Setari Cookie-uri

poveste de dragoste cu un condamnat

De la: elena1317, la data 2010-06-09 08:12:47
De la: tematoare, la data 2010-06-08 00:08:10
De la: elena1317, la data 2010-06-07 18:58:15..el este cu aprox 16 ani mai mare decat mine,este condamnat pt 25 d ani din care mai are cam 2.

+ mai adaugam faptul ca ai 18 ani si un pic
din datele astea mie imi iese la socoteala omul tau a intrat la puscarie la 11 ani!!
si uite de ce zic asta:
tu acum ai 18 ani-->el 18+16=34
a fost condamnat la 25, din care i-au mai ramas 2--> a stat deja inchis 23 de ani
deci varsta la care a intrat la racoare-->34-23=11
Deci? Cum stau lucrurile? Ai aflat macar pentru ce e inchis?
Si totusi cum ati ajuns sa va indragostiti asa tare incat sa va faceti planuri de casatorie din moment ce in 2 ani v-ati vazut doar de 5 ori? Si cum l-ai cunoscut prin intermediul telefonului?
Oricum treaba asta e putreda rau. Ce treaba avea el cu tine acu 2 ani cand tu erai minora de 16 ani?
Eu zic ca mai bine te-ai orienta spre un baiat de 19-22 de ani care nu e puscarias si nici nu are cazier. Succes! Si nu te certa cu parintii.


dak t apuci sa faci sooteli din astea nu iti va iesi niciodata unl ucru logic pt k acolo anii d detentie s socotesc altfel in functie d mai multe criterii.nu asta era priblema. si da,iti dai seama cam c lucru "minor" a facut pt 25 d ani.


Adica cum se socotesc altel, puiule? Iei 25 de ani si stai doar 5? Sau iei 1 an si stai 10? Probabil ca se socotesc altfel, dar pe chipul si in comportamentul celor de acolo, nicidecum pe hartie. Intri tanar si iesi batran si la chip si la suflet. Si plin de ura. Si vrei sa te intorci dupa gratii pentru ca nimeni nu te doreste in preajma. Si inveti toate "alea bune si necesare" pentru a supravietui intr-o lume in care nu esti dorit. Un fel de, daca voi nu ma vreti, nici eu nu va vreau... ma duc inapoi

In fine, intrucat intrebarea ta era: Ce parere avem despre povestea ta? iti raspund simplu: mi-e scarba!
rashela
Postat pe 9 Iunie 2010 08:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-07 23:11:21Nu va dau mai mult de un an, hai doi. Iar dupa anii astia o sa-ti dai niste palmeeeee....


Hai sa-ti explic:
1. Ai doar 18 ani, nici nu stii inca ce-ti doresti de la viata, daramite de la un barbat. Te asigur ca peste 10 ani vei vedea viata si relatiile cu totul altfel.
2. Relatia voastra nu s-a consumat decat in imaginatia fiecaruia dintre voi, nu stiti cine sunteti cu adevarat pentru ca va lipseste relatia fata in fata. Stiu, poti sa spui ca va cunoasteti din scrisori si telefoane, insa acestea sunt total lipsite de comunicarea non-verbala, care contine cele mai multe informatii. O relatie dintre un barbat si o femeie trebuie sa se consume si in pat, ca cei doi sa-si dea seama de potentialul relatiei pe termen lung (o sa intelegi asta mai tarziu, daca nu o faci acum). Exista sanse foarte mari sa fiti total dezamagiti, fiecare din voi avand o cu totul alta imagine si asteptare despre/de la celalalt.
3. Este/a fost inchis pe 25 de ani, ma intreb ce lucru minor ar fi putut sa faca de a stat atata inchis. Daca ti-a spus, esti sigura ca ti-a spus adevarul? Esti sigura ca nu (mai) e periculos? De ce nu a iesit mai devreme pentru buna purtare?
4. Ma intreb ce anume te face pe tine sa fii cu un barbat din alta generatie, la fel cum ma intreb ce-l face pe el sa fie cu o pustoaica. E posibil ca el sa aiba impresia ca te iubeste, pentru ca nu are pe altcineva alaturi, iar cand iese sa-si dea seama ca nu e deloc asa sau sa-i fuga ochii dupa toate femeile (ce naiba, au trecut 25 de ani!!!! vrea si omu' sa se f...)

In concluzie, in nici un caz nu te certa cu ai tai, caci e foarte posibil sa ai nevoie de ai pe mai tarziu, fii cu mare bagare de seama cand iese si nu-ti face iluzii desarte.


iti multumesc mult d tot pt sfaturile tale.in cea mai mare parte ai perfecta dreptate.la multe din cele spuse d tine crede-ma ca ma gandesc mai tot timpul.insa poate ca la 34 d ani ail lui si prin cate a trecut isi poate da seama dak iubeste un om sau nu,nu doar sa aiba impresia.lucrul asta mi s-ar putea intampla mie care am 18 ani.
am ajuns la concluzia k orice mi s-ar spune nu pot sa las totul balta,iar dak gresesc aqm cred k voi realiza asta numai knd ma voi lovi q capul d pragul d sus. inca o data iti multumesc pt commentul tau care ma facut sa vad si altfel lucrurile.
elena1317
Postat pe 9 Iunie 2010 08:28
In fine, intrucat intrebarea ta era: Ce parere avem despre povestea ta? iti raspund simplu: mi-e scarba![/quote]
c pot sa mai spun:multumesc
elena1317
Postat pe 9 Iunie 2010 08:32
De la: elena1317, la data 2010-06-07 19:27:59NU am spus ca este usa d Biserica.stiu perfect cu c fel d om am de-a face.una este sa plateasca pt o greseala si alta sa il judec pt ceea c este el,cu adevarat.nu vreau sa il judec pt ca asta fac toti din jurul sau.am reusit sa vad si altceva in el nu doar un puscarias.poate ca am nevoie d un psihiatru,nu contest asta,insa mi-e teama ca imi va spune ca sunt perfect sanatoasa.hormonii...iarasi nu zic nu...dar c fel mi-ar astampara el hormonii dak eu IL VAD si nimic mai mult o data la cateva luni? nu am neaparata nevoie d un "calmant" pt ca inca nu am gustat din mar asa ca pana aqm rezist,din punctul asta d vedere,destul d bine.


