Setari Cookie-uri

viata de dupa casatorie

cum poti mentine armonia atatia ani? rutina intervine oricum, zilnic vezi langa tine aceeasi fata, cum sa ne facem placuti reciproc zi de zi? stiu ca un pion important este viata sexuala, dar sunt convinsa ca nu-i suficient, iar teoriile care se vehiculeaza in massmedia sunt... inca la stagiul de teorii. ce anume tine un barbat langa tine si ce te tine pe tine langa el atata timp? iubirea, atasamentul (mai mult valabile la femei) si mai ce?
ully1986
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:51
as mai putea adauga copiii... ei ar mai putea tine un barbat... dar si asta depinde de la caz la caz!
dupa parerea mea, rutina nu-i chiar asa de rea... dupa o zi agitata, este bine sa revii la sanul iubitului, in comfortul familial de zi cu zi...
nu cred ca exista reteta care sa tina un barbat legat de o singura femeie... tine mai mult de educatia lui, de anturaj, de constiinta lui... nu stiu exact... un lucru stiu sigur: daca un barbat a parasit o femeie cu care avea o anumita legatura (relatie de mai multi ani/sotie/amanta)doar petru a fii cu tine, nimic nu garanteaza ca nu iti va face acelasi lucru si tie...
si daca stau sa ma gandesc, poate nici nu-i de dorit sa tii fortat un barbat langa tine, n-are nici un rost atata chin si frustrari care se vor acumula!
... am auzit mai demult pe cineva spunand: nu hartia (certificatul de casatorie) va uneste, ci iubirea si respectul care va ajuta sa treceti peste toate obstacolele...
NIGHTWISH_grace
Postat pe 3 Octombrie 2008 20:13
Casnicia trebuie intretinuta ca orice relatie, necesita multa iubire, intelegere, respect si efort.
fantome
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:49
Viata dupa casatorie este exact asa cum ti-o faci tu. De fapt..cred ca in mare stii la ce sa te astepti...pentru ca il cunosti foarte bine pe cel cu care ai ales sa iti petreci restul vietii. Eu am locuit 8 luni impreuna cu el inainte de a ma casatori, pot sa spun ca nu a fost asa cum ma asteptam sa fie..nu a fost raiul pe pamant...A fost greu pana am invatat sa ne acceptam asa cum suntem. E altfel atunci cand incepi sa locuiesti cu altcineva..fiecare avea obiceiurile lui...Asta cu toate ca ne cunosteam de 3 ani si ceva.
Dar pot sa spun ca altfel a devenit dupa casatorie. Acum e exact asa cum trebuie sa fie. Suntem fericiti, ne cunoastem mult mai bine... si e super ok. Ma bucur ca am decis sa ma mut la el inainte de casatorie.
lady_me
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:57
Mai nu se stie ce urmeaza dupa...dar cum a zis si Nightwish nu certificatul te tine unit cu cealalta persoana de langa tine .dar in schmb iti ofera nu stiu un loc in societate...cica...o stabilitate....ma rog nu stiu cat e de adevarat..eu am o rel de 8 cu iubitul meu si m-am rugat mereu de el sa facem cununia,nunta...el mi-a zis ca inca nu e pregatit venind dupa 2 divorturi....asa ca nu l-am mai presat inschimb acum vrea el si nu mai vreau eu sa inversat roata....iti spun acest lucru ca in viata multor cupluri printre care si eu care au deja o rel de mai multi ani cu un barbat sau o femeie viata de dupa casatorie nu cred ca va fi mai frumaosa sau mai nu stiu cum cand deja ne cunoastem de atata timp. Nu vreau sa te sperii sau sa-ti dau sperante, dar de multe ori se aplica aceea vb batraneasca...cum iti asterni asa dormi...poop!
roxanica_vip
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:56
Ahh si am mai uitat sa precizez ca armonia sa stii ca dispare dupa ceva timp si la un moment dat are sa intervina si monotonia...nu scapa nimeni dar depinde de tine dac a vrei sa-ti pastrezi relatia ..adica asta insemnand mici "sacrificii" ca ...intretinerea relatie ca aceasta sa nu se "uzeze"....dar ai grija s anu fii tu mereu cea care mentine atmosfera "hot" sa fie si el.
roxanica_vip
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:59
Dupa casatorie, viata nu este asa de roz, probabil cum multi si-o imagineaza. Recomand cu toata incredere, locuitul inainte de casatorie. Numai asa v-a puteti adapta unul la stilul celailalt. Eu locuiesc cu iubitul meu de un an si vreau sa spun ca e cu totul altfel, exita acea monotonie de zi cu zi, dar fara ea viata nu ar exista. Puntru reusita unei relatii este foarte important ca fiecare dintre parteneri sa aibe spatiul si timpul sau personal, libertatea de a fi si singur. As putea spune ca dupa casatorie, este mult mai greu, dar dupa mult exercitiu lucrurile vor deveni frumoase. Este foarte relaxant, sa ai un partener stabil in care sa ai incredere si cu care poti adormi. Acest lucru mi se pare cel mai frumos. Bineinteles trebuie respectata regula: Nu discutati niciodata problemele in pat !!! patul trebuie sa fie pentru relaxare si intimitate.
Elissa131
Postat pe 12 Ianuarie 2009 12:53
dupa casatorie totul esti asa cum vrei tu adica..?sa fii mereu noua si sa nu-i dai tot ce poti,imarte cate o bucatica din tine pentru momente noi ,fii mereu alta nu te lasa descoperita ....sa te cucereaca in fiecare zi .construieste cate o cetate in fiecare moment al vietii tale ,cu porti solide ,fii mai tare ca el ,nu fi sclava sentimentelor ci a ratiuniisi ve reusi sa rezisti sa-l pasterzi langa tine......
lenutza1
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:37
Noi nu am locuit impreuna inainte de casatorie. De cum ne-am casatorit nu ne-am mai imaginat cum ar fi viata unuia fara celalalt. Dupa 4 ani de casatorie avem o fetita de 10 luni , e minunea noastra. Pentru ea suntem si mai uniti, ea ne uneste si mai mult.Avem incredere unul in celalalt, nu ne certam din cauza parintilor, discutam in favoasrea noastra(asta nu s-a intamplat de la inceput, dupa vreo 2 ani de casnicie). Un cuplu se sudeaza din ce in ce mai mult cu trecerea timpului , asta nu inseamna ca nu avem si noi discutii dar nu le dam proportii si trecem mereu peste orgoliul propriu daca am gresit si ne cerem scuze daca am gresit . Nu ne culcam certati, nu putem. Doresc asta tuturor femeilor care merita astfel de relatie(bineinteles sa merite barbatul).

Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:28
O parere : sa faci mereu cate o schimbare ! Nu in fiecare zi,dar atunci cand simti ca deja s-a "invechit" situatia. Fa mereu ceva nou pentru el, pentru voi. Fiti si copii si adulti, comunicati mult, incercati sa va descoperiti cat mai mult sufletele si mintile unul fata de celalalt.Si...un aspect foarte important, nu renuntati sa faceti ceea ce va placea sa faceti inainte sa va casatoriti (ma refer la fiecare in parte) ,insa fara a depasi bunul simt si respectul fata de el/ea.
...Sper sa iti fie de ajutor parerea mea ...
mihaelaelvira
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:21
cuvantul cheie in tot este ECHILIBRU
mihaelaelvira
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:22
Tocanita suficient de sarata si calda e secretul casniciei !
bastiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:08
De la: ully1986, la data 2008-09-22 12:51:53cum poti mentine armonia atatia ani? rutina intervine oricum, zilnic vezi langa tine aceeasi fata, cum sa ne facem placuti reciproc zi de zi? stiu ca un pion important este viata sexuala, dar sunt convinsa ca nu-i suficient, iar teoriile care se vehiculeaza in massmedia sunt... inca la stagiul de teorii. ce anume tine un barbat langa tine si ce te tine pe tine langa el atata timp? iubirea, atasamentul (mai mult valabile la femei) si mai ce?


ESTI CUMVA FETITA DIN FLORI,ESTI CUMVA ORFANA DE PARINTI,NU AI EXEMPLUL PROPRIE-I FAMILII DE -TI PUI ASEMENEA INTREBARI?

Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:18
fetelor uitati aici sfaturi si rochite ultile pentru mirese!!!!
este chiar interesant, se regasesc multe dintre intrebarile siraspunsurile pe care voi le-ati postat aici pe site

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_in_functie_de_anotimp_si_local/pagina-2.html
iulik_flore
Postat pe 13 Februarie 2009 10:31
Viata dupa casatorie....buna intrebare?Pentru mine a fost o lupta permanenta dar in final eu am castigat razboiul.Daca s-a meritat?greu de spus, ce pot sa spun acum , ca dupa ce am castigat trofeul cu viata mea,nu stiu daca a meritat......?Pot spune ca dupa atata zbucium suflestesc se merita sa lupti pt.un barbat...?De fapt noi femeile casatorite pentru ei luptam ,sa-i tinem langa noi . Nu traim pentru noi ci pentru ei si copiii rezultati din casatorie si ei stiu foarte bine acest lucru.Cred ca ei sunt cei care dau cel mai putin intr-o casnicie,lupta pentru a pastra casnicia ne revine noua.Noi suntem cele care o luam de la capat de fiecare data cand ne-au suparat.
Pentru mine casnicia a fost un mare sacrificiu dar a meritat.....Sotul meu mi-a facut de toate si am trecut peste toate,uneori cu greu dar am trecut........Merita pentru ce iti da statutul de femeie casatorita dar nu pentru el....Nici un barbat din lumea aceasta nu merita sa lupti pentru el dar pentru ce reprezinta INSTITUTIA CASATORIEI merita.Ca sa mentii viata de familie ,tebuie sa renunti de foarte multe ori de a trai pentru tine ,eu una asta am facut......Daca regret...?da, regret uneori dar cand trag linie si adun..... spun ca totusi,totusi a si meritat.Proportia meritului este de 50%.Cand vrei sa ai ocasnicie tu ca femeie traiesti viata cu tot ce-ti ofera doar pe jumatate, cealalta jumatate o traiesc femeile de laga sotul tau...........
lenutza1
Postat pe 15 Februarie 2009 12:08
draga domnule stefan-beiu....inainte sa faci comentarii de prisos invata gramatica......propriei si nu proprie-i....in fine.....apoi cu ce te te deranjeaza pe tine ca fata e curioasa poate pur si simplu sa stie cum e viata de dupa casatorie...in plus de unde stii tu situatia familiei sale?vezi ca nu te duce capul....pe voi barbatii va poate duce capul dar nu cel care trebuie....din pacate...si tine te rog criticile pentru tine sau posteaza pe un forum pt barbati....
Bluesky_grace
Postat pe 8 Mai 2009 14:52
De la: stefan_beiu, la data 2009-01-26 17:18:19
De la: ully1986, la data 2008-09-22 12:51:53cum poti mentine armonia atatia ani? rutina intervine oricum, zilnic vezi langa tine aceeasi fata, cum sa ne facem placuti reciproc zi de zi? stiu ca un pion important este viata sexuala, dar sunt convinsa ca nu-i suficient, iar teoriile care se vehiculeaza in massmedia sunt... inca la stagiul de teorii. ce anume tine un barbat langa tine si ce te tine pe tine langa el atata timp? iubirea, atasamentul (mai mult valabile la femei) si mai ce?


ESTI CUMVA FETITA DIN FLORI,ESTI CUMVA ORFANA DE PARINTI,NU AI EXEMPLUL PROPRIE-I FAMILII DE -TI PUI ASEMENEA INTREBARI?


