Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

divorteaza si fugi repede in state...cum ai putut sa pleci de acasa la 18-19 ani , imediat dupa liceu, asa poti sa pleci si acum , femeie in toata regula fiind. Iar sotul clar nu te mai merita, din moment ce prefera sa se uite al meci in loc sa te imbratiseze.chiar daca nu merge cu americanul , trebuie sa gasesti un alt barbat.bafta!
claudetteup
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:32
Cred ca aceasta poveste s-ar putea ilustra foarte bine cu " a sari din lac in putz ". Nu e greu sa te indragostesti de vorbele frumoase ale altui barbat cand sotul tau nu mai stie de mult ca dormi in pat cu el , dar se poate foarte bine sa fie o iluzie aceea de care te indragostesti. Incearca sa-ti trezesti trantorul de langa tine , fa-l sa inteleaga cine esti si ce asteptari mai ai de la el .Daca nu se trezeste , da-i desteptarea cu cineva pe care sa-l cunosti mai bine decat l-ai cunoscut pe el cand te-ai pus contra parintilor si l-ai urmat .
mar_nanu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:32
sa-ti zic ceva, nu conteaza din ce cultura vine el sau din care vii tu, k tu esti crestin , el musulman, poate, zic si yo.... ceea ce conteaza este faptul sa poti lua de la inceput ceva ceea ce akum ai, ceva cu care, cat de cat , te-ai obisnuit....k, sincer, intre tine si sotul tau a intervenit rutina....d-aia nu te mai ia in brate! ti-as da un sfat, pe care ar fi bine sa-l incerci , sa vezi dak ar mai merita casnicia ta ink o sansa: fii stralucitoare in fata sotului tau, adik incearca sa-l recuceresti, sa fii eleganta mereu, chiar si in casa, chiar si cand prepari cina, chiar si lenjerii sexy, seara, in pat....trezeste-i interesul si-i vei trezii gelozia!!! apoi te va lua in brate..se va schimba, vei vedea...nu dintr-o data, insa...ruptura e grea , stiu, dar merita o sansa orice casnicie, nu crezi? dak nici asa nu -l vei aduce din nou langa sufletul tau, atunci...o alta persoana e remediul tau, chiar si dak nu are aceleasi trasaturi culturale ca ale tale, chiar dak vine de pe alt continent...stiu ce zic,crede-ma pt k vorbesc din propria-mi experientza
myalma95
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:42
Eu spun sa ii ceri sa faca el sacrificiul suprem si sa vina el la tine. Abia atunci cand il vei vedea in Romania si gata sa ia viata de la capat cu tine abia atunci sa accepti si tu compromis pana atunci NU. Ramai pe pozitie si joaca tare. Daca lasa tot si vine aici atunci inseamna ca este ceva!
oanaapop
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:58
intradevar situatia ta este foarte grea dar nu este de judekt....nu poti ramane intro relatie kre nu este benefik pentru tn..o sa ajungi peste ktiva ani si o sa iti regreti viata k nu ai facut si u un copil...k nu ai trait si u cu un om kre makr sa te respecte si asa din knd in knd sa te mai alinte si pe tine...eu in locul tau l-as pune pe amerikn sa vina la noi in romania si sa incerci sa iti incepi viata cu el..poate k Dumnezeu iti mai da o sansa acum...Nu o rata!si chiar dak americanul nu e sufletul pereche mai sunt barbatii o groaza...tot ce tre sa faci e sa iti kuti iubirea...si poate acest american chiar este iubirea ta ...sufletul tau pereche....sper k ti-am fost de ajutor...Te pooop...ai grija de tn si nu mai iti gandii viata din prisma celorlalti...k vai ce cred mama si cu tata...etc...gandestete ce iti place si ce te face pe tine fericita k ESTE VIATA TA nu a lor ...Mult succes in viata! astept cu nerebdare sa aflu ce ai mai facut
maditza_sweet
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:34
Draga G.. sunt deacord cu maj .lucurilor enuntate mai sus de tine, ai dreptate si te consider un tip cu fairplay la sta vroiam sa ajung...
Daca ai fost atent la ce am scris nu de multe ori ,ai putut observa ca nu-mi plac rasistii si nu trebuie sa cunosti un om sa-ti dai seama de asta.Numai pronuntand cuv. :negru, galben, albeata smadp poti realaia daca acea pers este sau nu rasista.Asta e lumea cu care ne confruntam din pacate dar ar trebui inainte sa vb sa ne cultivam un pic.Eu personal nu am nimik cu nimeni , cu nici o natie numai om sa fie. Succes!
jeanpierre
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:02
Ela eu cred ca treaba cu mirosul e la toata lumea e normal..........daca nu te speli mirosi ce naiba, asta nu inseamna ca tre sa fie de culoare, chinez, arab , turc si mai stiu eu ce. Si-n al doilea rand, exista padure fara uscaturi?

