Setari Cookie-uri

Retete de mancaruri cu putine calorii

Propun sa ne sfatuim aici ce mancam,sa ne dam idei de retete delicioase de mancaruri sanatoase si cu putine calörii.Astept parerea voastra.Pupici
madalina_pass
Postat pe 21 Martie 2009 19:43
se pare ca in Romania NU EXISTA ASA CEVA !!! SORRY.....salate si cam atat........
dreamer
Postat pe 2 Iunie 2009 16:27
nu mi se pare k ceea c spune dreamer e in conformitate q realitatea,,in romania gasesti orice ingredient pt orice mankre,,,mi se pare aiurea sa spuna k exista dekt salate pt o dieta saraca in calorii,,eu cred k totul depinde d vointa..dk vrei sa mananci mankre q putine calorii gasesti atatea feluri diversificate,,dk nu ai vointa spui la noi in tara nu exista...ceva in genul "vulpea knd nu ajunge l struguri spune k sunt acri"...
kudika024119
Postat pe 2 Iunie 2009 23:38
mancarea mea preferata: piept de pui si ciuperci la steamer. Se pot si la gratar din acela de aragaz daca nu ai altul la dispozitie. Mai putine calorii decat pieptul de pui le are pieptul de curcan.
beatricea
Postat pe 3 Iunie 2009 11:49
Mie imi place sa incerc orice, si deseori iau retete de pe internet si fac tot felul. Un fel de mancare ce imi place mie mult, si care am facut-o dupa cum mi-a taiat capul, este o reteta simpla, care se face acuma vara. Se face din castraveti, rosii, ardei, 3-4 oua fierte, sau cartofi fierti, dupa preferinta, mai poti pune si conserva de peste, sau carne de porc tot la conserva, sau ton, si branza telemea... si le tai pe toate cuburi, mai poti pune si verdeata-da un gust excelent- si sare nu mai pui, ca e destul de sarata de la braza telemea. Dupa ce le amesteci, storci o jumate de lamaie, si o bagi la rece. Poti manca cu paine sau fara. E o mancare excelenta seara. Pofta buna!
amalushh
Postat pe 23 Iulie 2009 09:20
De la: dreamer, la data 2009-06-02 16:27:20se pare ca in Romania NU EXISTA ASA CEVA !!! SORRY.....salate si cam atat........
tu ai auzit de legume? s-au terminat in Romania? legume inabusite la aburi cu un pic de ulei de masline,vinete coapte,conopida la cuptor,teci cu usturoi,mazare cu morcov,spanac,brocoli etc???????,asezonate cu o fripturica de piept de pui facut pe teflon,asezonate cu peste fript,fripturica de vita,orez nature,paste ..........si cite nu mai sint!zeci de chestii fara grasimi! eu am slabit 2kg doar ca am facut atentie la ce maninc si la cum gatesc! bucataria romaneasca este grea din toate punctele de vedere.........grasa si necesita timp indelung de preparare!pe cind celelalte te ajuta sa fi sanatos si in 15 minute pregatesti masa! gatesc si romaneste dar o singura zi pe saptamina! poti minca si desert sanatos:salata de fructe fara frisca,tarta cu frcte fara unt,copmoturi facute in casa cu indulcitor natural(fara zahar)si multe alte lucruri numai sa vrei !
FRANNNCE
Postat pe 23 Iulie 2009 10:04
Ok, eu as fi vrut sa va intreb altceva. Oricum, din cate stiu pestele si fructele de mare contin putine calorii, sper sa fiu in topic...
As fi vrut sa stiu cum se gatesc crevetii. Pur si simplu.. PUT!! Orice le-as face .. ramane acel miros.. din punctul meu de vedere.. insuportabil. Si inecati in usturoi, tot put... Nici nu mai am curaj sa incerc altceva...
rashela
Postat pe 23 Iulie 2009 10:08
De la: rashela, la data 2009-07-23 10:08:00Ok, eu as fi vrut sa va intreb altceva. Oricum, din cate stiu pestele si fructele de mare contin putine calorii, sper sa fiu in topic...
