Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna " te iubesc", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca "fetita" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?!

...
nadia34
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:23
[quote name=\'rain\' date=\'2008-09-18 23:51:02\'] Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna \" te iubesc\", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca \"fetita\" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?! [/quote]

Ha ...nu pot sa cred...ti-am scris un mesaj...si cand i-am dat \"previzualizare\"...s-a dus naibii...am mai patit asta o data...am raspuns cuiva si la fel ...dar ma rog...sa-ti spun acum...foarte pe scurt...ce ti-am transmis:
Iti dadusem trei articole de citit...foarte interesante...ar fi super daca ai rabdare sa le citesti....
Am incercat sa-ti dau un raspuns, pentru ca ne asemanam foarte mult!
Acum sunt destul de nervoasa ca s-a sters tot, dar cand ma adun iti scriu mai multe.
Oricum , esenta mesajului era: NU ESTI SINGURA care treci prin atatea framantari !
ESTI PUTERNICA...ai ajuns acolo SUS....pentru ca POTI ...!!!
Am cicit undeva aici pe site : \" nu MERITA sa PLANGI pentru NIMENI..., iar daca cel pe care il IUBESTI te face SA PLANGI, atunci cu siguranta EL NU TE MERITA ! \"
iti dau adresele....ultima se refera la AMERICANI...e BESTIAL...
http://anatolbasarab.blogspot.com/2008/12/previziuni-pentru-2009.html
http://anatolbasarab.blogspot.com/2007/09/previziunile-lui-vanga.html
http://anatolbasarab.blogspot.com/2007/07/noi-romanii-si-ei-americanii_5338.html

Iti doresc tot binele din lume.
Cu siguranta iti voi mai scrie...sa-mi treaca putin nervii...:::)))))
O zi buna....
nadia34
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:39
De la: yasmi5, la data 2009-01-18 13:23:03
De la: rain, la data 2008-09-18 23:51:02 Nici nu stiu cum sa incep...
Pana acum 6 ani credeam ca sunt cea mai fericita femeie din lume, dupa, m-am maritat si castelul meu din povesti s-a transformat intr-o cocioaba... Am facut un pas mare convinsa fiind ca toti imi vor raul mai putin iubitul meu, actual sot. Stiti cum e, eu 15 ani, el, printul fermecat de 24, dragoste mare, certuri cu parintii, lacrimi si tot tacamul. Printul fermecat locuia in alt oras, eu fetita indragostita nu stiam cum sa termin mai repede liceul si sa fug in bratele lui. Asa s-a si intamplat, am plecat de acasa imediat dupa ce am terminat liceul, m-am inscris la facultate ca sa scap de parinti si desigur m-am maritat.Am ajuns intr-un oras strain, fara prieteni, fara famile, dar cu inima plina de iubire.Ei bine, am auzit ca dragoste dureaza 3 ani la mine a durat 3 zile dupa nunta... Dar au trecut 6 ani de atunci cu mai multe rele decat bune, am ajuns sa detin o functie importanta, sunt o femeie respectata si invidiata in acelasi timp, dar nu am acea implinire sufleteasca de care am atat de mult nevoie. Nu avem copii pt ca nu putem( pt lume) dar adevarul este ca noi mai facem sex, nu dragoste, cam o data pe luna...Sotul meu nu mai stie sa spuna " te iubesc", nu mai vrea sa ma tina in brate ba pt ca e prea cald, ba ca am picioarele reci, ba ca e meci... Nu cred ca are pe alcineva pt ca e mult prea comod sa faca asemea efort...Acum eu , de plictiseala as putea spune, am intrat pe un site cu jocuri online ( pool games)sa mai fac timpul sa treaca... Am cunoscut acolo un barbat care efectiv m-a fermecat, am acceptat sa-i dau ID-ul meu de messenger ( o sa radeti dar am crezut ca mess-ul e doar pt copii, pana acum) Ei si uite asa am inceput sa vorbim in fiecare zi despre tot felul de prostioare. Dupa un timp am inceput sa devin efectiv dependenta de prietenul meu de pe messenger... Au trecut 4 luni de cand ne vedem in fiecare dimineata si seara( prin webcam), ne trimitem mesaje, vorbim cel putin o data pe saptamana la telefon, daca suntem singuri acasa( si el e casatorit) stam cate o noapte intreaga la povesti...il iubesc cum nu credeam ca se poate iubi. Ei si acum, bomba, el este din America! Eeee unde am gasit si eu iubire, pe alt continent! El imi spune in fiecare zi sa divortez si sa ma duc la el sau daca nu vreau, se muta el in Romania. Simt ca nu mai pot ! Mai oameni buni , ce pot sa fac?! Ma uit in pat si vad o persoana care de mult nu mai e sufletul meu pereche, ma gandesc la parintii mei care ar fi devastati la gandul ca "fetita" lor ar divorta, ma uit la telefon si citesc mesaje care imi fac inima sa zboare. Nu stiu daca puteti sa intelegeti ce lupta se da in sufletul meu... Repet sunt o femeie care a luptat mult pentru aceasta casnicie, pentru confortul celor dragi, am renuntat la mine de atatea ori ca nici nu mai stiu cine sunt. Stiti cum e sa-ti doresti sa nu mai ajungi acasa? Asa ma simt eu cand stiu ca acasa este...nimic. Ce pot eu sa fac?!

