Setari Cookie-uri

Bliboteci de imprumutat carti in Bucuresti

Salut, sunt fff curioasa si interesata de a afla unde te poti inscrie sa imprumuti carti in Bucuresti, eu fiind o angajata.
Tot ce am gasit pe net se refera la copii, elevi, studenti,someri sau pensionari........ se pare ca doar ei au acces la informatie......dar cei activi pe piata muncii care doresc sa isi imbunatateasca cunostiintele sau sa-si infrumuseteze sau sa-si relaxeze seriile cu cititul unei carti unde pot beneficia de acest lucru?
Sunt extrem de interesata, deci HELP I WANT TO READ!!!!!THK
nykk
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:36
"bliboteci de imprumutat carti " ?!!! OAU !!!

Bine cel putin ca esti interesata sa citesti, sper ca vrei sa citesti carti care ti-ar putea imbunatati felul de exprimare si nu genul Sandra Brown.

http://www.bmms.ro/continut/xhtml/ro/filiale/P58_8.html Uite aici poti imprumuta carti.Biblioteca Dimitrie Bolintineanu.

Spor la citit !!
diana1981
Postat pe 17 Septembrie 2010 18:25
Saliu!

Vad ca s-a trezit cineva sa faca misto insa fara sa te ajute.... nu foloseste nimanui asa atitudine.

Biblioteci care imprumuta carti... gasesti in fiecare cartier aproape cate o biblioteca micuta de cartier.... insa acestea nu vor avea carti specializate... sau prea putin... sunt mai ales dedicate copiilor care merg la scolile din jur....

In schimb iti recomand cu multa caldura sa mergi sa iti faci abonament fie la Biblioteca Centrala Universitara Bucuresti sau BCUB - te costa 15ron pentru 6 luni daca nu esti studenta, ai nevoie de o poza, buletinul si sa faci turul de orientare. Aici nu poti sa imprumuti carti, insa le poti folosi acolo, daca a esti interesata deorice domeniu care se studiaza in universitati sau doar litaratura fie si carti in limbi straine... e ce iti trebui. Plus ca exista cantina si poti manca acolo, si ai si acces la internet si poti verifica mailul. Chiar daca inseamna ca trebuie sa mergi acolo (este undeva intre Romana si Universitate) fa-ti timp pentru tine si mergi, pentru mine este o oaza de liniste si invat acolo sau doar citesc ceva ce nu am gasit sau nu mi-am permis sa cumpar.... mi-e imi este utila.

Mai este si Biblioteca Metropolitana despre care stiu ca iti trebuie doar o poza si buletinul pentru permisul de acces... insa nu stiu ce si cum pentru ca eu inca nu am permis acolo.... aceasta este la Universitate spre centrul vechi, pe langa sediul Spiru Haret...

Sper ca te-am lamurit un pic si ti-am putut fi de ajutor.

Pe viitor Diana1981, nu mai fi rautacioasa gratuit, oricine indiferent la ce varsta are dreptul sa se perfectioneze... eu cunosc persoane care nu au fost incurajate sa citeasca sau sa se educe si s-au lasat dusi de val desi sunt inteligenti si au potential... nicicand nu e prea tarziu, credeti-ma pe cuvant stiu oameni care la 40-50 ani fac prima facultate si citesc cartile care le-au lipsit in tinerete...

Mult spor, liniste, claritate, sanatate buna, iubire, fericire si prosperitate!

A.
hessome
Postat pe 18 Septembrie 2010 09:37
De la: diana1981, la data 2010-09-17 18:25:21"bliboteci de imprumutat carti " ?!!! OAU !!!

Bine cel putin ca esti interesata sa citesti, sper ca vrei sa citesti carti care ti-ar putea imbunatati felul de exprimare si nu genul Sandra Brown.

http://www.bmms.ro/continut/xhtml/ro/filiale/P58_8.html Uite aici poti imprumuta carti.Biblioteca Dimitrie Bolintineanu.

