Setari Cookie-uri

pahare pentru miri

sunt f frumoase si o amintire minunata, le putem refolosi in serile romantice in cuplu... eu pledez pentru cele piztate manual, am vazut asa ceva la nunta unor prieteni, superbee... nu se compara cu finditele si jnururile

Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:06
Eu nu am vrut pahare speciale. Paharele noastre au avut picioarele imbracate in servetele, foarte ingenios legate. Am vrut sa creez o stare frumoasa, de egalitate.
fantome
Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:59
mi-am luat deja paharele ptr nunta de f mult timp
probabil veti spune ca sunt nebuna insa le-am vz intr-un magazin la munte, care se ocupa numai cu asa ceva si pur si simplu nu am putut sa rezist
pe vremea aceea nu aveam nici nunta pusa
insa nu a contat, m-am gandit k le vom intrebuinta noi sau eu in fine
mi-au placut pentru ca sunt f deosebite, asa imperiale, albe nu sunt transpatente cu picior inalt si partra de sus vine ca o cuoa, nu pot sa explic exact.Iar pe ele au un model grecesc cu auriu, pentru ca eu asa vreau tot decorul pentru nunta
oricum imi plac f mult. dau mult mai bine decat cele cu fundite, tulle, etc...eu imi doresc nunta un pic mai eleganta si vreau sa cam lipseasca unele elemente
iulik_flore
Postat pe 8 Decembrie 2008 11:59
Si eu am ales pentru nunta niste pagare mari aurii, asortate cu noi si cu ambientul. Mi-au placut mai mult decat cele clasice cu fundite si mi s-au parut mai elegante.
La fel de mult imi plac si mi se par o alegere inspirata cele pictate manual alese in nuanta nuntii.
bastiuta
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:11
da, sau cele din argint
iulik_flore
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:05
De la: iulika_flore, la data 2009-01-06 12:05:47da, sau cele din argint

Da si cupele de argin sunt deosebite, dar la mine nu se asortau k totul era cu auriu.
bastiuta
Postat pe 6 Ianuarie 2009 17:44
pai asa vreau si eu alina_huhuie

totul pe auriu de aceea paharele sunt albe, usor transparante si incrustate cu auriu
iulik_flore
Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:14
De la: iulika_flore, la data 2009-01-07 14:14:25pai asa vreau si eu alina_huhuie

totul pe auriu de aceea paharele sunt albe, usor transparante si incrustate cu auriu


Super ! ale mele nu erau transparente, erau tot un fel de auriu si cu un model mai auriu ca paharul, sclipicios. Vai ce explicatie aurie ti-am dat lasa k pun o poza cu ele, sa te uiti dak vrei.
bastiuta
Postat pe 7 Ianuarie 2009 20:22
dar nu va-ti gandit sa va lipiti frumusel pe pahare mici particele din dantela rochitei voastre?! evrisoara mea asa a facut la cununia civila si erau superbe, nu am mai vazut ca acelea..insa la cununia religioasa de anul asta a uitat de ele acasa si stiu doar ca aveau pietricele swarowscki sau cum se scrie
agny
Postat pe 8 Ianuarie 2009 00:15
swarovsky

dar nu-i problema...dar, am mai vz asa undeva

dar in cazul in care nu imi fac rochia pe comanda...de unde iau dantela? k doar nu mi-o decupez
iulik_flore
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:09
De la: alina_hahuie, la data 2009-01-07 20:22:18
De la: iulika_flore, la data 2009-01-07 14:14:25pai asa vreau si eu alina_huhuie

totul pe auriu de aceea paharele sunt albe, usor transparante si incrustate cu auriu


Super ! ale mele nu erau transparente, erau tot un fel de auriu si cu un model mai auriu ca paharul, sclipicios. Vai ce explicatie aurie ti-am dat lasa k pun o poza cu ele, sa te uiti dak vrei.