...
FOARTE TRISTA POVESTEA VIETII TALE DE PANA ACUM...GANDESTE-TE K POATE ASA A FOST SA FIE. DAK NU IL CUNOSTEAI PE ACTUALUL TAU SOTZ POATE K NU AJUNGEAI SA IL CUNOSTI NICI PE CEL DE KRE ESTI ACUM INDRAGOSTITA. EU ZIC K AR FI BINE DAK V-ATI PUTEA INTALNI INAITE SA DIVORTEZI DE SOTUL TAU, PT K PRIN MESS SI WEB-CAM NU STIU CAT DE BINE POTI CUNOASTE UN OM....DESI DAK STAU SA MA GANDESC MAI BINE, LA CUM TI-AI DESCRIS TU KSATORIA, NIMIC NU POATE FI MAI RAU, ASA K EU ZIC SA NU TE MAI GANDESTI ATAT LA PARINTI, PENTRU K NU CRED K SUNT MULTUMITI NICI ACUM STIIND K ESTI NEFERICITA....AI O SINGURA VIATA SI E PAKT SA NU TE GANDESTI SI LA FERICIREA TA.ESTI INK FOARTE TANARA SI O MAI POTI LUA DE LA KPAT CU USURINTA. GANDESTE-TE LA EXPERIENTA KRE A INCEPUT LA 15 AN K LA CEVA DIN KRE POATE AI AVUT DE INVATZAT.POATE TE-A SI INTARIT SI A FACUT DIN TINE FEMEIA DE SUCCES KRE ESTI AZI.
raluk4coco
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:57
nute judeca cred nimeni doar cel de sus,,,..dar sfatul este urmatorul ai maregrija in relatiile gen,,internet,,situ,ri si alte alea,,,nu sunt impotriva acestor lucruri dar iti spun s aai mare grija avand in vedere,,ca cei din america chiar ,,,sunt cei mai experti in asa ceva ,,inselatorii pe net
si diverse,,,sfatul meu e sa nu cauti iubirea pe alte continenete on line,,,,eu sunt cu un baiat francez dar ne,am cunoscut,,,,din intamplare,,,si nu on line..sa ai grija mare caci se poate intapla chiar orice
botez
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:03
Da,...destul de aiurea...insa consider ca este bine sa incerci sa ai o discutie serioasa cu sotul tau privitor la relatia voastra.Spune-i ca nu puteti continua asa, ca simtit ca nu mai este nimic intre voi, ca lucrurile merg din ce in ce mai rau.Stiu ca sunt niste ani petrecuti impreuna, dar la un moment dat cand simti ca persoana de langa tine nu-ti mai spune "te iubesc ",nu te mai rasfata ,nu te mai alinta ...nu cred ca are rost ...de ce mai este langa tine ,pt ca asa s-a obisnuit ???
E drept ...poate este o tampenie faptul ca ai cunoscut pe cineva cu care vb doar pe mess, dar fie ca este el ,cel de pe mess, fie ca este altcineva ...intr-o zi nu o sa mai suporti indiferentza cu care esti tratata ...
Sunt convinsa ca in cealalta persoana ai gasit tandrete,respect, iubire,lucruri care in relatia ta lipsesc.
Spune-i ca ai nevoie de o pauza ,ar trebui sa va separati,altfel nu o sa poti pleca ,divorta ,pentru ca de fiecare data cand o sa vrei sa iei o astfel de decizie, o sa te gandesti ca sunt multi ani petrecuti impreuna, ca l-ai iubit ....si multe altele.Trebuie sa recunosti ca-ti este putin teama sa faci pasul acesta si pt faptul ca pe celalalt nu-l cunosti si poate atunci cand o sa ajungeti ca convietuiti nu o sa mai fie la fel ...se intampla sa te gandesti la asta ?
