Setari Cookie-uri

Cum este mai bine sa construiesti o casa ? Cu firma sau cu echipa individuala ?

Numai cu meseriasi recomandati ºi pe care sa-i supraveghezi.
Daca doresti poti sa inchei contract si cu pers fizice.
agneta_condo
Postat pe 2 Februarie 2010 21:48
Este bine in ambele moduri, atata timp cat pretul este convenabil pentru ambele parti, si calitatea este corespunzatoare.
Exista echipe care lucreaza foarte bine, cum exista si firme care lucreaza foarte prost.
Exista echipe care lucreaza scump, cum exista si firme care lucreaza ieftin.
Important este sa nu se ajunga la principiul (adaptat situatiei de fata, desigur), care zice ca o casa facuta de echipa sigur se va darama, iar o casa facuta de firma sigur trebuie daramata...
danstaicut
Postat pe 2 Februarie 2010 22:05
Daca vrei sat-i faci o casa si vrei sa nu ai batai de cap,[de unde cumpar aia si ai,de unde iau transport si toate cele,e bine sa o faci cu firma.dar ATENTIE 1 trebe sa bagi mana adanc in buzunar. 2termenul de axecutie o sa dureze fff.mult.[penalitati?!povesti f.rar!trebe sa-i dai in judecata]3crezi ca o sa poti sa spui la muncitorul ala ca 'num-i place cum ai facut acolo'VORBITI CU SEFUL o sa fie raspunsul.
cybi
Postat pe 3 Februarie 2010 18:55
cu buni meseriasi nu carpaci indiferent daca lucreaza pentru o firma sau sunt o "echipa "
cornelia_leia
Postat pe 4 Februarie 2010 13:08
AM CONST.PENTRU MINE CU 2 PERSOANE CASA CU ETAJ PE AMVIC IN 2 LUNI LA ROSU LE DAM 50 PE ZI SI O MASA ESTE CEL MAI USOR SI BUN SISTEM PE CARI IL POTI FACE SINGUR DUPA PAREREA MEA FIRMELE TE JUPOAIE CERE CIT DE MULT POATE DACA GASESTE FRAERU
condo002921vlad
Postat pe 4 Februarie 2010 17:26
iar in cazul in care faci o prostie platesti cat nu face, dar asta e ti-ai facut-o cu mana ta si nu poti da macar vina pe altii, te dai singur cu capul de toti peretii, oricum cel mai bine este sa apelezi la profesionisti care ofera garantie certa (scrisa, pe contract) , ca de altfel toti ne pricepem la toate, dar de fapt nu stim nimik....
sau ........
marius_lmd
Postat pe 4 Februarie 2010 21:51
depinde ce intelegi prin profesionisti pentru fundatie eu pot sa chem un fierar betonist si un dulgher iar restu boschetari de pe drum calitatea va fii aceiasi ca la o firma de constructii ....parol
gigibrbr_condo
Postat pe 5 Februarie 2010 17:40
CE FACI CU GARANTIA? NU STI INTREBI ALEGI VARIANTA CARE CREZI CA ESTE MAI BUNA NIMENI NU S A NASCUT CONSTRUCTOR INTRA PE - CUM SE CONSTRUIESTE O CASA -SI PUNE INTREBARI SI VEI PRIMI DIN DOMENIU CONSTRUCTIILOR PUTIN CAP SA AI SI O FACI SINGUR MAI ALES PE AMVIC INTRA PE WWW AMVIC SI AI TOATE INDICATIILE CU VIDEO MANUAL TOT INAFARA DE MESERIAS CARE TE DASBRACA
condo002921vlad
Postat pe 5 Februarie 2010 18:57
Daca tot vreti sa construiti ieftin cred ca asa este cel mai bine;Iti faci toate autorizatile de construire,angajez un inginer [diriginte de santier]cauti meserias particular,negociezi{negociez cu unu singur nu cu toata echipa}cauti mai multi nu primul venit....sa vezi diferenta de preturi.ceri sa ti se arata 2-3 lucrari executate de ei,vorbesti cu proprietari daca se poate.Sa presupunem ca am gasit meserias neam inteles la un preti ok.plata se va face in urmatorul fel; casa va fi p+e+m manopera x ron adica totalul se va imparti asa; x ron pt.fundatie,x ron pt parter.si asa...... cand este fundatia sapata chem dir.de santier daca el spune ca e ok primiti jumatate din x ron care era alocat pt. fundatie.montati fierul armatura in fundatie{chem dirig.de santier}turnati betonul.poftim bani care a fost alocat. nu poate sa te jupoaie nimeni!!!atentie la amenda pt.munca la negru.
