Setari Cookie-uri

ma descurc singura sau întrerupere de sarcina

Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.
kudika_36817
Postat pe 18 Iunie 2013 09:04
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.


Crezi ca, daca te desparti de iubitul actual, nu-ti vei mai putea reface viata, alaturi de altcineva, iar acea persoana crezi ca nu-ti va iubi copilul? Ai si tu mai multa incredere in viitor.

Iar in ceea ce-l priveste pe acest copil, adu-l pe lume, daca asta iti doresti. Intotdeauna sa faci ceea ce-ti spun inima si intuitia, nu ceea ce-ti spune ratiunea sau ceea ce-ti cer altii de la tine.

Si nu uita ca avortul inseamna o crima. Nu cred ca vrei sa-ti incarci constiinta cu astfel de lucruri. Iar astea nu sunt vorbe goale, daca nu ma crezi, cauta pe youtube, spre exemplu, filmulete informative despre avort, si o sa te cutremuri...
kudika_32792
Postat pe 18 Iunie 2013 09:11
fa copilu lasa prostiile
prazlea
Postat pe 18 Iunie 2013 09:19
De la: kudika_32792, la data 2013-06-18 09:11:42
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.


Crezi ca, daca te desparti de iubitul actual, nu-ti vei mai putea reface viata, alaturi de altcineva, iar acea persoana crezi ca nu-ti va iubi copilul? Ai si tu mai multa incredere in viitor.

Iar in ceea ce-l priveste pe acest copil, adu-l pe lume, daca asta iti doresti. Intotdeauna sa faci ceea ce-ti spun inima si intuitia, nu ceea ce-ti spune ratiunea sau ceea ce-ti cer altii de la tine.

Si nu uita ca avortul inseamna o crima. Nu cred ca vrei sa-ti incarci constiinta cu astfel de lucruri. Iar astea nu sunt vorbe goale, daca nu ma crezi, cauta pe youtube, spre exemplu, filmulete informative despre avort, si o sa te cutremuri...


Mulțumesc pentru raspuns.
pentru mine e clar ca relatia cu el nu mai poate continua, oricare ar fi hotararea mea referitoare la sarcina.
Nu imi e frica ca nu voi gasi pe altcineva sa ma iubeascã, imi e frica ca va suferi copilul meu.
kudika_36817
Postat pe 18 Iunie 2013 09:22
Nu renunta la copilasul tau. Intr-adevar este posibil ca dupa avort sa nu mai poti ramane insarcinata. Este minunat ca ai sustinerea familiei si.....nu uita ce ai simtit la ecografie.
luchianramona
Postat pe 18 Iunie 2013 09:24
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:22:32
De la: kudika_32792, la data 2013-06-18 09:11:42
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.


Crezi ca, daca te desparti de iubitul actual, nu-ti vei mai putea reface viata, alaturi de altcineva, iar acea persoana crezi ca nu-ti va iubi copilul? Ai si tu mai multa incredere in viitor.

Iar in ceea ce-l priveste pe acest copil, adu-l pe lume, daca asta iti doresti. Intotdeauna sa faci ceea ce-ti spun inima si intuitia, nu ceea ce-ti spune ratiunea sau ceea ce-ti cer altii de la tine.

Si nu uita ca avortul inseamna o crima. Nu cred ca vrei sa-ti incarci constiinta cu astfel de lucruri. Iar astea nu sunt vorbe goale, daca nu ma crezi, cauta pe youtube, spre exemplu, filmulete informative despre avort, si o sa te cutremuri...


Mulțumesc pentru raspuns.
pentru mine e clar ca relatia cu el nu mai poate continua, oricare ar fi hotararea mea referitoare la sarcina.
Nu imi e frica ca nu voi gasi pe altcineva sa ma iubeascã, imi e frica ca va suferi copilul meu.


