Setari Cookie-uri

Albire rapida a dintilor

Stiu ca de obicei albirea dintilor se face in mod treptat, existand mai multe etape pana sa se ajunga la o nuanta finala. Am nevoie insa de un tratament urgent si de efect imediat.
Incotro sa ma duc, cam care sunt preturile si ce recomandari aveti?
Laura_Baldini
Postat pe 12 Februarie 2011 17:15
De la: Laura_Baldini, la data 2011-02-12 17:15:13
Incotro sa ma duc, ......................



la stomatolog
anastasia_m
Postat pe 12 Februarie 2011 17:27
De la: Laura_Baldini, la data 2011-02-12 17:15:13Stiu ca de obicei albirea dintilor se face in mod treptat, existand mai multe etape pana sa se ajunga la o nuanta finala. Am nevoie insa de un tratament urgent si de efect imediat.
Incotro sa ma duc, cam care sunt preturile si ce recomandari aveti?

se pot albi si intr-o singura sedinta care costa intre 500 si 800 RON (la Cluj, cel putin...).
Lucia38
Postat pe 12 Februarie 2011 17:30
eu din cate stiu, daca tii albesti ... se duce smaltul, si apar cariile mai repede


in loc sa investiti in tate mai mari, voi investiti in dinti albi
battleofwits
Postat pe 12 Februarie 2011 17:34
Albirea intr-o singura sedinta este agresiva si daunatoare smaltului.Foloseste constant gama Glister pentru ingrjirea danturii si ti se curata si tartrul si se albesc si dintii .iar respiratia ramine proaspata timp indelungat,rel suplimentare pe carmennanu84@gmail.com
carmen_natural
Postat pe 13 Februarie 2011 01:36
De la: Laura_Baldini, la data 2011-02-12 17:15:13Stiu ca de obicei albirea dintilor se face in mod treptat, existand mai multe etape pana sa se ajunga la o nuanta finala. Am nevoie insa de un tratament urgent si de efect imediat.
Incotro sa ma duc, cam care sunt preturile si ce recomandari aveti?


Trebuie sa mergi la un stomatolog. Exista varianta de albit dintii acasa (dureaza cateva nopti la rand), sau in cabinet (de la 1 sedinta pana la cateva astfel de sedinte. Exista si varianta in cabinet aplicat de cateva ori in aceasi sedinta). Cea in cabinet are concentratie mult mai mare, dar e mai rapida. (exista posibilitatea sa apara sensibilitate)
Nu ''se duce'' smaltul...
E bine daca te stii sensibila sau cu predispozitie la carii sa rogi medicul sa iti faca apoi o fluorizare (costa in plus dar stai mai linistita).
Procedeul e simplu: sub smalt este dentina (mai inchisa la culoare, ea fiind cea care influenteaza nuanta dintelui). Dentina are niste canalicule...in timpul albirii acestea se deschid si asa are loc albirea. Atentie insa ele se inchid la 2-3 zile dupa ce s-a terminat procesul de albire...in toata aceasta perioada este ideal daca nu fumezi, nu bei chestii colorate (cafea, sucuri, vin rosu) si nu mananci chestii colorate (ketchup, etc)...daca totusi nu te poti abtine...incearca cu paiul.
Bafta!
pinguina
Postat pe 13 Februarie 2011 03:07
De la: battleofwits, la data 2011-02-12 17:34:32eu din cate stiu, daca tii albesti ... se duce smaltul, si apar cariile mai repede


in loc sa investiti in tate mai mari, voi investiti in dinti albi


plus ca dintii si zgaraie si deranjeaza!
pickard
Postat pe 13 Februarie 2011 13:22
De la: pinguina, la data 2011-02-13 03:07:31
De la: Laura_Baldini, la data 2011-02-12 17:15:13Stiu ca de obicei albirea dintilor se face in mod treptat, existand mai multe etape pana sa se ajunga la o nuanta finala. Am nevoie insa de un tratament urgent si de efect imediat.
Incotro sa ma duc, cam care sunt preturile si ce recomandari aveti?


Trebuie sa mergi la un stomatolog. Exista varianta de albit dintii acasa (dureaza cateva nopti la rand), sau in cabinet (de la 1 sedinta pana la cateva astfel de sedinte. Exista si varianta in cabinet aplicat de cateva ori in aceasi sedinta). Cea in cabinet are concentratie mult mai mare, dar e mai rapida. (exista posibilitatea sa apara sensibilitate)
Nu ''se duce'' smaltul...
E bine daca te stii sensibila sau cu predispozitie la carii sa rogi medicul sa iti faca apoi o fluorizare (costa in plus dar stai mai linistita).
Procedeul e simplu: sub smalt este dentina (mai inchisa la culoare, ea fiind cea care influenteaza nuanta dintelui). Dentina are niste canalicule...in timpul albirii acestea se deschid si asa are loc albirea. Atentie insa ele se inchid la 2-3 zile dupa ce s-a terminat procesul de albire...in toata aceasta perioada este ideal daca nu fumezi, nu bei chestii colorate (cafea, sucuri, vin rosu) si nu mananci chestii colorate (ketchup, etc)...daca totusi nu te poti abtine...incearca cu paiul.
Bafta!