ei ei stefan stefan...in primul rand ai intrat pe topicul asta pt ca mori de curios cum e viata de dupa casatorie ca nu cred ca sti ce inseamna,defapt sunt sigura.din cate vad nu iti omori timpul sa ai grija de o familie ci sa intri pe forumuri care nu ar trebui sa te intereseze,dar de plictiseala....deci clar nu ai familie.ce te stresezi tu pentru viata altora?ce nu mai poti tu ca o fata intreaba alte fete cum o fi dupa casatorie.tu nu mai intrebi ca nu mai ai varsta pt casatorie.esti un batran stresat de viata si incerci din rasputeri sa stresezi si tu la randul tau sa te descarci cumva...du-te la un psiholog ca acolo iti da sfaturi.degeaba cauti aici sa-ti omori timpul
cheregi_andreea
Postat pe 9 Mai 2009 09:48
dc ati stat inainte impreuna, stiti cum e...
deci.........
iulik_flore
Postat pe 10 Mai 2009 19:52
De la: NIGHTWISH, la data 2008-10-03 20:13:41as mai putea adauga copiii... ei ar mai putea tine un barbat... dar si asta depinde de la caz la caz!
dupa parerea mea, rutina nu-i chiar asa de rea... dupa o zi agitata, este bine sa revii la sanul iubitului, in comfortul familial de zi cu zi...
nu cred ca exista reteta care sa tina un barbat legat de o singura femeie... tine mai mult de educatia lui, de anturaj, de constiinta lui... nu stiu exact... un lucru stiu sigur: daca un barbat a parasit o femeie cu care avea o anumita legatura (relatie de mai multi ani/sotie/amanta)doar petru a fii cu tine, nimic nu garanteaza ca nu iti va face acelasi lucru si tie...
si daca stau sa ma gandesc, poate nici nu-i de dorit sa tii fortat un barbat langa tine, n-are nici un rost atata chin si frustrari care se vor acumula!
... am auzit mai demult pe cineva spunand: nu hartia (certificatul de casatorie) va uneste, ci iubirea si respectul care va ajuta sa treceti peste toate obstacolele...


...eu abia acum citesc, chiar daca e de anul trecut....urmeaza sa am un copil si ?! poate casatoria...
Ce tine un barbat langa tine? multe, toate, eheei...discutia e lunga. Scriu pt. ca aud tot mai des faza asta ca nu actul il tine, ca nu certificatul acela conteaza....o lunga perioada asa am crezut si eu, din tot sufletul, pana cand dupa 9 ani de mare iubire si relatie s-a dus naibii totul. Partea urata a inceput cand, la inmormantarea unui prieten comun care avea un copil cu femeia pe care o iubea enorm dar cu care nu era casatorit la primarie, eu am tras concluzia ca trebuie sa ma casatoresc daca nu vreau sa patesc ca acea femeie....Ce a patit?? imaginati-va...mama lui nu o suporta si nu o dorea, chiar daca avea nepot de la ea, oriunde mergea pt. ceea ce trebuia sa faca pt inmormantare era intrebata in ce calitate....si mama lui s-a bagat peste tot...in fine, e lesne de imaginat..
dack
Postat pe 15 August 2009 12:03
tarot_healthy
Postat pe 21 August 2009 13:41
e... ce tema delicata...eu cred ca e foarte important sa invatam sa ii acceptam DEFECTELE;tine foarte mult si de noi( cat de mult suntem dispuse sa luptam ptr o casnicie reusita).Daca ne respectam reciproc e frumoasa viata dupa casatorie...
lili_beatrice
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:51
e... ce tema delicata...eu cred ca e foarte important sa invatam sa ii acceptam DEFECTELE;tine foarte mult si de noi( cat de mult suntem dispuse sa luptam ptr o casnicie reusita).Daca ne respectam reciproc e frumoasa viata dupa casatorie...
lili_beatrice
Postat pe 18 Septembrie 2009 22:51
Buna fetelor!!! anul asta ne casatorim in iulie..sutem impreuna de 7 ani...din care primul an nu prea ne-am vazut pt.ca muncea in stainatate iar al doilea an ne-am mutat impruna in spania!La inceput super frumos...dar din toata nimica eu ma suparam eram mofturoasa ...asta pt ca nu eram obisnuita cu noua viata ,nimik parca nu-mi convenea.. cu totul ca-l iubem enorm si ma simteam iubita...adevarul.. numai iubirea poate salva inceputul unei relatii.. si uite asa au trecut 7 ani de parca a fost ieri cu zile fercite si pline de dragoste dar si zile in care necazurile iti mai sterge zimbetul de pe fata Acuma sutem doar unul din priviri ne intelegem ne respectam reciproc ceea ce e cel mai important intr-o relatie..!!!!(cel mai mare sfat care il dau e sa stati impreuna macar un an.. ) va pup si sa fiti fericite!!!PS. o sa va povestesc si cum e dupa casatorie
mikkaela
Postat pe 2 Februarie 2010 15:48
E super, dar depinde de la casnicie la casnicie. Noi suntem impreuna de 4 ani, iar anul trecut am avut nunta. Am locuit impreuna putin timp, inainte de marele eveniment. Era bine, dar e mult mai bine acum, mai ales ca soacra imi este ca o mama, nu fac diferenta intre mama mea si a lui. Am doua mame super! Sunt o norocoasa si multumesc Domnului pentru toate lucrurile frumoase pe care le-am dobandit dupa casatorie! Am trecut si noi ca majoritatea cuplurilor prin incercari si tentative de despartire, am pierdut mult (o casa si bani), am anulat cu un an inainte nunta, dar cred ca am fost amandoi destul de maturi si am luat decizia corecta (aceea de a merge inainte impreuna)! Suntem fericiti!
Va doresc sa aveti parte de casnicii frumoase si de multe impliniri!