Daca te are pe tine care sa-l iubesti, n-o sa sufere, parerea mea.
kudika_32792
Postat pe 18 Iunie 2013 09:28
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:22:32
Nu imi e frica ca nu voi gasi pe altcineva sa ma iubeascã, imi e frica ca va suferi copilul meu.

daca vei deschide ochii si acel altcineva nu v-a fi la fel de egoist, nu v-a suferi nimeni...iar copilul daca este inconjurat de dragoste, n-are cum sa sufere!
MissDarine
Postat pe 18 Iunie 2013 09:42
De la: MissDarine, la data 2013-06-18 09:42:15
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:22:32
Nu imi e frica ca nu voi gasi pe altcineva sa ma iubeascã, imi e frica ca va suferi copilul meu.

daca vei deschide ochii si acel altcineva nu va fi la fel de egoist, nu va suferi nimeni...iar copilul daca este inconjurat de dragoste, n-are cum sa sufere!
am corectat va'urile
MissDarine
Postat pe 18 Iunie 2013 09:43
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. .................................



Este o situatie neplacuta intr-adevar,caci copilul este si va fi ,atat al tau,cat si al tatalui biologic!!!Daca ai suportul familiei,poti lasa sarcina sa decurga firesc,chiar daca iubitul tau nu este de acord cu acest lucru,dar nu uita un lucru,ai grija ca pruncul tau sa nu sufere in viitor!!Draga mea,in momentul in care se concepe un copil,trebuie asumate multe responsabilitati legate de cresterea si educarea lui,esti capabila sa suporti toate acestea singura,caci,chiar cu tot ajutorul dat de familie,toate deciziile va trebui sa le iei singura,caci copilul va fi doar AL TAU,nu al familiei,tu raspunzi pentru el,nicidecum cei din familie!!Teoria ,conform careia totul este lapte si miere este poveste de adormit copii,viata reala se prezinta cu totul altfel!

Poate iti vei intemeia o alta familie,sunt rare cazurile in care sunt acceptati si iubiti copii proveniti din alte relatii,gandeste-te si la acest aspect,teoria este una,pe cand,realitatea este cu totul alta!!!Ia in calcul numai ce este bine si corect pentru tine si copilul tau,voi contati,nu cei din jurul vostru!!!!Iti doresc numai bine si sa dea Domnul sa iei decizia potrivita!!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2013 09:48
De la: MissDarine, la data 2013-06-18 09:43:47
De la: MissDarine, la data 2013-06-18 09:42:15
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:22:32
Nu imi e frica ca nu voi gasi pe altcineva sa ma iubeascã, imi e frica ca va suferi copilul meu.

daca vei deschide ochii si acel altcineva nu va fi la fel de egoist, nu va suferi nimeni...iar copilul daca este inconjurat de dragoste, n-are cum sa sufere!
am corectat va'urile


Cu totii gresim. :)

N-ai vazut cate erate am si eu la mesajele mele, ba ca am uitat vreo litera, ba ca am uitat vreun cuvant etc etc.
kudika_32792
Postat pe 18 Iunie 2013 09:55
De la: kudika_32792, la data 2013-06-18 09:55:35

Cu totii gresim. :)

N-ai vazut cate erate am si eu la mesajele mele, ba ca am uitat vreo litera, ba ca am uitat vreun cuvant etc etc.

eh, la serv sunt bruiata si le comit!
MissDarine
Postat pe 18 Iunie 2013 10:00
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.


Daca privim din punctul luı de vedere..cred eu ca se sımte folosıt....adıca tınut de samanta....dar nu ar fı o scuza sa renuntı la bebelus....e fffff greu cu un copıl...e greu sı cınd sıntetı doı....dar o mama stıe cum sa tına locul tataluı ın anumıte sıtuatıı.....daca famılıa te sustıne sı te ajuta parerea mea e sa renuntı la el...un om care ıncearca sa fuga de reponsabılıtatı...sı pastreaza sufletul ala nevınovat care te va ıubı o vıata necondıtıonat sı sfatuıestel pe prınt data vııtoare daca o sa sı faca o relatıe sa foloseasca prezervatıv asa va scapa toata vıata de cosmarurıle tıneretıı luı....ıar tu bucurate de sarcına sı o sa vezı cıt de bıne sı ferıcıta o sa te sımtı cınd ıtı veı tıne bebelu ın brate....sa dea Dumnezeu sa fıe sanatos sı sa ıl potı creste FERICITA ca restul vıne.....
selin32
Postat pe 18 Iunie 2013 10:12
Va mulțumesc din suflet pentru sfaturi. In capul meu este un mare haos acum, nu mai spun de suflet. E pacat ca s-a ajuns aici pentru a vedea adevarata fata a unui om. Pe 26 iunie e urmãtoarea programare, sper ca pana atunci sa iau hotararea cea mai buna.
kudika_36817
Postat pe 18 Iunie 2013 10:12
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 10:12:54Va mulțumesc din suflet pentru sfaturi. In capul meu este un mare haos acum, nu mai spun de suflet. E pacat ca s-a ajuns aici pentru a vedea adevarata fata a unui om. Pe 26 iunie e urmãtoarea programare, sper ca pana atunci sa iau hotararea cea mai buna.


