Setari Cookie-uri

Traditie sau modernism a la "Sex and the city"?

Buna!
Nu sunt o novice a relatiilor si intodeuna am gasit cuvintele potrivite la momentul potrivit. Dar fiecare nas isi are nasul.
Asadar, astazi...am primit un raspuns foarte "colorat" la intrebarea mea clasica: Suntem sau nu impreuna?
Pe scurt: anul trecut am plecat la o bursa in Polonia. Intre timp m-am despartit de iubitul meu dupa o relatie de 2 ani. Am fost singura mult timp, inca mai sunt. Despartirea a lasat urme adanici in sufletul meu.
Acest nou tip...a aparut precum printul pe cal alb in Polonia,in coltul acela de lume pe care il cerdeam pierdut, avand afaceri in orasul unde studiam. Ne stiam de prin Iasi, el avea niste magazine de care eu fusesem interesata,precum client..dar nimic special intre noi.
Ajuns in Polonia,am mers impreuna la mare..am stat cateva zile,ne-am cunoscut mai bine. aceasta idila pot spune ca a continuat prin chat, telefon. In iunie m-am reintors in tara. El fusese in Polonia in mai. M-a ajutat foarte mult cu mutatul,neasteptat, motiv pentru care ii voi fi recunoscatoafre toata viata.
Convesatia intre noi fugea mereu spre partea sexuala,glumite, apropo-uri.
In iunie,cand ne-am vazut..am facut dragoste. A fost superb!ne era dor amandurora.
Apoi am plecat inca o luna in Amsterdam, la o scoala de vara. Conversatiile au continuat...in acelsi mod frumos.
Iar ne-am vazut in tara..a fost superb.
Am incercat sa ating subiectul relatie de cateva ori. Pentru ca stiam ca el este singur si eu la fel..si imi doream ceva frumos. Raspunsul?...mai intai imi e teama sa iubesc..apoi eu nu sunt pentru tine, sunt foarte gelos si posesiv,iar in seara asta...nu pentru prima oara..a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start,dar el ma respecta pentru ca sunt desteapta si a gasit in mine un prieten adevarat si daca vreau..putem ramane in continuare prieteni la pat,insa el nu ma poate insoti la nunti,nu ma scoate la restaurant etc. Dealtfel, are si niste dileme in legatura cu fostele. Una dintre ele este in Anglia si el inca se mai gandeste la ea..iar cealalata ii face curat in casa. Lucru care l-am aflat azi..dupa ce noaptea trecuta am petrecut- la el acasa. O noapte chiar frumoasa as putea spune. Il apreciez pt ca e sincer.
Asadar..intrebarea?...ce primeaza?traditia?sau e firesc ca relatiile sa se demareze mai rapid?..stiu ca am gresit culcandu-ma cu el repede...dar nu pot nega faptul ca a fost minunat. In general sunt o persoana care se ataseaza de cel de langa ea..si implicit m-am atasat in orecare masura de el in ultimele 3 luni. El a fost total in acelsi asentiment..ca ma place si ii e dor de mine mereu. Invatand din greseli,recunosc ca am fost sceptica si reticenta in legatura cu el..dar acum cand m-am deschis..el a dat acest raspuns. Il ascult si imi caut un partener stabil?...raman prietena lui asteptand un moment de gandire?
Irene_Hreniuc
Postat pe 1 Septembrie 2011 02:20
go, go , go..........
anastasia_m
Postat pe 1 Septembrie 2011 06:31
...bla,bla,bla......
kudika143524
Postat pe 1 Septembrie 2011 06:50
De la: Irene_Hreniuc, la data 2011-09-01 02:20:53


Il deranjeaza ca dupa trei luni de tinut de mana ati facut dragoste?
Atunci eu m-as duce invartindu-ma.
Si zici ca pare un tip intreg la minte? Wow!

N-am inteles despre ce traditie-i vorba in povestea ta? Aia cu jucatul cearsafului la nunta? Aia cu "lasa, trece vremea si se schimba iubi"? Aia cu "il iubesc, ii accept orice, chiar si sa ma umileasca facand amor cu mine in timp ce se gandeste la fosta"?

