Setari Cookie-uri

Castiga un cantar de bucatarie de la Dr. Oetker!

Eu am aveam bunici si aici in Bucuresti, dar si la tara. Imi amintesc de la tara ca bunica de acolo facea in fiecare an de Pasti niste cozonaci senzationali in cuptorul din curte, pe cand bunica de aici era maestra in prepararea dulceturilor: de trandafiri, de visine, de nuci verzi.
annie3
Postat pe 1 Iulie 2015 17:03
În copilarie cel mai mult îmi placea prajitura Alba ca zapada..!
Abia asteptam sarbatorile sa o pot savura.!
ceatza_2006
Postat pe 1 Iulie 2015 17:11
Imi amintesc cu multa bucurie de copilarie, cand mergeam la tara la bunici, iar bunica ne facea cate un lighean cu scovergi, sa nu mai zic ce miros divin aveau cozonacii,
Vali_Cristi_1
Postat pe 1 Iulie 2015 17:27
Dulceata de nuci a fost si va ramane preferata mea. In copilarie o savuram mereu la bunica direct din borcan, mai ales nucile

tyyanna
Postat pe 1 Iulie 2015 17:57
Imi amintesc cu drag cand bunica lua un dovleac din gradina si din jumatate ne facea placinta iar cealalta jumatate il facea copt cu scortisoara si zahar vanilat. Ambele erau atat de parfumate cand le scotea din cuptor. Chiar daca a trecut timpul, acele bucurii ale copilariei o sa ne ramana vesnic in memorie !
kudika_990011
Postat pe 1 Iulie 2015 18:09
Imi amintesc cu drag de vacantele petrecute la bunici. Una din bucuriile copilariei era descoperirea borcanelor cu dulceata de nuci vderzi facuta de bunica. Sigur ca nu mai ramanea nici unul.
adone
Postat pe 1 Iulie 2015 18:41
imi aduc aminte de diminetile de duminica cand mancam gogosi umplute cu dulceata de visine.
pitikagl
Postat pe 1 Iulie 2015 18:50
Un gust drag este cel al dulcetii de prune cu nuci.
ClaudiaLungu
Postat pe 1 Iulie 2015 18:51
Amintirile dulci ale copilãriei mele sunt legate de bunica mea care pregãtea dulceațã în fiecare an și îmi pregãtea tot felul de prãjiturele gustoase!
cricris
Postat pe 1 Iulie 2015 19:27
Dupa culesul viilor,cel mai mult imi placea magiunul.

kudika_990034
Postat pe 1 Iulie 2015 20:30
Imi aduc aminte cu mare placere de placintele pe care le facea mama...niciodata nu am mancat placinte asa bune...
Claudia_Claudia_2
Postat pe 1 Iulie 2015 21:55
Imi aduc aminte cand mergeam la bunici in vacanta iar bunica facea dupaamiaza farfurii de clatite pe care le savuram cu gem de visine culese din curte.
kudika_990044
Postat pe 1 Iulie 2015 22:04
Sunt atrasa de cozonac si de mirosul lui…, pur si simplu, pentru ca, imi aminteste de bucataria mamei. Macinatul nucilor, boabele de mac, amestecate cu zahar si portocala, mirosul stafidelor, inmuiate in rom, coaja de lamaie, rasa, vanilie, bucataria, plina si calda…, toate acestea evoca amintiri, din perioada vietii fara griji, cand, locuiam cu parintii si mama… le facea pe toate.
Mirosul aluatului este „demential”, textura aluatului, placuta la atingere, iar, parfumul cozonacului, la copt si dupa copt, umple casa in toate ungherele. Parca, te conduce in rai, ca, apoi, sa revii, sa il incerci, cu pofta!!

