Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

De la: ballerrina, la data 2009-01-22 00:29:55Eu nu inteleg de unde tot rasismul asta la adresa altor natii?Chiar as vrea sa ma lamuriti ca nu va inteleg deloc.Aici nu e vorba de ca-ti plac sau nu, unde dintre voi a-ti luat-o in serios si a-ti inceput sa aruncati cu vb fara sa aveti un pic de cultura.

Noi romanii ne dam ca fiind adeptii democractiei dar suntem tot niste comunisti facuti si priviti ca niste ''oi negre ale Europei''. Nici negrii , arabii,indienii, chinezi smadp nu sunt vazuti ca natie ca noi asa ca noi romanii so ........shut up
Multa dreptate.Ca intotdeauna romanul.Parca era vb de un alt subiect nu de cum sint negrii.Eu sint casatorita cu un mixrace si mai curat si mai invata si manierat nu am gasit in romania in timpul adolescentei mele(nustiu acu )Si mai am si 2 ingerasi dragalasi cu el.Iar tipa din america :Tu esti romanca si vb de romani f urit.RUSINE CA AI O GURITA TARE SPURCATA .Fii mai diplomata ca esti femeie (cred)


Stimata ballerinna:
rasismul vine ( ca si orice altceva) in urma unor experiente;
Faptul ca exista si exceptii nu schimba cu nimic;
Poate ai avut un mare noroc; Poate n-ai avut decat experiente negative. Poate ai vrut sa fugi de saracie- indiferent cu cine; Poate zona in care ti-ai petrecut copilaria ti-a amprentat viata in asa fel incat n-ai gasit romani cultivati ( ei- in America nici atat n-ai sa vezi oameni culti- poate 1-2 la mie- si dupa cum pui problema nu cred ca locuieste vreunul pe strada ta)
Cat despre cultura...
Stii tu cum sunt vazuti arabii si indienii si chinezii in Europa? Sau - in State? Fa-ne si noua o recenzie asupra ultimilor "comic-book"-uri pe care le-ai citit in care se vorbeste despre asa ceva

Si lasa-ne pe noi- astia amarati, prost-crescuti si romani- pe deasupra- sa fim rasisti pe mai departe;
G_I_JOE
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:10
De la: G_I_JOE, la data 2009-01-24 17:10:41
De la: ballerrina, la data 2009-01-22 00:29:55Eu nu inteleg de unde tot rasismul asta la adresa altor natii?Chiar as vrea sa ma lamuriti ca nu va inteleg deloc.Aici nu e vorba de ca-ti plac sau nu, unde dintre voi a-ti luat-o in serios si a-ti inceput sa aruncati cu vb fara sa aveti un pic de cultura.

Noi romanii ne dam ca fiind adeptii democractiei dar suntem tot niste comunisti facuti si priviti ca niste ''oi negre ale Europei''. Nici negrii , arabii,indienii, chinezi smadp nu sunt vazuti ca natie ca noi asa ca noi romanii so ........shut up
Multa dreptate.Ca intotdeauna romanul.Parca era vb de un alt subiect nu de cum sint negrii.Eu sint casatorita cu un mixrace si mai curat si mai invata si manierat nu am gasit in romania in timpul adolescentei mele(nustiu acu )Si mai am si 2 ingerasi dragalasi cu el.Iar tipa din america :Tu esti romanca si vb de romani f urit.RUSINE CA AI O GURITA TARE SPURCATA .Fii mai diplomata ca esti femeie (cred)


Stimata ballerinna:
rasismul vine ( ca si orice altceva) in urma unor experiente;
Faptul ca exista si exceptii nu schimba cu nimic;
Poate ai avut un mare noroc; Poate n-ai avut decat experiente negative. Poate ai vrut sa fugi de saracie- indiferent cu cine; Poate zona in care ti-ai petrecut copilaria ti-a amprentat viata in asa fel incat n-ai gasit romani cultivati ( ei- in America nici atat n-ai sa vezi oameni culti- poate 1-2 la mie- si dupa cum pui problema nu cred ca locuieste vreunul pe strada ta)
Cat despre cultura...
Stii tu cum sunt vazuti arabii si indienii si chinezii in Europa? Sau - in State? Fa-ne si noua o recenzie asupra ultimilor "comic-book"-uri pe care le-ai citit in care se vorbeste despre asa ceva

Si lasa-ne pe noi- astia amarati, prost-crescuti si romani- pe deasupra- sa fim rasisti pe mai departe;

Uitasem analiza pe text:

