Setari Cookie-uri

ajutati-ma cu un sfat

Sunt o norocoasa...cred eu...stau departe de tara si nu am astfel de probleme...oricum daca as fi in situatia ta as alege sa imi iau iubitul si sa plec cat mai departe:)...succes!...sora mea a avut probleme de genul asta...dar e o curajoasa ...l-a luat de manutza pe iubitul ei si s-a dus direct la viitoarii socri si le-a spus clar tot..ca ea il iubeste ...ca se vor casatori si ca din cauza lor nu se vor desparti niciodata...el a afirmat tot ...socrii au ramas cu gura cascata dar apoi mai cu greu mai in gluma au acceptat-o si acum spun despre ea ca e cea mai potrivita si mai buna nora!§:)...succes si tie inca o data!!!
sincera
Postat pe 29 Februarie 2008 02:39
Draga mea, parerea mea este ca prietenul tau este cel care trebuie sa rezolve problema asta. Daca te iubeste o va face.Nu cred ca parintii lui pot sa-i impuna pe cine sa iubeasca.Parintii nu sunt de vina cu nimic.Poate ca uneori din prea multa dragoste pentru noi exagereaza cu anumite chestii;isi spun si ei parerea.Noi trebuie sa ne comportam cu maturitate si daca nu ne convine ceva sa ne impunem punctul de vedere!Parerea mea este ca ar trebui sa discuti deschis cu mama lui(daca el nu rezolva problema).Dar cred ca nici prietenul tau nu a avut o discutie deschisa cu parintii lui pe tema asta.Trebuie sa iti pregateasca un pic terenul.Intelegi?
Sper ca te-am ajutat un pic.
Te pup si iti doresc sa se rezolve cat mai curand!

Postat pe 29 Februarie 2008 13:05
buna!
Feteleor discutati ca si cum barbatii nu au nici un rol si totul este intre soacra si nora.
Discutati cu ei si spuneti-va oful.
Ei trebuie sa ia atitudine in fata mamelor lor si sa le lamureasca ca va iubesc si ca trebuie sa se poarte frumos cu voi.
Daca nu fac asta nu merita - asta in cazul prietenilor. In cazul sotilor trebuie luptat pentru ei si pentru copil.
Jucati teatru nici nu va puteti inchipui ce efecte de dezarmare are. Purtativa frumos si lingusitor chiar daca va vine sa injurati.

Postat pe 5 Martie 2008 00:54
In locul tau nu mi-as face foarte multe griji,deoarece tu nu traiesti cu parintii lui.
Nu poti multumi pe toata lumea.Poate sunt niste oameni rai si barfitori,care le gasesc tuturor oamenilor cate un defect.
isabella17
Postat pe 5 Martie 2008 17:29
„Ascultarea de duhovnic este viata vesnica, scara cereasca, suire grabnica, bogatie de cununi, lucru
ingeresc, lupta nepatimirii, suire si calatorie la cer. Ascultarea implineste toate poruncile, pe toate le
indreapta, pe toate le face si le zideste, iar pe suflet, in chip nevazut si nestiut, cu mare grija il
imbogateste si il asaza in vistierie necontenit, ridicandu-l spre Dumnezeu ca sa stea inainte incununat si
infrumusetat in taina".
Sfantul Grigorie Sinaitul

Aºa cã sfatul meu este sa iti cauti confesorul in constinta ta ºi sa ai curajul în momentul cãnd ai sa primesti RASPUNSUL sa treci degraba la FAPTE.
SUCCES !
valordell
Postat pe 5 Martie 2008 17:43
Hei, fluturas black ne-ai lasat in ceata?
Ce s-a intamplat pana la urma?