Si inca te intrebi ce sa faci... Puah!
rashela
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:07
"a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start"


Da cam dupa cat timp ar fi vrut el? Daca te-ar fi considerat desteapta nu ar fi aruncat motivul asta,pe langa asta mai sunt doua in peisaj,una la care se gandeste si una care ii face curat....Cam cum ai vrea tu sa isi doreasca o relatie cu tine cand el vrea cu mai multe?Cel mai mult mi-a placut faza cu "sa fim prieteni la pat"
Barbie30_
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:23
De la: Barbie30_, la data 2011-09-01 08:23:31"a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start"


Da cam dupa cat timp ar fi vrut el? Daca te-ar fi considerat desteapta nu ar fi aruncat motivul asta,pe langa asta mai sunt doua in peisaj,una la care se gandeste si una care ii face curat....Cam cum ai vrea tu sa isi doreasca o relatie cu tine cand el vrea cu mai multe?Cel mai mult mi-a placut faza cu "sa fim prieteni la pat"


Trebuie sa existe si o prietena care sa doarma cu el in pat in lenjeria proaspat spalata de "prietena la curatenie".
rashela
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:27
De la: rashela, la data 2011-09-01 08:27:30
De la: Barbie30_, la data 2011-09-01 08:23:31"a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start"


Da cam dupa cat timp ar fi vrut el? Daca te-ar fi considerat desteapta nu ar fi aruncat motivul asta,pe langa asta mai sunt doua in peisaj,una la care se gandeste si una care ii face curat....Cam cum ai vrea tu sa isi doreasca o relatie cu tine cand el vrea cu mai multe?Cel mai mult mi-a placut faza cu "sa fim prieteni la pat"


Trebuie sa existe si o prietena care sa doarma cu el in pat in lenjeria proaspat spalata de "prietena la curatenie".


Corect Da sigur nu e si cu ea prieten de pat,n-are cum...tipa doar ii spala si ii face curatenie. Daca pe ele nu le deranjeaza,de ce l-ar deranja pe el?
Barbie30_
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:32
Pe mine ma enerveaza ideea asta de "partener stabil". Draga mea...si "cel mai iubit dintre pamanteni" poate sa-si faca bagajul si sa plece...maine. Nu exista partener stabil, exista partenerul cu care te simti bine, alaturi de care iti place sa petreci timpul. Niciodata nu stii ce-ti aduce ziua de maine. Ce poti tu sa faci este sa alegi daca mai vrei sa fii cu el sau nu. Nu poti impune limite de genul: ori esti asa cum vreau eu ori cu esti.
In mod sigur raspunsul meu nu-ti satisface nevoie de a-ti da dreptate dar...este parerea mea
Cryssa_
Postat pe 1 Septembrie 2011 08:43
[quote name='Irene_Hreniuc' date='2011-09-01 02:20:53'

"Am incercat sa ating subiectul relatie de cateva ori. Pentru ca stiam ca el este singur si eu la fel..si imi doream ceva frumos. Raspunsul?...mai intai imi e teama sa iubesc..apoi eu nu sunt pentru tine, sunt foarte gelos si posesiv,iar in seara asta...nu pentru prima oara..a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start,dar el ma respecta pentru ca sunt desteapta si a gasit in mine un prieten adevarat si daca vreau..putem ramane in continuare prieteni la pat,insa el nu ma poate insoti la nunti,nu ma scoate la restaurant etc."

"Asadar..intrebarea?...ce primeaza?traditia?sau e firesc ca relatiile sa se demareze mai rapid?..stiu ca am gresit culcandu-ma cu el repede...dar nu pot nega faptul ca a fost minunat. In general sunt o persoana care se ataseaza de cel de langa ea..si implicit m-am atasat in orecare masura de el in ultimele 3 luni. El a fost total in acelsi asentiment..ca ma place si ii e dor de mine mereu. Invatand din greseli,recunosc ca am fost sceptica si reticenta in legatura cu el..dar acum cand m-am deschis..el a dat acest raspuns. "

Din tot continutul topicului tau am retinut doar ideile selectate mai sus!

Esti o femeie desteapta,bine pregatita profesional presupun,destul de deschisa spre calatorii pe alte meleaguri,dar insuficient de experimentata la capitolul relatii sentimentale,ca dovada fiind cedarea in fata domnului in cauza,defect pe care ti l-a si reprosat dealtfel, in momentul in care ai vrut sa afli gradul de implicare in aventura voastra.Barbatilor le plac aventurile,apreciaza la pat femeile ce le canta in struna ori de cate ori doresc ei,dar in momentul in care sunt presati de vreuna dintre ele,spre aprofundarea relatiei,se retrag imediat in carapacea proprie,motivandu-si atitudinea prin diverse motive,asa cum a procedat si partenerul tau de sex.Prin astfel de replici,nu a dovedit decat ca este un aventurier caruia ii place sa traiasca clipa,ca o face cu tine sau cu oricare dintre celelalte femei care au trecut prin patul lui,este totuna!Difera doar prin marimea gradului de placere pe care il simte fata de fiecare femeie avuta.Nu este traditionalist de fel,pentru ca daca ar fi tinut la acest aspect,te-ar fi tratat cu totul altfel!Ti-a spus destul de clar ce doreste de la tine;ori doar prietena buna,ori partenera de sex cand vrea "muschiul" lui!De aici incolo,ramane sa decizi personal!Va place amandorura sa gustati din dulceata iubirii,deci nu vad de ce nu ai ramane la relatia de satisfacerea nevoii hormonale ,nefiind nevoie sa il obligi sa se implice emotional in vreun fel,caci nu o va face!

