Setari Cookie-uri

Shoppingul: nevoie de estetic sau dependenta?

Shoppingul: nevoie de estetic sau dependenta?

Oare cum putem sti cand anume shoppingul corespunde nevoii noastre de estetic si cochetarie si cand ne folosim de el pentru a ne acoperi alte nevoi, cum ar fi: dragoste, atentie, comunicare, imagine, stima de sine, apartenenta sau altele pe care le vom descoperi impreuna.

Altfel spus, hainele sau accesoriile reprezinta ceva prin ele insele, sau ceea ce conteaza pentru noi, este proiectia facuta asupra lor?

De exemplu: Cum ma voi simti purtand acel lucru? Ce schimbari ma astept sa produca in viata mea hainele si accesoriile pe care le cumpar? Privirile cui vreau sa le atrag? In ce masura hainele pe care le port imi asigura apartenenta la un grup/comunitate? Cat si cum, dar mai ales, din ce motive investesc in imaginea mea, in tot ceea ce vizeaza exteriorul si cat de mult ma preocupa ,,cosmetizarea’’ interiorului meu?

Daca ai raspuns cu DA la mai mult de 5 intrebari din chestionarul urmator, atunci cel mai probabil ai nevoie sã indentifici/clarifici in ce masura shoopingul este pentru tine, nevoie de estetic sau dependenta.

1. Ai plecat vreodata de la servici sau de la scoala pentru o partida de shopping?
2. Ai simtit vreodata vina sau remuscare dupa ce ai cheltuit banii la cumparaturi?
3. Ti s-a intamplat sa pierzi notiunea timpului atunci cand faceai shopping?
4. Ti s-a intamplat sa simti ca iti creste nivelul de adrenalina atunci cand faceai shopping?
5. Ai facut vreodata cumparaturi ca sa scapi de griji?
6. Dupa ce ti-ai depasit bugetul, ai inca aceiasi dorinta de a face cumparaturi?
7. Ai tinut secret cumparaturile facute, fata de cei apropiati tie?
8. Ti-ai spus vreodata ca asta este ultima oara cand cumperi peste bugetul alocat si totusi ai continuat sa o faci ?
9. Ti se intampla sa te simti furios sau ca iti scapa lucrurile de sub control?
10. Ai sentimentul ca viata este nedreapta?
11. Ti se intampla sa ai un sentiment predominant ca esti indreptatit sa iti cumperi ce vrei cand vrei?
12. Ai dificultati sa-ti sustii punctul de vedere, sa ceri ajutor sau sa spui NU?
13. Ti se intampla atunci cand ai o suma de bani, sa cheltuiesti o parte din ea sau chiar pe toata, pe cumparaturi?
14. Ti se intampla sa consideri shoppingul o solutie pentru stresul de zi cu zi sau o modalitate de relaxare?
15. Ti se intampla sa simti un impuls de a face cumparaturi care nu suporta amanare?


De ce ai participa la acest workshop?

Beneficii:

- „Radiografierea” propriului comportament de shopping;
- Identificarea emotiilor care genereaza nevoile ce determina comportamentul compulsiv de shopping;
- Constientizarea acestor emotii si nevoi, astfel incat sa le putem gestiona ulterior;
- Acceptarea acestora si generarea unor noi deprinderi sau obiceiuri;
- Modalitati noi prin care poti inlocui comportamentul compulsiv de shopping.

Locatie: Ceainaria Serendipity, Strada Dumbrava Rosie, nr. 12, Bucuresti
Perioada: 22 iulie 2015
Durata: 19.00 – 21.30
Cost: 80 ron / persoana

Workshop-ul va fi gazduit de:

Giorgiana Ivascu, psihoterapeut experiențialist, formator în psihoterapie expresivã adlerianã și coach adlerian în formare cu experiențã de 6 ani în practicã individualã și de grup, un om care crede în potențialul, resursele și unicitatea fiecãrui om și care este într-o continuã dezvoltare personalã și profesionalã.

