Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

Draga mea, eu zic sa discuti cu sotul tau despre ceea ce intampla cu voi 2 si daca tot nu se schimba nimic, cheama-l pe cel care te face sa zbori in Romania si nu te duce tu acolo, deoarece... tu, ai mai facut acest lucru si nu a fost cu succes si sfatul meu este sa mai faca si altii sacrificii daca te iubesc pt tine si nu numai tu pe ei. Succes!
Karma83
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:55
Divorteaza si incearca-ti sansa. Viata e orea scurta sa o petreci asa cum o petreci tu.
dianabodnarescu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:16
Complicata povestea ta ... si sincer iti spun ca cele mai bune sfaturi le vei gasi doar in tine. Opreste-te putin din drumul tau aglomerat, fa o plimbare, respira si intreaba-te ce iti doresti...de indata ce vei afla raspunsul vei intreaba-te cat esti dispusa sa dai pt asta..si apoi vei sti ce ai de facut. Nu ramane decat sa pui in aplicare ceea ce iti spun tot sincer ca va fi foarte greu, dar va merita pt ca vei face ce iti doresti. In fond oare nu asta conteaza cu adevarat???
Mai mult iti inteleg perfect situatia pt ca am avut o relatie cu cine timp f indelungat si dupa un anumit timp totul a inceput sa nu mai mearga, m-am luptat sa indrept lucrurile pana am obosit intr-un mod infernal si cand am vazut ca nu se mai poate tot nu imi venea sa renunt. Ma gandeam asa cum si tu faci la ce va spune lumea si mai mult la ce voi face fara el...dar totul pana intr-o zi cand am realizat in sfarsit ca nu era decat un drum inchis de atata timp si eu ma blocasem in fata unui zid pt eternitate. Atunci mi-am zis ca pot mai mult ca eu sunt altcineva si nu epava obosita care ajunsesem si intrebandu-ma pe sine ce vreau sa fac cu viata mea am aflat ce imi doream. In orice caz nu viata aceea... si tot acel moment a fost ultimul din viata mea in care am mai impartit timpul cu acel om. Am spus adoi si am mers mai departe. Cu multa durere in suflet, fara pic de speranta si tremurand de frica am ridicat capul si am luat totul de la zero. Au mai fost relatii s-au terminat, momentan sunt singura dar pot sa-ti spun ceva ceva cu mana pe inima: dupa ce mi-am revenit cat de cat mi-am dat seama cat de mult a meritat! Am fost iar fericita si am vazut dinou lumina si caldura soarelui. M-am jucat iar cu florile din gradini si acum sunt ce mi-am dorit. Si chiar daca acum nu am pe nimeni, am incredere in mine, am multe de oferit si sunt fericita. Nu regret nik o secunda alegerea pe care am facut-o atrunci!
Sunt convinsa ca fiecare dintre noi are povestile lui ascunse bine in inima sa...si fiecare e pus sa aleaga si asta nu o data in viata ci de mult mai multe ori. Dar parerea mea este sa lupti atat cat nu lupti degeaba. Atunci cand este degeaba mai bine renunti si mergi mai departe.

Iti urez succes din toata inima si ce este cel mai important : SA FI FERICITA!
vulturul_negru
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:17
viata e prea scurta ca sa traim cum vor altii sa traim. nu poti ramane cu sotul tau doar pentru ca cealalta varianta ti-ar supara parintii. doar tu poti sa-ti faci viata mai frumoasa. inainte de a lua o decizie trebuie insa sa fii sigura ca faci ce e mai bine ptr tine. trebuie sa vorbesti cu sotul tau, sa-ti aduci aminte de ce te-ai indragostit de el, sa vezi daca mai exista vreun sentiment, sa vezi ce vrea el, sa luati o hotarare sau sa o iei singura daca nu ai cu cine sa discuti. cred ca barbatul din america nu e decat un lucru de care te agati sa-ti faci viata mai placuta in lipsa afectiunii din partea sotului. nu-ti poti forma o imagine despre el daca nu l-ai cunoscut fata in fata. se poate ca atunci cand o vei face sa fii dezamagita. important este sa faci ceva cat mai repede. nimeni nu-ti da nici o secunda inapoi.
ssimona
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:26
Am eu o vorba; cea mai apropiata piele de mine e ...a mea.
Nu poti trai un surogat de iubire - Viata trebuie si merita traita!
Mai ales ca, pentru cat stim in prezent, este singura.
Traieste timpul trupului tau alaturi de cel ce te poate face sa te grabesti sa ajungi langa el cand e departe; sa ii spui - buna dimineata iubire si sa te cuibaresti la pieptul lui simtindu-te A-CA-SA.
Hranesteti sufletul cu dragoste!
bley64
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:33
Draga mea....ce poti sa faci?...daca simti ca ai un strain langa tine in pat, fa bine si pleaca acum, cat ai timp....Gandeste-te daca mai e ceva care te tine langa sotul tau, daca merita sa traiesti asa...nu-l parasi pe el pe pentru cel din America, sau de unde o fi el (poate e chiar vecin cu tine, cine stie!), ci pentru ca inima ta sa poata sa bata si sa traiasca in continuare. Ce spune familia ta? Ce vor spune cunoscutii, prietenii, colegii? Nici macar nu e interesant pentru nimeni. Ei nu te vor consola in noptile lungi si reci, si nu-ti vor sterge lacrimile cand le vei varsa de nefericire. Isi vor vedea de viata lor inainte. Esti femeie, trebuie sa faci un copil, care sa-ti umple viata, sa te faca sa razi, sa vibrezi, sa simti ca ai pentru ce trai. Traieste! Si ai curajul sa alegi ce faci cu viata ta, asa cum ai avut curajul cand ai terminat liceul. Bafta multa iti ureaza o femeie care a les fericirea (dupa 15 ani!)

Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:36
recunosc, nu am avut nervi sa citesc chiar toate raspunsurile, dar un lucru stiu sigur: nu exista castele, iar cocioabele pot fi ft frumoase ,depinde cum le privesti...ok, nu mai merge relatia cu sotul tau, divortezi, dar de ce trebuie sa te aventurezi intr-o alta relatie? mai ales ca e insurat! si atat de departe! nu mai bine stai intr-o cocioaba ,chiar si singura decat in strada? ma ierti, nu cred in relatii prin telefon, mess si ce mai vrei tu...iar atunci cand suferi, nu trebuie sa te indragostesti de prima persoana care te mangaie pe suflet cu cateva vorbe...nu are importanta ca e alb sau negru...e casatorit in primul rand...si tu...pt mine asta inseamna ceva...adica sunt mai multe persoane implicate in povestea asta, care ar putea suferi...

Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:36
Cred ca ar trebui interzise casatoriile intre oameni care nu au convietuit inainte de acest pas cel putin un an si cred ca nu e indicat sa nu ai deloc experienta sexuala - adica sa te casatoresti cu cel care de-a deflorat...are prea multe avantaje asupra ta... iar daca mai e si o diferenta de 9 ani...
Cred ca tipul a devenit atat de comod deoarece tu ai renuntat la tot pt. el, ai plecat de langa cei apropiati, poate a fost si "primul" si atunci e sigur de tine, si oricum s-ar comporta il ai doar pe el, deci nu prea ai variante sau cel putin il aveai la momentul casatoriei voastre.
Oricum esti tanara deci traieste-ti viata ! Daca ai intr-adevar statutul social de care vorbeai si esti independenta finaciar, la cum merg lucrurile nu cred ca va fii greu sa devii independenta si sentimental/emotional. Daca tu nu te gandesti la tine nu te astepta ca altcineva sa o faca; si nu cred ca e egoism ci doar firea umana.
ocs
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:51

Cred ca ar trebui interzise casatoriile intre oameni care nu au convietuit inainte de acest pas cel putin un an si cred ca nu e indicat sa nu ai deloc experienta sexuala - adica sa te casatoresti cu cel care de-a deflorat...are prea multe avantaje asupra ta... iar daca mai e si o diferenta de 9 ani...
Cred ca tipul a devenit atat de comod deoarece tu ai renuntat la tot pt. el, ai plecat de langa cei apropiati, poate a fost si "primul" si atunci e sigur de tine, si oricum s-ar comporta il ai doar pe el, deci nu prea ai variante sau cel putin il aveai la momentul casatoriei voastre.


Da-mi voie sa te contrazic putin...exista si cazuri fericite...numai putin, cu experienta sexuala obligatorie, si cu diferenta de varsta

Problema e ca nu merge casatoria, si nu cred ca ar fi mers mai bine daca ar fi cu doar vreo 2 anisori mai mare, sau daca ea ar fi experimentat mai mult inainte, din punct de vedere sexual ma refer

Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:14
Vrei un raspuns , dar cred ca vrei O REZOLVARE din partea altora...Iti raspund ,sper sa si intelegi !Daca vrei sa divortezi , divorteaza pt tine , pt linistea ta, pt tine ca femeie implinita,respectata,etc.NUSE MERITA sa faci eforturi pt nimeni, iesi demna dintr-o casnicie care nu mai are nici un viitor,... stiu ce inseamna in fata altora , stiu ce inseamna RAIUL din fata USI si IADUL din SPATELE ei..In privinta celuilalt sa nu cazi din lac in put, nu-ti doresc raul , dar chatul este o refulare a multora care pe un plan sau altul nu se simt impliniti. Nu cadea in cursa unui...barbat (Fat-Frumos) de pe mess. Pe mess totul este frumos, realitatea insa poate fi dura. Trezirea este CRIMINALA si inca ceva accepta sa vina in tara, vei vedea ca nu va fi dragoste ci SEX si atat:)) poate va veti intilni odata sau de doua ori dupa....vine trezirea ta!. Ce inseamna asta?!? simplu : mesaje mai rare , tot tacimul:) finalul nu ti-l doresc dar va fi ori o discutie dura , ori o tacere .....Esti singura in masura sa-ti iei viata in maini si sa HOTARASTI ce vrei sa faci cu ea! SUCCES! ! !
camelia_r
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:16
Buna,
Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare...pe mine ce m-a ajutat sa ma decid a fost sa imi inchipui viata peste cativa ani....si am ajuns la conclizia ca mai bine singura decat viata de dinainte...Ma simteam prinsa in viata altei fete...nu puteam face nimic din ceea ce vroiam...si am divortat....Acum mi-e mult mai bine:) Judeca bine si nu mai astepta in luarea deciziei...
A...si inca ceva...daca sotul tau ar fi ca la inceputul relatiei...l-ai mai vrea inapoi? daca da,, discuta cu el, poate se schimba, oricine merita o a doua sansa, daca nu, nu iti mai irosi timp din viata ta....nu merita...cu cat mai repede cu atat mai bine.
mirek
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:25
eu zic sa renunti la cel care nu stie sa aprecieze ce are langa si mai mult ak nu mai simti nimik ptr el.Aici nu mai conteaza parinti k ei o sa inteleaga k de aceea sunt parinti si nu te vor lasa la greu te vor ajuta numai k tu trebuie sa le explici cum stau lucrurile.Cu cel din America eu nu zic k nu merita incercat, dar nu pleca tu ,sa vina el daca e atat de sigur pe el .Iti doresc bafta si numai tu poti lua o decizie buna de care mai tarziu sa nu regreti.
liviarujoiu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:50
iubita...nu fa prostia asta...incearca doar sa-ti traiesti viata ta....
daca relatia cu sotul tau nu e buna....incercati sa stati separati; iar in ceea ce-l priveste pe domnul PERFECT...e doar o iluzie, realitatea fiind alta. Eu am trait momentele astea prin care treci tu acum si sincer iti spun ca nu trebuie sa faci nici un sacrificiu
leafualina
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:00
De la: Dor_a, la data 2009-01-11 14:12:42G I Joe, total de acord cu tine la toate punctele.
Exista o imensa deosebire de cultura (si miros) intre rase (daca vi se pare ca un negru miroase, incercati sa stati alaturi de un est-indian sau un pakistanez - chiar proaspat dusat, si vorbim dupa... ce respirati adanc aer curat vreo 10 minute ... N-o spun cu rautate... Cred ca si japonezii spuneau despre noi, caucazienii ca putzim... si cred ca asa si era... Sa nu uitam ca baia ca si parte integranta a casei, a fost adoptata doar acum vreo o suta de ani de catre europeni... Apropo de asta, va propun un joculetz... cei care mergeti sa vizitati Versailles-ul... incercati sa gasiti o baie in imensitatea palatului ala... Asta o sa va spuna multe... )
Pe de alta parte, insa... detest sa judec o intreaga populatie dupa o mie, doua sau noua mii din reprezentantii ei...
Ar fi pacat, pentru ca eu sper ca la randul meu nu am fost judecata dupa impresia care au facut-o romanii care au pasit inaintea mea in alte tari... Eu stiu ca m-am straduit sa las o impresie cat de buna am putut, si sper ca asta sa fi facut o diferenta cat de mica, chiar si pentru o singura persoana de alta nationalitate.
Da, stim fazele cu binoclul si restul, au fost absolut bes-ti-ale!
E evident ca era momentul ca cineva ca el, cel nou, sa fie "ales", o sa vina momentul cand o sa fie lasat sa dea cu stangul in dreptul, ca sa nu vina nimeni cu pretentii ca ei sunt vreo rasa superioara si ce pot face ei ca presedinti, n-a vazut o lume... Ceea ce e normal... rasismul merge in ambele directii si stim cu totii ca e la moda rasismul invers acum...
Ceea ce vreau sa subliniez e ca nu ai cum sa "bati" rasismul cu rasism si raul cu rau.
Culmea, intr-o fraza mai elaborata (pe care nu mi-o amintesc) asta a zis-o unul dintre "mirositori" ... Gandhi...
Ontopic, i-am raspuns fetei de mult, si nu imi schimb parerea: dom'le, neegru, gri, verde sau in dungi, cand un barbat in toata firea asteapta de la mine sa ii platesc vacantza ca sa vina sa ma vada, cica, pentru ca el "nu are bani" pai eu i-as raspunde foarte romaneste: ba p'a ma- tii! ( ups! )


