Setari Cookie-uri

O Mica Mare Problema.

Buna ziua!
O problema care imi da mari batai de cap. Nu e bazata direct pe dieta de slabit, dar e dieta.
Recent mi s-a depistat ca am alergii la : produse acre [ conservatii, bors, lamiie si toate citricele si ce contin vitamina C] , produse rosii [ capsuna, visina, harbuz,cirese, rosii-sub orice forma ] , ciocolata sub orice forma [ cofeina, cacao, cioco amara,sau cafea] , si arahide , la fel, sub orice forma [ nucusoare, arahide etc] ,
in schimb, nu am probleme cu lactatele.
problema mea e ca nu stiu ce sa mananc! medicul mi-a zis : tine dieta! si cu asta se rezuma totul. de aici, hotaraste singura!
In caz de mananc acru sau ceva ce imi provoaca alergie, in afara de starea de rau provocata, ma inrosesc ca un rac, de la parazitul Demodex, recent descoperit , la fel.
La un moment dat, nu mai rezistam, si nu-mi pasa, mancam ce vroiam, dar am ajuns la o stare insuportabila.
In cazul asta , mi-am zis ca nu am altceva ce face decat sa mananc lactate, terciuri...

dar din cauza presiunii create de selectia mancarurilor ajung sa mananc mereu dulciuri, de la care din pacate, sau fericire, nu am alergie.. mentionez, ca sunt o amatoare de dulciuri... si daca incep sa le consum, termin odata ce nu mai sunt.

am nevoie de sfaturi, si pareri, privind iesire din situatie, ce alte posibilitati sau variante de inlocuire a produselor ce imi sunt interzise as putea avea? pentru ca restul produselor ce imi raman valabile pentru mancat: legume verzi, si lactate nu ma satisfac, intotdeauna simt parca ca organismulului nui ajunge ceva. si in plus , sfarsesc sa ma indop cu produse de patiserie si dulciuri....

kudika176457
Postat pe 25 Mai 2010 15:45
ti-a zis tine dieta... dar nu ti-a zis ce alimentatie sa urmezi??? sfatul meu e sa mergi la un nutritionist pentru ca e cel mai in masura sa te ajute... eu pot sa-mi dau cu parerea acum si poate organismului tau nu ii face bine..
carina33
Postat pe 1 Iunie 2010 02:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
talie lata 16 De la: kudika007 8 Aprilie 2009 09:49
o parere...pls!!!! :( 37 De la: andreutzza142345 20 Iulie 2011 16:21
cum sa nu te ingrasi in timpul sarcinii?/ cum sa slabesti dupa ce nasti? 4 De la: stem_29 4 Iulie 2010 22:38
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53