Setari Cookie-uri

Am rau de avion

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Pastile? Somnifere? Alcool? =))
concursKudika
Postat pe 20 Februarie 2009 15:47
Sal!
Zilele trecute cautam pt fetita mea ceva de rau de masina. Nu le-am incercat, dar iti pot spune ce am gasit:
1. "Xalinat"
2. Pt adulti si pt copii peste 12 ani exista in farmacii preparatul Emetostop.
Tableta isi face efectul dupa o ora de la administrare iar efectul dureaza aproximativ 24 de ore.
3. Emetiral
4. Metroclopramid
5. Cocculine - e homeopat, cred ca pe acesta o sa il folosesc.
6. xanax

Oricum, da un search pe google "rau de avion"
danaantonie
Postat pe 2 Martie 2009 09:25
Medicamentul indicat pentru raul de transport(avion, tren de mare viteza, vapor si chiar autoturism)se numeste BONINE. Exista in variante pentru copii si adulti. Toata treaba-i ca-l gasesti in U.S.A. dar, cine stie poate-l poti comanda pe Internet. SIGUR NU VEI STI CE ESTE RAUL DE AVION. Tot in America gasesti SEA-BAND o banda care se pune pe mana pentu a inlatura orice tip de greata (se foloseste pentru gravidute si copii), eu nu am incercat asta. Bafta!
luminitaticolea
Postat pe 2 Martie 2009 10:40
dak intrebi la farmacie de pastile o sa gasesti mai multe tipuri.nu mai stiu exact numele dar sunt unele destule de bune intr-o cutie galbena:D.....eu am luat si nu am avut probleme::)
catalynn1
Postat pe 2 Martie 2009 13:51
problema ta adervarata e ca ai probleme cu ficatul si bila(fierea)
cel mai bine e sa mergi la un medic iti va confirma ce iti spun eu
sau incearca medicina naturista incearca favibil este un ceai ,este amar ca naiba dar te pune pe picioare imediat eu l-am incercat si a mers
marianraileanu
Postat pe 2 Martie 2009 14:27
Raul de masina avion si orice rau provenit din miscare nu vine nici de la stomac nici de la bila ...vine de la vertigi din urechea interioara care provoaca starea de voma ..mai documentati-va inainte sa scrieti un lucru ..
Referitor la medicamente de rau de masina si avion eu recomand EMETOSTOP cu efect garantat testat de mine :))Bafta dragilor !!
ellys1955
Postat pe 3 Martie 2009 16:29
EMETOSTOP da,
in rest sunt aiureli
cel putin la mine nu au efect ...
ellys1955
Postat pe 3 Martie 2009 16:46
nu are nici o legatura cu bila si ficatul
eu am "probleme cu bila si ficatiul dar nu am rau de nimic!si credeti-ma ca le-am incercat pe toate! adik avion, vapor, telecabina,telescaun,masina,autocar, microbuz....etc!in schimb baietelul meu de 5,6 ani are ! am incercat mai multe...dar... in zadar!
neydaby
Postat pe 4 Martie 2009 14:08
EMETOSTOP
whitewizzard
Postat pe 10 Martie 2009 09:01
Si eu care credeam ca rau de avion au doar cei carora le este frica si au fobie de avion.
Roxy1000
Postat pe 14 Martie 2009 14:06
Atentie la copii mici nu se dau aceste medicamente ,
in cazul acesta consulta un pediatru ..in ce priveste fobia de avion (sau nu numai) e diferita de raul de avion ai alte simptome tocmai de aceia se ia Xanax sau echivalente ...
ellaok2000
Postat pe 14 Martie 2009 16:26
Buna ziua!

V-as recomanda sa mancati si sa beti lichide inaite de zbor, nu consumati cafea ,ceai negru si alcool inainte si nici in avion , consumati apa plata cata mai multa pe durata zborului . I cazul in care aveti dureri de urechi f.puternice cereti insotitoarei de zbor sa va prepare ''doua pahare ferbinti'' sau '' two hot cups'' :) , ea va sti despre ce e vorba ;)
Va doresc zboruri placute !
Si va astept printre nori !
Cu drag , Maria
marisaluk2001
Postat pe 15 Martie 2009 11:41
Mei, voi auzit de urechea interna si de otoliti? Dake nu, lasa avionul si ia trenul, daka nici asa nu trece, ia caruta sau stai acasa. Lasa chestia cu ficatul, n-are saracu' nici o legatura. Cautati pe google echilibrul vestibular sau urechea interna si va lamuriti mei akademicienilor mei!!!
rodax_ro2
Postat pe 15 Martie 2009 18:40
Buna, pentru raul de transport ca sa evit medicamentele(in special contradictiile lor) am cumparat bratarile SEA-BAND bazate pe presopunctura.Am luat si pentru fetita (4 ani) si am scapat de stresul cu deplasarile.Le tin in poseta si le pun doar atunci cind simt ca mi se face rau.In 10-15 min imi revin.Fetitei in schimb i le pun cind plecam la drum pentru mai multa siguranta.Sper sa fa fie de folos sfatul meu.
lazy000197
Postat pe 27 Martie 2009 13:01
De la: lazy000197, la data 2009-03-27 13:01:05Buna, pentru raul de transport ca sa evit medicamentele(in special contradictiile lor) am cumparat bratarile SEA-BAND bazate pe presopunctura.Am luat si pentru fetita (4 ani) si am scapat de stresul cu deplasarile.Le tin in poseta si le pun doar atunci cind simt ca mi se face rau.In 10-15 min imi revin.Fetitei in schimb i le pun cind plecam la drum pentru mai multa siguranta.Sper sa fa fie de folos sfatul meu.