Postat pe 6 Martie 2008 17:41
fluturas dragut,totul depinde de iubitul tau.dar imi pot permite sa-ti dau un sfat si anume...nu lasa pe nimeni niciodata sa-ti comande viata.Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu sora lui ca de la femeie la femeie.Ia taurul de coarne si nu ii lasa sa-ti faca viata un calvar.daca va iubiti si comunicati nimic nu va poate face rau,nici macar distanta(asta ti-o spun din propie experienta).nu iti strica putin tupeu,atat cat sa le pui la punct.Te pup si mult succes...........si ai incredera in el si in dumnezeu...BAFTA
ginetta
Postat pe 6 Martie 2008 21:03
....nu aveti unde sa stati?lucrati amandoi?inchiriati-va un apartament sau daca nu locuiti impreuna strangeti bani pt voi.Crede-ma,exista solutii pt orice problema,totul este doar sa vrei sa mergi pana la capat.Daca ati rezistat 4 ani inseamna ca mai puteti rabda(daca bineinteles chiar va iubiti).El daca nu are curajul sa-i spuna mamei ca va iubiti daca as fi in locul tau m-as indoi pt-ca degeaba imi spune vorbe dulci,ca ma iubeste daca nu-mi dovedeste....Ciao!
8ik
Postat pe 7 Martie 2008 11:10
daca inca va iubiti luptati pentru ce vreti si pentru dragostea voastra. puteti sat la tine,sau poate cu chirie, dc ai lui nu te vor, nici nu te sfatuiesc sa te muri vreodata la ei. iti vor face viatza un clavar. trec printr-o situatie la fel de trista. dupa o relatie de 3ani si juamatate ne-am mutat impreuna(aksa la parintii lui) si de atunci avem numai certuri, motivul principal fiinda parintii lui, care inainte imi vorbeau numai frumos, se purtau bine cu mine, si acum sa nu ma vada, au spus ca le-am furat singurul baiat si l-am indepartat de mine(mi se pare ceva firesc ca odata ce un om se insoara sa fie mai apropiat de sotie decta parintii), in iuliu avem nunta si nici o dta nu au deschis subiectul despre asta, toti sisi fac pregatiri. planuri...noi... ne gandim sa nu mai continuam... totul din cauza lor!
puy
Postat pe 9 Martie 2008 17:14
un sfat nu stiu daca sunt buna la asa ceva dar incerc! daca voi va iubiti si nu intra mama lui in joc merita o incercare sa o luati de la 0 ca sa zic asa si puteti sa luati cu chirie si sa stati impreuna sa vedeti daca merge multi stau cu chirie si au si copii. dupa parerea mea daca va iubiti si avetii incredere unu inaltu merita incercat dar fara mama lui .cainele care latra nu musca .pup incearca si nu pune la suflet ce zice soacra.
speranta
Postat pe 30 Aprilie 2008 20:22
CEL MAI BUN SFAT DE LA CINEVA CARE A TRECUT PRIN ASTYA:FI DESTEAPTA !TE DUCI FRUMOS ,II CUMPEREI CEA MAI MARE FRUMOASA SCUMPA CUTIE DE BOMBOANE SI FLORI SI TE DUCI LA MAMA LUI CAND EL NU E ACOLO.TE DUCI SI II SPUI CA TU O APRECIEZI MULT SI CA IUBITUL TAU E ASA NUMAI DATORIATA EI.SI CA II MULTUMESTI PT BAIATUL EI SI CA VREI CA EA SA FIE CA MAMA TA SI TOT ASA.DAR NU INCEPE RAZBOI CU EA CA AI SA PIERZI,IN FOND ,E MAMA LUIO.SUCCESS.TE PUP
p.s.:trebuie sa o ai aliat ,nu dusman ca ca dusman vei pierde,poate nu acum ,in timp.incepi si spune-i mama,baga-te in viata ei,si dai impresia ca ea e f importamnta.chiar dc nu ai nevoie de sfaturi du-te si cere-i si pe urma multumeste-i de parca ti-ar fi salvat viata.trebuie sa joci cartea si trebuie sa te prefaci ca cu scandalul cu ea vei pirde.am trecut prin asta 2 ani de zile si dupa doi ani eram cea mai improtanta din famile
ruxDUBAI
Postat pe 1 Mai 2008 11:30
pt CLAUDIA nu a-ti auzit de case inchiriate,i-ati iubitul si mutati-va singuri si traiti-va viata,nu irositi anii acestia frumosi pentru niste prostii,dragostea nu sta in loc de 4 pereti.Si daca ,poate.argumentezi ca nu aveti posibilitati financiare sa stati singuri ,va gasiti mai multe joburi ,face-ti economii si o scoate-ti la capat pana la urma..........asta in cazul in care este doar dragoste la mijloc.succes
wdy
Postat pe 2 Mai 2008 11:06
fluturas mai existi?s-au te-au exterminat si pe tine?