lupul isi schimba parul da' naravul ba! cam asa spune o vorba din popor si este atat de adevarata!

esti "topita" dupa el pentru ca nu-i zi de zi cu tine, tare as vrea sa vii peste o juma de an de convietuit impreuna sa ne povestesti si noua cam ce fel de viata ai cu el!
touch_me
Postat pe 9 Iunie 2010 08:40
De la: elena1317, la data 2010-06-09 08:32:21In fine, intrucat intrebarea ta era: Ce parere avem despre povestea ta? iti raspund simplu: mi-e scarba!

c pot sa mai spun:multumesc
[/quote]
In mod normal, ar trebui sa-ti raspund "cu placere!". Dar nu-s ironica cand nu e cazul. Poate ca povestea ta nu ar fi fost atat de "scarboasa" (imi mentin parerea) daca ar fi sunat ca o provocare, daca vrei. Daca ai fi spus ca iti PLACE un tip, ai cunoscut un tip din inchisoare, ca ai vrea sa il cunosti, ca esti curioasa cum ar putea decurge o asemenea relatie.. alea alea. Dar sa spui "incercati sa luati lucrurile ca atare sa va ganditi ca asa ceva chiar se intampla ca doi oameni care provin din 2 lumi atat d diferite chiar s pot iubi,adora"... sa vorbesti de iubire si adoratie despre o persoana pe care ai vazut-o printre gratii de 5 ori in nu stiu cati ani, e ridicol. Nu doar povestea e ridicola. Ci si personajele ei. O fatuca de 18 ani care ADORA un puscarias fara a-l cunoaste. O fatuca de 18 ani care nu-si asculta parintii si se cearta cu ei pentru un asemenea om, spunandu-ne ca e iubirea vietii ei. Ce vei face? Vei omori pe cei ce-ti stau in calea fericirii?
Jesus!
rashela
Postat pe 9 Iunie 2010 08:48
De la: rashela, la data 2010-06-09 08:27:36
Adica cum se socotesc altel, puiule? Iei 25 de ani si stai doar 5? Sau iei 1 an si stai 10? Probabil ca se socotesc altfel, dar pe chipul si in comportamentul celor de acolo, nicidecum pe hartie. Intri tanar si iesi batran si la chip si la suflet. Si plin de ura. Si vrei sa te intorci dupa gratii pentru ca nimeni nu te doreste in preajma. Si inveti toate "alea bune si necesare" pentru a supravietui intr-o lume in care nu esti dorit. Un fel de, daca voi nu ma vreti, nici eu nu va vreau... ma duc inapoi

In fine, intrucat intrebarea ta era: Ce parere avem despre povestea ta? iti raspund simplu: mi-e scarba!

Nu mai stiu exact (nu am nici un Cod de Procedura Penala pe langa mine), dar la fiecare an de puscarie se scad 2 luni de la pedeapsa totala daca detinutul n-a facut probleme si se mai scad alte luni daca se implica in diverse activitati organizate de penitenciar si/sau devine sef de camera. Insa, dupa aceste calcule ar fi trebuit sa iasa deja, decat daca a intrat in puscarie pe la 15-16 ani. Si asta numai in cazul pedepselor cu suspendare. Fara suspendare, atata ia, atata face. Repet, e posibil sa ma insel, ca nu m-am mai interesat de mult de sistemul din Romania.

@Elena, mai e ceva: el a crescut in penitenciar, mama si tata i-au fost colegii mai mari de camera. Exista o mare probabilitate sa cada iar in faradelege, pentru ca sistemul nostru se pricepe de minune sa arunce infractori gramada in inchisori, dar deloc sa-i reintegreze in societate. Cine-l va sustine financiar? Cine-l va angaja cu cazier? (Bine, acum in functie de fapta lui, are o perioada dupa care se prescrie fapta si poate sa-si curete cazierul).

Ma repet, nu-ti face iluzii desarte. Fii cu el, daca asta te face pe tine fericita acum, insa fii cu ochii-n patru.