cybi
Postat pe 5 Februarie 2010 19:32
cybi si gigi braicovici gindesc logic si normal dar ieftin nu inseamna sa faci ec. la materiale dar nici risipa bosckieti gasesti dar ai grija cum a spus cybi banu pe lucrare nu pe zi ca ei teapa trage de timp la zi trebui sa si te tocmesti cu ei ca este foamete mai ales in const.o mare parte din cistig il ai la materiale daca cumperi din acelas loc negociezi nu lasa pe nimeni sa iti cumpere materiale mai ales pe angajati cauta pe net SUCCES
condo002921vlad
Postat pe 6 Februarie 2010 15:56
mai VLAD eu lucrez doar cu meseriasi si nu fac rabat la materiale. Doi , trei meseriasi un dulgher un fierar betonist ,diriginte de santier sant eu materialele le cumpar de la prieteni gata facut fierul iar dulgheria cu scandura folosita .......tot de prieteni pe unde au mai lucrat si inca ceva pentru CYBI eu lucrez numai in regie proprie si am o plancarda mare pe care scrie asta la orice lucrare iar cine lucreaza la casa mea imi este frate tata mama var unchii cumnat vecin coleg de servici ....ops deja am format echipa ce dracu mai ...si minciuna tot o vorba este apoi este casa si terenul meu , lucrarea mea proprie ma ajuta lumea ca sant sarac amarat imi fac si eu o casuta ....pe care o voi vinde cati nu fac asa acum dupa ce sa introdus impozitul forfetar????
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Februarie 2010 18:51
oameni buni,NUMAI IN ROMANIA EXISTA REGIE PROPIE munca la negru)hai sa terminam cu prostiile astea.curind nu o sa mai lucreze nimeni legal in tara asta
georepavil
Postat pe 7 Februarie 2010 11:31
buna ziua.da prietene georepavil statul ,,ne ajuta'' sa lucram la negru,pai sa calculam:la o constructie sar preturile la manopera de 50 000-60 000 ron mai dai TVA12 000 ron cu banii aia mai faci ceva la casa decat sa-i dau degeaba si multi gandesc asa daca statul se gandea sa ne ajute nu mai era TVA la constr.asa mare ca nu ne permitem sa dam banii ca si asa avem salarii mizere comparativ cu cei din afara la care CULMEA au impozite mai mici ca la noi.s-auzim de bine dar cum spunea si Mircea Badea,, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul''
raduv
Postat pe 7 Februarie 2010 13:07
sunt destul de multe probleme care apar in executia unei constructii, pe care cei care se considera ca le stiu pe toate vor vedea la sfarsit, (sau chiar pe parcusrs) ca nu au raspunsuri la foarte multe intrebari.
Una e sa citesti cate ceva pe ici pe colo (chiar si pe forum unde sunt detaliate unele aspecte) alta e sa ai cunostinte temeinice, dobandite pe parcursul unor ani de studii in domeniu (studii superioare) si din experienta acumulata pe mai mutle santiere.
Asa ca lasati adevaratii meseriasi sa isi faca meseria asa cum fiecare dinter noi o face pe a lui, chair daca trebuie platiti acei meseriasi (unii dintrei ei care sunt specilizati in asa ceva) merita pentru ca fac o treaba buna, nu ca cei care sunt de fapt niste lepre, niste mincinosi, care se dau drept mari cunoscatori, meseriasi cu experienta, care lucreaza la preturi pe jumatate , nu ofera garantie si nici certitudinea unei bune calitati, mergeti si vedeti lucrari efectuate pana in prezent, uitati-va la detalii, la calitatea lucrarii si apoi batei palma cu ei.
bafta...
