietate si sunt bine.

Tu cum mai esti?



Sunt bine,multumesc de intrebare,la job,dar nu avem de lucru in aceasta perioada,ceea ce nu este bine deloc,caci nu vor fi fonduri pentru acordare de salarii!!! In schimb,ma bucur pentru tine,,de faptul ca te simti in regula,in ceea ce priveste controalele periodice la endocrinolog,,respecta-le,nu ai ce sa faci,incearca sa ramai in evidenta unui singur medic,care sa te monitorizeze permanent!!!Chiar ma bucur pentru tine,ti-am spus ca si cumnata mea are probleme cu tiroida si stiu de la ea,cate probleme pot aparea involuntar!!!!Si serviciul,,,pondereaza-te in ritmul sustinut,nu neglija aspectele legate de afectiunea ta!!!!Tu esti cea mai importanta acum!!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Ianuarie 2013 13:02
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:41Am rezolvat marea parte din treburile de la firma. In sfarsit. ..



Acum,,,putin relache nu strica!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Ianuarie 2013 13:03
De la: kudika_22127, la data 2013-01-15 12:56:00
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:53:05
De la: kudika_22127, la data 2013-01-15 12:47:42
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:41Am rezolvat marea parte din treburile de la firma. In sfarsit. ..


Bravo!


Buna Vio!

Ce mai faci? Cum esti?


Eu sunt bine, multam de intrebare.

Vroiam sa-ti mai spun ca ma bucur pentru tine ca ai aflat care era sursa ta de rau si ca ti-ai terminat treburile pe la firma.

O zi buna sa ai, Ami!


In sfarsit, a fost si cazul. Din august o tin pe la medici.
Mama ta cum e?
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Ianuarie 2013 13:10
De la: kudika_15804, la data 2013-01-15 13:02:51
De la: kudika_14322, la data 2013-01-15 12:44:13[quote name='
Buna ziua Curcubeu!
Sunt bine. Am fost plecata in weekend la Buzau, unde m-am relaxat si m-am rasfatat. Nu ca nu m-ar fi rasfatat soacra mea...
Iar ieri am fost la medicul endocrinolog de la SUUB, la care a fost si cumnata mea si care este foarte bine de atunci. Vreau sa zic ca nu era nevoie inca de euthyrox in cazul meu. Doctorita la care fost inainte m-a tratat incorect, din cauza careia am ajuns de Craciun in urgenta. Medicul endocrinolog la care am fost ieri m-a luat in evidenta cu tiroidita autoimuna. Pana atunci mi-a dat ea tratament cu Eptavit, Panangin si ceai de passiflora seara. Trebuie sa mai fac niste analize: prolactina, , LH, FSH, estradiol, dupa care sa ma duc inapoi cu analizele. Din 6 in 6 luni va trebui sa fac analizele pt glanda.
In rest iau medicatia pentru anxietate si sunt bine.

Tu cum mai esti?



Sunt bine,multumesc de intrebare,la job,dar nu avem de lucru in aceasta perioada,ceea ce nu este bine deloc,caci nu vor fi fonduri pentru acordare de salarii!!! In schimb,ma bucur pentru tine,,de faptul ca te simti in regula,in ceea ce priveste controalele periodice la endocrinolog,,respecta-le,nu ai ce sa faci,incearca sa ramai in evidenta unui singur medic,care sa te monitorizeze permanent!!!Chiar ma bucur pentru tine,ti-am spus ca si cumnata mea are probleme cu tiroida si stiu de la ea,cate probleme pot aparea involuntar!!!!Si serviciul,,,pondereaza-te in ritmul sustinut,nu neglija aspectele legate de afectiunea ta!!!!Tu esti cea mai importanta acum!!!!!


O sa se redreseze si lucrurile pe la firma, ai sa vezi. Tin pumnii

O sa merg si la controalele periodice la ea.
Asa este si la mine. Am perioade cand ma simt foarte bine, luni de zile, chiar 1 an, dupa care brusc mi se strica dispozitia, se accentueaza starile de rau.
Mie mi-au spus de vreo 5 ani sa imi fac anual analizele de tiroida si mi le si fac, insa pana acum nimeni nu mi-a explicat de ce trebuie sa le fac? Iar starile mele de bine cu cele de rau alternau periodic, fara un motiv stiut de mine.

Macar acum stiu,.
Ghicicummacheama
Postat pe 15 Ianuarie 2013 13:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O posibila anorexie ..:( Ajutati-ma va rog ! 17 De la: Florin_psy 14 Aprilie 2011 16:21
AJUTOR 8 De la: kudika_965204 13 Mai 2014 15:35
rana pe col 1 De la: Kittty_kat 11 Octombrie 2011 23:50
posibilitati de a ramane gravida? 27 De la: utad 14 Iunie 2011 10:32
am o nedumerire,ajutati-ma daca aveti cunostinte in domeniu 18 De la: david33 20 Noiembrie 2011 13:51