Setari Cookie-uri

ten cu acnee

sal merascu ! da-mi te rog mai multe informatii , un nr de tel ceva, adrese ca nu stiu unde sunt nici cabinetul nici policlinica...sunt in timisoara de 3 ani dar sincer nu prea cunosc orasul....daca am o adresa ma mai descurc. ma ajuti te rog !
alysa_alex
Postat pe 9 Septembrie 2009 18:10
spune-mi te rog unde este Spitalul Dermato-Venerice si unde este policlinica Dr. Catu asa ii zice? ca nu am auzit de el. pls astept raspuns de la tine.
alysa_alex
Postat pe 9 Septembrie 2009 18:14
SAlut!

Uite asta am gasit pe net.

Policlinica dr.Citu: http://www.policlinicadrcitu.com/

Spitalul de Dermato-Venerice este in spatele Hotelului Timisoara. Hotelul Timisoare este in Spatele KEnvelo din Centru. Treci strada si era o cladire caramizie parca (cel putin asa era vara trecuta.)

MErgi totusi prima data la Cabinet la el la Policlinica.

Bafta!
merascu
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:07
IN legatura cu Roaccutane, iti recomand prudenta maxima.... Este un medicament foarte controversat. Desi are efecte evidente in acnee, efectele secundare, dedorite, pot ramane ireversibile.
Eu nu am ramas decat cu o mare fragilitate vasculara, altii afirma ca au probleme mai serioasa.
okyo
Postat pe 24 Octombrie 2009 13:09
De la: , la data 2008-11-10 18:18:20Am un ten acneic si gras. Am incercat tot felul de retete, dar in zadar. Ce produse ati putea sa imi recomandati? multumesc, pur si simplu nu stiu incotro sa o iau...


Eu de la varsta de 18 ani ma lupt cu acneea ... si am ajuns la 29 de ani si tot aceeasi problema am... Am fost la medic , am facut analiza la sange, in gat , secretii etc. ... si ... degeaba... tratamente peste tratamente, creme, medicamente, antibiotice, injectii... toate in zadar...
Cosmeticiana cand a vazut tenul meu mi-a zis sa incerc ROACUTANE, mi-a spus sa nu, ma sperii pt ca la inceput toate cosurile incep sa coaca si dupa o perioada incep sa treaca,tratamentul dureza cel putin un an.
Ce parere aveti , sa incerc si varianta asta???
Mentionez ca am fost la 3 medici dermatologi in orasul meu, si inclusiv la unul din Bucuresti (o clinica renumita, dar imi scapa numele - mi-a spus ca am un chist care s-a format in urma tratamentului cu antibiotice pt acnee)....
anaydamaria
Postat pe 24 Octombrie 2009 13:16
De la: merascu, la data 2009-09-08 15:14:08Alina, du-te deja la doctor. Ce mai astepti? Du-te la Dr. Darie. Mie mi pare super profesionist. Il gasesti atat la spitalul de Dermato-Venerice, dar mai bine emrgi prima data la Policlinica Dr. Catu. Faci programare si consultatie te costa cam 500000 vechi. Asa era acum vreo 2 ani.
Bafta!

Si eu am fost la el acum multi ani si m-a ajutat enorm. Toata respectul pt el!!
E singurul care m-a ajutat cu adevarat si nu mi-a recomandat creme ce miros a peste...cum faceau altii.
GreenBubbles
Postat pe 24 Octombrie 2009 15:41
pt myystirouse eyes
Sa stii ca eu am inceput acum 4 ani tratamentul cu roacutane, tratament care trebuie luat sub atenta supraveghere a medicului, sunt analize care trebuiesc facute lunar (cele pt ficat deoarece medicamentele sunt foarte toxice), un an si jumatate de la incetarea tratamentului nu trebuie sa concepi un copil deoarece exista sanse foarte mari sa se nasca cu malformatii, semnezi o declaratie pe propria raspundere in sensul acesta.....si nu am putut sa il iau decat o luna. In primul rand era foarte scump pt mine la vremea respectiva, dadeam pe medicamente 5 milioane (compensate 50%), eu avand un salariu de 7 mil la momentul respectiv. Dar nu din cauza banilor nu l-am continuat (am zis ca nu conteaza nimik, mai ales banii, nu vroiam decat sa scap de acnee). Ma simteam foarte rau, luam dimineata doua pastile si seara ink 2 iar dimineata ajunsesem sa iau in fiecare zi odata cu ele un algocalmin pt ca aveam niste dureri de cap groaznice (si inca vreo doua in cursul zilei). Mi-au explodat buzele, la propriu, din cauza hipervitaminozei A, roacutane nu sunt altceva decat un izomer al vitaminei A....apoi am citit pe net si am vazut ca nici macar acest tratament nu garanteaza disparitia acneei. Eu personal nu il recomand, nu sunt medic dar stiu prin ce am trecut. daca totusi te hotarasti sa il urmezi, sa respecti tot ce spune medicul si NEAPARAT sa iti faci analizele lunar. sanatate tuturor
Inca o mentiune...eu inca am acnee
florina_toma22
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:40
DR. Harris`Original DermalMagic
exfoliant-59 ml si hidratant-59 ml