A-ti se scrie ati ( daca-l scrii cu crativa e deja altceva)
"Natie" inseamna oameni apartinand unui anume popor: negrii nu apartin unui popor ci unei rase; Chinezii ...mda ( ma rog- cu diferente de la mandarini la turanieni si mongoloizi ( care tot chinezi ar fi)
Mixrace- inseamna de fapt ce? Adica ce- corcit cu ce? Metis? Mulatru, Indochinez? sau- nu stii si, pentru ca in cultura ta primul termen pe care l-ai invatat a fost cel din engleza ( in romana neavand unde sa intalnesti cuvantul) l-ai luat ca atare?
Daca doresti sa discutam despre "natii" si "natiuni", despre rase si ideologii, despre civilizatiii si cultura- deschide un topic nou;
Abia astept sa intru pe el!
G_I_JOE
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:19
GI JOE, inca incerci sa indrepti lumea cu umarul?
Pai tu crezi ca - daca n-au fost ei in stare sa-si invete propria limba corect pana la varsta asta - or sa o invete acum? Sau alta limba, "for that matter"?

Dor_a
Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:22
Ei, ai fost pana la urma?
Kathara
Postat pe 24 Ianuarie 2009 20:50
E cu suspence, Kathy
Vine omu'n martie, cica... Vine el, nu se duce ea... Ea doar ii plateste biletul de avion... Cam asta ar fi rezumatul
Dor_a
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:09
Hmm, si la mine a venit cineva ... si a si ramas .... asa ca mult noroc!
Kathara
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:18
Ah! Felicitari! Evident, imi saliveaza ochii de mai multe detalii, dar ma rog, nu aici...
Ceva-mi spune totusi ca al tau a venit pe banii lui si nu are o familie acasa. Familie, adica nevasta si copii...
Dor_a
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:58
De la: Dor_a, la data 2009-01-25 13:58:36Ah! Felicitari! Evident, imi saliveaza ochii de mai multe detalii, dar ma rog, nu aici...
Ceva-mi spune totusi ca al tau a venit pe banii lui si nu are o familie acasa. Familie, adica nevasta si copii...


Cam da .. pai cum altcumva ... totusi SUA e SUA, e mult mai usor sa pui bani de-o parte acolo decat aici, chit ca nu esti doctor sau mai stiu eu ce,
Kathara
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:06
Vezi? Asta e problema! La ea e fix de-andoaselea... Ea (de aici) face imprumut la banca sa-i plateasca lui biletul de avion... El vine ca-n vacanta, pentru ca dupa cele doua saptamani pe care le petrece cu ea, se intoarce la nevasta... Si aici eu pierd ideea...
Dor_a
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:12
hmmm ciudata poveste pentru o femeie frumoasa ,desteapta si cu un servici bun dupa cum zice.mai fata draga eu zic sa iti vezi de viata si sa dai divort de tipul ala care cica iti este barbat ca tot nu ai nevoie de el si sa l lasi si pe nea americanu in plata domnului .cum sa i platesti tu drumu???????dar macar asa din orgoliu sau eu stiu sa nu te lase sa i platesti tu!!!!doamne draga mea tu chiar vb serios????pai il lasi pe dracu si il iei pe tasu , tu!!!!????stiu ca oricate pagini am scrie noi astia care citim topicul asta si oricat ti am zice tu nu ai sa asculti nicii mcar un sfert ptr ca hormonii tai joaca bine in fata ochiilor si.....esti un caz pierdut da te rog sa ai grija de tine sa nu suferi iar si mii de scuze daca am jicnit cumva
catch_a_fire
Postat pe 25 Ianuarie 2009 15:41
De la: Dor_a, la data 2009-01-24 20:22:43GI JOE, inca incerci sa indrepti lumea cu umarul?
Pai tu crezi ca - daca n-au fost ei in stare sa-si invete propria limba corect pana la varsta asta - or sa o invete acum? Sau alta limba, "for that matter"?



Omul care-si pierde speranta moare; eu am speranta ca lumea se va reeduca si ca va incepe sa considere noncultura si nonvalorile amintiri de care sa le fie rusine;

Eu - de ex- m-am apucat de facultati mai tarziu decat altii ( dupa armata)- pana atunci am incercat ( cu disperare) sa intru la teatru. Si totusi...m-am "indreptat ( recunosc- si acum simt 'amprenta"!)
De ce altii n=ar putea invata si mai tarziu?

