Setari Cookie-uri

cautand un loc de munca...

vreau sa impartasesc cuiva experienta proasta pe care o am de ceva timp cu angajatorii cand sun pentru un anunt...eu sunt ospatarita de meserie,dar am mai incercat si receptie/casierie la beauty salon....stiu sa vb fluid doua limbi straine si nu am lucrat niciodata decat in centru unde snobismul e la el acasa...dar si oamenii si felul in care te trateaza sunt diferiti...am cunoscut ambasadori si toti oamenii importanti de la televizor...te simti bine cand esti tratata cu respect si munca ta nu este luata in ras,cand nu esti privita ca pe o unealta care doar aduce un beneficiu cuiva...bun,asta ar fi introducerea mea...astazi am gasit cateva anunturi care mi s-au parut interesante si am inceput sa sun...am sunat la un restaurant,mi-a raspuns un domn,parca de abia se trezise din mahmureala...restaurantul lui se numeste gallo nero ceea ce in italiana inseamna cocosul negru...nu stiu cum sa va explic felul in care iti vb unii,e ca si cum incearca sa faca impresie punandu-te la punct sau taindu-ti orice incercare de a dialoga...la un moment dat am intrebat daca intr-adevar gallo nero este semnificatia pe care am spus-o mai sus...mi-a raspuns exact asa:cocosul negru in limba lor,in limba noastra galllo nero....am ramas perplexa...poate nu stiu eu limba romana...apoi am sunat la o cafenea unde mi-a raspun o fatuca si mi-a spus chiar asa:aaa seful nostru are o limita de varsta....pana la 25 de ani....ok eu am cu zece mai mult...continui sa sun si pt un rest in drumul taberei...imi raspunde o doamna complet isterica,cred ca avea 50 de ani...care pur si simplu urma un tir verbal certandu-ma ca nu i-am spus ce post ma intereseaza,ca ea nu mai poate ca s-a saturat sa vb la telefon si ca sa spun ce vreau ca ea nu are timp....pur si simplu nu mi-a dat ocazia sa spun nimic....am apucat la un moment dat sa ii spun ca daca vb intr-una nu are cum sa ma auda ca zic ceva si ea a inceput tirul pe un ton extrem de certaret...eram siderata...nu imi vine sa cred cum esti tratat la telefon de parca ai vrea degeaba ceva...vorbeam pe banii mei mama ma-sii de treaba ...chiar un pic de bun simt nu se gaseste in nimeni?si daca la telefon esti tratat asa ce sa mai zic daca ai ghinionul sa te angajeze?nu stiu daca am ilustrat aici tot ceea ce am vrut sa spun ,dar nu cred ca sunt singura care a patit asa ceva...si la toate telefoanele pe care le-am dat astazi am avut aceleasi raspunsuri...am stat de vb cu agramati si cu inculti care fac angajari si lucreaza cu oamenii...nu sunt o figuranta,am multi prieteni...nu imi arat varsta,nu sunt o scroafa nesuferita,dar astazi am simtit ca am 60 de ani si mai ales am simtit ca sunt un gunoi aruncat de colo colo...am lucrat numai cu sefi din alte tari ce-i drept,m-am dus numai cu recomandari peste tot,am stat timp indelungat intr-un loc de munca...am pretentia sa fiu respectata asa cum si eu o fac...credeti ca cer prea mult?
cristablue
Postat pe 5 Februarie 2009 23:35
greseala ta... la telefon te prezinti pe un ton hotarat si spui ce vrei concis si foarte la obiect stabilesti cat mai repede o intalire fata in fata...
tonul la telefon nu trebuie sa fie niciodata vesel umil sau rugator....
face minuni si atitudinea...
vb din proprie experienta.... pt ca am colegi care atunci cand m-au vazut in realitate se asteptau sa vada o scorpie de femeie si cand colo.... arat cu totul altfel...dar i-a bagat in sperieti tonul meu.

