Setari Cookie-uri

Gresie sau parchet in living?

Salutare,
Am un living destul de generos. Ma gandeam sa pun gresie pe jos. Am vazut unele modele cu placi de dimensiuni mari si care imita parca piatra dar pe culori pamanatii.. Arata cumva arhaic. Imi plac la nebunie. Dar mi s-a sugerat sa nu pun gresie ca e foarte rece(la propriu si la figurat) si ca spatiul unui living trebuie sa fie unul calduros si primitor si ca mai bine as alege parchet. Daca e printre voi cineva care are gresie in living poate imi impartaseste si mie ce senzatii ofera. Multumesc

Postat pe 5 Ianuarie 2009 17:31
eu ti-ai sugera parchet se intretine usor dar este mai elegant si mai frumos si poti integra mai usor mobila
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Ianuarie 2009 08:08
De ce nu-ti faci incalzire i pardoseala si iti pui ce gresie vrei?
deki
Postat pe 6 Ianuarie 2009 09:48
buna...eu am gresie culoarea ciresului in toata casa...nu imi da senzatie de rece...port mereu papuci de casa...si am cateva blanite albe care dau bine...Gresia se poate asorta cu orice mobila deoarece seamana foarte bine la culoare cu parchetul.
Si ce mi se pare foarte important ca nu este asa de zgomotoasa ca parchetul.Multa bafta
didica68
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:56
DAR TE-AI GANDIT CAT DE USOR SE ALUNECA PE GRESIE SI TOTUSI STAI IN CASA GRESIA TINE RECE .ACUMA LUMEA ISI PUNE PARCHET SI IN BUCATARIE S-A CAM RENUNTAT LA GRESIE
luminitagrigoriu
Postat pe 6 Ianuarie 2009 15:26
eu as recomanda parchet din bambus, este foarte frumos in schimb este mai sensibil, deoarece are textura mai moale, dar merita
vaszierika
Postat pe 6 Ianuarie 2009 19:51
Presupun ca traiesti in Romanaia ,nu-i asa ? Asta inseamna ca cca 7 luni din an e mai racoare...prin traditie ,la noi podelele au fost acoperite cu parchet ,dusumea ,chiar pamant ,dar nu piatra. Senzatia de "rece" nu e inchipuita ,chiar exista.In plus ,nu stiu daca ai copii ,dar mai ales in familiile cu copii mai mici ,este total nerecomandata.Si din punct de vedere estetic ,desi ,stii cum e cu gusturile,e de preferat sa nu se discute , totusi o casa cu parchet poate fi eleganta ,asta e clar,Cu parchet poti asorta mai multe stiluri de decoratiuni ,de la cele f. moderne ,la cele clasice si de ce nu ,la fel si cu mobilierul..Astazi chiar si parchetul clasic se poate intretine usor , de cel laminat ,stratificat...ce sa mai vorbim ,foarte usor.Asa ca ,eu sunt categoric pentru parchet in camerele de locuit .Aaaa ,era sa uit.Mai am un argument pro -parchet : daca vrei sa renovezi,sa schimbi ,cu gresia ai mare bataie de cap,mizerie multa ,moloz,deranj,,,pe cand cu parchetul ,e foarte simplu ,rapid si curat . Succes !!!
libra66
Postat pe 7 Ianuarie 2009 07:48