Da ...este un pas mare, intr-adevar, dar pana la urma ce pierzi ?...o persoana care nu-ti arata nici un fel de afectiune, din partea careia nu simti apreciere,respect,iubire ...
Poate nu a fost sa fie ...
Gandeste-te !
ynnor
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:28
toti avem dreptul sa fim fericiti, asa ca nu te mai gandi la ce-ar zice lumea si fa ceea ce simti...nu-ti face insa planuri pe termen lung, sa nu fii dezamagita din nou...incearca doar sa te bucuri de fiecare moment...o relatie virtuala difera total de viata reala... eu cred ca inainte de toate, ar trebui a va cunoasteti personal, sa vedeti daca va potriviti si in realitate...
oricum, eu iti doresc sa-ti gasesti linistea...oriunde ar fi ea!...
raspberry
Postat pe 18 Ianuarie 2009 14:53
IN PRIMUL RAND RECAPATA-TI RESPECTUL DE ISNE PE KRE SE PARE CA -L UITI!
PE URMA, SE PARE CA MAI ITI PASA C SE PETRECE IN KSA DECI PUNE-TE LA O DISCUTIE CU SOTUL TAU, LA URMA URMEI TE-AI MARITAT DIN DRAGOSTE SI EL LA FEL, DECI VEZI DE VREI C SE MAI POATE FACE.SI IN CAZUL INKRE NU AI REZULTATUL DORIT FII SINCERA CU TINE SI ECU LE SI SPUNEI SA STIE ..ASTA PTR CA SA NU TE IA MAI INCOLO LA ROST CA EL NU A STOUT DE DECIZIA TA SI SA TE FACA SA TE SIMTI VINOVATA PE NEDREPT.
APOI IN PRIVESTE PARINTII TAI, EH, EI AU VIATA LOR NU? NIMENI NU POATE DECIDE IN VIATA TA, SI DACA ASTA INSEAMNA SA-TI LASI SAU NU SOTUL E OAR TREABA TA, ANU A PARINTILOR, DA?
CU C TE A JUNGI DE RAMAI CU EL NEFERICITA?
O SINFGURA VIATA AI, SI PE DEASUPRA MAI ESTI SI DESTEAPTA IN BUSINESS, NU CREZI CA MERITI SI TU SA FII FERICITA? EU CRED CA DA
ALTE FEMEI AU SOTI BUNI SI SUNT AL NAIBII DE LENESE SI NU FAC BANI MULTI, SI ELE TOTUSI STIU CA MERITA SA FIE FERICITE , ATUNCI TU?
SI TU MERITI SI ASTA NU E LEGAT DE NUMELE UNUI BARBAT , POATE FI ORICINE!
IARA IN CE PRIVESTE TIPUL IDN AMERIK, EH, CHESTIILE ASTEA DE PE MESS NU SE PREA IAU IN SERIOS, DAR DACA ESTI CURIOASA DE EL, PTR CADEFAPT ASTA SIMTI, ATUNCI SPUNEI SA VINA PANA IN RO SA-L CUNOSTI DA NU-L DUCE LA TINE AKSA, SI NU TE CULK CU EL..MERGETI UNDEVA UNDE TU INCA NU AI FOST, UN LOC FRUMOS!!!!SI VEZI CE SE INTAMPLA.
INVATA SA TE PRETUIESTI, SI VEI FII PRETUITA! NU UITA SA SCRII CUM AI HOTARAT :)
PUPICI
dezsi_dianna
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:13
divorteaza si traieste-ti viata esti ink tanara nu ai ce pierde ...da-ti o sansa la fericire si la iuberea pe care o simti.....numai ca si el (americanu') sa vrea acelais lucru si sa fie hotart...dar la urma urmei chiar daca nu o fi sa fie ku el.....nu vad rostu pt care continui aceasta casatorie ......in stil platonic ...sau ....ceva care nu mai are nici un farmec...parerea mea...bafta multa
ramonikelenush
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:52
sa intans topicu lasta nu gluma :-),
12 pagini