Culmea cum suntem noi de acord unii cu ceilalti! :-)
Ca sa vin cu o completare: Gandhi a spus-o pentru ca cita din Bibilie ( " Cu moartea pre moarte calcand");
In religie sunt multe "pilde" ( " Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" - de ex)
Depre indieni si pakinstanezi- fiecare cu a lui cultura; Sa stii ca intr-un avion ce venea de la Moscova am calatorit cu niste pakistanezi;
Erau- de tipul cu "turban" ( deci islami- ca 90 & din tara lor)
foarte multi "thank-you" si pareau foooarte obisnuiti cu avionul;
La capitoulul civilizatie...unul isi taia unghiile de la picioare ( care sareau peste tot); altul vorbea la telefon ( chit ca anul treuct pe Aeroflot era interzis) de s-a auzit pana la pilot ( si a iesit si scandal pe tema " but other flight companies allow" adica - "la alti se poate" )
de mancat- cu manutza ( ca doar isi taiese unghiile de la picioare mai devreme)
Si exeple...cat cuprinde
G_I_JOE
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:00
Buna,

Nu te cunosc dar citind mesajul tau, m-ai impresionat.
Nu am sa fac filozofie, nu am sa vin cu sfaturi de mari Intelept ci doar am sa incerc sa iti povestesc o poveste reala de viata....mai precis din viata mea, iar apoi.....gandeste-te cum ti-ar fii mai bine.

Dupa o grea suferinta provenita din ruperea unei relatii anterioare, nu mai crede-am ca Dragoste sau Iubire, mai exista, cel putin , nu si pentru mine, asa ca ma impacasem cu aceste ganduri, insa intr-o zi....ca oricare alta, am intrat pe net si l-am cunoscut pe EL. Casatorit dar, separat de sotie....am trait alaturi de EL frumusetea si iubirea, am trait agonia si tristetea cand nu eram impreuna ( el fiind in germania si venea destul de rar in tara si atunci era pentru 1 zi sau 2)....
Anii au trecut si iata ca dupa 2 si jumatate, ne-am logodit....iar dupa 3 ani si jumatate ne-am casatorit....
Acum suntem impreuna dar.....omul pe care il iubesc cu disperare, omul pentru care mi-as oferi viata....are aventuri mai mult decat am eu degete la mana, iar cu 4 luni inainte de a ne casatori, a adus o "Mandra Doamna" din Ro in casa noastra, au facut dragoste in patul nostru, a dus-o in locurile unde am fost noi impreuna, vrei sa stii ce am simtit cand am aflat? Nu cred ca iti poti inchipui.....
Ai sa te intrebi.poate....de ce a facut-o, si eu m-am intrebat si l-am intrebat....raspunsul a fost " Eu am o problema, nu tu....sunt bolnav si nu m-a pot opri....fara ajutorul tau...." ....Am crezut, am mers mai departe, ne-am casatorit....acum....?! Dupa toate cele intamplate....face acelasi lucru .....umbla dupa noi cuceriri....le "vinde" vise, pe care ele in momentele de vulnerabile le "cumpara" si....le face sa se simta bine sa se simta mai femei, cucerite de print, de un mare gentelman.....iar eu.....aflu si stiu tot, si mor cu fiecare zi....dar....Il iubesc....cu aceeasi ardoare iar cand sunt in bratele lui....uit tot si iert si merg mai departe....desi....


Ai mare grija de tine, ai mare grija de ce vrei sa alegi, ai mare grija ,caci viata ta...este mai importanta decat orice , sufletul tau odata ingenunchiat e greu sa il faci.....sa mai creada....din nou!

cu drag,
k
klucky
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:06
draga mea..iti spun pe scurt...DIVORTEAZA...visul tau de la 15 ani sa dus o data cu raceala sotului...erai mika te-ai indragostit acum esti matura si parerea mea este ca trebuie sa nu ti cont de ce zice mam...tata...lumea...gindeste-te o clipa si la tine...NUMAI LA TINE...viata e scurta inplineste-ti visul de a iubii cu adevarat..si sa fi iubita este important...eu nu vad viata cu cel care esti acum...ai grija de tine si bafta sa aud de bine
mikela_my
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:38
buna,
imi place povestea ta ...si nici nu as mai sta pe ganduri...as pleca direct in America !!
nu merita nici un barbat sa stai langa el atat timp cat nu te pretuieste ...asa ca ...fa bagajele si du-te akolo unde fericirea te asteapta ...Succes!
simybebe
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:40
De la: jeanpierre, la data 2009-01-12 17:12:13Dor A sau dor B whatever............De unde am vz ca sunteti rasisti?Te-ai trezit acum, sau nici nu ai fost pe faza?Citeste toate comenturile, du-te apoi in dex cauta cuvantul rasism si apoi mai vb.
Scuza nesimtirii noastre in general vine de la frumoasa ''libera exprimare'' si daca esti membru Kudika vei vedea ca sunt o multime de comenturi ne la locul lor(jigniri. rassism samdp) nici de cum simple pareri cu argumentele de rigoare.

Daca vrei sa o faci pe ''breaza'' fa-o undeva unde poti primi si-un premiu nu aici ,ok?