dandanaua_reloaded
Postat pe 5 Februarie 2009 23:54
pai tocmai asta este ,ca lor nu le place sa fie pusi la punct...nu sunt miorlaita sau ceva de genul asta ci doar respectuoasa...mersic de raspuns...
cristablue
Postat pe 5 Februarie 2009 23:57
De la: cristablue, la data 2009-02-05 23:57:31pai tocmai asta este ,ca lor nu le place sa fie pusi la punct...nu sunt miorlaita sau ceva de genul asta ci doar respectuoasa...mersic de raspuns...


cu siguranta niste oameni care se comporta asa la telefon sunt niste incompetenti si scuze ca generalizez dar tot din experienta pot sa iti spun ca un om care nu se poate concentra asupra ceea ce face cand raspunde la telefon... (adica sa isi controleze furia sau alte sentimente ) efectiv parerea mea este ca nu merita sa iti bati capul cu ei. mai cauta....nu te descuraja.
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Februarie 2009 00:07
S-a vehiculat la un moment dat o idee: toti managerii de firme sa fie obigati sa posede anumite studii (MBA sau ceva asemanator). Din pacate ideea nu a fost concretizata intr-o lege.
Personal cred ca managerii ar trebui totusi sa posede macar studii minimale de Management de afaceri si Managementul Resurselor Umane. Dar, din pacate nu prea au de unde sa invete asemenea lucruri deoarece la facultatile de la noi din tara majoritatea profesorilor nu au pic de cunostinte practice iar ceea ce predau nu are absolut deloc legatura cu realitatea.
Mentionez ca sunt si eu manager de firma si din fericire am reusit sa fac asemenea studii dar cu firme de consultanta si training din strainatate, cu o puternica experienta practica.
Imi pare rau ca ai avut astfel de experiente negative. Imi doresc sa cred ca ai avut doar ghinion si ca nu sunt multi cei de teapa celor peste care ai dat. Dar, dupa cum se stie din batrani, banul nu face pe om si sunt foarte multi "patroni" care au lipsit cu desavarsire la "cei 7 ani de acasa"
UnOmObisnuit
Postat pe 3 Mai 2009 17:43
De la: UnOmObisnuit, la data 2009-05-03 17:43:14 toti managerii de firme sa fie obigati sa posede anumite studii (MBA sau ceva asemanator).

Asta e o aiureala (ma scuzi...) in cazul firmelor mici sau mijlocii.
Un intreprinzator e o persoana cu initiative pe care le pune in practica pe riscul lui.

Nu mai scrie patron in ghilimele, oricine poseda o firma sau actiuni e patron (fara ghilimele).

Ca nu are 7 ani de acasa... , asta e alta caramela cu tenta personala.

Postat pe 3 Mai 2009 20:46
De la: UnOmObisnuit, la data 2009-05-03 17:43:14S-a vehiculat la un moment dat o idee: toti managerii de firme sa fie obigati sa posede anumite studii (MBA sau ceva asemanator). Din pacate ideea nu a fost concretizata intr-o lege.
Personal cred ca managerii ar trebui totusi sa posede macar studii minimale de Management de afaceri si Managementul Resurselor Umane. Dar, din pacate nu prea au de unde sa invete asemenea lucruri deoarece la facultatile de la noi din tara majoritatea profesorilor nu au pic de cunostinte practice iar ceea ce predau nu are absolut deloc legatura cu realitatea.
Mentionez ca sunt si eu manager de firma si din fericire am reusit sa fac asemenea studii dar cu firme de consultanta si training din strainatate, cu o puternica experienta practica.
Imi pare rau ca ai avut astfel de experiente negative. Imi doresc sa cred ca ai avut doar ghinion si ca nu sunt multi cei de teapa celor peste care ai dat. Dar, dupa cum se stie din batrani, banul nu face pe om si sunt foarte multi "patroni" care au lipsit cu desavarsire la "cei 7 ani de acasa"