tipul din america iti ofera atentia/afectiune de care tu spui ca duci lipsa,
nu uita ca la inceput si relatia cu sotul tau te facea sa te simti implinita, cu americanul e la inceput, care e diferenta ....

la rece, ai spus ca ramai casatorita pt divortul i-ar devasta pe parintii tai ... ?
asta nu ii un argument, ce zic de cum te simti ...
ca sa ramai casatorita iti trebuie argumente mai bune
alltheway
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:00
,, Rain,, noi asteptam ,,sa ne anunti ca,,, ai divortat,, decent, v-ati impartit frumos ce a-ti acumulat si,, v-ati despartit, bine si,,fiecare ,,merge in drumul lui!,,,A-ti rezolva ,frustrarea, nemultumirea din casnicie, nu,, inseamna, repede,, in pat cu ,,altul,,! Alb sau negru,, tot ,barbat este! ,,Pe net i-ti poate spune frumoase vorbe,, dar ,,realitatea este alta! Atunci cand ve-ti fi fata-n fata! Barbati sunt destui, femei la fel, tu, nu esti nici ,prima nici ultima femeie ,nemultumita de casnicia ei! Te-ai grabit, ai platit, acum ,nu repeta iar ,gresala, sa te arunci in ,bratele primului, care vorbeste ,frumos! Este ,un sfat, nu un repros! Tu faci ,,cum doresti,!! Este ,viata ta si ,,,fericirea ta in joc,! Nu trebuie sdad-ai raportul la nimeni, cum ,,i-ti dirijezi viata, dar ar fi ,,mare pacat sa dai iar in ,bara,,! Sa auzim ,doar de bine, Noroc!
Rodri
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:16
O scurta parere..ai incercat vreodata sa discuti aceste lucruri cu sotul tau, i-ai spus ce simti ? si mai ales sa-i spui aceste lucruri care le-ai postat la urma , cred ca astea te rod, tu ni le spui noua, dar hai fa-ti curaj si spune-i-le lui ;) aici te-am citat, cu o voce blanda si cu mult curaj incearca sa-i comunici asta si apoi sa vezi ce reactie are, multa bafta si nu uita dragostea moare dar infloreste in momentul inc are cei doi parteneri isi dau seama de diferentele dintre ei :)
LazarEmilian
Postat pe 18 Ianuarie 2009 17:42
diferente culturale...sa fim seriosi. toti suntem oameni. si de vreme ce au ce discuta si se cunosc de atata timp, nu cred ca asta ar fi problema principala in cazul asta. insa cred ca e ceva adevar in ce a zis cineva cu vrabia din mana data pe porumbelul de pe gard. sa o luam logic: el mai mult ca sigur ca nu are habar ce inseamna Romania si i-ar fi greu daca nu imposibil sa se stabileasca aici (lasand la o parte chestiuni precum divortul). Tu, pe de alta parte, ai fi de acord sa pleci acolo? Si, inainte sa spui ca da, ... incearca sa te gandesti te rog, ca una este povestea pe net, alta in viata de zi cu zi. Se intampla adesea ca oamenii sa fie dezamagiti dupa ce cunosc "marea iubire " pe net.
Eu zic sa-ti re-evaluezi situatia. Daca nu mai esti multumita de viata ta cu sotul, pai poate ar fi cazul sa-i si zici si sa vezi intai si ce reactie el. Nu te leaga nimeni de un barbat care nu vrea sa se schimbe, dar da-i totusi sansa de a reflecta un pic.
Succes mult, indiferent ce alegi! :)
ecce_cortex
Postat pe 18 Ianuarie 2009 17:50
mda, e o decizie corecta. Nu-i trimite bani, spune-i ca o sa-i platesti tu toate cheltuielile aici, el sa-si plateasca biletul singur. Daca nu merge oricum DIVORTEAZA!!!!!!
bad_ralu_k