G_I_JOE
Postat pe 25 Ianuarie 2009 16:33
De la: catch_a_fire, la data 2009-01-25 15:41:53 hmmm ciudata poveste pentru o femeie frumoasa ,desteapta si cu un servici bun dupa cum zice.mai fata draga eu zic sa iti vezi de viata si sa dai divort de tipul ala care cica iti este barbat ca tot nu ai nevoie de el si sa l lasi si pe nea americanu in plata domnului .cum sa i platesti tu drumu???????dar macar asa din orgoliu sau eu stiu sa nu te lase sa i platesti tu!!!!doamne draga mea tu chiar vb serios????pai il lasi pe dracu si il iei pe tasu , tu!!!!????stiu ca oricate pagini am scrie noi astia care citim topicul asta si oricat ti am zice tu nu ai sa asculti nicii mcar un sfert ptr ca hormonii tai joaca bine in fata ochiilor si.....esti un caz pierdut da te rog sa ai grija de tine sa nu suferi iar si mii de scuze daca am jicnit cumva

Da-mi voie sa te corectez:
" femeie frumoasa desteapta si cu servici (u) bun" sunt prezumtiile tale;
N-am de unde sa stiu ce si cum; dupa comportament- nu prea s-ar parea ( la nici una din categorii) ca se califica:
Femeile frumoase nu sunt "lasate in pace" de nimeni- niciodata; Vezi cel putin 100 de topicuri pe aici;
Femeile destepte: nu prea se plang de soti ( se descurca ele- ca d-aia sunt destepte)
femeile cu serviciu bun- se presupune ca au bani: Femeile cu bani au o alta atitudine ( de putere, de superioritate...e.t.c.); Puterea , superioritatea te fac sa vezi lucrurile destul de clar- si deciziile luate sunt in consecinta; Nu fuge nimeni in America cu negrii daca au posibilitatile "langa casa"
Ca sa nu mai spun de hormoni- care "se rezolva" usor in oricare din categoriile de mai sus;
Si atunci?
G_I_JOE
Postat pe 25 Ianuarie 2009 16:39
De la: Dor_a, la data 2009-01-25 14:12:29Vezi? Asta e problema! La ea e fix de-andoaselea... Ea (de aici) face imprumut la banca sa-i plateasca lui biletul de avion... El vine ca-n vacanta, pentru ca dupa cele doua saptamani pe care le petrece cu ea, se intoarce la nevasta... Si aici eu pierd ideea...


Mda, aiurea rau .. eu intelesesem ca ea dispune de ceva bani, destui incat 1,000 de dolari (de fapt 808 din Minnesota parca, cu KLM) sa nu lase o gaura mare. Daca e pe baza de imprumut la banca mi se pare dubios rau ca el a acceptat.
Kathara
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:25
sfaturile sint pentru a fi date ........;nu pentru a fi acceptate! parerea mea este ca tu ai intrat intr-o perioada de plafonare alaturi de sotul tau.........si nu vrei sa salvezi nimic.......degeaba te dai de ceasul mortii! de cind a aparut americanul in peisaj nu ai ochi decit pentru el ca el reprezinta in ochii tai perfectiunea! orice am scrie noi scriem degeaba deoarece tu ai luat deja o hotarire.........doreai o confirmare ca sa poti merge mai departe in visul tau nebunesc! aceasta confirmare o ai din partea multora .........si totusi draga mea in viata nu tot ce zboara se si maninca! casnicia nu este ceva ce se inata din carti iar perfectiunea nu exista!
FRANNNCE
Postat pe 25 Ianuarie 2009 17:45
Fata asta cu barbatul si cu negrul- american care cere bani, si nu ma mir, de avion... Eu nu-mi pot imagina o gisca mai perfecta decit debusolata, cum crede ea c-ar fii... Fetito, tu te numesti proasta de bubui. Hai sa-ti spun ceva: negrii, in State reprezinta cam 13-14% din intreaga populatie a Americii. 75-80% din acest 13-14% traiesc in conditii de vai mama lor, crede-ma pe cuvint. 15-20% il formeaza, intr-adevar negrii doctori, avocatii, oameni mai seriosi si mai spalati. Acest procentaj inseamna ca doar mai putin de 1% dintre negrii ce traiesc in State sunt ceva mai reusiti. Ei nu au nevoie de bani ca sa viziteze Rom! Asadar, plateste-i negrului biletul ca americanii ii platesc welfarul. Vai de capul tau, fetito!

