Setari Cookie-uri

"Spiritualitatea" locului, a locuintei.

"Omul sfinteste locul... dar si locul pe om".
Trecand prin subiectele diferitelor forumuri am realizat ca prea putin sau deloc se recunoaste acest element ce defineste si marcheaza profund existenta noastra in locul unde, si in care traim. Intentia acestui forum, este de a analiza, cerceta, si intelege ce ar pute face existenta noastra cat mai placuta si armonioasa in locul in care traim.
cde
Postat pe 2 Martie 2009 19:24
Este un subiect delicat. Inainte de toate trebuie cunoscuta istoria acestui loc. Daca ar fi sa determinam un concept care sa marcheze ,,spiritualitatea'' locului, acesta ar fi energia.
artafengshui
Postat pe 4 Septembrie 2009 16:10
interesant topic :: eu cred ca se numeste armonie ,armonia o creaza omul dar armonia cred ca este strans legata de spatiu( teren ,zona geografica) si de forma casei (arhitectura ,materiale si design-ul ei interior) nu in ultimul rand de insasi cei ce locuiesc in ea .Iata de ce cultura noastra sa dus de rapa in epoca comunista ( fara a vrea sa fiu rasist sau xenofob)prin alocarea unor imobile clasice ,istorice unor concetateni fara educatie . De buna seama asistam acum datorita situatiei precare la amenajarea unor locuinte cu mobilier ieftin si de prost gust de genul celor comercializate in marile lanturi de magazine de profil .Este agasanta declararea unor marci de mobila (cei drept cunoscute )ca fiind produse de bun gust . Este ca si cum am declara sanatoase produsele de fast food in defavoarea restaurantelor gen :Ca la MAMA acasa
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Septembrie 2009 03:07
Da este adevarat ca istoria locului respectiv poate afecta existenta noastra in locul respectiv. Daca a fost locuita de personae cu conectii negative va influenta negativ si persoanele ce au sa locuiasca in acel loc in viitor.
cde
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:21
De accord ca si atributiile personale afecteaza mediul unde locuim armonia fiind fraza ”omul sfinteste locul”
cde
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:41
Subiect foarte interesant! Astept comentariile.
condo000082
Postat pe 12 Septembrie 2009 04:25
De la: cde, la data 2009-09-11 15:21:26Da este adevarat ca istoria locului respectiv poate afecta existenta noastra in locul respectiv. Daca a fost locuita de personae cu conectii negative va influenta negativ si persoanele ce au sa locuiasca in acel loc in viitor.
xxx
kudika173576
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vrei sa mergi la munte.....ia-l:D:D:D:D:D:D 2 De la: miu_tudor 15 Februarie 2010 00:16
Pictura in camera copilului cu povesti si animatii 1 De la: maziart 19 Iunie 2009 14:32
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:39
Kudos Network 1 De la: KudoS 27 Martie 2011 15:48
PESTISORI 8 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:58