jeanpierre
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:06
Ce intrebare e asta mey cu ce poti sa faci....evident sa fI FERICITA asta poti sa faci....pentru prima oara in viatza ta ai putea sa uiti de ce vrea lumea sau ce vor parintii tai si sa te gandesti si la tine!!!!eu zic k nu e nici tarziu si nici in zadar sa o iei de la capat ...cred k stii si tu k dragoste cu sila nu se poate iar sotul tau e un pic cam orb dak nu-si da seama k a distrus totul in casnicia voastra!!!sper din tot sufletul k vei lua cea mai buna decizie ptr tine si apoi ptr altii ;) alege cu sufletul si nu vei regreta ;) te pup!!!
Kokutza
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:18
Contacteza-ma!sunt psiholog..acelasi id.(pe mess).Toate cele bune!
principesagapia
Postat pe 13 Ianuarie 2009 21:12
consider ca ar fi bine sa ii ceri lui sa vina in romania pt tine si sa il cunosti si dak crezi ca merita atunci poti pleca cu el in america ..d c nu?...dar incearca-l sa vezi dak vine in romania dupa tine....dak evita asta inseamna ca nu vrea nimik serios....si in felul asta vei vedea ce ai de facut...iar pe sotul tau lasa-l dracu sa plece in lume dak e asa prost.........lasa-l ca oricum mai rau de atat nu-ti va fii.....lipsa de iubire...muta-te singura si cand vei gasi barbatul care merita atunci va mutati impreuna dar nu mai face actele de casatorie...nu te tin actele...de exemplu.....NU TI-AR FI FOST MAI USOR DAK NU AVEAI ACTE K SOTUL TAU?????.........GANDESTE-TE......id meu e deea_kiss_20....dak vrei putem vb mai bine pe mess"te las si astept un rasp d la tine dak doresti...multa bafta....deea_kiss_20...
deea_kiss_20
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:08
parerea mea e k ar trebui sa fi puternica si sa iei o decizie ...sa-l schimbi pe sotul tau ...nu cred k exista vreo sansa mai ales dupa atata timp ...parerea mea e k ar trebui sa divortezi orict d emult te-ar speria lucrul asta ....nu cred nici in tipu din america ...ar trebui sa fi f prudenta in sensul asta ..
cel mai bine e sa iesi din situatia asta deplorabila ...si asta o s reusesti doar dak ai inde ajuns de multa putere ....u esti sg kre poate schimba ceva ...u iti alegi drumul pe kre s mergi in viata !
mult succes si fi tare !!! Tu esti cea mai importanta iar fericirea ta cu atat mai mult !
paris_love
Postat pe 13 Ianuarie 2009 23:36
rain"...cum spuneau si altii,tipul din america nu e o rezolvare.intai trebuie sa il cunosti CU ADEVARAT pe acel personaj si asta nu are cum sa se intample decat in timp..nu lasa povestea sa se repete.gandeste te in PRIMUL rand la tine,incearca sa te regasesti,sa iti dai seama ce iti doresti cu adevarat-de la tine si de la viata.ce iti spune inima?asculta o..ce iti spune ratiunea?intreaba le pe fiecare in parte si incearca sa iei o decizie care sa fie buna pt tine,in primul rand,lasand la o parte familia si mai stiu eu cine.nu ei traiesc in locul tau ci tu.ai o ""datorie"" fata de tine.cea de a fii tu insati,a fi multumita si linisitta cel putin.fiind intr o relatie care spui k nu mai merge,incearca sa ai o dscutie matura daca ai cu cine,sa rezolvi daca e ceva de rezolvat sau de salvat apoi hotaraste ti prioritatile.multa bafta.si sper sa iei decizia cea mai buna pt tine.app cum se numea tipul din america?mai stiu eu un crai de acolo kre incearca sa vrajeasca multe fete de pe net)
Maat_W
Postat pe 13 Ianuarie 2009 23:38
Am citit povestea ta. Tot pe acest site am mai citit un articol si mi-a ramas in cap o fraza: "un barbat insurat va fi intotdeauna pe jumatate al tau". Draga mea, internetul asta poate fi atat de naucitor, de nici nu iti imaginezi. Atat tu, cat si barbatul pe care l-ai cunoscut virtual, cautati o cale de evadare din rutina in care ati intrat. Ok, sa zicem ca va veti intalni. Sa presupunem ca tipul o sa iti placa enorm. Crede-ma, sunt 10% sanse ca el sa divorteze, sa isi lase familia pentru tine. Mereu va gasi pretexte sa amane acest proces. Inainte sa iti dau un sfat, o sa imi exprim parerea legata de casnicia pe care o ai in momentul de fata. Eu cred ca voi ati devenit amandoi mult prea comozi ca sa va mai iubiti, atat la propriu, cat si la figurat. Va complaceti in situatia asta si va este pur si simplu lene sa faceti ceva sa reparati ceea ce pare a fi stricat. Ok, am inteles ca prefera sa aiba alte activitati banale in loc sa te iubeasca, dar trebuie sa il starnesti putin si tu. Iesi din rutina si comoditatea in care te-ai adancit si recapata-ti barbatul. Te asigur ca daca odata l-ai iubit, il iubesti ai scum. Fa o schimbare, mergi la coafor, la cosmetica, fa-te frumoasa, ia-ti o tinuta sexy, pregateste-i o cina romantica cu o atmosfera de aceeasi natura, surprinde-l. Ai sa ramai uimita cate se pot schimba. Sunt sigura ca acum tu nu vezi decat fericirea pe care ti-o promite o posibila relatie cu americanul tau virtual, dar asta nu e nimic mai mult decat un moft nascut din monotonia de care ai parte. Fii isteata si tine ce e al tau, nu e nevoie sa iei ce apartine altcuiva. Sunt convinsa ca mai incolo o sa imi dai dreptate.