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:05
Draga mea, sa-i platesti tu biletul de avion mi se pare o mare , mare nedreptate.....Nu e de ajuns k platim zilnic, zilnic...ora de ora ceea ce ei strica, ei , barbatii pe care noi ii iubim...in urma lor noi reparam tot...Nu sunt feminista,doamne fereste, dar am vazut atta de multe femei suferinde din vina barbatilor, incat zic mereu k ei ar trebui clipa de clipa sa stie sa ne faca fericite...clipa de clipa, draga mea....Nu stiu cum as putea descrie in cuvinte toata suferintza pe care o vad zilnic in ochii femeilor....Mai gandeste-te, incearca sa repari ceea ce s-a stricat intre tine si sotul tau, e atat de simplu sa stii sa te faci iubita...Sau poate tu nu mai vrei sa fii iubita de sotul tau...mai gandeste-te...e atat de simplu! Americanul ar trebui sa-l puui pe locul doi in rezolvarea problemei tale, sfatul meu....si, draga mea, ziceai k a intrat in panica cand nu mai raspundeai virtual. Hai sa fim serioase! Nu era panik, era frik de a nu mai avea cu cine discuta EL, pentru k nu=i place sa fie parasit, asa sunt ei, mereu trebuie sa fie pe primul loc, nu? ei au dreptul sa pareseasca, noi nu...ei au dreptul la ultimul cuvant, noi....tre sa ascultam si sa facem...viata e dura pt noi femeile si yo nu cred k sotul tau nu te mai iubeste....nu cred! Doar k rutina pe care ati transformat-o in tacere va facut sa nu mai reactionati la lucrurile la care inainte reactionati...Nu stiu , sa dea Dumnezeu sa fii fericita cu americanul, dak-l vei alege pe el, si-ti zic asta pt k si yo-s departe de tzra, dar asta nu este o rezolvare a tutturor lucrurilor...chiar si departe de tzra viatza e uneori grea....si mai grea pt femei...sa fii iubita, sa stii sa te faci iubita , asta-ti doresc! din toata inima..
myalma95
Postat pe 19 Ianuarie 2009 00:01
Nu este deloc relatie imposibila. in urma cu 2 ani si o luna l-am cunoscut(pe internet) pe iubitul meu care e grec, pot sa adaug ca nu stiam o boaba de greaca, nici macar sa inteleg, vorbeam in engleza, la 2 luni dupa nopti pierdute pe net a venit in Romania(februarie) si am stat impreuna
cca 2 sapt, apoi a venit iar in mai, din nou 2 sapt. Cand l-am cunoscut eu eram in prag de casatorie,cu alt tip al carei familii nu ma placea deloc(din motiv ca eu nu aveam banii pe care ii avea el),dar era mare dragoste intre noi, dar el a anulat nunta pe motivul ca nu are cine sa ii vina la nunta, asadar am considerat ca nu am merita si am ramas sa cunosc grecul, sa termin facultatea si sa merg in Grecia sa vedem cum merg lucrurile intre noi.Sunt in Grecia de 1an jumate, lucrurile merg foarte bine, lucrez, am invatat limba greaca(care nu este deloc ushoara) iar treburile avanseaza.Suntem foarte fericiti impreuna,familia lui ma considera a lor, ma iubesc si ma respecta, iar in vara planuim cununia civila. Credeam ca o sa fie mult mai greu, imi puneam tot felul de intrebari si probleme, dar pana nu incerci nu gasesti nici raspuns la intrebari, nici rezolvare a problemelor.......
Parerea mea............incearca, nu ai nimic de pierdut, ar fii avantajul tau dar ar ramane el in Romania.......multa bafta
mumushik
Postat pe 19 Ianuarie 2009 01:53