dar de unde le-ai cumparat?
neydaby
Postat pe 29 Martie 2009 08:57
De la: neydaby, la data 2009-03-29 08:57:24
De la: lazy000197, la data 2009-03-27 13:01:05Buna, pentru raul de transport ca sa evit medicamentele(in special contraindicatiile lor) am cumparat bratarile SEA-BAND bazate pe presopunctura.Am luat si pentru fetita (4 ani) si am scapat de stresul cu deplasarile.Le tin in poseta si le pun doar atunci cind simt ca mi se face rau.In 10-15 min imi revin.Fetitei in schimb i le pun cind plecam la drum pentru mai multa siguranta.Sper sa fa fie de folos sfatul meu.




dar de unde le-ai cumparat?


Buna, eu le-am luat de la catena pe trapezului.Am gasit pe site ul SEA-BAND.RO lista cu reteaua de distributiile unde sunt listate farmaciile unde poti gasi. www.sea-band.ro/farmacii.php
lazy000197
Postat pe 29 Martie 2009 21:04
sunt frectii la piciorul de lemn toate medicamentele astea minune, nu va mai faceti iluzii. eu sufar de-o viata intreaga de rau de miscare si absolut nimic nu ajuta. dupa 30-35 de ani se atenueaza, asta e cert.cel mai bine e sa inveti sa-ti cunosti organismul si sa eviti anumite chestii. adica: sa-i zici lu' tati sa nu mai conduca masina agresiv si sa puna tot timpul frane, ca-ti da peste cap centrul echilibrului din creier; sa-i spui lu' mami sa nu te indoape cu mancare inainte de a pleca la drum si sa nu-ti mai dea tot felul de chipsuri cand mergi cu masina, ca le versi in primii 30-40 km- e de ajuns sa mananci normal, cat sa nu fie stomacul gol; sa vezi care mirosuri nu-ti convin in masina si le spui parintilor sa renunte la odorizantul care-ti intoarce matzele pe dos; sa nu te agiti in masina, sa nu citesti, in general sa-ti tii capul cat mai drept, fara sa-l misti si sa privesti inainte, pe cat posibil sa ai camp vizual liber in fata (d'aia e bine sa stai pe scaunul din dreapta fatza; din pacate, la copiii sub 12 ani asta nu se poate); la curbe sa incerci, pe cat posibil, sa nu-ti schimbi prea mult pozitia, iar dc simti ca mai ai putin si dai la boboci, culca-te, intinde-te pe bancheta pana trece perioada de drum dificila.si pe cat posibil, renuntati la masina in favoarea trenului.
cat despre avion, cineva avea dreptate mai sus, e diferenta intre frica de avion si raul de avion. frica trece cu una mica, 2 pahare de ceva tare de la tanti stewardesa. in privinta raului de avion nu stiu ce sa zic, eu m-am oprit la frica de avion
asa ca renuntati la legende, invatati sa va cunoasteti corpul si sa va tineti sub control aceasta boala jenanta. si mai ales nu mancati ca spartii inainte de drum.
Shoarezu
Postat pe 30 Iulie 2009 07:21
SUPER RASPUNS! NU GLUMESC! CHIAR -MULTUMESC! SE SIMTE CA ESTI O PERSOANA CU PICIOARELE PE PAMANT......DAQR AI SAU AI AVUT PROBLEME CU "MISCAREA"!
NU STIAM CUM SA MA COMPORT CU FIUL MEU CAND AVEA PROBLEME, INCERCAM SA-L FAC SA SE JOACE, SA SE UITE PE REVISTE, SI TREPTAT AM OBSERVAT EXACT CE-L "DERANJA"! ACUM NU MAI AVEM PREA MARI PROBLEME! BAIETELUL NOSTRU NICI NU A FOST PREA "VORBARET"! A VB. F. TARZIU SI ACEST LUCRU A INGREUNAT SITUATIA!
TOATE BUNE TUTUROR!
neydaby
Postat pe 30 Iulie 2009 21:01
Una dintre cauzele raului de transport, inclusiv de avion, este fobia de viteza, inaltime, zgomot, etc. si tine de sistemul nervos, adica de psihic, intalnindu-se la personalitatile mai complexe si sensibile. Se pot face in prealabil vizite la psiholog, care va va prescrie niste anxiolitice usoare, care sa nu creeze dependenta. F. buna e si autosugestia, care sa te ajute sa invingi spaima de inaltime, atacurile de panica, etc. Poate fi si de la ficat, stomac, etc., deci cauzele raului de avion difera, de la o persoana la alta. Eu as recomanda xanax, pentru cine are probleme cu fobiile in avion, dar e cel mai bine sa se faca o vizita la medic, care va prescrie tratamentul potrivit.
Arielle_lazy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:27
METOCLOPRAMID PASTILE SI TE FACI BINE
kudika025963
Postat pe 25 Decembrie 2009 10:31
Nu este o problema usoara - se manifesta numai la avion sau si la alte mijloace de transport? Pt ca atunci, daca apare la orice mijloc de transport, este vorba de rau de transport in general, adica o afectiune a urechii interne sau chiar tratat cu un medicament usor anti-greata. In rest, trebuie vazut: sunt atacuri de panica? Sau ce anume inseamna exact acest rau de avion? Se mai poate manifesta la decolari bruste sau atunci cand zboara destul de sus - si se recomanda mestecarea continua a unei bomboane sau guma. Toate bune
kudika072343
Postat pe 25 Decembrie 2009 11:19
Buna,