Din proprie experienta iti spun ca basmele virtuale niciodata nu devin reale. Ceea ce traiesti acum virtual, o sa difere enorm in realitate. Sau cine stie?! Poate esti norocoasa... Dar eu raman la parerea mea: repara ce pare a fi stricat, pastreaza ce e al tau, fii surprinzatoare si mai plina de energie. Ai solutia in mana, trebuie doar sa o folosesti. Sper sa ne tii la curent cu ceea ce se intampla cu viata ta. Succes si dragoste multa!
usera
Postat pe 13 Ianuarie 2009 23:40
Salut...numele meu este AURA ....m-a impresionat foarte mult povestea ta de viatza ....cred ca am citito de 10 ori ....iti raspund si iti spun sa lupti din toate puterile daca sufletul iti spune asta...printr-o chestie asemanatoare trec si eu doar ca noi nu am fost casatoriti...suntem despartiti de 6 luni iar fericirea mi-am gasito tot pe internet...si tot prin AMERICA se afla...nimeni pe lumea asta nu are dreptul sa te judece...daca tu crezi ca este bine ceea ce faci...si merita,lupta...si fi puternica
auraauura
Postat pe 14 Ianuarie 2009 00:12
Buna seara, Draga mea, e foarte greu de trai in situatia asta si te inteleg (asta pt ca eu am trait si traesc intr-un "iad"),dar daca esti convinsa ca Americanul e Ameerican eu zic sa-i propui sa-ti faca o vizita si o sa vezi cum reactionezi si tu si el ,sa afli mai multe despre el ,in primul rand mesul e una viata de zi cu zi alta ,(si apoi nu sti ce-i poare piele celui de langa tine nici dupa 23 de ani de "casnicie"), daca nu ai copii eu zic sa divortezi(e parerea mea nu vreau sa te influientez, dar decit in iad mai bine pe pamant ,ai grija de tine, nu stiu ce sa spun , dar daca vrei neaparat sa-ti petreci viata lilanga American zic sa incerci sa-l cunosti cit de cit ,daca vrei poti sa-mi scrii sa vb ,dar nu crede draga mea chear totul ,in ziua de azi sunt multi parsivi ,iti doresc sa ai parte numai de bine si de un om care sa te inteleaga ( in ziua de azi sunt pe cale de dispatitie(nu conteaza ca sunt femei sau barbati ,primeaza doar interesul nu le prea pasa de suflet)asa ca zic sa nu te grabesti ),numai bine si mai vorbim
AINOTNA
Postat pe 14 Ianuarie 2009 00:22
Trebuie sa te pui pe tine pe primul loc, chiar si daca nu mai stii cine esti pentru ca ai renuntat la tine de atatea ori. In al doilea rand, daca inca te mai uiti la fantoma din patul tau si inca mai iti pasa de ce ar face sau ar gandi daca l-ai parasi, atunci ar trebui sa-i dai sansa sa iti arate daca te mai merita sau nu. Spunandu-i ce ai de gand sa faci ar putea fi un semnal de alarma care sa-l scoata din starea de letargie in care se gaseste si el. De tine depinde ce decizie vei lua in privinta lui.
In al treilea rand : parintii! Nu cred ca a-si vedea fata nefericita(indiferent ce le-ai fi facut tu) este scopul lor in viata. Daca te iubesc vor fi alaturi de tine orice cale vei alege.
In al patrulea rand, gandeste-te bine: un continent distanta va insemna si mai multa alienare de ai tai decat cea pe care o experimentezi acum. Te rog sa ma crezi, stiu ce inseamna sa fii asa departe de ai tai: eu stau in Canada:< Deci ca sa iei asa o decizie trebuie neaparat sa gandesti totul la rece si sa fii sigura ca ceea ce simti pentru omul respectiv e chiar dragoste si ca nu te-ai agatat pur si simplu ca un naufragiat, de primul pai care ti-a iesit in cale... Nu stiiu cum poti afla daca si el te iubeste cu adevarat pentru ca am invatat ca barbatii, atunci cand vor, pot fi cei mai buni actori din lume...
Multa bafta in tot ceea ce vrei sa faci si iti doresc sa iei cea mai buna decizie pentru tine pentru ca, din pacate, nimeni nu poate sa te ajute cand e vorba sa-ti schimbi dramattic viata, tot ce putem cu toatele sa facem pentru tine, este doar sa-ti uram sa ai ochii foarte foarte larg deschisi ! :)