As fi vrut sa stiu cum se gatesc crevetii. Pur si simplu.. PUT!! Orice le-as face .. ramane acel miros.. din punctul meu de vedere.. insuportabil. Si inecati in usturoi, tot put... Nici nu mai am curaj sa incerc altceva...
raschela este posibil ca tie sa nu iti priasca crevetii .........eu ii ador! uite o reteta simpla in care se pune si creveti pentru a te obisnui cu gustul: cumperi scoici negre(nedecortificate),somon afumat,creveti..........mai ai nevoie de un pahar de vin alb,smintina,citeva frunze de telina,cury(dupa gust ca e cam iute)un graunte de usturoi tocat (nu obligatoriu).intr-un vas pui la foc scoicile spalate pina se deschid apoi smintina batuta cu vinul alb,pe care le lasi doar un clocot mic! la final pui somonul,cury,telina si crevetii ultimii deoarece daca fierb prea mult se intaresc! in zece minute totul este gata si este delicios! cu paleta de scoici s-au o lingura manici scoicile cu sosul ala de somon afumat si crevete........e mortal!se serveste cu garnitura de cartofi prajiti(asa nu mai e bun la silueta).......care se inmoaie in diverse sosuri(maioneza ,usturoi etc! o sa iti mai scriu retete care imi plac dar am o tendinita si scriu tare greu! pupici!
FRANNNCE
Postat pe 23 Iulie 2009 10:20
Multumesc mult de tot! O sa incerc pentru ca a devenit deja o obsesie...
rashela
Postat pe 23 Iulie 2009 10:24
De la: rashela, la data 2009-07-23 10:24:21Multumesc mult de tot! O sa incerc pentru ca a devenit deja o obsesie...
uite ce gatesc eu azi la prinz:am cumparat o punga de fructe de mare congelate(scoici,creveti,calamar,caracatita si Dumnezeu stie ce sint alea pe acolo).fierb citeva paste cu sare si o picatura de ulei pe care apoi le trec in jet de apa!intre timp calesc o ceapa ,toc o rosie pe care o calesc si pe ea,un graunte doi de usturoi........pun un pic de apa si las cinci minute sa fiarba! am un amestec de legume congelate(brocoli,conopida,morcov)pe care il pun acolo si la sfirsit adaug pastele pentru cinci minute sa intre gustul in ele!apoi pun fructele de mare pe care la fel le las cinci minute sa nu se intareasca!un pic de piper si sare dupa gust! timp de prpare 15 minute.......calorii putine si gust sublim! acu ti-am zis ca depinde de gusturi ca mama mea cind am venit in Romania si i-am gatit astfel de specialitati a zis sa fug cu hoitul de la ea din casa! nu maninca nici moarta!ce am uitat sa-ti spun ca ar fi ideal sa ai o tigaie la aburi(merita investitia)deoarece legumele ramin crocante si gustul este mai bun!pupici si pofta buna!
FRANNNCE
Postat pe 23 Iulie 2009 10:39
Saru´mana! O singura intrebare mai am.. Eu povestea cu mirosul am patit-o doar la creveti. Ce-i drept, nici nu am avut curajul sa mai incerc altceva de teama ... Intrebarea mea este: doar crevetii au acel miros ciudat? Sau as pati-o si cu caracatita, scoicile, homarii.. sau mai stiu eu ce alte aratari?
rashela
Postat pe 23 Iulie 2009 10:45
De la: rashela, la data 2009-07-23 10:45:10Saru´mana! O singura intrebare mai am.. Eu povestea cu mirosul am patit-o doar la creveti. Ce-i drept, nici nu am avut curajul sa mai incerc altceva de teama ... Intrebarea mea este: doar crevetii au acel miros ciudat? Sau as pati-o si cu caracatita, scoicile, homarii.. sau mai stiu eu ce alte aratari?
scoicile iar au un miros mai nu stiu cum .............;toate miros a mare! fiecare in parte au alt gust ! acu nu toata lumea agreeaza! copilul meu nu manca nici batut......;;;;iar acu nu se mai opreste! am program de fructe mare o data pe saptamina si inca o zi pe saptamina peste! cind cumperi crevetii sa te uiti la ei sa aiva capul intreg ca daca sint asa mai handicapati nu sint proaspeti si se schimba mirosul!adica put! scoicile trebuie sa fie inchise si sa nu fie sparte! cele care se desfac in oala sint bune de mincat ........cele care ramin lipite si nu se desfac nu sint bune ....sint moarte!
