Setari Cookie-uri

Castelul din Hunedoara

Buna, as vrea sa vizitez castelul din Hunedoara si mi-ar face placere sa aud pararile celor care au fost pe acolo, ah, si mentionez ca o sa am cam 3 ore la dispozitie intre trenuri, or sa imi ajunga 3 ore sa vizitez castelul? E departe de gara? Astept pareri, multumesc
sweetseawhisper
Postat pe 24 Martie 2009 11:44
Castelul e super, da e un pic departe de gara, dar iei un taxi...e f ieftin....trebuie sa afli orarul e deschis pana la 5...pm in 3 ore se poate vizita...
Maiagrosu
Postat pe 30 Martie 2009 08:02
3 ore sunt suficiente sa-l vizitezi. Merita vazut, desi e cam sobru (secolul 15, na!) Daca ai camera foto, neaparat s-o iei cu tine; poti prinde o multime de cadre faine, si nu ma refer la gen vedere. Enjoy!
ioanah
Postat pe 30 Martie 2009 08:25
Eu sunt fascinata de acest castel. E o minunatie!
Daca iti place stilul gotic, 3 ore nu sunt suficiente pentru a-i descoperi fiecare coltisor.
Dar, si 15 minute daca ai la dispozitie, vizita e extraordinara si merita orice efort!
Redcathrene
Postat pe 30 Martie 2009 10:48
Poate ai timp sa-ti faci sa vizitezi si Cetatea Devei un loc foarte frumos de unde se vede orsul si toata zona. Accesul se poate face pana sus si cu telecabina. Merita vazuta.. :)
dragosfruja
Postat pe 30 Martie 2009 10:58
EU AM FOST IN 2008 ESTE MINUNAT MERITA SA IL VIZITEZI.AI SUFICIENT TIMP.
luminita_raducanu
Postat pe 30 Martie 2009 13:03
multumesc pentru raspunsuri insemna ca pot sta linistita si o sa ma bucur de vizita la castel, si ,daca am timp o sa incerc sa vizitez si cetatea devei
sweetseawhisper
Postat pe 30 Martie 2009 15:07
Castelul e la max 10 minute de gara! Eu sunt din Hunedoara asa ca poti linistit sa mergi sa il vizitezi, sa papi ceva si apoi sa te reintorci la gara! Hunedoara e un oras mic!
Ah, have fun!
negreaalina
Postat pe 30 Martie 2009 16:11
Cetatea Devei este in constructie insa vederea de acolo este superba, merita vazut orasul de-acolo ;) iar Castelul este foarte frumos oricand, am fost si vara si iarna este la fel de frumos.
cmiu
Postat pe 30 Martie 2009 17:11
Castelul ne este drag. Este superb. In ultima vreme a inceput, parca, sa prinda viata. Se organizeaza multe spectacole. Pacat ca programul de vizita este doar pana la ora 17,00. Gara, la capat de linie, parca ar fi parasita. Avem si un combinat siderurgic, parasit si el in cea mai mare parte. De asemenea si o gradina zoologica care adaposteste cateva animale. Candva acest oras era de invidiat. Barajul de la Cincis a adus multe personalitati sa-si petreaca momente de neuitat. Vara e superb. Vaile deschise asteapta locuitorii orasului in weekend sa se destinda. Sunt locuri minunate, fapt pentru care locuiesc in acest oras. Acum arata ca in vreme de criza, care la noi a inceput in urma cu 20 de ani. Sunt multe de spus....Va doresc clipe minunate in orasul nostru!
ion_popescuhd
Postat pe 30 Martie 2009 18:48
Eu am vizitat Castelul Huniazilor de doua ori si inca as mai vrea sa il vad.Cineva spunea foarte bine aici ca daca iti place stilul gotic(un stil extraordinar as zice eu) atunci cu siguranta 3 ore e timp putin.Dupa parerea mea ai nevoie de timp ca sa vezi castelul pe indelete si poti sa il vezi si in 3 ore dar destul de fugitiv asta insemnind sa treci pe linga anumite lucruri fara sa le dai importanta cuvienita.Si crede-ma , fiecare loc merita vazut.Castelul e magnific.si eu nu as face greseala sa il vad in graba.
Demmi
Postat pe 31 Martie 2009 02:03
Buna eu sunt din Hunedoara o sa aio ce vedea este foarte frumos si se filmeaza multe filme de epoca la noi la casrel. Nu e departe de gara eu zica ca iti ajung 3 ore sa il vizitezi. Te astept pe la hunedoara. pa
birsan_emanuela
Postat pe 31 Martie 2009 12:49
De la: DORRY, la data 2009-03-31 02:03:12Eu am vizitat Castelul Huniazilor de doua ori si inca as mai vrea sa il vad.Cineva spunea foarte bine aici ca daca iti place stilul gotic(un stil extraordinar as zice eu) atunci cu siguranta 3 ore e timp putin.Dupa parerea mea ai nevoie de timp ca sa vezi castelul pe indelete si poti sa il vezi si in 3 ore dar destul de fugitiv asta insemnind sa treci pe linga anumite lucruri fara sa le dai importanta cuvienita.Si crede-ma , fiecare loc merita vazut.Castelul e magnific.si eu nu as face greseala sa il vad in graba.

of, te inteleg, si mie imi place enorm stilul gotic, dar nu prea am ce face, atata timp am la dispozitie...eu vin cu trenul din timisoara si altfel nu as avea cu ce sa ma intorc, daca pierd trenul respectiv...
sweetseawhisper
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:54
Anul trecut, prin august, la Deva, Cetatea Devei era in renovare. Si o sa mai fie asa inca vreo 3 - 4 ani. Nici muzeul culturii dacice nu era deschis, tot renovare. Pacat!
mpalade
Postat pe 10 Aprilie 2009 02:40
Multumesc tuturor pentru sfaturi si interes! Am intarziat sa postez, dar iata ca niciodata nu-i prea tarziu am ajuns la Castel, si a fost fff frumos! Magic chiar! Recomand tuturor sa ajunga pe acolo, macar o data
sweetseawhisper
Postat pe 21 Mai 2010 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Grecia si criza, ce facem? 31 De la: elenacristina90 17 Iunie 2010 11:13
Pensiunea Lucinel - Viena 3 De la: vladgg_19 4 Mai 2011 08:17
AlfaTravel 1 De la: AlfaTravel 4 Februarie 2010 15:08
Incepe o afacere cu investitie minima 1 De la: Riada22 16 Mai 2009 23:46
o data in viata merita vazut BALCICUL!!!! 17 De la: papusik 19 Iunie 2009 11:01