VIATA E SCURTA !! GO FOR IT ! NICI NU MAI STA PE GANDURI, DU-TE ACOLO UNDE TE POARTA INIMA , PT CA MAI TARZIU VEI REGRETA DACA NU VALORIFICI POSIBILITATILE PE CARE VIATA TI LE OFERA ...
AndaEva
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:38
Buna,
Nu ai de unde sa cunosti exact ce e intre cei 2 (americanul si sotia lui), cunosti doar varianta lui care iti spune ce vrei sa auzi.. cand ai incercat sa il atragi ultima oara pe sotul tau in pat? sa ii spui ca vrei sa fie mai atent sa ii spui ce iti place?.. toti barbatii au o latura perversa oricat de lenesi sunt, eu cred ca trebuie sa comunici foarte bine cu sotul tau sa nu regreti ce o sa faci.. incearca tot si apoi sa iei o hotarare... eu daca as incerca tot si sotul meu tot nu ar reactiona atunci eu as renunta la el... dar cred ca tu acum nici nu vrei sa il mai vezi dar sa ma incerci... TREBUIE SA TE ASIGURI CA AI INCERCAT TOT CA SA MEARGA CASNICIA TA, ca sa zicem ca ramai cu americanul dar nu te intrebi si tu casnicia lui de ce nu merge daca el e asa perfect? eu cred ca el e extrem de atras de tine (ca orice alt barbat care cunoaste o nua femeie)si sotia lui habar nu are (nu ca e o noutate).. deci nu e chiar printul perfect!!!!!!!!!!!!!!!cum ii face sotiei lui acum poate o sa iti faca si tie in cativa ani. Eu cred ca el se poarta acum cu sotia lui exact cum te porti tu cu sotul tau (nu te mai intereseaza de el)... daca nu merge cu sotul macar cauta o iubire mai aproape nu sa ramai singura prin tari straine... MULTA BAFTA! si nu lua decizii pripite..
andreiutza_1984
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:56
cine nu risca ..nu castiga! din proprie experienta iti spun ca poate fi si bine ( eu am divortzat si plecat si cu un copil in brate)...tot dupa" cai verzi pe ...monitoare" ..in final s-a dovedit ca am tras lozul castigator!! suntem superfericiti la vreo 3000 de km de Romania..deci se poate!! banuiesc ca putea sa iasa si invers..dar TU chiar nu ai ce pierde ( eu aveam o minune de copil de care eram responsabila!!)..deci TRAIESTE TI VIATA astfel incat sa nu -ti para rau de pasul pe care tocmai l-ai facut!! e singura regula in viata!!
noris16
Postat pe 19 Ianuarie 2009 11:54
De la: Dor_a, la data 2009-01-18 10:27:12
De la: rain, la data 2009-01-18 09:00:00Am sa va spun o mica poveste ... Sa nu radeti de mine ...
.....
. Peste faza cu mesaje si biletele cu subinteles am trecut de mult asa ca am zis sa fac ceva nou.... M-am pozat nud intr-o pozitie, am crezut eu, foarte sexi si am pus poza pe dektop-ul PC-ului. Im mintea mea, poza aia trebuia sa-l incite si sa vina sa ma ia in brate si sa facem dragoste ca doi nebuni... Rezultatul stiti care a fost ? " Cine te-a pozat in curul gol?" Astea au fost exact cuvintele lui ....
Acum nu cred ca mai are rost sa spun ce am simtit ....
Asta e ... ma oertati ca am scris asa mult si daca am facut greseli , ma iertati din graba si nu am timp sa recitesc