Postat pe 14 Ianuarie 2009 02:11
Ceea ce simti tu acum au simtit multe femei inaintea ta si vor mai simti multe dupa tine. Nu te judec, nu te condamn, pentru ca imi dau seama ce simti. Te rog insa sa te gandesti ca ar fi mult mai bine daca ai trai pentru tine si nu pentru altii, ca nu ar trebui sa te agati de un alt barbat pentru a iesi din relatia dezastruoasa pe care o ai, ci sa incerci sa iti faci o viata a ta. Am inteles ca din punct de vedere profesional nu ai probleme, si daca ai putut sa faci asta, sunt sigura ca vei putea gasi un echilibru si in viata sentimentala. Am observat tendinta ta de a te agata in permanenta de altii si de a-i pune pe primul plan. E timpul sa te gandesti si la tine. Iar in ceea ce il priveste pe omul de care te-ai indragostit acum, spui ca si el este casatorit. Nu stiu de ce nu merge relatia lui si poate nu asta conteaza. Sunt sceptica in privinta bunei-credinte a unei persoane care poate face ceea ce face el. Daca are acest gen de viata dubla, mai poti crede in sinceritatea lucrurilor pe care ti le spune? Si daca ii poate face asta femeii pe care o are langa el zi de zi, si langa care si-a petrecut ani din viata, oare cum ar fi cu tine?
crina_valentina
Postat pe 14 Ianuarie 2009 03:55
Ce rost are o viata fara dragoste?
Ceea ce cauti vei gasi, dar ai grija ceea ce iti doresti pentru ca se indeplineste. Citeste cartea "Secrete", acolo vei afla unele raspunsuri. Alte raspunsuri le vei primi de la oamenii care te astepti cel mai putin (o vorba aruncata, o situatie traita), dar cel mai important raspuns il vei afla din tine, intr-o zi in care te astepti mult prea putin la asta.