Sa ceri sa-i asculti inimioara batand, iar atunci vei lua intr-adevar cea mai buna decizie.
kudika_32792
Postat pe 18 Iunie 2013 10:16
De la: kudika_15804, la data 2013-06-18 09:48:14
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. .................................



Este o situatie neplacuta intr-adevar,caci copilul este si va fi ,atat al tau,cat si al tatalui biologic!!!Daca ai suportul familiei,poti lasa sarcina sa decurga firesc,chiar daca iubitul tau nu este de acord cu acest lucru,dar nu uita un lucru,ai grija ca pruncul tau sa nu sufere in viitor!!Draga mea,in momentul in care se concepe un copil,trebuie asumate multe responsabilitati legate de cresterea si educarea lui,esti capabila sa suporti toate acestea singura,caci,chiar cu tot ajutorul dat de familie,toate deciziile va trebui sa le iei singura,caci copilul va fi doar AL TAU,nu al familiei,tu raspunzi pentru el,nicidecum cei din familie!!Teoria ,conform careia totul este lapte si miere este poveste de adormit copii,viata reala se prezinta cu totul altfel!

Poate iti vei intemeia o alta familie,sunt rare cazurile in care sunt acceptati si iubiti copii proveniti din alte relatii,gandeste-te si la acest aspect,teoria este una,pe cand,realitatea este cu totul alta!!!Ia in calcul numai ce este bine si corect pentru tine si copilul tau,voi contati,nu cei din jurul vostru!!!!Iti doresc numai bine si sa dea Domnul sa iei decizia potrivita!!
aha,,ãpai atunci zii simplu sa l omoare daca nu crezi ca dumnezeu va avea grija de ea si copilul ei daca l va face,,,asta e realitatea
prazlea
Postat pe 18 Iunie 2013 10:47
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.


Atat de mult te "iubeste" respectivul, incat iti cere sa iti omori copilul doar pt. ca, tulvai Doamne, s-a panicat si nu mai stie ce sa faca.
Nu-i asculta prostiile si adu pe lume copilul. Sunt sigur ca o sa fie bine, mai ales ca ai sprijinul familiei.
Si-apoi decat cu un tata de 2 bani, mai bine cu o mama de milioane.
kidd_o
Postat pe 18 Iunie 2013 11:01
TE POTI DESCURCA.....e greu e adevarat....dar asta te face ıntradevar femeıe sı te face mult maı puternıca....lasa gındurıle negre sı bucurate ca o sa fı MAMA.....nu toate femeıle se pot bucura de asta...sı gındeste sı ınvers...ok..aı facut avort....sı?...ce se va ıntımpla cu tıne?..ce aı tu pe lumea asta?...parıntıı nostrı ca vrem sau nu se duc...ıar ın zıua de azı dragostea necondıtıonata nu se maı gaseste pe toate gardurıle...sa fı mama e cem maı greu lucru de pe pamant dar sı cel maı frumos...tot ce facı acum e nımıc comparatıv cu ce o sa facı dupa ce o sa l tı ın brate...atuncı sımtı cu adevarat ca realızezı ceva sı ca merıta sa traıestı fıecare clıpa....e normal sa aı dubıı sı sa te sımtı sıngura ...sı noı celelalte care suntem casatorıte am avut momente de genul....hormonıı:)))vb cu aı taı...vb cu sora ta care te ıubeste sı te ajuta...aı o vırsta la care ıtı potı asuma responsabılıtatea....copılul e tot pe lumea asta
selin32
Postat pe 18 Iunie 2013 11:06
De la: prazlea, la data 2013-06-18 10:47:30[quote name=

aha,,ãpai atunci zii simplu sa l omoare daca nu crezi ca dumnezeu va avea grija de ea si copilul ei daca l va face,,,asta e realitatea