nu, nu, nici ale mele nu sunt transparente...cred ca nu m-am exprimat eu destul de bine

sunt inaltute si au forma de cupa regala
iulik_flore
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:10
De la: iulika_flore, la data 2009-01-08 12:09:48 swarovsky

dar nu-i problema...dar, am mai vz asa undeva

dar in cazul in care nu imi fac rochia pe comanda...de unde iau dantela? k doar nu mi-o decupez


aici asa e, dar cred ca se poate face rost de astfel de material. Intrebi la magazin daca poti face de undeva rost de material si te asigur ca te "rezolva" imediat :P
Eu inca nu am nunta planificata, doar discutii intime intre mine si puiu meu, dar cred ca deja stiu 90% cum o sa fie nunta mea
agny
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:50
De la: aaggnnyy, la data 2009-01-08 00:15:27dar nu va-ti gandit sa va lipiti frumusel pe pahare mici particele din dantela rochitei voastre?! evrisoara mea asa a facut la cununia civila si erau superbe, nu am mai vazut ca acelea..insa la cununia religioasa de anul asta a uitat de ele acasa si stiu doar ca aveau pietricele swarowscki sau cum se scrie

Ideea e super interesanta dar k sa ai bucatele din dantela rochiei trebuie sa-ti fi cumparat tu materialul sau sa o rogi pe cea de la casa de moda sa-ti deca cateva resturi de dantela. In cazul in care iti iei rochia gata facuta din magazin nu prea sunt sanse.
bastiuta
Postat pe 8 Ianuarie 2009 17:54
De la: alina_hahuie, la data 2009-01-08 17:54:20
De la: aaggnnyy, la data 2009-01-08 00:15:27dar nu va-ti gandit sa va lipiti frumusel pe pahare mici particele din dantela rochitei voastre?! evrisoara mea asa a facut la cununia civila si erau superbe, nu am mai vazut ca acelea..insa la cununia religioasa de anul asta a uitat de ele acasa si stiu doar ca aveau pietricele swarowscki sau cum se scrie

Ideea e super interesanta dar k sa ai bucatele din dantela rochiei trebuie sa-ti fi cumparat tu materialul sau sa o rogi pe cea de la casa de moda sa-ti deca cateva resturi de dantela. In cazul in care iti iei rochia gata facuta din magazin nu prea sunt sanse.


sti de ce zic eu ca mai sunt sanse si in cazul in care cumperi de la un magazin?! In acest caz acel model de rochita se gaseste in mai multe exemplare si marimi si sigur o miresica si-a facut retusuri la rochitza ceea ce implica si foarfeca si in general aceste retursuri sunt asigurate de magazinul respectiv ( 99% din cazuri) iar doamna croitoreasa nu arunca asa repede materialul ramas in mod special daca ii si place . Spun din experienta faptului ca mamaitza mea e croitoreasa si daca ma duc la ea gasesc bucatele de material si de acum 30 d eani .
Pupici si poate o sa mai intru sa vb cu voi pe acest forum chiar daca nu am nunta fixata inca. E o problema?! va suparati daca va dau sfaturi chiar daca nu am trecut fizic prin experienta de mireasa dar prin cea de mana dreapta a miresei de n ori :P?!
agny
Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:06
De la: aaggnnyy, la data 2009-01-09 11:06:39
De la: alina_hahuie, la data 2009-01-08 17:54:20
De la: aaggnnyy, la data 2009-01-08 00:15:27dar nu va-ti gandit sa va lipiti frumusel pe pahare mici particele din dantela rochitei voastre?! evrisoara mea asa a facut la cununia civila si erau superbe, nu am mai vazut ca acelea..insa la cununia religioasa de anul asta a uitat de ele acasa si stiu doar ca aveau pietricele swarowscki sau cum se scrie

Ideea e super interesanta dar k sa ai bucatele din dantela rochiei trebuie sa-ti fi cumparat tu materialul sau sa o rogi pe cea de la casa de moda sa-ti deca cateva resturi de dantela. In cazul in care iti iei rochia gata facuta din magazin nu prea sunt sanse.