DR. Harris`Original DermalMagic se bazeaza pe un procentaj ridicat de substante active din plante (aloe vera, iarba de mare, salvie, macese, musetel) cu un puternic potential antioxidant, antiinflamator si cicatrizant.


Se foloseste cu succes pentru : acnee, pete si cicatrici.

romdesimed
Postat pe 27 Octombrie 2009 07:56
Iti recomand si eu sa mergi la un medic dermatolog si sa iti faci toate analizele care se cer(ecografie,sange etc),eu acum le-am facut pe toate care le-a recomandat d-na doctor si acum astept sa merg cu rezultatele si sa vad ce imi recomada.O prietena de-a mea a fost in urma cu cateva saptamani la d-na Sisak Agnonela din Timisoara si in urma analizelor i-a descoperit 2 chisturi pe ovarul drept,i-a dat tratament si acum este foarte bine.Sunt curioasa sa avd daca tratamentul care il voi primii eu imi va face bine,pt ca este al 4-lea dermatolog la care merg in ultimii doi ani.
kudika_miha
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:50
Eu folosesc o crema stop-sebum, de la Gerocossen. E pe baza de argila si extract de grapefruit. Daca e folosita zilnic, chiar curata tenul foarte bine.
ira09
Postat pe 29 Octombrie 2009 22:02
buna vad ca nu ti-a raspuns nimeneni ce sa faci :medicul nu te va face bine meseria lui este sa iti dea un diagnostic mergi o cosmeticiana buna fati o curatare a fetei si ea iti va spune ce sa faci,din partea mea daca vrei sa primesti un sfat :te duci la plafar sau orce magazin unde cumperi produse ASLAVITAL trebuie sai iei toata gama si pui argila masca in fiecare seara timp de o saptamina si vei avea rezultate dar tot trebuie sa mergi la cosmetica acele comedoane (puncte negre trebuie scoase)altfel se infecteaza dinou ,si nu alergati duipa produse streine noi avem foarte bune tie iti trebuie gama STOP ACNEE sanatae multa
kudika078676
Postat pe 13 Noiembrie 2009 07:24
pe acest site : www.farmac.ro vei gasi un dermatolog online care iti va raspunde rapid la intrebari. iti recomand sa te sfatuiesti cu el, si iti va da el cateva sfaturi. Tot pe acest site la rubrica "Revista" : http://www.farmac.ro/revista gasesti diferite articole despre cum sa-ti alegi cosmeticele si dermatocosmeticele.