bdoinana
Postat pe 1 Iulie 2015 22:45
Nu pot uita gustul si aroma magiunului de prune facut de bunica, toamna. Toata ziulica fierbea la el si noi, copiii, ne jucam prin curte si ne invarteam pe langa ceaun si intrebam mereu cat mai este pana este gata. Seara, dupa o ''lunga'' asteptare, cel putin asa ni se parea noua atunci, mancam o portie zdravana de magiun cu nuci. De-ale copilariei....amintiri dulci.
hera75
Postat pe 1 Iulie 2015 22:50
parca si acum simt gustul duletii facute de bunica mea,, era un adevarat deliciu pt noi dar si o mare provocare :) sa fugim cand trebuia sa o ajutam la fructe
kudika917847
Postat pe 1 Iulie 2015 22:54
ceea mai gustoasa placinta cu dulceata am mincat cand mi-a facut bunica mea.
kudika_990059
Postat pe 2 Iulie 2015 00:40
Sunt atat de multe momente dragi mie...si toate, legate de bunici si vacantele la tara:
- dimineata ne trezeam in mirosul dulce de lapte cu loloti, pregatit cu mare drag de bunica (lapte proaspat de vaca, in care punea faina, de se formau mici cocoloase si zahar din abundenta)...
- la pranz (cand ar fi trebuit sa dormim, noi, copiii), ne furisam in camara bunicilor si savuram, pe rand, cate o lingurita zdravana de dulceata de nuci (nici acum nu inteleg...de ce oare o ascundea de noi?)
- seara, la cina, ne pregatea lalanghite parfumate...mmmm...imi ploua in gura...(oua, lapte, faina, zahar si esente...compozitie portionata cu lingura in tigaia cu ulei incins...erau tavalite, apoi, prin zahar pudra); erau grozave la gust si noi ne distram copios, incercand sa "ghicim" forma gogoselelor...
blue65
Postat pe 2 Iulie 2015 09:55
Imi aduc cu drag aminte de toate bunatatile mancate la bunica,in vacante,dar cel mai mult poftesc la grisul cu lapte,pane cu dulceata de mure,facut de ea.Dimineata bunica se trezea devreme ,mulgea vacuta,aduna ouale din cuibare si trecea apoi pe la camara,de unde lua un borcanel cu dulceata de mure.Se apuca apoi de treaba ,si pana ma trezeam eu totul era gata.Deliciu nu gluma.Oricat as incerca ,nu imi iese la fel
Harabagiu_Elena_1
Postat pe 2 Iulie 2015 10:21
In copilarie mergeam in vacanta la bunici.Toti pomii fructiferi erau ai mei.O ajutam pe bunica sa culeaga fructele pentru dulceata si imi umpleam burtica de fructe delicioase.Bunica prepara dulceturi si compoturi delicioase.Era o placere ca dimineata sa mananc paine cu unt de casa si dulceata de visine.Aceasta amintire imi va mangaia mintea si sufletul toata viata.E una din amintirile pretioase lasate mostenire de bunica mea.
Apropo de dulceata de visine,am facut si o boacana la bunica in camara.Am strans toti copii de pe strada cand bunicii erau la camp ,si le-am impartit deliciile bunicii,cu mentiunea:"dupa ce terminati aduceti borcanele inapoi,ca bunica sa faca alte bunatati.
Bunica a incremenit cand a intrat in camara ,dar si-a recapatat zambetul blajin si intelegator;doar eram nepotul preferat.
Nicolae84
Postat pe 2 Iulie 2015 10:31
Imi aduc aminte cu placere de zmeura pe care bunica o avea in fundul gradinii si din care facea un sirop si o dulceata pe care o fierbea cu rabdare ,la foc mic, in ceaun de tuci. Si se umplea bucataria de vara de un miros…..Cine ar refuza sa se intoarca in timp, asezandu-se, docil, in fata farfurioarei din portelan pe care bunica ne-ar pune, si azi, fructele dulci, dogorate de dragoste?
gelly
Postat pe 2 Iulie 2015 11:44
Adoram diminetile de vara, cand eram in vacanta la bunici si ne invita bunica la masa cu turte facute pe plita cu dulceata de cirese amare sau gem de prune.

alexia35
Postat pe 2 Iulie 2015 11:58
“Sa le dati oaspetilor de toate , sa umpleti masa cu multe bucate, ca ei sa plece multumiti.” Bunica mai este si astazi alaturi de mine si, stiu ca , de acolo, din umbra, ma struneste sa fac lucrurile cum trebuie dar ma si invata din trucurile bucatariei vechi traditionale. N-a fost om care sa calce pragul casei sale si sa nu-I fi spus o vorba buna, insotita de zambetul ei sau sa nu-i fi impartasit din povestile adevarate ale vietii ei, pe care le-a trait in cei peste 80 de ani. Una dintre retetele cu care-si trata oaspetii: gemul de caise, aromat, parfumat, de neegalat.
irina44
Postat pe 2 Iulie 2015 12:56
Imi amintesc cu placere de perioada copilariei cind faceam dulceata de cirese amare alaturi de mama mea.veneau nepotii si incercau sa ne ajute murdarindu-se si pe fata si pe hainute trebuind apoi sa-i bagam in baie sa nu-i vada sora mea.
kudika_989953
Postat pe 2 Iulie 2015 13:26
Cum mergeam in livada si culegeam prune,cum ne urcam in copaci,iar bunica ne certa sa ne dea jos ca nu cumva sa patim ceva.

gaby_mimi18
Postat pe 2 Iulie 2015 13:49
Copilaria imi aduce aminte de gustul dulcetii de visine. Mama avea in camara tot felul de borcane cu conserve de casa, dar cea mai minunata pentru mine era cea de visine... si aceasta a ramas si in prezent.

sukru_f
Postat pe 2 Iulie 2015 13:52

dulceata de cirese amare
lautarescuadriana
Postat pe 2 Iulie 2015 13:54
dulceata de nuci imi aminteste de copilarie
lautarescudaniel
Postat pe 2 Iulie 2015 13:56
dulcesata de visine
baadgoood
Postat pe 2 Iulie 2015 13:57
si in copilarie si acum ador dulceata de capsuni
ungureanuioana47
Postat pe 2 Iulie 2015 13:59
imi placea prajitura alba ca zapada
udragu12
Postat pe 2 Iulie 2015 14:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Silan 806 De la: concursKudika 1 Iulie 2010 12:14
Castiga unul din cele 15 premii parfumate oferite de Silan! 327 De la: simop 20 Iulie 2011 17:33
Castiga bijuterii Brio Crystal made with Swarovski®elements! 197 De la: concursKudika 21 Aprilie 2012 22:30
Ce profesie visezi pentru copilul tau? Vacuta Paula te invita la concurs! 45 De la: concursKudika 11 Februarie 2015 19:38
Cum seduci si cuceresti partenerul compatibil pentru a forma un cuplu? Castiga o invitatie la workshop! 52 De la: concursKudika 2 August 2014 13:11