kitty_krieger
Postat pe 9 Iunie 2010 13:59
O sa incerc sa iti spun cateva lucruri pe puncte.Te rog,citeste cu atentie pentru ca nu toata lumea de pe acest forum te ia peste picior sau iti raspunde cu rea credinta.
1.In primul rand trebuie sa stii ca o sentinta de 25 de ani se da pentru crima,iar mediul care exista in penitenciarele din Romania in tot cazul nu faciliteaza reabilitarea unui om,ci,dimpotriva,decaderea lui.
Este un loc unde devin,intr-adevar,sub influenta presiunii si a singuratatii destul de emotivi,sunt tentati sa lege idile amoroase aproape imaginare .
Stiu un caz real in care doar din auzite,respectivul detinut aflase despre o fata care ii incitase imaginatia(un alt coleg de celula discuta pe telefon cu cineva din afara care ii povestea despre ea),se indragostise de ea,desi nici macar nu o vazuse fizic-stia doar descrierea-a aflat adresa respectivei persoane si o bombarda cu scrisori de dragoste in care ii descria detalii despre ea de parca ar fi trait cu ea in casa.Facuse practic o obsesie.
Asta nu inseamna ca sunt nebuni,dar,repet,conditiile in care ei stau acolol,privati de libertate,privati de o viata normala,inclusiv de activitate sexuala si o relatie amoroasa cu o femeie,ii face sa evadeze astfel in imaginatie,sa para cei mai inofensivi,iubitori si romantici oameni de pe pamant.
Nu trebuie sa te lasi,insa,pacalita,pentru ca asta nu inseamna ca acele sechele si dizarmonii care l-au determinat sa aiba un comportament antisocial au disparut,iar in plus se adauga si trauma detentiei.
2.DIn cateva intalniri si niste convorbiri pe telefon nu poti cunoaste o persoana.
Eu nu iti spun sa o rupi cu el sau sa te desparti,pentru ca stiu ca oricum este alegerea ta.Iti spun doar,ca poate ar trebui sa fii putin mai sceptica si sa ai putina rabdare sa cunosti omul intr-o asa maniera incat sa nu fii in pericol.
Stiu ca esti la varsta la care crezi ca stii foarte multe si ca esti gata sa iti iei zborul,dar iti trebuie aripile pe care sa ti le dea iubirea.
Insa,sa stii ca daca ai ales prost,cel putin intr-un caz de acest gen,repercursiunile pot fi extrem de grave si sa iti afecteze intreaga existenta si sa poti rata pe viitor niste relatii frumoase,datorita unor traume produse de un om nepotrivit la o varsta la care nu stii cum sa te aperi si sa faci fata la asa ceva.
3.Ai fost sfatuita sa mergi la psiholog nu pentru a-ti oferi respectivul afectivitatea de care ai nevoie,ci pentru a te face sa constientizezi anumite aspecte legate de persoana ta,care te determina sa faci unele alegeri.
O copilarie dificila,o relatie defectuoasa cu tatal iti pot influenta negativ aceste alegeri si in relatiile amoroase sau in viata de familie pe care o vei avea la un moment dat.
Vei ajunge sa confunzi iubirea cu dependenta,iar fata dependentei este una dintre cele mai urate si distrugatoare pentru sufletul unei fiinte umane.
De aceea autocunoasterea este atat de importanta,iar pentru asta ai nevoie de un ghid,iar psihologul ti-ar fi de ajutor in acest sens.
De ce sa te lovesti cu capul de pragul de sus ca sa il vezi pe cel de jos,dupa cum spuneai,cand ai putea sa eviti asta?
Mai ales,daca esti in liceu,poti beneficia de consiliere gratuita,pentru ca in general liceele sunt obligate acum sa aiba si un psiholog in cadrul lor,iar prin secretul profesional,tot ceea ce vei discuta acolo va ramane confidential.
Evident,ai ceea ce Dumnezeu a lasat la dispozitia tuturor,mai precis liberul arbitru.
Iti doresc sa faci o alegere care sa iti fie benefica si sa iti ghidezi pasii tineretii tale catre o iubire frumoasa,curata si plina de bucurie,asa cum as dori pentru fiecare tanar de varsta ta.
heaven2007
Postat pe 9 Iunie 2010 20:18
Buna. stiu ca probabil te-ai saturat de sfaturi si de reactii stricte gen "paraste-l", dar trebuie sa-i intelegi totusi si pe oamenii care reactioneaza astfel pentru ca, desi ne mandrim cu faptul ca evoluam, ca poate societatea noastra a inceput sa se mai "lumineze" in gandire, lucrurile nu au ajuns chiar atat de departe incat oamenii sa poata intelege o relatie ca cea pe care ne-o descrii tu.
in primul rand vreau sa iti spun ca nu sunt cu mult mai mare decat tine (am 20 de ani) si desi nu vreau sa sune ca din partea cuiva care se crede matura si cu capul pe umeri, timpul are "prostul obicei" sa ne schimbe radical gandirea, mentalitatea si uneori intr-o perioada relativ scurta. desi mi-e foarte greu sa inteleg intentistatea sentimentelor tale, indiferent ca e iubire sau nu ceea ce simti, pot sa iti spun ca am trecut printr-o situatie oarecum asemanatoare, numai ca barbatul in cauza nu era inca la inchisoare, dar nici mult nu mai avea sa ajunga. aveam 15 ani cand l-am cunoscut, m-am mandrit cu faptul ca pt o perioada am reusit sa il aduc pe calea cea buna, bineinteles cu mari eforturi, cu certuri in familie si cu toti cei din jurul meu care nu reuseau sa inteleaga ce anume ma poate atrage la un derbedeu. apoi asa cum "lupul isi schimba parul dar naravul ba" a revenit la calea lui cea rea, incercand sa ma traga si pe mine dupa el. eram la fel de disperata ca tine, il iubeam, reprezenta totul pt mine, as fi fost in stare sa ma marit cu el chiar a doua zi daca mi`o cerea. dar intotdeauna am pastrat intr-un colt al mintii o bucatica de ratiune care la un moment dat a iesit la iveala. as fi bagat mana in foc pt el, ca mie nu mi-ar fi facut niciodata nici un rau, s-a purtat tot timpul frumos cu mine si ii luam apararea in fata oricui. pana cand...intr-o zi mi-a dat o palma. si aia a pus capac din punctul meu de vedere. nu stiu cum sa iti explic greutatea deciziei pe care am luat`o sa ma despart de el...dar am facut`o. am stat impreuna 3 ani si nu puteam sa ma vad fara el vreodata. dar crede-ma ca timpul chiar face minuni si chiar daca nu sterge amintirea, poate nici sentimentele complet...cel putin te face sa poti analiza la rece, departe de el toata situatia si sa reusesti sa iti traiesti viata. pana te trezesti intr-o zi si realizezi ce prostie erai pe cale sa faci si ca esti complet vindecata si capabila sa iti duci viata mai departe. am fost si eu pe punctul de a merge la psiholog, dar pana la urma am realizat ca propriul psiholog pot sa fiu chiar eu, ca eu ma inteleg cel mai bine si`mi stiu trairile si sentimentele. chiar daca ajungi cu suferinta la apogeu, te simti disperata si tot tacamul, crede-ma ca esti suficient de puternica sa treci peste. si nu spun neaparat sa te desparti de el sau pur si simplu sa iti stergi din suflet tot ce simti pt el...dar priveste lucrurile intr-o perspectiva mai larga, nu te arunca sa faci lucruri pe care cu siguranta le vei regreta mai tarziu,cum ar fi casatoria. crede-ma, ii descoperi unui om parti noi si diferite chiar si cand traiesti cu el in aceeasi casa, dar cand te vezi in atat timp doar de 5 ori. convietuirea iti dezvaluie lucruri la care nu te astepti sub nici o forma. asa ca sfatul meu este sa nu te grabesti, continua sa vorbesti cu el, dar incearca in paralel sa iti traiesti viata. ca esti tocilara nu are nici o treaba cu toata situatia asta, decat poate pentru ca te impiedica sa