Pentru raul de avion si pentru a evita medicamentele ,in special contraindicatiile lor eu folosesc bratarile SEA-BAND ,bazate pe presopunctura .Le tin cu mine in permanenta ,mai ales ca am si rau de masina .Cand simt ca mi se face rau ,mi le pun .Asa am scapat de stresul cu raul de masina si avion .
kudika_9653
Postat pe 12 Iunie 2012 14:23
Ai-rau-de-avion ? mergi pe jos
kudika_9420
Postat pe 12 Iunie 2012 14:32
EU SUNT URSU ,URSU ESTE URSU,DAR TU URSU CINE ESTI?
kudika_9635
Postat pe 12 Iunie 2012 14:47
Sea- Band este un gunoi ! Am vazut masculi intr-o barca pe Dunare , borand ca gheizerele ... toti cu Sea-Band . Zaceau mototoliti . Oricum , pana sa aflu daca am rau de avion ... stiu sigur ca am frica ! Nu , de fapt , groaza ! Vreau sa ajung in Barcelona , in iunie . Ma pregatesc psihic pentru impactul cu 60 de ore de autocar pestilential indiferent de numarul de stele ... se ajunge inevitabil la dureroase descaltari si exhalari de axile imblanite ... si inghinale transpirate ... Toti prietenii se lupta cu decizia mea sinucigasa dar m-am hotarat : trebuie sa-mi aflu noi limite ! Ramane autocarul ! Candva mai exista Torecan ... sigur nu-i cazul unui cocktail joint-vodka-martini ... Si apoi , de ce sa faci trei ore lejer cand poti sa te chinuiesti trei zile ? Masochismul nu-i de-un fel ...
kudika_33608
Postat pe 15 Aprilie 2013 00:48
Cocculine am incercat si eu pentru baietelul meu de 3 ani si a functionat la un drum de o ora. O sa incerca vara asta si la drumuri mai lungi. Preturi bune la remedii homeopate sunt in farmacia online guturai.
Guturai
Postat pe 16 Iunie 2015 11:58
Rau de avion? Ca asta asa cum au scirs toti pe aici are leac medicamentos, ca orice rau de miscare. Sau frica de avion-aviophopbia?? Daca stie cineva un leac pentru asta ar fi mare lucru....
gand-calator
Postat pe 30 Ianuarie 2017 10:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Furt din bagaje 1 De la: corporatista 20 Ianuarie 2017 12:49
Kudika, sunteti niste tzepari! 2 De la: haxxy40 26 Martie 2016 11:14
avion catre praga? 9 De la: kudika368087 16 Februarie 2011 15:15
giro international 1 De la: kudika_6815 7 Mai 2012 22:39
am gasit site cu bursa gratuita de calatorii ocazionale/regulate 3 De la: kudika226898 10 Septembrie 2010 17:58