Setari Cookie-uri

Cel mai bun mijloc.... de a cunoaste, adevarata ,,,fericire,

Esrte capacitatea noastra de a ne controla gandurile . Fericirea nu depinde niciodata de conditiile dinafara, ea este dictata de atitudinea noastra mentala. DA!! Multumirea noastra nu vine din ceea ce avem , ce facem sau ......unde suntem,,,, multumirea sufleteasca vine din ceea ce noi gandim. Exemplu, 2 persoane care traiesc in acelasi loc au aceeasi profesie, au aceeasi avere, ocupa acelasi rang social , sunt fericiti in casnicie, au copii minunati si , una este foarte fericita cealalta ,nu. De ce oare?? Pentru ca cele 2 persoane au mentalitati diferite NIMIC , NU ESTE RAU, NIMIC NU ESTE BUN, GANDIREA NOASTRA CREEAZA,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ¨¨¨¨¨¨FERICIREA SAU NENOROCIREA¨¨¨¨¨!!!!! (((( Acest lucru este, ff, adevarat! l-am testat acum , timp de 5 luni!))) (((( Imi doream sa ne facem sarbatorile cu familia reunita!! Am petrecut sarbatorile de iarna, aniversari multe, Sf, Pasti catolice, vor fi duminica cele ortodoxe, am fost tratati ,,regeste si nu sunt fericcita!!)) ((( Pentru ca nu sunt acasa! Eu imi creiez nefericirea singura si i-mi merit soarta)) N-am dreptate??? PRIETENI, oriunde sunteti va doresc;; Fericire si ; Un Paste Fericit tuturor!! Cu bine,,, Maria.
Rodri
Postat pe 15 Aprilie 2009 18:12
ce tot aveti mä de postati toate topic`urile la "Concurs Kudika" ?????????? Se câstiga ceva sau ce????
Diavolyta_
Postat pe 15 Aprilie 2009 18:13
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-15 18:13:46ce tot aveti mä de postati toate topic`urile la "Concurs Kudika" ?????????? Se câstiga ceva sau ce????


you have an obsesion girl!
l_diana_c
Postat pe 15 Aprilie 2009 18:22
De la: l_diana_c, la data 2009-04-15 18:22:25
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-15 18:13:46ce tot aveti mä de postati toate topic`urile la "Concurs Kudika" ?????????? Se câstiga ceva sau ce????


you have an obsesion girl!
............ DA!! Este concurs,, de a invata ceva, de la ,,alcineva! In saptamana asta este, interzisa;; carnea;;asa ca m-am gandit la ceva mai linistit decat restul comenariilor de pe forum! Sa fiti fericiti cu totii!
Rodri
Postat pe 15 Aprilie 2009 18:46
Se pare ca aceste randuri scrise ,,nu sunt interesante,, palpitante,, daca scriam despre,,, un nou stil de a face,,,,, stiu eu ce ,,,,,,,,,,,cred ca ;erau raspunsuri cu sutele! Doamne, ce a-ti ajuns,,, unii din voi!!
Rodri
Postat pe 21 Aprilie 2009 10:35
Adevar graiesti Maria draga ,
Fericirea se afla in interiorul nostru ...in simtamintele noastre si in dorinta noastra de a trai.
Cat despre fericirea in cuplu si familie...e intradevar un subiect complex.
Daca le luam sistematic...
Fericirea in cuplu poate fi atinsa in momentul in care fiecare dintre parteneri cauta sa ofere tot ce este mai bun celuilalt. Se uita de persoana proprie (macar pentru o secunda) si se concentreaza toate eforturile spre omul drag.
In viata oferi pentru ca apoi sa primesti. Insa toate astea TREBUIEfacute neconditionat.
Daca exista conditia ...fac ...DACA...sau iti ofer totul DACA ...ne vom lovi de un zid impenetrabil.
Din pacate traim intr-o lume in care multi cred ca totul are un pret.
Ei ...nu e chiar asa. Iubirea INCA nu are pret. La fel cum nici fericirea nu are.
Degeaba oferim tot pentru omul de langa noi ...daca acesta nu ne ofera nimic. Poti sa ii dai toata dragostea ...increderea ...confortul spiritual si echilibrul necesar in relatie...daca nu primesti nimic in schimb. Stiu ca suna ca un troc...insa e adevarat. Daca tu oferi tot ...iar partenerul tau nu iti ofera nici a zecea parte din ce ti-ai dori ...SIGUR nu vei fi fericita in relatie.
Ajungi sa obosesti sa tot dai si tu sa ramai la acelasi nivel. Adica saraca :).
Exista expresia ...pentru un tango e nevoie de doi.
Ei ...cred ca asta spune tot despre fericirea in cuplu. Uneori unul trebuie sa conduca ...si celalalt sa se lase condus. Insa...in viata mai trebuie schimbate si rolurile. Altfel...relatia va fi sortita pieirii.
Cat despre familie...Nu cred ca exista ceva mai frumos decat sa iti petreci Craciunul alaturi de parinti ...frati ...surori ...si tot ce e drag in viata ta. Important nu este locul unde are loc evenimentul ...cat de important este momentul de fericire. Si tot ce poti sa faci este sa zambesti , sa te uiti in spate ...sa vezi ce ai realizat ...sa contemplezi trecutul ...cu bune si rele...si sa spui ...asta-s eu :)...SI SUNT MANDRA.
Insa ajungi la o varsta cand si copii tai au familia lor...si atunci este mai dificil sa tii pe toti langa tine. Pentru ca poate si copii tai iti vor urma exemplul si vor crea propria lor traditie in familie...si la o adica din pacate ...sa nu te includa si pe tine.
Asta nu inseamna ca nu esti mai putin fericita.
Da ...e un neajuns sa nu iti ai odraslele aproape de srabatori ...insa gandeste-te ca odraslele tale ...nu au uitat ce i-ai invatat TU ...si valorile spirituale pe care ai incercat sa le insufli ...dau roade.
Asta inseamna fericirea deplina...zic eu.
Cand traiesti ...apreciezi toate lucrurile marunte din viata ta ...incerci sa valorifici fiecare secunda care trece...si lasi in urma ta CEVA.
La final ...cand timpul a lasat sa cada fulgi de nea si in parul tau ...sa stai linistita pe un sezlog ...sa te uiti in zare ...sa savurezi cafeaua de dimineata ...sa zambesti ...si sa spui ...ITI MULTUMESC DOAMNE CA MI-AI DAT PUTERE SA O FAC SI PE ASTA. Copii mei sunt fericiti si impliniti.
Exista fericire si implinire mai mare?
NU CRED.
Banii ...??? Naiba sa ii ia ...da...sunt o parte esentiala a vietii cotidiene...insa hai sa nu8 le permitem sa fie primordiali.
In fond nu banii ne conduc existenta ...nu banii ne formeaza caracterul ...si SIGUR nu banii ii vor face fericiti pe copii nostri.
singura fericire este cea izvorata dintr-un suflet cald ...a nurorii...sau ginerelui care ne face fericita fiica sau fiul :).
In fond...familia e tot ce conteaza.