iesi din casa atat de mult pe cat ar trebui. dar incearca sa nu mai gravitezi in jurul lui numai, iesi cu prietenii, iesi pur si simplu din casa si priveste lucrurile si din perspectiva noastra, a tuturor care am incercat sa te ajutam cu un sfat. cat despre judecata lui...nu avem nici unul dreptul sa ii aplicam o judecata sau sa ne dam cu parerea. doar ca iti spun...la 18 ani nu gandesti nici macar pe jumatate atat de matur si de serios pe cat crezi. indiferent prin ce greutati ai trecut si de ce natura au fost ele. si asta ti-o spune o fata care la 18 ani gandea exact ca tine, iar acum gandeste complet diferit. avem capacitatea de a crea foarte usor dependenta de cineva, mai ales cadn ne lipsesc din jur si din viata activitatile caracteristice varstei noastre. si asa cum ti-au spus majoritatea deja...nu te grabi sa faci vreo prostie..pentru ca anii astia nu ti-i mai da nimeni inapoi si e foarte greu sa traiesti cu regretul unei greseli imense, cand poti mai bine sa analizezi lucrurile si poate sa o eviti. daca mai ai nevoie de ajutor...poti sa-l ceri cu incredere. te-am pupat.
Issab3lla
Postat pe 12 Iunie 2010 13:23
aaa...???de unde aveai sau avea nr tau de tel??sincer..eu cred ca daca iubesti pe cineva u adevarat mergi pana in panzele albe ca sa fii cu respectivul
dienutza4all
Postat pe 20 Iunie 2010 05:13
Deunazi cineva afirma ca" nu te pori indragosti de un aurolac" si ii raspundeam ca si el este om, iata ca intr-un fel sau altul mi se confirma ipoteza, toti suntem oameni si avem dreprtul la stropul nostru de fericire indiferent de unde vine el.
Draga mea, esti la o varsta minunati la care crezi ca in numele iubirii poti rasturna muntii, interesanta povesteata, spui ca nu ceri sfaturi, dar le astepti chiar daca recunosti sau nu.Parerea mea este ca te-ai cam aruncat cu capul inainte intro relatie dificila. Eu nu spun ca el trebuie pus la colt pentru o fapta ce probabil(daca are constiinta) il va urmari toata viata dar nu iei 25 de ani decat pentru o fapta grava ( probabil crima sau ceva de genul). Te-ai gandit cum va fi viata ta? Practic el isi ispaseste pedeapsa pentru cea ce a facut si ar fi trebuit sa fi invatat multe din asta, dar sa nu uitam ca stand int-un asemenea loc este o persoana deja pervertita, trecuta prin "ciur si prin darmon" cum se zice. Daca este o persoana deosebita asa cum crezi tu ar fi trebuit sa fie o lectie din cara el sa ia numai ce este bun si sa incerce sa se reabiliteze. Eu nu spun sa renunti la el , pentru ca tu oricum ar trebui sa faci ce simti si probabil vei face lucrul asta, nu zic ca este rau.
In schimb trebuie sa fii constienta de toate implicatiile unei asemena relatii, de faptul ca societatea romaneasca este reticenta in fata unor asemenea situatii si cu siguranta veti intampina probleme poate daca veti ramane impreuna si dupa ce el va iesi va trebui sa plecati in alta tara unde sa incercati sa va imipiniti visele. Oricum trebuie sa fii precauta, nu spun ca el este irecuperabil, nu am dreptul sa judec pe nimeni dar in numele iubirii se pot face multe lucruri asta daca ea exista cu adevarat iar in privinta casatoriei eu zic sa mai astepti. Mai vorbim
kudika074262
Postat pe 20 Iunie 2010 05:20
buna.... as vrea sa iti zic si eu cate ceva..este treaba ta ce faci.. si cu cine faci... dar vorba cuiva care ti-a scris maidevreme nu trebuie sa te grabesti.. cu casatoria mai ales k tu nu cunosti acest..om..tu il vezi asa cum vrei tu sa fie.. nu asa cum este el in realiatete..daca acest om ..are o condamnare de 25 de ani este pt omor deosebit de grav.... iar cat despre vizitele de 2 h pe care tu i le faci ..crede-ma p cuvant ca aceste vizite i se cuvin..si are dreptul la ele..in mod automat ..fara nici o necesitate de a face greva foamei...greva foamei nici nu este permisa in penitenciare deoarece..acesta inseamna tratament abuziv fata de prizonieri.. ceea ce se pedepseste conform legii...... tu gandeste-te ca...inafara de experienta in plus care o are fata de tine datorita varstei mai inaintate... are in plus inca o experienta de viata... care a "castigat-o" in interiorul penitenciarului.... iar aceasta experienta este mult mai curda..si mult mai dramatica de cat isi pot imagina multi... este o lume total diferita de a noastra.. formata dupa propriile reguli.... asa ca ...atunci cand tu ai mentionat ca... proveniti din medii total diferite..nici nu ai realizat cata dpretate poti sa ai ... iar cat depre reactia parintilor tai... mi se pare perfect normala.... si indreptatita...pt k isi doresc tot ce este mai bine pt tine... nu vor sa riste ca tu sa patesti ceva...si doar ca sa iti dau umpic d gandit...... crimele atat de grave sunt facute .. cu multa... cruzime... si din impulsivitate... impulsivitate..generata poate de gelozie..sau ura..fata de o persoana... si sunt multi care desi au petrecut.. 25 de ani..platind pt o fapta... de o astfel d gravitate.... dak au nefericita ocazie sa se intalneasca cu o circumstanta similara... reactioneaza..exact la fel k si prima oara..... pt k acest impuls este mai puternic.. si mai greu de controlat acesti oameni... si in cazul in care te intrebi...sunt studenta la drept in anul 3.. si am facut si psihologia criminalului.(pt care am atestat)..multa bafta... si ai mare mare grija de tine.. si poate ... ar trebui sa iei in considerare grija parintilor tai si sa realizezi ca dak iti interzic.. sa te vezi cu acest om... iti interzic .. p drept... si pentru ca te iubesc. multa bafta!!!!
kudika099279
Postat pe 20 Iunie 2010 05:33
De la: elena1317, la data 2010-06-07 18:58:15buna.eu nu am nicio dilema ci vreau doar sa aflu niste pareri din partea voastra despre o poveste complicata.nu este pt cei cu prejudecati.pt inceput o sa va rog sa nu ma judecati sau sa ma criticati .este vorba d povestea mea de dragoste alaturi d un detinut.o sa incerc sa o scurtez la cateva fraze:l-am cunoscut acum 2 ani prin intermediul telefonului...el este cu aprox 16 ani mai mare decat mine,este condamnat pt 25 d ani din care mai are cam 2.eu sunt o tocilara inascuta cu o reputatie de fata cuminte,devreme acasa,in fine.am o familie "d bine" cum s spune care d ceva vreme a aflat d el si cred ca v-ati dat seama cam cum au reactionat. d cand au aflat d el viata noastra a devenit mai complicata decat era.mi-au taiat orice modalitate d a lua leg q el.dar incercam sa supravietuim.ideea este ca nu imi pot inchipui restul vietii fara el chiar daca am si am avut foarte mari probleme datorita lui.sa nu va ganditi:"vai,uite inca o nauca,mai nauca decat altele".incercati sa luati lucrurile ca atare sa va ganditi ca asa ceva chiar se intampla ca doi oameni care provin din 2 lumi atat d diferite chiar s pot iubi,adora.imi e greu sa explic tot ceea c traim noi impreuna:este atat d frumos si totusi atat d greu,extrem d greu.in 2 ani d cand n cunoastem ne-am vazut d 5 ori si o singura data,dupa lungi tratative cu birocratia,am reusit sa-l strang in brate.in concluzie,credeti ca avem vreo sansa sa traim in societate,in romania,ca o familie normala?d precizat:urmeaza sa n cununam,bineinteles in secret.