Va pup si va multumesc ca-mi sunteti alaturi


Un bou!


Mai aveam putin si muream de ras!
Dora- cum poti spune ca-i un bou!?
Pai- la asa "actiuni" - asa reactiuni ( dupa binecunoscutul principiu din fizica)
O "actiune" de acest gen se poate ( cu oarecare modificare a "scenariului" ) face cu un vecin caruia ii "porti amicitie" si vrei sa-l "pui la pamant"
Pentru un sot indepartat- nu merge cu "fineturi" ( si am pus intre ghilimele pt ca - intr-adevar asa stangacie n-am mai vazut de mult) d-astea;
apropierea trebuie sa fie mai gingasa, mai romantica ( daca "boul" e romantic ) sau, duimpotriva- il poate face gelos; Sa-l faca sa se gandeasca la ea ca la o potentiala adultera ( si poate ca sentimentul de apartenenta va trezi in el pasiunile asteptate)
ce-a facut ea e "moartea pasiunii"; Mai ramanea sa -i "dedice" vreo melodie pe Taraf TVa ( daca mai exista) si sa-si faca o poza in baie- spaland rufele in "bikini rusesti"- aia care fac genunchi daca te apleci prea mult :-))
G_I_JOE
Postat pe 19 Ianuarie 2009 12:56
Bine, GI Joe, n-o fi fost ea f'o subtila (te asteptai?) dar si replica lui (in afara de faptul ca a fost haioasa ) a fost prea... necioplita
Dor_a
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:00
buna!

Marcela mi-a placut enorm poezia ta.te pup
bellaana
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:09
Dragii mei, subtilitati ???!!!!
Nu mai e loc de asa ceva intre noi doi .... de foarte mult timp. Incepand cu parada modei in lenjerie cat se poate de sexi, bai in spuma parfumata, lumanari romantice, biletele de dragoste, mesaje pe telefon , dans lasciv .... nici nu mai stiu ce NU am facut!!!! Poza, a fost ultima idee . Cum lui ii plac atat de mult revistele de gen si siturile cu fete frumoase ... m-am gandit ca poate i-ar place ... stupid me ! Acu, asa mai pe direct, de vazut ...nimic de mai bine de o luna . Asa ca, G L JOE , daca eu nu stiu ce si cum poate vii tu cu o idee mai buna si eu iti spun daca am incercat deja sau nu :)

Va pup si mai vin cu noutati :)
rain
Postat pe 19 Ianuarie 2009 21:44
felicitari Cristina, felicitari!!!! Meriti! Ar trebui sa ia aminte toate femeile care trec printr-o asemenea situatie..., pacat pt k nu au atata autoritate si putere asupra dorintelor lor..
menthol_22
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:12
De la: rain, la data 2009-01-19 21:44:12Dragii mei, subtilitati ???!!!!
Nu mai e loc de asa ceva intre noi doi .... de foarte mult timp. Incepand cu parada modei in lenjerie cat se poate de sexi, bai in spuma parfumata, lumanari romantice, biletele de dragoste, mesaje pe telefon , dans lasciv .... nici nu mai stiu ce NU am facut!!!! Poza, a fost ultima idee . Cum lui ii plac atat de mult revistele de gen si siturile cu fete frumoase ... m-am gandit ca poate i-ar place ... stupid me ! Acu, asa mai pe direct, de vazut ...nimic de mai bine de o luna . Asa ca, G L JOE , daca eu nu stiu ce si cum poate vii tu cu o idee mai buna si eu iti spun daca am incercat deja sau nu :)

Va pup si mai vin cu noutati :)

Sorry, mi-am afirmat parerile de prima data;
Wat`s done- is done;
( sau Mortul de la groapa...nu se mai dezgroapa)
Du-te si vezi-ti de viata;
N-o sa-ti ridice nimeni statuie!
G_I_JOE
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:33
De la: googoodoll, la data 2008-09-20 23:42:44pe cat pariem ca nu vine decat daca te oferi sa platesti escapada integral?
si si asa sunt sceptica