Nu,draga,nu o sfatuiesc astfel,iar convingerile sunt personale si nu intereseaza pe nimeni!!!Spun doar atat,viata este foarte grea ,chiar in conditiile unei familii bine inchegata si acest adevar il cunosc toti cei care au copii!!!Restul,tine numai de dorintele doamnei in cauza!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2013 11:19
De la: selin32, la data 2013-06-18 11:06:15TE POTI DESCURCA.....e greu e adevarat....dar asta te face ıntradevar femeıe sı te face mult maı puternıca....lasa gındurıle negre sı bucurate ca o sa fı MAMA.....nu toate femeıle se pot bucura de asta...sı gındeste sı ınvers...ok..aı facut avort....sı?...ce se va ıntımpla cu tıne?..ce aı tu pe lumea asta?...parıntıı nostrı ca vrem sau nu se duc...ıar ın zıua de azı dragostea necondıtıonata nu se maı gaseste pe toate gardurıle...sa fı mama e cem maı greu lucru de pe pamant dar sı cel maı frumos...tot ce facı acum e nımıc comparatıv cu ce o sa facı dupa ce o sa l tı ın brate...atuncı sımtı cu adevarat ca realızezı ceva sı ca merıta sa traıestı fıecare clıpa....e normal sa aı dubıı sı sa te sımtı sıngura ...sı noı celelalte care suntem casatorıte am avut momente de genul....hormonıı:)))vb cu aı taı...vb cu sora ta care te ıubeste sı te ajuta...aı o vırsta la care ıtı potı asuma responsabılıtatea....copılul e tot pe lumea asta

thumbs up!:P
muza_ta
Postat pe 18 Iunie 2013 11:21
De la: kudika_15804, la data 2013-06-18 11:19:45
De la: prazlea, la data 2013-06-18 10:47:30[quote name=

aha,,ãpai atunci zii simplu sa l omoare daca nu crezi ca dumnezeu va avea grija de ea si copilul ei daca l va face,,,asta e realitatea




Nu,draga,nu o sfatuiesc astfel,iar convingerile sunt personale si nu intereseaza pe nimeni!!!Spun doar atat,viata este foarte grea ,chiar in conditiile unei familii bine inchegata si acest adevar il cunosc toti cei care au copii!!!Restul,tine numai de dorintele doamnei in cauza!
ba da draga astai spui ca daca e viata grea nu ar face un lucru rau sa l omore inceteaza sa te mai minti singura tine ti parerile bazate pe nimik pentru tn,,,iar convingerile sunt pe ,,cresteti si va inmultiti nu personale personala e mintea ta.,,nu esti tu stapan pe sufletul ce se zamisleste n tn
prazlea
Postat pe 18 Iunie 2013 11:23
pentru cea cu topikul si din nou pentru cei care se mint singuri

www.youtube.com/watch?v=gnd2XpzjoUQ
prazlea
Postat pe 18 Iunie 2013 11:26
De la: kudika_15804, la data 2013-06-18 11:19:45
De la: prazlea, la data 2013-06-18 10:47:30[quote name=

aha,,ãpai atunci zii simplu sa l omoare daca nu crezi ca dumnezeu va avea grija de ea si copilul ei daca l va face,,,asta e realitatea




Nu,draga,nu o sfatuiesc astfel,iar convingerile sunt personale si nu intereseaza pe nimeni!!!Spun doar atat,viata este foarte grea ,chiar in conditiile unei familii bine inchegata si acest adevar il cunosc toti cei care au copii!!!Restul,tine numai de dorintele doamnei in cauza!