tu vrei sa te mariti? ce atat graba mamica? ia asteapta tu sa iasa nenea si stai tu cu el mai mult timp...si dupa gandeste-te la maritis.normal ca farmecul e mare daca v-ati vazut doar de 5 ori si o data l-ai strans in brate, e misterul ala, tu practic nu-l cunosti,si nu te gandi ca eu zic asta pt ca el e detinut, sansele sa nu te intelegi cu el daca ati sta mai mult timp sunt oricum mari. revino cu picioarele pe pamant, asteapta-l sa iasa...si vezi atunci cum va intelegeti, o adevarata relatie nu se construieste virtual,tu ai relatie cu el mai mult "in mintea ta".tu ti-ai format o imagine cu el,nu poti sa-l cunosti daca nu ati stat fata in fata mai mult timp,sa-i studiezi personalitatea.
Ai grija ce faci ca am impresia ca esti pe cale de a face vre-o prostie.Gandeste-te ca nu esti sg care a trait o dragoste asa furtunoasa,intreaba si tu in jur, stiu ca ti se pare ca dragostea voastra e unica,dar afla ca dragostea asta se duce chiar mai repede decat a venit. sfatul meu e sa fii mai cugetata si mai rabdatoare,nu te mai arunca cu capul inainte,lasa lucrurile sa mearga de la sine,si poate cine stie, poate iese bine. bafta
sakura_7777777
Postat pe 20 Iunie 2010 05:49
Nu consider ca e ceva pentru care trebuie sa fii judecata. Atata timp cat el nu mai este omul care era atunci cand a ajuns in puscarie (oricare ar fi fost motivul), aveti sanse sa fiti fericiti indiferent de diferenta de varsta sau de opiniile unora din jur. Casa de piatra!
anidutz
Postat pe 20 Iunie 2010 05:54
deci hai acum sa ne gandim logic
deci tu ai zis ca vati cunoscut vb la tel si ca vati vazut de 5 ori
hai deci tu ce crezi ca asa cum te cunoscut pe tn prin tel crezi ca nu a mai cunoscut si altele lafe