sti de ce zic eu ca mai sunt sanse si in cazul in care cumperi de la un magazin?! In acest caz acel model de rochita se gaseste in mai multe exemplare si marimi si sigur o miresica si-a facut retusuri la rochitza ceea ce implica si foarfeca si in general aceste retursuri sunt asigurate de magazinul respectiv ( 99% din cazuri) iar doamna croitoreasa nu arunca asa repede materialul ramas in mod special daca ii si place . Spun din experienta faptului ca mamaitza mea e croitoreasa si daca ma duc la ea gasesc bucatele de material si de acum 30 d eani .
Pupici si poate o sa mai intru sa vb cu voi pe acest forum chiar daca nu am nunta fixata inca. E o problema?! va suparati daca va dau sfaturi chiar daca nu am trecut fizic prin experienta de mireasa dar prin cea de mana dreapta a miresei de n ori :P?!


stai linisitita iubita
marea majoritate care suntem prezente aici nu am facut inca nunta
care e problema?
oricine poate veni sa se dea cu parerea
chiar si barbatii sau persoanele mai in varsta
este interesant sa ascultam si alte pareri

cat despre rochitza mea, este mai complicat ptr k s-ar putea sa mi-o aduca din afara si in cazul asta este mai complicat

oricum avea o sa fie din tulle simplu...si deci nu prea are farmec dc nu e dantela brodata

oricum ideea este f buna, mai ales dc se creeaza un contrast, de ex paharul negru sau alta culoare
iulik_flore
Postat pe 9 Ianuarie 2009 12:01
asa este, daca e contrast arata mai bine. Paharul care l-am vazut eu era transparent dar dantela era un rosu spre grena si era aranjata superb pe pahar. Am decupat decta florile din dantela si le-am pus pe cupa, pe urma pem picior am taiat un fel de tulpina din cusaturile dantelei si pe picior alte flori mai mari, au fost superbe.
Propunerea mea este sa nu cumparati cupe deja "tunate" din comert pentru ca sincer marea majoritate mie imi par groaznice si de prost gust. Cupele mirilor trebuie sa fie speciale sincer, trebuie sa iasa din banal si sa se diferentieze de ale celorlalti iar daca ar mai fi facut si de voi ar fi o amintire superba. Acum depinde de voi daca vreti sa faceti la fel si cupele nasilor .
Daca nu se poate pune dantela din rochitza d emireasa puteti cumpara pietricele si le putetiaplica cu ajutorul siliconului sau alt gen de "lipici" sub diferite forme...trebuie doar putina imaginatie
pupici
agny
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:00


BRAVO AAGGNNYY

IMI PLACE CUM GANDESTI!!!! SE VEDE K ESTI UNA DINTRE MISRESICILE CARE ISI DAU INTERESUL SI SE PREOCUPA PTR NUNTA EI
iulik_flore
Postat pe 10 Ianuarie 2009 18:23
De la: iulika_flore, la data 2009-01-10 18:23:56

BRAVO AAGGNNYY

IMI PLACE CUM GANDESTI!!!! SE VEDE K ESTI UNA DINTRE MISRESICILE CARE ISI DAU INTERESUL SI SE PREOCUPA PTR NUNTA EI


multumim multumim frumos

asta e parerea mea si sper ca si nunta mea sa fie una placuta, frumoas,a nu de "fitze" ci doar cu bun gust si eleganta.