Daca totı am gındı ca tıne nu am maı face copıı....e greu sı nımenı nu neaga dar e maı greu sa nu aı copıı....sa fı sıngur e placut pına la o anumıta vırsta ,dar dupa?atuncı cınd vreı sa ı facı sı poate e prea tırzıu?totul pe lumea asta se ıntımpla cu un motıv...cu tot greul dın lume un copıl te motıveaza sı ıtı da ,speranta ,putere sı maı ales multa multa bucurıe...daca nu estı mama ınca o sa stı despre ce vb cınd o sa tı tı bebelu ın brate....ıar pt un copıl nu conteaza partea materıala ...ca aı banı sau nu...conteaza dragostea pe care ıo daı sı cu care ıl crestı...
selin32
Postat pe 18 Iunie 2013 11:29
De la: kidd_o, la data 2013-06-18 11:01:26
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 09:04:02Buna fetelor. Am 26 de ani (in august fac 27) si ieri am aflat cã sunt insarcinata in 5 saptamani...dintr-o greseala. Iubitul meu ( are 32) nu e deloc incantat si imi cere sa fac întrerupere de sarcina. Suntem impreuna de 3 ani dar am avut 3 despãrțiri in timpul asta. Imi cere sa fiu rationala si daca va fi bine vom face alt copil peste 2-3 ani. Bãrbatul care a acum 3 saptamani imi spunea ca ma va iubi mereu orice s-ar intampla acum imi spune cuvinte grele (nu jigniri pe fata dar ptr mine in situatia asta sunt cuvinre grele). Mereu mi-am dorit copii, cand am vazut la ecografie ca e acolo m-am bucurat, dar ma da peste cap atitudinea lui. Ma sperie gandul ca nu as mai putea face copii mai târziu (stiu cateva cazuri), imi e frica ca nu voi trece peste asta. As putea sa il cresc singura( am loc de munca destul de bun) familia m-ar sustine, sora mea mai mare, care nu are copii, mi-a spus ca oricare ar fi decizia mea ea ma sustine si ma iubeste. Dar ma gandesc si la ce mi-a spus el, cum va creste fara tata sau intr-o relatie care e unita de un copil (da, se pare ca s-a schimbat statusul relatiei noastre si a sentimentelor lui) -pe de o parte il inteleg, parinti lui s-au casatorit dupa ce mama lui a ramas insarcinata si cãsnicia a durat 2 ani, pe tatal lui cred ca-l disprețuiește (nu a spus asta niciodata dar da de înțeles) si acum la 32 de ani el spune ca e baiatul lui "maria" si atat.
As fi egoistã, fata de copilul meu sa il aduc pe lume fara sa aibã o familie? Fãrã un tata care sa-i fie alaturi? Am fost mereu impotriva avortului dar imi e frica sa nu imi chinui copilul.


Atat de mult te "iubeste" respectivul, incat iti cere sa iti omori copilul doar pt. ca, tulvai Doamne, s-a panicat si nu mai stie ce sa faca.
Nu-i asculta prostiile si adu pe lume copilul. Sunt sigur ca o sa fie bine, mai ales ca ai sprijinul familiei.
Si-apoi decat cu un tata de 2 bani, mai bine cu o mama de milioane.

Super tare comentariul !
luchianramona
Postat pe 18 Iunie 2013 11:33
De la: selin32, la data 2013-06-18 11:29:54
De la: kudika_15804, la data 2013-06-18 11:19:45
De la: prazlea, la data 2013-06-18 10:47:30[quote name=

aha,,ãpai atunci zii simplu sa l omoare daca nu crezi ca dumnezeu va avea grija de ea si copilul ei daca l va face,,,asta e realitatea




Nu,draga,nu o sfatuiesc astfel,iar convingerile sunt personale si nu intereseaza pe nimeni!!!Spun doar atat,viata este foarte grea ,chiar in conditiile unei familii bine inchegata si acest adevar il cunosc toti cei care au copii!!!Restul,tine numai de dorintele doamnei in cauza!



Daca totı am gındı ca tıne nu am maı face copıı....e greu sı nımenı nu neaga dar e maı greu sa nu aı copıı....sa fı sıngur e placut pına la o anumıta vırsta ,dar dupa?atuncı cınd vreı sa ı facı sı poate e prea tırzıu?totul pe lumea asta se ıntımpla cu un motıv...cu tot greul dın lume un copıl te motıveaza sı ıtı da ,speranta ,putere sı maı ales multa multa bucurıe...daca nu estı mama ınca o sa stı despre ce vb cınd o sa tı tı bebelu ın brate....ıar pt un copıl nu conteaza partea materıala ...ca aı banı sau nu...conteaza dragostea pe care ıo daı sı cu care ıl crestı...