TRAIESTE !!!!!!!!!!!!!!!!!
ody77
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:14
Cam la sfarsitul lunii Octombrie, sotul meu a realizat ca ceva nu e bine si am incercat sa avem o discutie. Ca de fiecare data a promis ca se va schimba si ca vrea sa so o luam de la inceput , ca totul va fi mai bine ca la inceput... Eu, ca si raspuns, am ras pentru ca de atatea ori am auzit placa asta de o stiam deja pe derost . Suntem in Ianuare, credeti ca s-a schimbat ceva? Neeee... In tot acest timp, chiar daca nu am crezut 100% in schimbare spre bine , am incercat sa fiu doar pentru el. Am incercat sa ma detasez de iubirea me a virtuala, sa fiu onlife mai mult de cat online. Yeah right ! La capitolul schimbari suntem tot la zero. Iar el, in virtual, m-a asteptat zilnic, a intrat in panica, a trimis mesaje... " ce se intampla ?... "
Cred ca in mintea mea, am tras deja linie , punct si ma pregatest psihic sa o iau de la capat.
Cred ca eu nu mai sunt acum capabila sa-mi mai iubesc sotul si poate chiar daca el ar reusi sa se schimbe nu stiu cat de mult mai vreau eu acum lucrul asta...
Americanul e american si e acolo si poate ca nu ma iubeste dar cand vorbesc cu el sunt fericita . Nu s-a pus problema ca eu sa merg in America. M-a intrebat o data daca as veni la el dar am discutat si i-am explicat ce inseamna ca eu sa merg la el, ca este putin mai comlicat si tocmai de aceea sa vina el pentru ca pentru el e mai simplu. Inca asteptam luna Martie ... Eu am inceput sa strang bani pentru zile negre si pentru biletul lui de avion. Da eu am sa platesc biletul de avion pentru ca asa vreau , asa simt eu ca e corect. I-am spus deja ca am banii pentru bilet si cand va considera el ca poate pleca, eu cumpar biletul.
Intreba cineva daca sunt sigura ca el ar divorta pentru mine .... nici macar o secunda nu s-a pus problema ca el sa divorteze pentru mine. El a spus ca va divorta pentru ca nu este fericit in casnicia lui. Iar eu daca divortez o voi face pentru mine nu pentru el .
Acum eu astept sa vina luna Martie, in primul rand sa verific intr-un fel daca americanul meu va bate in retragere atunci sau va veni , in al doilea rand pt a ma hotara ce fac cu viata mea intr-un fel sau altul.
Multumesc pentru toate gandurile voastre !