Postat pe 2 Mai 2008 22:19
eeeh uite stiti ce cred eu? problema cu mamele posesive?? Hmm pt. orice stiuatie asa de complicata nu strica sa gandesti un pic mai in profunzime...un pic de psihologie.
Eu cred ca mamele astea posesive s-au comportat mereu ca niste closti cu pui supraprotectoare cu baietii lor. Vai doamne sa-i puna pe ei sa faca ceva in casa, vai doamne sa-i lase sa-si gateasca singuri, vai doamne sa-i lase sa isi faca o relatie de capul lor. I-au cocolosit excesiv. Si ei din respect pt. ele si lipsa de initiativa (deh baietii mamei astia nu prea au curaj sa se ia la tranta cu viata ..asa in general) nu au curajul sa iese din cuvantul mamei care a facut atatea "sacrificii" pt ei cum iubita lor nu va face niciodata (cel putin asa ii convinge mama). Problema acestor femei este ca sau au avut un barbat rece/sau alcoolic/sau indiferent etc. etc. care nu s-a apropiat de ele si atunci ele si-au concentrat toata atentia pe baiat. Sau de la bun inceput sau concentrat prea mult asupra copilului si treptat singure si-au indepartat sotul. Oricum in cele din urma cred ca au ajuns sa considere copilul cel mai important din viata lor (uitand de sot din pacate ca daca era si sotul le-ar fi tinut mai ocupate :D) ... confundandu-l cu un fel de sot care e proprietate personala - de aici si gelozia asta pe "nora" - si tentativele de a o indeparta si de a-si convinge fiul ca ba e materialista, ba nu gateste, ba nu stie sa aiba grija de el asa cum are ea. Si fetele astea ar trebui sa o convina ca nu incearca sa le "fure" baiatul si ca nu are de ce sa fie concurenta intre ele. Faptul ca ea va fi iubita lui nu schimba cu nimic faptul ca el va ramane fiul ei. Eeeh sper sa ajute pe fluturas ce am scris in caz ca mai intra pe aici:D
Josie
Postat pe 11 Mai 2008 23:14
DACA VA IUBITI CU ADEVARAT SI VRETI SA VA CLADITI UN VIITOR IMPREUNA,IAR CEILALTI NU SUNT DE ACORD,LUATI-VA FRUMUSEL DE MANUTZA SI MERGETI INAINTE FARA SA INTOARCETI URECHEA LA CE SPUNE FAMILIA SAU LUMEA IN GENERAL.SPER SA AVETI PUTEREA SA REUSITI.POOP DOOLCE

Postat pe 11 Mai 2008 23:17
aa fluturas nu mai este ...s-a dezabonat ... stiti voi aia cu "Fluturas nu mai ai aripioareeee Domnul conte ti le-a retezat!:D"
Josie
Postat pe 11 Mai 2008 23:33
pai parinti mereu au cate un cuvant de spus intr-o relatie dar eu cred ca daca voi doi va iubi asa de mult e si pacat sa nu luptati pt ca parinti lui la un momendat o sa fie de acord,acum totul depinde si de prietenul tau pt ca daca el ar fi autoritar in fata parintilor si le-ar explica ca te iubeste mult si ca viata lui fara tine nu ar mai exista eu cred ca ar intelege,te pup si mult succes!