Spor
roakeru
Postat pe 3 Decembrie 2009 20:50
Am si eu o problema cu acneea din cauza a 2 injectii contaceptive facute cu 11 ani in urma au avut efecte adverse si a trebuit sa fac tratament hormonal sa-mi vina menstra ( din 2 injectii 2 ani am luptat sa-mi vina menstra pt.ca aveam de 3 ori pe an si nu stiam cand i-mi vine si ma simteam si rau)Pot sa spun si un diagnostic care mi sa dat acnee generalizata e tare urata si nu stiu ce sa fac.Daca mai are cineva astfel de probleme si le-a rezolvat sa-mi dea un sfat il astept?
healthy009681
Postat pe 10 Decembrie 2009 23:38
Fetelor eu am scapat de dureroasele cosuri cu ajutorul tratamentului cu Acnezine de la Revitol. Acest tratament consta in: Crema Acnezine de la Revitol si Pastilele Acnezine de la Revitol. Va spun, sincer, ca scapti si de cosuri si de pete chiar si de cicatricile cauzate de acnee. Va las id-ul meu daca doriti sa stiti mai multe detalii: oana_eu2009
si site-ul: http://www.revitol.ro/product/overview/Acnezine_Acne_Solution/
V-am pupacit
O zi buna
scumpica20
Postat pe 28 Decembrie 2009 11:44
Oana, esti sigura ca este un tratament eficient ca sincer eu nu mai stiu sa socotesc toti banii dati pe tot felul de tratamente nereusite sau reusite dupa care problema a recidivat. Sunt un pic cam rezervata dar si disperata pt ca ma apropii cu pasi repezi de 27 de ani si inca ma confrunt cu aceasta problema. daca as stii ca e ok as incerca si eu. Multumesc.
sanatate multa
florina_toma22
Postat pe 28 Decembrie 2009 17:46
Sunt mai mult decat sigura, crede-ma ...pt ca eu folosesc si stiu cum functioneaza...poti sa imi dai add la id oana_eu2009 si putem vorbi daca vrei ..pup
scumpica20
Postat pe 29 Decembrie 2009 15:10
De la: florina_toma22, la data 2009-12-28 17:46:29Oana, esti sigura ca este un tratament eficient ca sincer eu nu mai stiu sa socotesc toti banii dati pe tot felul de tratamente nereusite sau reusite dupa care problema a recidivat. Sunt un pic cam rezervata dar si disperata pt ca ma apropii cu pasi repezi de 27 de ani si inca ma confrunt cu aceasta problema. daca as stii ca e ok as incerca si eu. Multumesc.
sanatate multa
ca sa poti rezolva aceasta problema, ar trebui sa stii clar cauza ei...pana atunci nu faci decat experiente !!!! si o sa faci in continuare daca nu stii clar care este cauza...
4Life
Postat pe 29 Decembrie 2009 17:37
4life, sunt total de acord cu tine. Sa stii ca mi-am facut toate analizele, toate controalele care trebuie facute (derma, gineco, endocrinologie), toate sunt bune. Singura explicatie un pic logica primita in ultimii 10 ani de cand ma plimb la medici cu aceasta problema a fost ca probabil receptorii mei sunt foarte sensibili la cantitati mici de hormoni, pt ca repet toate analizele sunt bune (inclusiv cele hormonale). O alta explicatie pe care mi-o pot da eu este mostenirea genetica, tatal meu are aceeasi problema, si sincer nu vreau sa ajung la 50 de ani cu acnee. Dar de 10 ani ma plimb pe la tot felul de medici si nu gasesc raspunsul la problema mea pt ca sunt o persoana sanatoasa tun. Mentionez pt cei care imi vor spune sa mananc sanataos, ca eu sunt adepta unui stil de viata sanatos. Nu mananc porc de ani de zile, mananc foarte multe fructe si legume, sucuri rar....nici alimentatia nu este problema mea. Desi sunt hipotensiva am renuntat jumatate de an la cafea pt ca imi tot spunea lumea ca de la cafea imi apar....ei bine nu e asa, nu s-a vazut nici o imbuntatire. Asa ca sunt cam disperata.
Multumesc si multa sanatate
florina_toma22
Postat pe 30 Decembrie 2009 15:32
De la: florina_toma22, la data 2009-12-30 15:32:004life, sunt total de acord cu tine. Sa stii ca mi-am facut toate analizele, toate controalele care trebuie facute (derma, gineco, endocrinologie), toate sunt bune. Singura explicatie un pic logica primita in ultimii 10 ani de cand ma plimb la medici cu aceasta problema a fost ca probabil receptorii mei sunt foarte sensibili la cantitati mici de hormoni, pt ca repet toate analizele sunt bune (inclusiv cele hormonale). O alta explicatie pe care mi-o pot da eu este mostenirea genetica, tatal meu are aceeasi problema, si sincer nu vreau sa ajung la 50 de ani cu acnee. Dar de 10 ani ma plimb pe la tot felul de medici si nu gasesc raspunsul la problema mea pt ca sunt o persoana sanatoasa tun. Mentionez pt cei care imi vor spune sa mananc sanataos, ca eu sunt adepta unui stil de viata sanatos. Nu mananc porc de ani de zile, mananc foarte multe fructe si legume, sucuri rar....nici alimentatia nu este problema mea. Desi sunt hipotensiva am renuntat jumatate de an la cafea pt ca imi tot spunea lumea ca de la cafea imi apar....ei bine nu e asa, nu s-a vazut nici o imbuntatire. Asa ca sunt cam disperata.
Multumesc si multa sanatate
nu te-ai gandit ca ar putea avea o cauza infectioasa nedepistata inca ?

