Setari Cookie-uri

S-a rupt prezervativul!

Buna! In urma actului s-a rupt prezervativul si nu ne-am dat seama decat cand a fost prea tarziu. In mod normal am ciclu menstrual regulat de 26 de zile, dar luna trecuta(nu stiu exact din ce cauza) am avut dupa 29 de zile. Dupa calculele normale(26 zile) sunt cu 2 zile inainte de cilcu. Nu iau anticonceptionale si tocmai din aceasta cauza sunt reticenta in privinta pilulei de a doua zi pentru ca nu stiu ce efecte ar putea avea asupraa mea. Avand in vedere ca sunt inainte de ciclu ce riscuri exista? Sa stau linistita sau sa a grabesc spre farmacie?

Multumesc!
MissCatalina
Postat pe 23 Iulie 2013 11:37
daca este inainte cu 5 -6 zile de ciclu,posibil sa nu fi ramas gravida!Foarte bine ca nu iei anticonceptioanale,pt ca iti deregleaza corpul si tot mecanismul imunitatii.Dar trebuie si partenerul tau sa fie de incredere!!!
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 11:41
De la: MissCatalina, la data 2013-07-23 11:37:41Buna! In urma actului s-a rupt prezervativul si nu ne-am dat seama decat cand a fost prea tarziu. In mod normal am ciclu menstrual regulat de 26 de zile, dar luna trecuta(nu stiu exact din ce cauza) am avut dupa 29 de zile. Dupa calculele normale(26 zile) sunt cu 2 zile inainte de cilcu. Nu iau anticonceptionale si tocmai din aceasta cauza sunt reticenta in privinta pilulei de a doua zi pentru ca nu stiu ce efecte ar putea avea asupraa mea. Avand in vedere ca sunt inainte de ciclu ce riscuri exista? Sa stau linistita sau sa a grabesc spre farmacie?

Multumesc!



Daca te afli inainte de venirea menstrei,nu exista motive de ingrijorare si nici nu vad oportuna utilizarea prezervativului!!!Sapte,opt zile inainte si dupa menstra,nu exista niciun risc de a ramane insarcinata,dar numai in conditiile existentei unui ciclu menstrual regulat!!!Pilula de a doua zi se utilizeaza numai la nevoie,nu este recomandat sa abuzezi de administrarea ei!!!Are efecte adverse,care pot deteriora starea de sanatate a organismului,in cazul unei utilizari iesita din normal!!!Fii atenta cu sanatatea ta!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Iulie 2013 11:42
Tocmai pentru ca stiu ca pastila este o bomba de hormoni am cerut pareri, dar vroiam sa stiu daca in situatia mea este necesara ca o masura de siguranta in plus.

@Titanika: E de incredere partenerul. Nu sunt probleme in privinta asta:)
MissCatalina
Postat pe 23 Iulie 2013 12:01
Eu zic sa stai linistita :-)
yumy
Postat pe 23 Iulie 2013 12:06
Multumesc frumos pentru sfaturi!
MissCatalina
Postat pe 23 Iulie 2013 12:26
De la: MissCatalina, la data 2013-07-23 12:01:09Tocmai pentru ca stiu ca pastila este o bomba de hormoni am cerut pareri, dar vroiam sa stiu daca in situatia mea este necesara ca o masura de siguranta in plus.

@Titanika: E de incredere partenerul. Nu sunt probleme in privinta asta:)

Ma bucur
Titanika
Postat pe 23 Iulie 2013 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina? 1 De la: kudika_1034550 8 Noiembrie 2018 21:58
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 21:35
Un sfat...O parere...Orice! 8 De la: Barbie30 20 Iulie 2010 15:45
.... 2 De la: geo_refinantat 27 Mai 2011 23:21
salut! 4 De la: gogu1938 26 Martie 2010 09:57