"Il ascult si imi caut un partener stabil?."
La aceasta intrebare iti raspund cu tarie; DA!
Tu te atasezi repede de barbatii care se afla la un moment dat alaturi de tine!Este si nu este un lucru bun!Este pentru ca iti place sa socializezi si nu este pentru ca dai sansa tuturor profitorilor,de a se folosi de tine ca femeie vorbind!Si el relationeaza lesne si de aici vine atractia si dorul fata de persoana ta,dar,retine,daca nu esti tu,sigur va fi alta!Traditia nu are loc in relatia voastra pentru ca nu ati respectat-o niciunul!Si lui,daca ii este teama sa iubeasca,inseamna ca este un om superficial,las si iresponsabil si singura calitate pe care o are este aceea ca ii place sa traiasca viata doar cand face sex!Pentru ca iubirea inseamna fericire si durere in acelasi timp!Si cine o poate constientiza, este unul din "cei putini alesi"!Vezi ce faci pe viitor!
RAINBOWLADY
Postat pe 1 Septembrie 2011 09:04
De la: Irene_Hreniuc, la data 2011-09-01 02:20:53Il apreciez pt ca e sincer.

Ce este? Sincer??
Dar sa-ti spuna din capul locului ca inca ofteaza dupa fosta si o alta fosta ii face curat, n-a putut. Sincer, ha?
Sa-ti spuna ca vrea sa astepte nunta sa faca sex, n-a putut. Sincer?!?

Fii serioasa, e orice numai sincer nu. Iti baga motive de 3 lei sa te tina pe tusa. Iti pierzi efectiv timpul daca accepti sa stai pe langa el doar-doar o pica ceva.
kudika_pudika
Postat pe 1 Septembrie 2011 11:59
De la: Irene_Hreniuc, la data 2011-09-01 02:20:53.............Convesatia intre noi fugea mereu spre partea sexuala,glumite, apropo-uri.
In iunie,cand ne-am vazut..am facut dragoste. A fost superb!ne era dor amandurora.
Apoi am plecat inca o luna in Amsterdam, la o scoala de vara. Conversatiile au continuat...in acelsi mod frumos.
Iar ne-am vazut in tara..a fost superb.
Am incercat sa ating subiectul relatie de cateva ori...............Raspunsul?...mai intai imi e teama sa iubesc..apoi eu nu sunt pentru tine, sunt foarte gelos si posesiv,iar in seara asta...nu pentru prima oara..a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start,dar el ma respecta pentru ca sunt desteapta si a gasit in mine un prieten adevarat si daca vreau..putem ramane in continuare prieteni la pat,insa el nu ma poate insoti la nunti,nu ma scoate la restaurant etc. Dealtfel, are si niste dileme in legatura cu fostele. Una dintre ele este in Anglia si el inca se mai gandeste la ea..iar cealalata ii face curat in casa. Lucru care l-am aflat azi..dupa ce noaptea trecuta am petrecut- la el acasa. O noapte chiar frumoasa as putea spune. Il apreciez pt ca e sincer................








... rezumatul unei ''relatii'' cu final asteptat ... glumitze ... sex ... dileme ... concurentza ... frustrari ... propunere de ''prietenie'' sexuala ... si cireasa de pe tort ... il apreciez ca e sincer ...


... si el te apreciaza ... ca esti atit de proasta ...scuze daca suna aiurea ...

marco918
Postat pe 1 Septembrie 2011 12:18
De la: kudika_pudika, la data 2011-09-01 11:59:00
De la: Irene_Hreniuc, la data 2011-09-01 02:20:53Il apreciez pt ca e sincer.

Ce este? Sincer??
Dar sa-ti spuna din capul locului ca inca ofteaza dupa fosta si o alta fosta ii face curat, n-a putut. Sincer, ha?
Sa-ti spuna ca vrea sa astepte nunta sa faca sex, n-a putut. Sincer?!?