Deoarece si eu ma consider rasist - am sa -ti raspund ( daca trebuie?!) in locul Dorei:
Intotdeauna ( la fel cum considera chinezii- ying si yang) exista 2 curente de opinie: pro si contra;
Asta nu ne face mai buni, mai destepti sau mai...altfel;
Atentie ca te erijezi in ceea ce nu esti; pe de o parte critici nesimtirea ( mascat destul de abil- e drept) - pe de alta - ( te citez) " sunt o multime de comenturi ne la locul lor(jigniri. rassism samdp) nici de cum simple pareri cu argumentele de rigoare" - ceea ce de altfel faci si tu;
Deci? Lupul moralist?
Opinia mea e ca oamenii nu sunt obiectivi atunci cand trateaza un subiect ( nici eu) si ca doar cunoasterea de sine poate ameliora un pic vederea ( opinia) lor;
De pilda eu- din pricina experientei, culturii si mediului pe care l-am frecventat am un comportament de o anumita natura; Altii- din varii motive au alt comportament;
Nu pot impreca unui om lucruri pe care eu nu le-am trait, nu le-am experimentat sau de care n-am citit!
Cel mult pot sa-mi dau cu parerea ( lucru care se intampla in majoritatea discutiilor pe forumuri).
Pot sa iau eu premiul de la Breaza? :-))
G_I_JOE
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:48
te inteleg, si eu am patit la fel ca tine! am sacrificat toata fericirea mea pentru el...la un moment dat am aflat ca avea o aventura de ceva vreme, cu toate ca era foarte comod si nu credeam ca o sa se intample vreodata! am tinut toate lucrurile rele in suflet si am continuat sa traiesc...ajungeam la serviciu si ma ascundeam in baie sa pot plange linistita, asta pana cand venea cineva care avea nevoie de toaleta. nu de putine ori m-a vazut seful ca plang si a incercat sa ma consoleze....apoi intr-un moment am inceput sa stau tot mai mult pe internet, sa vorbesc cu tot mai multa lume, sa cer sfaturi, sa ma destainui... mi-au trebuit 4 luni sa plec,asta dupa ce m-am hotarat ca e timpul sa o fac...ne pregateam de nunta si am inceput o cearta atat de puternica incat l-am sunat pe fratele meu sa vina dupa mine (sa fiu sigura ca plec), mi-am facut bagajele, mi-am luat toate hainele si am plecat. am lasat in urma multe lucruri pe care le-am cumparat sa pentru noua mea casa.... cand am ajuns acasa ai mei au zis sa fac cum cred eu ca e mai bine, apoi, ca niciodata, am vorbit cu tatal meu lucruri pe care nu am indraznit sa le spun, si mi-a zis ca daca il prinde vreodata ii rupe picioarele in momentul acela am simtit ca cineva ma intelege mai bine decat pot eu sa o fac. nu dupa mult timp au inceput telefoanele, sa ma caute si sa ma convinga sa ma intorc la el! a venit si dupa mine, dar am ramas pe pozitia mea si nu m-am intors.
nici macar nu l-am primit in curte, i-am zis sa plece si am intrat in casa. degeaba, ma cauta la telefon zi si noapte indiferent de ora, asa ca mi-am schimbat numarul de telefon. si cautarile au incetat...

persoana care m-a convins ca eu sunt mai importanta decat restul lumii si sa fac cum imi dicteaza inima a continuat sa ma consoleze si sa imi sustina moralul. am inceput sa vorbim despre toate lucrurile posibile, si, incet incet m-a facut sa realizez ca viata merita traita. asa am ajuns se ne cunoastem, mai intai sufleteste, apoi, dupa aproape 3 luni, ne-am intalnit. a venit in vizita la mine si i-a aratat ce inseamna un barbat matur si su capul pe umeri, care poate sa ia decizi corecte fata de toata lumea.
acum suntem impreuna de 1 an jumatate si locuim impreuna. m-a convins ca e timpul sa imi vad de viata mea. m-a ajutat (fortat) sa ma duc la facultate, m-a ajutat si financiar sa imi revin, tinand cont ca am plect de la fostul cu 500.000 de lei vechi in buzunar, sa imi ajunga pentru niste tampoane, ca mancare imi dadeau ai mei. m-a ajutat sa ma angajez la o banca, si practic m-a luat sub aripa lui protectoare.in momentul de fata am ajuns sa il iubesc mai mult decat lumina ochiilor mei, dar imi interzice sa ma sacrific pentru el. a zis ca datoria mea este sa fiu fericita si sa fac numai ce ma face pe mine fericita si atunci el o sa se simta implinit.
acum, de cate ori ma vede putin mai trista, ma intreaba ce am si daca ma doare ceva...acum simt ca ii pasa cuiva de mine. sunt fericita acum si nu as concepe sa il pierd pe omul care m-a salvat...