deci ei bn el sa fi sigura ca a cunoscut mai multe fete lafel prin tel si el acum o sa aleaga intre voi sa vada cu care o sa ii fie mai bn sa vada de la care are mai mult de castigat
kudika171313
Postat pe 20 Iunie 2010 05:54
fata draga,eu cred ca tu ai ceva probleme cu mansarda...
pai, tu spui ca :
1. esti o "tocilara" devreme acasa,locuiesti cu parintii....etc,etc . asta include faptul ca esti eleva ,studenta. deci ca ai undeva injur de 20-23 ani.
2. iubitul tau a avut o condamnare de 25 ani din care a efectuat 23 daca ,conform celor spuse de tine ,mai are doi ani .Corect?
3. dar iubitul tau este mai mare decat tine cu 16 ani .un calcul matematic, simplu, ne arata ca iubitul tau are frumoasa varsta de 36-39 poate 40 de ani .
4. vin si te intreb ,daca a facut deja 23 de ani de detentie, la ce varsta a intrat in puscarie? la 13 ani ,la 16?
si inca ceva ,am o mare dilema,cum dracu nu ti-au rupt gatul cei din familia ta de bine???

si....fata draga ,te-ai gandit ce o sa faca iubitul tau cand o sa se supere pe tine?
o sa-ti scoata " acumulatorul" fara nicio remuscare si o sa te reduca la tacere...
critic1
Postat pe 20 Iunie 2010 06:54
Ca un om matur, iti spun: LASA-L!!!!!!!!!!!!!!!! Pentru el, sigur, ar fi un mare loz castigator sa te aiba dupa eliberare! O poveste asemanatoare s-a petrecut la mine in cartier........undeva in Craiova...............Finalul??? Cumplit, la o betie el a omorat-o................el care oricum, facuse puscarie, iar ea era o bijuterie d efata.
Locul tau este langa un baiat fara antecedente...........pe cei de genul asta lasa-i in lumea lor.............
Din toata inima iti spun: lasa-l !!!!!!!! Vei avea un nou iubit cu care sa nu iti fie rusine sa iesi. Tu inca esti la varsta cand crezi ca tot ce zboara se si mananca, dar vei trece usor peste acest fior al dragostei cand vei avea pe altul. Cu ce ai gresit tu in fata lumii sa ai un astfel de prieten? Sfatul este de la o persoana matura care a avut si ea candva prima iubire......Daca vei avea un copil, poti sa ii pui numele acestui condamnat, in amintirea primului fior al dragostei.
Mi-ar placea sa stiu finalul povestii tale, deloc obisnuita...............................
marilenabelciug
Postat pe 20 Iunie 2010 07:08
ti-e usor sa vorbesti din mediul pe care parintii tai ti-l ofera ca sa traiesti, SUNT SIGURA , in schimb ca ei nu comunica real cu tine, cred ca nu pot, sau nu stiu, dar sigur te iubesc. De asemenea ai o nevoie majora de comunicare, si el, care , acolo unde este are de asemenea nevoie, ti-o satisface mai bine decat altii, sau cel putin , iti da impresia ca te intelege.

-e o alegere gresita, 1-diferenta de varsta nepotrivita
2-e un om care nu te merita, vei plati, prin asocierea cu el, greseala lui,
3-nu va putea sa ti ofere confortul material care ti-l ofera parintii, va fi un om tarat pe viata, care te va trage in jos
4-in libertate nu va mai fi asa bun, acum stie ca nu are ce sa-ti ofere, doar cu sirop te poate tine, dar cand lui ii va fi mai bine, nu-i va mai pasa asa mult de tine
DECI, PROBLEMA TA E UN HANDICAP DE COMUNICARE

SOLUTII:;
1-mergi de urgenta la un psiholog: iti va arata si te va invata sa comunuci pe tine cu parintii tai, mai bbine, si sa comunici cu oameni potriviti tie,
2-NU CAUTA NECAZURILE LA INCEPUT DE VIATA. ele vin singure oricum
adorys
Postat pe 20 Iunie 2010 07:21
vreau sa stiu daca ai vrea sa ai liniste an viata care vrei so duci mai departe pt ca ce ai ales tu nu va fi linistita parinti nu vor aproba vor fi scandaluri si certuri de ce nuti continui frumos copilaria te rog nu fa prostia si ti strica viata el sia traito copilaria cum a stiut el mai bine;tu?ar trebui sa sti ca nici un om cand intra sa faca puscarie nu se va lecui de ceea ce a facut dar tu esti tanara stiu ca suferi te anteleg tu zici ca al iubesti dar ancerca sa privesti an viitor ce viata vrei sa ti oferi mai ales acum cand e foarte greu cu ce veti trai unde va munci pt veti vi esclusi de societate lumea stie ca el a facut puscarie iar serviciul cine primeste cu cazier ancerca sa te gandesti la viitorul tau chiar de e greu imagineazati viata care vrei so duci si cea care ar trebui so duci sper sa hotarasti cu ajutorul lui dumnezeu poate ai sa ti dai seama cat de greu va fi cu el daca ati iubesti si parinti parerea lor va fi si mai greu de suportat gandestete nu te supara pe mine dar ai grija de tine si sper din tot sufletul sa nuti distrugi tineretea cu o iubire care este foarte grea de dus an spate de un copil te pup si ai grija de tine
grapa_m
Postat pe 20 Iunie 2010 07:58
AM IUBIT SI EU PE CINEVA ASA,,AM FOST SI EU IN SITUATIA TA,,DA ESTE ADEVARAT,,E FOARTE GREUUU,,,PREA MULTA SUFERINTA,,CE SA ITI SPUN AI GRIJA,,HMMM
coca_sl
Postat pe 20 Iunie 2010 07:59
.in concluzie,credeti ca avem vreo sansa sa traim in societate,in romania,ca o familie normala?d precizat:urmeaza sa n cununam,bineinteles in secret.[/quote]

