Setari Cookie-uri

off topic pentru mirese - cum e dupa nunta?

Zic eu ca ar trebui sa facem un subiect pe forumul despre cum este viata si dupa nunta! ca doar daca tot ne intalnim aici si povestim despre nunta, sa povestim si cum continuua viata!HIHIHI... si poate in cativa ani ne intalnim cu toate undeva... daca ramanem fidele forumului si dupa nunta!

Postat pe 24 Decembrie 2008 23:43
putem ramane fidele si aici emilia

cu impresii de dupa si sfaturi pentru noile miresici

putem veni cu povestiri noi, experiente, idei, ce am invatat din intamplarile noastre, etc.

fetelor ati fost la targul de nunti de la Rin Grand Hotel?

Ia uitati ce am gasit!!!!

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Tendinte_pentru_mirese_la_Wedding_and_Fashion_Show.html
iulik_flore
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:21
De la: emilia0, la data 2008-12-24 23:43:43Zic eu ca ar trebui sa facem un subiect pe forumul despre cum este viata si dupa nunta! ca doar daca tot ne intalnim aici si povestim despre nunta, sa povestim si cum continuua viata!HIHIHI... si poate in cativa ani ne intalnim cu toate undeva... daca ramanem fidele forumului si dupa nunta!


Ce-ti pot spune eu dupa o experienta de 5 luni ( suntem abia la inceput) este ca e mai bine k pana acum. E adevarat k e greu si k trebuie sa mai lasi de la tine si sa te obisnuiesti cu noul stil de viata, dar parca relatia dintre noi e mai stransa, mai calda si mai solida decat inainte.
Se cunoaste ca avem si binecuvantarea lui Dumnezeu in ceea ce facem.
bastiuta
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:33
Si eu ma intreb adesea: cum o fi dupa nunta? Noi o avem in septembrie, anul acesta. Nu locuim impreuna inca, pentru ca nu este inca gata casuta noastra. Tocmai de aceea imi e f. teama ca nu cumva sa nu ma pot obisnui cu prezenta lui continua in casa, cu tabieturile lui. Sau daca nu se poate obisnui el cu ale mele... Imi fac tot felul de ganduri si teama creste.
Nu sunt o mare gospodina, majoritatea timpului il dedic serviciului meu, chiar si in timpul liber pe care il am, sunt o mare dezordonata, nu ma cred in stare sa intretin o casa (gen platit facturi la timp) etc... Si ma tot gandesc: poate fi mai rau decat atat? O mai fi cineva asa.. ca mine? Si cu toate astea, pentru ca stie cum sunt, el ma iubeste. Dar dupa casatorie va mai fi oare la fel?
Ana_Maria_Dinca
Postat pe 1 Februarie 2009 23:35
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_ultra_moderne.html

fetelor am gasit asta, sunt superbe rochitele

eu sunt abonata aici si le primesc mereu
iulik_flore
Postat pe 3 Februarie 2009 12:33
De la: Ana_Maria_Dinca, la data 2009-02-01 23:35:04Si eu ma intreb adesea: cum o fi dupa nunta? Noi o avem in septembrie, anul acesta. Nu locuim impreuna inca, pentru ca nu este inca gata casuta noastra. Tocmai de aceea imi e f. teama ca nu cumva sa nu ma pot obisnui cu prezenta lui continua in casa, cu tabieturile lui. Sau daca nu se poate obisnui el cu ale mele... Imi fac tot felul de ganduri si teama creste.
Nu sunt o mare gospodina, majoritatea timpului il dedic serviciului meu, chiar si in timpul liber pe care il am, sunt o mare dezordonata, nu ma cred in stare sa intretin o casa (gen platit facturi la timp) etc... Si ma tot gandesc: poate fi mai rau decat atat? O mai fi cineva asa.. ca mine? Si cu toate astea, pentru ca stie cum sunt, el ma iubeste. Dar dupa casatorie va mai fi oare la fel?