nu ar trebui sa te judece nimeni... iubirea este oarba si pana nu suferi macar o data in viata din cauza persoanei pe care presupui ca o iubesti nu stii ce inseamna iubirea reciproca...ia-ti viata in maini si fa ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, si tine minte ca parinti tai nu sunt fericiti pana cand tu nu esti fericita! ei iti dorec numai binele, si cand ceva nu le convine ceva sa sti ca vorbesc din experienta, si de obicei au dreptate. gandeste-te putin la asta. si mai tine cont ca parintii nu iti vor raul...
referitor la prietenul tau de peste oceane...poate vine in vizita... si atunci sa iti asculti inima!
sper ca o sa iti gasesti fericirea
alesia5
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:58
TRAIESTETI VISUL , APOI REVINO PE PAMANT SI AFLA DC ????? SA SCHIMBAT EL , SOTUL ,ATAT DE MULT ???? STATI DE VB , E PACAT, AI LUPAT MULT PT A FI CU EL , SUCESSS
adi2mila
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:19
Chestia asta e cusuta cu ata alba...nush daca e pe bune ce iti spune el...dar cu sigurantza ce ati discuatat si lipsurile pe care le ai te-au dat peste cap.Imi pare rau ca mai sunt si situatii din astea...dar sa stii ca nu esti singura..Ceea ce te sfatuiesc eu e sa te gandesti bine inainte de a face o prostie... ...pentru ca dupa aia ai sa plangi si ai sa vb singura...Cu el ai discutat?Adica cu sotzul tau...?Poate puteti sa mai reparati ceva...daca nu...pune-i capat...si iau de la capat...intelegi?Ce rost are sa te plafonezi si sa traiesti ca si cum nu ai exista...pune-l in situatia de a te alege sau de a renunta la tine...si atunci ai sa vezi ce tebuie sa faci...de fapt ai sa simti....
Indiraindii
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:45
Buna,

nu sunt eu in masura sa iti dau sfaturi, cel mult sa emit o parere. Poate ar trebui sa te gandesti putin ca prima data ai judecat cu sufletul si s-a dovedit a nu te face fericita. Cred ca daca vrei sa divortezi nu trebuie sa o faci pentru ca ai o alternativa, o iubire care sta la coada. Divorteaza daca simti ca nu mai esti fericita si crezi ca asta e solutia. Divorteaza pentru tine, pentru sufletul tau, pentru libertatea ta si pentru fericirea ta. Si abia apoi acorda-ti putin timp sa-l cunosti cu adevarat pe cel cu care conversezi. Trebuie sa petreceti ceva timp impreuna pentru a vedea daca e chiar sufletul pe care ti-l doresti si nu iti spune doar vorbele care vrei sa le auzi. E nevoie de putin "rodaj" al unei relatii in timp. Dar si aici fii atenta, nu prea mult pt ca pot disparea fluturii.
Asta a fost parearea mea, care gandesc la rece. Sunt sigura ca indiferent ce ai decide, va fi alegerea perfecta pentru tine! Bafta multa si fericire multa!
ralucaraluca
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:07
Nu am experienta unei casatorii si nici o relatie asa de lunga nu am avut, abia daca am un an jumatate cu actualul prieten, asa ca nu iti pot da cine stie ce sfaturi dar, eu consider ca pentru familia ta, indiferent de tipul de relatie pe care o ai cu ai tai in mom. de fata, tu esti mai importanta decat sotul tau si sunt sigura ca vor mai degraba sa te vada pe tine fericita decat pe el asa ca nu mai incerca sa iti pui singura piedici dintr-o cauza prosteasca iar, daca ai discuta deschis cu ai tai sunt sigura ca ai afla de o groaza de chestii pe care nu le stiai si nici nu credeai k puteau trece ai tai prin asa ceva. Poate si ei au avut perioade tot la fel de grele si poate le-au depasit sau poate inca se mai confrunta cu ele.
O alta chestie, incearca sa inveti din greseli nu sa le repeti. Nu cred k lasand din nou totul in urma si sa incerci sa o iei de la capat o sa fie o rezolvare. Daca tot vrei sa inchei capitolul asta macar incheiel cum se cuvine nu sa te uiti in urma mai incolo. Vorbeste deschis cu sotul tau, incearca sa gasesti tot felul de activitati (nu numai sexuale) in care sa simtiti amandoi ca traiti, faceti chestii nebunesti de care nu a-ti avut timp pana acu, plecati la munte cu cortul (si asa scapi si de tv) sau luati niste cursuri de masaj erotic de pe net si faceti cu schimbul experimente, daca nu sunteti persoane asa de active, etc. Daca nu puteti sa faceti chestiile astea singuri incercati ajutorul unui psiholog, el va poate ghida cel mai bine (vezi k era o tipa pe aici care recomanda un psiholog f. bun care i-a ajutat ca si cuplu).
Daca nici atunci nu merge considera posibilitatea de a te desparti de el dar, trebuie sa te gandesti f. bine ca la un mom dat tot o sa intervina monotonia in orice tip de cuplu si o sa trebuiasca sa infrunti cumva chestia asta. Oricum ai noroc k omu nu e violent sau alte chestii din astea.