ca si o curiozitate de-a mea, niciun medic pe la care ai fost nu ti-a recomandat ceva produse imunostimulatoare ???

in foarte multe cazuri de boli, organismul are capacitatea de a se autovindeca, cu ajutorul sistemului imunitar, daca-i dam ce are nevoie...
4Life
Postat pe 30 Decembrie 2009 16:06
Ba da....am facut si teste si este vorba de un stafilococ. Am facut autovaccin, a fost ok un an. Au reaparut...iar am facut autovaccin, iar a disparut....apoi iar a recidivat. Am luat si imunostimulatoare, am facut si vaccin imunostimulator. Am facut acupunctura, am urmat tratament homeopat...ce sa isi mai spun. Nu prea stiu ce nu am facut....de fapt stiu roacutanne nu am luat, de fapt am inceput sa iau dar nu am putut sa iau decat o luna pt ca mi-a fost foarte rau de la ele. In rest cred ca am cam facut de toate.
Numai bine
florina_toma22
Postat pe 30 Decembrie 2009 16:16
De la: florina_toma22, la data 2009-12-30 16:16:17Ba da....am facut si teste si este vorba de un stafilococ. Am facut autovaccin, a fost ok un an. Au reaparut...iar am facut autovaccin, iar a disparut....apoi iar a recidivat. Am luat si imunostimulatoare, am facut si vaccin imunostimulator. Am facut acupunctura, am urmat tratament homeopat...ce sa isi mai spun. Nu prea stiu ce nu am facut....de fapt stiu roacutanne nu am luat, de fapt am inceput sa iau dar nu am putut sa iau decat o luna pt ca mi-a fost foarte rau de la ele. In rest cred ca am cam facut de toate.
Numai bine
aham...deci cauza pare sa fie acea infectie cu stafilococ....dupa cate spui tu
4Life
Postat pe 30 Decembrie 2009 16:54
Teoretic daca se ia proba din orice buba purulenta trebuie sa iasa o bacterie la analiza. Da asa se pare la mine ca este vorba de stafilococ asa cum este probabil la marea majoritate a persoanelor cu acnee (mai sunt si streptococii responsabili). Ideea este ca nu trece indiferent de tratamentele facute. Deci mai la tinta decat autovaccinul care s-a facut direct din bacteria mea nu cred ca se poate. Imunostimulatori am luat o gramada si ti-am spus am facut si vaccin, tot de la cantacuzino unde am facut si autovaccinul. Ma gandeam ca poate un peeling chimic ar fi de ajutor in cazul meu? Stie cineva? Si-a facut cineva vreodata pt problema asta?
florina_toma22
Postat pe 31 Decembrie 2009 08:09
De la: florina_toma22, la data 2009-12-31 08:09:46Teoretic daca se ia proba din orice buba purulenta trebuie sa iasa o bacterie la analiza. Da asa se pare la mine ca este vorba de stafilococ asa cum este probabil la marea majoritate a persoanelor cu acnee (mai sunt si streptococii responsabili). Ideea este ca nu trece indiferent de tratamentele facute. Deci mai la tinta decat autovaccinul care s-a facut direct din bacteria mea nu cred ca se poate. Imunostimulatori am luat o gramada si ti-am spus am facut si vaccin, tot de la cantacuzino unde am facut si autovaccinul. Ma gandeam ca poate un peeling chimic ar fi de ajutor in cazul meu? Stie cineva? Si-a facut cineva vreodata pt problema asta?
vezi tu, chestia cu autovaccinul este cumva logica, dar ce te faci in momentul in care tu faci autovaccinul , iar sistemul imunitar nu-l accepta ??? rezultatul este ZERO...din pacate
4Life
Postat pe 31 Decembrie 2009 16:57
Bine bine....si tu ce crezi ca ar trebui sa fac in cazul asta?
florina_toma22
Postat pe 31 Decembrie 2009 17:59
nu incercati sa va tratati singure sau dupa tratamentul pe care il urmeaza cine stie de pe aici; mergeti la dermatolog; si eu am avut o acnee puternica si nu mai am deloc acum; am luat roaccutane; DAR NU SE IA DECAT DACA AVETI ACNEE PUTERNICA SI DOAR DACA MEDICUL VI-L RECOMANDA. eu am scapat de acnee.
friends_forever
Postat pe 2 Ianuarie 2010 01:06