Spor la citit !![/quote

Corect, mersi; dar site-ul nu ma ajuta deoarece nu corespund conditiilor de inscriere, sunt angajata, bine momentan in post natal pentru inca 9 luni, deci ........something else???
P.S. stai linistita, calma man ca nu creau genul Sandra Brown, dar nu mai fi rautacioasa si acceptale si pe tipele care le citesc; incearca sa gasesti partea buna si in genul asta literar, nu mai fi o martira
nykk
Postat pe 18 Septembrie 2010 14:30
De la: hessome, la data 2010-09-18 09:37:53Saliu!

Vad ca s-a trezit cineva sa faca misto insa fara sa te ajute.... nu foloseste nimanui asa atitudine.

Biblioteci care imprumuta carti... gasesti in fiecare cartier aproape cate o biblioteca micuta de cartier.... insa acestea nu vor avea carti specializate... sau prea putin... sunt mai ales dedicate copiilor care merg la scolile din jur....

In schimb iti recomand cu multa caldura sa mergi sa iti faci abonament fie la Biblioteca Centrala Universitara Bucuresti sau BCUB - te costa 15ron pentru 6 luni daca nu esti studenta, ai nevoie de o poza, buletinul si sa faci turul de orientare. Aici nu poti sa imprumuti carti, insa le poti folosi acolo, daca a esti interesata deorice domeniu care se studiaza in universitati sau doar litaratura fie si carti in limbi straine... e ce iti trebui. Plus ca exista cantina si poti manca acolo, si ai si acces la internet si poti verifica mailul. Chiar daca inseamna ca trebuie sa mergi acolo (este undeva intre Romana si Universitate) fa-ti timp pentru tine si mergi, pentru mine este o oaza de liniste si invat acolo sau doar citesc ceva ce nu am gasit sau nu mi-am permis sa cumpar.... mi-e imi este utila.

Mai este si Biblioteca Metropolitana despre care stiu ca iti trebuie doar o poza si buletinul pentru permisul de acces... insa nu stiu ce si cum pentru ca eu inca nu am permis acolo.... aceasta este la Universitate spre centrul vechi, pe langa sediul Spiru Haret...

Sper ca te-am lamurit un pic si ti-am putut fi de ajutor.

Pe viitor Diana1981, nu mai fi rautacioasa gratuit, oricine indiferent la ce varsta are dreptul sa se perfectioneze... eu cunosc persoane care nu au fost incurajate sa citeasca sau sa se educe si s-au lasat dusi de val desi sunt inteligenti si au potential... nicicand nu e prea tarziu, credeti-ma pe cuvant stiu oameni care la 40-50 ani fac prima facultate si citesc cartile care le-au lipsit in tinerete...

Mult spor, liniste, claritate, sanatate buna, iubire, fericire si prosperitate!

A.



mersi mult pt raspunsuri si nu numai. cunosc cele 2 bibloteci dar nu ma ajuta deoarece eu am un bebe mic care nu-mi permite prea mult timp liber in cursul zilei, iar eu doresc cartiile acasa pt a citi seara/noaptea dupa ce adoarme.
sunt interesata sa-mi fac abonament contra cost pt a avea acces la informatii, deoarece nu mai am nici o carte in casa necitita si sunt interesata de cartiile aparute cat de cat recent pe piata.
Dar anyway thk :)

nykk
Postat pe 18 Septembrie 2010 14:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Din categoria"Cuget deci exist,dar nu mai rezit!" 12 De la: ramo_88 4 Decembrie 2008 10:46
cartea mea preferata 162 De la: 20 Ianuarie 2017 12:53
cartile 8 De la: litle_bell 31 Decembrie 2009 18:02
"VIATA SI OPERA LUI MIHAI EMINESCU" 48 De la: 16 Ianuarie 2014 11:04
Ce carti citeste femeia secolului XX?! 148 De la: angelradios 2 Septembrie 2010 11:56