Sincer in vara lui 2008 chiar am vrut sa ma apuc sa consiliezi nunti pentru ca am multe idei si aveam si timp liber sa ma ocup dar nu am avut cum din pacate...poate reusesc anul asta
pupici
agny
Postat pe 11 Ianuarie 2009 16:39
da da si eu m-am gandit, cred ca mi-ar placea maxim
si eu am o imaginatie iesita din comun in sensul bun al cuvantului

si majoritatea miresicilor imi cer sfatul, pe la nuntile pe la care merg

iar mie imi place sa le ajut si sa ma implic
iulik_flore
Postat pe 12 Ianuarie 2009 11:02
buna fetele. eu mi-as fi dorit sa avem niste pahare mai deosebite dar din pacate nu am gasit nimik.
dar o sa am ocazia sa le cumpar viitorilor mei finuti.
mie imi plac mult pe cele pe care le-am gasit acum mai ales ca sde fac la comanda.
www.andrecristal.ro
flururas
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:37
Wow sunt superbe cupele ...cred ca merita sa faci si pentru casa de acolo comanda :D
of deabi astept sa ma angajez ca am anumite lucruri pe care vreau neaparat sa mi le cumpar
tineti-mi pumnii sa ma angajez plssssss
agny
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:09
daaa!!!

in genul paharelor de acolo am si eu acasa pentru nunta

chiar asa sunt! seamana f bine cu unele de acolo

f frumoase
iulik_flore
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:17
eu am gasit niste cupe interesante, par mai curand niste pocaluri, la sectiunea "accesorii de nunta" de pe www.vallettaglass.com/ro
meet_me_upstairs
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:52
Am si eu o intrebare> la noi e obiceiul ca mirii sa sparga paharele dupa ce beau sampania. Nu stiu ce se intampla cu cioburile! Si in cazul asta de ce sa imi iau niste pahare de 100 lei?!
v_anamaria_grace
Postat pe 17 Februarie 2009 22:49
Si noi am spart paharele... dar nu pe ale noastre ci pe ale restaurantului. In contract am avut un procent de 2% din consumatie destinat sparturilor, asa ca nu ne-am facut probleme. La plecare mi-au dat partea de sus a tortului cu tot cu farfurie seful de sala zicand ca "s-a spart", deci e platita.
fantome
Postat pe 18 Februarie 2009 09:12
De la: fantome, la data 2009-02-18 09:12:53Si noi am spart paharele... dar nu pe ale noastre ci pe ale restaurantului. In contract am avut un procent de 2% din consumatie destinat sparturilor, asa ca nu ne-am facut probleme. La plecare mi-au dat partea de sus a tortului cu tot cu farfurie seful de sala zicand ca "s-a spart", deci e platita.


ce tare!!!
iulik_flore
Postat pe 20 Februarie 2009 17:23
Si eu mi-am luat deja paharele si mai am cateva luni pana la nunta...sunt pahare de sampanie simple, pe care o sa mi le ornez o prietena care se pricepe la asa ceva Cred ca am iesit mult mai ieftin asa...2 seturi de 6 pahare cu 17 lei setul in loc de nu stiu cate sute de lei
AdyAdriana_grace
Postat pe 20 Februarie 2009 18:08
cu siguranta ai iesit mai ieftin si eu mi-am ornat singura paharele si au iesit superbe,iar duap calculele mele am dat cam 10 lei deci daca aveti imaginatie puneti-o la treba nu va strica o cheltuiala mai mica.nunta e destul de scumpa .
mihaelaonu
Postat pe 22 Martie 2009 15:33
Eu nu prea ma pricep la decorat pahare asa ca mi le-am comandat de-aici: http://www.ralex-events.go.ro/ , sunt super OK si in plus nu am mai vazut modelul asta!

Postat pe 30 Martie 2009 17:29
Eu mi-am luat pahare Rose Garden de aici http://sclipiridenunta.wordpress.com. Mi se par mai altfel decat cele cu funde si snururi
sweetredcrazy
Postat pe 31 Martie 2009 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Restaurante Neamt 3 De la: marry 18 Martie 2010 16:05
IN 2009 CAND NU SE FAC NUNTI ???? SI CAND CADE PASTELE ??? 20 De la: grace003710 30 Noiembrie 2009 21:04
mirese timisoara 4 De la: cj25har 9 Iunie 2010 10:48
Cedez restaurant nunta 3 De la: Dementa_grace 4 Octombrie 2010 22:38
De unde imi iau rochia? 3 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:53