Setari Cookie-uri

O vacanta.... cam in pripa

Din pacate am aflat ca vom avea parte de o mica vacanta la inceput de martie....si pana aproape de sfarsitul anului se pare ca nu vom mai avea ocazia.Deci unde mergem????....e cam frig...cu sporturile de iarna din pacate nu prea"le avem",nici sa stam acasa nu prea ne place......la distanta prea mare nu cred ca putem pleca.Nu vreau nici sa"secatuim" buzunarele......vin vremuri grele!!!!.
In tara sau extern....Astept sfaturi....daca se poate.!!!!
6scorpio6
Postat pe 7 Februarie 2009 12:32
Eu mi-am rezervat din ianuarie pentru 20-23 martie un drum la Londra cu avionul dus-intors, cu Wizz Air - e linie noua, deschisa din februarie 2009. Biletul de persoana m-a costat 218 RON - cu tot cu taxa de bagaj a fost 254 RON(rezervare cu plata on-line), la care se mai adauga si o taxa de administrare a platii, de 68 RON, dar e OK, ca eu am luat 2 bilete. In total 500 RON ptr. 2 persoane - adica vreo 112 EUR. Am gasit pe internet cazare la hostel f. central,camera cu 2 locuri,baie si chicineta(o bucatarioara utilata)cu 42 EUR/night/room cu mic dejun inclus(vezi site Torquay@london-hostels.co.uk). (Deci, ptr. 5 nopti te-ar costa 210 EUR impreuna cu cineva.) Eu am trei nopti, adica inca 116 EUR. Transportul in comun cu abonament pe 3 zile te mai costa 18,6 Lire=21 EUR/persoana si transportul aeroport-Londra inca 44 EUR/pers.
In total, pentru 2 persoane, acest sejur costa 358 EUR. La Londra, spre deosebire de Roma sau Paris, exista f. multe obiective unde se intra gratuit; de exemplu: British Museum, Tate Gallery, National Gallery, Greenwich Royal Observatory si multe altele pe care nu mi le amintesc acum - am socotit vreo 12 puncte de atractie in total fara bani si pentru 3 zile ajung.
Mai ramane problema mancarii. Este evident ca la restaurant nu este cazul, iar la Mc Donald's, care este o solutie ieftina oriunde nu prea am chef sa ma duc. Dar cautand pe net am gasit locuri - chiar centrale - unde se mananca mancare indiana si unde un meniu este 4 EUR/persoana, cu mancare sanatoasa si multa. Asa ca ar mai fi inca 50 EUR/2 pers per sejur. Ca sa nu mai spun ca daca am chicineta, pot sa cumpar de la supermarket si sa fac seara ceva ad-hoc, iar ptr. pranz e buna varianta sandwich-ului.
Asa ca 400 EUR ptr. 2 persoane ptr. 3 zile de vizitat mi se pare OK.
Daca vrei sa stai mai mult, iesi mai ieftin, ptr. ca transportul londonez pe 1 saptamana este ceva de genul 26 EUR/persoana. Si mai au o oferta de travel card cu vizite incluse - gratuite - la 77 de obiective unde se plateste si costa ceva de genul 77 lire, facand o economie de vreo 60% la vizite. Toate informatiile le gasesti pe site www.londonpass.com si http://www.tfl.gov.uk/(site-ul oficial al transportului londonez).
Eu imi doresc de multi ani sa ajung, asa ca, incluzand obligatoriu ajutorul divin, voi ajunge acolo unde mi-am dorit. Se pare ca pe site la Wizz Air mai sunt zile in martie cu preturi mici - vezi ca se schimba zilnic preturile, functie de numarul de rezervari.

Succes, indiferent incotro o apuci si multa sanatate,
Claudia
huleaclaudia_lazy
Postat pe 18 Februarie 2009 15:37
Servus Irina ,

iti propunem o vizita la Viena 5-6 zile.
Suntem ghizi turistici si avem o oferta:VIENA SIGUR SI NECOMPLICAT.

Programul este gandit pentru un minigrup de 8 turisti:

Transport SIBIU-VIENA si retur cu microbuz nou ,dublu climatizat , sofer de autocar.
Cazarea IN VIENA in apartamente 2/3 camere, regim hotelier cu camere duble,bucatarie echipata complet,supermarket la parter .
Masa in regie proprie-dupa gustul,programul si pofta fiecaruia.
Ghidaj turistic permanent-vorbitori de germana.

Ex.:5 nopti de cazare + serviciile de mai sus DOAR 250 EURO/PERS.
Transportul in Viena cu abonament saptamanal pe toate liniile-aprox
20 EURO/PERS
Perioada de vizita poate fi mai lunga.
Mai scurta , e pacat-nu merita.

Daca oferta mea este de interes , iti voi trimite detalii si un slide show.
Cu siguranta veti aprecia solutia de a vizita Viena sigur si necomplicat ,asistati de un ghid turistic motivat si cu experienta ,ca fiind una din cele menite sa transforme o excursie intr-o amintire placuta .

Pentru informatii suplimentare , oricand la dispozitia ta si a prietenilor tai:

Adriana si Lucian,

ghizi turistici atestati,vorbitori de germana

E-mail: morosanu_a@hotmail.com

Adriana0
Postat pe 18 Februarie 2009 18:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ocoliti agentia CARAVELLE 1 De la: lazy002197 3 Mai 2010 16:10
Inscrie gratuit unitatea de cazare pe TuristRomania.ro 3 De la: kudika_972485 19 August 2014 14:22
Hotel Club Ephesus Princess Kusadasi 13 De la: miki111 16 August 2009 20:55
vacanta turcia 3 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:05
rauris 6 De la: ligy 12 Martie 2009 21:03