Fii serioasa, e orice numai sincer nu. Iti baga motive de 3 lei sa te tina pe tusa. Iti pierzi efectiv timpul daca accepti sa stai pe langa el doar-doar o pica ceva.








... desenati-le, mai fetelor, niste scheme la gainushele astea ca se acresc inainte de a incepe ... ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2011 12:19
traieste-ti viata draga mea si lasa-l in pace sa si-o traiasca si el pe a lui cum crede de cuviinta....unii barbati sunt niste jigodii fara leac...orice ai face si oricat ai incerca EI ASA SUNT!!! asa s-au nascut si nu ai cum sa ii schimbi....poate ca sunt dura putin,dar nu merita NIMENI sa suferi sau macar sa faci sacrificii pt ei....asa ca incearca sa iti continui viata si fara el....nu merita!!!
steffy91
Postat pe 1 Septembrie 2011 12:39
O sa-ti spun eu care-i faza cu printii pe cal alb: doar poleiala e de ei... daca ii cunosti mai bine, dai de niste lucruri foaaarte neplacute. el ti-a luat ochii cu aerele lui de domn, probabil ca are si ceva parale in buzunar...prin urmare, cu siguranta e vanat de multe individe dornice de un trai mai bun. tu nu esti decat o tipa cu care se simte bine si atat, o simpla aventura... lasa-l si cauta un barbat mai putin "sclipicios" dar cu mai mult bun simt.
Micaell
Postat pe 1 Septembrie 2011 13:49
De la: Micaell, la data 2011-09-01 13:49:00O sa-ti spun eu care-i faza cu printii pe cal alb: doar poleiala e de ei... daca ii cunosti mai bine, dai de niste lucruri foaaarte neplacute. el ti-a luat ochii cu aerele lui de domn, probabil ca are si ceva parale in buzunar...prin urmare, cu siguranta e vanat de multe individe dornice de un trai mai bun. tu nu esti decat o tipa cu care se simte bine si atat, o simpla aventura... lasa-l si cauta un barbat mai putin "sclipicios" dar cu mai mult bun simt.






... in principiu nu e rau sa ''vinezi'' tipi cu parale in buzunar ... dar trebuie sa stii ce vrei si sa risti ... ori la bal ori la spital ... daca vrei mai mult alegi pe cineva care e normal si cu care te completezi ... dar nu sexual ...

marco918
Postat pe 1 Septembrie 2011 13:56
De la: Barbie30_, la data 2011-09-01 08:32:29
De la: rashela, la data 2011-09-01 08:27:30
De la: Barbie30_, la data 2011-09-01 08:23:31"a spus clar ca atat timp cat relatia noastra a inceput prin a face dragoste la mai putin de 3 luni de cand ne cunosteam,ideea de relatie a picat din start"


Da cam dupa cat timp ar fi vrut el? Daca te-ar fi considerat desteapta nu ar fi aruncat motivul asta,pe langa asta mai sunt doua in peisaj,una la care se gandeste si una care ii face curat....Cam cum ai vrea tu sa isi doreasca o relatie cu tine cand el vrea cu mai multe?Cel mai mult mi-a placut faza cu "sa fim prieteni la pat"


Trebuie sa existe si o prietena care sa doarma cu el in pat in lenjeria proaspat spalata de "prietena la curatenie".


Corect Da sigur nu e si cu ea prieten de pat,n-are cum...tipa doar ii spala si ii face curatenie. Daca pe ele nu le deranjeaza,de ce l-ar deranja pe el?


poate intr-o zi ar vrea un menaj a trois sau cine stie ii propune si ei un post ....:)) in fond una din fanteziile barbatilor nu e cu menajera? :D
ra198708
Postat pe 1 Septembrie 2011 14:29
De la: Irene_Hreniuc, la data 2011-09-01 02:20:53... sunt foarte gelos si posesiv... daca vreau..putem ramane in continuare prieteni la pat,insa el nu ma poate insoti la nunti,nu ma scoate la restaurant etc. Dealtfel, are si niste dileme in legatura cu fostele. Una dintre ele este in Anglia si el inca se mai gandeste la ea..iar cealalata ii face curat in casa... quote]