Nu cred ca poti sa traiesti in societate ca o familie normala fiind casatorita cu el , din moment ce nu ai sprijinul parintilor tai si esti destul de mica pentru casatorie , fie ea si in secret . Si nu inteleg cu ce -a vrajit asa sa nu mai asculti de ai tai si te tina legata de el. Daca ai avea tu un copil pe care te chinui sa l cresti sai sa-l educi si sa ai grija de el, 18 ani de zile si cand incepi sa astepti niste rezultate de la copil sa-l vezi ca devine om matur .. , te anunta ca .... la 18 ani se " indragoste de un puscarias periculos , cu care se casatoreste in secret cum ai reactiona? ai fi fericita ?

S-au terminat barbatii normali si in libertate in tara asta si ramasese doar asta si te-ai gnadit sa nu ramai fata batrana ?
o relatie nu insemana asistenta sociala , pentru toate cazurile sociale care trebuie aduse la linia de normalitate ..
Patintii tai au dreptate , stai in banca ta si invata si termina liceul si intra la o facultate , ca o sa cunsoti destui baieti acolo si o sa - l uiti pe nenea asta cu antecedente penale .

kudika052198
Postat pe 20 Iunie 2010 08:02
25 ani se dau pt omor , OMOR deosebit de grav, realizezi? a trecut peste orice, nu l-a interesat parerea altora, nu a contat nici viata celui din fata lui, nu a contat libertatea lui.


de ce crezi ca tu ai conta?


sau , nu crezi ca repeti abordarea lui, in atitudinea ta?

nici o persoana de aici nu te a incurajat, suntem oare tampiti cu toti, experientele noatre ne fac sa-ti spune ce e bine, dar , vad ca tu alegi atitudinea lui, si mie frica, vei ajunge sa faci ca el?

nici una nu contam, nici parintii tai, nimik de pe planeta nu te opreste?

ma sperie, ca exista oameni asa, sa nu i intereseze ce zic ceilalti,
adorys
Postat pe 20 Iunie 2010 08:03
De la: elena1317, la data 2010-06-09 08:12:47
De la: tematoare, la data 2010-06-08 00:08:10
De la: elena1317, la data 2010-06-07 18:58:15..el este cu aprox 16 ani mai mare decat mine,este condamnat pt 25 d ani din care mai are cam 2.

+ mai adaugam faptul ca ai 18 ani si un pic
din datele astea mie imi iese la socoteala omul tau a intrat la puscarie la 11 ani!!
si uite de ce zic asta:
tu acum ai 18 ani-->el 18+16=34
a fost condamnat la 25, din care i-au mai ramas 2--> a stat deja inchis 23 de ani
deci varsta la care a intrat la racoare-->34-23=11
Deci? Cum stau lucrurile? Ai aflat macar pentru ce e inchis?
Si totusi cum ati ajuns sa va indragostiti asa tare incat sa va faceti planuri de casatorie din moment ce in 2 ani v-ati vazut doar de 5 ori? Si cum l-ai cunoscut prin intermediul telefonului?
Oricum treaba asta e putreda rau. Ce treaba avea el cu tine acu 2 ani cand tu erai minora de 16 ani?
Eu zic ca mai bine te-ai orienta spre un baiat de 19-22 de ani care nu e puscarias si nici nu are cazier. Succes! Si nu te certa cu parintii.


dak t apuci sa faci sooteli din astea nu iti va iesi niciodata unl ucru logic pt k acolo anii d detentie s socotesc altfel in functie d mai multe criterii.nu asta era priblema. si da,iti dai seama cam c lucru "minor" a facut pt 25 d ani.
kudika003317
Postat pe 20 Iunie 2010 08:04
daca este condamnat pentru omor si a luat 25 de ani desigur ca esti o nauca...daca e condamnat pentru excrocherii tot nauca esti..odata ajuns in puscarie e o scursoare a societatii adica un om lipsit de caracter si orice ar face nu prea isi mai revine la un curs normal al vietii dupa regulile ei ,probabil ca si tu esti o obraznica si o persoana care nu si-a format inca un caracter sanatos si astfel esti tentata de o asemenea relatie din care nu ai nimic de invatat
antonias
Postat pe 20 Iunie 2010 08:04
viata lui s-a deformat in 23 de ani....................poate asta ti-o fii scrismergi mai departe .........dar ce o fii in sufletul parintilor tai...te-ai gandit???sau asta nu mai conteaza
magdalena_ioana
Postat pe 20 Iunie 2010 08:08
Daca aceasta poveste, draga Elena, este adevarata, imi pare foarte rau! Acum e o nebunie ca e departe de tine, nu-l vezi zilnic, dar mai tarziu........! E viata ta, stiu, dar nu ti se pare ca te joci cu focul? Intr-adevar, la inchisoare, din pacate se gasesc si oameni nevinovati, dar oare el este nevinovat? Te-ai gandit la consecinte, la faptul ca el poate repeta.........Rautatea din sufletul unui om ramane......."lupul isi schimba parul dar naravul ba"! E viata ta, fa ce vrei! Bafta!
Insa, daca este un fals, un topic pus la plictiseala si lipsa de ocupatie, esti o fericita ca nu ai de-aface cu o astfel de poveste, decat fictiv! Si, apropo, nu inveti petru BAC?
kudika003317
Postat pe 20 Iunie 2010 08:14
si mai am o intrebare, daca chiar nu conteaza ce spunem, si ti-au scris oameni cu experiente similare DE CE NE MAI INTREBI???????

nu te cearta nimeni, cred ca ai probleme in familie, dar, e f grav, nu ca ai gresit, nu ca te ai atasat de cine nu trebuie, ci ca din start ai zis ca nu conteaza ce zicem noi. AI O SANSA, ca totusi ai intrebat, treci prin filtru gandirii, si invata din ce experientele noastre.

nu zic ca nu trebuie sa iubesti un om , care a mai gresit, dar el, nu numai ca nu si a platit fapta fffffffff grava, de omor, dar deja cauta noi victime, de acolo, si tu esti acum ceea, el nu a inteles nimik, din ce a facut si ce trebuie sa faca acolo, ci deja isi cauta alte victime.