marius_lmd
Postat pe 7 Februarie 2010 15:19
Ok GIGI Sunt de acord cu tine,dar... daca vrea si are ceva cu tine foarte simplu te poate amenda.Va trebuii sa demonstrezi ca sunt rudele tale si ca lucreaza fara bani.sa demonstrezi adica prin acte.Nu am spus ca nu se poate,multe se pot face,doar traim in romania!
cybi
Postat pe 7 Februarie 2010 15:47
sint multi const. pe forum asta care nu au de lucru si cauta atragind atentia ma retrag din discutie va las pe voi sa va.... reclama succes
condo002921vlad
Postat pe 7 Februarie 2010 16:03
Domnule Marius,Spunem-i terog 1,2 probleme unde crezi ca nu s-ar putea descurca un beneficiar de constructii.Atunci la ce mama d..lui am angajat diriginte de santier? DE RETINUT GARANTIA LUCRARII DUPA CARE NE PLANGEM CU TOTII,Este doar o iluzie ca iti da constructorul.sa presupunem ca o cladire o casa se prabuseste asa din senin.ce facem?mergem la constructor sa-l lom de urechi,el va raspunde ca a fost executat conform proiectului si raspunsul lui este confirmat de????diriginte de santier!!care a semnat toate documentele. Nu a fost bun proectul? structuristul?geologul?cine raspunde, constructorul?


cu noua lege in constructii suntem obligati sa angajam diriginte de santier.dirigintele de santier verifica constructorul fie el firma sau persoana fizica.orice constructie se construieste pe faze determinanta unde dirigintele {si o comisie inspectoratul constructiilor] da cu subsemnatul si el daca a dat cu subsemnatul el raspunde.
cybi
Postat pe 7 Februarie 2010 16:23
bravo CYBI ai pus degetul pe rana va zic si eu garantia oferita de firma de constructii este zero deoarece daca vei avea probleme de structura el constructorul va da vina pe dirigintele de santier betiv care el constructorul la pus sa semneze sa nu i-si piarda jobul . Lucrati fratilor cu echipe sau cu diferiti prieteni meseriasi nu va puneti baza in onestitatea unui diriginte de santier ca va va fura de nu va mai ridicati casa niciodata .Intrebati, intrebati in stanga si in dreapta si nu va apucati voi sa faceti casa de unii singuri in final nici un inspector in constructii nu va va semna nimik de dragul unui ciubuc ci doar sa traiasca linistit ca nu va semnat condamnarea la moarte sigur cybi ca daca vrea in romania te cauta si in ......sange sa vada cat de mult respecti legislatia dar ....
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Februarie 2010 16:58
marius_lmd, unde îi poþi gãsi pe adevãratii meseriaºi care fac treaba buna? (existã?!)
agneta_condo
Postat pe 7 Februarie 2010 23:00
cel mai importantlucru esa stii ce sa obtii sa nu modifici proiectele si sa transpui din proiect in realitate ,trebuie sa urmaresti lucrarile cu persoane de specialitate ,si sa tii cont de fiecare amanunt care e trecut in proiect
fflorin
Postat pe 8 Februarie 2010 10:45
exista adevaratii meseriasi care fac treaba buna si chiar foarte buna, trebuie sa merge sa vezi lucrarile facute de ei, sa vb cu proprietarii, asculti parerea lor, verifici detalii.
micii meseriasi, sau cei care se dau drept meseriasi, sunt doar din vorbe, daca ii intrebi de ce fac un anumit lucru nu stiu, sau se merge dupa ideea: "lasa ca merge si asa"
dirigintele de santier, nu se uita daca un stalp e mai stramb sau nu, daca un perete e drept sau nu.....si de aici material in plus platit aiurea si costa ceva....exact diferenta care ar fi platita pentru un meserias ce ar scoate totul la linie....
in rest toate sunt bune, ce daca mai ramane cate o armatura libera din beton....ca nua re nimik, tine si asa....ce daca tavanul daca e tencuit cade dupa un an....si trebuie refacut pe banii beneficiarului, sau e din rigips, si e putin stramb ca nu bate la ochi: "multi vad, putini pricep", sau se crapa la imbinare, ce daca decorativa e data in straturi si se vede de la poarta.......si astea pot continua
aici e diferenta intre adevaratii meseriasi si ceilalti
spor la lucru tuturor...
marius_lmd
Postat pe 8 Februarie 2010 21:21
Este mai bine cu firma, cresc costurile dar cineva va raspunde de lucrarea executata.
rasuhu
Postat pe 9 Februarie 2010 06:16
De la: rasuhu, la data 2010-02-09 06:16:06Este mai bine cu firma, cresc costurile dar cineva va raspunde de lucrarea executata.