Tipul te-a vrut doar ca accesoriu in garderoba lui. Cu siguranta se gandeste ca, atunci cand nu esti cu el, te mai culci si cu alti barbati, lucru care nu-l deranjeaza atata timp cat ii esti doar amanta, ca doar si el face la fel! Ca sa nu-l dezamagesti, data viitoare cand te cauta, spune-i ca esti ocupata cu un alt accesoriu din garderoba ta dar asigura-l ca o sa-i faci si lui programare zilele urmatoare... N-are de ce sa supere, ca doar aveti o relatie moderna!
mika76
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:14
Nu e bine sa accepti aceasta situatie, ma gandesc ca te-ai indragostit de el nu? se pare ca el nu e indragostit si e si foarte greu de cucerit deoarece e genul aventurier,oricum prin raspunsul care ti l-a dat a sunat si a umilinta e chiar nesimtit.Esti tanara si inteligenta,viata merge inainte si incearca sa cunosti alt barbat care sa te iubesca si sa te aprecieze.Viata este scurta si nu merita sa suferi pentru nimeni
kudika50ani
Postat pe 1 Septembrie 2011 17:25
multumesc mult pentru raspunsul sincer. Gandindu-ma mai departe, el vrea sa ramana prieten cu mn pentru simplul fapt ca are nevoie de pacienti de la mn,precum clienti la firmele lui. E mai bn sa ma pastreze aproape pt afacerile lui,decat sa-si bata capul cu cineva care nu se sperie daca el se incrunta sau face pe durul..ba dimpotriva..chiar il infrunta. Eu i-am zis ca e doar un baiat de cartier..chiar daca are bani,casa,firme..a si invatat ca are facultate...merge la teatru...evenimente sociale..etc..dar in inima lui e doar un om care se vrea iubit si comod acasa. Dar de dragul imaginii afiseaza un aer dur si intangibil. Eu m-am prins de atitudinea lui..iar el ca raspuns s-a suparat ca i-am zis asta. In fine..probabil se va trezi la un moment dat..insa nu sunt dispusa sa-l astept. traim intr-o lume moderna, in care mitul sexului sau mai stiu eu ce nu functioneaza daca vrei sa refuzi o femeie...consider ca daca un barbat tine le o femeie,trece peste toate cutumele si tabu-urile lui!
Irene_Hreniuc
Postat pe 1 Septembrie 2011 18:06
De la: Irene_Hreniuc, la data 2011-09-01 18:06:20multumesc mult pentru raspunsul sincer. Gandindu-ma mai departe, el vrea sa ramana prieten cu mn pentru simplul fapt ca are nevoie de pacienti de la mn,precum clienti la firmele lui. E mai bn sa ma pastreze aproape pt afacerile lui,decat sa-si bata capul cu cineva care nu se sperie daca el se incrunta sau face pe durul..ba dimpotriva..chiar il infrunta. Eu i-am zis ca e doar un baiat de cartier..chiar daca are bani,casa,firme..a si invatat ca are facultate...merge la teatru...evenimente sociale..etc..dar in inima lui e doar un om care se vrea iubit si comod acasa. Dar de dragul imaginii afiseaza un aer dur si intangibil. Eu m-am prins de atitudinea lui..iar el ca raspuns s-a suparat ca i-am zis asta. In fine..probabil se va trezi la un moment dat..insa nu sunt dispusa sa-l astept. traim intr-o lume moderna, in care mitul sexului sau mai stiu eu ce nu functioneaza daca vrei sa refuzi o femeie...consider ca daca un barbat tine le o femeie,trece peste toate cutumele si tabu-urile lui!


El nu vrea sa fie iubit, el vrea sa se foloseasca de cei din jur, iar argument in sprijinul acestei afirmatii este ca a dat-o la scaldat cand l-ai intrebat daca voi doi formati un cuplu, dar si modul lui de a se folosi de femei (vezi cazul tau, al fostei lui iubite etc). Esti o femeie inteligenta, da-i papucii, si inchide-i usa-n nas. Nu cred ca ai ajuns in postura de a cersi afectiune, atentie si iubire de un la individ atat de egoist. Meriti ceva mai bun.
franziska_eu
Postat pe 29 Decembrie 2011 01:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeti in iubiri ``pe neve``? 78 De la: etta 24 Octombrie 2009 00:02
O Întrebare cãtre fete 8 De la: kudika_993340 12 Februarie 2016 12:53
intrebare 44 De la: franziska_eu 10 Februarie 2012 20:09
Intalnirea cu un baiat manierat 2 De la: kudika_12958 18 August 2012 10:03
ROMANUL UITATOR?CE PUTE SA UITE? 3 De la: anastasia_m 2 Iunie 2010 21:28