Mihaela Stancu, trainer autorizat CNFPA, psiholog, psihoterapeut si coach adlerian in formare, fauritor de vise in culori, dar in primul rand om, care crede in ceilalti si isi doreste sa invete si sa creasca alaturi de cei de langa.

Inscrieri si informatii suplimentare:

Giorgiana Ivascu - giorgianaivascu@gmail.com / 0724.988.909
Mihaela Stancu – mihaela_stancu@afdp.ro / 0727.595.160
cmpadvm2003
Postat pe 17 Iulie 2015 11:00
De la: cmpadvm2003, la data 2015-07-17 11:00:23Shoppingul: nevoie de estetic sau dependenta?

.................................................
1. Ai plecat vreodata de la servici sau de la scoala pentru o partida de shopping?

Raspuns:NU,niciodata.

2. Ai simtit vreodata vina sau remuscare dupa ce ai cheltuit banii la cumparaturi?

Raspuns:Nu a fost cazul.

3. Ti s-a intamplat sa pierzi notiunea timpului atunci cand faceai shopping?

Raspuns:Niciodata,este o tampenie sa pierzi timpul in aceasta directie!!

4. Ti s-a intamplat sa simti ca iti creste nivelul de adrenalina atunci cand faceai shopping?

Raspuns:Niciodata,am evitat "sa ma pierd" in asa ceva!

5. Ai facut vreodata cumparaturi ca sa scapi de griji?

Raspuns:Niciodata,ar fi o alegere prost inspirata.

6. Dupa ce ti-ai depasit bugetul, ai inca aceiasi dorinta de a face cumparaturi?

Raspuns:Nu a fost cazul,mi-am limitat,intotdeauna,cheltuielili la nivelul bugetului existent.

7. Ai tinut secret cumparaturile facute, fata de cei apropiati tie?

Raspuns:De ce sa fi facut asta???Este o intrebare fara logica!

8. Ti-ai spus vreodata ca asta este ultima oara cand cumperi peste bugetul alocat si totusi ai continuat sa o faci ?

Raspuns:Niciodata,trebuie sa iti impui un control.

9. Ti se intampla sa te simti furios sau ca iti scapa lucrurile de sub control?

Raspuns:In aceasta directie??Niciodata!

10. Ai sentimentul ca viata este nedreapta?

Raspuns:Da,de multe ori am simtit asta,cu toate ca trebuie sa ne asumam niste efecte aparute ca urmare a actiunilor personale.

11. Ti se intampla sa ai un sentiment predominant ca esti indreptatit sa iti cumperi ce vrei cand vrei?

Raspuns:Daca bugetul permite,da,este posibil.

12. Ai dificultati sa-ti sustii punctul de vedere, sa ceri ajutor sau sa spui NU?

Raspuns:Nu,nu am intampinat astfel de probleme,sunt franca si directa.Totusi,au fost situatii cand am cerut ajutorul in anumite cazuri sensibile si nu mi-a fost jena sa o fac,nu sunt un om mandru!!

13. Ti se intampla atunci cand ai o suma de bani, sa cheltuiesti o parte din ea sau chiar pe toata, pe cumparaturi?

Raspuns:Rareori si numai atunci cand am dorit sa ma rasfat,mai mult decat ar trebui.

14. Ti se intampla sa consideri shoppingul o solutie pentru stresul de zi cu zi sau o modalitate de relaxare?

Raspuns:Nici nu s-a pus,vreodata,problema astfel,dimpotriva!

15. Ti se intampla sa simti un impuls de a face cumparaturi care nu suporta amanare?

Raspuns:Cand situatia este stringenta si impune,da,fac cumparaturile de rigoare.

kudika_15804
Postat pe 17 Iulie 2015 11:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu ce sa accesorizez? 14 De la: Shhh 23 Mai 2010 11:47
Mycloset.ro primul outlet on-line 4 De la: bestdevilinside 29 Septembrie 2008 00:14
Relax&Tone 2 De la: luchianramona 18 Ianuarie 2011 17:01
Fazan 2 De la: yumalai 11 Aprilie 2010 09:33
unde e super cald de Craciun ? 8 De la: kudika344657 28 Decembrie 2010 08:01