.prietene de lucrare raspunde cine semneaza etapa cu etapa construita
adica dirigintele de santier, arhitectul si inspectorul in constructii, indiferent daca lucrarea se face in regie proprie sau cu firma domnului Geo de la Repavil sigur ca dansu nu are decat sa fie subiectiv eu il inteleg dar bugetul meu nu este de acord sa lucrez cu dansul iar betivani sa imi semneze un acord precum ca este la mine diriginte de santier gasesc eu destui
gigibrbr_condo
Postat pe 9 Februarie 2010 17:20
De la: georepavil, la data 2010-02-07 11:31:42oameni buni,NUMAI IN ROMANIA EXISTA REGIE PROPIE munca la negru)hai sa terminam cu prostiile astea.curind nu o sa mai lucreze nimeni legal in tara asta
domnule dumneata esti subiectiv nu cred ca exista o lege in lumea asta care sa stopeze libera placere de a construi respectant conditiile tehnice!!!??
gigibrbr_condo
Postat pe 9 Februarie 2010 17:24
Fratilor sa fugiti de firme cit puteti, am avut o firma la constr.casei si-au batut joc de mine au cerut si bani multi,nici un pic de calitate,niste muncitor jegosi si betivani tot timpul le aratam eu ca acolo nui bine .Iam dat afara din curte si am angajat o echipa de meseriasi ,a mers treaba bine lucrau baieti curat cu simt de raspundere, respectau planul timp scurt de executie si la jumate de pret cit a cerut firma
condo002335
Postat pe 9 Februarie 2010 22:33
buna am 18 ani de cand lucrez in constructii am echipa individuala de clienti nu duc lipsa dar nici nu poate cineva sa se planga de lucrari executate si asta poate sa afirme si cei la care am lucrat stiu miroase a lauda dar...faptele vorbesc tot aud ca e mai bine sa angajezi firma ,nimic de zis dar sefii prind mai multe lucrari impart oamenii in mai multe locuri si termen de executie la sf.asteapta oricum bafta sa dati peste firme serioase sa nu va poarte pe drumuri
raduv
Postat pe 9 Februarie 2010 22:37
raduv ai perfecta dreptate felul cum procedeaza firmele,patroni iau mai multe lucrari,si ai tin pe toti incurcati ,lucreaza la unu o saptamina la unu o sapt.
condo002335
Postat pe 9 Februarie 2010 22:47
da prietene condo002335 din pacate ai dreptate si eu am fost nevoit sa reparam in urma la cei cu firme la noi in zona s-au lamurit oamenii cum lucrezi cu firmele si de calitatea lucrarii
raduv
Postat pe 9 Februarie 2010 22:50
scuze am zis din pacate pentru cei ce au patit-o
raduv
Postat pe 9 Februarie 2010 22:53
scuzati-ma,ce inseamna ieftin pt dvs?! stiu ca cel ce este dispus sa lase la pret este si predispus sa fac o lucrare de mantuiala.pe piata de constructii exista un tarifar si cu siguranta cel ce stie cum se executa o lucrare il va respecta,mai mult sau mai putin,asa ca mai reflectati si documentativa,chiar si in regie proprie costul va fi cam acelasi minus tva-ul.
idealstyledecor
Postat pe 18 Februarie 2010 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Frontul stradal minim pt aprobarea autorizatia de construire 5 De la: moorse 8 Iulie 2009 10:52
Aloo firmele reclamele miros a hoit 2 De la: giros 26 Ianuarie 2010 15:20
buna dimineata! 2 De la: cornelia_leia 12 Martie 2009 16:02
CASE DIN PANOURI TIP SANDWICI 5 De la: nacu_violeta 23 Mai 2010 21:50
mansardare 7 De la: Puiu35 17 Iulie 2010 23:57