Setari Cookie-uri

Cuptor cu sistem de autocuratare

Salut,
Am auzit ca exista unele modele de cuptoare cu sistem de autocuratare? Stiti cumva care e principiul de functionare? Cum se petrece aceasta autocuratare? Si care este diferenta de pret fata de un cuptor obisnuit? Adica aceasta functie se gaseste doar la cuptoarele foarte scumpe?
maria_pavel
Postat pe 8 Decembrie 2008 14:37
Salut,
Toata "smecheria" consta in compozitia materialului de finisare (vopsire) a cuptorului, in general un email, care nu permite aderarea grasimilor pe suprafata sa.Ele se vor arde la urmatoarea folosire si se vor transforma intrun "praf" ce trebuie sters.Procedeul exista de cel putin 20-25 ani.Diferenta de pret nu trebuie sa fie semnificativa,consumurile, valoarea materialului, nu se justifica, doar dpdv al marketingului este un element de deosebire.
nedira
Postat pe 15 Decembrie 2008 07:21
Detin un astfel de cuptor. Electric. Este extrem de eficient, iar autocuratarea se face in felul urmator`: pun o cana de apa in tava de copt, il dau pe programul de autocurate si apoi sterg cu o carpa interiorul cuptorului, care, este vopsit cu un email special. Si atat.
UCM_condo
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:04
astfel de cuptor pe gaz exista?cam cat ar costa,cred ca sunt mai scumpe decat cele 'obisnuite'?
e_solodiuc_condo
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:17
De unde stii cum arata un cuptor cu autocuratare autentic,scrie in cartea lui de functionare?
popflorica_2007
Postat pe 15 Februarie 2009 17:30
A fost o expozitie la Bucuresti cu astfel de produse . Scumpisoare
gina2959
Postat pe 17 Februarie 2009 11:32
Foarte tari aceste cuptoare si preturi pe masura
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 17:05
Da, cuptoarele cu sistem de autocuratare sunt foarte tari! In privinta pretului ma abtin.Este dupa posibilitatile fiecaruia. Eu am luat un model Whirlpool AKZ 449 IX cu 1880 de lei de la kumparaturi.ro. Pentru mine e arhisuficient, iar la veniturile noastre (din familie) nu ni se pare foarte scump. Dat fiind faptul ca exista cuptoare mult mai scumpe... Pe de alta parte majoritatea vor stramba din nas, pretul fiind prohibitiv. De aceea spun ca daca stii unde sa cauti vei gasi produse bune la preturi excelente.

Postat pe 24 Martie 2009 14:59
Ma pot pronunta doar in legatura cu gama Ariston,sistemul de autocuratare se numeste "pirolitic",sistemul se bazeaza pe autoblocarea usii iar acesta se incalzeste la o temperatura de 300-400 C iar la terminarea programului,usa se va debloca doar cand acesta este destul de rece incat sa nu te arzi,el este folosit si la electri si la gaz,dar curatarea se face electric,ceea ce duce la un consum mai mare de energie,dupa parerea mea,este doar un moft,mai ales in cazul in care au iesit tot felul de solutii,singura investitie este o pereche de manusi si solutia.Cat priveste costurile,poti intra pe situl lor si vei vedea,ele sunt pirolitice sau catalitice.Tu alegi.
condo000524
Postat pe 1 Mai 2009 17:10
De la: popflorica_2007, la data 2009-02-15 17:30:06De unde stii cum arata un cuptor cu autocuratare autentic,scrie in cartea lui de functionare?

scrie in prospect,diferenta exterioara nu exista,deci cu autocuratre se numeste"pirolitic"
condo000524
Postat pe 1 Mai 2009 17:11
o prietea de-a mea are cuptor de asta si a incercat sa-l curete normal prima oara ... si a frecat o gramada dar nu se duce .... parca era intrata mizeria in vopsea ... pana la urma a luat manualul de utilizare si a rezolvat problema ne-am distrat putin ...
rocsanyk3
Postat pe 6 Mai 2009 01:48
Am si eu un astfel de cuptor, de la Beko, este electric si a costat 1600 lei. Si mi-e tare drag, are si butoane retractabile.
chitaila
Postat pe 18 Martie 2010 09:06
Buna. Ma intereseaza si pe mine acest tip de cuptor si as vrea sa te rog sa imi spui cat esti de multumita de el. sau ce firme sunt mai bune la aceste cuptoare electrice. ]
alliende
Postat pe 27 Septembrie 2010 17:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
combina frigorifica cu probleme? 18 De la: rezistenta 28 Noiembrie 2014 23:37
Probleme Combina frigorifica LIEBHERR 1 De la: kudika_996554 20 Noiembrie 2015 09:34
PS3 sau X-BOX 360 3 De la: zgreatest 13 Aprilie 2009 10:19
carkit 7 De la: dumitr_pap 17 Februarie 2009 02:18
i hate this world 46 De la: battleofwits 23 Februarie 2011 10:49