Stai linistita ca va veti obisnui. Vor mai fi mici conflicte pt k fiecare e obisnuit sa faca intr-un anume fel un anumit lucru si incearca sa impuna varianta lui si celuilalt pt k o considera mai buna. Ne-am lovit si noi de chestia asta, mai ales k nici noi n-am stat impreuna decat dupa nunta.
Nu sunt nici eu nici pe departe vreo gospodina, din contra sunt dezordonata si n-am aproape nici o treaba cu gatitul.
Dar pt k ne iubim invatam unul de la altul. La inceput am protestat, acum m-am obisnuit sa fac patul in fiecare zi sau sa nu mai las farduri imprastiate peste tot. La fel si el sta mai putin in fata calculatorului si si-a mai schimbat si alte obiceiuri.
Asa k nu trebuie sa-ti faci griji, daca exista dragoste si bunavointa fiecare lasa de la el pt k amandurora sa le fie bine.
bastiuta
Postat pe 3 Februarie 2009 12:39
pentru mine a fost ... greu dupa nunta. Asta pentru ca suntem amandoi doua firi tari si ne e grau sa lasam unul de la altul;. cu toate ca am avut o relatie de mai bine de 4 ani inainte de nunta si deci ne cunosteam destul de bine, ne iubeam..(ne iubim si acum.) a fost destul de greu. noi ne-am mutata impreuna inainte cu un an de nunta. si la partea asta ma refer..la cum e "dupa". Ne certam zilnic.. nu eram obisnuita sa aud sforaituri noaptea ..el vrea sa se culce devreme, eu stau pana tarziu, el face galagie dimineata cand se trezeste..eu vreau sa mai dorm... nu ii placea mancare gatita de mine, ca era obisnuit cu a ma-sii... nu ii place sa pun Lenor la rufe..ca miros naspa... el nu suporta sa umble cineva in sifonier la hainele lui.. mie nu imi pl;ace sa mi se umble in birou.. si lista poate continua.. A fost foarte greu..ne-am certat ca niciodata.. Simteam ca am spatiul invadat. Si eu si el.. Insa..am trecut peste asta, am facut amandoi compromisuri fara sa ne dam seama sau sa recunoastem... SI acum nu mai avem niciun fel de probleme. Ne-am obisnuit. ne-am acomodat. ne-am invatat sa traim frumos unul cu altul.
lady_me
Postat pe 14 Martie 2009 15:12
Nu e in toate cazurile asa. depinde acum foarte mult, cred, de caracterul fiecaruia. Comunicarea e cea mai importanta intr-o casnicie. e strans legata cu iubirea. daca aceste doua lucruri nu exista... in stransa legatura..atunci nu poate exista o casnicie frumoasa. Am si niste cunostinte care nu au avut niciun fel de probleme dupa casatorie..
hm... la mine au fost... si poate ca a fost mai bine ca au fost, ca am clarificat toate lucrurile.. pentru ca acum sa putem sa traim..bine..frumos..
lady_me
Postat pe 14 Martie 2009 15:16
Pai eu deja locuiam cu logodnicul meu de la ...logodna, adica de 3 ani, asa ca nu s-au schimbat multe in privinta asta. Singura schimbare pe care am simtit-o a fost ca ne-am inteles mult mai bine si am inceput sa avem mai multa incredere unul in celalalt si in noi, bineinteles. Casatoria parca ne-a "cimentat" relatia. Asta daca te referi la viata de cuplu dupa nunta.

Daca te referi la primele zile, imediat dupa nunta...E! Multa oboseala si multa alergatura (du oamenii la gara, impaca-i pe aia care sunt suparati din fel si fel de motive, plateste ce mai e de platit, ciorba de potroace, pentru cine face, etc.). Pe cat de frumos aratai cu o seara in urma, in rochita, machiata si coafata, pe atat arati de obosita, ciufulita, cu cearcane si pungi sub ochi, cu dureri de picioare (o, da! nici n-o sa mai vrei sa iti vezi pantofiorii gingasi de la nunta!)...Si o sa iti vina sa le dai in cap la toti ca nu mai pleaca odata . N-o sa vrei decat sa fi cu sotiorul tau, sa faci o baita calda si sa dormi vreo 2 zile....in LINISTE.
Alexuta_grace
Postat pe 14 Aprilie 2009 10:03
Crede-ma ca ai sa ramai surprinsa de ceea ce presupune locuitul impreuna. Chiar si acum ma gandesc ca pentru mine pasul cel mai mare a fost atunci cand am acceptat sa ne mutam impreuna cu 3 ani in urma....In primele luni am crezut ca ori mor eu, ori moare el. Din fericire nu a murit nimeni, iar acum nici nu imi imaginez casa fara el, fara ceasca de cafea nespalata in chiuveta din bucatarie, fara hainele lasate pe pat, fara ambalajele de dulciuri peste tot prin bucatarie...
De la: Ana_Maria_Dinca, la data 2009-02-01 23:35:04Si eu ma intreb adesea: cum o fi dupa nunta? Noi o avem in septembrie, anul acesta. Nu locuim impreuna inca, pentru ca nu este inca gata casuta noastra. Tocmai de aceea imi e f. teama ca nu cumva sa nu ma pot obisnui cu prezenta lui continua in casa, cu tabieturile lui. Sau daca nu se poate obisnui el cu ale mele... Imi fac tot felul de ganduri si teama creste.
Nu sunt o mare gospodina, majoritatea timpului il dedic serviciului meu, chiar si in timpul liber pe care il am, sunt o mare dezordonata, nu ma cred in stare sa intretin o casa (gen platit facturi la timp) etc... Si ma tot gandesc: poate fi mai rau decat atat? O mai fi cineva asa.. ca mine? Si cu toate astea, pentru ca stie cum sunt, el ma iubeste. Dar dupa casatorie va mai fi oare la fel?
radut2004
Postat pe 12 Mai 2009 18:34
De la: Ana_Maria_Dinca, la data 2009-02-01 23:35:04Si eu ma intreb adesea: cum o fi dupa nunta? Noi o avem in septembrie, anul acesta. Nu locuim impreuna inca, pentru ca nu este inca gata casuta noastra. Tocmai de aceea imi e f. teama ca nu cumva sa nu ma pot obisnui cu prezenta lui continua in casa, cu tabieturile lui. Sau daca nu se poate obisnui el cu ale mele... Imi fac tot felul de ganduri si teama creste.
Nu sunt o mare gospodina, majoritatea timpului il dedic serviciului meu, chiar si in timpul liber pe care il am, sunt o mare dezordonata, nu ma cred in stare sa intretin o casa (gen platit facturi la timp) etc... Si ma tot gandesc: poate fi mai rau decat atat? O mai fi cineva asa.. ca mine? Si cu toate astea, pentru ca stie cum sunt, el ma iubeste. Dar dupa casatorie va mai fi oare la fel?