Am sa va mai scriu .. va tin la curent :)
rain
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:47
Rain, in cazul asta succes!
Inca nu sunt de acord ca o femeie sa plateasca petnru un barbat pe care nu-l cunoaste (nu sunt de acord cu femeia platind orice in orice situatie, dar sunt constienta ca sunt exceptii de care m-a ferit probabil viata). Dar pana la urma, banii sunt doar bani. Parerea mea e ca nu o sa mearga, dar nu conteaza. Daca nu ai face-o ai ramane toata viata cu regretul ca nu ai facut-o si cu gandul ca ai pierdut cine stie ce minune. Mai bine sa regreti ce ai facut decat ce ai fi putut face.
Dor_a
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:08
Draga mea...e inutil sa traiesti intr-o casnicie in care nu mai exista sentimente.Din ce am citit din articolul tau nici nu cred ca mai pot numi casnicie relatia ta cu sotul tau.Nu trebuie sa traiesti cu cineva doar pentru ca te gandesti ce zic parintii,prietenii sau asa mai departe.Intr-o casnicie trebuie sa te simti cel mai bine,sa te simti aparata si iubita in bratele sotului.Sfatul meu e sa stai de vorba cu sotul tau,sa ii spui c simti si sa ajungeti impreuna la o solutie.Daca in cele din urma va dati seama ca nu mai exista dragoste atunci nu ar mai avea rost sa ramaneti impreuna.
In ce priveste prietenul tau de pe messenger,parac spuneai ca e dispus sa vina el in Romania.Atunci c mai asteapta?Nu cred ca ar trebui tu sa risti in a te duce in America,pentru ca nu e drept sa risti si sa ajungi sa fi din nou dezamagita.Ai plecat odata la barbatul pe care il iubeai..eu zic sa nu mai faci aceeasi gresala.Iubeste te pe tine inainte de a iubi pe altcineva.Daca prietenul tau chiar te iubeste,atunci vine el in Romania..Iti urez succes in continuare si sper ca decizia pe care o vei lua sa fie de data asta una buna..Ioana
ioanarojdy
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:03
buna,stii,parerea mea e ca toti avem dreptul l;a fericire,asa k,draga mea,dak nu esti fericita cu sotul tau,d c nu divortezi?dumnezeu iti da dar nu iti baga si in sac...inceark sa ai o relatie cu noul tau prieten,du-te la el dak simti k il iubesti si te face fericita.e prima data knd lupti pt fericirea ta?nu,pt k ai mai facut o data asta.ti-ai demonstrat k esti o femeie puternica,si ai fost,probabil,satisfacuta makr pt momement dxe rezultat.asa k d c nu ai face-o din nou?da-ti dreptul la fericire,lasa lumea sa zik ce vrea pt k tu nu traiesti cu lumea,tu traiesti cu cel kre te face fericita.si c dak or sa zik parintii tai k vai doamne,fetita lor divorteaza...e si?esti porima sau ultima?in felul asta nu vei fi nicioadata fericita,iar tu ai o viata inainte.cum vrei sa ti-o traiesti?iubind si fiind fericita sau asteptand o viata...nimic?eu zic sa iti asculti inima si lasa-ti sotul in pace.poate k ici el nu mai e fericit cu tine,dar poate e genul de om lasa-ma sa te las.asa k preia initiativa si fa tu paswul cel mare caaci nu cred k iti va parea rau.te pup si astept vesti de la tine
black_butterflym2000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:34
Nu stiu cati ani ai, insa daca tu nu mai esti fericita cu sotul tau divorteaza. De ce vrei sa traiesti o viata nefericita cand poti avea pe altcineva alaturi. Poate ca nu e cel pe care l-ai gasit acum, insa sentimentele de iubire despre care vorbesti sunt atat de frumoase incat merita sa risti totul pe o carte. Si daca parintii tai nu vor fi de acord? Esti o femeie realizata, care are tot ce isi doreste si mai mult esti o femeie capabila care poate sa obtina tot ce isi doreste. Daca ai merge in State si ai incepe de la inceput? Poate ca nu e bine sa iti pui toate sperantele in acel om pe care l-ai cunoscut pe net, insa poate ca el e un fel portita de scapare spre o lume noua pentru tine.
Beberta
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:45
Iubita mea , tu cand vrei sa incepi sa traiesti pentru tine? Ai o singura viata dc nu poti sa iti iubesti spotul si invers nu are rost sa mai stati impreuna.Nu spun sa dai vrabia din mana pe cea de pe gard.Spun doar ca nu are rost sa ramai legata intr-o casnicie in care nu esti fericita.
mary79
Postat pe 14 Ianuarie 2009 15:15
Salutare,