Postat pe 25 Ianuarie 2009 19:05
Draga mea ignorai pe acesti ''prespalati'' care nu stiu sa-si exprime parerea vis-a -vis de problema ta chiar daca sunt deacord sau nu ,decat cu injurii, rasism si vorbe anapoda.Aici sunt foarte muti 'lupi moralisti'' dar in realitate e vai de capul lor si la randul lor poate fac sau au facut mai multe compromisuri decat a ''plati un bilet cuiva'' . Fii rationala, iubeste si traieste-ti viata dupa bunul plac, ca sunt o multime care vor sa ''moara si capra vecinului''. Succes!
jeanpierre
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:51
Bravo! Tu esti chiar mai inteligenta sau tot la fel ca si gaina asta natinga. La mai mare si la mai multe proaste ca voi! Sa traiti fetelor ca sunteti de nepretuit.

Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:07
De la: pied_piper, la data 2009-01-25 23:07:35Bravo! Tu esti chiar mai inteligenta sau tot la fel ca si gaina asta natinga. La mai mare si la mai multe proaste ca voi! Sa traiti fetelor ca sunteti de nepretuit.

daca nu te p[otolesti, te raportez
kitty_krieger
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:15
Hai ca m-ai facut sa rid. "Te spun lu tovarasa!" O, doamne, bine, cu un asemenea raspuns ai fost chiar draguta. Poate ai si tu dreptate, in definitiv! Bine mai piricioaso. Citi ani ani? Mi-e lene sa ma uit in profile-ul tau.

Postat pe 26 Ianuarie 2009 05:41
Update...
Nu fac imprumut in banca pentru el ! Mai oameni buni nu sunt nici chiar atat de dusa cu pluta! Am spus doar daca ar fi nevoie pentru ca sotul meu stie exact cat castig eu si de aceea ar fi destul de greu sa iau din banii necesari din salariu sau din economiile familiei . Dar am reusit sa strang deja o anumita suma de bani si am mai primit si un bonus frumusel asa ca am bani :)...
Dar am facut un mic test, daca pot sa-i spun asa, si am vorbit cu americanul meu despre costurile vizitei lui si i-am spus ca eu castig pe luna aroximativ 400 eur si ca pentru a avea banii pentru cazare sau bilet am facut un imprumut in banca iar el, a trecut testul... A spus sa dau banii inapoi pentru ca o sa aiba el toti banii necesari
Si nu vine in Martie . Incepand cu luna Martie poate sa-si ia concediu si atunci hotaram exact cand o sa vina...
Va mai tin la curent :)
Asa ca si noutate din viata de familie .... vine mama soacra deci am sa am o saptamana superba! Sotul meu adora sa arate familiei cat de mult ma ajuta el si cat de mult ma iubeste deci am sa fiu o rasfatata

Va pup si o saptamana superba
rain
Postat pe 26 Ianuarie 2009 07:38
pied piper, iti multumesc pentru cuvintele pline de intelepciune ! Cred ca trebuie sa fii o persoana foarte bine educata si cu un bogat bagaj de cunostinte ! Wowww Inima imi tresare de bucurie cand citesc asemenea vorbe de duh
Nu ma supar :) Consider ca fiecare are dreptul la a-si spune parera. Totusi, putina atentie la repetitivitatea cuvintelor. Stii, daca folosesti de prea multe ori un anumit cuvant, contextul in care este folosit pierde din valoare... literara Sugerez folosirea sinonimelor. Chiar daca este discutam in fraze, propozitii diferite , avand in vedere faptul ca se face referire la acelasi subiect, este mult mai potrivit sa folosesti cuvinte care prin definitie pot exprima aceleasi sentimente si/sau pareri...
Hmmm frumusetea, bogatia, desteptaciunea.... atat de superficiale. Daca doriti putem deschide un topic in care sa comentam aceste cuvinte. Subliniez " cuvinte"...


rain
Postat pe 26 Ianuarie 2009 08:00
Ma scuzati ca am postat fara sa fac o analiza a textului ... din punct de vedere gramatical, literar... cum vreti voi ...si am facut mici greseli sper sa fie cu iertare
rain
Postat pe 26 Ianuarie 2009 08:03
draga asa cum ai zs ca sa vina el la tine,dar de ce sa-i platesti tu din bilet si altele?ai grija ca astia care nu au bani nici de un bilet de avion pot fi numa niste vanatori .....multe au patit-o
CODAU_COSMIN
Postat pe 26 Ianuarie 2009 08:10
De la: pied_piper, la data 2009-01-26 05:41:45Hai ca m-ai facut sa rid. "Te spun lu tovarasa!" O, doamne, bine, cu un asemenea raspuns ai fost chiar draguta. Poate ai si tu dreptate, in definitiv! Bine mai piricioaso. Citi ani ani? Mi-e lene sa ma uit in profile-ul tau.