sa stii ca in mre masura depinde de tine
la mine a functionat cum il formezi asa il ai
- ve-ti invata sa lasati unul dupa altul
- plata facturilor nu o faci tu ci il inveti pur si simplu sa pl el (asa ca pe copii mici)
- chiar si de curatenie se poate apuca al meu de ex aspira
- mancare din pacate va tb sa faci la un momentdat, aici din nou il chemi cu tine in buc sa te ajute la curatat cartofi si probabil va zice ca si al meu ca merge sa se uite un pic la meci

- de strans mai strange si el dupa mine, dar de cele mai multe ori eu
- daca esti credincioasa il vei INVATA sa mearga la Biserica cel putin doua Dumnici/luna 2 ore nu moare nimeni - femeia este preotul casei

si uite asa, sa stiti ca e super viata de familie, mie imi place acum este mult mai multa incredere si iubire

va pup si va doresc la toate casnicia pe care o doriti
laura02maria
Postat pe 19 Mai 2009 19:52
iulik_flore
Postat pe 20 Mai 2009 12:59
Hi hi...ce mumooos Mai spuuuneti, mai spuuneti, pt. viitoarele sotioare !
wmarsew
Postat pe 9 August 2009 21:41
Buna la toate si eu sunt casatorita de 3 saptamani am locuit impreuna 1 an jumate inainte de nunta si vreau sa va spun ca acum este mult mai frumos si ne intelegem mult mai bine ca si inainte de nunta.Dar sa ii invatati de la inceput sa va ajute, orice lucru minor conteaza la un moment dat.Mie imi place sa stau la bucatarie ador sa gatesc sa fac prajituri dar ma ajuta si el la curatat cartofi sau sa faca o salata la curatenie doar si el convietuieste in aceeasi casa nu putem face noi toate treburile.Sa-i invatati sa va ajute nu sa stea in varful patului si sa dea ordine.Casa de piatra la toate miresicile.
kudika045729
Postat pe 11 August 2009 11:53
Fetelor e super. Avem 4 saptamani de la nunta. Daca va iubiti si aveti incredere unul in celalalt e bine. Noi am avut destule probleme. Am pirdut o casa, am facut rost de alta, dar cu toate piedicile pe care le-am avut inainte de nunta este bine. Nu credeam ca va fi asa, dar realitatea seamana cu un vis frumos, poate cel mai frumos. Este ca un cadou divin tot ce ni se ntampla. De lasat nu avem ce lasa unul de la celalalt, doar suntem doi adulti si am infruntat noi lucruri mai grele, care nu au reusit sa ne desparta. Mai inainte de toate suntem prieteni si apoi sot si sotie. E super. Sa aveti incredere in voi. Eu va urez toate cele bune si sa vi se implineasca toate dorintele. Pupici dulci.
Lowiny_grace
Postat pe 24 August 2009 12:54
4 ani si cateva luni de casnicie + una bucata fetita dulce si frumoasa de 2 ani si 3 luni.
Impresii? Iata cateva= stabilitate, frumusete, bucurii, necazuri, greutati, responsabilitati enorme (cand vin copiii)........
Este greu, dar cand realizezi ceva ti se pare mai usor, mai frumos,...
De fapt asta insemna casnicia, nu e ca la nunta, asa ca bucurati-va de nuntile voastre (eu m-am bucurat de a mea!!!), ca nu stim niciodata ce ne asteapta in viata!
Succes!
Tinet
Postat pe 7 Septembrie 2009 09:28