sa auzim de bine :)


A.
angelofsorrow
Postat pe 22 Aprilie 2009 09:00
De la: angelofsorrow, la data 2009-04-22 09:00:27Adevar graiesti Maria draga ,
Fericirea se afla in interiorul nostru ...in simtamintele noastre si in dorinta noastra de a trai.
Cat despre fericirea in cuplu si familie...e intradevar un subiect complex.
Daca le luam sistematic...
Fericirea in cuplu poate fi atinsa in momentul in care fiecare dintre parteneri cauta sa ofere tot ce este mai bun celuilalt. Se uita de persoana proprie (macar pentru o secunda) si se concentreaza toate eforturile spre omul drag.
In viata oferi pentru ca apoi sa primesti. Insa toate astea TREBUIEfacute neconditionat.
Daca exista conditia ...fac ...DACA...sau iti ofer totul DACA ...ne vom lovi de un zid impenetrabil.
Din pacate traim intr-o lume in care multi cred ca totul are un pret.
Ei ...nu e chiar asa. Iubirea INCA nu are pret. La fel cum nici fericirea nu are.
Degeaba oferim tot pentru omul de langa noi ...daca acesta nu ne ofera nimic. Poti sa ii dai toata dragostea ...increderea ...confortul spiritual si echilibrul necesar in relatie...daca nu primesti nimic in schimb. Stiu ca suna ca un troc...insa e adevarat. Daca tu oferi tot ...iar partenerul tau nu iti ofera nici a zecea parte din ce ti-ai dori ...SIGUR nu vei fi fericita in relatie.
Ajungi sa obosesti sa tot dai si tu sa ramai la acelasi nivel. Adica saraca :).
Exista expresia ...pentru un tango e nevoie de doi. ,,,,,,,,,,,,,,,,,, HRISTOS A INVIAT!! I-ti multumesc pt, comentariu! Citesc unele postari pe forum! Nu inteleg de loc aceasta lume moderna ((unii)),,,,,,care nu sunt interesati doar de a face,,
Rodri
Postat pe 22 Aprilie 2009 20:01
DA! Ai mare dreptate! Nu exista mai mare bucurie decat sa ti vezi copiii bine! Fericiti! Restul?? Nu conteaza!
Rodri
Postat pe 22 Aprilie 2009 20:03
Frumos si bine mai scrii "angelofsorrow"! Cata dreptate ai.... Felicitari!
carinio10
Postat pe 13 Mai 2009 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ceaiul verde? 16 De la: gabriela_sandu 27 Ianuarie 2010 18:28
Ceaiul si tinctura de soc... 51 De la: Onuta05 11 Mai 2013 00:08
oare sunt eu deplasata ? 7 De la: _dulcik_ 1 Mai 2009 11:19
Produse naturale si dieta 7 De la: victor957 11 Aprilie 2014 18:10
Concurs slabire 1 De la: smartapp 26 Februarie 2014 16:21