FRANNNCE
Postat pe 23 Iulie 2009 10:57
De la: madalina_pass, la data 2009-03-21 19:43:32Propun sa ne sfatuim aici ce mancam,sa ne dam idei de retete delicioase de mancaruri sanatoase si cu putine calörii.Astept parerea voastra.Pupici
mery_aida
Postat pe 23 Iulie 2009 11:14
De la: madalina_pass, la data 2009-03-21 19:43:32Propun sa ne sfatuim aici ce mancam,sa ne dam idei de retete delicioase de mancaruri sanatoase si cu putine calörii.Astept parerea voastra.Pupici
mery_aida
Postat pe 23 Iulie 2009 11:14
De la: madalina_pass, la data 2009-03-21 19:43:32Propun sa ne sfatuim aici ce mancam,sa ne dam idei de retete delicioase de mancaruri sanatoase si cu putine calörii.Astept parerea voastra.Pupici[quote]

Da,este o idee buna!
mery_aida
Postat pe 23 Iulie 2009 11:15
VA recomand cu caldura site-ul www.gospodini.ro
este un site super pt cine nu are idei despre ce sa mai gateasca plus ca fiecare reteta este insotita de imagini.
paula27
Postat pe 23 Iulie 2009 11:52
O reteta simpla.
Pentru 1 persoana.
-150g piept pui
- salata Iceberg sau salata verde
- 1 morcov
-150g iaurt natural
Se taie pieptul de pui in bucatele mici si se presara cu sare,piper si se frige putin in tigaia de teflon fara ulei.Se spala salata si o rupeti in bucati iar morcovul il taiat in feliute subtiri.Amestecati totul intr-un castron ,sare dupa gust si borcanul de iaurt.Este o mancare usoara de seara,mie imi place mult.Pofta buna.
madalina_pass
Postat pe 23 Iulie 2009 16:51
sunt foarte multe tipuri de mancare cu putine calarii, tot felu de salate, diferite mancaruri din peste, fructe de mare. dezavantajul nostru e ca toate aceste mancari sunt scumpe, cel putin in Romania nu iti poti permite sa manaci toate aceste lcruri in fiecare zi, dak vrei o mancare sanatoasa si foarte gustoasa. Insa se poate face alte retete cu "ingriente" nu foarte scumpe.
kudika045355
Postat pe 26 Iulie 2009 23:29
rashela cauta creveti cat mai proaspeti sau cauta sa gasesti diferite firme care ii produc si apoi mai toti crevetii de la noi sant nasoli.si mie imi plac mmmmmmmulllt.ii fac cu sos alb sau cu dif leg sau ii bag ii salate.in spania ii gaseam cu sparanghel la punga inghetati erau deliciosi si ieftini dadeam pana in 5 euro pe punga de 500 g.aici nu am vazut
pupici
ana2525
Postat pe 5 August 2009 14:27
Am o asa pofta de fructe de mare ...si au si putine calorii si sunt asa gustoase
RoxRoxy
Postat pe 4 Decembrie 2013 21:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am eu ceva 8 De la: ana2525 4 Septembrie 2009 13:08
Cunnilingus 14 De la: kudika_954919 21 Iulie 2014 23:06
Cresterea imunitatii organismului 6 De la: deea90 27 Martie 2010 22:37
Produse de slabit naturiste 1 De la: kudika142889 9 Aprilie 2010 10:24
buna ziua 8 De la: franziska_eu 9 Februarie 2012 18:19