Salutare. ATENTIE MARE la toti cei care vreti sa va puneti gresie sau parchet puneti sub ele placa de exudat sau expandat de 2-3 cm in functie de gradul de umiditate al solului si de felul terenului deoarece nu mai tine asa de rece.Gresia prin constructia ei este rece si poti sa pui sub ea izolantul mai gros de 2-3 cm de 5 cm, insa ATENTIE partea pe care si care se lipeste se fac rizuri pe placa ptr. a prinde mai bine si ptr. a avea o aderenta buna ( cu surubelnita sau un cui in diagonala sub forma de patrat) la lipirea placilor ceramica,iar la parchet numai partea de jos a izolantului dupa care se pune folia lui.
iovitoiu
Postat pe 7 Ianuarie 2009 11:17
...eu zic ca poti sa-ti pui ceea ce-ti place, adica gresie. Daca casa este bine izolata, iarna nu va fi rece, iar vara nu va fi cald. O fi la noi jumatate de an mai racoros, dar cealalta jumatate este calduros. Iarna nu-i ca vara ...dupa cum zicea cineva.
Referitor la senzatia de rece, as zice ca depinde mult de stilul si culorile covoarelor, mobilierului si a celorlate decoratiuni interioare.
ghitza
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:29
E OK GRESIA DC I-TI PUI INCALZIRE PRIN PARDOSEALA, DC NU E JALE D CMAI AI SI COPII MICI NU-TI RECOMAND ASA CV MAI BINE AI ALEGE UN PARCHET CARE-TI PLACE SINT F MULTE MODELE SI E CALDUROS.
danuntu_06
Postat pe 8 Ianuarie 2009 18:41
ai un living destul de generos, dar daca nu da bine parchetul sau este prea rece gresia pe cine o sa te razbuni nu este mai bine sa verifici de persoana pe la prieteni ce este mai convenabil fie ca ca pret dar si convenienta
vasilecroitoru
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:25
Gresia este mult prea rece, eu am pus parchet care imita gresia si in bucatarie. Nimeni nu si-a dat seama ca este parchet, se intretine foarte usor, este rezistent la umezeala si cel mai important este ca nu tine rece. Acum depinde foarte mult de gusturi si de buget. Succes!
monicaQQ2001_condo
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:18
parerea mea este ca tot parchetul mi se pare mult mai propice pentru un living decat gresia
roxana_onea
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:10
Dragilor, dar exista si o varianta de compromis care in unele amenajari chiar prinde bine: parchet majoritar si elemente de gresie sau sticla in zona masutei de cafea si in zona de legatura cu spatiile de circulatie. www.arhitectromania.ro
koanamay
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:38
Buna! scuze ca intru si eu. acum am terminat oparte din casa mai avem un pic.maruntisiuri.eu mi-am pus gresie mare adica 60/60. nu cred ca alunec jos nu fac baie si musafiri la fel.eu am facut asa ca sa pot mentine curatenia mai usor avand copiii .daca intri la mine am pus in mare poze cateva si am specificat care cum sunt.acum fiecare face cum ii place casa ii izolata ca lumea si nu are de ce sa fie frig,sper sa nu ma intelegeti gresit va multumesc.o zi frumoasa
micsa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 09:22
fara indoiala ca as opta pentru parchet. E mai usor de intretinut, mai calduros...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:59
Si eu tot pt parcet as opta.E mult mai elegant. Plus ca iarna chiar ingheti cu gresia rece, chiar daca dai caldura mai tare si platesti mai mult la gaz.

Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:05
de preferat parghet , este mai esteti, gresia intr-un livink creaza o stare de rece , iar livingul ar trebui sa fie o incapere calda, iar incalzirea prin pardoseala se poate pune atat sub gresie cat si sub parchet... eu recomand parchetul
ann3
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:51
eu prefet parchetul, gresia e rece, parchetul se curata si mai usor
gabi_gino2005
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:02
Buna,

Sa ne lamurim: parchetul din lemn este natural si viu prin definitie. Avand lemn natural la picioare protejam mediul si ridicam valoarea proprietatii - lemnul poate fi refinisat pe cand gresia ... e treaba de gust. Gresia este rece si fabricata. Gresia se intretine foarte usor pentru ca se poate spala cu apa, pe cand parchetului ii dauneaza apa din abundenta ... Gresia se aude intr-un fel, iar parchetul in alt fel, mult mai natural. Ce sa alegi ? Depinde de gust, de cat esti dispus sa investesti si de ce posbilitati de intretinere ai ...
Cu caldura ti-as recomanda lemnul masiv sau stratificat pentru o pardoseala in living. Atentie: apeleaza la o firma care iti ofera garantie. E foarte important.

Bafta maxima !

Ancuta
ancutas_condo
Postat pe 23 Ianuarie 2009 00:21
Eu as fi de parere sa pui parchet, tine mai cald, mai ales parchetul din bambus e super numai ca e putin cam scump. Eu am gresie in bucatarie, am o bucatarie mare si regret ca nu mi-am pus parchet.
volintiru22
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:36
Nu am gresie in living, am in bucatarie , dar este mare cat un living.Are 17 mp.Daca nu ai un sistem de incalzire prin pardoseala e al naibii de rece.Parca esti in beci.
niculica
Postat pe 18 Februarie 2009 21:51
De la: IOVITOIU, la data 2009-01-07 11:17:02Salutare. ATENTIE MARE la toti cei care vreti sa va puneti gresie sau parchet puneti sub ele placa de exudat sau expandat de 2-3 cm in functie de gradul de umiditate al solului si de felul terenului deoarece nu mai tine asa de rece.Gresia prin constructia ei este rece si poti sa pui sub ea izolantul mai gros de 2-3 cm de 5 cm, insa ATENTIE partea pe care si care se lipeste se fac rizuri pe placa ptr. a prinde mai bine si ptr. a avea o aderenta buna ( cu surubelnita sau un cui in diagonala sub forma de patrat) la lipirea placilor ceramica,iar la parchet numai partea de jos a izolantului dupa care se pune folia lui.
esheba
Postat pe 25 Februarie 2009 17:28
vad ca te pricepi la pardoseli. Vreau sa-mi pun in bai parchet aquastop(rezistent la umezeala; am gasit la PROGES). Ce parere ai, aveti? Are cineva parchet de baie aquastop?
esheba
Postat pe 25 Februarie 2009 17:31
gresia este un material rece. eu nu as recomanda folosirea lui in living. in acelasi timp este un material care se curatza foarte usor cu mopul si nu exista pericolul umflarii, ca in cazul parchetului. daca avetzi cani sau pisici, poate ca ar merita pus, dar cu o conditzie : sa facetzi si incalzire prin pardoseala.
andrei_mariancatalin
Postat pe 26 Februarie 2009 09:06
in general s-a cam renuntat la pus gresie se pune parchet este usor de intretinut si nu este periculos precum gresia pe gresie aluneci f usor credeti-ma
luminitagrigoriu
Postat pe 26 Februarie 2009 17:02
vrei fize iti spun eu fizee teching brazilian si ai rupt stilul:D ce parchet sau mai ales gresie:(
costin_craft
Postat pe 3 Martie 2009 23:54
Eu am gresie di in living si in dining.Am ales gresia in aceste zone pentru ca am multi musfiri, care intra incaltati si nu as suporta sa vad parchetul mitraliat de la tocuri sau nisip.Si nu alunec deloc, deoarece am ales un model mat, stil ardezie. Senzatia de raceala am rezolvat-o cu incalzirea electrica de sub gresie si crede-ma, nu-i nici o senzatie mai placuta decat sa pasesti dimineata, descult, pe gresia calduta.Am ales gresie de dimensiuni mari 30x60, alba, pentru ca am o mobila in stil minimalist. Gresia am impermeabilizat-o, impotriva petelor si se curata foarte usor.
Dar fiecare stie ce e mai bine pentru casa lui.
UCM_condo
Postat pe 12 Martie 2009 15:51
Iti recomand pardoseala decorativa din rasina epoxidica.
E ceva nou in materie de amenajare, are un aspect unic, impermeabila, rezistenta si nu tine rece.
Intra pe www.sabah.ro si vezi cam cum arata. E minunata!
Abia cu asta rupi stilul!!
sabah
Postat pe 3 Februarie 2010 15:04
in living eu am pe jos bucati de marmura,la fel si in holul de la intrare,treptele...e casa mostenita de la bunici si ma intreb uneori daca nu ar trebui sa o acopar...daca nu e demodat sa ai bucati de marmura pe jos...am mobila clasica de lemn in living,nu-mi dau seama daca se potriveste ori nu...astept niste sfaturi...livingul e sub forma de semicerc...f frumos...
kudika007253
Postat pe 4 Februarie 2010 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bucatarie traditionala 34 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:36
Amenajarea camerei Bebelusului 1 De la: andreeanasoi 21 Septembrie 2010 08:02
Constructie de canapele (dormitoare) 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:20
panouri radiante super 2 De la: kudika_943793 26 Noiembrie 2013 09:28
Oferte promotionale si pachete de amenajari interioare personalizate 1 De la: Designerul_Tau 5 Iunie 2010 15:44