Orice ai face BAFTA si fii cat se poate de egoista! E viata ta nu a altora!!!!!!!!
mystik
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:10
De la: G_I_JOE, la data 2009-01-13 12:48:20
De la: jeanpierre, la data 2009-01-12 17:12:13Dor A sau dor B whatever............De unde am vz ca sunteti rasisti?Te-ai trezit acum, sau nici nu ai fost pe faza?Citeste toate comenturile, du-te apoi in dex cauta cuvantul rasism si apoi mai vb.
Scuza nesimtirii noastre in general vine de la frumoasa ''libera exprimare'' si daca esti membru Kudika vei vedea ca sunt o multime de comenturi ne la locul lor(jigniri. rassism samdp) nici de cum simple pareri cu argumentele de rigoare.

Daca vrei sa o faci pe ''breaza'' fa-o undeva unde poti primi si-un premiu nu aici ,ok?



Deoarece si eu ma consider rasist - am sa -ti raspund ( daca trebuie?!) in locul Dorei:
Intotdeauna ( la fel cum considera chinezii- ying si yang) exista 2 curente de opinie: pro si contra;
Asta nu ne face mai buni, mai destepti sau mai...altfel;
Atentie ca te erijezi in ceea ce nu esti; pe de o parte critici nesimtirea ( mascat destul de abil- e drept) - pe de alta - ( te citez) " sunt o multime de comenturi ne la locul lor(jigniri. rassism samdp) nici de cum simple pareri cu argumentele de rigoare" - ceea ce de altfel faci si tu;
Deci? Lupul moralist?
Opinia mea e ca oamenii nu sunt obiectivi atunci cand trateaza un subiect ( nici eu) si ca doar cunoasterea de sine poate ameliora un pic vederea ( opinia) lor;
De pilda eu- din pricina experientei, culturii si mediului pe care l-am frecventat am un comportament de o anumita natura; Altii- din varii motive au alt comportament;
Nu pot impreca unui om lucruri pe care eu nu le-am trait, nu le-am experimentat sau de care n-am citit!
Cel mult pot sa-mi dau cu parerea ( lucru care se intampla in majoritatea discutiilor pe forumuri).
Pot sa iau eu premiul de la Breaza? :-))