nu e vorba numai de studii....ci si de educatie si cultura
camy_doll
Postat pe 6 Mai 2009 07:30
La educatie m-am referit si eu cu "cei 7 ani de-acasa" .
Dar, pentru cine-i are, studiile completeaza educatia, in sensul de a sti cum sa te comporti fata de angajatii tai.
E adevarat ca aceste studii nu sunt absolut necesare in cazul unei firme foarte mici dar in mod cert vor ajuta pe administratorul unei afaceri mici sa prospere la fel de mult ca si pe administratorul unei firme mari si foarte mari.
UnOmObisnuit
Postat pe 6 Mai 2009 18:27

Tocmai am sunat la o firma, ca urmare a unui anunt din ziar. Jobul era operator PC si eram interesata de un part-time.
In anunt erau postate 2 numere de telefon. Am sunat pe telefonul fix, mi-a raspuns o domnisoara care nu stia despre ce anunt vorbesc. Cam neserioasa treaba, ma gandesc.
Incerc si pe mobil. Imi raspunde un domn, vizibil deranjat, cu un "mda". Prima reactie a fost de a-i inchide.
M-am prezentat, am expus cat mai succint in ce scop sun si mi-am expus dorinta de a obtine informatii despre job (asa scria in anunt " Pentru informatii sunati la numerele de telefon..."), la care Morocanosul ma intreaba rastit "Ce fel de informatii?". Nu cedez si il intreb daca jobul respectiv se preteaza la un program part-time. Raspuns:"Nu!". I-am urat o zi frumoasa si am inchis.
Nici nu merita efortul de a trimite vreun CV. E clar! Probleme de comunicare in cadrul firmei: subalternul care raspundea la telefonul fix postat in ziar, nu avea cunostinta despre acel job iar persoana care raspundea la mobilul al carui numar aparea in ziar la "informatii", inghitise toata recolta de lamai a Greciei.

Concluzie: daca un ca'ne m-a muscat o data, a doua oara cand il vad .......sigur il ocolesc (asta daca nu sunt prost dispusa, caz in care anunt hingherii).

Toate bune!