Geo esti demential, bravo scurt si la obiect.

Rain, situatia este cat se poate de serioasa, iar faptul ca nu ai o prietena cu care sa te sfatuiesti atunci cand nu poti sa-ti clarifici o situatie singura, ma face sa cred ca nu esti atat de deschisa cu cei din jur si ca te simti mai sigura pe tine daca te destainui unor necunoscuti, parerea mea ...

Rufele se spala in familie, cand aceasta exista. Faptul ca esti nefericita acum se datoreaza in mare parte ambilor parteneri.

Tentatia exista pretutindeni ca sa nu mai zic ce se spune despre negrii

Daca ai ajuns sa ceri ajutor, e semn ca asa nu mai merge.

Daca vrei sa-i mai dai o sansa casniciei, incearca sa aduci noul in relatie si sa nu mai taci de fiecare data cand sotul tau scoate sunete prin diferite zone ale corpului si care pe tine te deranjeaza. Schimba-ti coafura, machiajul, garderoba si mai ales fa-ti cunostinte noi, incearca sa-ti faci prieteni reali, prietenii tai, nu ai sotului si daca si dupa ce ai incercat toate astea, nu reusesti sa-l faci sa te doreasca ca inainte de a fi casatoriti, calmeaza-ti parintii si spune-le realitatea, pana la urma vei gasi ca experienta lor in traiul in comun, iti va fi de ajutor in a lua o decizie.

In ce priveste prietenul american, e timpul sa fii mai realista, supune-l unor teste daca vrei, afla ce il determina sa te iubeasca si sa vrea sa te vada.

Nu te arunca cu capul inainte, dar nici nu-ti sugerez sa-ti irosesti viata langa un barbat care te trateaza ca pe un obiect.

Bafta multa,
DanyM
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:52
eh...grea situatie! Dar pe de alta parte stii, pe net se poate spune orice ce ii cade bine interlocutorului. De aeea zic ca ai facut bine sa incerci sa te vezi cu el pe terenul tau...adica in Romania.

Pe de alta parte...scuze...poate suna aiurea: tu ai cariera si el e agent de paza...Cred ca diferenta e cam mare cat ar fi el de american.

Si iti mai spun ceva. Acum 2 ani chatuiam si eu cu unul pe net. Tot negru. A reusit sa ma manipuleze sa ii trimit niste bani (vreo 400 de euro), asta in conditiile in care deviza mea este: "nu dau bani imprumut". Nici azi nu am vazut o centima din ei.
Pana la urma merita sa incerci ca sa nu ai in viata regretul ca nu ai facut-o, doar ca, "TAKE CARE" daca afla posesorul de nevasta (adica una bucata sot) o sa iasa cu circ. Ca asa sta pasiv, nu face nimic, nu se atinge de tine, dar daca ii este ranit orgoliul atunci sa vezi. Rege ca un leu si te poti astepta la orice!