Ah, da! Uitasem de faza cu mancatul cu manutza... Sa vezi cum li se face mana grebla si scobesc in orezul cu sos... O placere!
In Biblie sunt multe exemple de gen, dar in Vechiul Testament, cel care e si baza Coranului...
Sa nu uitam ca noua ni s-a dat "o lege noua", si anume: Cel care se simte fara pacat sa arunce cu piatra.
In rest, ipochimenei (cea cu rasismul) i-am spus ce aveam de spus, deci nu mai are rost sa ma deranjez...
Dor_a
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:10
Scuzama, sun la serviciu si nu am reusit sa citesc cele 9 pagini de comentarii, dar cred ca nu mai este nimic de facut in privinta sotului, si ma intreb de multe ori de ce femeile nu se trezesc la realitate si de ce nu traiesc ceea ce isi doresc sa traiasca.E simplu nu il mai vrei lasa-l vrei americanul incearca vezi daca merge sau nu , daca nu merge nu ai sa mori ai sa te covingi singura ca nu e cazul sa continui ca si cu sotul tau. Traiesteti viata! Nu muri!Nu exista sabloane sociale pentru ceea ce simti, sentimentele sunt ale tale, nu ale parintilor, prietenilor si asa mai departe. Cand simti ceva atat de puternic nu inteleg de ce sa te opresti. Nu ai copii deci nu faci sa sufere pe nimeni, parintii sun maturi, chiar daca nu accepta , ei si-au trait viata asa cum au vrut ei,, tu nu esti obligata sa o faci , sotul e o alta persoana, ce te intereseaza , traieste!
oprescu_dellis
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:12
Din cate imi dau seama esti o femeie desteapta si cu un suflet bun. Ai spus ca ai facut multe sacrificii pentru ceilalti, ca ai luptat mult pentru casnicia ta. Ce ar fi sa faci, incepand de acum, doar ceea ce este bine pentru tine? O sa vezi ca daca tie ti-e bine o sa le fie bine si celor din jurul tau care te apreciaza si te iubesc. Cred ca te poti gandi ca ai pierdut o lupta in viata si sa incepi o alta etapa in viata ta. Bineinteles tot cu lupta. O lupta cu actualul sot care, asa cum ai zis, este prea comod chiar si sa isi dea seama (zic eu) ca tu nu il mai vrei si o alta lupta, cea mai grea, cu tine insati. Va fi foarte greu, dar trebuioe sa faci doar ceea ce este mai bine pentru tine. Si atat. Cu prietenul de pe messenger trebuie sa fi foarte atenta. Chiar daca tu crezi ca o sa poti divorta de sotul tau sa nu crezi niciodata ca si el o sa divorteze pentru ca te iubeste. Cred ca ar trebui sa-l testezi, daca va fi cazul, sa afli daca vrea sa divorteze pentru tine sau pentru ca nu ii este lui bine in acea familie. Stiu ca ai incredere in ceea ce zice el, si asta e bine, dar este barbat si barbatii gandesc altfel decat noi.
Oricum exista un singur adevar. Tu esti cea mai importanta pentru tine. Nimeni, niciodata nu o sa stie ce e mai bine pentru tine. Doar tu singura sti ce vrei.
Iti doresc mult noroc in luarea celei mai bune decizii.
balcaceananca
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:18
Ceau! Am citit articolul tau si nu stiu cat de mult te pot eu ajuta, din cate am inteles pe tine si pe sotul tau nu va mai leaga iubirea de la inceput, si partea cu sexul care e o data pe luna si totusi nu mai e dragoste, eu cred k ar trebui sa discuti inainte de a face vreun pas cu sotul tau legat de problemele voastre si sa vezi si parerea lui, nu stiu si nu inteleg cum se poate intampla astfel de lucruri adik dupa ce te casatoresti sa dispara totul, eu am o relatie de 4 ani si jumatate nu pot sa zic k nu trec prin greutati ci foarte mari acum mam mai linistit poate si eu as avea nevoie de sfaturi. Nu stiu exact ce ai inteles pana acum din ce tiam scris k nu ma prea pricep e prima oara si nu vreau sa te influentez cu ceva s aiti para rau apoi. Daca tu consideri k ai facut tot ce se poate sa readuci dragostea intre voi si nu a dat nici un rezultat atunci nu cred k mai ai ce sa faci, desi uneori adik in cazul meu a fost un soc primit ce la facut pe iubitul meu sa isi revina, dar daca il iubesti pe celalalt atunci incearca sa iti urmezi inima numai sa fi atenta mai ales dk si el este casatorit fi sigura k si el se desparte de sotia lui inainte sa te arunci in bratele lui pt k mai cunsoc cazuri in care e la fel numai k barbatul din prea mult repect nu isi poate parasi sotia. Ce sa iti spun bafta si ai grija de tine!!!
dea_me1
Postat pe 13 Ianuarie 2009 14:36
Am primit un email care merita sa il citesti si tu Rain, are exact tema care o dezbati tu:
"Aceasta este o instiintare pentru toate femeile din lume. O cercetare recenta a descoperit ca barbatul este animalul cel mai nefericit din lume pentru ca el are : tate fara lapte, oua fara coaja, cocosel fara aripi si sacul fara bani. Se mai pare ca in 80% din cazuri, femeile nu se mai casatoresc pentru ca si-au dat seama ca, pentru 70 de grame de carnat nu are nici un sens sa tina tot porcul in casa" (scuze limbajul, dar nu stiu sa-l postez intr-o forma peste 18 ani).

Toti care ti-au raspuns gandesc ca si mine.
In plus mai pot spune atat:
- sotul te sfieaza, americanul te minte, tu te descurci bine doar la serviciu si...95% din parinti isi reprimesc/iarta puii esuiati in viata.
Sfaturi ai primit de la toti de aici. Acum poti cauta in familie o persoana de incredere cu care sa poti discuta ce pareri ai tras de aici, si apoi asterneti patul (chiar daca singura) astfel incat, de data asta sa fie mai mult ca perfect.

Nu visa fericire (de la vreun om nici atat), stai calma si asteapta ca ...vine el cand va fi sa fie.
Rareori partenerii ne ofera atata dragoste neconditionata ca cea a tatilor nostrii!!!!
Ca lui trebuie sa-i placa intai de tine si nu invers, la dorinte aceeasi prioritate => o viata normala.
Succes!
90701
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:31
...inainte sa iei o decizie... acorda inca o sansa casatoriei tale... incearca sa te apropii din nou de cel de langa tine... daca esti respinsa din nou... si fericirea ta conteaza
Dara
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:44
eu sincer cred k ti-ai dat singura raspunsul la intrebare.....si pana la urma trebuie sa faci ce simti nu ce spune lumea. totusi nu cred k ti-ar strica o excursie pana in state sa-l cunosti mai bine. te poti hotari apoi ce ai sa faci. multa bafta
diana_andreea882007
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand rochie de seara!! pret avantajos! 1 De la: dydy20_only 31 Mai 2010 22:59
povestea noastra 16 De la: adyna2905 7 Februarie 2011 18:53
dragostea nu are varsta 5 De la: Barbie30_ 25 Septembrie 2011 09:16
dragoste neconsumata 78 De la: DeeaCatalina 29 Ianuarie 2011 15:44
mi-e teama sa mai iubesc 6 De la: blaa 9 Aprilie 2010 21:44