Pot sa te imbratisez pentru comentariul acesta?
kudika_32792
Postat pe 18 Iunie 2013 12:02
De la: kudika_32792, la data 2013-06-18 12:02:33
De la: selin32, la data 2013-06-18 11:29:54
De la: kudika_15804, la data 2013-06-18 11:19:45
De la: prazlea, la data 2013-06-18 10:47:30[quote name=

aha,,ãpai atunci zii simplu sa l omoare daca nu crezi ca dumnezeu va avea grija de ea si copilul ei daca l va face,,,asta e realitatea




Nu,draga,nu o sfatuiesc astfel,iar convingerile sunt personale si nu intereseaza pe nimeni!!!Spun doar atat,viata este foarte grea ,chiar in conditiile unei familii bine inchegata si acest adevar il cunosc toti cei care au copii!!!Restul,tine numai de dorintele doamnei in cauza!



Daca totı am gındı ca tıne nu am maı face copıı....e greu sı nımenı nu neaga dar e maı greu sa nu aı copıı....sa fı sıngur e placut pına la o anumıta vırsta ,dar dupa?atuncı cınd vreı sa ı facı sı poate e prea tırzıu?totul pe lumea asta se ıntımpla cu un motıv...cu tot greul dın lume un copıl te motıveaza sı ıtı da ,speranta ,putere sı maı ales multa multa bucurıe...daca nu estı mama ınca o sa stı despre ce vb cınd o sa tı tı bebelu ın brate....ıar pt un copıl nu conteaza partea materıala ...ca aı banı sau nu...conteaza dragostea pe care ıo daı sı cu care ıl crestı...


Pot sa te imbratisez pentru comentariul acesta?


Da :)))
selin32
Postat pe 18 Iunie 2013 12:08
Sarcina este inceputul unei vieti minunate.

Mama este cea care isi iubeste copilul. Pentru ca de iubire are nevoie copilul tau ca sa creasca frumos si corect. Iubindu-ti copilul vei putea sa depasesti miturile, frustrarile, vorbele celor din jur, sentimentele de vinovatie. Iubindu-ti copilul vei putea sa iei decizii sanatoase si corecte pentru ca el sa creasca frumos.
criszoe
Postat pe 18 Iunie 2013 12:17
De la: kudika_36817, la data 2013-06-18 10:12:54Va mulțumesc din suflet pentru sfaturi. In capul meu este un mare haos acum, nu mai spun de suflet. E pacat ca s-a ajuns aici pentru a vedea adevarata fata a unui om. Pe 26 iunie e urmãtoarea programare, sper ca pana atunci sa iau hotararea cea mai buna.


De ce adevarata fatza ? In timpul acestei relatii care a fost atitudinea lui referitoare la o posibila sarcina? Ti-a zis vreodata sa ai grija sa te protejezi pentru ca el nu-si doreste copii acum? Sau te innebunea la cap in fiecare zi ca vrea un copil?
Vezi tu , atata timp cat este comunicare in cuplu si cand un barbat isi exprima dorinta ca el nu vrea copii , iar ea ca vrea atunci ar fi mai bine sa se clarifice situatia lor. Daca ei cred ca nu pot ajunge la o intelegere mai bine sa se desparta. Pentru ca la un moment dat se va ajunge tot la despartire si poate vor alte conjuncturi: copii, cuvinte urate ..
In momentul in care un barbat se culca cu o femeie fara protectie acesta merge pe incredere ca partenera nu ii va juca vre-o festa sa ii toarne plozi nedoriti. Vorbim strict de cazul in care el nu vrea copii. Ce te faci daca iubita ta te anunta nonsalant ca este insarcinata si tu ii amintesti ca ati facut o intelegere. Intelegere la care ea si-a dat acordul dar pe parcurs a inceput sa uite . Dupa o raita pe forumurile de rigoare a apucat-o subit sentimentul matern si iata ca te trezesti tata fara vrei. Si atunci ai doua variante : accepti sa ramai acolo si cu putin noroc vei iubi copilul ( exista si varianta in care il vei uri , pentru ca el in mintea ta va fi mereu hartia de prins muste) sau vei pleca. Plecand iti vei atrage toate complimentele posibile incepand de la nesimtit , jigodie , marlan , nenorocit ..etc . Si toate astea doar pentru ca nu ti-ai facut vasectomie la timp.
Cavalerul_maltez
Postat pe 18 Iunie 2013 15:02
Mai fetelor , daca tot va doriti atat de tare copii atunci ori va alegeti un barbat care intr-adevar si-i doreste ori alegeti banca de sperma.Nu e nicio rusine. De ce sa nenorociti viata unui om plus un copil care poate ramane cu traume doar pentru faptul ca ati vrut sa va faceti un moft?!!
E adevarat ca acel copil nu are nicio vina pentru cele intamplate , dar ma intreb : mama lui ii va spune ca el a venit pe lume pentru ca asa a vrut EA? Sau ii va baga in cap tampeniile arhicunoscute cum ca ta-su e o jigodie penala care a parasit-o cand ea era gravida.
Cavalerul_maltez
Postat pe 18 Iunie 2013 15:10
De la: selin32, la data 2013-06-18 11:29:54[quote name='
Daca totı am gındı ca tıne nu am maı face copıı....e greu sı nımenı nu neaga dar e maı greu sa nu aı copıı....sa fı sıngur e placut pına la o anumıta vırsta ,dar dupa?atuncı cınd vreı sa ı facı sı poate e prea tırzıu?totul pe lumea asta se ıntımpla cu un motıv...cu tot greul dın lume un copıl te motıveaza sı ıtı da ,speranta ,putere sı maı ales multa multa bucurıe...daca nu estı mama ınca o sa stı despre ce vb cınd o sa tı tı bebelu ın brate....ıar pt un copıl nu conteaza partea materıala ...ca aı banı sau nu...conteaza dragostea pe care ıo daı sı cu care ıl crestı...