Mult succes in ce vrei tu, doar sa capeti o minte limpede.
luv4ever77
Postat pe 15 Ianuarie 2009 02:29
Mie nu mi se pare deloc OK ca un barbat sa stea pe banii unei femei, mai ales ai uneia pe care o va intalni pentru prima data. Reveniti-va mai femeilor!
usera
Postat pe 15 Ianuarie 2009 05:37
Subscriu, dar decizia ei in aceasta privinta e luata deja... Cand ma gandesc cate ar fi putut face cu banii astia pentru ea insasi...
Dor_a
Postat pe 15 Ianuarie 2009 08:52
Mai oameni, cat de orbi puteti fi???
unul din administratorii unui site de matrimoniale, nu dau nume, zicea asa "oricine se poate ascunde in spatele monitorului, incercati sa n va lasati amagiti, si mai ales, in cazul in care va cere bani in avans ptr biletul pe care el nu si-l poate permite, nu trimiteti, pt ca exista tot felui de escroci)
mai ales tu , rain... de ce crezi ca fericirea unei femei se gaseste doar langa un barbat (si mai ales langa un barbat cu care sa faci sex nebun de 10 ori pe noapte)?
ai primit o groaza de raspunsuri de la tot felul de persoane, dintre care 90% ti-au dat acelasi raspuns.

daca nu aparea americanul in peisaj, te-ai mai fi gandit sa-l parasesti pe sotul tau? si ce se va intampla daca negrul (asta in cazul in care e real) se va dovedi la fel (sau mai rau ) ca sotul tau (nu zic ca el poarta vina, pt ca stim doar varianta ta a povestii), il vei parasi si pe acesta ptr, sa zicem, un chinez? si solutia fericirii crezi tu ca este umblatul din floare in floare?

fericirea este o stare relativa, de scurta durata si vine din interior (nu din alt oras sau de peste ocean). poti sa fii fericita doar daca vrei sa fii fericita si-ti impui lucrul asta. poti fi fericita dimineata pt ca traiesti si mai vezi o data rasaritul soarelui, poti sa fii fericita daruind, poti sa fii fericita strangand un copil orfan la piept, poti sa fii fericita ca mergi, ca ai posibilitatea sa te plimbi desculta prin roua diminetii, etc, etc...iar dezamagirea este rezultatul unor iluzii ale fericirii, iluzii pe care singura ti le faci si care nu au nicio legatura cu realitatea .realitatea este cea pe care o traiesti tu in prezent, realitatea este casnicia ta, este serviciul tau, este rutina in care te invarti tu zilnic.

Toti am vrea sa fim fericiti, dar putini reusim sa na impacam cu noi insine si sa realizam ca, de fapt, fericirea noastra suntem noi...

nu dau sfaturi, nu judec... da-te singura cu capul de pragul de sus ca sa vezi cu ochii tau ca realitatea e alta, una mult mai dura...
crystinika2007
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:33
Sal,vreausa-ti spun ca m-a impresionat foarte mult povestea ta ptr ca seamana foarte mult cu a mea,desi pana acum nu mi-am dat seama.Parerea mea e ca ar trebui sa-ti asculti inima si sa faci pasul de a divorta pentru ca inteleg ca nu va mai leaga absolut nimic(nu aveti copii etc).De stai cu el? Doar pentru ca nu vrei sa-ti dezamagesti apropiatii? De gura lumii? Tu nu traiesti cu lumea,incearca sa fi fericita.Ce ai de pierdut?Nu cred ca poate fi mai rau decat acum asa ca dai bataie si traieste-ti viata.T e pup si sper sa-ti mearga bine.
blondeana
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sufar in tacere.. 163 De la: kudika000 28 Octombrie 2009 19:32
Ajutooor va rog!! 179 De la: BlueeyesEtta 27 Iunie 2013 19:49
Cum il fac sa fie al meu ?!?!?! 49 De la: contesina 6 Iunie 2011 23:56
Ajutorr!!! 10 De la: kudika_1013997 20 Iunie 2016 12:51
diferenta intre varste :( 84 De la: kudika332416 13 Mai 2013 13:25