lasand la o parte partea financiara...the real thing pare cam nerealist asa....asteptam cu interes detalii....escapadele sunt romantice si cum mai vreti voi, dar mai nasol e cand se trezeste omul si isi da seama de ceea ce este posibil, si ce si-a cam imaginat el/ea din dragoste...
si cat ar fi de dragut copilul cela....dar esti sigura ca vrei sa-l cresti tu? cunosc deja doua cazuri de cupluri cu copii din casatorii anterioare, iar povestea asta nu pare sa aiba final fericit vreodata.
Rezolva totusi si cu sotul tau intr-un fel inainte sa vezi ce-i cu americanul. Eo chestie de fair-play...si de el, dar si fatza de tine. Adica sa fii impacata ca nu ai ce-ti reprosa. :)
Good luck!
ecce_cortex
Postat pe 21 Ianuarie 2009 01:22
Mai fato, intrebarea barbatului tau e absolut indreptatita.Ba chiar dovedeste ca ii pasa de tine. El stie foarte bine cum arati, nu trebuie sa-i arati poze cu tine in nici o pozitie, crede-ma pe cuvint! Stii ceva, eu cred ca tu esti inca in stadiul de adolescenta cu avioane in cap, in timp ce omul ala de traieste cu tine in casa s-a maturizat! Ia incearca sa te auzi pe tine insati: vrei sa pleci in America dupa un negru, ba vrei sa-i platesti chiar biletul de avion bietei gorile ca sa-l vezi. Faci poze nud si ii le arati sotului tau... Tu de fapt esti nesigura pe tine insati , probabil geloasa pe cineva si vrei sa te razbuni... ma rog, ceva este neclar si total aiurea in capul tau. Dupa cum te vad de nauca, am impresia ca vei sari din lac in put sau puta dupa puta... Ramii maritata ca altfel te vezi facind cine stie ce prostie!

Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:02
Parerea mea e ca ar trebui sa divortezi de acest individ si sa-ti vezi de viata ta.Si treaba cu iubitul strain ,deoarece a acceptat sa vina in Romania inseamna ca chiar te iubeste.
deeadeutza99
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:21
Eu nu inteleg de unde tot rasismul asta la adresa altor natii?Chiar as vrea sa ma lamuriti ca nu va inteleg deloc.Aici nu e vorba de ca-ti plac sau nu, unde dintre voi a-ti luat-o in serios si a-ti inceput sa aruncati cu vb fara sa aveti un pic de cultura.

Noi romanii ne dam ca fiind adeptii democractiei dar suntem tot niste comunisti facuti si priviti ca niste ''oi negre ale Europei''. Nici negrii , arabii,indienii, chinezi smadp nu sunt vazuti ca natie ca noi asa ca noi romanii so ........shut up
Multa dreptate.Ca intotdeauna romanul.Parca era vb de un alt subiect nu de cum sint negrii.Eu sint casatorita cu un mixrace si mai curat si mai invata si manierat nu am gasit in romania in timpul adolescentei mele(nustiu acu )Si mai am si 2 ingerasi dragalasi cu el.Iar tipa din america :Tu esti romanca si vb de romani f urit.RUSINE CA AI O GURITA TARE SPURCATA .Fii mai diplomata ca esti femeie (cred)
ballerrina
Postat pe 22 Ianuarie 2009 00:29
ai facut totul pentru confortul celor dragi, dar ai uitat ca si tu esti un suflet.
uiti ca viata asta mai trebuie si simtita, nu doar gandita. poate ca e timpul sa incepi sa te regasesti
GABI1
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:20
scumpa mea ...doamna,din cate am citit.te rog....te implor.....renunta la relicva asta de sot pe care o ai....nu visa la americanul tau dragutz...de unde stii k nu o sa se transforme la fel ca sotul tau? eu am 19 ani...prietenul meu vrea sa ne casatorim...vrea si copii...el are 33 de ani. eu nu am incredere in el nici cata am in mine...iti dai seama. deci renunta la tot si da-i naibii de barbati...si cauta ceva mai bun..asa...pt sufletelul tau.
anaadyan
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O problema... 30 De la: MaraDonna 13 Octombrie 2009 19:40
Nu am idee ce cadou sa ii fac iubitului :( 21 De la: Fulg-de-nea 30 Septembrie 2013 20:21
Iubire interzisa... 21 De la: maria91 23 August 2012 21:10
iubire la distanta plz help il uit sau .....? 7 De la: tematoare 11 Aprilie 2010 22:49
Nu stiu ce sa fac 11 De la: Boca 16 Ianuarie 2010 13:39