Da, da, stiu vrajeala, ai auzit-o de la un stomatolog, nu ?
Summer_
Postat pe 16 Februarie 2011 22:04
De la: carmen_natural, la data 2011-02-13 01:36:09Albirea intr-o singura sedinta este agresiva si daunatoare smaltului.Foloseste constant gama Glister pentru ingrjirea danturii si ti se curata si tartrul si se albesc si dintii .iar respiratia ramine proaspata timp indelungat,rel suplimentare pe carmennanu84@gmail.com

Buna fetelor, mie mi.a spus chiar dentistul ca albirea e daunatoare smaltului ...
Totusi, eu as vrea sa stiu o metoda care dauneaza "cel mai putin" daca e sa zic asa, dintre doua rele, cea mai putin rea , nu trebuie sa fie o metoda neaparat rapida.Si daca puteti sa.mi dati cateva detalii, avantaje si dezavantaje, eventual sursa de informatii, daca nu cer prea mult(ma refer la faptul de cat de credibila e, sunt putin aroganta.. ) Este Glister una din metodele astea???
In rest vad ca e un subiect la care nu se incumeta multi sa raspunda, oare de ce??Multumesc anticipat si va pup
dessiria
Postat pe 12 Martie 2011 08:17
Eu una am vazut ca este ceva la farmacie ceva solutie pentru albit ..... si nu este scumpa .. rau ..... la farmacia catena am vazut ... daca este si pe la tine asa ceva.
Succes la cautare !!! ;))
DeeaDumi
Postat pe 20 Mai 2011 18:27
eu folosesc benzi de albire a dintilor, recomandate de la multe prietene, CREST e un tratament timp de o luna cate 5 min pe zi si se gasesc si la noi insa doar pe internt, in magazine nu sunt. dupa 2 saptamani deja la mine se cede diferenta
meda18chi
Postat pe 23 Mai 2011 10:25
Sg varianta sa`tzi albeshti albii deodata e sa mergi la dentist. Insa...dak vrei sa faci u aksa tb treptat, presara nishte sare peste pasta de dintzi shi spala-te cu pasta si sare. Acesta este insa un mod fortzat de albire a dintzilor... am vazut mai nou la tv reclama la Colgate Max White care intr-o saptamana albeshte dintzii cu un ton...
d33a89
Postat pe 20 Iulie 2011 12:32
De la: d33a89, la data 2011-07-20 12:32:42Sg varianta sa`tzi albeshti DINTII deodata e sa mergi la dentist. Insa...dak vrei sa faci u aksa tb treptat, presara nishte sare peste pasta de dintzi shi spala-te cu pasta si sare. Acesta este insa un mod fortzat de albire a dintzilor... am vazut mai nou la tv reclama la Colgate Max White care intr-o saptamana albeshte dintzii cu un ton...


scz, am postat greshit mai inainte. am scris [albii] in loc de [dintii] :))
d33a89
Postat pe 20 Iulie 2011 12:34
De la: dessiria, la data 2011-03-12 08:17:56
Totusi, eu as vrea sa stiu o metoda care dauneaza "cel mai putin"

Un mar pe zi. Serios. Pe langa albirea dintilor, ai si alte beneficii (imunitate crescuta, de exemplu).
kudika_pudika
Postat pe 20 Iulie 2011 14:35
Eu folosesc 1-2 ori pe saptamana un praf de curatat dintii pe baza de argila si extracte de plante. Fac un periaj de 5-10 minute si sunt destul de multumita de rezultate.
kudika_17907
Postat pe 6 Ianuarie 2017 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Extensii cusute in par 7 De la: myrey2u 26 Martie 2012 18:11
liposuctie 2 De la: reality65 25 Ianuarie 2011 18:13
Pensule folosite pentru machiaj 5 De la: BadeaMihaela8 9 Aprilie 2011 19:30
Povesti adevarate despre viata si moarte. 17 De la: AnoOtza 1 Februarie 2010 18:03
Cosmeticele si termenul de valabilitate 20 De la: kudika320635 29 Septembrie 2010 08:19