P.S.: Acum asteptam un bebe!
Lowiny_grace
Postat pe 11 Martie 2010 22:27
noi am locuit impreuna 2 ani innainte sa ne casatorim A fost o adevarata aventura sa reusesti sa-l accepti pe celalalt sa te obisnuiesti cu tabieturile lui, sa reusesti sa fi asa cum vrea el si vice versa! sincer am avut certuri in primul an si jumate apoi am reusit sa ne cunoastem mai bine locuind impreuna si ne-am modelat unul dupa altul.asta e cel mai important sa reusesti sa convietuiesti.suntem casatoriti recent de aproape o luna si ne e foarte bine.recomand din tot sufletul sa se stea impreuna inniante de nunta deoarece asa reusesti sa te cunost 100% si sa vezi dak e ceea ce iti doresti. eu sunt o norocoasa, defapt amandoi suntem ne iubim enorm si ne completam.innainte de nunta nu trecea o zi fara sa ne ciondanim.acum de cand ne-am casatorit a trecut 3 sapt fara certuri.doamne ajuta.
chetegalina
Postat pe 13 Iunie 2010 05:15
De la: lili_beatrice, la data 2009-09-18 22:51:56e... ce tema delicata...eu cred ca e foarte important sa invatam sa ii acceptam DEFECTELE;tine foarte mult si de noi( cat de mult suntem dispuse sa luptam ptr o casnicie reusita).Daca ne respectam reciproc e frumoasa viata dupa casatorie...
cornelus_dragut
Postat pe 7 Decembrie 2010 11:40
In principiu se dau bani.Nu multi sau sa plateasca ei ceva , dupa posibilitati si dupa cum stabiliti
kudika_17683
Postat pe 29 Aprilie 2013 23:03
De la: kudika_17683, la data 2013-04-29 23:03:42In principiu se dau bani.Nu multi sau sa plateasca ei ceva , dupa posibilitati si dupa cum stabiliti
life_coaching
Postat pe 29 Aprilie 2013 23:12
De la: kudika_17683, la data 2013-04-29 23:03:42In principiu se dau bani.Nu multi sau sa plateasca ei ceva , dupa posibilitati si dupa cum stabiliti


Ai incurcat topicurile, draga mea. Probabil ca vroiai sa postezi la un topic despre darul de nunta, din partea invitatilor pentru miri.
kudika_32792
Postat pe 30 Aprilie 2013 08:56
De la: kudika_32792, la data 2013-04-30 08:56:43
De la: kudika_17683, la data 2013-04-29 23:03:42In principiu se dau bani.Nu multi sau sa plateasca ei ceva , dupa posibilitati si dupa cum stabiliti


Ai incurcat topicurile, draga mea. Probabil ca vroiai sa postezi la un topic despre darul de nunta, din partea invitatilor pentru miri.


da, am vazut dupa ce unde am scris-soory
kudika_17683
Postat pe 29 Iunie 2013 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AIDA POPESCU 2 De la: Cypcip 4 Februarie 2009 11:14
tablou de colaje 3 De la: Broscaru 13 Ianuarie 2012 22:48
BUCHET MIREASA - HELLLPPPP!!!! 9 De la: alfredodecurtofreco 8 Octombrie 2010 15:36
aranjamente pt masa mirilor 8 De la: cj25har 10 Iunie 2010 11:37
targuri de nunti 7 De la: kudika_24784 11 Martie 2013 19:36