Eu si sotul meu suntem impreuna de 4 ani jumate si ne-am mutat impreuna dupa 3 luni de relatie. Suntem casatoriti de 3 luni si jumatate! Eram nedespartiti si asa am ramas pana astazi. Abia asteptam sa ne intalnim seara acasa, dupa o zi de munca, sa mancam impreuna, sa stam de vorba etc. Sotul meu lucreaza din pacate si in ture de noapte si atunci suntem terminati, cand nu dormim impreuna, dar asta e, acceptam situatia pt ca nimic nu se obtine fara sacrificiu. Timpul liber ni-l petrecem tot impreuna. Ceea ce pot sa va spun cu mana pe inima este ca in relatia noastra nu exista notiunea de plictiseala. Ne traim viata cat se poate de frumos, incercam sa ne bucuram de fiecare clipa impreuna, socializam cat de mult putem (nu ratam iesirile in oras cu prietenii, gratarele)si niciodata nu uitam sa ne surprindem reciproc cu lucruri marunte. Ne place sa mergem la cumparaturi, sa gatim impreuna si ne implicam in mod egal in toate activitatile casnice.
Acum ne pregatim sa trecem la urmatorul pas. Ne dorim din toata inima sa devenim parinti. Iubim copiii la nebunie si asteptam momentul cand ne va binecuvanta D-zeu si pe noi.
Exista si la noi mici certuri, e normal, insa niciodata nu adormim suparati, asta-i regula de aur...pana la urma discutand problemele, incercam sa gasim o solutie si va garantez ca de fiecare data reusim. Am trecut prin multe greutati, dar am demostrat tuturor ca iubirea invinge totul.
Eu cred ca atunci cand doi oameni se iubesc, casatoria este cel mai frumos lucru care li se poate intampla. Devin mai puternici si parca iubirea e din ce in ce mai frumoasa, atunci cand vezi ca alaturi de persoana iubita construiesti lucruri pe care ti le doresti.
Mult noroc si intelegere va doresc tuturor!
raly_uca
Postat pe 22 Octombrie 2009 10:12
noi suntem casatoriti de aproape 3 luni , impreuna de 5 ani si 3 luni fix:P , iar de locuit locuim impreuna de 2 ani.
daca locuiesti impreuna dinninate de casatorie, nu e absolut nici o schimbare, doar ideea de casatorie:D in rest nimic.
imi aduc aminte ca ne-a fost greu sa ne obisnuim unul cu altul, si inca mai muncim la obisnuinta si dupa 2 ani. e greu sa reusesti sa il accepti pe cel de langa tine cu bune si cu rele. pentru ca vrei sa schimbi cele rele la partener, iar el obisnuit de cel putin 20 si ceva de ani cu acele obiceiuri proaste..... ies micile sau marile scandaluti. dar cu multa iubire, intelepciune, si cel mai mult, cu vointa se reuseste modelarea unuia dupa celalalt.
chetegalina
Postat pe 4 August 2010 04:06
De la: , la data 2008-12-24 23:43:43Zic eu ca ar trebui sa facem un subiect pe forumul despre cum este viata si dupa nunta! ca doar daca tot ne intalnim aici si povestim despre nunta, sa povestim si cum continuua viata!HIHIHI... si poate in cativa ani ne intalnim cu toate undeva... daca ramanem fidele forumului si dupa nunta!


Exista viata dupa nunta :)

Ma rog, nu in primele 2-3 zile cand sunt toate neterminate, rudele din provincie inca mai stau la povesti, unii nu-si revin din betie sa plece acasa.. au loc mici conflicte , nervi , oboseala acumulata, plati de facut si alte chestii administrative care nu se mai termina ..