-iti sugerez, ca sa te ajute, sa mergi sa -i vezi dosarul, la tribunal, daca nu te lasa nimeni, mergi cu parinti, vor fasce ei sa poti vedea dosarul, vei gasi acolo, lucruri care te vor INGROZII, ATROCITATI, care iti vor arata fatza lui adevarata pt care e acolo, si pe care nu o stii, DOAMNE fereste!!!, ca sa poti sa intelegi , de ce toata lumea nu te incurajeaza,

si mai mergi si la biserica, la duhovnicul tau si vorbeste cu el. daca nu ai , Fa ti
adorys
Postat pe 20 Iunie 2010 08:17
Topicul asta ar fi bine sa il citeasca si parintii care nu comunica cu copii,care ii forteaza sa invete iar si iar fara a le oferii si ocazia de a avea prieteni,de a vedea lumea reala nu cea din carti,tv sau internet.Uite asa intr-o zi un mascul feroce o sa ii spuna lucruri frumoase si ea o sa creada ca a intalnit iubirea adevarata.

Ai avut vreun iubit pana acum?
Barbie30
Postat pe 20 Iunie 2010 08:39
Povestea este frumoasa, romantica, omeneasca dar,,,
Din pacate, in societatea romaneasca si prejudecatile sunt puternice iar rezolvarile aproape inexistente. Reteta simpla buna este valabila doar la omul ideal: trecerea peste orice obstacol indiferent de consecinte.
In situatiile dificile este greu de oferit sfaturi...
kudika095238
Postat pe 20 Iunie 2010 09:01
Buna! Fiica mea este cu doua luni mai mare decat tine. Ce am sa iti scriu tie acum este exact ce i-as spune copilului meu.Nu te grabi sa te casatoresti ,esti foarte tanara. Ai toata viata inainte. Du-te la scoala, incearca sa devii independenta, sa te poti intretine indiferent de situatie.Cat despre barbatul de care crezi ca esti indragostita, incearca sa il cunosti in lumea de dincolo de grati, sa-i vezi comportamentul real.Sincer eu nu cred ca el este ceea ce pretinde acum in fata ta. Ai rabdare, daca te iubeste cu adevarat nu te va presa in nici un fel sa iei o decizie pripita.
doar_kudika
Postat pe 20 Iunie 2010 09:03
De la: elena1317, la data 2010-06-09 08:12:47
De la: tematoare, la data 2010-06-08 00:08:10
De la: elena1317, la data 2010-06-07 18:58:15..el este cu aprox 16 ani mai mare decat mine,este condamnat pt 25 d ani din care mai are cam 2.

+ mai adaugam faptul ca ai 18 ani si un pic
din datele astea mie imi iese la socoteala omul tau a intrat la puscarie la 11 ani!!
si uite de ce zic asta:
tu acum ai 18 ani-->el 18+16=34
a fost condamnat la 25, din care i-au mai ramas 2--> a stat deja inchis 23 de ani
deci varsta la care a intrat la racoare-->34-23=11
Deci? Cum stau lucrurile? Ai aflat macar pentru ce e inchis?
Si totusi cum ati ajuns sa va indragostiti asa tare incat sa va faceti planuri de casatorie din moment ce in 2 ani v-ati vazut doar de 5 ori? Si cum l-ai cunoscut prin intermediul telefonului?
Oricum treaba asta e putreda rau. Ce treaba avea el cu tine acu 2 ani cand tu erai minora de 16 ani?
Eu zic ca mai bine te-ai orienta spre un baiat de 19-22 de ani care nu e puscarias si nici nu are cazier. Succes! Si nu te certa cu parintii.


sar putea sa faci greseala vietii tale pe care ai s-o regreti tot restul vietii....... si mai putini ani se cunosc in timp (ma refer la diferenta de varsta)....nu mai adaug si diferenta de mediu din care proveniti ....nu vreau sa judec pe nimeni.......dar daca continui cu aceasta relatie ai sa-mi dai dreptate...gandestete de o mie de ori cu casatoria in secret...asa am facut si eu si am regretat din prima saptamana........mai tine-ne la curent....
dak t apuci sa faci sooteli din astea nu iti va iesi niciodata unl ucru logic pt k acolo anii d detentie s socotesc altfel in functie d mai multe criterii.nu asta era priblema. si da,iti dai seama cam c lucru "minor" a facut pt 25 d ani.
angelalb
Postat pe 20 Iunie 2010 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Instructiuni de utilizare 23 De la: tally_weijl 19 Mai 2013 14:25
ma iubita sau a fost doar o aventura? 14 De la: Barbie30 28 August 2010 11:13
ce credeti? 20 De la: luna2 21 Mai 2009 16:28
story of my life:( 189 De la: mara_bogdan 9 Septembrie 2011 01:52
DACA EL AR RAMINE IMPOTENT, ATI MAI STA ? 42 De la: evolgirl 20 Mai 2009 13:50