sincer, nu mai am nici o incredere in nici-un dermatolog si nici o crema am incercat tot ce se poate de la microdermaabraziune ,peeling chimic creme scumpe(toate cremele) si fara rezultat,semnele se duc dar apar alte cosuri care lasa noi semmne si tot asa.nustiu ce sa mai zic sunt suparat foc si foarte stresat ca toti cu boala asta presupun.daca v-a ajutat ceva vizibil dati-mi si mie reteta .....raman recunoscator.v-a pup
healthy010688
Postat pe 2 Ianuarie 2010 01:52
pai si eu am aceeasi problema, nu mai am deloc incredere in nici un medic dermatolog. Absolut toate tratamentele urmate, ori nu au dat nici un rezultat, ori au avut rezultate numai o perioada limitata si foarte scurta. De roaccutane, de care mentionasem un pic mai sus, evident ca mi l-a recomandat un medic, nu l-am luat de capul meu, dar nu am putut sa il termin deoarece mie imi era foarte rau de la el. Este un tratament care se ia numai la recomandarea medicului si sub o atenta supraveghere, trebuie facute analize lunar, tocmai pt ca este un medicament foarte foarte toxic (daca intentionezi sa faci bebe in timpul tratamentului sau in urmatorii doi ani dupa terminarea tratamentului nu ai voie, eu stiu ca am semnat o declaratie pe propria raspundere la medic...pt ca pot interveni malformatii la copil). Tocmai pt ca nu mai am incredere in medici am ajuns in stadiul de disperare. Am inceput sa beau ceai de tre frati patati si galbenele, nu stiu cu ce o sa ajute, dar stiu ca ambele sunt bune pt acnee.
Sanatate multa
florina_toma22
Postat pe 4 Ianuarie 2010 10:48
De la: florina_toma22, la data 2010-01-04 10:48:23pai si eu am aceeasi problema, nu mai am deloc incredere in nici un medic dermatolog. Absolut toate tratamentele urmate, ori nu au dat nici un rezultat, ori au avut rezultate numai o perioada limitata si foarte scurta. De roaccutane, de care mentionasem un pic mai sus, evident ca mi l-a recomandat un medic, nu l-am luat de capul meu, dar nu am putut sa il termin deoarece mie imi era foarte rau de la el. Este un tratament care se ia numai la recomandarea medicului si sub o atenta supraveghere, trebuie facute analize lunar, tocmai pt ca este un medicament foarte foarte toxic (daca intentionezi sa faci bebe in timpul tratamentului sau in urmatorii doi ani dupa terminarea tratamentului nu ai voie, eu stiu ca am semnat o declaratie pe propria raspundere la medic...pt ca pot interveni malformatii la copil). Tocmai pt ca nu mai am incredere in medici am ajuns in stadiul de disperare. Am inceput sa beau ceai de tre frati patati si galbenele, nu stiu cu ce o sa ajute, dar stiu ca ambele sunt bune pt acnee.
Sanatate multa
MEDICUL TRATEAZA,NATURA VINDECA,MAORITATEA MEDICILOR SUNT DOAR INDIVIZI (INCULTI)CARE COLECTEAZA BANI DE LA POPULATIE,UITATI-VA CATA COMPETENTA,COZILE INTERMINABILE SI FACUTE DE ACEIASI OAMENI.SUNT SI MEDICI DE O CALITATE EXTRAORDINARA,DAR SUNT PE CALE DE DISPARITIE,CA DEH,BANUL OCHIUL DRACULUI.
ene_m_gabriel
Postat pe 4 Ianuarie 2010 10:54
Incercati pastilele si crema Acnezine de la Revitol si veti scapa cu siguranta de cosuri.
kudika133439
Postat pe 8 Martie 2010 11:37
Si dupa ce nu le mai iei ce se intampla? Recidiveaza?
florina_toma22
Postat pe 8 Martie 2010 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eficient pentru celulita si vergeturi 6 De la: Nonaflowermay 11 Octombrie 2011 18:46
liposuctie "aripioare" 51 De la: healthy015703 2 Mai 2010 13:29
CIINELE MOARE DE DRUM LUNG ... 18 De la: mihai_frv_1986 7 Septembrie 2010 22:00
COLAGENUL MARIN TIP II 1 De la: darius1973 23 Martie 2009 19:37
Inscriu Reprezentanti Avon si Oriflame-Nu ezitati sa va inscrieti!! 3 De la: kudika226898 27 Februarie 2011 23:29