Postat pe 29 Iunie 2008 22:59
tot ce conteaza e ca voi sa va iubiti
nu lasati pe nimeni sa stea in calea iubirii voastre
nu conteaza ce spun cei din jurul vostru
luptati pt aceasta iubire
ellennaandrei
Postat pe 10 Iulie 2008 11:10
da stiu draga mea e greu de tot. si eu am pe cineva care se impotriveste in relatia mea cu prietenul. si nu e usor. ma tot intrb cat am sa mai rezist ,dar stiu ca-l iubesc ff mult si pana la urma poate ceva se va rezolva. desi aceasta persoana nu poate sa-mi schimbe parerea si nici sa ma desparta de el. pt ca el este viitorul meu. daca el te iubeste va trece peste mama lui si sora lui. si nu va mai baga de seama, desi este f frustrant sa te tot bata cineva la cap. trebuie sa rabde ,daca nu sa va mutati impreuna. ei vb,ei aud. si cu asta basta.
sintescu_andreea
Postat pe 11 Iulie 2008 12:00
voi nu vedeti ca fata asta, de 5 luni nu mai este pe aici. sau dati din gura doar pt ca nu aveti ce face?
_fantoma_
Postat pe 28 Iulie 2008 20:27
dam din gura pt ca nu avem ce face. Dar tu? Din ce motiv dai din gura?
amme22
Postat pe 28 Iulie 2008 20:31
Sunt intr`o situatie aproape identica,cu o relatie de 3 ani,timp in care m`am inteles de minune cu mama lui si cu sora lui.Adica ele s`au inteles cu mine,pt k niciodata nu mi`a convenit k il acapareaza pe iubitul meu,el trebuie sa le ajute,sa plateasca chiria.Si al meu este plecat din tara sa munceasca,nici nu a facut primul ban si deja i`au cerut bani.Am vb cu el inainte sa plece ca atunci cand va veni sa ne mutam impreuna,sa vedem si din alte puncte de vedere stabilitatea relaliei.Eu am 20 de ani,poate mica pt astfel de probleme,dar ma gandesc la viitoru meu si vreau sa incep cu dreptul in viata nu cu stangul.Dupa ce a plecat i`am povestit foarte incantata planul nostru si mamei lui si surorii,care acestea nu au facut altceva decat sa`mi distruga visul,sa`mi zica indirect maicasa ca ea vrea ca,copii ei sa`si ia o casa impreuna,sa faca impreuna vrute si nevrute.dar la viitoru lui nu s`a gandit nimeni.L`au ingropat in datoriri la numai 21 de ani,profita si de ultimii 10 mii ai lui.Noi nu am avut niciodata o vacantza,si urmeaza sa merg eu la el pt o sapt,pe banii mei bineinteles,pt ca asa am hotarat si ne dorim amandoi,ca sa primesc un tel acum cateva zile ca vine si sorsa cu mine pe banii lui.Eu mi`am exprimat dorinta in fata ei,dar ia nu a fost de acord si ma luat drept nebuna.Cum sa vina ea,singura,intre mine si iubitul meu,fiind ea chiar si sorsa?cum sa vina sa stea in capu meu,sa nu pot sa plang sa rad,sa tip sau sa fiu eu?Sau cum poti sa te superi din asta?Knd i`am zis lui de discutia mea cu sorsa,si k eu nu mai vin acum sa vina ea k are concediu,el nici macar prin gand nu i`a trecut ca eu m`am gandit la amandoi si m`am bazat pe dorintele nostre,si i`a dat dreptate ei,k cum se simte ea acum?k nu stiu sa ma fac placuta.etc.Desi acum cateva zile nu mai "scapam"de telefoane din parte maicasii acum nici una nici alta de trei zile nu a mai dat un semn,pe messenger mi`a dat offline,dar eu stiu pt k stiu parola lui si o vad(pt cine se pricepe la mess).Nu astept decat sa ajung la el si sa`i relatez toate astea,pt k sunt la pamant,si desi ele nu au facut asta,eu l`am menajat si am incercat sa nu cert cu el pe net,sau la tel stiind ca putem ramane certati.Nu ma doare de ele...dar ma macina ca nu stiu minciuna din varianta lor,pentru ca eu nu`mi zice,dar sunt sigura ca s`au umflat de suparare la telefon knd au vb cu el.Imi vine sa le iau si sa le dau numai in gura,sincer,si mor de ciuda(sunt f ciudoasa)ca oricat as vorbi si m`as scuza,parca mereu e vina mea,parca numai eu ii pot face draci,parca sunt dereglata psihic.Daca nu intelege,sincer ii voi arata un forum de genu asta sa vada cate fete sunt in situatia asta,si k numai el,cel pentru care suntem in stare de orice,este de vina.Va pup si cat mai multe sfaturi in continuare sa ne ajutam una pe alta.Eu oricum ma voi retrage in stilu asta,numai el poae face ceva.Eu nu,si nici nu vreau sa suport sau mai inghit nici macar un lucru.Fara compromisuri de genu asta.Pupici
For_life
Postat pe 25 August 2008 23:37
eu am o vorba : "sunteti impreuna sau nu" daca da nu mai dati atentie parintilor nici unul dintre voi , daca el se lasa influentat, imi pare rau pt tine, poate iti gasesti pe cinva care sa fie ferm in gandire.
rochis_florinb
Postat pe 14 Noiembrie 2008 19:39
trebuie sa stai de vorba serios cu el si sa-l intrebi cum vede el aceasta situatie,iar daca te iubeste cu adevarat nu ar trebui sa tina cont de nimeni si de nimic...iar daca nu este asa,nu uita:"orice sfarsit aduce un nou inceput"...si poate mai bun...! bafta.
ro_1013
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:13
stiu ca suna rece si doare f mult dar singurul sfat pe care ti l-as putea da este sa-l lasi in pace mai ales dc el nu are un cv de spus in fata parintilor.am avut de a face cu baieti mamosi si singura care a avut de pierdut si de suferit am fost doar eu,el a preferat sa o creada pe maica-sa in locul adevarului.greseala a fost insa doar a mea pt ca-l iubeam f mult desi toti imi spuneau cum e el de fapt in realitate.si spun ca am facut o greseala pt ca m-am maritat cu el si l-am suportat si 4 ani sperand ca se va schimba,dar nu,asa ceva nu are leac...asta-i parerea mea dar tu tb faci ce crezi si ce simti...oricum orice decizie ai lua sa o iei astfel incat sa-ti fie tie bine indiferent de cum va decurge relatia voastra de acum inainte...........pupici
daita_25
Postat pe 13 Februarie 2009 11:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Adoptie 1 De la: Lavinia_Doralee_1 13 Octombrie 2013 00:25
Relatia cu Dumnezeu 175 De la: lety17 19 Septembrie 2009 19:00
Concret! 6 De la: nico_dana2006 18 Martie 2009 15:09
cadouri pentru el 2 De la: anamm88r 27 Decembrie 2008 09:51
HELP ME !!!!!!!!!!!!!!!!!!! 16 De la: greierash_is_back 4 Noiembrie 2009 12:32