dar pe urma .. e la fel daca ati locuit impreuna inainte si putin mai greu daca nu ati locuit impreuna . cel mai important mi se pare sa stiti sa trageti linie cu vizitele ( neanuntate) ale parintilor care vin sa vada cum s-a acomodat noul cuplu ( eventual daca are mancare buna " baietelul mamii" ) .
Vizitele astea sunt un prilej de conflict si tot felul de comentarii , comparatii, asteptari de laude mai mult sau mai putin meritate..
Cel mai neplacut e cand nu ai timp sa faci curat si ordine si pica soacra in vizita " ca avea drum " si incepe sa dea sfaturi despre cum "se tine casa " . :))
Daca se apuca sa " dea o mana de ajutor" , o sa aiba grija sa mentioneze oricui intalneste fiecare lucru in dezordine asezat de ea la loc " ca daca nu era ea...praful se alegea " . La sfarsit trebuie sa o lauzi pana la cer pt fiecare maruntis si sa te oferi sa -i faci o cafea/ un sandvici / o omleta ( pe care iar te critica ca nu o gatesti bine ..adica nu critica, ea instruieste ).

si reversul medaliei cand " soacra mica" il ia pe " ginerica " la bani marunti despre cat castiga si cam cand are sanse sa fie promovat :))


De asta cel mai bine e sa tii parintii si alti binevoitori la distanta , sa vina doar cand sunt invitati :) parerea mea :)
kudika052198
Postat pe 10 Februarie 2011 14:05
cum e dupa nunta? divort sau vaduvie
Pudika416607
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:19
Salut....fetelor,ma framinta si pe mine problema asta de neincredere in el,desi puteam fi de mult timp impreuna si sa avem o relatie frumoasa,mereu am sentimentul acesta si ma face tot timpul sa fiu nesigura pe mine in prezenta lui,ceea ce creaza mici certuri.In general este un tip care mereu e inkonjurat numai de fete si in plus mai pleaka si in deplasari si mereu am frika sa nu fiu inselata sau doar folosita.Intre noi se simte acea atractie,si-mi place de el,si vad ka si el se straduie sa-mi dovedeaska ka ii place de mine dar totusi ma impedik de aceasta problema si nu stiu ce sa fac...
kudika_16490
Postat pe 17 Septembrie 2012 23:08
De la: bastiuta, la data 2009-01-31 12:33:00
De la: emilia0, la data 2008-12-24 23:43:43Zic eu ca ar trebui sa facem un subiect pe forumul despre cum este viata si dupa nunta! ca doar daca tot ne intalnim aici si povestim despre nunta, sa povestim si cum continuua viata!HIHIHI... si poate in cativa ani ne intalnim cu toate undeva... daca ramanem fidele forumului si dupa nunta!


Ce-ti pot spune eu dupa o experienta de 5 luni ( suntem abia la inceput) este ca e mai bine k pana acum. E adevarat k e greu si k trebuie sa mai lasi de la tine si sa te obisnuiesti cu noul stil de viata, dar parca relatia dintre noi e mai stransa, mai calda si mai solida decat inainte.
Se cunoaste ca avem si binecuvantarea lui Dumnezeu in ceea ce facem.
Oare cu ce o fi asa diferit fata de cum era inainte?
kudika_17683
Postat pe 1 Noiembrie 2012 01:21
Asigur machiaj si fotograf pentru evenimente la preturi speciale!Informatii tel: 0726842449.(BUCURESTI)
yoanapetrescu
Postat pe 17 Ianuarie 2013 00:15
De la: kudika_16490, la data 2012-09-17 23:08:42Salut....fetelor,ma framinta si pe mine problema asta de neincredere in el,desi puteam fi de mult timp impreuna si sa avem o relatie frumoasa,mereu am sentimentul acesta si ma face tot timpul sa fiu nesigura pe mine in prezenta lui,ceea ce creaza mici certuri.In general este un tip care mereu e inkonjurat numai de fete si in plus mai pleaka si in deplasari si mereu am frika sa nu fiu inselata sau doar folosita.Intre noi se simte acea atractie,si-mi place de el,si vad ka si el se straduie sa-mi dovedeaska ka ii place de mine dar totusi ma impedik de aceasta problema si nu stiu ce sa fac...


De ce ti-e teama ca te-ar insela? Chiar atat de putina incredere ai in tine si in el?

Si ceea ce mi se pare, de asemeni, ciudat, este faptul ca te face sa te simti nesigura pe tine in preajma lui. Te desconsidera el cumva?
Viorica_Franziska
Postat pe 17 Ianuarie 2013 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mos craciun! 33 De la: FAT__FRUMOS_ 24 Ianuarie 2012 21:00
AJUTOOOOOR! VREAU BEBEL! 20 De la: fantome 7 Februarie 2010 12:06
rochie de mireasa 9 De la: didianita 26 Martie 2010 14:00
Imortalizeazã momentele plãcute alãturi de cei dragi 1 De la: shrekutza 19 Februarie 2012 15:45
Fluturi nunta 7 De la: grace003863 14 Iulie 2010 13:42