Tu n-ai auzit de bune maniere, bun simt si un minim de respect fata de cei cu care te conversezi? stiu ca aici nu exista moderator asa ca fiecare isi face de cap, dar adminii au tot interesul sa te baneze, pentru ca e interzis prin lege sa promovezi idei discriminatoare in cadrul forumurilor pe internet
nu e vorba de parat lu' profa. e vorba de cei 7 ani de acasa care tie iti lipsesc
asa ca hai enerveaza-ma
kitty_krieger
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:47
Calm, Iry... dupa cum vezi, Rain il ignora... fa si tu la fel
Dor_a
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:48
viata e scurta
trebuie traita
daca ai incredere in el, pleci dupa in america
nu astepta sa te strici pe interior
bafta
baditacristina2004
Postat pe 26 Ianuarie 2009 13:08
Dragele mele
Nu va suparati asa tare! Eu am invatat ca cea mai buna solutie este sa raspunzi cu indiferenta :) Daca "domnul" citeste ce am scris eu putin mai sus si are suficienta materie cenusie cat sa inteleaga ideea nu pot de cat sa ma bucur. Iri 24, astfel de specimene doar au impresia ca fac parte din categoria celor care au suficienti neuroni cat sa dea si unor gaini. Pe langa faptul ca au facut marea greseala da a invata sa scrie si sa citeasca au facut si marea greseala de a nu intelege continutul ....
Deci dragele mele, daca domnul este ignorat poate ca va reveni la sentimente si vorbe mai frumoase
.... Sau poate sa aiba bunul simt de a demonstra ca pe langa inteligenta sclipitoare deja demonstrata, da dovada de modestie si isi va cere scuze pentru prejudiciul moral......
rain
Postat pe 26 Ianuarie 2009 13:24
Mai fetelor sau gistelor, respectul se cistiga. Cersiti sau pretindeti bune maniere? Trebuie sa le meritati, mai intii! Sa nu te enervez? Te auzi pe tine insati? Tu esti o penibila toapa . Povesteste-le fetelor cite picioare in partea moale ai luat de la barbati in viata ta, de cite ori ai fost umilita, batjocorita de difersi flacai si lasa fitele de la piata ca nu impresionezi pe nimeni , ba chiar mai rau, dovedesti ca ceea ce am scris despre tine, voi, e adevarat. Frumusete, bogatie , desteptaciune? Acum am inteles de ce barbatul ala alt tau nu da doi bani sau da doar doi bani pe tine: la capitolul inteligenta o duci tu mai rau!...Bati cimpii ,fata ! Tu ar trebui sa-ti cauti un partener de sex feminin, vorbesc serios. Nici un barbat din lume nu poate fi interesat de aiureala din capul tau!

Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:13
Draga domnule,
Nu ma cunosti ! Contrar parerii tale , eu ma respect prea mult pentru a avea nevoie de aprecierea si bunele tale maniere .
Cred ca nu ai citit toate posturile ... " frumusete, bogatie,desteptaciune ' cuvinte aduse in discutie de o alta persoana si doar am vrut sa raspund ... Daca tu crezi aceste cuvinte pot exprima doar un singur lucru, adica explicatia seaca din dictionar, te rog sa ma contrazici dar pe un alt topic .
Nu am jignit pe nimeni si cred ca tocmai prin acest lucru am dat dovada de inteligenta net superioara puterii tale de percepere.
Si inca ceva... nu am fost umilita nici o secunda ....
Domnule, iti doresc tot binele din lume si sper din tot sufletul sa nu incerci , intr-o zi, sa gandesti ...ar putea fi un soc pentru creierul tau si sa nu se strice ceva ....
O seara superba !

Te rog sa nu te rusinezi acum, si sa continui sa ne onorezi cu prezenta si vorbele tale spirituale :)
rain
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:55
Baiete sa faci prost pe '' '' care t-ea facut asa destept si cizelat .Daca nu esti deacord cu faptele ei pur si simplu fii fair play si nu badaran de la Obor.
jeanpierre
Postat pe 26 Ianuarie 2009 18:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un raspuns va rog.. 8 De la: kudika143709 14 Martie 2010 12:29
si totusi se poate 3 De la: adryyy 17 Septembrie 2012 00:44
credeti in suflete pereche? 319 De la: maimai_no1 20 August 2011 17:10
De la iubire...soacra! HELP! 21 De la: arpydia 8 Septembrie 2010 19:44
hi! 22 De la: kudika324144 24 Octombrie 2010 22:23