Ai tastat cand trebuia sa nu o faci!!Draga mea,sunt mama ,si inca de trei ori si stiu foarte bine ce inseamna un copil in viata unei femei,devenita mama!!!Chiar foarte mult!!Vom sta de vorba cand vei fi in stare sa ai un copil,pana atunci,sfaturile tale sunt nule,povestile se spun la alte ore din zi!!!
Nu am negat daruirea si sacrificiul mamei fata de copiii ei,iubirea ei,inegalabila ca valoare sentimentala,dar nu despre asta era vorba,ci de faptul ca un copil inseamna foarte mult in viata unui cuplu,si daca acesta nu este optim,devine si mai greu,atat pentru copil,cat si pentru mama aceluia!!Dar tu,cat si toti ceilalti ,care nu ati devenit parinti,vorbiti doar ca sa aveti ce face,necunoscand real despre ce este vorba!!!Adu pe lume un copil,creste-l,educa-l si de-abia atunci te vei afla pe acelasi palier cu cei care sunt deja parinti!!Ceea ce ai tastat este teorie pura,dar care este diferita de practica,toti vorbim in numele iubirii si sacrificiului fata de copii,dar atunci cand dam piept in piept cu problemele din viata,ne schimbam opiniile si este firesc acest lucru,caci puntea dintre vis si realitate este usor de trecut!!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2013 15:18
De la: Cavalerul_maltez, la data 2013-06-18 15:10:36Mai fetelor , daca tot va doriti atat de tare copii atunci ori va alegeti un barbat care intr-adevar si-i doreste ori alegeti banca de sperma.Nu e nicio rusine. De ce sa nenorociti viata unui om plus un copil care poate ramane cu traume doar pentru faptul ca ati vrut sa va faceti un moft?!!
E adevarat ca acel copil nu are nicio vina pentru cele intamplate , dar ma intreb : mama lui ii va spune ca el a venit pe lume pentru ca asa a vrut EA? Sau ii va baga in cap tampeniile arhicunoscute cum ca ta-su e o jigodie penala care a parasit-o cand ea era gravida.



Corect,caci copii au o alta optica asupra originii lor!!!! Cine doreste copii,ii poate face,nu este dificil,la partea cu crescutul apar dificultatile,acolo este proba de foc!!Ce se tasteaza pe acest topic face parte din literatura de buzunar,faceti copii si vom mai sta de vorba!!Pana atunci,tacere ,cat mai multa!!!
kudika_15804
Postat pe 18 Iunie 2013 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cumpararea unui telefon 2 De la: ana_anaanamaria 5 Aprilie 2012 21:51
Ajutor 11 De la: kudika_nikole 18 Ianuarie 2012 01:42
Intrerupere de sarcina cu un singur comprimat 72 De la: 27 Octombrie 2016 14:26
c sa fac?? 22 De la: TALPA_IUTE 15 Ianuarie 2012 19:14
o parere macar......... 6 De la: marco918 19 Iulie 2009 14:30