cameliagiurgiu
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:44
uffff si iar ufff te anteleg f bine prin ce trci momentan fii tare si multa bafta sper sa rezolvii si problema asta si eu tre sami caut de munca ca fetita mea face acusi 2 anii si nustiu ancotro ca deja mam uitat pe anunturile din iasi si ai cam jalee.................
claudia_mami
Postat pe 9 Octombrie 2009 17:07
Buna. Sunt din brasov si ma bucur sa aud din gura unui manager ca este de acord cu un viitor angajat. Din pacate acum cine trage tepe si are bani i-si face firma. Oamenii care vor sa lucreze pentru a supravietui le este dat sa suporte MOJICIA nascuta din lipsa de educatie, de cultura, de cel mai elementar bun simt si nu in ultimul de OMENIE. Nu trebuie sa ai multa scoala pentru a-l respecta pe un om ,mai ales cand acesta lucreaza pentru a-i aduce beneficii. Dar ce sa facem? Iti multumesc pentru cele scrise si i-ti doresc multe realizari in tot ceea ce faci. CARMEN
kudika070041
Postat pe 9 Octombrie 2009 17:15
imi pare rau,ca ai trecut prin asa ceva...dar trebuie sa intelegi,ca asta e abia inceputul..a ceea ce ne va astepta ..PE TOTI..gandeste-te,daca acum ,ti s-a aspus ca ala vrea numai fatuci pana in 25 de ani,..ce va fi cu noi,daca se va aplica legea mult iubitului nostru,prim-ministrul,si va trebui sa iesim la pensie ,la 65 de ani(eu am o varsta apropiata de a ta),deci ..cu "bucurie",te anunt ca noi ne vom incadra perfect la propunerea piticului...intrebare:CINE DRAQ,NE VA MAI ANGAJA PE NOI,ATUNCI..LA 50-60 DE ANI?!...."Fii tare si pastreaza-ti curajul...
stravaro
Postat pe 9 Octombrie 2009 18:26
CINE DRAQ,NE VA MAI ANGAJA PE NOI,ATUNCI..LA 50-60 DE ANI?!.poate vrei sa spui cine dracu te angajeaza acum la 50ani? e valabil si pt. ziua de azi ! incearca sa spui ca ai varsta asta acum?!!! cine te angajeaza ? nimeni iti spun eu !!! poti sa fii supercalificat sa ai experienta garla........... degeaba !! trec prin asta si stiu ce inseamna.......... iti vine sa-ti iei lumea in cap!
pacat de tara asta si de oamenii care traiesc in ea.......... suntem condusi de incompetenti !!!!
coldwind
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:10
ei eu am patit la fel,sincer angajatorii astia au impresia k te duci sa ceri ceva pomana,si in general s-a uitat de respect si bun simt.:(
corinutza28
Postat pe 9 Octombrie 2009 20:48
Stiati ca platiti din banii vostri niste functionari ai statului care chiurile se ocupa de discriminarile de porice fel?Probabil ca ar trebui sa fim si noi un pic mai hotarati si sa ne cunoastem drepturile caci obligatiile slava Domnului, daca nu ti le faci ti se ia totul cu forta .In alta oridne de idei ,iertat sa-mi fie dar s-au "patronit" tot felul de inculti,frustrati care nu au nimic de aratat.Nu prea ai nimic de pierdut in cazul lor.cel mai bine ar fi sa nu ai vreo legatura cu ei pentru ca stiti proverbul "Nu te pune cu prostul ca te trage dupa el si te bate cu experienta" Asadar nu fi nervoasa si nici suparata.Oamenii aia cu care ai vorbit sunt atat de needucati( ca sa nu spun retardati) incat nu merita sa te uiti la ei nici macar ca la un ciot.Greseala e si a noastra pentru ca avem o atitudine incorecta fata de valori si ploconim in fata parvenitilor fara creier.Apreciati valorile si nu ii mai bagati in seama pe acesti acefali.Usor usor vor disparea daca noi, ceilalti ii tratam dupa meritele lor.
bebita67
Postat pe 13 Octombrie 2009 20:06
va multumesc tuturor celor care mi-ati dat un raspuns ,ideea e ca voi ati anticipat intr-un fel ceea ce se va intampla si acum regasesc in unele comentarii,de pilda despre mijicia unor patroni..ei bine sa nu va vina sa credeti prin ce trec acum...o prietena m-a rugat sa ma duc sa lucrez la o firma de protectie si paza a fostului ei sot...doamneeeee!!!!imi vine sa ma dau cu capul de pereti...nici o urama de bun simt,si daca i-am spus ca nu am mai avut un patron ca el mi-a spus ca eu sunt problema,ca el e barbat si trebuie sa aiba ultimul cuvant....chiar daca nu ai dreptate?DA!!!...SI MULTE ALTE INTAMPLARI PE CARE O SA VI LE POVESTESC ALTA DATA CA E TARE MULT DE SCRIS SI DE POVESTIT....
cristablue
Postat pe 17 Octombrie 2009 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Angajez urgent coafeza 1 De la: larafabian 24 Mai 2012 11:23
Voluntariat in Bucuresti 1 De la: Kathara 19 Noiembrie 2008 21:27
CEL MAI FRUMOS DAR PRIMIT SAU OFERIT! 5 De la: icy_heart 10 Septembrie 2009 18:22
offf, nunta....dar, mai ales MENIULLLL!!! 2 De la: Full_Metal_Jacket 2 Martie 2009 09:15
Intrebare! 5 De la: Titanika 7 Ianuarie 2012 12:46